Cjrocn "Zwartsjexeh in het Minister houdt kruit iroog voor mestdebat Uw kerst- en/of nieuwjaarsgroet I t Delegatie haalt alles uit de kast Uitbreiding richting landje van Drijver? Hoed gaaf er nog niet af 06 904 904 01 imeente kan rekenen op schadeclaim van Worsteltent Rond Geruchten over bedrijventerrein W' -, Ook de Roggesloot is al houwes... Man bekent twee zedendelicten Vorst: oliespoor niet weggespoten in de TEXELSeScOURANT i- Wilt u dan zo vriendelijk zijn uw tekst UITERLIJK VRIJDAG 15 DECEMBER vóór 17.00 uur in te leveren. Texelse koeien beste van Noordholland 2 9i Tips Ouwe Sunderklaas 3 9i Verbouwing Lindeboom 3 9i Renovatie Rabobank 5 9i Wapengraveur spreidt haar vleugels uit 7 9i Harry gaat fietsen 7 Boze man vernielt ruit in raadhuis Tariefwijziging abonnement Texelse Courant drogisterij NR 11040 VRIJDAG 8 DECEMBER 1995 ütgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. kdvertenties/abonnamenten/bezorglng tel. 362600, fax 314111, Hdactle tel. 362620, fax 314111. lg.g. in dringende gevallen 06-52 78 43 20 of 06-52 78 49 62 ltdactie bulten werktijd Tessa de Graaff, ïter Witteplein 3, Den Burg, telefoon 315639. SCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS f\45. even de krant bellen Kies 1 voor nieuw». 2 voor xpurt. 3 voor de agenda. 4 voor hel weer 1 De TC-Nieuwslijn, altijd hel laatste nieuws it was onze laatste ronde. Nu is het afwachten." Land- jwvoorman Rinus Kuiper klinkt gelaten. Toch is hij niet (ider hoop uit Den Haag teruggekeerd. Een Texelse dele tie deed een laatste poging de rijksoverheid ervan te irtuigen dat drijfmest als stuifdek voor het eiland onont- «rlijk is. Volgende week valt de beslissing. verschillende kanalen heeft el zich de laatste tijd in de st-perikelen gestort. Politici be ierden hun Tweede Kamer frac- vele brieven werden chreven en een raadsbreed leunde motie werd verstuurd. gesprek met minister J. van tsen stond woensdagmiddag troef op het programma, minister had een half uur uitge- kken voor de delegatie, die be- snd uit burgemeester Van ppard, wethouder Schilling, dbouwvoorman Kuiper en zijn retaris Cor de Lugt. „Het was i open gesprek", aldus Kuiper. 1 Aartsen bleek uitstekend op hoogte van de Texelse proble- liek. Zo wist hij van de „geslo- waterbalans", een van de irnaamste Texelse argumenten gemeentebestuur legt zich bij de uitspraak van de Alk- irse rechtbank inzake de bouw een hotelvleugel bij restaurant Worsteltent. De vergunning de veertien kamers tellende iwbouw zal dus alsnog wor- afgegeven als het plan voldoet de eisen. Nu vast staat dat de leente de bouwvergunning an- lalf jaar geleden niet had mo- weigeren staat voor de anten van De Worsteltent de jelijkheid open om de daaruit rtgevloeide bedrijfsschade te nen. Raadsman Mr Maurice itzen iaat weten dat het onder- inzake de omvang van die ide is begonnen. De te clai- bedragen hebben onder an te maken met omzetderving de verhoging van de bouw- ten die zich de afgelopen an- half jaar heeft voorgedaan. Waarschijnlijk vriest het dat et kraakt op 12 december, iaar dat maakt voor de echte dhebbers niks uit, want Ou- ie Sunderklaas jaagt de tem- eratuur wel over de rooie! Wie draagt Den Burg een >arm hart toe, wie loopt met et hart op de tong en wie reekt het onverbiddelijk? krteiijk dank. Nee, eerst zet- !n we de juiste hoed op. Op ider potje past een dekseltje, tok al lijkt een anders seitje tijd griener. We zuipen ons tem aan onze eigen Texelse liertjes, die we natuurlijk afre- <nen met onze eigen Tesse- ar.' Vervolgens worstelen wij »ns door allerlei bestem- lingsplannen om tenslotte toe, hees en misselijk bunge- indaan het vinketouw te ein digen bij de ondernemende dokters die ons -na een flinke lerlating- gezond verklaren. En als dat nog niet genoeg