Bietenschip als huwelijksbootje Tijdens je hobby houi je geld over. Jein. Schadevergoeding zoute bagger ter discussie Spray art en grafitti in vernieuwd Time Out Hoe laat kunnen we pieren spitten? Waterschap vergroot gebied Toch nieuw personeel voor Nioz? jiowlen: hoge score Agrarische cursussen MITTVSLI 06-904 904 01 Eilandcompetitie volleybal NEDERLANDS INSTITUUT VOOR ONDERZOEK DER ZEE HOOFD FINANCIËN EN CONTROL (mlv) Pedicure start eigen praktijk Bedrij \\gheid Basketbaltoernooi Verhalenwedstrijd 1 RXRLbb f COURANT Graaffl it fraaie najaarsweer van de af- ilopen tijd had een gunstig ef- ■ct op de bietenoogst. De pbrengst voor Texel wordt op 6700 ton geschat. Het vervoer itr water heeft dit jaar een ro- intisch tintje: de pas getrouw- i Johannes en Marianne Meeter |n het schippersechtpaar van de Noord Friesland 2". et suikergehalte van de Texelse eten komt uit op 16 procent, een middelde waarde vergeleken iet andere jaren. De eerste bie- m, die eind september werden •rvoerd, hadden een lager suiker- [halte. De latere oogst had ge- ofiteerd van de najaarsregen en «I daardoor qua suikergehalte behoorlijk hoger uit. De opbrengst per hectare schommelde tussen de 75 en 45 ton, gemiddeld 56 ton. Het absolute minimum was 12 ton. De Texelse bieten worden ver voerd naar de Suikeruniefabriek in Puttershoek. Als de campagne er 13 of 14 december opzit heeft agrarisch Texel 5.062.400 pakjes suiker van een kilo geproduceerd! Bruidssuite Het vervoer van de bieten gaat van oudsher over water. Er wor den 33 schepen ingezet. Eén er van heeft een Crossley motor die in 1956 is ingebouwd. Vrijwel al leen de schepen van het machtige SHV concern gebruiken dit type in Witte van het team Paal 12 loide donderdag in Bowling De ragel een serie van liefst 833. isondanks moest Paal 12 het xlerspit delven tegen het sterk «lende team van So What. ok het team van Gruisi stond erk te gooien, maar kon niet op gen het geweld van Hotel randplevier waar Kees Kooiman in goede kijk op de baan had en m game van 208 neerzette, i dames van Onder de Pomp die it z'n tweeën speelden, hadden :en kans tegen het team van 5S en moesten dan ook de over- nning aan hun tegenstanders la- n. Het team van de All Stars leek tl vleugeltjes te hebben op oensdagavond tegen de Deur- luwers. Vooral Wil Rovers die >g een baanrecord gooide van 13 was goed op dreef. dames van WBZ waren in de jisvrouwenleague deze week et te kloppen. Mede dankzij een ooie game van 189 van Trijn iiggelbout stuurden ze hun te genstanders met één punt naar huis. Bij de jeugd stonden Dimitri en Milton Verseput sterk te gooien en konden de overwinning in hun zak steken. So What-Paal 12 4-1; All Stars- Deurdouwers 5-0; Tabakshop-Geerts Gla zenwasserij 3-2; TZN-Sommeltjes 4-1; Ho tel Strandplevier-Gruisi 3-2; Champ Sisters-Stunt Team 3-2; Onder de Pomp- BBS 2-3; Barbaren Café-Bert v.d. Wal 0-5; Hotel Tatenhove-Last Minnet 4-1. Huisvrouwen: Klavervier-de Pins 1-3; WBZ-Bloopers 3-1. Jeugd: Hotel Strandplevier-Verseput Verz. -3ViTaxi Grootjen-de Kegels Het bestuur van het agrarisch cursuscomité heeft weer een aantal cursussen op het program ma staan. Belangstellenden voor één of meerdere cursussen kun nen zich opgeven bij Dirk de Lugt, tel. 311281. 1. Spuiten in de landbouw bij derden. Iedere landbouwer die bij derden spuit dient in het bezit te zijn van speciale licentie. In januari a.s. (AOVERTENTIEI Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles: Nieuws, sport, agenda, TESO- gegevens. hoogwateilijden en het Texelse weer Alles op één lijn Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres. Het "Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca I.