Gerdy schittert in aangrijpende „Finale" Stroef spel van SVC in „Gouden dagen" teso TO =r- Mensen - Heeft de club het gered zonder mij? 10% jUR TEXELSE COURANT Kerst vieren met de Anbo Cursus bewust bewegen 5 Agenda 5 Hulde voor jeugd- en welzijnswerk Interesse PSV voor Sieme Zijm Beroep uitgebracht Radio-uitzendini1 TB over zin en onzin politiek iOTEüWSLIJN 06-904 904 01 (ADVERTENTIE) Drukkerij Langeveld De Rooy heelt keus uit honderden kerst- en nieuwjaars- kaarten. Wanneer u ze laat indrukken in de maand november geven wij u korting op de indrukprijs. Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10 Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 - 314111 Mat het kluchtig blijspel „Gouden dagen" bezorgde de toneelafde ling van SVC het publiek zaterdag geen gouden avond. De Cocks- dorpers hadden pech dat vaste waarde Gerard Monen op het laatste moment wegens ziekte verstek moest laten gaan. maar het stroeve spel was zeker niet al leen daaraan te wijten. Integen deel. Monens vervanger Björn Ezerman zorgde met het tekst boekje in de hand zelfs voor een extra komische dimensie. Vrijdagochtend meldde Monen zich onverwacht ziek; het zag er naar uit dat hij zaterdagavond nog het bed zou moeten houden. Spontaan bood decorbouwer Ezerman aan de rol over te nemen. Hij had geholpen met het uitzoe ken van het stuk en een paar repe tities meegemaakt, zodat hij wist wat de bedoeling was. Maar om in minder dan twee dagen een vrij omvangrijke rol uit het hoofd te le ren, was teveel gevraagd. In het eerste bedrijf lukte het hem ver rassend goed, maar daarna moest Ezerman het script letterlijk bij de hand houden. Dat leverde een aantal ludieke mo menten op. Zo hield hij eenmaal het tekstboekje verkeerd om en in een andere scene droeg hij achter openstaande deuren „onopval lend" zijn teksten voor. Ook was hij een keer, alleen op het toneel, zijn tekst kwijt. „Sorry, ik moet even zoeken", verontschuldigde hij zich tegenover het publiek, dat hem dit foutje graag vergaf. Uiteraard had een aantal dialogen eronder te lijden. Kwalijker was dat diverse andere scenes, zonder Ezerman, evenmin uit de verf kwa men. Op enkele oplevingen in het tweede en derde bedrijf na, be reikte de uitvoering hierdoor niet het normaal van SVC bekende peil. Het stuk kwam nooit echt los, wat aan de reacties uit de goed gevulde zaal van het Eier- landsche Huis te merken was. Gelukkig waren er ook leuke en goede punten, zoals de uitsteken de hoofdrol van Gerhard Smeenk. Hij speelde Jan de Jong, een man die wegens een huwelijkscrisis voor een maand een appartement huurt. „Gouden dagen", denkt Jan, maar daarmee slaat hij de plank helemaal mis. De buren be moeien zich met hem, een week end vissen valt in het water en tot overmaat van ramp wordt zijn ka mer voor een nachtje onderver huurd aan een versierder die het aanlegt met... Jan's eigen vrouw. Smeenk overtuigde met fraai ac teerwerk. Hij bracht Jan's wisse lende stemmingen goed tot uiting: van driftig tot gevoelig en met de juiste timing. De toeschouwers moesten echter het hardst lachen toen Smeenk hen tijdens een ver- kleedscene een blik op zijn tan gaslip gunde... Af en toe blikkend richting souf- fleuse maakte Rina Monen een onzekere indruk als buurvrouw Thea Bremer, een psychologe Jammer, want als zij meer vertrou wen zou hebben in haar tekstbe- heersing en de schroom van zich afwerpt, is zij vast en zeker tot meer in staat. Els Ooyevaar zette