„Gewone" raad in sneltreinvaart Ambtelijke antwoorden irriteren raad In twee dagen suf-vergaderd Raad bezuinigt ondanks roep om verkeersplan Riolering paviljoens mag meer geld kosten TEXELSE p COURANT )e „Tessels" zijn e oud-Texelaars? ianering terrein autowrakken Hard werken voor groenzwarte pluim Begrotingssnippers Sint-acties in Den Burg Lezing Postma in EcoMare lieuwe discussie edrijfswoningen Restje geld voor twee projecten „Gemeente moet nog klantvriendelijker" gemeenteraad was nog niet !ier te spreken over het nieuwe jidersysteem. Weliswaar hei- van opzet, maar politiek- oudelijk minder geslaagd, zo ide de conclusie van vooral de positie. Ergernis was er over de btelijke antwoorden van b en op de algemene beschouwin- van de raadsfracties en het ibreken van langere-termijnvi- schriftelijke beantwoording het college werd door Erna Eelman-van der Kooi (VVDI „een verschraling van de politieke pre sentatie" genoemd. „De antwoor den klonken clean en technisch. De toonzetting moet zwaarder, zo dat blijkt hoe bepaalde zaken lig gen." „Het college legt geen politieke verantwoording af", stelde Dirk Terpstra (PvdA). Hij vreesde dat de tijd voor een goed debat zou ont breken, nu het college haar beant woording op deze wijze had afgedaan. Burgemeester Van Rap- pard verzocht hem eerst het ver loop van de begrotingsvergadering maar eens af te wachten. Peter Bakker (Groen Links) riep op om het volgend jaar anders aan te pakken. Teleurstelling klonk ook over de korte-termijnpolitiek waaraan het college zich schuldig zou maken. „De algemene lijn is: honoreren wat vandaag populair is", aldus Erna Eelman. „Het college vergeet echter de financiële consequen ties op langere termijn." Pieter de Groot (D66) liet zich in dezelfde zin uit. „Ik mis een integrale be leidsvisie op essentiële punten." Peter Bakker beoordeelde de door het college gepresenteerde begro ting als „een potentiële gaten kaas". Hij vond het onverstandig om geen geld te reserveren voor o.a. de vervanging van sportzaal De Ferrever, verenigingen die nu geen raamsubsidie ontvangen, opruimen van zwerfvuil en de „ze getochten" van b en w langs de dorpshuizen. Jan Koolhof van collegepartij CDA vond dat het juist wèl goed gaat. „Dit college luistert niet alleen, maar maakt ook beleid en voert het uit. Dat was in het verleden wel anders." Ook fractieleider Dick Drijver van Texels Belang verdedigde het be leid. Hij noemde de PvdA-mening dat alleen individuele belangen worden behartigd „niet terecht". Terpstra vroeg Drijver om toch meer oog voor de lange termijn te hebben: „Burgers zijn daarin niet zo geïnteresseerd, zij zijn meer ge baat bij het snel reageren op wen sen. Maar de politiek wordt er op aangesproken als over tien jaar al lerlei dingen in de soep lopen." VRIJDAG 17 NOVEMBER 1995 „echte Tesselaars" op. Dick Drijver erkende dat zijn voor stel „moeilijk in het pak is te ste ken". „Ik wéét dat er een groep is die graag terug wil, maar geen woning boven de grens van drie ton kan kopen. Ik wil deze mensen graag een sprankje hoop geven. Als blijkt dat het niet kan, dan kan het niet. Maar dan hebben we in elk geval gedaan wat we konden." Groot. „U doet de hele tijd of wij er een rommeltje van maken. Ik ben het zét." Jan Koolhof van het CDA had met verontrusting vernomen dat de rechter uitbreiding van De Worsteltent heeft goedgekeurd. Schilling gaf toe dat de gemeente weinig tegen die uitspraak in het geweer kan brengen. Dat geldt ook voor de hotel-bouwplannen van De Buteriggel en restaurant Noordzee aan de Badweg. „We kunnen er alleen iets tegen doen als het strijdig is met het bestem mingsplan. Anders hebben wij geen middelen. We zijn in ieder ge val niet van plan om een artikel 19 procedure te voeren." Zware metalen Met het venijn in de staart van de vergadering viel het mee. De motie van Texels Belang over de stuif- dekproblematiek werd raadsbreed gedragen en zelfs nog enigszins