Man Huijsman voltooit onderzoek posthistorie F amilieberichten TEXELSE J COURANT i/at ik zeggen wou. Den jachtavontuur Bednjvigheid Na einde Ziektewet: verzekeren tegen „Texel-tarief" Flessepost VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 het moderne leven is de tele- 0n niet meer weg te denken. nu gewoon is. stond een uw geleden nog in de kinder zoenen. In zijn vandaag gepre steerde boek ,,De post-, igraaf- en telefoonhistorie van eiland Texel" (deel 2) neemt n Huijsman uit Den Burg de le- mee terug in de tijd. Naast de stuitbare opmars van de tale nt heeft hij ruime aandacht gr de post: de schipperij op de telse Reede. het vervoer over Marsdiep en de route via Texel gr Vlieland en Terschelling. >n in de zomer van 1993 zijn iste boek over de posthistorie Texel verscheen, gaf Nan ijsman (761 al te kennen dat h tweede deel in de maak was. at stond helemaal niet vast, iar ik nam de vrijheid en de bru- teit om dat op de achterflap te [ten", aldus de samensteller, hoofdstukken over de telegraaf telefoon geven het nieuwe uk een ander karakter. Ze zijn n interessante toevoeging, die icht geeft in de ontwikkeling Texel gedurende de afgelopen 0 jaar. Door spitwerk in tal van hieven heeft Huijsman vele ge- vens boven water weten krij- uitvoerig gedocumenteerd foto's en ander historisch ma- aal. Feiten die slechts vaag be id zijn en waarover verder jwelijks iets is geschreven, sft hij uitgewerkt tot gedetail- rde verhalen. beschrijft hij de totstandko- ig van één der eerste telefoon- en van Nederland, tussen Den ig en De Cocksdorp, waar in B1 „het eerste telegraafkantoor 1 vereenvoudigde bediening" rd geopend. Aan de palen met bestaande telegraaflijn werd tweede draad opgehangen, die draad kon men vanuit het itkantoor in Den Burg met de ievengaarder" (kantoorhouder) iet hulppostkantoor De Cocks- p spreken. Het ging er vooma- lijk om „snel" te kunnen Timuniceren met de Texelse itschipper in De Cocksdorp. brievengaarder moest bijvoor- Id aan Den Burg doorgeven dat schipper wegens storm niet ivertrekken, zodat Den Burg de ichten kon doorseinen naar [land via de in 1874 aangeleg- telegraafkabel", schrijft Huijs- Nart Huijsman. man. „De telefoon werd een soort verlengstuk van de telegraaf, waarmee men telegrammen kon overspreken en dienstgesprekken kon voeren." De vooruitgang was niet meer te stuiten en in 1911 werd Texel aan gesloten op het landelijke net. „Probleem was echter dat je al leen interlokaal kon bellen. Lokale gesprekken werden pas in 1923 mogelijk", aldus Huijsman. Hij ver moedt dat om deze reden het aan tal abonnees in de jaren tien en twintig beperkt bleef. De eerste gebruikers waren voornamelijk be drijven en enkele notabelen met overkantse contacten. De ge meente keek de kat uit de boom: tot 1913 maakte men gebruik van de openbare telefooncel in het postkantoor of van een particulier toestel. De geringe groei van het telefoon net valt af te lezen uit de Texelse abonneebestanden van 1915, '20 en '25 die Huijsman heeft toege voegd. In laatstgenoemd jaar wa ren er op het eiland pas 75 aansluitingen (1990: 6.204). Het plan om in 1937 een geauto matiseerde centrale op Texel te realiseren, ging niet door, waarna de oorlog voor verdere vertraging zorgde. Pas in 1960 was het hele Texelse telefoonnet geautomati seerd. „Texel liep lang achter", stelt Huijsman. Welke gevolgen dat had op de economische ont wikkeling van het eiland kan hij echter niet aangeven. In elk geval was het een nostalgische tijd, met telefonistes die zich soms - zonodig- in gesprekken mengden. Diverse foto's uit de jaren veertig en vijftig van de medewerk(st)ers in de telefooncentrale verlevendi gen de tekst en zullen voor velen herinneringen oproepen. Het boek is mede hierdoor een aantrekkelijk naslagwerk geworden. Even wetenswaardige, doch dro gere kost is de beschrijving van het postvervoer, waaraan Huijs man -een verwoed verzamelaar van poststukken- de meeste van de 196 pagina's besteedt. Be schreef hij in deel 1 de posthisto rie óp Texel, ditmaal gaat hij in op het vervoer dat daarmee samen hangt. Zo gaat Huijsman in op de bezorging aan boord van de sche pen op de Reede van Texel (sinds 1688) en de