Jouw onderwaterzaal kan februari starten Project TOV krijgt steun jong en oud Stichting is opgericht odernisering EcoMare in drie fases TEXELSE COURANT lubileumconcert an vrouwenkoor Sociale minima kunnen bijdrage tegemoet zien Harpiste straalt in concertserie Vlinderlezing bij ledenvergadering IVN 1 Cursus stemvorming Koos Witte start bouwkundig teken en adviesbureau fr holder nu^bicico* EcoMare DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 alles vlot verloopt, beschikt [Mare eind volgend jaar over i ondergrondse waterzaal. iwei de financiering nog niet is, gaf het bestuur van de ;hting Texels Museum verle- i week het groene licht voor 1 spectaculaire uitbreiding, loeling is om in februari met de Jag van start te gaan. nieuwbouw is een onderdeel de totale modernisering van expositieruimte van EcoMare. ide inhoud is in de loop der ja- steeds gesleuteld, maar qua et is de expositie sinds de ope- jvan het centrum in 1975 ge- gebleven. Sommige onderde- van de expositie, zoals de dio- a's met mammoeten, staan er wintig jaar. Volgens directeur Kuiper dreigen vooral de vaste tekers zo langzamerhand uit- iken te raken. „Dat is een be- irijke reden. EcoMare heeft herhalingsbezoek. Nu merken het nog niet, maar als we niet ueuwen, ontstaat het risico men zegt: mooi, maar we heb- het nu wel gezien. Dat zou de j in de pot betekenen." Miljoenen i staat niet de vervanging van «staande exposities als eerste iet programma, maar een on- pndse uitbreiding. De onder- trzaal is fase 1 van de moder- lihg. In de eropvolgende jaren den in fase 2 en 3 het boven grondse gedeelte aangepakt. Fase 1 is het duurst. De kosten be dragen volgens Kuiper een paar miljoen. „Dat wil zeggen: dichter bij twee dan tien miljoen." Gezien de omvang van de investering is het opvallend dat het benodigde bedrag nog niet binnen is. „Er zijn goede voortekenen dat het rijk en de provincie zullen bijdra gen", aldus Kuiper. „Dat zijn geen harde toezeggingen, ze zijn zelfs nog behoorlijk zacht. Maar we wil den niet nog een jaar wachten. Dan moeten we het publiek wéér langer het oude EcoMare laten zien, terwijl we graag méér willen bieden. Bovendien wordt in een jaar tijd ook alles weer duurder." EcoMare beschikt wel over een (bescheiden! spaarpot en heeft de mogelijkheid om geld te lenen. Golvend De onderwaterzaal geeft de be zoeker het gevoel dat hij of zij on der de waterspiegel afdaalt. Die suggestie wordt versterkt doordat zonlicht van buiten via een vier meter brede waterkolom naar bin nen valt. Hierdoor ontstaat in de zaal een golvend lichteffect. Die met Noordzeewater gevulde kolom is één van de trekpleisters in de zaal. Veel aandacht zal onge twijfeld uitgaan naar de glazen wand, waardoor men de zeehon den onder water in hun bassin kan zien zwemmen. Naast diverse aquaria met allerlei soorten vissen komt er ook een open bak met o.a. zeesterren, waarin jong en oud kan voelen. De ruimte is met een lift toeganke lijk voor minder-validen en slecht ter been zijnden. Lucht Bedoeling is de ruwbouw uiterlijk 1 juni 1996 op te leveren, zodat het publiek er tijdens het vakantie seizoen geen last van heeft. De in richting zal dan nog geruime tijd in beslag nemen, maar misschien kunnen bezoekers al wel onder gronds naar de zeehonden kijken. De uitbreiding geeft EcoMare vol gens Jan Kuiper weer wat lucht. „Twintig jaar geleden is het ge bouw neergezet voor maximaal 150.000 bezoekers. Nu trekken we er ruim 250.000 per jaar. Als hier in de vakanties op een dag meer dan 2.000 mensen rondkij ken, is het dringen geblazen. De service en kwaliteit van de attrac tie hebben daaronder te lijden." Schelpen Voor de bovengrondse vernieu wing ligt er een schetsontwerp klaar. Daar kan nog van alles aan worden veranderd, maar het basi sidee is dat de huidige drie exposi tiezalen tot één ruimte worden teruggebracht. De bezoekers hoe ven straks niet meer volgens een bepaalde