aangescherpt. Papiercellulose wordt door het ministerie als alter natief voor drijfmest aangegeven, maar is dat volgens de raad voor Texel niet. Peter Bakker (Groen Links): „We zouden de ammoniak vervangen door zware metalen, want dat zit in die cellulosetroep. Bovendien zijn er tientallen vracht wagens nodig om het spul naar het eiland te krijgen, dus dat is ook niet zo milieuvriendelijk. Er is geen natuurlijker product dan mest." lis Belang wil graag de deur ten kier zetten voor oud- ilaars die weer op het eiland m wonen, maar stuitte in het lotingsdebat op weerstand, tr de Groot (D66) toonde zijn len: „Dit voorstel vervult ons i afschuw. Er zijn op Texel zo- I mensen op zoek naar een ling. Die gaan voor." discussie kreeg een ludieke ding door een vraag van Erna nan. „Wie zijn die oud-Texelse lioenmigranten waar Texels eg het over heeft?", vroeg ze. iet je hier geboren zijn? Hoe moet je er hebben ge- ed?" Andere raadsleden be- liden zich ermee en weldra Ie de aloude discussie over sanering van het voormalige wrakkenterrein aan de Pont- kost f135.000,-. Dit gaat om achterste gedeelte van onge- 0,66 hectare. Het voorste is in gebruik als gemeentelijk agterrein en dat blijft ook zo. deel is bovendien niet uild. de raad het bedrag beschik- wil stellen wordt het sane- swerk uitgevoerd en kan een ine grond verklaring worden geven. Pas dan kan het terrein (en verkocht, maar het colle en b en w heeft daar geen een toe. bestemming van het terrein agrarisch gebied van land- ippelijke, cultuurhistorische en «waarde. In geld uitgedrukt et ongeveer f15.000,- waard (e sanering. W. Na TVO zal ook de ge- nte de komende vijf jaar z'n age voor de Texelpromotie den. De raad ging deze week het voorstel hiertoe akkoord. 066 en Texels Belang on- t'eepten het belang ervan en h verheugd over de inspan- van de ondernemers. Wet- (er Poster bleef bij zijn eerder nomen standpunt. Hij stemde hige tegen de verhoging van jïdrage van f150.000,- naar >000,- per jaar. Namens de afdeling financiën nam chef Henk Pennings dins dagavond uit handen van Cor- ry Heijne de „groenzwarte pluim" in ontvangst. De afde ling kreeg deze jaarlijkse waarderingsprijs van Texels Belang voor de extra inspan ningen die men zich het afge lopen jaar heeft getroost, zoals de gespreide belastin ginning en het BBI-project. Eén van de uitvloeisels van dat project is een andere, overzichtelijker aanpak van de beleidsbegroting. Dat bete kende echter niet dat de amb tenaren met de handen over elkaar konden toekijken. Inte gendeel: tussen de bedrijven door waren ze druk bezig om de financiële gevolgen van raadsvoorstellen op een rijtje te zetten. Met succes, want het geproduceerde overzicht was onontbeerlijk tijdens de finale van de begrotingsverga dering. Tuin wallen. Een voorstel van Dick Drijver om het onderhoud van tuinwallen te bekostigen uit het fonds toeristische voorzienin gen, leidde tot een motie van de VVD. Volgens Erna Eelman past onderhoud niet binnen de doelstelling van het fonds, dat in het leven is geroepen voor toeristi sche investeringen. Drijver vond dat ook natuur- en landschapspro jecten (waarvoor geen fonds bestaat) voor bijdragen uit deze „pot" in aanmerking moeten kun nen komen. Ook dat ging Erna Eel man te ver. Volgens haar is dat een beleidswijziging die in com missieverband besproken moet worden. Wethouder Schilling zag weinig problemen in Drijvers voor stel. De VVD-motie kreeg alleen steun van PvdA, D66 en Groen Links en werd daardoor met 6 te gen 9 stemmen verworpen. Zomerrecreatiewerk. De ge meente moet het zomerrecreatie werk (ZRW) loslaten. Die opdracht gaf de raad aan wethouder Nel Eelman. Het streven moet er op zijn gericht dat het ZRW per 1 ja nuari 1997 zelfstandig kèn (dus niet móet) zijn. Bedoeling is dat de recreatiewerkers in de toekomst geheel door het toeristisch be drijfsleven worden betaald. Ferrever. B en w zullen een fi nancieel voorstel maken over