VVD-voorzitter boos opgestapt lollege praat in Den Haag over stuifdek linutieus onderzoek naar walvisbokaal Verkeersmaatregelen omgeving Thijsselaan Duitsers geen prominente rol in de herdenking nvrede over TVO-interview Niets uitsluiten, maar: Mensen TEXELSE f C0URANT Brandbrief van Texels Belang Auto in de sloot tijdens hagelbui Ruilbeurs Kerstdiner bijeen geschoten voor oudere Texelaars Laatste PEN-actie zuinig met energie Nabeschouwing TV uitzending Politie-acties: geen stakingen op Texel Winkelsluiting: geen behoefte aan meer open Parkeerschijf moet parkeerdruk verlichten DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 jfljneester Van Rappard en houder Schilling praten eind i maand of begin december in Haag met de vaste kamer missie voor Landbouw. Na- beheer en Visserij. Zij zullen ij de parlementariërs op aan- gen Texel uit te zonderen van verbod op het uitrijden van mest om stuiven van akker- te voorkomen („stuifdek- Een delegatie van land- ivorganisatie WLTO zal ook bij onderhoud aanwezig zijn. ils Belang ondersteunt de ac- oet een brief. ide kwestie neemt de Tweede Kamer op 11 of 12 december een besluit. In de vaste kamercommis sie, waarin alle politieke partijen vertegenwoordigd, wordt de zaak voorbesproken. Het is dus van be lang dat voor die vergadering alle informatie bij de commissieleden bekend is. Om hun komst kracht bij te zetten, laten b en w momenteel door de gemeentelijke afdeling milieu een „milieubalans" opstellen. Gepro beerd wordt aan te tonen dat drijf- mest in de Texelse situatie gunstiger voor het milieu is dan de door de overheid gepropageerde papiercellulose. De aanvoer en opslag van papiercellulose veroor zaakt extra vervuiling en veel kosten. Bovendien is het op Texel verboden om oppervlaktewater te onttrekken, zodat de papiercellulo se maar in zeer beperkte mate kan worden aangelengd. Ook de in vloed van de zeewind en de kleine hoeveelheden ammoniak in de Texelse lucht worden in het rap port betrokken. De argumenten tegen het alterna tief papiercellulose zijn door kies vereniging Texels Belang op een rijtje gezet in een brief aan minis ter Van Aartsen van Landbouw, minister De Boer van Milieu, de le den van de vaste kamercommis sies LNV en VROM en de leden van de Tweede Kamer. „Nergens anders in Nederland worden de landbouwgronden aan zoveel wind blootgesteld als op Texel. Uit proeven is gebleken dat cellulose toch onvoldoende be scherming geeft in deze extreme omstandigheden. Een zeer dun laagje drijfmest daarentegen be wijst sinds jaar en dag haar be drijfszekerheid", betoogt het TB-bestuur in de brief. Gewezen wordt op de waarschijn lijkheid dat cellulose uit Duitsland of België moet worden aange voerd, terwijl drijfmest op het eiland zelf verkrijgbaar is. In piek tijden vreest TB onvoldoende voorraad wegens aanvoerproble- men i.v.m. de eilandpositie. Het mogen gebruiken van gezui verd water van Everstekoog voor aanlenging van cellulose is vol gens het TB-bestuur geen goede oplossing. Ook is er kritiek op de samenstelling van het industriële afvalprodukt cellulose, dat veron treinigd kan zijn en geen mineralen aan het land toevoegt. De kosten zijn op Texel hoger dan op het vasteland, omdat hier meer ge mengde bedrijven zijn met een eigen drijfmestvoorraad. TB wijst erop dat beide ministers zich her haaldelijk hebben uitgesproken voor een gebiedsgerichte benade ring van natuur en milieu. Opvallend is dat de brief van TB de deur uit is gegaan, vlak nadat de gemeenteraad een motie met de zelfde strekking had aangenomen. Dat was een initiatief van de frac tie van Texels Belang, samen met coalitiepartner CDA. Woensdag avond kreeg de motie de steun van de hele raad. -Volgens TB-voorzitter Jos Timmer is de brief een actie van het bestuur en moet die los worden gezien van de raadsmotie. „Extra ondersteuning kan geen kwaad. Je kunt niet achteroverleunen en denken dat het allemaal wel goed zal komen als die motie wordt op gestuurd", aldus Timmer. Tijdens het begrotingsdebat, vori ge week, kreeg Texels Belang het aloude verwijf