volgorde rond te lopen, maar kunnen kiezen. De thema's zijn ondergebracht in grote schel pen, waarbij moderne technieken een rol spelen. De bovengrondse Texels Vrouwenkoor bestaat 5 jaar. Dat wordt op zondag november gevierd met een eert in de NH kerk van Ooster- aanvang 15.00 uur, entree Medewerking wordt ver- li door Musica Texla. Schets van de nieuwe expositieruimtes, zoels <Se er over driejaar uit kunnen zien. Op de begane grond springen de „schelpen en -geheel rechts- het verhoogde vogelobservatorl urn het meest In het oog. Bovenaan de tekening bevindt zich de onderwaterkelder, met als centraal thema „de zee als natuurgebiedDe Indeling daarvan is: 1 strandbbtoop 2.biotoop op strekdam; 3. golf bak; 4 Waddenzeebiotoop; 5.havenbiotoop; 6.Noordzeekustbiotoop; 7.open Noordzeebiotoop; 8.touch pool; 9.demonstratie-aquarium 10.seizoenen-aquarium; H.zichtraam naar het diepe zeehondenbessln; 12.kleine aquaria. expositie heeft twee hoofdfunc ties: „mens en land" en „mens en zee". De onderwaterzaal kan wor den beschouwd als een speciaal onderdeel van laatstgenoemde functie. Aandachtstrekker boven gronds wordt het observatorium, waar vogels centraal staan en men met kijkers het vogelleven in het duinpark kan observeren. Een grappig nieuwtje is het konijnen hol, waarvoor men een stukje de grond in moet. EcoMare krijgt dus steeds meer al lure. Bang dat het een attractie wordt, waarvoor men massaal naar Texel komt -en daarmee de natuur extra belast- toont Kuiper zich niet. „Binnen EcoMare was er een discussie hoever we moesten gaan. Conclusie was dat we het gewoon zo goed mogelijk moeten doen. Als je het bewust slecht doet, ben je helemaal verkeerd be zig." rtjes met kreten als „hou vol" en „bel als je hulp nodig t" stromen binnen. Het project „Ter Reede van Texel" de ondernemende vrouwen (TOV) wordt op Texel ;d gedragen. Het plan om een oude loodsschoener na ouwen en daar een museum- en woonproject aan te pelen voor jongeren neemt steeds vastere vormen aan. was eerst een idee. We sn dat het haalbaar was. Nu tie ervan overtuigd dat het er aldus Joke de Boer na- de TOV. Eind oktober pas- Je de acte van de stichting Ter !e van Texel. Een stevige bo- in de vorm van een eigen ispersoon. aan huis (voor zover er geen isticker" op de deur zit) zijn 'et eiland nieuwsbrieven ver- si met een antwoordstrook. f20,- kunnen belangstellen- donateur worden van de iting en krijgt men een fraaie hure met meer informatie de plannen. Veel Texelaars en daarvan gebruik gemaakt, kier: „We hebben nog niet al- fipnen, maar ik schat dat we december op honderd dona- zitten." illend is de gemeleerdheid van 'zenders. „Jong en oud heeft ageerd, uit alle lagen van de iking. Het heeft ons echt ver- Heel leuk zijn de kreten die op etourstroken staan. Echt een in de rug." PEN-bassin ds meer instanties bieden de wen hulp aan. Zo mag er wor- gezocht naar gegevens over bodswezen in het archief van 'arme. Het Nederlands Bureau voor Toerisme wil helpen bij het opzetten van een marktonderzoek en een subsidiedeskundige is be reid veel eigen tijd in het project te steken. De lokatie is nog een probleem. De TOV hebben hun oog indertijd la ten vallen op het PEN-bassin, maar kregen bij de gemeente nul op het rekest. De huidige plannen voor het bassin beslaan echter niet het hele gebied en de vrou wen betogen dat zij ook maar een deel nodig hebben. „Het kan sa men", aldus Joke de Boer. „Peter Jan Kuip heeft voor ons een schets gemaakt waarin ons plan is opgenomen en ook de uitbreiding van de jachthaven. Daar is ruimte zat voor. Wij hebben maar een hoekje nodig om met die werf te kunnen beginnen." Samenwerken De uitbreiding van de jachthaven staat op de gemeentelijke verlang lijst, maar niet bovenaan, wegens de hoge kosten die eraan zijn ver bonden. Die houden verband met de doorbraak die moet worden ge maakt tussen de huidige passan tenhaven en het bassin. Volgens