m^n Camping Kogerstrand gaat verder met vernieuwing l Jr^i& f) i, i J11 TVO: voortouw voor toeristische raad Inbrekers liepen tegen de lamp car oort Fietspad Vuurtorenweg hoog op verlanglijstje -ikf Jnd '»4$P TEXELSE^ C0URANT NOU WfiT ZEG IK U H!ï ZIET ZE WEER' V'jsrz Wie jaagt er nou op wie? Wijzigingen Texel Toerist Wethouder trekt winnaars quiz College praat met Cocksdorpers loednieuwe auto trandt na 37 km VRIJDAG 1 DECEMBER 1995 V0Nq IS HETOL TicN UUR: Hoewel er nog veel vraagtekens zijn, zal het bestuur van TVO wer ken aan een „toeristische raad". „Op Texel worden veel beslissin gen genomen, maar de samen hang ontbreekt vaak. Een overleggroep van brede samen stelling kan daarin verbetering brengen", verdedigde TVO- bestuurslid Hans de Leeuw het voorstel dinsdagavond tijdens de ledenvergadering in Klif 12. De le den gunden het bestuur het voor deel van de twijfel. Voorbeelden van het ontbreken van samenhang zijn volgens De Leeuw de 1-2-3-regeling, slecht- weervoorzieningen, de vele onder zoeken waaruit „gegrabbeld" wordt en het Groeneplaats-plan („een prima initiatief, maar hoe verder?"). De tderistische raad zou volgens hem een visie moeten formuleren over o.a. verblijfsac- commodatie (hoeveel en welke), de wijze waarop Texel zijn positie in de toeristische markt moet vasthouden, het vervoer en het landschap. Ook zou de raad zich bezig moeten houden met het op stellen van een toeristische begro ting, zodat duidelijk wordt welke kosten en opbrengsten het toe risme voor Texel heeft. „We moe ten een antwoord krijgen op de vraag hoe het toerisme Texel van dienst kan zijn, in plaats van hoe Texel het toerisme van dienst is", aldus De Leeuw. Dubbeltje? De raad moet zoveel mogelijk des kundigheid uit diverse richtingen herbergen, dus niet alleen onder nemers. Gedacht wordt aan een stichtingsvorm met maximaal vijf tien leden, van wie vijf het bestuur vormen. Belangrijkste taak is het gevraagd en ongevraagd advies geven over toeristische (of breder: economische) beleidszaken. Ook kan de raad hoorzittingen organi seren. De financiering kan bestaan uit bij dragen, giften en subsidies voor onderzoeken. „Daarnaast vinden we het niet denkbeeldig dat de ge meenteraad een dubbeltje uit de toeristenbelasting ter beschikking stelt." Politiek Nadrukkelijk werd gesteld dat de politiek (de gemeenteraad) het laatste woord houdt. „Dit is een knipoog naar raad en college", al dus De Leeuw in antwoord op een vraag van Jook Nauta. Die had het gevoel dat er een soort gemeente raad voor toeristische belangen zou ontstaan. Nauta vond het idee nog niet overtuigend, maar vond het de moeite waard om de haal baarheid te onderzoeken. Ray Girbes had (in een programma van Radio Texel) al bekende na men horen noemen als kandidaten voor de toeristische raad. „Is dat vernieuwend?" De Leeuw ontken de dat de poppetjes al zijn inge vuld. „Als ik namen in m'n hoofd had, zou ik die ongetwijfeld heb ben genoemd. Het gaat nu niet om de personele samenstelling, maar dat die raad er komt." Vol gens voorzitter Ko Vinke was de informatie van Girbes uit zijn ver band gerukt. Werking Joke de Boer plaatste vraagtekens bij de invloed van de toeristische raad. „We hebben nu ook al gere geld contact met de gemeente." De Leeuw antwoordde dat de raad moet uitgroeien tot een advies orgaan waar niemand omheen kan. Zowel de gemeenteraad als diverse organisaties kunnen daar hun voordeel mee doen. Leo Timmers had twijfels over de werking: „Als de samenstelling zó breed is, kun je dan verwachten dat er na discussie één gezamen lijk advies uitrolt?" De Leeuw er kende dat het niet altijd mogelijk zal zijn om