Cjroen 'ZwarL-Jexels in het harL, „Texelse politiek is op onze hand" leine logiesverstrekkers niet somber Oorkonde voor Peter Plan positief ontvangen Geld voor opvang van gehandicapte kinderen Ook Groen Links werpt zich in mestdebat Brief voor kamerfractie iummer 06 904 904 01 Weer schot in an buitengebied J, ld. romfietser waant ich motorcoureur Doorgereden na aanrijding Tweemaal loos Schoorsteenbrand Calluna begroet miljoenste sh Toneel: Gerdy maakt indruk^VC niet 2 w Vrolijke reünie Jozefschool 3 w Muziekles voor ouderen 5 ïd Medailles voor KNRM-redders 5 w Sport: zware fietstocht en clubgebouw voor Jeu de boules 7 Ruim 21 mille voor energiebesparing Eierlandsche Huis Luchtig protest GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 NR 11037 j«ve Langeveld en de Rooy b.v„ tel. (0222) 362600. 4vertentles/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. dactie tel. 362620, fax 314111. in dringende gevallen 06-52 78 49 62. dactle buiten werktijd Harry de Graaf, likaanweg 75, De Koog, telefoon 317266. ICHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS M.45. even de krant bellen Kiev I voor mcuiA 2 uur spon. 3 voor <lc 4 voor hei weer Ihr TC-Nïeuwslijn. altijd hel butste nieuws Kleine Logies Verstrekkers I 420 leden een belangrijke lor van de Texelse Vereniging Logiesverstrekkersl is tevre- over het gemeentelijk beleid, wordt naar ons geluisterd", is voorzitter Gerard Zoetelief. loeit onder andere op het ruim- ie beleid ten aanzien van de dat profiteert van brede poli- i steun. Om de kwaliteit die de ischalige logiesverstrekkers nen bieden, op te voeren, t het nieuwe bestem- isplan straks behoorlijke mo- <heden. Van de nog uit te n slaapplaatsen zijn er 1500 deze sector beschikbaar en in de maximale oppervlakte itraks per recreatiewoning zal den toegestaan, kan het pjuur zich vinden. De bedoeling it zomerwoningen straks 70 jroot mogen worden en de re lieve opstallen 55 rr>2. Welis- heeft men moeite met dit rscheid, maar er valt mee te omt weer schot in de voorbe- ngen voor het nieuwe smmingsplan voor het bui- «bied. Op 19 december zal concept worden beoordeeld de subcommissie gemeente plannen. In een speciale ver- iijring op 10 januari zal de scommissie voor ruimtelijk uisvestingsbeleid er zich over tn. Een maand later zal het gedurende een maand ter in- r worden gelegd voor publiek, bezwaren kan inbrengen. In wordt een hoorzitting gehou- waarin de bezwaren kunnen ton toegelicht. Verwacht j ft dat het plan in juni door de 1 senteraad kan worden vast- «t plan snel rechtskracht zal en hangt af van bezwaren die na nog kunnen worden inge- bij Gedeputeerde Staten en van State nieuwe plan, opvolger van het mmingsplan dat in 1985 -liskracht kreeg, had er al lang 'en zijn maar er heeft zich il wat vertraging voorgedaan. :re planologische klusjes gin- voor en er ging ook veel tijd n in het oplossen van con- tof met de provincie, veelbesproken convenant zal t plan worden verwerkt. Ook slaapplaatsenbeleid komt er snd in tot uitdrukking. In ver met dat laatste zal tegeljk het bestemmingsplan ook het iatiebasisplan worden geëva- rd. politie moest zaterdag ip het gaspedaal indrukken een snelheidsduivel op n bromfiets te achterhalen, igens hermandad reed de igpiraat, een 21-jarige inwo- i van Oosterend, met een ng van 140 km/u over de isterenderweg richting De aal. Hij negeerde alle pogin- ti om hem te laten stoppen, de Bomendiek in De Waal P zijn ketting eraf en miste Oosterender ternauwer- od een verkeerspaal. De po 's kon hem toen in de kraag jpen. Bij zijn aanhouding ipte de bromfietser dat uit flden van de politie wilde iven omdat hij een kilo co- he bij zich had. De brom- ir werd in beslag genomen, j( Oosterender kreeg diverse keuringen. leven, mede met het oog op het feit dat de provincie geen genoe gen neemt met nog ruimere bepa lingen. Tevreden is de KLV ook met de uitbreidingsmogelijkheden die de zg. RA-terreinen zullen krijgen. Samenwerking Het KLV-bestuur ziet versterking van de bedrijfstak ook als een groot algemeen belang voor Texel. De kleine logiesbedrijven leveren een in verhouding grote bijdrage aan de lokale economie. Als daar gebouwd of verbouwd wordt, ge beurt dat door lokale bedrijven en de door de toeristen