op haar beken de pinnige wijze buurvrouw Tonia Zoetsappel neer. Deze bijrol stelde helaas te weinig voor om er echt wat van te maken. Een scene in nachtgewaad wasnog het leukst. DINSDAG 28 NOVEMBER 1995 Zoon on mooder op de planken. Ralph Grabowski els regisseur Leen kramer en Gerdy GrabowskI Lop els de voormalige actrice Ine van Kooten. Het succes dat de Hoomder toneelvereniging De Vrienden kring vrijdag boekte met het stuk „Finale" was vooral de ver dienste van Gerdy Grabowski. Als de ooit beroemde actrice Ina, wiens come back op een tragische mislukking uitloopt legde zij een inlevingsvermogen en expressie aan de dag waarmee ze diepe indruk maakte. Schrijver Hans van Wijngaarden uit Zwijndrecht vindt zelf dat „Fi nale" een van zijn beste to neelstukken is. Hij toonde zich benieuwd naar wat de Texelse ver eniging ervan terecht zou brengen en krijgt daarom een video opname die van de generale repe titie is gemaakt, met de Hoomder bejaarden als publiek. De schrijver heeft blijkbaar alle energie en inspiratie gebruikt om de situatie te schetsen waarin de afgedankte actrice verkeert. Daar is veel tekst gaan inzitten waar door het stuk nogal lang werd, maar de verwikkelingen die zich voordoen als Ina zich laat verlei den om opnieuw op te treden, zijn te weinig uitgewerkt. Van het tra gische maar nogal voorspelbare slot hield menigeen een onvoldaan Met overgave wist ze het publiek te laten delen in de tragiek van de situatie met volledige beheersing van haar lange en moeilijke rol. Bij zo'n dominerende positie is het in een amateurgezelschap bijna on vermijdelijk dat de andere me despelenden in de schaduw komen. Dat gebeurde vrijdag dan ook heel duidelijk. Telkens als Gra bowski zweeg of even uit beeld was en andere personages aan bod kwamen, moest het mee gesleepte publiek zich even op nieuw instellen. Door het kiezen van dit stuk heeft De Vriendenkring bewust willen afwijken van het luchtige genre waarop het publiek de afgelopen jaren werd vergast. Dat juist dit stuk werd gekozen getuigt van moed want er zit nogal wat risico aan. Succes is met andere stuk ken veel goedkoper te behalen, al is het een misvattng dat een luch tig of lollig stuk automatisch ook een makkelijk te spelen stuk is. De belangstelling viel een beetje tegen. Met zo'n tachtig betalende toeschouwers was de zaal niet vol. Het is twijfelachtig of dat met de keus van het stuk heeft te ma ken. Over het algemeen is sprake van tanende belangstelling voor het amateurtoneel en misschien is vrijdag toch niet zo'n goede avond. IFoto Harry da GraafI gevoel over. Er werd letterlijk even gauw een eind aan gemaakt. De stemming tijdens het bal na afloop met Kees Klaassen was er overi gens niet minder om. Verlaten Het verhaal: De vroeger beroemde actrice Ina van Kooten kan het niet verdragen dat haar rol letterlijk is uitgespeeld. Het publiek dat haar ooit aanbad, heeft haar vergeten. Ondanks de zorg van de buur vrouw en de aardigheid die zij heeft van haar kanarie, vereen zaamt zij, is moeilijk voor anderen en dreigt ook nog alcoholiste te worden. Het succesvolle verleden wordt een obsessie. Als een mede-actrice en een regisseur van vroeger op het idee komen om haar met een oud succes voor de tv te laten optreden, wordt dat het begin van het einde. Het optreden wordt een flop en leidt tot vernieti gende kritiek in de krant. Ina loopt weg en gaat zwerven. Kort nadat ze in ontredderde staat is opgedo ken pleegt ze