Discussie rotonde of kruising terug bij af Strandpaviljoens snel op riolering Reclamemakers: Texel smaakt naar meer Nieuwe ambulance geel van kleur JStl Schilling: PvdA-alternatief schijnveiligheid Gebruik minder energie voor het huiswerk. TEXELSE coURANT 'rijdag kerstmarkt in Sint Jan Op Stompe" gaat tegen de grond Adventsmiddag Even een pak SNERT halen in De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. Subsidies met bijna 20% gekort Jonge vandalen aangehouden Zaak-Worsteltent: „Niet tegen beter weten in doorgaan" Record opbrengst voor Zonnebloem Verhuizing Texel '94 Zakzonnewijzer aanwinst voor Juttersmuseum DINSDAG 12 DECEMBER 1995 bestuur van de Stichting Ideë- teclame heeft vrijdag en zater- een prima indruk van het ind gekregen. Het gezelschap, met „aanhang" •zo'n dertig ïonen telde, had Texel gekozen ir de jaarvergadering, vergadering wordt telkens in andere plaats gehouden. Deze ir wilde men naar een eiland, wankelijk werd gedacht aan leland, maar het werd Texel dat dit makkelijker en minder ravend te bereiken is. jdagmiddag a.s. wordt in ver- gingshuis Sint Jan voor de der- keer kerstmarkt gehouden, arbij worden allerlei artikelen (kocht die door bewoners en iwonenden van Sint Jan zijn maakt. ider andere zijn er kerststukjes, (sierde kandelaars, tweede- nds kerstspulletjes en kerstkaar- De inwendige mens kan irden versterkt met koffie, thee, ocolademelk en banket en er irdt een mand met kerstartike- verloot. De opbrengst van de ddag komt ten goede van de ac- iteitenbegeleiding. De kerst- irkt wordt gehouden van 14.00 16.30 uur. sinds kort leegstaande ge- tsntelijke woning Schilderend „Op Stompe" wordt gesloopt, tn W hebben daartoe besloten igens de slechte staat waarin l pand verkeert. it college heeft nog niet bepaald it er met het vrijkomende terrein gebeuren, maar waarschijnlijk irdt het beschikbaar gesteld irdt voor de bouw van een nieu- woning of kantoorgebouw. De VVV, Jan Stolk en de directie van de Texelse Courant zorgden dat de Sire-mensen voor en na de vergadering leuk werden bezig ge houden, aldus aantonend dat op Texel business en plezier op bijzon dere wijze kunnen samengaan. De reclamemakers trotseerden vrij dag onder leiding van Henk Groe nen en andere Texelaars de kou tijdens een wandeling op het strand, waar een „Juttertje" klaar stond om weer op temperatuur te komen. Burgemeester Van Rap- pard beweerde tijdens de ont vangst die vervolgens werd gehouden in het Maritiem en Jut- tersmuseum dat het op Texel heel normaal is dat op het strand een borrel voor de bezoekers wordt ge schonken... Serieuzer was zijn de mografische verhandeling over Texel, waarbij hij liet uitkomen dat het eiland qua politiek, religie en landschap een staalkaart is van Nederland. „Als bij de verkiezin gen de uitslag van Texel bekend is, weet je ook de landelijke uitslag". Sire-voorzitter Kees den Hollander gaf de mensen die de ontvangst hadden georganiseerd een boek dat werd uitgegeven ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van Sire Benno van Tilburg gaf een rondlei ding door een deel van het mari tiem museum, waarbij hij onder andere uitleg gaf bij het histori sche bronzen kanon dat bij Texel werd opgedoken (foto). In het jut- tersgedeelte boekte Maarten Boon éclatant succes met waargebeur de juttersverhalen, die kostelijk werden voorgedragen. (Foto Harry da Graaf) In dorpshuis De Hof wordt vrijdag vanaf 14.30 uur een adventsmid dag gehouden. De middag kost vijf gulden per persoon. Opgeven bij Gerda Agter (317283) of Vero nica van Beek (317729). (ADVERTENTIE) Telefoon 31 48 90 Ambulancedienst Texel heeft een