concensus te bereiken. Na deze, nogal magere discussie zetten de leden het licht op groen, zodat het bestuur van TVO het voortouw kan nemen voor oprich ting van een toeristische raad. De werkzaamheden voor de nieuwe Texel Toerist (1996- 97) zijn inmiddels in alle he vigheid ingezet. Een omvang rijk karwei, want elke keer moeten weer honderden ge wijzigde telefoonnummers, openingstijden, etc. doorge voerd worden. Wij verzoeken bedrijven en andere instanties hun aanpas singen voor de „Tips" nu al aan ons door te geven. U kunt dat op verschillende manier doen: bij de balie van Lange- veld en de Rooy of per fax (314111), of 's middags - vanaf 13.30 uur - telefonisch bij de redactie (tel. 362620). Re dacteur Joop Rommets zal u graag verder helpen. De officier van Justitie in Alkmaar R. van Heffen heeft tien maanden gevangenisstraf geëist tegen twee inwoners van Leeuwarden die eind mei inbraken pleegden in Oudeschild en De Koog. Bij de laatste kraak werd het duo op he terdaad betrapt. De twee (30 en 32 jaar) zijn al jaren bekenden van de politie. De jongste van het duo verklaarde tegenover de rechter dat zijn handlanger had bedacht dat óp Texel veel geld te halen was. De auto van het duo bleef achter in Den Helder, omdat ze dachten dat het eiland wel te belopen was. Toen ze echter met de boot aan kwamen gingen ze geschrokken door de omvang van het eiland weer terug om alsnog hun vier wieler op te halen. Zaterdagavond 20 mei reed het duo eerst naar Oudeschild, waar ze in een pand in de Heems- kerckstraat probeerden in te bre ken. Toen het alarm overging vluchtten ze richting De Koog. La ter die nacht, het was inmiddels zondag, braken ze met een koe voet in bij de RST aan de Badweg. Met een meegebrachte slijptolpro- beerden ze een muurkluis open te breken. Terwijl ze bezig waren zich te verrijken, werd één van de be woners die op de eerste verdie ping lag te slapen wakker van het lawaai en ging beneden een kijkje nemen. Toen de inbrekers de bo venbuurman opmerkten, kozen ze wederom zonder buit het hazen pad. De bewoner kon van één van de inbrekers een duidelijk signale ment aan de politie geven. Agen ten zagen even later een geparkeerde auto op de veerha ven, met daarin twee slapende he ren. Eén van hen voldeed aan het signalement. Omdat het slechts om twee in braakpogingen ging en er niet al te veel celruimte was, kwam het duo na een bekentenis vrij. De jongste verdachte werd spoedig na z'n vrijlating echter opnieuw opge pakt. Hij moest nog een oude straf van negen maanden uitzitten. Bei de heren zijn verslaafd aan hard drugs. Mevrouw E. Bakker-Güttinger (hoeve Scholleboe) is winnaar geworden van de begroting quiz van de gemeente Dankzij het goede antwoord op de vragen in het begrotingsboek je haalt de gemeente haar huisvuil een jaar lang gratis op. Ze was één van de 24 prijswinnaars die wethouder Poster (financiën) woensdag middag trok uit een stapel van 206 inzenders. In de prijzen- pot ook een flink aantal boe ken over Texel waaraan de gemeente subsidie heeft ver leend, vijf jaarabonnementen op zwembad Molenkoog en vijf gezinsabbonementen op Calluna. De prijsvraag is ge houden om de interesse voor de begroting op te wekken. Ruim een derde van de ant woorden was fout. (Foto Gerard Timmarman) komt weer schot in de uitvoering van de ambitieuze ver- iuwingsplannen van camping Kogerstrand. Drijver Bouw gint volgende week met de bouw van een woning voor bedrijfsleider en een recreatiegebouw, samen voor on- neer anderhalf miljoen gulden. Beide gebouwen zullen in ril of mei worden opgeleverd, dus ruimschoots voor het luwe kampeerseizoen. middellijk na het