- per minuut (ADVERTENTIE) De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. nv PEN energiebedrijf noord-holland K1Kuip lost mst de candemss Steyr Kipper zo n 12 ton bieten. Het Is de oude truck ven Hlen Bakker, die zelf 38 leer In de bleten „ft gereden en In die periode totaal zo n 195.000 ton heeft vervoerd. Geen enkele vrechtrljder/chautleur ken tippen een deze hoe- ttlh&ld (foto Roy Hallamant motor in de Nederlandse bin nenvaart. In oktober voer de „Noord Fries land 2" de haven van Oudeschild binnen. Dit schip is van VOF Mee ter zonen uit Lemmer en heeft 1921 als bouwjaar. Oorspronkelijk was het een sleepschip voor de Rijnvaart. In de jaren vijftig werd een 1000 pk motor van een voor malige U-boot ingebouwd voor de firma Haniël uit Duisburg. Zo'n dertig jaar later, inmiddels verkocht aan een Hollandse parti culiere schipper, werd een nieuwe 800 pk motor ingebouwd. Er is in de loop der tijd zoveel aan het schip gemoderniseerd en ver bouwd, dat ze nauwelijks nog als de oude „Haniël Kurier 36" is te herkennen. Als bietenschip en va rende bruidssuite doet ze het ech ter nog best. Roy Helleman De schaderegeling wegens het storten van zoute slootbagger van waterschap Texel wordt in het nieuwe waterschap Hollands Kroon, wellicht voortgezet. De kwestie kwam vrijdag aan de or de tijdens de vergadering van hoofdingelanden. Daarin werd ook de nieuwe omslagverorde ning vastgesteld. De tarieven houden verband met een uitbrei ding van het waterschap. Boeren kunnen door zoute bagger op hun land de grond minstens een jaar niet gebruiken. Hollands Kroon voelde aanvankelijk niets voor een schadevergoeding. Vol gens de Unie van Waterschappen is de omvang van het nadeel te klein om voor compensatie in aan merking te komen. De commissie Plannen en Werken heeft het da gelijks bestuur, mede op aandrang van ingeland Geert Timmer, toch geadviseerd om een regeling voor schadevergoeding te maken. Het college deed geen toezeggingen, maar beraadt zich over de kwestie. Omslagheffing De hoofdingelanden besloten vrij dag de omslagheffing voor de ca tegorie ingezetenen te verhogen. Per huishouden gaan ze 743,43 betalen (was 742,33). Het tarief voor de categorie gebouwd blijft gehandhaafd op tachtig cent per drieduizend gulden. De heffing voor de categorie ongebouwd daalt van 7151,73 naar 7151,13. Voor de hoge gronden geldt een daling van 749,96 naar 749,76. De daling heeft te maken met uit breiding van het gebied dat onder beheer is van het waterschap. Het omslagplichtige gebied op Texel is uitgebreid met duingronden nabij De Koog en ten zuiden daarvan. De westgrens van het waterschap loopt nu parallel met de zoge naamde waterscheidingslijn. Het land oostelijk daarvan watert af op de gronden binnen het water schap. Het nieuwe tarief is onder voorbehoud, want de provincie moet nog goedkeuring aan het besluit geven. Uitslagen Tatenhove 1-Teso 3-0; O.SX3.-Super 3-0; Graaf Spuiterij-Perfect Bodies 0-3; Grote Slock 2-Tex. Autocentrale 1-2; Handicap- PC de Krim 0-0; Paal 28/Krim- Maarcobouw 1-2; Waayer-Fitt 0-3; Cavo Latuco-Klif 0-3; Zandloper-Beverdam 0-3; Westerlaken-Leydekkers 3-0; Eierlandsche Huis-Klif 12 1-2; Nioz-Wiersma 2-1; 7 Provinciën-Gr. Slock 3-0; Texèle-ABN/AM- RO 3-0; Rival-Kruiswerk 3-0; TopTien- Jozef 2-1; Smash-Bosma 2-1. „De kinderen zijn groot, dus ik ga iets doen." Ada de Ridder-Bakker (47) uit Den Burg stortte zich in de leerboeken. Na anderhalf jaar is ze een pedicurepraktijk aan huis begonnen. „Ik was vroeger altijd al zo'n peu teraar. Mijn moeder had probleem voeten. Als zij de pedicure op bezoek kreeg zat ik er met mijn neus bovenop." Ada werkt graag precies. Toen zij aankondigde een opleiding tot pedicure te willen volgen, kreeg ze niets dan bijval. „Mijn kinderen waren razend en thousiast en mijn zussen riepen uit dat het net iets voor mij was." Ze ging naar school in Alkmaar. „Als ik geweten had dat het zó leuk was, was ik er tien jaar eerder aan begonnen. Alleen het leren viel me soms wel zwaar." Nu ze haar papieren heeft ge haald, is een kamer in haar woning aan de Beatrixlaan 120 omgeto verd tot professionele praktij kruimte. Hygiënisch werken vindt Ada het allerbelangrijkst. Ze ge bruikt de nieuwste apparatuur. „Het is een nat-techniek, volko men pijnloos. Bovendien heb ik een