Weekend teso Incidenteel boerenerf toegestaan 't Wordt steeds stiller op het vliegveld Texel... Wat is er zaterdag te doen op Texel? VOOR E Agenda E TEXELSE COURANT Potvis heeft nieuw jasje Trein-ruilbeurs Kabeltex bij Mediakabel van 25 en 26 november 1995 Kerkdiensten zondag 26 november Zonering per 1 januari van kracht „Pocahontas" verovert Texel Tweede boek over posthistorie Texel Klaverjasdrive voor Zonnebloei Maaltijd voor restauratie oud Papie \1EI\VSUJ\ 06-904 904 01 VRIJDAG 24 NOVEMBER 1995 De potvis op het buitenterrein van EcoMare is helemaal op geknapt. De nieuwe buiten- laag is voorzien van de karakteristieke littekens die de dieren in het echt oplopen van onderzeese gevechten met reusachtige inktvissen. Deze tien meter lange monsters vormen het lievelingskostje van potvissen, maar laten met hun tentakels cirkelvormige merktekens achter op de huid. Aanvaringen met andere pot vissen zorgen voor strepen, die nu ook zijn te zien. De lit tekens zijn aangebracht door kunstenaar Leo Man in 't Veld uit Vlaardingen. Aan één zijkant is een raam gemaakt, waardoor het in wendige van de potvis kan worden bekeken. Het skelet is in 1953 op het strand ge vonden. De werkzaamheden zijn uitge voerd door Martin Keyser van Polybouw Keyser in Den Burg. Hij begon in mei. Om te voor komen dat het weer tijdens het werk de huid zou aan tasten, was een grote tent om het geheel gebouwd. Via een raam in het tentzeil konden bezoekers zien wat er gebeur de. De renovatie kostte f125.000,-. Een gedeelte werd betaald door Schelde Ketelbouw in Vlissingen. Controleurs van de gemeente moeten niet kinderachtig doen over kleine tentjes, waarin bij voorbeeld de kinderen van een kamperend echtpaar slapen. Maar het moet ook niet uit de hand lopen. Dat oordeelde de raadscommissie ROH woensdag avond naar aanleiding van opmer kingen van „10 voor Texel", dat zich afvroeg wie bepaalt hoe groot of hoe klein het tentje mag zijn. De gemeente constateerde afgelo pen zomer bij kampeerboeren acht overtredingen. Het ging om over schrijdingen van één tot vijf tenten of caravans. Op basis van de con troles kregen zeven kampeerboe ren een reprimande, waarop het teveel aan tenten werd verwijderd. In geen van de gevallen leidde dit tot een officieel aanschrijven. De controleurs bezochten alle 74 kampeerboeren drie keer, waar voor ze zes ochtenden nodig had den. De raad vond een heksenjacht op overtreders niet nodig. Over kleine „bijtentjes", maakte „10 voor Texel" zich zorgen. Men- no Stam: „Als de politiek hiermee instemt, gaan we wederom de mist in. Over een paar jaar wordt het bijtentje steeds groter met meer mensen er in. Vijf of acht eenheden zijn vijf of acht eenhe den, niet meer of minder. Zeg an ders maar dag met je handje tegen de controle." Volgens de raad moeten bijtentjes incidenteel kunnen. Schilling: „Daarmee kweek je kampeer- De Texelse Modelspoorclub houdt vrijdag 1 december een ruilbeurs in het clubgebouw aan de Schil- derweg 208 a'. Er zijn diverse arti kelen voor de hobby te koop en een „treinendokter" neemt kapot te exemplaren onder handen. De beurs is van 19.00 tot 22.00 uur. ders." Hij waarschuwde notoire overtreders dat ze met hun gedrag hun vergunning op het spel zetten. Om als Texel mee te kunnen doen aan alle landelijke ontwikkelingen heeft Jaap Drijver van Kabeltex zich aangesloten bij Mediakabel. Dit is een commercieel samen werkingsverband van kabelexploi tanten. In Nederland zijn op kabelgebied verschillende „machtsblokken". „Als klein bedrijf kunnen wij niet meedoen in die wereld", legt Jaap Drijver uit. Door samenwerking te zoeken, kan Texel ook voorop staan bij ontwikkelingen. „Waar je daarbij aan moet denken? De in koop van zaken als abonnee TV, een net waar je films op kunt bestellen, homeshopping...de mo gelijkheden zijn legio." Voorlopig merkt de kabelkijker nog niets. Als nieuwe diensten binnen het bereik komen, worden die via abonnementen aangeboden. Mediakabel vormt ook een tech nisch platform voor het ontwikke len van apparatuur. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 9.30 u. dienst in De Koog. De Koog: 9.30 u. ds. G. vd. Kooi; samen met De Waal. Den Hoorn: 9.30 u. ds. H.R. Betting. Oosterend: 9.30 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen; uitz. via Radio Texel. Oudeschild: 11.00 u. dhr. A. Admiraal uit Schagen. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H.R. Bettin; Viering van Schrift en Tafel. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. kand. E. van Halsema uit Kampen. 19.00 u. kand. E. van Halsema; uitz. via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. en 19.00 u dr. B. Wentsel uit Den Haag. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Knipscheer; kerkbusje Den Hoorn; uitz. via De Lichtboei. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. Br. B. Piet. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: Za. 19.30 u. The Gospeltrain; themaviering; uitz. via De Lichtboei. Zondag: 10.45 u. herenkoor. Oosterend: zo. 9.30 u. Oudeschild: za. 19.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10.30 u. „De Bijbelse kijk op spiri tistische praktijken". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Waarom nu de ware God vrezen?" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen. Van za. 8.00 tot ma. 8.00 u.: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel. Voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uit leenmagazijn in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00-14.00 uur geopend, telefoon 313241. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuiszorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is da gelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 312222. Bij spoedeisende gevallen: 06-11 •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen tel. 312527. •Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 312112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Vrijdag 24 november In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Poca hontas". In dorpshuis De Waldhoorn speelt toneelvereniging De Vriendenkring het drama „Fina le" van Hans van Wijngaarden. Bal na met medewerking van Kees Klaassen. Zaterdag 25 november Vanaf 14.00 uur rijden zes zwarte pieten door Oosterend. Jeugd mag opstappen bij het jeugdgebouw, waar tussen 14.00 en 15.30 uur spelletjes worden gedaan. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Pocahontas". De wielervereniging houdt een crosswedstrijd bij de Bosrand- weg. Start jeugd 14.00 uur; se nioren 14.30 uur. Bij Nauta-boek in de Parkstraat worden tussen 14.00 en 16.00 uur stripboeken (De wonderlijke reisavonturen van kapitein Iglo) gesigneerd door Windig De Jong. De toneelgroep van SVC voert in Het Eierlandsche huis de klucht „Gouden dagen" op; 20.00 uur. Bal na. Zondag 26 november De sportvissersclub Texel heeft een wedstrijd vanaf sportvis sersschip Rival; 9.00 uur. Vanaf 10.00 uur kunnen fiet sers op veerhaven 't Horntje starten voor een veldtoertocht over ca. 30 km. In de Hervormde kerk van Oosterend geven Musica Texla en het jubilerende Texels Vrou wenkoor een gezamenlijk con cert, aanvang 15.00 uur. Entree f5,-. Maandag 27 november De Christelijke Plattelandsvrou wen komen om 14.30 uur bij een in De Poort (achter de Gereformeerde kerk in Den Burg). Dik Haker vertelt over zijn fietsvakantie op de Lofoten. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Poca hontas". Het IVN Texel (Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie) heeft ledenvergadering in de Thijsseschool. Kees Maas houdt een lezing over vlinders. Aanvang 19.45 uur. De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting houdt om 20.00 uur een voorlichtingsbijeen komst in „Bosch en Zee". De heren Koot en Molendijk van PAGV Lelystad spreken over de bestrijding van aaltjes. Dinsdag 28 november Van 8.00 tot 16.00 uur staat in de OSG de alcoholsimulator van Veilig Verkeer Nederland, 's Middags zijn ook ouders welkom. De wekelijkse politieke uitzen ding van Radio Texel wordt de ze keer verzorgd door Texels Belang, van 19.00 tot 20.00 uur. Luisteraars kunnen telefo nisch reageren en desgewenst in de uitzending komen. In „De Hof" in De Koog verga dert het college van b en w met de dorpscommissie over Koger problemen, aanvang 19.30 uur. Publiek is welkom. In „Klif 12" in Den Hoorn houdt het Texels Verbond van Onder nemers ledenvergadering; 20.00 uur. De afdeling dialect van de Historische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Woensdag 29 november Van 8.00 tot 16.00 uur staat de alcoholsimulator van Veilig Ver keer Nederland in de OSG. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Pocahontas". Ook dit weekend geen extra j vaarten. Er worden ge wachttijden verwacht, eerstvolgende dag dat de resi veboot wordt ingezet, is vrijj 22 december. Momenteel worden alle dra poortjes van de op- en afj gen voor voetgangers fietsers van de bruggen Texel en in Den Helder verva gen door resp. schuif- en dra poorten. Tijdens de mom» moeten passagiers via het a todek de boot open af. Ook informatie via de I Nieuwslijn, telefoon 06 90 904 01. Hoogwater te Oudeschild Vr. 24 9.24 en 21.44 n Za. 25 10.25 en 22.35u Zo. 26 11.05 en 23.04 u Ma. 27 11.30 en 23.44 u Di. 28 12.07 u Wo. 29 0.34 en 13.00 u Do. 30 1.35 en 13.45 u Vr. 1 2.40 en 15.00 u Aan het strand is het ongeveer een vu eerder hoogwater. De zon komt 26 r» vember op om 8.16 u. en gaat ondi om 16.34 u.; 29 november eerst kwartier, 30 november doodtij. Invoering van geluidsarme vlieg tuigen. goede afspraken met de gebruikers en snel en tactisch op treden van de luchthavendirectie als klachten binnenkomen. Het werpt vruchten af. zo werd woensdagmiddag met voldoening vastgesteld tijdens de jaarverga dering van de Commissie Geluids hinder Vliegveld Texel. In het jaar 1994 kreeg de luchtha- vendienst niet meer dan tien klachten te verwerken en dit jaar kwamen tot dusver niet meer dan acht klachten binnen. De commissie staat echter niet te juichen. „De voorzichtige conclu sie dat het op Texel allemaal wel meevalt, kan nooit meer dan een momentopname zijn. Waakzaam heid en voortdurende evaluatie blijven geboden", aldus besluit het jaarverslag dat in de vergadering werd behandeld. Garanties dat het goed blijft gaan zijn min of meer verbonden aan de geluidszonering waarmee het vliegveld binnenkort krijgt te ma ken. Vaststelling van het zone- ringsbesluit is vertraagd in verband met discussie over de ge luidsoverlast van een ander Neder lands vliegveld; Seppe. Maar het staat nu vast dat de aanwijzing van de zonering volgende maand zal gebeuren en ingaand 1 januari van kracht zal zijn. Voorlopig kan het vliegveld Texel moeiteloos vol doen aan de zoneringseisen, maar ingaand het jaar 2000 worden de normen strenger en zijn wellicht nieuwe maatregelen nodig om de bedrijvigheid op het veld op peil te houden. Gerekend naar het jaarlijkse aantal klachten, mag de Texelse luchtha ven ook in vergelijking met andere vliegvelden „stil" worden ge noemd. De andere velden hebben te maken met een veel grotere klachtenstroom, met uitzondering van Lelystad waar het „klachtge halte" ongeveer gelijk is aan dat van Texel. Nieuwe voorzitter In de Texelse geluidshindercom- missie zitten vertegenwoordigers van provincie, gemeentebestuur, luchthavendirectie, gebruikers van het veld. Rijksluchtvaartdienst, omwonenden, milieuorganisatie's (Werkgroep Landschapszorg), In spectie Volksgezondheid en de In spectie van de ruimtelijke ordening. Voorzitter was tot dusver gedepu teerde F. de Zeeuw, maar die heeft laten weten dat hij deze taak voortaan graag overlaat aan een lokale bestuurder. Woensdag werd besloten dat dit wethouder Daan Schilling zal zijn. Minder droppings In de rondvraag attendeerde Adri- aan Dijksen op de hinder die bui ten het vliegveld ontstaat als daar ter gelegenheid van festiviteiten parachutisten worden gedropt. „Is daar altijd toestemming voor?". Geantwoord werd dat voor derge lijke incidentele droppings altijd toestemming nodig is van de grondeigenaar en van de burge meester. In vergelijking met vroe ger worden dergelijke parademon straties nog maar weinig gehou den. Het afgelopen jaar is het en kele keren gebeurd. Vergunning voor een paralanding op de Razen de Bol werd geweigerd in verband met de rust- en natuurstatus van deze zandplaat. Disney tekent geschiedenis met het nieuwste produkt „Pocahontas". Het prachtige lied dat bij de film hoort, in