betaalde huur draagt bij aan inkomens, die vooral bij lokale ondernemers wordt besteed. De politie is op zoek naar de auto mobilist die vrijdag een aanrijding veroorzaakte en vervolgens door reed. Het ongeval ontstond even na het middaguur, toen een 48-jarige man uit Den Burg over het Schilderend richting Oude- schild reed. Ter hoogte van de ver keersdrempels kwamen hem drie auto's tegemoet. De bestuurder van de achterste hield niet genoeg rechts, waarna beide voertuigen elkaar schampten. De auto van het slachtoffer liep daarbij schade op. De politie verzoekt eventuele getuigen zich te melden. Gehoopt wordt vooral op reacties van de bestuurders van de twee andere auto's. Donderdag hadden de kleine lo giesverstrekkers in partycentrum Calluna een (slecht bezochtel na jaarsvergadering. Daar kreeg de noodzaak om de kwaliteit van de accommodatie verder op te voe ren nadrukkelijke aandacht. De concurrentie laat zich voelen, zo was gebleken bij een kleine telefo nische enquête die het bestuur onder een aantal leden hield. In het hoogseizoen zijn alle huizen, appartementen en andere accom- De Texelse brandweer is zaterdag en zondag tweemaal vergeefs uit gerukt. Zaterdagavond om onge veer half zeven ging de pieper af voor een brand bij het Nioz. In 't Horntje aangekomen bleek dat een van de brandmelders om on duidelijke redenen was afgegaan. Aan het eind van de zondagoch tend ging het automatisch branda larm van het Greenside Hotel in De Koog af. Maar ook ditmaal was er geen rookwolkje te bekennen. Gisteravond ontstond bij de familie N. Blom aan de De Ruyterstraat in Oudeschild een schoorsteen brand. Een buurman ontdekte om streeks tien uur dat er vonken uit het dak van de woning kwamen en sloeg alarm via 06-11. Vervol gens waarschuwde hij de bewo ners, die inmiddels zelf ook onraad hadden geroken. De brandweer was spoedig ter plaatse en zorgde dat het smeulende vuur zich niet verder kon verspreiden. modaties volgeboekt, maar het wordt een probleem om in de voor- en natijd een behoorlijke be zetting te krijgen. Nieuwe of gere noveerde huizen doen het beter dan verouderde en er zijn ook ver schillen per gebied. Den Hoorn en omgeving scoren bijvoorbeeld be ter dan de rest van Texel. De concurrentie wordt onmisken baar veroorzaakt door de grote perfect geoutilleerde terreinen met aantrekkelijke centrale voor zieningen en ruime promotiebud getten die de laatste jaren op Texel tot stand zijn gekomen. Toch zou het onverstandig zijn zich hierte gen af te zetten. De KLV is meer gebaat bij samenwerking en dat bleek ook het credo te zijn van Krim-directeur Martin Warnaar die aan het slot van de avond een be schouwing gaf over de ontwikke lingen in de recreatie. Calluna In het licht daarvan is ook het voortbestaan van het zwempara dijs Calluna van groot belang. Klei ne logiesverstrekkers die zelf niet in staat zijn hun gasten een eigen zwembad aan te bieden, zijn zeer gebaat met deze voorziening. Ze hopen dan ook dat de werkgroep die zich met de toekomst van Cal luna bezig houdt, met voorstellen komt die voor de gemeenteraad acceptabel zijn. Calluna moet niet alleen blijven bestaan maar ook aantrekkelijker worden, in combi natie met een tariefstelling die voor de gebruiker geen hoge drempel betekent. De goede verstandhouding die de KLV heeft met de gemeente is on langs nog versterkt door het KLV- standpunt over de reinigingsrech ten. Het KLV-bestuur wil dat uit sluitend de gemeente zich bezig houdt met het ophalen van be- drijfsvuil en ziet in „concurrentie" door Tatenhove ongewenste ver snippering. Deze opvatting is door het Texels Verbond van Onderne mers niet in dank afgenomen. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Ina Klippel-Kikkert met ruime meerderheid van stemmen gekozen in de plaats van de niet herkiesbare Dirk Kuip Met enige achterdocht werd zon dag gekeken naar al die officiële heren en fotografen in de hal van het zwemparadijs Calluna. Zo ook door Cornalie Hooijschuur uit Den Burg, die met man Roel en de kin deren Joffre en Audrey op het fa- miliezwemmen afkwam. Zij was de eenmiljoenste bezoeker, die sinds de opening in de zomer van '88 de kassa passeerde en werd uitgebreid in het zonnetje gezet. Met een gemiddelde van zo'n 130.000 bezoekers per jaar doet Calluna het niet slecht. „Ten minste niet als je het vergelijkt met baden aan de overkant", al dus bestuurslid Jaap Honingh. „Overal zijn er problemen. Duide lijk is dat het zonder gemeentelijke steun niet is te doen." Wethouder Poster, voor de feeste lijke gelegenheid uitgenodigd, stond daar niet afwijzend tegen over. „De raad zal daar uiteraard over moeten beslissen. We wach ten eerst het ondernemingsplan af. Dat zal binnenkort verschijnen. We willen het in de vergadering van februari ter tafel laten ko men." Volgend de wethouder zit de ge meente door twee leningen, waar van één tegen een lage rente, financieel al behoorlijk ver in het zwemparadijs. Ook veel Texelaars hebben een aandeel. „Wat koop je ervoor als het op de fles gaat. Als met beperkte steun de zaak veilig kan worden gesteld, zijn we beter af. Het zou mooi zijn als het be drijfsleven daar ook aan mee deed." Sinds maart heeft Calluna een nieuw bestuur van zeven perso nen. Tevens is een werkgroep on der voorzitterschap van Teso-directeur Wortel bezig een ondernemingsplan op te stellen. Volgens Honingh is nu al te mer ken dat het nieuwe elan vruchten afwerpt. Achterstallig onderhoud wordt aangepakt, er worden plan nen ontwikkeld om iets met het terrein te doen...er heerst echt een sfeer van schouders eronder." Het bestuurslid verklaart dat de ideeën voor het omringende park nog niet vast liggen. Maar we hebben Jos Engelvaart al eens gevraagd er iets te doen. Dat moet je zien als een begin." Ook het familiezwemmen op de zondagochtend blijkt een geslaagd initiatief. Normaal zijn oktober en november rustige maanden, maar nu vormden zich rijen voor de deur. Roel en Cornalie Hooijschuur wa ren erg verrast door de .overval". „We gaan binnenkort naar Anna Paulowna verhuizen en zijn al druk aan het inpakken. Tussendoor moet je toch wat tijd aan het gezin besteden, dus besloten we te zwemmen. We gaan regelmatig naar Calluna in de winter." Behal ve bloemen en een taart kregen ze een twintig baden kaart en enkele boeken van wethouder Poster. fc «tal* Glunderend ontvangt Peter Kaan (rechts) uit handen van KNRM- directeur S. Wiebenga een fraaie oorkonde. Kaan heeft het hulde blijk te danken aan het feit dat hij zich vijftien jaar lang voor de red dingmaatschappij heeft ingezet. Met zijn orgeltje bracht hij vele duizenden guldens bij elkaar. De huldiging van Kaan werd zaterdag avond gecombineerd met het afscheid van drie leden van de KNRM-wipperploeg. Het verslag daarvan staat elders in dit num- (Foto Henk van Wijk) Er is op Texel behoefte aan op vang voor gehandicapte kinderen. Vorig jaar verzocht de Stichting Kindercentra Texel (SKT) de ge meente om een bijdrage, om dit op te kunnen pakken. Ze werden echter verwezen naar de provin cie. Die is echter niet bereid bij te dragen, waardoor toch weer bij de gemeente is aangeklopt. In Den Helder is een Medisch Kleuterdagverblijf. De commissie voor welzijnsbeleid adviseerde de SKT een tijd geleden te onderzoe ken of daar mogelijkheden waren voor opvang van Texelse gehandi capte kinderen. Het verblijf richt zich echter op in aanleg normaal begaafde kinderen die door een samenspel van medische, psychi sche en maatschappelijke redenen hulp nodig hebben. Dus ook dat is geen optie. De gemeente zit een beetje met het plan van de SKT in haar maag. Het idee is sympathiek, maar de fi nanciering is een probleem. Er zijn elders in de provincie geen voor beelden van. In andere regio's wordt in incidentele gevallen voor proefprojecten subsidie gegeven door de provincie. Ander potje De raadscommissie zei bij een vo rige behandeling al niet afwijzend te staan tegenover het idee. Daar bij wilde men echter dat in alle voorzieningen van de SKT opvang- mogelijkheid zou zijn, dus niet al leen in kinderdagverblijf De Buitelboet. De gemeente voelt er meer voor de ouders van gehandi capten een bijdrage te verstrek ken. De SKT zou voor de opvang aan hen een bedrag in rekening moeten brengen. Voor het geldprobleem is een oplossing gevonden. De rijksbij drage is niet eens toereikend om normale kinderopvang te bekosti gen en gaat in de komende jaren alleen maar omlaag. Er is echter nog wel een potje in het kader van de Wet Voorziening