teso energie rekening op een lager pitje Kinderopvangcentrum op terrein metalenhandel Geheimen van in openbare het waterland bibliotheek EAgenda TEXELSE COURANT Speciale aanbieding Wijzigingen Texel Toerist Kou deert lopers trimrondje niet Overkoepeling viert 30-jarig bestaan "De Post-, Telegraaf- en Telefoon historie van het eiland Texel" deel 2 "De Posthistorie van het eiland Texel" deel 1 en 2 samen Verkrijgbaar bij de boekhandels van DenTurg. BBC filmt op Texel voor jeugdserie Vakantiewerkers ontdekken Texel Succesvol kiekji Geslaagd Alcoholcontrole KERSTVERHALEN WEDSTRIJD DINSDAG 5 DECEMBER 1995 -SUN WAY' De werkzaamheden voor de nieuwe Texel Toerist (1996- 97) zijn inmiddels in alle he vigheid ingezet. Een omvang rijk karwei, want elke keer moeten weer honderden ge wijzigde telefoonnummers, openingstijden, etc. doorge voerd worden. Wij verzoeken bedrijven en andere instanties hun aanpas singen voor de „Tips" nu al aan ons door te geven. U kunt dat op verschillende manier doen: bij de balie van Lange- veld en de Rooy of per fax (314111), of 's middags - vanaf 13.30 uur -telefonisch bij de redactie (tel. 362620). Re dacteur Joop Rommets zal u graag verder helpen. Ondanks de kou sneuvelden tij dens de derde trimloop op zondag Natalja Irechtsverricht samen met de peuters de openingsplechtigheid. diverse persoonlijke records. Steeds meer dames wagen zich in de strijd. Ze debuteerden met goede tijden. Jaap Witte en Ramon Noorlander verbeterden hun records bij de jeugd, terwijl Dominique Kooiman 11 seconden van haar beste tijd afhaalde. Bij de volwassenen lie pen Nico Nagtegaal, Joke Wester- laken en Erik Bakker aanmerkelijk sneller dan de vorige keer. Op de 6,2 kilometer verbeterde Jeroen Huizinga zijn oude record met 1.05 minuten. Richard Bakker en Guido Betsema haalden er ruim een halve minuut af. Bij de 9,3 kilometer was het de dag van de veteranen. Andri Bins- bergen, Martien Baars en Nobert Dankers verbaasden vriend en vij and met recordsverbeteringen. Uitslagen 1.3 km, jongens: 1. Jaap Witte 5.16; 2. Rudy van der Ploeg 5.35; 3. Ra mon Noorlander 5.44, 4. Wouter Dogger 6.11; 5 Freek Verpaalen 6.46 min. Meis jes: Dominique Kooiman 5-45, 2. Priscilla Noorlander 7.03. 3.1 km., jongens: 1. Robert Bakker 10.59; 2. Coen Zoon 11.42, 3. Enk Bakker 11.58; 4. Marcel Keijzer 12.20 5. Jan Dankers 12.55; 6. Maarten Dogger 13.09; 7. Ro bert Jan Appel 13.11; 8. Johan Weijdt 14.27 min. Meisjes: Kim Kooger en Nienke Eilander beiden 15.22 min. Dames: 1 Ma rian Brouwer 15.54; 2. Gonnie van der Vis 18.13; 3. Joke Westerlaken 18.21; 4. Mela- nie Betsema 19.02 min. Heren: 1. Harry Kmgma 12.33; 2. Piet Kingma 14.52; 3. Nico Nagtegaal 18 21 min. 6.2 km, dames: 1. Nancy Sielmg 30.47 min. Dames vet.: 1. Ina van Sambeek 32.29 min. Heren: 1. Jeroen Huizinga 25.22; 2. Theo Boom 25.24; 3. Guido Betsema 25.59; 4. Henk Schraag 29.45 min. Heren vet.: 1. Rinus Kooger 27.53; 2. Jan Dogger 28.22; 3. Richard Bakker 28.32; 4. Jaap v. Vooren 32.34 min. 9.3 km., dames vet.: 1 Marijke Stark 46,56 min. Heren: 1. Kees Jan de Jager 35.07; 2. Pierre Bonnet 37.16; 3. Norbert Eelman 39.44; 4. Cees Timmer 39.45; 5. Rob Verpaalen 41.27 min. Heren vet.: 1 Piet Bakelaar 39.00; Norbert Dankers 39.45; 3. Andri Binsbergen 40.59; 4. Mar tien Baars 41.05; 5. René Mantel uit Breda 45.37 min. Zowel Willem Mets als zijn dochter Jolanda hebben met goed gevolg het examen van de nascholing scursus drogisterijgeneesmidde len afgelegd. Het certificaat dat daarmee is verkregen wordt in 1999 verplicht voor drogisten die ook geneesmiddelen verkopen. Op het terrein van metalenhandel Cobus Spigt aan de Ruigendijk werd zondagmiddag met enig feestgedruis een kinderopvang centrum geopend. Het is een ini tiatief van de 18-jarige Natalja Witte die elke werkdag van 8.00 tot 17.30 uur beschikbaar is om de zorg op zich te nemen van kin deren van 0-4 jaar. De opzet is puur particulier, zonder subsidie. Natalja heeft er geen speciale opleiding voor gehad, maar werkt graag met kinderen. De afgelopen jaren