nieuwe ziekenauto besteld. De Mercedes E-280 vervangt de in 1987 aangeschafte Mercedes 250 Diesel, die naar Marokko is verkocht. Opvallendste verande ring is dat de nieuwe wagen geel -in plaats van wit- zal zijn. De aan winst wordt eind januari op Texel verwacht. De oude ambulance mocht vol gens afspraak met ziektenkosten- verzekeraar Univé na acht jaar worden vervangen. Toen eigenaar Paul Smidt van de Texelse ambu lancedienst een demonstratiemo del van Mercedes te zien kreeg, hakte hij de knoop snel door. „Een compleet ingerichte wagen", al dus Smidt. Wel heeft hij nog een lijst met diverse kleine aanpassin gen voor de ambulance, die door carosseriebouwer Miessen in Bonn is opgebouwd. Een exact be drag noemt hij niet, maar met de aanschaf zijn volgens Smidt „ton nen" gemoeid. De gele ambulance was vorige week al een dag op het eiland. Im porteur Nedam uit Roermond kwam het model op Texel de monstreren. Smidt wilde, na een kwart eeuw met wit te hebben ge reden, zelf een verandering van kleur. Waarschijnlijk krijgen in de toekomst alle ambulances een geel uiterlijk. De ziekenwagens on derscheiden zich dan méér van de politie, die zich eveneens in over wegend wit op de weg begeeft. Wellicht wordt geel zelfs de voor geschreven ambulancekleur in de Europese Gemeenschap. Een minstens zo belangrijk ver schil met z'n voorganger betreft de motor. Van diesel schakelt Am bulancedienst Texel weer over op benzine. „De oude Mercedes loopt als een zonnetje, maar komt wat vermogen tekort. Bij spoedmeldin- gen moeten wij op Texel binnen een kwartier ter plaatse kunnen zijn. Iedere minuut kan belangrijk zijn, vandaar dat wij nu kiezen voor een benzinemotor." De nieu we motor heeft een vermogen van 194 pk, de oude leverde 95. De topsnelheid is afgesteld op 195 km/u. Veel afgeschreven ambulances worden verkocht aan landen als Polen en Portugal. Via in Neder land woonachtige Marokkanen gaat de Texelse ziekenauto naar een kleine plaats in Marokko. „Bij de onderhandelingen heb ik be dongen dat we hem niet zelf hoe ven weg te brengen", glimlacht Smidt. „Wel zou ik daar wel een weekje instructie willen geven." De oude Mercedes gaat de grens over, zodra de nieuwe op Texel in gebruik is genomen. (ADVERTENTIE) In de tienerkamer, maar ook in de badkamer en de keuken kun je veel geld besparen met een spaarlamp. nv PEN energiebedrijf noord-holland De beveiliging van de kruising Pontweg Emmalaan blijft de gemoederen bezighouden. Gisteravond kon de gemeente raad geen keus maken tussen een rotonde of een veel goedkopere aanpassing van de oversteek zoals de PvdA voorstelt. Na dik een uur praten en een schorsing van bijna een kwartier werd met pijn en moeite overeenstemming bereikt over een bestemmingswijziging die ruimte laat voor alle mogelijke opties. Veel raadsleden voelden zich voor het blok gezet. Het voorstel van het college hield in dat ze vóór de rotonde stemden en daarmee te gen andere alternatieven. Wethou der Schilling (ruimtelijke ordening) concludeerde uit de behandeling in de commissie echter dat een raadsmeerderheid verkeerslichten niet ziet zitten en dat het plan voor een eenvoudige rotonde (kostprijs circa zeven ton) moest worden uit gewerkt. Het voorstel van de PvdA, waarvan de gemeentelijke De Texelse verenigingen hebben bij de gemeente voor totaal f99.725,- aan investeringssubsi dies aangevraagd. Er is echter slechts f80.000,- beschikbaar, een verschil van 19,4%. B en W hebben daarom besloten alle uit te keren subsidies met dit percen tage te korten. Dat betekent dat bijvoorbeeld DEK niet f2000,- subsidie krijgt voor aanschaf van uniformen