in een onbewaakt moment zelfmoord door op gespaarde slaappillen in te nemen. „We zullen moeten aanvaarden dat mevrouw Van Kooten de regie van haar privéfinale in eigen hand heeft genomen", zegt de ijzig kal me dokter. Zoals gezegd, Gerdy Grabowski droeg het stuk dank zij talent en een fantastische inzet. De vier an dere acteurs deden het over het al gemeen goed door behoorlijk tegenspel te bieden, maar konden toch weinig meer zijn dan „aange ver". Gitta Witte zagen we als de minder artistieke benedenbuur vrouw Nel Hoogland, die probeert de ondankbare Ina met raad en daad bij te staan. Gitta deed enorm haar best en was mis schien daardoor iets te nadrukke lijk. Anneke Hillebrand als Marja van Gent, vroegere collega van Ina, was aardig overtuigend. Joop Rommets manifesteerde zich als huisarts Timmer, die nogal stress bestendig overkwam. Dat hij wat voor deze rol over had moge blij ken uit het feit dat hij zijn baard had laten staan en de niet altijd positieve reacties uit zijn omge ving manmoedig had verdragen. Vrijdag na afloop zette hij er direct de schaar in. Geloofwaardig als Leen Kremer, de vroegere regisseur van Ina, was Ralph Grabowski. Hij acteerde vaardig, maar de mogelijkheid om er veel van te maken was beperkt, net als bij de andere „bij"rollen. De regie was in handen van het tweevrouwschap Charlotte Lorier en Bep van Duijn. De laatste hield zich samen met Gerdy Grabowski ook met de grime bezig. In yogacentrum d'Aleph in de We verstraat is weer een cursus be wust bewegen. De oefeningen komen uit de T'ai Chi Ch'uan. Het accent ligt op het opengaan en sluiten van bepaalde houdingen. De lessen zijn vrijdag 20.15-21.45 uur en zaterdag 09.00-10.30 uur. Informatie en aanmelding: tele foon 319706. Dinsdag 28 november Tot 16.00 uur staat in de OSG de alcoholsimulator van Veilig Verkeer Nederland. Ook ouders welkom. De wekelijkse politieke uitzen ding van Radio Texel wordt de ze keer verzorgd door Texels Belang, van 19.00 tot 20.00 uur. Luisteraars kunnen telefo nisch reageren en desgewenst in de uitzending komen. In „De Hof" in De Koog verga dert het college van b en w met de dorpscommissie over Koger problemen, aanvang 19.30 uur. Publiek is welkom. In „Klif 12" in Den Hoorn houdt het Texels Verbond van Onder nemers ledenvergadering; 20.00 uur. De afdeling dialect van de Historische Vereniging Texel komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Woensdag 29 november Van 8.00 tot 16.00 uur staat de alcoholsimulator van Veilig Ver keer Nederland in de OSG. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Pocahontas". Donderdag 30 november Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een natuurtocht zee, strand en duinen gemaakt. Aanmelding in Het jaarverslag van de Wel- zijnsstichting heeft bij de raad weinig vragen opgeroepen. Hulde was er dinsdagavond ook voor de nieuwe jeugdwerkster. die in kor te tijd al veel heeft bereikt. De raadscommissie voor welzijns beleid vond het wel jammer dat zij PSV heeft interesse getoond voor voetballer Sieme Zijm. AZ'67, waarmee de 17-jarige voetballer al een zogenaamd „koelkast contract" had, wil de Texelaar echter nog een tijdje in Alkmaar houden. Op 6 december ver wacht de club overeenstemming te bereiken met Zijm over een profcontract. Dat betekent zo goed als zeker dat trainer Theo Vonk vaker een beroep op de ta lentvolle speler zal doen. De kerstviering van de Anbo afde ling Den Burg is op zaterdag 16 de