seizoen komt volgende fase aan bod. Dan zal bestaande receptiegebouw ats maken voor een nieuw, veel ter complex waarmee zes ze- miljoen gulden is gemoeid en in april 1997 klaar moet zijn. ien die tijd moet ook de houten keersbrug die op vier meter igte als onderdeel van de Bad- over het parkeerterrein loopt, red zijn alsmede de veranderin- van het parkeerterrein en an- e infrastructuur. Vertraging gevolg van planologische peri- sn is een jaar vertraging opge ien, maar de Recreatiestichting ift in oktober bouwvergunning ad nadat de provincie een and eerder in het kader van de kei 19-procedure een verklaring geen bezwaar had afgegeven, liddels is de termijn waarin te- de bouwvergunning nog be- aar kon worden gemaakt, bijna irbij zonder dat rlieuwe beden- jen zijn vernomen. Het ziet er naar uit dat volgende week het uitzetten van de twee ge- iwen kan worden begonnen. Parkeren en de RST-plannen was be- aar gemaakt door de organisa- De Koog Badplaats, mede nens de Koger dorpscommissie de strandexploitanten. Belang- ste punt van kritiek was de ■en ba re'parkeerruimte die in nieuwe situatie op camping igerstrand" zal ontstaan. Voor mdbezoekers en andere pas ten die niet op de camping zelf eten zijn, waren slechts 35 par- rplaatsen gepland. De indie- i s van de bezwaren meenden een veelvoud daarvan nodig is len de parkeeroverlast die op I plaatsen elders in het dorp rdt ondervonden. Dat leidde er- dat het aantal openbaar toe- ikelijke parkeerplaatsen op de nping op 65 werd gebracht. Bij nader beoordelen van de par- rbehoefte zijn ook de mogelijk- len op het parkeerterrein aan noordzijde van de RST-camping 21) betrokken. Ten behoeve de eigen kampeerders be- iikt „Kogerstrand" straks over parkeerplaatsen. Brug bezwaarmakers wilden ook dat brug boven het parkeerterrein meter breed zou worden, sr daaraan is niet tegemoet ge ien. Vijf meter wordt ruim ge- g gevonden, omdat de brug en is bedoeld voor voetgan- s, afgezien van incidenteel au- erkeer (met speciale Sunning) van strandpaviljoen houders, ambulance e.d. Een bre dere brug zou bovendien alleen zin hebben als ook de aansluitende Badweg breder zou worden en dat is niet de bedoeling. De capaciteit van de brug is even groot als de huidige weg. In de openbare vergadering die het gemeentebestuur dinsdag met de Koger dorpscommissie had in „De Hof", bleek dat niet alle betrokke nen op de hoogte waren van de beslissing die op de bezwaren was genomen. Dorpscommissievoor zitter Frits Agter klaagde dat hij nooit wat had vernomen, waarop bleek dat de gemeente de beslis sing heeft gestuurd aan de indie ner van de bezwaren. De Koog Badplaats. Daar was blijkbaar ver zuimd de boodschap door te ge ven aan de andere betrokkenen. Door de aanleg van de brug, in combinatie met het minder steil maken van het Badweggedeelte tussen appartementenhotel Julia na en de camping, wordt de route tussen het dorp en het strand veel minder geaccidenteerd. Directeur Menno Hofmann van de Recrea tiestichting hoopt dat het Bad weggedeelte aan de oostkant van de duinen „meegenomen" zal worden bij de op handen zijnde verfraaiing en Dorpsstraat en een gedeelte van de Badweg. Als dat niet gebeurt, ontstaat een weinig fraaie onderbreking en wordt het totaalbeeld geschaad. Met de werkzaamheden die Texels grootste camping „meersterren- allure" moeten geven, werd in de zomer van 1992 begonnen. Dat was rijkelijk laat want het kam peerterrein was duidelijk verou derd. Dat niet eerder tot investeren werd overgegaan had te maken met de onzekerheid over het voortbestaan van de camping. Die dreigde vroeg of laat door de zee verzwolgen te worden. Pas toen het