en instru menten, maar f1612,-. Scouting Texel krijgt voor vervanging van tenten niet f638,- maar f514,-. Het grootste bedrag is aange vraagd door de zweefvliegclub. Die had om f15.000,- gevraagd voor de nieuwe hangaar, maar moet genoegen nemen met f12.090,-. Een grote aanvrager is ook de Vereniging Gemeenschap Eierland die om f14.800,- had ver zocht voor de vervanging van kunstgras op twee tennisbanen, maar uiteindelijk f11.928,- krijgt, als de gemeenteraad ermee ac- coord gaat. De meeste subsidies worden rechtstreeks door b en w toegekend; voor andere is toe stemming van de raad nodig. afdeling civiele techniek de kosten op f125.000,-schatte, wilde hij eigenlijk niet eens in behandeling nemen. „Ik wil niet de indruk wek ken dat ik er laatdunkend over denk, alleen het voldoet niet", doelde hij op het enige nadeel van het plan, namelijk dat de snelheid van het naderende autoverkeer niet wordt afgeremd. Een argument dat Dirk Terpstra (PvdA) niet wilde bagatelliseren. „Maar de maximum snelheid is ze ventig. En tegen mensen die zich daar absoluut niet aan houden, kun je geen verkeersmaatregelen treffen.' Gevoelsmatig Groen Links, tot voor kort voor stander van een rotonde, wilde voorlopig wel meegaan met het PvdA-alternatief. Jaap Vlaming: „De kruising is niet echt onveilig", wees hij op het aantal verkeerson gelukken dat er heeft plaats ge vonden. „Het gaat om een gevoelsmatige onveiligheid. Een smallere oversteek, zoals de PvdA voorstelt, zal aan dat gevoel van onveiligheid veel afdoen, aldus De politie heeft maandag drie jeugdige vandalen aangehouden. Zij hadden in de nacht van zater dag op zondag uit balorigheid schade 'toegebracht aan zeven in de Kogerstraat geparkeerde auto's. Ondermeer antennes moesten het ontgelden. Getuigen kwamen de politie te hulp. Het gevolg was dat een 16- en een 17-jarige jongen uit Den Burg en een 15-jarige jongen uit Den Hoorn konden worden aangehouden. Zij zullen de schade moeten vergoeden. Terpstra. „Wel tachtig tot negentig procent. De overstekende fietser hoeft maar op verkeer uit één rich ting te letten." Hij kreeg schriftelijk bijval van de wegens ziekte afwezige Pieter de Groot (D66) en van Erna Eelman (VVD): „Een rotonde is geen oplossing. Voor fietsers wordt het er juist onveiliger op. Auto's die de rotonde verlaten in de richting van de boot hebben haast. En voor vrachtverkeer zijn het ondingen. Bovendien geeft het meer slijtage aan het wegdek." Eelman is met de PvdA van mening dat de inves tering in de rotonde niet opweegt tegen het rendement. Subsidie „Het kan nog héél lang duren, in verband met de benodigde subsi die", wendde Eelman zich tot wet houder Poster (financiën). „Het geld is er inderdaad niet. De ge meente heeft er op de begroting drie ton voor gereserveerd. De rest moet er viasubsidie van de provin cie bijkomen, anders zie ik het niet zitten", aldus Poster. Collega Schilling liet doorschemeren dat hij signalen had opgevangen bij de provincie dat het benodigde be drag wel is binnen te halen. „Dat de gemeente in de zaak te gen De Worsteltent niet in hoger beroep is gegaan, valt voor de bur ger niet te begrijpen." CDA- raadslid Jan Koolhof vroeg gister avond om een heldere uitleg rich ting Texelse bevolking. Wethouder Daan Schilling deed een poging. „Volgens de rechter heeft de gemeente onrechtmatig gehandeld. Je kunt dan twee din gen doen: je erbij neerleggen, of hoger beroep aantekenen bij de Raad van-State. Dat laatste kan enige jaren duren, maar het is niet waarschijnlijk dat de gemeente zal winnen. We proberen zo goed mo gelijk te besturen, maar niet tegen beter weten in. Ook