cember, aanvang 16.00 uur. De bijeenkomst is in de voormalige LBO kantine. Harry de Graaf zal een kerstverhaal voorlezen, Ds. Knipscheer verzorgt een stichtelijk gedeelte en muzikale medewer king wordt verleend door Dyo Wassink. Verder is er een geza menlijke broodmaaltijd. Kaarten f7,50 zijn verkrijgbaar op maandag 4 december tussen 14.30 en 16.00 uur in De Buureton. Hans Dorjee, trainer van jong- Oranje, is niet minder onder de in druk van Zijm's capaciteiten. In de wedstrijd tegen Armenië scoorde hij weliswaar niet, wel stond hij aan de basis van vijf van de negen goals. Oranje won met 9-2, wat betekent dat de groepswinnaar tweemaal tegen Portugal zal spe len. Zijm behaalde een positieve recensie in het „Bulletin Betaald Voetbal." Volgens een insider heeft hij daarmee de aandacht van de gevestigde trainers op zich ge vestigd. ..Bedscène" met v.l.n.r. Leo Seal. Rlna Monen. Björn Ezerman Imet tekstboekje) en Els Ooyevaar. (Foto Frons Hopmanl ecoMare. Kosten f25,- per persoon. Van 10.00 tot 16.00 uur staat de alcoholsimulator en oog- meetapparatuur van Veilig Ver keer Nederland in De Lindeboom (ingang Kan toorstraat). Het college van b en w verga dert in het Eierlandsche Huis met de dorpscommissie van De Cocksdorp-Eierland, aanvang 19.30 uur. leder is welkom. In manege Akenburg verzorgt Rob d'Achard een avond over training van tuigpaarden; aan vang 19.30 uur. Entree f5,-. Vrijdag 1 december Hoofdingelanden van het Wa terschap Hollands Kroon heb ben om 9.45 uur een openbare vergadering in het stadhuis van Den Helder. Om 17.00 uur wordt het opgek napte time out (Ouwe ULO) feestelijk geopend. Expositie spray art. Vanaf 20.00 uur feest met optredens Crystal Il lumination en Make Ends Meet. Toegang gratis. Van 19.00 tot 22.00 uur houdt de Texelse modelspoorclub ruil beurs in het clubgebouw Schil- derweg 208 a. Diverse artikelen te koop. „Treinendok- ter" voert reparaties uit. In dorsphuis 't Skiltje wordt om 20.00 uur een klaverjasdrive gehouden ten bate van De Zon nebloem. Deelname kost f7,- per koppel. De „Schulpengat" is weger onderhoud uit de vaart. Tot kerstvakantie vaart de „Molerf0 gat" als dienstboot. Ook het komend weekend gee f extra afvaarten. Er worde n geen wachttijden verwacht. 0 eerstvolgende dag dat de rese veboot wordt ingezet, is vrijde 22 december. Momenteel worden alle draal' poortjes van de op- en afgar gen voor voetgangers fietsers van de landhoofden Texel en in Den Helder verva gen door resp. schuif- en draa poorten. Tijdens de montag zijn de routes aan boord a !e gesloten. Fietsers en voetgai Sl gers die slecht ter been ziji I' zullen van het benedenautodef' gebruik moeten maken. Ook informatie via de Nieuwslijn, telefoon 06 90 904 01. Hoogwater te Oudeschllt Di. 28 Wo. 29 Do. 30 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 12.07 0.34 en 13.00 1.35 en 13.45 2.40 en 15.00 3.35 en 16.17 5.00 en 17.37 6.04 en 18.44 6.55 en 19.35 Aan het strand is het ongeveer eem eerder hoogwater. De zon komt 31 cember op om 8.26 en gaat onder i 16.29 u.