Gehandicap ten. Navraag leerde dat er geen bezwaren tegen bestaan om dit geld voor dit doel aan te wenden. De commissie voor welzijnsbeleid was dinsdagavond enthousiast. Familie Hooijschuur, met taart en al In het bubbelbad. IFoto Tessa de Graaff) „Wij zien met geen mogelijkheid in wat de winst voor het milieu is als Texelse boeren worden ge dwongen cellulose te gebruiken in plaats van drijfmest." In een dui delijke brief vraagt Groen Links Texel steun van haar tweede ka merfractie voor de uitzonderings regel op het drijfmestbesluit. De datum van behandeling lijkt voor Texel symbolisch: 12 december... Marijke Vos zit namens Groen Links in de vaste kamercommissie voor landbouw. De brief van de Texelse afdeling is daarom aan haar gericht. Er wordt in de kamer een amendement ingediend om net als in de veengebieden, het gebruik van drijfmest voor stuif- dekken mogelijk te maken. Vos wordt gevraagd deze te on dersteunen. De Texelse afdeling legt uit dat het eiland een mesttekort kent en een zeer lage ammoniak-uitstoot heeft. Papiercellulose is voor het eiland geen gunstig alternatief we gens de zware metalen en minera len die erin zitten. Bovendien moet het per vrachtwagen worden aan gevoerd. Onevenredig Cijfers tonen aan hoe onzinnig de regeling is. Texel heeft ongeveer 3000 hectare verstuivingsgevoeli- ge grond. Daarvoor is 60.000 kuub cellulose nodig, oftewel 1500 vrachtwagenritten. „Dat is 750.000 kilometer per jaar. Hoe veel C02 uitstoot dit oplevert we ten wij niet", aldus fractieleider Peter Bakker. Voor boeren zou de regeling een onevenredige financiële belasting betekenen. De cellulose gaat on geveer 7450,- per hectare kosten. „Het pleidooi om voor Texel een uitzondering te maken is geen goedkoop truckje om van een mestoverschot af te komen, want op het eiland bestaat zelfs een mesttekort." Convenant De Texelse fractie wijst op het convenant dat onlangs is afgeslo ten. „Er zijn afspraken gemaakt en voor de uitvoering hebben we de boeren hard nodig. Er ontstaat bij hen steeds meer draagvlak voor. Dit moeten we niet teniet doen door hen te treffen met een non- beleid op gebied van milieube scherming waarvoor hen een ge peperde rekening dreigt te worden gepresenteerd." Het Eierlandsche Huis kan /21.750,- tegemoet zien voor het treffen van energiebesparende maatregelen. De bijdrage is toe gekend door het Juliana Welzijn- fonds. Bedoeling is om de meeste aanpassingen nog voor het eind van het jaar te verrichten. Aan de isolatie van het uit 1975 daterende Cocksdorper vereni gingsgebouw valt het een en an der te verbeteren. „Met oostenwind moet je aan de bar een jas aantrekken", zegt woord voerder Erwin van der Linde. Het aanbrengen van coating op de bui tenmuur en thermopane-glazen ramen zou al een hoop schelen, zo blijkt uit een onderzoek dat door Haarlemse HTS-studenten werd verricht. Andere aanbevelingen zijn aparte cv-ketels voor het dorpshuis en school 't Dur- perhonk. De totale kosten van de maatrege len bedragen f36.000,-. Het Julia na Welzijnfonds neemt daarvan meer dan de helft voor rekening. Wie de rest zal betalen, is nog niet duidelijk. Het bestuur van de Vere niging Eierland zal hierover nog overleg voeren met de gemeenta De bijdrage van het fonds past in het „Noordhollandse dorpshuizen- project", dat in 1994 is opgezet om de leefbaarheid in kleinere plaatsen te behouden. Totaal stelt het fonds voor Noordholland 1,8 miljoen gulden beschikbaar. Maxi maal is per dorpshuis 30 mille be schikbaar. Een groep jagers vond afgelopen week hun aan de Zanddijk (Eier land) geparkeerde auto's terug met diverse lege banden. De auto's hadden verder geen scha de, maar voor de jagers was het wel vervelend. Blijkbaar betrof het een protest tegen de jacht, al liet(en) de dader(s) geen briefje achter. Mogelijk heeft een voorbij ganger die liet blijken „niet van ja gers te houden", de lueht uit de banden laten lopen. (ADVERTENTIE) TEXELSE ^COURANT t,r<T. iwbilktrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (ADVERTENTIE) Waarom naar uw drukker voor een kerstkaart? Alleen hij heeft de grootste keuze. Ook kaarten van WWF en Amnesty. In november 10% kort lilt; op de indrukprijs.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1