rijk duidelijk liet weten dat de huidige kustlijn door middel van zandsuppleties en andere maatregelen in stand zal worden gehouden, had het zin om kosten te gaan maken. Inmiddels was ook zekerheid verkregen over voortzet ting van het erfpachtgebruik van het terrein. Die eerste fase in 1992 bestond uit de aanleg van riolering (volgens een nieuw vacuümsysteem), elek triciteit en centrale antenne. Van de totaal 1212 tentplaatsen kre gen er 430 de beschikking over een elektriciteits- en tv- aansluiting. De vacuümriolering waarop de 28 sanitaire units van de camping zijn aangesloten, ver toonde in het jaar van ingebruikna me enige kinderziekten die aanpassing nodig maakten, maar heeft het afgelopen seizoen prima gewerkt. Nadien werd de bestra ting van het terrein opnieuw ge legd en gedeeltelijk vervangen en verrees een nieuw toiletgebouw. Als gevolg van de gemelde plano logische problemen moest met de derde fase van het project echter worden gewacht. Tot dusver heeft de RST de ver nieuwingen uit eigen middelen kunnen financieren. Aan de vol gende fasen komen externe finan ciers te pas. Ook op de andere campings van de RST gaat de renovatie door. Op „Loodsmansduin" (met 785 tent en caravanplaatsen, dus een capa citeit van ongeveer 2200 perso nen) komt binnenkort een tweede hypermodern toiletgebouw en op familiecamping „Om de Noord" worden drie verouderde toiletge bouwen vervangen door één cen traal gebouw met veelsterren- comfort, zoals vloerverwarming, gezinsdouches en zelfs een spe ciale douche voor huisdieren. Grove schets ven de toekomstige situetie bij de entree ven cemplng ..Kogerstrand". 1. bedrijfswoning; 2. recreedegebouw; 3. receptiegebouw met ondergrondse mate- rlaalopsleg; 4. brug; 5. .apenbare" parkeerplaats; 6. Badweg; 7. vervolg Badweg richting strand. (Takaning orchitactanburo Alkema 4 Honingh) weg naar de boot raakte een ïdnieuwe personenauto snsdagmiddag betrokken bij aanrijding. De wagen, eigen- n van een Texelse garagehou- raakte dusdanig beschadigd hij door de takelwagen moest rden weggesleept. Op de teller nden niet meer dan 37 kilome- De botsing vond plaats op de ising met de Redoute. De Texel- bestuurder van een andere per enauto reed vanaf deze zijweg Pontweg op, terwijl de nieuwe o al dichtbij was. Ohdanks he- remmen was de aanrijding niet er te voorkomen. De gemeente moet vaart zetten achter de realisatie van het fietspad langs de Vuurtorenweg. Dat was het belangrijkste huis werk waarmee de Cocksdorper gemeenschap het college van b en w gisteravond naar het raad huis stuurde. Er liggen echter nog wat hobbels op de drukke ver keersweg. zoals de aankoop van de benodigde grond. Het fietspad mag dan de hoogste prioriteit hebben, voorlopig heeft de ge meente nog geen dekking voor de f 1,4 miljoen kostende aanleg. De confrontatie met de Durpers was in vele opzichten een herha ling van zetten. Over het fietspad naar de vuurtoren wordt al een jaar of vijf .gezeurd". Dorpscommisie-voorzitter Kees Klaassen wond zich op over de handelwijze van de gemeente. „Er zijn twee probleemgevallen bij de grondverwerving. Nu wij met suc ces hebben bemiddeld met deze mensen, heeft de gemeente nog steeds geen actie ondernomen. De betrokkenen weten nu niet waar ze aan toe zijn. Ik vind dat een slecht voorbeeld van samen werking." Volgens wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) is er één „onoverkomelijk" knelpunt. „Daar moeten we iets anders voor ver zinnen." Voor de financiering be loofde hij zich sterk te maken bij de provincie, die er maximaal 70 procent subsidie voor beschikbaar kan stellen. Volgende week is daarover overleg. „Aan