de vervanging van sportzaal De Ferre ver in Den Burg. De Texelse Sport raad heeft geadviseerd om een stuk aan de gymzaal aan de Bea- trixlaan te bouwen, zodat vereni gingen na sluiting van De Ferrever daar terecht kunnen. Het is nog niet zeker of het college dat advies overneemt. In de vorige krant is een gedeelte van het verhaal over de Sint acties in Den Burg weggevallen. Hierbij nogmaals de complete ge gevens. Voor de volwassenen wordt van 25 november tot 5 december een lootjesactie gehouden. Bij beste ding van ƒ10,- of meer krijgen klanten een lot. Daar hoeft deze keer niets op te worden ingevuld. Deelnemende winkels zijn herken baar aan een speciale vlag. Natuurlijk laat sinterklaas zich met zijn pieten regelmatig zien in Den Burg. Er zijn extra koopavonden op donderdag 30 november en maan dag 4 december. Kinderen tot 6 jaar kunnen mee doen aan een kleurwedstrijd. Er liggen kleurplaten klaar bij Bakker Optiek, Fred van der Werf, Klavert je Vier, Bakkerij Ofrein en L R. Voor kinderen van 6 tot 8 jaar is een verhalenwedstrijd uitgeschre ven en jeugd van 8 tot 10 jaar wordt uitgedaagd om een verhaal op rijm te maken. Tot en met maandag 12.00 uur kunnen de kleurplaten en verhalen bij bo venstaande winkels worden inge leverd. De lezing die Piet Postma houdt over rotganzen in Siberië wordt donderdag gehouden in EcoMare. Dit was abusievelijk weggelaten uit de eerdere aankondiging. De aanvang is 20.00 uur. Eelman In aan onderonsje met Plater de Groot. ..College honoreert iedere aan- (Foto Tassa de Graad) idee van Texels Belang om hogere grondprijs in rekening rongen voor woningen op be- «nterreinen zal in commissie and nader worden bespro- Deze toezegging deed wet- ider Gerbrand Poster. Welis- r voelt het college er weinig maar het TB-plan kreeg bij- ranuit de raad. w hadden het idee van de gewezen, omdat men star- te ondernemers niet extra wil sten. „Het zijn niet allemaal ers", vond Kees Hin (CDA), telde voor om in ruil voor de ire grondprijs van woningen stijging van de grondprijs bedrijven door te voeren. „Starters die geen bedrijfswoning bouwen, hebben dan een extra voordeel." Ook de andere fracties voelden zich aangesproken door het door TB voorgestelde principe, mede omdat wonen op bedrijventerrei nen lijkt te gaan overheersen (D66). Volgens Erna Eelman (VVD) komt dat door het beleid van dit college. „Iedere aanvraag wordt gehonoreerd. Er verrijzen nu kleine schuren met grote wonin gen, wat de indruk wekt dat het eigenlijk om goedkoop wonen gaat. Het beleid heeft ertoe geleid dat er nu op het industrieterrein in Oudeschild ruimte tekort is." Poster hield echter voet bij stuk. Hij wees erop dat voor woningen op bedrijventerreinen geen contin genten nodig zijn. D66 betwijfelde dat. meester Van Rappard aan. Hij hield zich aan die belofte. Uitrijstrook De najaarsnota werd door allen doorgewuifd. Paul Kikkert (Texels Belang) en Erna Eelman (VVD) hielden nog wel een pleidooi voor aanleg van een uitrijstrook voor de bus ter hoogte van camping De Driehoek in Eierland. Momenteel stopt de bus daar midden op de weg, wat gevaarlijke situaties oplevert en in de zomer de rotonde verstopt. Kikkert betoogde dat de strook ook kan worden gebruikt voor automobilisten die even rustig de plattegrond van de noordkop willen bestuderen. Dat zou onnodige drukte op de Post weg voorkomen. „Nu krijgen ze postadres De Cocksdorp op en rij den ze eerst helemaal door, om dan tot de ontdekking te komen dat ze vlak voorbij de rotonde in Eierland moeten zijn." Er is overleg met de NZH geweest over een bijdrage voor de aanleg van de strook, maar daar werd bot gevangen. Wethouder Schilling heeft planologisch geen moeite met het plan, mits er financiële dekking voor is. Wethouder Poster gaf aan dét die er is, dus zal het college binnenkórt met een voor stel voor de aanleg komen, tot te vredenheid van de raad. Strandpaviljoens Van strandpaviljoenhouders Vla ming (paal 