teso Geen geld voor vervoer hulpgoederen Georgië Wat is er gespeuld met Ouwe Sunderklaas nieuwslijn Volkskerstzang in Oosterend Georgische kunst in raadhuiskelder B edrijvig^i/ Oosterend in 1955 op video te koop 06-904 904 01 5 Agenda Kogerstrand „Kerstpotten" Bouwers schenken „strandmobiel" Wat ik zeggen wou. Moet Barbertje hangen? Poolse zoekt contact na ballonbrief Kerstgroen De hoed TEXELSECOURANT "OMHOIUNO Nu met korting en kans op fraaie prijzen, Help from HoUand". Al maanden wachten In een boet hulpgoederen die voor Georgië zijn bestemd. Maria de Graaf hoopt dat de Texelaars het geld bijeen zullen brengen om ze op de plaats van bestemming te krijgen. Probleem voor de Stichting Texel- Georgie Kontakt: een partij kle ding, schoenen, medische artike len. speelgoed en andere hulpgoederen kan zijn bestem ming niet bereiken omdat het geld voor transport ontbreekt. Er wordt daarom een beroep gedaan op de Texelaars om in de beurs te tasten. In de Hervormde kerk van Ooster end wordt zondagmiddag a.s. om 17.00 uur een volkskerstzang- dienst gehouden, georganiseerd door de Evangelisatiecommissie van de Hervormde en Gerefor meerde kerk. Tijdens de dienst worden geza menlijk bekende liederen gezon gen uit Johannes de Heer, Wie Zingt Mee en het Liedboek van de Kerken. Meegewerkt wordt door het koor „The Messengers", orga nist Jan Kruithof en dominee De Kooter. Om zoveel mogelijk mensen gele genheid te geven deze bijzondere dienst mee te maken, wordt kin deroppas geboden in het jeugd huis, Oranjestraat 1. ledereen is welkom. In de kelder van het raadhuis is tot en met donderdag 21 december kunst te bezichtingen van de Ge orgische Nato Mindadze. Het gaat om abstracte werken. De in Tiblisi geboren kunstenaresse studeerde medicijnen en werkte enige jaren als neurochirurge. Ze probeert dat in haar werken zichtbaar te ma ken. Ze heeft zich zich de kunst aangeleerd door zelfstudie en werkt hoofdzakelijk in Caran D'ache, inkt en olieverf of combi naties daarvan. Ze woont sinds driejaar in Nederland en exposeer de eerder in Schoorl, Heiloo en Rotterdam. De goederen zijn in Georgië hard nodig. In het land heerst gebrek als gevolg van de economische problemen. Nu de winter is inge vallen laat de nood zich extra voe len. Er is geen verwarming en de elektriciteit laat het herhaaldelijk afweten. Talloze families verkeren daardoor in ellende, in het bijzon der de uit Ossetië en Abchaziê af komstige vluchtelingen. De hulpgoederen zijn het afgelo pen jaar merendeels op Texel inge zameld en staan in een schapenboet bij De Koog te wach ten, verzendklaar in bananendo- Na de video's ,,Den Burg 1966" en „Eieriand 1959-1965" brengt Nauta CD opnieuw een oude dorpsfilm op de markt. Ditmaal herleeft het Oosterend van 1955. Van elke verkochte band is vijf gulden bestemd voor de Chr. Mu ziekvereniging Excelsior, die de film enkele jaren geleden zelf al eens uitbracht. Evenals de andere dorpsfilms is ook deze indertijd gemaakt in op dracht van de Nederlandse Blin- denbond. De aanpak komt sterk overeen: in beeld komen heel veel bewoners, straten en gebouwen en ook ontbreekt een optocht niet. De videoband is samengesteld op basis van zwart/wit-materiaal, dat nu is voorzien van achtergrondmu ziek en een omslag. In samenwer king met Excelsior tracht William Witte van Nauta CD de video op nieuw onder aandacht te brengen. De band is te koop bij Nauta CD in Den Burg en bij De Robbedoes in Oosterend. Witte zou graag nog meer oude opnamen op video uitbrengen. Texelaars die nog banden (waar schijnlijk 8 mm films) van vroeger in bezit hebben of van het bestaan van zulke opnamen afweten, wor den verzocht contact met hem op te nemen, tel. 312695. Gêorglacha kunst In de kelder van raadhuis. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles: sport, nieuws, agenda, TESO- gegevens,-hoogwaterti|den en het Texelse weer. Alles op één lijn Even de krant bellen dus. Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf je vakantie-adres Het "Texels Dagblad' met het nieuwste nieuws voor ca ƒ1.