is, halen we de mestkar van stal. tl is het praatje nog zo rond, 'et eindigt altijd weer op.. Horszei Boze boeren zullen op Texel geen wegen blokkeren. „Daarmee tref je toch alleen maar de verkeerde", aldus Ri nus Kuiper. „We willen de goodwill onder rfe bevolking niet verspelen. We laten ons heus wel horen en hard ook als het moet, maar het is niet onze bedoeling de burgers te gen ons in het harnas te ja gen." tegen het gebruik van papiercellu- lose als alternatief voor drijfmest. Hoewel de minister inhoudelijk op het onderwerp inging, liet hij niet het achterste van zijn tong zien. „Nee, er schemerde niets. Het zal echt van de reactie van de Tweede Kamer afhangen. Maar ik heb sterk het gevoel dat Van Aartsen niet dwars zal liggen als de Kamer voor Texèl een uitzondering wil maken", vertelt Kuiper na terug keer op het eiland. Indruk Gisteren sprak dezelfde delegatie, maar met Geert Timmer in plaats van De Lugt, met de vaste kamer commissie voor landbouw. Voor dat onderhoud was echter veel minder tijd beschikbaar. De com missie, bestaande uit ongeveer tien kamerleden van verschillende partijen, beaamde dat Texel op ge bied van de waterhuishouding een aparte positie inneemt. Voor het aanlengen van cellulose zullen tankwagens met water van de overkant moeten komen. Een kostbare grap, die ook gevolgen heeft voor het milieu, gezien het aantal autokilometers dat moet worden gemaakt. Of deze vorm van „water naar de zee dragen" reden is om voor Texel een uitzon dering te maken, lieten de com missieleden in het midden. „Maar ze zeiden in ieder geval niet dat dat voor andere gebieden ook op gaat", zo hield burgemeester Van Rappard de moed erin. De acties van de Texelse politieke partijen zijn volgens hem niet onopge merkt gebleven. Dat ook een „mi lieupartij" als Groen Links dit regeringsvoorstel afwijst, maakte indruk. Marsepein Onder het motto „wie zoet is..." zorgde Rinus Kuiper voor een eet bare ondersteuning van de actie, door een eiland van marsepein aan te bieden. Bruine vlakken van cho colade stelden stuifdek met drijf mest voor, slordige witte gesuikerde stukken waren landjes met papiercellulose. De traktatie en het bijbehorende gedicht wer den als vrolijke geste in deze week vol harde boerenacties bijzonder op prijs gesteld. Burgemeester Van Rappard keek gisteravond tevreden terug. „Het was goed gepland. We hebben ge daan wat we konden, nu ligt de bal aan de andere kant." Kuiper is het met hem eens. „We denken dat de meerderheid van de Kamer wel om is, maar je weet natuurlijk nooit wat er binnenskamers wordt bekonkeld." De Tweede Kamer debatteert maandag en dinsdag over de mestmaatregelen. Het industrieterrein van Oude- schild is bijna vol. De gemeente zoekt driftig naar uitbreidingsmo gelijkheden. maar wordt daarbij beperkt door de natuurgebieden die het terrein omringen. De enige optie ligt in de richting van de Schilderweg, maar daar staat de boerderij van familie Zuidewind... „We denken wel die kant op, maar verder kan ik er nog niets van zeg gen. Nieuw is het idee niet. In het verleden is al eens een vergelijk baar geval geweest met familie Koorn", verklaart directeur Ge meentewerken Piet Plug. Hij geeft toe dat uitbreiding dringend nodig is, omdat de laatste kavels de deur uit vliegen. „Er is gepolst, maar er zijn nog geen officiële gesprekken geweest. Het is ook nog niet aan het college van b en w voorge legd." Tinie Zuidewind is bekend met de geruchten die rondgaan over de boerderij Ab O.V.O. „Die zijn wel waar, ja." Ze wil niet verder gaan dan melden dat ze zijn benaderd door de gemeente, maar dat de contacten nog in een té pril sta dium zijn om meer over te zeggen. Eeuwig zonde Het dorp gonst. Volgens de verha len zou de uitbreiding van het in dustrieterrein zich