9) en Terwey (paal 17) zijn bij de gemeente verzoeken binnengekomen tot uitbreiding van hun bedrijven tot resp. 330 m2 en 240 m2. Het college vindt dat prima, en ook de raad had er weinig moeite mee, met uitzonde ring van de PvdA. Alleen wees Er na Eelman erop dat in het bestemmingsplan wordt gerept van een maximale uitbreiding tot 250 m2 en in de strandnota van 350 m2. „Een bestemmingsplan telt zwaarder dan die nota." Vol gens de wethouder is het echter wel duidelijk dat een meerderheid vóór 350 m2 is, dus dat dat rustig kan worden aangehouden. Schadeclaims De eisen tot schadevergoeding van H. Brugge/M. Maas en familie Stiggelbout, wonende aan de Schoorwal, werden met minieme meerderheid weggestemd. Het college kreeg steun van het CDA, de WD, en Texels Belang-leden Weijers en Kikkert. De overige raadsleden wilden in beide geval len de eisers gelijk geven op basis van rechtsgelijkheid. Eerder zijn namelijk wèl schadevergoedingen toegekend. Voor de vergadering had A. Stig gelbout de raadsleden een brief gegeven, waarin hij met hardere acties dreigt als zijn verzoek zou worden weggestemd. „Misschien is er sprake van een onderonsje waar ik de dupe van wordt", zo staat erin. De raad maakte daar echter geen woorden aan vuil. Rondvraag De bomen langs enkele uitritten aan de Maricoweg zorgen voor on overzichtelijke en dus gevaarlijke situaties. Pieter de Groot (D66) vroeg of daar met een verkeer- scommissie naar kan worden ge keken. Wethouder Poster merkte op dat al gesprekken worden ge voerd met de firma van wie de uit rit is. Zijn collega Schilling ergerde zich aan de formulering van De verplichting tot riolering niet te rugdraait. Tijdens het begrotingsdebat bleek dat een aantal fracties met de wethouder van mening verschilt. „Het college loopt voor de muziek uit", betoogde Dirk Terpstra (PvdA). „Er zijn alternatieven." Kees Hin (CDA) betwijfelde of het rijk wel voet bij stuk zal houden. „Als binnen tien jaar alle wonin gen in het buitengebied op het ri oolnet moeten worden aangesloten, gaat dat in Neder land vijf miljard gulden kosten." Dick Drijver (Texels Belangl zei geen ongelijkheid te willen creëren tussen de strandbedrijven en de woningen in het buitengebied. Hij kreeg hiervoor bijval van anderen, maar Poster bleef erbij dat aanslui ting van de paviljoens niet langer kan wachten. Groen Links zal na het weekend een „praatstuk" presenteren over de verkeerssituatie op de ringweg in Den Burg. Vooral de Bernhardlaan baart de fractie zor gen. GL wil op deze wijze voor munitie zorgen tijdens een hoor zitting die maandag wordt gehou den. Evenals andere fracties streeft GL naar een verkeersvei- ligheidsplan voor heel Texel. Toch stemde de raad in met het schrappen van f25.000,- voor 1996. De roep om een totaalplan klonk duidelijk door tijdens het begro tingsdebat. Allerlei voorbeelden van situaties die beter kunnen, werden aangedragen. Dick Drijver (Texels Belang) pleitte voor de om leiding van verkeer uit de richting De Koog en De Cocksdorp, om de Kogerstraat te ontlasten. Ook noemde hij het jammer dat vracht verkeer niet van de Leemkuilsweg gebruik mag maken, zodat het Schilderend kan worden ontzien. Verder wilde hij een fietspad langs de Akenbuurtsweg. De gemeente krijgt jaarlijks geld van het rijk voor sociale vernieu wing. Voor dit jaar was dat ruim f260.000,-. Daar is nog ongeveer f30.000 van over. Volgend jaar krijgt Texel geen spe ciale bijdrage meer in dit kader, zo dat voor besteding van het restant eenmalige projecten zijn uit gezocht. Het ene betreft een vrachtwagen chauffeursopleiding voor twee werkelozen, waarbij het oplei dingsinstituut een baangarantie geeft. Het tweede is een bijdrage voor begeleid wonen, zodat twee jeugdige echtparen nog een jaar lang hulp kunnen krijgen. Dit laatste voorstel viel niet in goe de aarde bij de andere fracties. Gewezen werd op het bestaande fietspadenplan, dat voorrang geeft aan o.a. het