- per minuut zen. Voor het transport zijn enige duizenden guldens nodig. De stichting organiseerde al eer der transporten van hulpgoederen naar het Kaukasische land. Gelijk met de goederen werd dan geld in gezameld waarmee de transport kosten konden worden gedekt. Ook een bedrag dat beschikbaar werd gesteld door de stichting Wilde Ganzen werd voor dit doel gebruikt. De financiële middelen zijn nu echter uitgeput. Voorzitter Maria de Graaf: „Toch wil ik niet langer wachten met het versturen van die spullen. Terwijl wij hier de feestdagen beleven in overvloed, heersen onder de vluchtelingen in Georgië onvoorstelbare toestan den. Het moet toch mogelijk zijn om dat geld voor het vervoer bij el kaar te krijgen?". Bijdragen voor deze actie kunnen worden overgemaakt op Rabo- bankrekening 3625.96.212 of ABN/Amro 5876.27.719 ten na me van Stichting Texel-Georgië Kontakt, De Koog. Wie meer in formatie wil, kan bellen: 317026. Dinsdag 12 december Texel viert Ouwe Sunderklaas. Zie het programma in de vorige krant. Cinema Texel is gesloten. Radio Texel heeft van 19.00 tot 20.00 uur een speciale politie ke uitzending die in het teken staat van Ouwe Sunderklaas. Woensdag 13 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een natuurtocht zee, strand en duinen gemaakt. Aanmelden bij EcoMare; kosten f25,- p.p In Cinema Texel draait om 14.00, 16.00 en 19.00 uur „Po cahontas" en om 21.15 uur „Species". Donderdag 14 december Van 10.00 tot 15.00 uur wordt een natuurtocht strand en dui nen gemaakt met toelichting in het Duits. Kosten f25,-. Aan melden bij EcoMare. Om 16.00 uur wordt in de openbare bibliotheek de expo sitie geopend over leven en werk van Nol Binsbergen. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!" (van Paul de Leeuw). De VVD-Texel houdt in hotel De Lindeboom een thema-avond over verkeer en vervoer. Spre kers: Teso-directeur Rob Wortel en wethouder G. Nijpels uit Den Helder. Iedereen is welkom. Vrijdag 15 december Van 14.00 tot 16.30 uur wordt in verzorgingstehuis Sint Jan een kerstmarkt gehouden met verkoop van zelfgemaakte (kerst)artikelen, verloting, etc. In „De Hof" in De Koog begint om 14.30 uur een ad- ventsmiddag. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!" (van Paul de Leeuw). In de Burgemeester De Koning hal begint om 19.30 uur een basketbalavond met o.a. 3-3 toernooi, dunkwedstrijd en driepunterwedstrijd. Zaterdag 16 december In Cinema Texel draait om 14.00 en 16.00 uur „Pocahon tas" en om 19.00 en 21.15 uur „Filmpje!". In de voormalige LBO-kantine aan de Emmalaan houdt de AN- BO kerstmiddag met brood maaltijd, aanvang 16.00 uur. Onder andere medewerking van Ds Knipscheer, Harry de Graaf en Dyo wassink. In dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild wordt van 16.00 tot 20.00 uur de kerstmiddag voor Oudeschilders van 55 jaar en ouder gehouden: gedichtjes en liedjes door de jeugd, kerste vangelie, muzikaal optreden, samenzang, broodmaaltijd kerstspel „De Spin" en een ver haal van Harry de Graaf. Zondag 17 december In de Hervormde kerk van Den Burg is vanaf 12.00 uur ad- ventsmuziek te beluisteren van de organisten Dyo Wassink en Frans Visser. Toegang gratis. Na afloop collecte voor de restauratie van de kerk. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij de kiosk van Het Turfveld worden gestart voor de eerste wandeltocht van de winterserie van het Gouden Boltje. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Pocahontas" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Filmpjel". Om 15.00 uur opent wethouder Nel Eelman in 't Posthuys in De Koog een expositie van aquarel len van Hanneke Smit-Peetoom en keramiek van Ellen de Vries. Om 17.00 uur begint in de Her vormde kerk van Oosterend een volkskerstzangdienst; iede reen welkom. De „Schulpengat" is wegens onderhoud nog uit de vaart. Tot de kerstvakantie vaart de „Mo lengat" als dienstboot. Ook het komend weekend geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. De eerstvolgende keer dat de re serveboot wordt ingezet, is vrij dag 22 december. Momenteel worden alle draai- poortjes van de op- en afgan gen voor voetgangers en fietsers van de landhoofden op Texel en in Den Helder vervan gen door resp. schuif- en draai poorten. Tijdens de montage zijn de routes aan boord af gesloten. Fietsers en voetgan gers die slecht ter been zijn, zullen van het benedenautodek gebruik moeten maken. Ook informatie via de TC Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. 