( 30 november doodtij, 291 vember eerste kwartier het verslag pas zo laat hadden ge kregen. Stichtingsdirecteur Bart Heijnen legde uit dat dat met ziek te van de accountant had te ma ken, daar het stuk was gekoppeld aan de jaarrekening. De voorlichtingsdag over versla ving die in d'Ouwe Ulo was ge houden, werd een mislukking. Er kwamen nauwelijks mensen op af. Reden voor de Welzijnstichting om zich te bezinnen. Heijnen: „We moeten naar de jongeren toe. Ge lukkig komt er steeds meer jeugd hierheen. We onderzoeken wat we verder nog kunnen doen." Jeugd werker Carla Schrama viel hem bij dat ook op gebied van jeugdhulp verlening nog meer moet gebeu ren. „Dat is iets anders dan verslavingszorg." Er zijn contacten met instanties als Triton en de Brij- derstichting. Zoekende naar een opvolger van de onlangs vertrokken ds Hans Fibbe, hebben de Hervormde ge meenten van Eierland, Oosterend en Oudeschild beroep uitgebracht op Dr Evert Jan Vledder (35) uit Lisse. Vledder, gehuwd en vader van twee kinderen, is geboren en geto gen in Zuid-Afrika waar hij werkte voor de Hervormde kerk aldaar. Hij kwam naar Nederland, waar hij promoveerde. In januari werd hij als predikant beroepbaar. Dr Vled der heeft onlangs kennis gemaakt met Texel. Hij maakte er een rond rit en preekte er twee keer. Hij zal binnen drie weken beslissen of hij het beroep zal aannemen. Nu het jeugdwerk zo'n vli neemt, maakten de commissi den zich zorgen over de hoev heid werk. Door het inzetten ouders en vrijwilligers wordt poogd drukte op te vangen, vens wordt onderzocht of Texi aanmerking kan komen voor zogenaamde „Melkert-baan". Jongeren die alternatieve straf krijgen opgelegd kunnen te« worden gesteld bij de zijnstichting. Twee gevallen zijr middels de revue gepasseerd doen klusjes in en om het gebo „Wel iets met een strafkaral Ramen lappen of zo", aldus 131 nen. De commissie vond het 5 -r dat de mogelijkheid er is. De politieke uitzending van Ri ,t Texel wordt vanavond tus i 19.00 en 20.00 uur verzorgd d i|, Texels Belang. De zin en onzin de politiek staat centraal, spreksleidster Hanny van Zot praat met raadsleden, o.a. over korte en lange termijnvisies aanzien van bestemmingspl nen. Luisteraars kunnen zich t fonisch in de discussie mengs Aan de Landbouwuniversiteit Wageningen is Alexandra Hi uit Den Burg afgestudeerd landbouwkundig ingenieur in richting plantveredeling molecu|i( en cellulair. Ook Andreas Monen trof het niet met zijn personage. Jannes Blauwbroek, de vorige huurder en tevens vriend van buurvrouw To nia, had een onduidelijke functie in het stuk. De zwaar opgemaakte Monen speelde wat stijfjes. Het publiek schoot in de lach toen hij uitriep dat hij al 50 jaar was. In het tweede bedrijf bracht Leo Saai vaart in het spel. Hij speelde de rol van rokkenjager Johan Vo gel met volle overgave. Lekker klef zette hij een herkenbaar „fout" ty pe op de planken. In zijn enthou siasme liet Saai tekst en handelingen niet altijd parallel lo pen: zo riep hij 'een heerlijk bedje', terwijl hij nog moest gaan zitten. In Adrie Schraag als de vro Gonny had Saai een prima teg speelster. Eerst kwam zij krar achtig over, maar even later bl dat juist de bedoeling, omdat spijt had van haar avontuurtje karakterrol die geloofwaai werd gebracht. SVC krijgt op 22 december gelegenheid tot revanche als stuk in theater De Kiekendief De Krim opnieuw wordt op voerd. Hopelijk hoeft soufflei Ria Graaf dan minder standby zijn. Aan regisseuse Anne Kemi de taak om de nodige puntjes de i te zetten. Frans Hope (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles Sport, nieuws, agenda, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer Alles op één lijn. Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het 'Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca I,- per minuut,

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2