pad langs de Vuurto- renweg. Een poging van Erna Eel man (VVD) om een bedrag te reserveren voor dit fietspad, slaag de niet omdat de andere partijen meenden dat er geen geld voor was. Dirk Terpstra (PvdA) constateerde dat er in de raad een breed draag vlak is voor het maken van een verkeersveiligheidsplan. De voor gestelde bezuiniging van f25.000,- vond hij daarom geen goed idee. „Het is belangrijk dat het plan er zo snel mogelijk komt, ook omdat het op langere termijn doorwerkt", aldus Terpstra. Aan de hand van een praktijkvoorbeeld gaf Terpstra aan dat tevens aan de mentaliteit van weggebruikers moet worden gewerkt. Met de stemmen van PvdA, VVD en Groen Links tegen ging de raad toch akkoord met de bezuiniging. Dat betekent echter niet dat er op dit gebied geen geld beschikbaar is. Gemeentewerken beschikt nog over een pot met eveneens f25.000,-, waaruit kleinere aan passingen kunnen worden betaald. Basiseducatie. De niet- coalitiepartijen verweerden zich fel, maar konden niet opboksen te gen de macht van het getal toen de bezuinigingen op de basis- en volwasseneneducatie aan de orde kwamen. Beide malen eindigde de stemming in 9-6 voor het college voorstel. Dat betekent dat in 1996 een gemeentelijke bijdrage van ƒ10.354,- aan de basiseducatie komt te vervallen. Het volwasse nenonderwijs krijgt fll.700,- minder. „Ik stel voor dat we de raadsver gaderingen voortaan altijd om 22.30 uur beginnen. Nu zijn we tenminste in een half uurtje klaar...." Peter Bakker van Groen Links maakte er woensdagavond een grapje over, maar feit was wel dat de reguliere vergadering in een hoog tempo werd afgewik keld. De politici waren niet meer tot discussie te bewegen. Dinsdag zagen de raadsleden geen kans de begrotingsbehande ling vóór middernacht af te ron den. Woensdagavond was alleen nog stemming over enkele punten nodig, maar menige stemverkla ring zorgde ervoor dat pas laat de reguliere agenda ter hand kon worden genomen. „Maar nou ga ik jakkeren", kondigde burge- Een meer klantgerichte houding in het gemeentehuis is nodig, zo vin den de collegepartijen Texels Be lang en CDA. TB-raadslid Paul Kikkert drong aan op een snellere beantwoording van brieven. Zijn CDA-collega Jan Koolhof verzocht om een betere voorlichting inzake vergunningaanvragen. „Nu komen mensen vaak voor verrassingen te staan. Ook de leuze 'klaar terwijl u wacht' bij de afgifte van paspoor ten gaat niet altijd op." Burgemeester Van Rappard ant woordde dat hij merkt dat het steeds beter gaat. „Je hoort nog vaak de kritiek 'het duurt zo lang'. Maar in hoofdlijnen gaat het nu sneller. We zullen werken aan za ken die nog niet goed gaan, bij voorbeeld via automatisering." Hat college is bereid méér dan het onlangs voorgestelde half miljoen in de riolering van de strandpavil joens te steken. De exploitanten hoeven per strandtent conform het eigen voorstel geen dertig-, maar twintigduizend gulden zelf bij te dragen. B en w stellen als voorwaarde dat élle paviljoenhou ders mee doen en vooraf betalen. De totale kosten voor riolering van de strandbedrijven is op circa een miljoen geraamd. De exploitanten vonden de eigen bijdrage van ƒ30.000,- per pavijoen die het col lege eiste echter te hoog en dron gen aan op verlaging. Nu b en w er zelf bijna anderhalve ton extra in willen steken, betekent dat alle Texelaars vanaf 1999 met een ex tra verhoging van de rioolheffing worden geconfronteerd. Het college heeft, met uitzonde ring van de riolering van de Sluf- terweg, besloten de aansluiting van het buitengebied voorlopig niet ter hand te nemen, in afwach ting van het gereedkomen van een gemeentelijk rioleringsplan. „Uitstel van de strandpaviljoens is onmogelijk", aldus wethouder Poster (gemeentewerken), die an dere oplossingen dan riolering geen goed alternatief vindt en er van overtuigd is dat de overheid de Da PvdA staakt de koppen bij elkaar.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7