dat zij als lokale partij geen ingangen in de lan delij- ke politiek zou hebben. Timmer vindt dat niet terecht: „Deze brief komt heus wel op de bestemde plekken aan hoor. Misschien is het zelfs wel een pluspunt dat wij als niet-landelijke partij èlle kanalen kunnen benutten." fgxelse VVD houdt vanavond 20.00 uur de ledenvergade- bij Tubantia. Belangrijk punt !e agenda is de verkiezing van nieuwe voorzitter. Willem „de Bakker is namelijk na 8 jaar istapt. Onvrede over een uitzending iag daaraan ten rislag. im Bakker zegt geen spijt te jen van zijn beslissing, hoewel te VVD als partij nog steeds warm hart toedraagt. Volgens «-voorzitter begon de misère de beslissing om in de VVD- mding voor Radio Texel eind ber een stukje op te nemen de TVO-actie „Texel is ziek", bedoeling was dat ik de para- zogenaamd zou interviewen, gingen daar als bestuur mee lord", vertelt Bakker. Gepikeerd oorzitter dacht er later over na oelde zich onbehaaglijk. „We en niet te horen wat precies ledoeling was. Dat zou later worden verteld. Ik was het er persoonlijk toch al niet met de TVO-campagne, die ifatsoenlijk vond. Zo gaan we met elkaar om op Texel. Dus ik had mijn bedenkingen, die steeds sterker werden naarmate ik er lan ger over nadacht." Toen Bakker vlak voor de uitzen ding met de initiatiefnemers van het parasieteninterview tesamen kwam om de zaken door te spre ken, gaf hij te kennen ervan af te zien. „Zuiver op persoonlijke titel. Ik wilde niet de interviewer zijn. Maar we hadden als VVD-bestuur ingestemd met het onderwerp in onze uitzending, dus dat bleef overeind. De initiatiefnemers wa ren erg gepikeerd." Een 36-jarige automobilist die vrij dag rond het middaguur op de Oosterenderweg in een zware ha gelbui terecht kwam, is iets voor bij De Waal met zijn auto in de sloot beland. Door de gladdigheid slipte het voertuig en gleed door de berm het talud af. Dankzij de matige snelheid liep de auto geen krasje op. De wagen kon door ber gingsbedrijf de firma Schoenma ker volledig intact op het droge worden getakeld. Willem Bakker vertelde niet aan zijn mede-bestuursleden dat hij af zag van zijn taak als interviewer. „In alle drukte niet aan gedacht. Stom, mijn schuld. Ik heb daar ex cuses voor aangeboden." Het bestuur van de VVD had ech ter een brief gemaakt met excuses aan TVO over de gang van zaken. „Ik kreeg die niet ter inzage. Ter wijl ik óók in dat bestuur zit en het nota bene over mij ging. Ik heb toch het recht om op persoonlijke titel van mening te veranderen? We zijn een partij van vrijheid en democratie! Ik wilde de zaak laten betijen tot na de omstreden uit zending." TVO kocht uiteindelijk zendtijd op de radio en plakte het „interview" achter de VVD-uitzending aan. Co Vinke had de rol van interviewer op zich genomen. Overigens was meer sprake van een hoorspel, dan een vraaggesprek. Toen Bakker begin november tij dens een bestuursvergadering vroeg naar de bewuste brief, bleek die al te zijn verstuurd naar TVO. Dat deed voor hem de emmer overlopen. „Ik stond in dertig se conden buiten." Lijmpoging Kees Jaap van der Kooi, penning meester en woordvoerder van de VVD vindt het jammer dat zaken zo zijn gelopen. „Bakker was een gouden voorzitter qua inzet en contacten in Den Haag." Van der Kooi noemt het aftreden een esca latie van een communicatiestoor nis. „De voorzitter had een persoonlijke mening die wij niet deelden en dat hebben we ken baar gemaakt aan de instantie waar het over ging. Jammer dat het daarna zo uit de hand is gelo pen." Volgens Van der Kooi heeft een lijmpoging geen enkele zin, omdat Bakker duidelijk heeft aangegeven daar geen behoefte aan te heb ben. „We hebben besloten niet bij de pakken te gaan neerzitten, maar vooruit te kijken. We moeten verder." De VVD schuift vanavond Els Zoon naar voren als kandidaat voor de voorzitterszetel. Tot aan vang van de vergadering kunnen de leden zelf ook nog gegadigden aanmelden. De verzamelaarsafdeling van de Historische Vereniging houdt vrij dagavond de maandelijkse ruil beurs. Liefhebbers van oude foto's, ansichtkaarten