trad ze talloze keren op als gewaardeerde oppas bij mensen thuis en de laatste tijd deed ze ook aan kinderopvang in de ouderlijke woning aan de Ruigendijk. Gezellig Nu is het „echt" geworden want voor de opvang van de kinderen is een speciale ruimte gesticht, waartoe een bestaande opslag schuur vlak bij de woning werd De overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties viert op maandag 22 januari a.s. het 30-jarig bestaan. Het feest wordt gehouden in de theaterzaal van het Paviljoen op De Krim, aanvang 18.30 uur. Leden kunnen zich vanaf heden opgeven. Begonnen wordt met een feeste lijk drankje en een lopend buffet. Daarna verzorgen de dames Hem- mer en Vis met hun Westfries pro gramma de verdere avond. Alle aangesloten leden zijn welkom om deze viering van het zesde lustrum bij te wonen. De kosten van deel name bedragen f25,- per persoon. Voor aanmelding en informatie: Annie Westbroek, tel. 13525, Jan- neke Zijlstra, tel. 16438, of bij het eigen bestuur. (ADVERTENTIE) -ycd*- - Wist u dat in vroeger tijden voor hel overva DE POST* UlEOMAF-flt rcn van de Post wssen Den Helder, Texel en uI"§?f®E5 UHjtygY 5K de andere Waddeneilanden gebruik werd nlölUrtJ£ 7AreiEaeL gemaakt van stoomboten, veermannen en (,'Ti U postiljons9 Roept het begrip schooyers-schui JjF""'" ten direct associaties bij u op9 En bent u vol 1 r—1 - - ledig op de hoogte van het reilen en zeilen in de post-praai schipperij? Dat dit boek bijdraagt tot eer) beter inzicht nrm in de historie van Texel staat buiten kijf De schrijver realiseert zich dat terdege. 4. JfiT Jï 1\vee jaar geleden publiceerde hij deel 1 van j de geschiedenis van de posterijen op Texel rSSff een boek dat alom werd geprezen om z'n f/$7r\ grote gedetailleerdheid Het 2de deel "De Post-, Telegraaf- en Tele- V y t&k foonhistorie' doet daar niet voor onder. Op v R nieuw een groot aantal interessante gegevens - p met ditmaal het postvervoer van en naar de Waddeneilanden als het centrale thema 195 pagina's met veel illustraties prijs f 35,- Een boek dat een plaats verdient in uw boekenkast verbouwd. Het werd een soort huiskamer achter een glazen ge vel, gezellig ingericht, met vloer verwarming en rijkelijk voorzien van speelgoed en andere zaken waarmee kinderen zich kunnen vermaken. Bij de verbouw zijn tweedehands materialen gebruikt. Zo is de glazen pui afkomstig van een horecabedrijf getuige het op schrift „De Koffiepot". Ongeveer vijf kinderen kunnen hier tegelijk terecht. Verwacht wordt dat de ouders hun kinderen zelf brengen en halen. Oppas is mogelijk voor een paar uur, maar ook voor een dag of de hele werk week tegen een vergoeding van f5,- per kind per uur. Bij het bezig houden van de kinderen speelt ook de omgeving een rol. Er is een soort kinderboerderij met paarden, Nicki Ran en Sarah Keyser worden televisiepersoonlijkheden in Enge land. Zij staan centraal in het pro gramma „Global Gatecrash" van de BBC. In vijf afleveringen wordt ingegaan op de beleving van kin deren in Egypte, Canada, Sint Vin cent (West indiê), India en Holland. Kerstviering staat daarbij centraal. In Nederland heeft het camera team van zes personen opnamen gemaakt in Rotterdam, Groningen en op Texel. Nicki werd woensdag thuis gefilmd, in de studio van Ra dio Texel en fietsend over het eiland. Ook zijn opnamen gemaakt in EcoMare en op de OSG. Van Sa rah werd een videodagboek bijge houden. (Foto Harry de Graat) kippen en andere dieren. Het spreekt vanzelf dat de peuters met bij de naburige opslag van metaa- lafval kunnen komen. Strik Het opvangcentrum werd zondag middag in het bijzijn van ouders door de kinderen zelf geopend. De in Sinterklaasstijl uitgedoste peu ters trokken een enorme kleurige strik los waarmee de toegangs deur was afgesloten. Binnen kon den zij zich tegoed doen aan lekkernijen terwijl de ouders het champagneglas hieven op de goe de afloop. Natalja nam diverse ge schenken van enthousiaste ouders in ontvangst. De metalenhandel van moeder Carla Spigt draait intussen op de oude voet voort. Als gevolg van