de onder handelingstafel is het net een soort monopolie. Je moet op het juiste tijdstip inzetten", liet hij in het midden of het zwaartepunt bij de provinciale lobby op het fietspad of de rotonde komt te li99en Paaltjes Terugkerend vraagstuk is ook de beruchte paaltjes in de Kik- kertstraat. „Er gebeuren nog steeds veel ongelukken mee", al dus Klaassen. Schilling erkende die „ellendige" dingen ook niet mooi te vinden. Wens van de Dur- De afsluiting van de Muijweg voor vrachtverkeer was Nico Roeper een doorn in het oog. Hij somde een waslijst van argumenten op waarom hij vond dat beter de smalle Slufterweg voor vrachtver keer kon worden afgesloten. Schil ling was niet gevoelig. „Ik vind het zo wat al te simpel gesteld. Het beleid moet geen jojo worden." Hij zegde toe de situatie mee te ne men in de „verkeersrondje door De Cocksdorp". Datzelfde geldt voor het verzoek om verkeersremmers op de Molenlaan te plaatsen, om dat die als een „racebaan" wordt ervaren. Riolering van het buitengebied is een heet hangijzer in de polder. Het college moet de bewoners in het buitengebied met dezelfde zorg behandelen als de strandpa viljoenhouders, voor wie de ge meente het grootste deel van de aanlegkosten betaalt, vond Piet Postma. Wethouder Poster (finan- pers is om de lage paaltjes te ver- ciën) zegde niets toe. „Eerst maar vangen door hoge, zodat er voor voetgangers ruimte blijft. De ge meente gaat de zaak nog eens zorgvuldig bekijken. Datzelfde geldt voor andere verkeersaspec- ten in en rond De Cocksdorp. Zo wordt de drukke kruising Lange- veldstraat/Vuurtorenweg als on veilig ervaren. De kans dat het wegdek bij de aanleg van de riole ring in de Langeveldstraat wordt open gegraven lijkt klein, zodat het kruispunt in principe niet in de her inrichting van de Langeveldstraat wordt meegenomen. Toch beloof de Schilling nog eens kritisch naar het kruispunt te kijken. Hij toonde zich gevoelig voor de wens om de provisorische parkeerplaats aan de Molenlaan uit te breiden met dezelfde oppervlakte. eens afwachten tot het gemeente lijk rioleringsplan klaar is." Politiepost De opheffing van de tijdelijke poli tiepost in het dorp werd met ge mengde gevoelens ontvangen. De sluiting komt niet als een verras sing. „Op openingstijden kwam het afgelopen zomer herhaaldelijk voor dat het kantoor dicht was. Bovendien was het bureau veel minder herkenbaar dan het eerste jaar. Geen wonder dat er zo weinig processen verbaal binnen kwa men", aldus Er win van der Linde, die zelf twee van de in totaal vier aangiftes had gedaan. „Politie in het dorp is hier een bezienswaar digheid." Van Rappard: „De politiepost is een leuke beveiliging van de Rabo bank, maar voor de rest heeft het niets opgeleverd." Ter compensa tie van de politiepost zegde hij toe dat de agenten komend seizoen meer in de Durper straten zullen zijn te zien. Niet alleen te voet, maar ook op de fiets. Om de agen ten nog herkenbaarder te maken, worden de dienstfietsen waarmee ze door het dorp trappen voorzien van het politielogo. Zinvol Alle scepsis in De Cocksdorp ten spijt heeft het jaarlijks overleg met het college volgens André Boon wel degelijk zin. „Kort voor de bij eenkomst werd overal druk ge schoffeld, er waren verkeers controles en er werden lantaarns gerepareerd. Wat dat betreft mo gen we wel wat vaker overleg houden." De directeur gemeente werken stelde hem teleur. „Het tijdstip van de werkzaamheden een kudde schepen de Pontweg oversteekt, wacht de gecrashte nieuwe auto In de berm op de takelwegen. berust slechts Op een toevallig- (Foto Frans Hopman) heid."

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5