en dergelijk materiaal zijn welkom in De Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg. De avond begint om 20.00 uur. Om alvast in de stemming te komen, hierbij een prent uit de oude doos van verzamelaar Maar ten Stoepker. Te zien valt de aan komst van Teso-veerboot De Dageraad in de haven van Oude- schild, in de jaren vijftig. De Dage raad werd in de Texelse volksmond wegens z'n galante uiterlijk ,/je showboot" genoemd. Minder fraai was dat het schip niet zo sta biel was, waardoor eens een vrachtwagen (van Babi van het dek in het zeewater gleed. Histo risch hoogtepunt was het feit dat De Dageraad in de strenge winter van '62/'63 een dag lang in het ijs op de Waddenzee vast zat. Sinds 1979 is het traditie dat de Texelse jagers wild inzamelen voor een speciaal kerstdiner. Dit is voor ouderen in Texelse te huizen. Jagers, drijvers en jachtopzichters kwamen zaterdag uit het veld bij een in restaurant Capri te De Koog. Het geschoten wild werd op het terras uitgelegd. Dat was voor de gelegenheid omgetoverd in een stukje dennenbos. Het wildtableau werd gevormd door hazen, konijnen, fazanten en eenden. Klapstuk was echter een wild zwijn van zo'n 50 kilo, dat door Sieb Keyser, eiegnaar van Capri, was geschonken voor de actie. Het gevarieerde aanbod staat garant voor een smakelijke kerstdis. De Texelse jachthoornblazers on der leiding van dhr. Feikema blie zen het tableau „dood" met signalen die de diverse diersoorten symboliseren. De harmonieuze klanken werden door de toehoor ders gewaardeerd. Willem Bakker is de nieuwe voor zitter van de Wildbeheereenheid Texel. Hij schonk het wild symbo lisch aan Hans Bakker van Sint Jan. ir bevel van de Texelse com- deur Pieter Jacobsz. Dogger De Juffrouwen Anna en Ma- het jaar des Heeren 1754 de arctische wateren ten en van Groenland. Slechts maanden later keerde het p terug op de Reede, met aan d de kapitale lading van 330 nspek. afkomstig van 13 ge- oeneerde walvissen. Het was beste vangst van alle 135 ipen van de Republiek die dat naar de noordelijke wateren in gevaren. it het spek verwerkt en ver- it was, schonk de Alkmaarse Christoffel Depmar zijn com- deur uit erkentelijkheid een in bokaal met inscriptie, waar op de goede afloop werd ge- t. Ruim tweehonderd jaar dook het uiterst zeldzame ood op tijdens een expositie in Schagerbrug over de wal visvaart. Voorwaar, een mooie geschiede nis en tegelijkertijd een buiten kansje voor Piet Dekker, in 1931 geboren te Sint Maartensbrug. Hij is gespecialiseerd in de 18de- eeuwse maritieme geschiedenis van ons land en heeft regelmatig onderzoek verricht naar de walvis vaart. Als kroon op zijn werk ont ving Dekker vorig jaar de J.C.M. Warnsinckprijs van de Nederland se Vereniging voor Zeege schiedenis. Feiten Dekker is er kennelijk de man niet naar op zijn lauweren te rusten, want de verrassende ontdekking greep hij aan om op zoek te gaan naar het verhaal achter de walvis bokaal. De historicus wist na een diepgravend onderzoek aan te to nen dat de bokaal altijd in de fami- lie van Dogger en zijn nazaten is gebleven. Maar Dekker legde bo vendien honderden feiten en weetjes bloot over de graveur van de inscriptie, de eigenaar van het schip De Juffrouwen Anna en Ma ria, andere Alkmaarse reders, hun familieleden, waar ze woonden, hun inkomen, hun nalatenschap, de verdeling ervan, de werven in Zaandam en omgeving, de belang rijke walvisvaarders van de 17de eeuw, hun familie en wat al niet meer. Dekker bewijst met deze historie ook dat een goed onderzoeker niet vanzelfsprekend een goed schrij ver is. De Alkmaarse geschiedenis achter een Texelse walvisbokaal is uiterst precies geschreven, met een uitgebreid notenapparaat (287 aantekeningen), staatjes en tabellen en een schitterendre- gister. Maar het is ook opsomme- rig, stilistisch beperkt en zó gedetailleerd, dat slechts een en keling de verleiding zal kunnen weerstaan grote stukken over te slaan. Illustraties Overigens is het doorbladeren van dit boek een heel plezierige bezig heid. Het wemelt van de bekende namen (Dogger, Daalder, Keijser, Kok, etc.) en het is geïllustreerd met tal van oude schilderijen en tekeningen, waarop ook het eiland en de Texelse wateren veelvuldig figureren. Bovendien maakte foto graaf George Stoekenbroek uit Schagerbrug enkele fraaie foto's van Oost en Oosterend, waar commandeur Dogger (1710-1758) respectievelijk woonde en ter ker ke ging. Mooi en aandoenlijk zijn de houtskooltekeningen die Niek Welboren in 1965 maakte van Het Provinciaal Energiebedrijf Noordholland houdt voor het laatst een voordeelactie met spaarlampen en energiebesparen de douchekoppen. Tot en met 31 december kunnen consumenten bij verschillende winkels korting krijgen. De deelnemende detail listen zijn herkenbaar aan een poster op de etalageruit. Als het af te rekenen bedrag hoger is dan f 60,- kunnen klanten via de maandnota gespreid betalen in zes termijnen. Het PEN is er veel aan gelegen om een succes te maken van deze laatste actie voor de fu sie met andere energiebedrijven tot Energie Noord West. Oost, zeker voor wie het moderne werk van deze kunstenaar kent. Maar dat neemt allemaal niet weg dat het boek weinig geschikt is voor een breed publiek. De specia list zal zijn vingers wel aflikken - waarschijnlijk zelfs al bij het inzien van dit boek -, maar voor de ge middelde geïnteresseerde in de historie van Texel zijn er wel leuke re Sinterklaascadeautjes te be denken. De Alkmaarse geschiedenis achter een Texelse walvisbokaal (152 blz.) is te koop in de boekhandel. Subsidiegelden van on dermeer de Provincie, de Stichting tot be vordering van kennis van de natuur en cultuur van Texel en van de gemeenten Alkmaar en Texel zorgden ervoor dat het niet meer dan f 29,50 kost. Joop Rommets Onder genot van een hapje en een drankje kan donderdag om 20.00 uur de nabeschouwing van de eer ste uitzending van TV Texel wor den bijgewoond door belangstel lenden. De bijeenkomst is in Time Out (d'Ouwe Ulo). De video van de uitzending wordt afgedraaid en er wordt informeel nagepraat. De landelijke onvrede bij de politie over het uitblijven van een CAO- akkoord leidt op Texel nog niet tot acties. Mogelijk dat nog wel wat wordt ondernomen als regio Noordholland-noord eind novem ber de „actiefakkel" mag overne men van de regio Amsterdam- Amstelland. Daartoe is een ver zoek ingediend. Van „wilde" sta kingen is op het eiland geen sprake. De landelijke verruiming van de winkelsluitingswet heeft menig ondernemer op de been gebracht. Op Texel is echter weinig animo voor actie. Kees Jaap van der Kooi is voorzitter van de winkeliersvere niging Den Burg: „De Texelse win keliers zijn niet te porren voor verruiming. We hebben al eens wat geprobeerd met extra open stelling op feestdagen, maar daar liep men niet warm voor." Protesten tegen de ruimere moge lijkheden klinken ook niet op het eiland. Volgens Van der Kooi zijn veel winkeliers aangesloten bij een branche-organisatie, en laten ze op die manier wel hun adhesie blij ken. „Maar op het eiland zelf ver wacht ik geen actie." Dodenherdenking is voor ieder een, dus ook voor Duitse vakan tiegangers op Texel. Maar je hoeft ze niet speciaal uit te nodigen om er een bijdrage aan te leveren. Dat was gisteravond de mening van de raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid over de plannen voor de herden king nieuwe stijl. Met de grootse viering van vijftig jaar herdenking van de Tweede Wereldoorlog is dit jaar een perio de afgesloten. Het organiserende comité boog zich over de plannen voor een herdenking nieuwe stijl, waar Texel de toekomst mee in kan. Dat behelste o.a. samenvoe ging op één dag, de vierde mei, en één plaats, de algemene begraaf plaats. Paul Kikkert van Texels Belang hield een emotioneel pleidooi voor handhaving van de kranslegging op de Georgische begraafplaats. De overige leden zagen echter meer in een samengevoegde bij eenkomst op de algemene be graafplaats, waar zowel een monument voor de geallieerden, voor de Georgiërs, als een alge meen gedenkteken staat. Voor een programma-onderdeel, verzorgd door Duitse vakantiegan gers, lijkt Texel