sterilisatie-apparaat voor al- mijn werktuigen." Voor alle pedicurebehandelingen kan men bij Ada terecht, maar ook voor voetmassage en teencorrec ties. Zowel deelbehandelingen als gecombineerde zijn mogelijk. „Ik wil ook nog een cursus voetre- flexologie doen." In speciale geval len, bijvoorbeeld ouderen die geen vervoer hebben, komt zij ook aan huis. Ada is bereikbaar via 313254. Voor basketballers staat vrijdag 15 december een afwisselende avond op het programma. Naast een „3 tegen 3"-toernooi zijn er een „one shot contest", dunk- en driepunterwedstrijden. Het toer nooi is in de Burg. De Koninghal en begint om 19.30 uur. Voor opgave en informatie: Erik Venneker, tel. 310427, en Christiaan Schlepers, 314479. start een dergelijke cursus op Texel voor personen die voor 1994 een diploma Vakbekwaamheid Spuiten in de landbouw hebben behaald. Er hebben zich reeds 17 deelnemers aangemeld. De cursus omvat vijf dagdelen met een eindtoets. 2. Spreken in het Openbaar. Bij voldoende deelname start deze cursus in 1996. Het gaat vooral om praktische vaardigheden. Aantal lessen afhankelijk van de belangstelling der deelnemers. 3. Klauwverzorging. Naast één theorieles wordt deze cursus op praktijkbasis gegeven. Meestal vijf zes lessen. 4. EHBO. Deze cursus is nodig voor die be drijven die medewerkers in dienst hebben. De cursus kan wellicht worden verzorgd door een mede werker van het STIAG. 5. Computer (beginners). Naast theorie wordt veel praktijk gegeven. Het gaat erom dat de deelnemers enige computervaar digheid krijgen. Boekhouding op de computer kan als vervolgcursus plaats vinden. 6. Snoei- en onderhoud erfbeplan- ting en tuinen. Deze cursus is alleen bedoeld voor agragriërs. De cursus bestaat uit praktijklessen en wordt gegeven op de bedrijven van de deel nemers. Als hoofd Financiën en Control geeft u leiding san de stafdienst zeven formatieplaatsen en ressorteert u rechtstreeks onder de directeur Onder de stafdienst ressorteren de Imarciê'e administratie en het nve< s^eheor onder leiding van het hoofd Finar.cie c Zaken alsook het projectmanagement Functicp'ofiel: Cv-. «1 cr. <aan uit naar een kan ijcid.iói e i i.djzv overieg met directie ite^s- i-aopelijke staf m staat s J het wetenschappelijk meerjarenbeieiul nsti'.uut te vertalen m een linanioeie planning en daarbij de oenodigoe lanciele parameters kan cntwkkelen on implementeren teneinde een goede financiële sturing en controle van ne' *iOZ mogelijk te maken. Het Nioz verkeert in financiële pro blemen en vult niet meer van zelfsprekend vacatures in. Dat is onlangs gemeld naar aanleiding van de perikelen op het onder zoeksinstituut. De advertentie, die zaterdag in een landelijke krant werd geplaatst, wekte daardoor enige verbazing. „Dit heeft te maken met de al eer der gestarte interne reorganisa tie", verklaart mevrouw M. Rietveld. „Een extern adviseur heeft de positie enige tijd ingeno men, maar dat kon niet zo blijven. Het is een al lang spelende be leen gocro inzichi in zowe' de probiema- r tiek va" het 'iriancieel management van 1 f oen tednjf rr.et een omzet van ruim 30 r>en s,s kdr- P'o.ec'. manage men' is cncr:tbeerii;k Bovendien heeft j ocg .vc; ie v.e ontvk ^eiingan ten üsnz.en ver, ue behoefte' en eisen van de financiële organises van het MOZ en speelt u daarop m. Functie-eisen: academisch denk en werkniveau met bedrijfseconomische achtergrond, ervaring en inzicht stimulerend en resoluut manager goede contactuele eigenschappen goede kennis van de Engelse taai I affiniteit met onderzoeksorganisaties 1 hoefte om hier een goede kandi daat voor aan te trekken." Gegadigden kunnen nog tot 15 ja nuari reageren. Net als voor Sinterklaas heeft de Ondernemersvereniging van Den Burg voor de kerst een verhalen wedstrijd uitgeschreven, ledereen wordt uitgenodigd een mooi, leuk of ontroerend kerstverhaal te ma ken in maximaal 500 woorden. De winnende verhalen worden afge drukt in de op 15 december ver schijnende kerstkrant. Inleveren kan tot 11 