12 13 14 15 16 17 Ma. 18 Di. 19 10.30 en 23.36 u. 10.50 en 23.54 u. 11.17 u. 0.35 en 11.57 u. 0.55 en 12.46 u. 2.00 en 13.54 u. 3.47 en 16.27 u. 5.04 en 17.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 17 de cember op om 8.42 en gaat onder om 16.26 u 16 december doodtij, 15 de cember laatste kwartier. In de krant van 1 december j.l. las ik dat men verder gaat met de ver betering van camping Ko gerstrand. Fijn, heerlijk. Dan kunnen we nu redelijk de Badweg bereiken, zonder als spookrijder te fungeren. Wel moet me nog iets van het hart, meneer Hofmann. U wilt camping Kogerstrand meer „sterren-allure" geven? Wel, geef dan eerst wat meer geld uit aan de vuilcontainers! Zorg dat er (in ieder geval in het hoogseizoen) voor de weekenden minimaal twee lege containers op iedere plaats staan (en geen drie volle op zaterdag). Want dat is toch het vi sitekaartje van een camping. Verder wordt in het artikel gespro ken over een hypermodern toilet gebouw. Prima, maar waarom met vloerverwarming? 's Winters is de camping gesloten, en een kam peerder mag/kan best wat ontbe ringen verdragen. Een warme douche is toch al luxe. En dan als laatste een douche voor huisdie ren. Wat een geldverspilling (ge bruik dit liever voor de containers). Niemand heeft thuis een douche voor huisdieren. Ik ben een hon denliefhebster, maar dit vind ik overdreven. De gemiddelde drie vier weken vakantie die men heeft, kan men het dier best even afspoelen met het water dat bij de tent staat en daarna thuis in de eigen douchecel. Els Duin-Berkemeyer, Haarlem. Neem me niet kwalijk, maar nu loopt het met onze middenstand toch wel de spuigaten uit! Om de zogenaamde „kerstpotten" van het Leger des Heils -want daar komt het idee vandaan- te beman nen met kerstmannen... Wat een echt Tesselse gezelligheid. En dan die gezellige doelen, het Maarten huis, reumapatiënten, Scouting en de Zonnebloem. Op andere tijden in het jaar prima, maar met kerst? Alsof er in onze bewoonde wereld niet velen vernikkelen van de kou en met een lege maag de kerst en winterdagen moeten doorkomen. Die Tesselse patiënten, die zal het in deze dagen echt aan niets ont breken, wel? Als u echt iemand wilt helpen, bij ons staat een melkbus op de stoep om mensen in en om Mos kou te voorzien van een warme maaltijd. Daarvoor bezoekt men deze stakkers en krijgen ze eet- bonnen. Laten wij zolang het kan nog opko- Medewerksters van de Stichting Vakantlezorg krijgen de .strandmoblel" letterlijk uit handen van HST-diracteur Menno Hofmann Ige- IFoto Frans Hopman) heel rechts) en arcNtect Ronno Honlngh (namens de bouwers). Gehandicapte toeristen en Texe laars kunnen komend jaar weer gebruik maken van de strandmo biel", een speciale rolstoel die ge schikt is voor moeilijk begaanbaar terrein. Nadat afgelopen zomer een demonstratiemodel op Texel werd uitgetest, heeft de Stichting Vakantiezorg Texel nu een gloed nieuw eigen exemplaar. De stich ting heeft dat te danken aan de bouwers die bezig zijn met de re novatie van RST-camping Ko gerstrand. Na de bouw van het eerste toiletgebouw wilden aan nemer Visser, installatiebedrijf IBS, tegelzetter Kooger en archi tect Honingh een cadeautje geven aan opdrachtgever RST. Directeur Menno Hofmann koos vervolgens een goed doel met een raakvlak op toeristisch gebied. Moet Barbertje hangen? Natuur lijk, en ik zal zeggen waarom. In ju li 1993 heeft de Raad van State besloten dat geen hotelcomplex gebouwd mag worden op het Stappeland totdat er een nieuw bestemmingsplan is. Bij de behan deling zei de projectontwikkelaar tegen de rechter dat men met de eerste verdieping