De Boer is dat plan echter best te doen. „Maar dan moet je rekenen op basis van ons idee: werkerva ringsplaatsen en werkgelegen heidsprojecten. Dat maakt het plaatje totaal anders. Op die ma nier kunnen we elkaar verster ken." De vrouwen voeren gesprekken met verschillende instanties, zoals Rijkswaterstaat, het PEN en het Arbeidsburo. „We komen langza merhand steeds een stapje ver der." Er is behoefte aan meer gegevens over het loodswezen rond de periode 1870-1900. „Er moeten op Texel in die periode honderden loodsen zijn geweest. Daar zijn vast plaatjes, brieven en verhalen van over. We hopen dat mensen die ons op het spoor kun nen brengen ons willen bellen", al dus Joke de Boer. Zij is bereikbaar via 327171. Er kan ook worden ge beld naar Henriëtte Kuip- Timmermans via 315423. Fiets gestolen. Uit de Wilhelmi- nalaan werd in de nacht van vrij dag op zaterdag een zwarte herenfiets gestolen. Eigenaar was een 53-jarige man uit Den Burg. Hij schat de waarde van de fiets op nog zo'n 7150,-. Texel loopt warm voor kamermu ziek. Dat bleek zondagmiddag tij dens de tweede aflevering van de concertserie „De Muze" in het Paviljoen van De Krim. Het en semble Amadé trok met geva rieerde kamermuziek ruim tweehonderd bezoekers. Het ensemble, bestaande uit Lies- beth Niesten (dwarsfluit), Frank Brakke (altviool) en Godelieve Schrama (harp), onderscheidde zich duidelijk van het grote kamer orkest waarmee de serie werd ge opend. De keus van de instrument en het repertoire bracht veelvuldig gebruik van zogenaamde grondto nen met zich mee. Om die volledig tot hun recht te laten komen, had de schouwburgzaal nog wat gro ter mogen zijn. Het was vooral boeiend om har piste Schrama, die onlangs de Ne derlandse Muziekprijs ontving, op het „instrument van de engelen" aan het werk te zien. Niet vaak doet zich de kans voor een har piste live te aanschouwen. Schra ma was zich dat bewust en vóór haar solo-optreden deed ze de werking van het gecompliceerde •instrument uit de doeken. Het drietal opende met zeventien de eeuws werk van Jean-Marie Leclair, dat eigenlijk voor klavecim bel was geschreven, maar door Amadé met de harp werd vertolkt. Als reden gaf Schrama op dat het repertoire voor harpisten aan de smalle kant is, wat de mogelijkhe den beperkt. Melodieuzer van toon was het moderne klassiek van Paul Hindemith uit het begin van deze eeuw. Gecompliceerder van aard was het trio van Harald Genzmer, wat door menigeen als „zware kost" werd ervaren. Emotioneel getint was de compo sitie van Maurice Ravel. Amadé besloot met een sonate van Clau de Debussy. vrouwenkoor schommelt rond 50 leden. Onder leiding van Groen uit Broek op Langedijk Jt een gevarieerd programma geboden met liederen uit de Usance, opera, musical en terne muziek. nca Texla staat onder leiding Joeri de Vente. Het ensemble elt enkele werken. Voor de re worden twee nummers van 'samen met het vrouwenkoor Wkt. Dat betreft „Aignish on Machair" en „The wind on the ■■r Her ensemble Amadé trok zondag in Het Paviljoen grote belangstelling. iFoto Gerard Timmerman) Gezinnen met jonge kinderen die minstens drie jaar van de bijstand moeten leven, kunnen van de ge meente een extra bijdrage ver wachten. De gemeenteraad reageerde vorige week tijdens de begrotingsvergadering positief op dit idee van Groen Links. Wethou der Nel Eelman-van 't Veer zegde toe met een voorstel te komen. Voor mensen die graag zingen en hun techniek willen verbeteren houdt de Muziek- Dansschool een cursus stemvorming. Zangdo cente Ans Visser uit Den Helder leert de cursisten in tien lessen hun (zang)stem beter te gebrui ken. Zij besteed o.a. aandacht aan: houding en ontspanning; ademha lingstechniek; klankvorming; arti culatie en stemomvang. Het beloofd een leuke cursus te wor den, waarin uiteraard ook samen zang aan bod komt. De cursus wordt gehouden op donderdag avond van 19.30 tot 20.30 uur in dorpshuis