december 12.00 uur bij Bakker Optiek, L R, Klavertje Vier, Bakkerij Ofrein en Fred van der Werf. Pedicure Ada de Ridder-Bakkerwachtend op de eerste klanten. Time Out is terug van wegge weest. Dat bleek tijdens de feestelijke presentatie van het vernieuwde jeugdhonk op vrijdagmiddag- en avond. De ge nodigden waren onder de indruk van de inspanningen die door jon geren en begeleiders waren gele verd om Time Out te laten stralen. „Een plek voor de jeugd om plezier te maken en hun gren zen te verleggen", feliciteerde wethouder Nel Eelman (welzijn) de gebruikers. De jeugd had veel werk gemaakt van de inrichting. Begeleid door Ben Witte zijn op de achterwand afbeeldingen van grafitti aange bracht. De panelen aan de muur kunnen naar beneden worden ge klapt, waardoor een podium ont staat. Aan de zijwand pronken zes spray art-werkstukken, gemaakt door Matthias Schrama, Jeroen Meedendorp, Bas Buijsman, Erwin Persoon, Robin Rump en Mattijs Bakker. Rob Smidt, die de jeugd in de wereld van de air brushtech- niek heeft ingewijd, was bijzonder te spreken over het resultaat. An dere jongeren hadden de wand verfraaid met een 700-jaar oud Keltisch motief. In de zaal zijn ee- thoeken neergezet waaraan de jeugd ook het huiswerk kan ma ken- r» Balkon Het balkon is van een nieuw de sign voorzien. Om het uitgaan scentrum geschikt te maken voor jongeren van twaalf tot zestien, is de bar verlaagd. De tap wordt bij toerbeurt bezet door een legertje jeugdige vrijwilligers, die zelf de verantwoording voor de financiën en de orde draagt. Ondanks de geslaagde face lift, zijn er nog wensen over. Zoals een geluids- en lichtinstallatie en een nieuwe vloerbedekking. Of een deel van de 7100.000,- daarvoor wordt uitgetrokken, die de ge meente in de begroting voor het jeugdwerk beschikbaar heeft gesteld, is nog de vraag. „Er moet nog worden beslist op welke ma nier dat geld wordt besteed", al dus jeugdwerker Carla Schrama. Ze laat wel doorschemeren ook het voormalige schoolplein wat gezelliger te willen maken. Wethouder Eelman riep de jeugd en de ouders op zich te blijven in zetten voor Time Out. „Want je moet er met elkaar iets van ma ken." Verschillende ouders vertel den blij te zijn met het succes. „Het komt als een geschenk uit de hemel", aldus één van hen. „An ders gaan ze er bij nacht en ontij op uit om van het uitgaansleven te proeven." Jongeren informatiepunt Nieuw is dat vanaf 6 januari het jongeren informatiepunt in d'Ou- we Ulo open gaat. Het is ge vestigd in het voormalige kantoor van het jongerenwerk. Time Out is op elke doordeweekse dag open van 14.30 tot 17.30 uur, en komende zaterdag en 16 de cember van 20.00 tot 24.00, uit sluitend voor jeugd van 12 tot 16 jaar. Jonge dj's draaien bij toer beurt hun favoriete muziek. Por tiers zien erop toe dat niemand van boven (of onderl die leeftijd naar binnen glipt. Er wordt aan de jeugd geen alcohol geschonken. Rond kerst en nieuwjaar gaat Ti me Out drie weken dicht. De vrijdagavonden hebben een wat vrijer karakter. Jongeren van boven de 16 zijn dan ook welkom. Jeugwerkers Carla Schrama en Andries Hubers hebben nu al zo'rt acht Texelse popformaties bereid gevonden om op te treden. Heb gaat om groepen die de jeugd aan spreken. Gevoelig Blikvanger tijdens de presentatie was een gezelschap van vijf jonge dames, die onder grote belangstel ling een dansdemonstratie gaven. Op de introductieavond trokken popformaties Make Ends Meet en Crystal Illumination grote belang stelling. Hun muziek loopt qua stijl bijzonder uiteen, maar beiden wisten een gevoelige snaar te ra ken. Crystal Illumination droeg het nummer Paradise op aan de on langs overleden Jan Knippenberg. Make Ends Meet-drummer Tommy Witte herdacht z'n verongelukte tante Henny Kaercher-Schoo. Jeugdwerkster Carla Schrams geeft eanwizijngen over de spray en-werkstukken, onder toeziend oog van de jonge makers. {Foto Garard Timmarman) TT7YT7T Cl? r7 DINSDAG 5 DECEMBER 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7