ontwikkeling van het postvervoer van Den Helder naar Texel (v.v.). Een verhaal apart is de Vliepost. Aanvankelijk aangevoerd door Amsterdamse reders wier sche pen voor de kust van Vlieland voor anker lagen. Later ging het om post die bestemd was voor de be woners van ons buureiland. In strenge winters bleeft de postvlet tussen het Eierland en de Vliehors vaak doorvaren, terwijl de verbin ding tussen Vlieland en Harlingen gestaakt was. Tot 1927 bleef de Vliepost in stand. De route werd in 1805 doorgetrokken naar Ter schelling, maar die werd in 1883 weer opgedoekt wegens de komst van de stoomboot. In de ban geraakt is Huijsman in middels alweer bezig met een on derzoek naar de posthistorie van de overige eilanden, inclusief het vroegere Wieringen. Er komt dus een deel 3? Huijsman glimlacht. „In mijn twee boeken staat Texel centraal, dus het wordt geen der de deel. Maar wie weet." De uitgave werd mede mogelijk gemaakt door de financiële steun van de provincie, de gemeente, Teso, de Stichting tot Bevor dering van Kennis van de Natuur en Cul tuur van Texel, ABN-Amro en de Historische Vereniging. Het boek is een uitgave van Langeveld de Rooy en kost f35,-. Vanmorgen vond de presentatie plaats in restaurant 't Oude Veerhuys op de haven van Oudeschild (waar vroeger de post aan wal kwam). Ean foto uit het boek: de telefooncentrale In het oude postkantoor in Den Burg, Parkstraat 9, met mej. H. Volgt en de heer J. van Heerwaarden in 1939. IFoto PTT Museum) nlwjnrd«'U)Uvff de rrdtrlir if andag 27 november jl. Een vrije in Er schijnt een schraal zonne- er is niet te veel wind; lekker e-ler om er even op uit te gaan. ar de Mokbaai, de Hors, de in ismeertjes. Rond een uur of m i als ik bij het AOK over de .kbaai uitkijk, hoor ik in de verte lieten en zie alle eenden uit de ulplas en zelfs uit de Mokbaai fliegen. Hè jammer, geen itair- of helicopterlawaai en nu nog de rust verstoord door ars. ik terugfiets, lijkt het wel of er het parkeerterreintje bij de is ertjes een directie- of aandeel- adersvergadering wordt gehou- i; er staan vier grote, donkere irritsma-auto's". Van wij zou- die zijn? nd de meertjes zie ik niemand en. Vanaf het invalide kijkpunt (wat een wondermooi richt!) zie ik in de richel tussen Geulplas en het meertje af en een paar jagers te voorschijn tien. Een grote, langharige, geli- hond en een kortharig jacht- idtype struinen ook door het ge helmgras. Ik houd een en der in de gaten, maar meesten- Is blijven de jagers achter een 09 duin verborgen. Geschoten »dt er gelukkig niet. Er komt i grote groep grauwe ganzen t Mokbaai en Geul aanvliegen in het Horsmeertje te drinken. n achter het duin klinken plotse- 1 snel achter elkaar tenminste schoten. De ganzen „steige- in de lucht en spatten alle Men op. Er valt er geen. Een sepje eenden schrikt door de Uselinge kleine oorlog uit het tvan De Geulplas en vlucht laag ar de Horsmeertjes. Fout! Er "kt weer een schot en een "d, waarschijnlijk een wilde, "1 met de kop omlaag naar be ien. Ik kijk op m'n horloge: 10 uur. Die jagers zullen toch Sop de grauwe ganzen gescho- 1 hebben? Dat mag volgens de ai maar tot 10.00 's morgens, se regel is ingevoerd om de wil lenzen in de korte winterdagen - Moende rust te gunnen. Boven dien, steeds heen en weer gejaag de ganzen eten veel meer dan normaal... Gezien heb ik het niet, maar ik twijfel of er toch niet in de richting van de ganzen is gescho ten. Bij het parkeerterreintje heb ik voor alle zekerheid de nummers van de grote zwarte auto's opge schreven. Naast de laatste wagen vind ik een plastic doosje aan een meta len kettinkje met daarin één gele oorprop. „Sonic II, hearing protec tors" meldt de bijsluiter, „used by recreational and competitive shooters to take the „sting" out of gun blast noises". Op dat moment proberen de grau we ganzen opnieuw de duinrichel naar de meertjes over te steken. Onmiddellijk begint het schieten weer en ik zie een gans vallen. Ik zie hem niet neerkomen, de eerste dichtbegroeide duinenrij belem mert hét uitzicht. Het is 10.20 uur! Ik fiets naar het uitkijkpunt bij de Geulplas. Eén jager staat met het geweer omhoog op de achterste richel. Hij steekt mooi tegen de lucht af en ik