nog niet rijp. Dat idee was ingegeven door de her denking in De Koog dit jaar, waar een Duitse toeriste op ontroeren de wijze een gedicht voordroeg. „Als het spontaan gebeurt moet je geen „nee" zeggen, maar je hoeft ze er niet voor uit te nodigen. Het ligt nog té gevoelig om bij zo'n bij eenkomst ineens de Duitse taal te horen", verwoordde Erna Eelman van de VVD de gedachte van de commissie. De schooljeugd betrekken bij de herdenking wordt door allen ge zien als een goede manier om de geschiedenis duidelijk te maken. Over de manier waarop bestonden nog enige verschillen van inzicht. •n V' Bij het VOC in Sassenheim is Al- bert Jan Buijsman uit Den Burg geslaagd voor het examen eerste autoschadehersteller. Hij is werk zaam bij spuitenj Betsema. De gemeente zal zo spoedig mo gelijk voorzieningen treffen om de verkeers- en parkeeroverlast in het woongebied Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat en Drijverstraat terug te dringen. Dat zal gebeuren op basis van een plan dat gisteravond werd gepre senteerd door raadslid Peter Bak ker van Groenlinks, die zelf in deze omgeving woont. Zijn ideeën zijn een reactie op on genoegen dat de laatste tijd door Bewoners van de betrokken buurt is geuit. De afgelopen decennia is de verkeersdruk in dit gebied enorm toegenomen. Dat is een ge volg van het toenemend autobezit, toenemend toerisme, de bouw van de wijk De Mars maar ook van de vestiging van supermarkten aan Wilhelminalaan en Achterom waardoor enorm veel verkeer wordt aangetrokken. Dat staat op gespannen voet met rust en veilig heid in deze woonomgeving waar in zich ook nog scholen, biblio theek, kinderdagverblijf en kin derspeelplaatsen bevinden. Paddestoelen Om te vernemen wat de bewoners er zelf van vinden hield de ge meente gisteravond in de raads zaal een soort hoorzitting, waarbij Bakker zijn ideeën uiteenzette Hij stelde voor op verschillende plaat sen die hij op een kaart had aange geven, oversteekplaatsen te maken, bestaande uit zeebrapa- den met verkeersremmende „pad destoelen" ter weerszijden. Daar door wordt onder andere het har de rijden op de Thijselaan afge remd. Een drempel moet ook komen op de hoek Brouwerstraat- Wilhelminalaan en Binsbergen- straat-Wilhelminalaan om een eind te maken aan het massaal nege ren van het eenrichtingverkeer in Brouwerstraat en Binsbergen straat. Parkeerschijf Omdat de parkeerterreinen bij de supermarkt te klein zijn, worden veel auto's elders in de buurt neer gezet. Irritatie ontstaat omdat de mensen die daar wonen hun auto niet meer bij hun huis kwijt kun nen. Bakker stelde invoering van een parkeerschijf voor. Zo'n schijf geeft de aanwonenden recht op onbeperkt parkeren in hun eigen straat. Andere Texelaars kunnen met de schijf hoogstens een uur parkeren en wie geen schijf heeft mag helemaal niet in de straten parkeren en is dus aangewezen op de grote parkeerterreinen verderop of op betaald parkeren in het cen trum. Verder moeten de loop/fiets routes die vanuit De Mars door dit woongebied naar het centrum lo pen, worden beveiligd met over steekplaatsen met paddestoelen. Bakker had van de NZH vernomen dat deze verkeersremmers voor bussen in elk geval geen proble men opleveren, zoals op de Nika- del in De Koog is gebleken. Het dwingen van het verkeer tot af remmen op een plaats waar fiet sers en voetgangers moeten oversteken betekent twee vliegen in een klap. Bakker had ook nog geopperd om een deel van een speelveld in te richten als parkeerplaats om aldus toch wat meer parkeermogelijkhe- den te bieden, maar daar wilden de bewoners gisteravond niet van weten. Voor de rest konden ze zich wel vinden in het plan. Ook wethouder Daan Schilling liet na overleg met de twee aanwezige technische ambtenaren positieve geluiden horen. Omdat de maatre gelen niet bijzonder kostbaar zijn, is te verwachten dat tenminste een deel ervan al spoedig zal wor den uitgevoerd. Dat gebeurt ech ter na nadere studie en meningsvorming door het college en de betrokken raadscommissie.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7