uitstrekken tot het landje van Drijver. „Het zou vreselijk zijn. Het gaat om het aan gezicht van het dorp. Stel je voor dat dat zou worden verpest door een groot betonnen gebouw", al dus Bert Koning. Ook Gilles van Mil heeft zijn twij fels. „Eeuwig zonde zou het zijrt. Ik denk niet dat het dorp het daar zo één-twee-drie mee eens is." Simon Dros van de dorpscommis sie vindt het nog te vroeg voor een reactie. „Officieel is nog niets be kend en ik wil niet ingaan op ge ruchten. We zullen in onze vergadering met het college op 9 januari om opheldering vragen." Volgens Dros is er voorlopig nog ruimte op het bedrijventerrein van Ton van Rossum en Jan Piel Sro/k maten de ijsdlkte op de Roggestoot. Willem van Roe sum heeft de Ijzers al ondergebonden Ab O.V.O.: wijken voor uitbreiding industrieterrein7 (Foto Tessa do GraaffI Met spanning wachten de Texelse ijsclubs af of de vorst aanhoudt. Het ijs is op de meeste plaatsen nog niet dik genoeg om een groot aantal schaatsliefhebbers toe te laten. Alleen in Oudeschild ging gistermiddag de baan open voor de jeugd. Toch heeft het al flink gevroren, want zelfs de Roggesloot, die nor maal niet zo vlot dicht vriest, is al houwes. Voorzitter Jan Piet Stolk 110 kilo) van de Durper ijsclub haalde woensdag nog een nat pak, maar gisterochtend kon hij samen met ijsmeester Ton van Rossum (102 kilo) dwars over de dichtgevroren vlakte wandelen. Zoon Willem van Rossum (92 kilo) schaatste een rondje, al kraakte en golfde het ijs hier en daar nog he vig. Een peiling met de duimstok wees uit dat het ijs 6'A cm dik was en dat is nog twee centimeter Oudeschild en zijn ook in Den Burg mogelijkheden. „Dus zelfs als het doorgaat, voorzie ik de eerste twintig jaar nog geen bouwactivi teiten. Of de kottervloot moet massaal huizen met schuren gaan bouwen." Boomsingel Oudeschilder raadslid Gerard Wei- jers heeft de geruchten ook ge hoord, maar is er niet door verontrust. „Het zou de enige mo gelijkheid zijn. Als raadslid moet ik niet alleen naar mijn eigen dorp kij ken, maar naar het belang van heel Texel. Zonde? Ach, ik vind het geen bouwwerk van grote cultuur historische waarde. Als het een fraaie stolp was, lag het anders." Als er een flinke boomsingel wordt gezet om de bebouwing af te schermen, heeft Weijers weinig problemen met meer bedrijven langs de Schilderweg. „Er zijn in het verleden ooit plannen geweest om de asfaltfabriek naar het landje van Drijver te verplaatsen. Daar was iedereen tegen en dat snap ik. Maar als er bedrijfsgebouwen ko men die aan het zicht worden ont trokken door mooie bomen, vind ik dat niet erg. Er is grote behoefte aan meer industrieruimte." Een 41-jarige Texelaar heeft be kend ontuchtige handelingen te hebben gepleegd bij twee vrou wen. De man was werkzaam als sportmasseur. Beide vrouwen waren bij hem onder behandeling. De verdachte werd dinsdag aan gehouden, nadat één van de vrou wen aangifte had gedaan. Tijdens het verhoor bekende hij nóg een zedendelict. Beide vergrijpen zijn van tamelijk recente datum. De man is donderdag op last van de officier van justitie weer in vrijheid gesteld. Justitie moet nu bepalen of tot strafvervolging wordt over gegaan. te weinig. Het zal daarom zeker tot zaterdagmiddag duren voordat men op de baan -en bij de koek en zopie tent van „tante" Annie van Rossum- terecht kan. Ook op Waalenburg (waar weinig water staat) werd al geschaatst, maar van de ijsclubs had Oude schild weer de primeur. Het eerder deze week opgebrachte water was in een keurige ijspiste veran derd. Wel staken er nog talloze grassprietjes bovenuit, maar die werden gistermiddag door vrijwilli gers met scherpe schoppen ge- maaid". Waarschijnlijk mogen vandaag ook volwassenen in Ou deschild op de baan. Tevens wordt verlichting