de Nederlandse versie gezongen door Pia „Evita" Douwes, bestijgt momenteel de hitlad ders. Wie de première op Texel niet bij kan wonen, krijgt daar in de rest van de week volop de gelegenheid voor. Pocahontas was de 11-jarige dochter van een indianenop- perhoofd. Ze leefde begin 1600 aan de oostkust van de VS, een gebied dat later door de Engelse kolonisten Virginia werd gedoopt naar hun konin gin. De Nederlands gesproken tekenfilm is gebaseerd op historische feiten. Drie zeilschepen van de Virgi nia Compagny of London ko men aan in het nieuwe land. Aan boord bevindt zich een eerzuchtige gouveneur die over lijken gaat en kapitein John Smith. Tussen hem en Pocahontas ontwikkelt zich een relatie, nadat zij hem van de dood redt. De liefde voor mens, dier en natuur in het algemeen speelt een grote rol in het verhaal, dat naar Westerse begrippen misschien soms wat erg zoet overkomt. Het dagelijkse le ven van een indiaanse heeft vast niet alleen maar bestaan uit wat peddelen in een kano, spelen met dieren, ouwehoe ren met een praatgrage boom en het versieren van een bui tenlander. De Nederlandse versie van de film wordt door critici hoog gewaardeerd. De stemmen klinken goed. Daarmee is het een perfecte film geworden voor mensen die verliefd zijn of van plan zijn dat te worden. Pocahontas: dagelijks 19.00 uur donderdag t/m woensdag 21.15 uur zaterdag, zondag en woens dag 14.00 en 16.00 uur. Dat de geschiedenis van de post op Texel vele interessante aspec ten kent. blijkt uit het feit dat Nan Huijsman uit De Koog opnieuw een boek over dit onderwerp heeft volgeschreven. Na het eer ste deel, dat twee jaar geleden verscheen, komt binnenkort deel twee op de markt. De presentatie vindt plaats op vrijdag 1 decem ber op een passende historische lokatie, restaurant 't Oude Veer huis in Oudeschild. De eerste uitgave blonk uit door gedetailleerdheid. Voor deel twee wist de geboren en getogen Texe laar wederom een groot aantal ge gevens uit de archieven op te duiken. Stond in het vorige boek de geschiedenis van de posterijen op Texel centraal, ditmaal behan delt Huijsman vooral het postver voer van en naar de Waddeneilanden. Te lezen valt on dermeer hoe vroeger gebruik werd gemaakt van stoomboten, veer mannen en postiljons. Door verschillende instanties is een financiële bijdrage geleverd. Mede hierdoor is het boek straks te koop voor 735,-. Klaverjasclub „De Doormars' Oudeschild houdt op vrijdag I cember om 20.00 uur de trao nele Zonnebloemdrive. Al r dan veertig jaar wordt door club eens per jaar gespeeld een goed doel. Jarenlang was de Vara speelgoedactie, maar bestaat niet meer. Nu is het di Zonnebloem. Meespelen is voor iedereer moeite waard. Er zijn fraaie pr te winnen en de sfeer is altijc zellig. De drive is in dorpshuis 't 8 en deelname kost 77,- per ko; Vorig jaar werd 7600,- gekaart. Paardesport. Wilma Witte I zondag met haar paard Qual Inieto tijdens een dress wedstrijd in Anna Paulowna eerste plaats behaald met punten. Ze startte in de klass Vorige week haalde Gea de Ri met haar pony Billy in deze manege een winstpunt in dei se M1. Ten bate van de restauratie va' NH kerk in Den Burg wordt een zamenlijke maaltijd gehouden familie Halsema-Wattimena 1 zorgt een Indonesische dis op terdag 2 december om 18.00 in De Schakel. Meeëten kost Opgeven vóór 27 november fam. Halsema (314063) of t Wieten (312411). Iedere zaterdag haalt Scour Texel oud papier op. De men wordt verzocht deze spullen v 10.00 uur aan de straat te zet zodat ze vlot kunnen worden geladen. Deze week wordt oud papier gehaald in de volgende strata 4. Molenstraat. Weststraat, I lewal. Lijnbaan, Gasthuisstraar De Zes. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud pier opgehaald. Leerlingen, oud en leerkrachten van de Redr IJskaschool komen tussen en 10.30 uur langs de huizen. 0 papier kan ook worden ingeto bij de schapenboet in De Mars Den Burg, naast het Kot gebouw (vóór 9.30 uur). (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles; Agenda, nieuws, sport, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca. I,- per minuut

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2