fotografeer hem met m'n telelens. In de vallei tussen de beide duinenrijen tussen de plas en het westelijke meertje zijn ken nelijk helpers of drijvers actief. Ik hoor voortdurend schreeuwen. Er komt nog een klein groepje gan zen aanvliegen. De dieren geven de indruk in de Geulplas te willen landen. Ze dalen sterk, maar vlie gen op het laatste moment door. Dat hadden ze niet moeten doen: één schot en een gans valt als een baksteen dicht achter de plas in de bosjes naar beneden. Het is 10.30 uur- De ochtend is voor mij voorgoed verpest. Ik fiets naar huis en stel SBB op de hoogte. „Die beheers- grenzen liggen daar moeilijk, we hebben daar misschien niets te zeggen, maar zullen er zeker werk van maken", krijg ik te horen. Ik maak me niet alleen nijdig om dat er twee grauwe ganzen clan destien door de kennelijk rechtmatige jachtpachters zijn doodgeschoten. Het is naar mijn gevoel ook hoogst onbeschaafd dat je in Nederland nog steeds als hobby, sport of tijdverdrijf, kortom voor je plezier, wilde, vrij levende dieren mag doodschieten. Daar naast is het helemaal „van de gek ke" dat dat mag in natuurgebie- Het ziet er naar uit dat de Ziekte wet in de huidige vorm zal ver dwijnen. Voor ondernemers betekent dit dat zij aan zieke werknemers het loon moeten doorbetalen gedurenden 52 we ken. Vooruitlopende op deze ont wikkeling hebben vier Texelse verzekeraars de handen ineen geslagen. Ze bieden werkgevers een alternatieve verzekering op basis van een speciaal „Texel- tarief". Aanleiding tot de verandering is een wetsvoorstel om de Ziektewet te privatiseren. Dat betekent dat de werkgever voortaan zelf op draait voor het loon van de zieke medewerker. Deze verandering brengt een groot risico met zich mee. Als één of meerdere werkne mers binnen een bedrijf langdurig zijn uitgeschakeld door ziekte, leidt dit tot een onvoorziene kostenpost. In het ergste geval den! Hoewel het allemaal keurig is gereglementeerd (deze soort niet, die wel; hier niet, daarwel) ver stoort ieder schot alle dieren, ook de niet-bejaagbare, in het hele ge bied (ook waar niet mag worden gejaagd). Jacht in natuurgebieden is direkt en indirekt slecht voor de recreant. Hij ziet geen dier meer (de Geul plas was helemaal leeg) en boven dien worden de dieren er veel schuwer van. Ze zijn ook later moeilijker te ontdekken en blijven op afstand. Een laatste argument om te blijven knokken voor afschaffing van de jacht in natuurgebieden en de ple zierjacht, is dat de agrariërs groe pen ganzen op hun cultuurland liever zien gaan dan komen. Het is dan toch op z'n zachtst gezegd merkwaardig dat ganzen die naar natuurgebieden vliegen, onthaald worden op een lading hagel! Naderhand werd mij duidelijk dat er speciale afschotvergunningen „Flessen in zee gooien is mijn be roep", staat er in een fraai geïl lustreerde brief van kunstenaar Henk Noorlander uit Den Hoorn. Zijn verhaal werd in een fles ge vonden in het lange gras achter de Schorren door...Cor Ellen. Die schreef terug: flessen uit zee ha len is mijn beroep... Waar de Hoornder de fles te water heeft gelaten, is niet duidelijk. Hij was niet bereikbaar voor com mentaar. kan dit het einde van het bedrijf betekenen. De kantoren Bremer, Jos Kager, Ab de Wijn en de Rabobank, die vissers collectief al een ziektekosten- en AOV-verzekering bieden, hebben krachten en ken nis gebundeld. De vier zeggen ge zamenlijk op Texel een marktaandeel van 75 procent te hebben, goed voor 3.000 werkne mers. „De voordelen van een collectief contract zijn een aantrekkelijke premie en betere condities. En de ondernemers hoeven niet alle of fertes te vergelijken", aldus de vier. Ze hopen dat een enquête on der de bedrijven het vermoeden bevestigt dat het ziekteverzuim op het eiland lager is dan op het vastewal. Oorzaken zouden zijn een hogere sociale contraleen ho ger verantwoordelijkheidsgevoel. Als dit zo is, zou de premie die Texelaars betalen na de privatise ring best wel eens lager kunnen uitvallen. Het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) kon niet bevestigen of het verzuim hier inderdaad lager is. De vier verzekeraars denken met het aanbod de concurrentie aan te kunnen met bedrijfsverenigingen