bezig was, wat niet waar was. Dat bleek toen Tien voor Texel direct na de zitting naar de bouwplaats ging, een foto maakte van de fundering (meer was er niet) en deze per fax naar de rechter stuurde. In oktober 1993 hebben de ge meente en Ten voor Texel na di verse vergaderingen alsnog besloten mee te werken aan een nieuw bouwplan waarbij nadruk kelijk werd afgesproken: een goo- thoogte van tien meter en een kap van twee drie meter. Ook Green- side ging hiermee accoord. Zonder dit compromis, een tegemoetko ming van Tien voor Texel-bestuur dat zich constructief wilde opstel len, zou er nu nog niets hebben gestaan! Nu zegt de advocaat van Greensi- de voor de Alkmaarse rechtbank men voor de werkelijk noodlijden de medemens. Het is één van de opdrachten die God ons geeft. Paula Brouwer-Terpstra, Weverstraat 60. dat er geen enkel schriftelijk ver slag was van deze belangrijke af spraak. Hoe komt het dan dat wij van de gemeente wél een schrifte lijke bevestiging hebben van die afspraak, gedateerd 15 oktober 1993? Tjdens de nieuwbouw zei een woordvoerder van Greenside te gen de gemeente dat men de „hoed" nodig had als tijdelijke be scherming tegen slecht weer. Al lemaal leugens! Onbegrijpelijk dat de rechter daaraan voorbij gaat. Of hij weet er niets van of hij doet alsof en dan vraag je je af: in wat voor land leven we eigenlijk dat dit allemaal mag? De gemeente moet natuurlijk wél in beroep gaan bij de Raad van State tegen de uitspraak van de Alkmaarse rechter. Ze kunnen het zich niet veroorloven om dit op zijn beloop te laten. Geen kwaad woord van de Texelse ambtenaren die zich met deze zaak bezig houden, maar wordt het niet de hoogste tijd dat de ge meente ook eens een advocaat in de arm neemt voor dit soort zaken? Namens Tien voor Texel. Menno Stam. De strandmobiel wordt de komen de maanden gestationeerd bij het strandpaviljoen van Piet Zijm Ipaal 281. In het nieuwe seizoen ver huist de nieuwe aanwinst naar paal 17, waar in augustus j.l. het proefexemplaar stond. Er werd toen gretig gebruik van gemaakt. Met de ervaringen van de gebrui kers heeft de fabrikant inmiddels zijn voordeel gedaan. Zo is de nieuwe strandmobiel uitgerust met een beveiligingsbeugel en een tasje Bestuursleden en medewer kers van Vakantiezorg namen de strandmobiel gistermorgen in ont vangst ten kantore van de RST in Den Burg. De ballonnenwedstrijd van 0 Krim heeft de gemoederen in he Poolse Zamosc in beweging ge bracht. Het kaartje van de 4-jarig. Marieke Bakker uit Den Burg wen er gevonden. Familie Bakker stuw de de krant en de foto van de pri suitreiking op en kreeg onlang een dikke brief en een moon kerstkaart van de 18-jarig vindster terug. Met hulp van Jaai Hoogenbosch werd de Poolst brief vertaald. Het meisje heet Barbara en zit Of de kledingconfectieschool. Ze w graag contact hebben met men sen op Texel, alleen vormt cot respondentie waarschijnlijk eet probleem, daar ze alleen Pools et Russisch schrijft. Ze kondigt aai graag eens op bezoek te willen ko men, maar ze zou nog liever hiei een baan willen vinden, daar di vooruitzichten in Polen bijzondei slecht zijn. Wegens de taalbarrièrt weet familie Bakker nog niet of zi op het verzoek van Barbara zullet ingaan. Vanaf woensdag kan kerstgroen worden afgehaald in De Dennen De dennetakken liggen langs de bosrand ter hoogte van de Pel) kaanweg en het pad naar het strand ten noorden hiervan. Deze plekken zijn te bereiken vanaf de Ruyslaan en liggen op de overgang van bos naar duin. Het kerstgroen is afkomstig van gedunde dennet jes. Er liggen takken en wat top pen. Alleen hetgeen dat omgezaagd mag worden meege nomen. (ADVERTENTIE) Als ik De Hoed, brutaal en rood, zie Denk ik: Texelpromootsie! Theun de Winter, Den Burg. Een waterbesparende douchekop is goed voor het milieu. U bespaart niet alleen water, maar ook veel geld. De waterbesparende douchekop, een makkelijke manier om geld te besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland DINSDAG 12 DECEMBER 1995

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 2