d'Ouwe Ulo. Start: 7 december. Kosten van de cursus zijn ƒ60,-. Geïnteresseer den kunnen zich opgeven bij de administratie van Muziekschool- Dansschool Texel, Schilderend 39 te Den Burg, tel: 313493. Witte (43), die samen met echtge note Anja het bedrijf heeft opge zet, voltooide een opleiding als bouwkundig opzichter en teke naar. De ondernemer richt zich vooral op kleinschalige projecten op het eiland, waarin hij een goede marktpositie verwacht te verwer ven. „Door zoveel mogelijk te denken en te handelen in de geest van de Texelaars. Bijvoorbeeld bij de ver bouw en nieuwbouw van wonin gen, recreatiehuizen en bedrijven. Op Texel zijn zoveel zaken, waarin op z'n tijd toch het nodige moet worden veranderd." Zijn ervaring bij de aanpassing van woningen voor minder-validen kan hem van pas komen nu ouderen steeds lan ger thuis blijven wonen. Witte's dienstenpakket omvat ook de aanvraag van een bouwvergun- Op maandag 27 november houdt het Instituut voor Natuur- en Mi lieueducatie (IVN), afdeling Texel, haar jaarlijks ledenvergadering. Voorafgaand houdt Kees Maas een lezing over vlinders. Hij neemt een grote collectie mee om allerlei soorten van dichtbij te laten zien. De bijeenkomst vindt pilaats in de Jac.P. Thijsseschool aan de Kee- somlaan in Den Burg, aanvang 19.45 uur. Stukken voor de leden vergadering zijn al rondgestuurd. Er wordt onder andere gesproken over activiteiten voor het komende jaar. Niet-leden die geinteresseerd zijn in het IVN zijn welkom. Graag wel van te voren aanmelden via 313582. Volgens Peter Bakker van Groen Links (GL) is het niet zo dat de ge meente momenteel weinig doet voor de sociale minima. Zo is er een actief kwijtscheldings- en schuldsaneringsbeleid en kunnen uitkeringsgerechtigden voor be paalde grotere uitgaven beroep doen op de bijzondere bijstand. Toch is dat naar de mening van GL nog niet genoeg. Tijdens het be grotingsdebat wees Bakker op an dere gemeenten, zoals Den Helder, die er financieel een stuk minder rooskleurig voorstaan dan Texel, maar een beter sociaal be leid voeren. GL formuleerde een aantal voor waarden. In elk geval zouden kin deren minimaal van één'vereniging lid moeten kunnen zijn. Op Texel zijn er nu 21 bijstandsgezinnen met kinderen jonger dan zestien jaar die al drie jaar van een uitke ring moeten rondkomen. Deze ge zinnen zouden elk een bijdrage van duizend gulden moeten krij gen en daarnaast 7250,- kledmg- geld en 7100,- lidmaatschapsgeld per kind. Ook ouderen met een uitkering zouden voor de bijdrage in aanmerking moeten komen. Totaal zal deze maatregel, waarbij o.a. de bonden FNV, CNV en Anbo worden betrokken, de gemeente circa 738.000,- kosten. Voor dat geld is nog geen dekking binnen de begroting. Bakker wacht het voorstel van de wethouder af. „Als het college in staat is om een lokaal minimabeleid te voeren, zijn wij wel in staat om dekking te vin den." Koos en Anja Witte aan de tekentafel in hun nieuwe bedrijf aan de Duykerdem. (Foto Gerard Timmarman) Texelaars met plannen voor een verbouwing of nieuwbouw van huis of bedrijf kunnen vanaf 1 no vember voor de uitwerking te recht bij Koos Witte Bouwkundig Teken en Adviesburo. De starten de ondernemer uit Den Burg kan bogen op de nodige ervaring bij overheid en bedrijfsleven. Hij vond het nu tijd voor zichzelf te beginnen. ning. „Door de milieu-eisen die het bedrijfsleven worden opgelegd, wordt de regelgeving er niet een voudiger op. Werkvoorbereiding, calculatie, bestekken en boowbe- geleiding zijn ook zaken waarvoor aannemers en particulieren kun nen aankloppen." Ander stok paardje van Witte is de kwaliteitsbeoordeling van onroe rend goed. Eventuele aanpassin gen kan hij zoveel mogelijk op de toekomst afstemmen. Als starten de zelfstandige beperkt hij het fi nanciële risico Hij vestigt zijn bedrijf in de aanbouw van zijn wo ning aan de Duykerdam.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5