en zogenaamde mantelcontracten van branche-organisaties. voor grauwe ganzen zijn verstrekt vanwege schade bij agrariërs. Dit soort vergunningen is de burgers niet bekend en kennelijk zelfs de verpachter van de jacht in natuur gebieden (Staatsbosbeheer) niet! Het blijft een merkwaardige zaak. Als er op een bepaalde plaats schade is, moet mijns inziens de schade op die plaats zelf worden bestreden. Daarvoor Is ook de 10-uurs regeling! Bovendien moet eerst worden geprobeerd de scha de op andere manieren dan door afschot te voorkomen. Dit soort „oplossingen" van de overheid is zinloos en totaal gespeend van enig inzicht in de ecologie. Het aantal grauwe ganzen in West- Europa wordt er absoluut niet klei ner door, de eventuele schade dus ook niet, de ganzen gaan zich meer verspreiden en de rustgebie den worden er ook nog door verpest. Adriaan Dijksen, Den Hoorn Je was als een kind dat rent in de wind dat vliegt van hot naar her nu vlieg je heel ver ...onbereikbaar bovendien ...eens zullen we elkaar wederzien... In de leeftijd van 46 jaar is door een noodlot tig ongeval van onze zijde weggerukt onze innig geliefde Henny, onze echtgenote, moe der en oma Hendrica Harmina Kaercher-Schoo Frans Bianca en René Jhessie Arnold en Inge Elles en Daniël Jakov De Koog-Texel, 28 november 1995 Ruyslaan 83, 1796 AZ Een avondwake wordt gehouden op vrijdag 1 december om 19.00 uur in de Rooms- katholieke kerk te Den Burg, waarna er tot 20.30 uur gelegenheid is tot condoleren. Zaterdag 2 december is er om 14.00 uur een rouwdienst in de Rooms-katholieke kerk te Den Burg, waarna de begrafenis plaatsvindt op de Oudeschilder begraafplaats. Jij bent en betekent vrijheid. Wij zijn dan ook zo dankbaar dat je in die vrijheid ons gekozen hebt je beste vriend te zijn. Lieve Mama Ik hou zo vreselijk veel van je. Bianca Lieve Henny Ik hou van je. Arnold Aan de liefste moeder van de hele wereld, „Henny"! Mijn beste vriendin, dat zul je altijd blijven. Ik hou van je. Elles (Bellie) Lieve, lieve oma Henny Zoveel liefde van je gehad. Zoveel van je geleerd. Zoveel bij je mogen zijn. We waren de beste vrienden. Ik zal je missen, mama Henny. Je kleindochter Jhessie Henny Je hebt groots geleefd. We zullen je groots missen. Nico, Sylvia Nikolaas-Fiona Marije Sanne Diep geschokt zijn wij door het verlies van onze nicht Henny Wij wensen de hele familie veel sterkte toe. Tante Annie Kinderen en kleinkinderen. Liefste nicht van de hele wereld. Henny Wat zal ik je missen. Marije Met verslagenheid namen wij kennis van het plotseling overlijden van onze nicht. Henny Schoo Familie J. vd. Voorn-Bos Familie H. Speekman-Bos Familie J. Caspers-Bos Familie R. Bos Familie B. Bos Neven en nichten Wij wensen de familie veel sterkte toe met dit verlies. Lieve Henny Wij zijn snel, maar jij was altijd het snelst. Wij wilden je graag bijhouden, maar nu moeten we je laten gaan. Vader en Wies Rietje en Steven Els en Johan Ineke en Willem Tilly en Peter Annelies André en Elly Voor de werkelijkheid zouden wij de ogen willen sluiten, voor de herinneringen niet. Lieve tante Henny Je zal het ons nooit meer vragen, maar je blijft de aller-aller-aller liefste tante van de hele wereld. Iwan, Erwin, Petra, Tom, Paul, Bob, Pim, Thysia, Lisa, Robin en Mark Dag Henny Stefan en Jolanda stefanie, Claudia Monica en Pieter Jan samantha, richard Onbegrijpelijk En veel te vroeg Dag Henny Veel sterkte allemaal. Café de Kuip Sandra en Rem Marja en Peter Edgard Waar de bomen ruisen Is het nu even stil... Henny We wensen de familie heel veel sterkte De vaste klanten van Café de Kuip Til en Robert Geert Mariska en Marco Martin Karin en Dirk Simone Trudy en Hans Wybe Marija en Cees Betty Bianca en Franc Patrick Katja en Cees Joop Èliza en Rene Hans llonka en Jan Bart Yvonne en Martin Jan Henny en Henk-Jan Come Anneke en Ruud Dina Anita en Erik Inge Ineke en Nanning Margot Meline en Ivor Hans Yvonne en Klaas Jannie en Cees Sigrid en Ingmar Mariet en Dirk Lieve Henny Hoe valt te omschrijven wat je al die tijd voor mijn ouders en mij hebt betekend. Ik wens de familie en vrienden alle sterkte toe die ze nodig hebben. Lien

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 3