geplaatst, zodat de baan wellicht vanavond eveneens open is. De overige clubs wachten af. De ijsbaan in Den Burg is dichtgevro ren, maar er liggen veel bladeren op. Morgen zal de baan waar schijnlijk nog niet open zijn. In het Stappeland in De Koog is gisteren een laagje water op het ribbelige Foto Frans Hopman) ijs aangebracht. Het ijs op het drie meter diepe kanaal is nog te dun; pas als het overal 10 cm dik is, gaat de baan open. Het nieuwe bestuur van de Hoornder ijsclub heeft inmiddels alles klaar gezet - pa. fietsenstalling en container- om gebruik te maken van het Nat te Vlak Ibij paal 9), zodra het ijs sterk genoeg is. Nadat het er door waterschaarste eerst slecht uitzag voor Texels grootste ijsbaan, in Oosterend, zijn de vooruitzichten nu gunstig. Als het kwik onder nul blijft, kan in het weekend worden geschaatst. De ijsclub kreeg toestemming van het waterschap om een aantal stuwen dicht te zetten, waardoor water van het Lageveld en de waterzui vering naar de omliggende sloten kon stromen. Nu de pompen van de ijsclub dag en nacht hebben gedraaid, staat er een laag van 20 cm op de baan. De vraag is echter of het koud ge noeg blijft. Poor er gen soort kattegrit over ra strooien, Een losgeschoten slang van een tractor zorgde gisteren voor een oliespoor van zo'n 500 meter op Akenbuurt. De tractor was van loonbedrijf Duinker en trok een wagen met stro. werd de gladde olielaag bedekt. (Foto Tesse de Greeff) De gealarmeerde brandweer kon weinig uitrichten. Normaal wordt oplosmiddel over de olie gegoten, waarna de weg wordt schoon- gespoten. Maar wegens de vorst was dat dit keer geen goed idee. Wel werd een soort „kattegrit" op het wegdek gegooid, dat de olie absorbeerde, waarna het kon wor den weggeveegd. (ADVERTENTIE) Cf ret e TjiurL Jr\rl\ in btl 1/jrL In het gemeentehuis werd maan dagochtend een ruit vernield. Da der was een man, die bij de sociale dienst om een lening vroeg voor het inrichten van een woning in Amsterdam. Toen hem werd uitge legd dat hij met zijn verzoek aan het verkeerde adres was, werd de man zó kwaad dat hij met een kof fer het raam stuk sloeg. Zijn vrouw wist hem te kalmeren, waarna de twee het raadhuis haastig verlieten. De gemeente heeft aangifte gedaan. Uitspraak Alkmaarse rechtbank: De „hoed" op het Greenslde- hotel In De Koog blijft nog even zitten. De Alkmaarse rechtbank heeft de gemeentelijke aanschrij ving tot sloop en de weigering van de vergunning voor een ande re kap. vernietigd. Het betreft een uitspraak in hoofd zaak op het verzoek om een voor lopige voorziening dat door Greenside was ingediend. De overwegingen die de rechtbank hebben gebracht tot dit besluit zullen waarschijnlijk binnen een week bekend worden. Daarvan hangt af wat er verder gaat gebeu ren. De gemeente kan, rekening houdend met de mening van de rechter, het Greenside- bezwaarschrift tegen sloop en te gen afwijzing van de bouw van een andere kap opnieuw in behan deling nemen, maar er kan ook be roep worden aangetekend bij de Raad van State Dat laatste kan wel twee jaar kosten en geduren de die tijd blijft alles bij het oude. Greenside-advocaat Mr Maurice Frantzen zegt dat laatste heilloos te vinden. „Beide partijen hebben fouten gemaakt. Ze moeten er in goed overleg zien uit te komen. Het aanbrengen van een zadeldak in plaats van de huidige opbouw is de beste oplossing". (ADVERTENTIE) - Bi) latere inlevering is plaatsing op de gewenste datum helaas niet gegarandeerd. Evenals andere bladen zal ook de Texelse Courant per 1 januari 1996 de abonnementsprys verhogen. De prys wordt ƒ54,55 per halfjaar. Direktie Langeveld en de Rooy (ADVERTENTIE) TEXEESE'^COURANT ^J'l Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van:

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1