het opstappen van voormalig echtgenote Henk Witte (die met Nico Roeper uit De Cocksdorp een kraanbedrijf is begonnen) was hierover onduidelijkheid ont staan. Carla Spigt laat daarom nadrukkelijk weten dat alles ge woon doorgaat en dat ze kan re kenen op voldoende personeel om het bedrijf naar behoren te la ten lopen. Komend seizoen krijgen vakantie krachten een „spoedcursus" over Texel, zodat zij de gasten beter kunnen informeren. Het Texels Verbond van Ondernemers zal fi nancieel bijdragen aan dit project, zo is dinsdag tijdens de ledenver gadering besloten. De VVV zal het plan verder uitwerken en uitvoe ren. Bedoeling is dat de deelne mers een rondrit langs markante plekjes maken. In de vergadering werd geopperd om gebruik te ma ken van moderne technieken, zo als cd-i. Peter Bakker (Hema) riep op om er iets speciaals van te ma ken: „Het moet de mooiste dag van hun leven worden!" Dinsdag 5 december In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Pocahontas" en om 21.15 uur „Ed Wood" (Cinema Paradiso). Van 19.00 tot 20.00 uur een speciaal sinterklaasprogramma van Radio Texel: Sint spreekt met „stoute" politici. De gewone politieke uitzending vervalt. Woensdag 6 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een vogel/natuurtocht ge maakt. Aanmelden bij EcoMa re; kosten f25,-. In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.00 uur „Po cahontas" en om 21.15 uur „Ed Wood". Donderdag 7 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een vogel/natuurtocht gehou den. Aanmelden in EcoMare. Kosten f25,- p.p In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Pocahontas" en om 21.15 uur „Species". De vereniging voor Bedrijfs voorlichting houdt in Bosch en Zee een voorlichtingsavond, aanvang 20.00 uur. Drie dieren artsen spreken over rotkreupel- bestrijding. Dr M. Niemeijer uit Zeist houdt in de Vrije School (Gast huisstraat) een lezing over de zin van ziek zijn. Aanvang 20.15 uur; entree f5,-. Vrijdag 8 december In Cinema Texel draait om 19.00 uur „Pocahontas" en om 21.15 uur „Species". De Texelse Modelspoorclub heeft in het clubgebouw Schil- derweg 208 a algemene leden vergadering, aanvang 19.30 uur. In de Petrus en Pauluskerk aan de Kerkgracht in Den Helder geeft het Noordhollands koor om 20.00 uur een uitvoering van de Messiah. Met medewer king van vijf Texelaars. Zaterdag 9 december In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.00 uur „Po cahontas" en om 21.15 uur „Species". Hoogwater te Oudeschild 6.55 en 19.35 u. 7.44 en 19.55 u. 8.10 en 20.35 u. 8.07 en 20.45 u. 8.50 en 21.46 u. 9.30 en 22.25 u. 10.15 en 22.50 u. 10.30 en 23.36 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 10 de cember op om 8.36 en gaat onder om 16.26 u., 8 december springtij, 7 de cember volle maan. De Wielervereniging houdt eer crossrit bij de Biesboschweg. Start jeugd 14.00; senioren 14.30 Uur. Zondag 10 december In Cinema Texel draait hetzell- de programma als zaterdag De „Schulpengat" is wegens onderhoud uit de vaart. Tot ds kerstvakantie vaart de „Molen gat" als dienstboot. Ook het komend weekend geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. De eerstvolgende keer dat de re serveboot wordt ingezet, is vrij dag 22 december. Momenteel worden alle draai- poortjes van de op- en afgan gen voor voetgangers en fietsers van de landhoofden op Texel en in Den Helder vervan gen door resp. schuif- en draai poorten. Tijdens de montage zijn de routes aan boord af gesloten. Fietsers en voetgan gers die slecht ter been zijn, zullen van het benedenautodek gebruik moeten maken. Ook informatie via de TC Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. „Roepie bruin" waren Ruber Marit Verkaart afgelopen zomei dens hun vakantie aan de Co Brava. Hun witte billetjes vorm daarmee een prachtig contrast vond ook moeder Isabella. Teg het decor van een fraaie baai eeuwigde ze haar blote kroost fotocamera. Het vakantiekit was zó leuk, dat Joop Groen zijn medewerksters 'm tot naar van de fotowedstrijd Reisburo Texel uitriepen. Er wi zo'n veertig inzendingen. Woe dag kreeg de familie Verkaart hoofdprijs overhandigd: een wet end of midweek naar keus in van de vakantieparken van Gi dorado. Leonie Kooiman is aan de Ho: school Eindhoven na een opleid van vier jaar afgestudeerd als Ij otherapeute. De 23-jarige inwoonster van De Koog is inn dels verhuisd naar Den Helder gaat op zoek naar werk. Dat de vijftig jaar geleden overle den vogelfotograaf en cineast Nol Binsbergen een belangrijk aan deel had in de „Texelfilm" die in de oorlog in opdracht van Teso werd gemaakt, is algemeen be kend. Minder bekend is dat Bins bergen in diezelfde periode en met de zelfde camera die hij voor de Texelfilm gebruikte ook een eigen film heeft opgenomen: „De geheimen van het waterland". Deze ruim één uur durende docu mentaire ging kort voor Binsber- gens dood in Zaandam in première. De Vogelbeschermings- wacht Zaanstreek nam de film over en vertoonde hem overal in het land, met mondeling commen taar van vrienden van Binsbergen. Het was een film op normaal bio scoopformaat die in 1970 op ini tiatief van de zoons Binsbergen werd gekopieerd op 16 mm, zodat hij met kleine projectors makkelijk overal kon worden vertoond. De technische mogelijkheden van destijds in aanmerking genomen is „De geheimen van het waterland" een film die vooral voor vogellief hebbers interessant is, al is ook het nodige te zien van menselijke activiteit. Binsbergen filmde wa terrijke gebieden zoals de Nieuw- koopse plassen, de Zaanstreek en Texel. De vogelopnamen, gemaakt van korte afstand vanuit een schuilhut, zijn indrukwekkend al zijn ze voor het „snelle" heden daagse publiek nogal langdurig. In de Nieuwkoopse plassen werd het woudaapje gefilmd, een thans in Nederland vrijwel uitgestorven rei gersoort. Het op Texel opgenomen derde deel laat vooral de lepelaar zien in al zijn verschijningsvormen, maar ook velduilen, grauwe kie kendieven en grote sterns. Nostalgisch De film is voorzien van muziek en (vogel) geluiden maar een com mentaarstem is nooit toegevoegd. Bij de vertoning moet iemand dus vertellen. Dat gebeurt donderdag 14 december a.s. om 20.00 uur in de openbare bibliotheek waar An dri en Michel Binsbergen de film van hun vader in het openbaar ver tonen. Daarbij zullen ook originele lantaarnplaatjes met vogelfoto's worden geprojecteerd, zoals Bins bergen sr dat ook placht te doen. Het belooft dus een nostalgische avond te worden. Toegangskaarten zijn vanaf heden te koop bij de bibliotheek en bij boekhandel Het Open Boek. De filmvertoning volgt op de offi ciële start van de expositie „De le pelaars van de Muy", ook in de bibliotheek om 16.15 uur. De ope ning wotdt verricht door Harry Wuis van hotel „Opduin". Hij is daarvoor gevraagd omdat de fami lies Wuis en Binsbergen in de oor log enige tijd goede buren waren aan de Minister Ruijsweg, thans Ruijslaan in De Koog. De expositie bestaat uit vergrote foto's van het onlangs verschenen boekje van Binsbergen over de le pelaars van de Muij. De ten toonstelling is tot 15 februari te zien tijdens de openingsuren van de bibliotheek. De politie hield in de nacht van za terdag op zondag een controle op drankgebruik in het verkeer. Van de negen bestuurders, die tijdens de surveillance werden aangehou den, had niemand een slok teveel op. (ADVERTENTIE) De Ondernemers Vereniging Df Burg schrijft voor de kerst ei verhalenwedstrijd uit. Iedereen, jor of ouder, mag een mooi, leuk of or roerend verhaal schrijven in max maal 500 woorden. De winnende verhalen worden alp drukt in de kerstkrant van 15 deccn ber. Inleveren bij Bakker Optie» Fred v.d. Werf Klavertje 4, Bak!) Ofrein of Langcveld De Roo I Uiterlijk maandag 11 deccmbf om 12.00 uur! (ADVERTENTIE) Nu met korting en kans op fraaie prijzen. In de badkamer, maar ook in de keuken en de tiener kamer kun je veel geld besparen met een spaarlamp. De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. Lepelaars zoals Binsbergen ze filmde In de MulJ. (Foto Nol Binsbergen) nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2