al is dat voor velen misschien niet bevredi gend." „Maar alleen als je met een pan klaar plan in Haarlem komt, is er een kans dat het doorgaat", zocht hij bijval voor het voorbereidings- besluit voor de rotonde. Schijnveiligheid De wethouder zat met de ver deeldheid in de raad in z'n maag. „Het enige gemeenschappelijke standpunt is dat we allemaal een veilige kruising willen. Schilling bleef zich verzetten tegen het PvdA-plan. „Ook al zit er een flink gat met het investeringsbedrag voor de rotonde Ik heb het PvdA- alternatief voorgelegd aan mensen op de afdeling, die ervoor hebben geleerd. Die zeggen dat het slechts schijnveiligheid geeft. Het is levensgevaarlijk." Terpstra ba seerde zich op andere deskundi gen, die het plan wel veilig genoeg vinden. Schillings opmerking zette Jan Koolhof (CDA), die aanvankelijk wel voor deze optie voelde, aan het denken. „Ik wil me daar eerst beter over informeren." Hij wilde zich echter niet op de rotonde la ten vastpinnen. „Ik vind de om schrijving in het voorstel onzorgvuldig gekozen. Ik stem er alleen mee in als voor meerdere opties de mogelijkheid open blijft." Partijgenoot Cees Hin schaarde daar onder ook de zoge naamde nul-optie, waarin de krui sing blijft zoals deze nu is. Verkeersvoorziening Na een inschatting van de stem verhouding, kondigde Schilling een schorsing aan. Na afloop le ken partijen het eens, maar door misverstanden over de precieze omschrijving van het voorstel dreigde het toch de verkeerde kant uit te gaan. Met de toezegging dat het raadsbesluit betrekking had op „het treffen van een verkeersvoor ziening" kreeg hij de voltallige raad over de streep Wordt ver volgd dus. Zoals uit eerdere discussie al kon worden afgeleid, besloot de ge meenteraad gisteravond tot spoe dige aansluiting van de strandpaviljoens op het rioolnet. Alleen Texels Belang en CDA steunden het voorstel van b en w. maar dat was ruim voldoende. De niet-collegepartijen vrezen dat dit besluit ernstige financiële gevol gen kan hebben als in de toe komst het hele buitengebied wordt gerioleerd. De strandexploitantèn zijn bereid ieder f20.000,- bij te dragen, de rest van de investering komt voor rekening van de Texelse belasting betalers. Zij worden gedurende vier jaar (1997-2000) geconfron teerd met een extra stijging van het rioolrecht (4% in plaats van 3% per jaar). Wettelijk mogen de paviljoens sinds 1 januari j.l. geen afvalstof fen meer in de bodem lozen. Afge- Tijdens de klaverjasdrive voor de Zonnebloem die gehouden werd in het dorpshuis 't Skiltje in Oude- schild, is een record gebroken. De opbrengst voor het goede doel was, na aftrek van de kosten f1.000,-. Vorig jaar was de opbrengst nog f600,-, maar gezien de enorme in breng van de Ouideschilder mid denstand in de „prijzenberg", is het niet zo erg vreemd dat deze mijlpaal werd bereikt. De 32 kop pels genoten van een gezellige avond. Het spel was over het alge meen goed te noemen met veel koppels die boven de 7000 punten eindigden. Winnaars werden Mo nique Fokker en Ria Bos met ruim 7400 punten. Na de prijsuitreiking volgde de trekking van de prijzen; het evenwicht was juist: duizend gulden aan prijzen voor duizend lo ten van één gulden. lopen seizoen kneep het college nog een oogje dicht, maar nu kan de situatie niet langer worden ge doogd. Volgens wethouder Poster is geen uitstel meer mogelijk. Bo vendien moeten de paviljoenhou ders met het oog op het alweer naderende seizoen nu weten waar ze aan toe zijn. De niet-collegefracties wilden ook best haast maken, maar vonden dat eerst een totaalplan voor de ri olering van het buitengebied op tafel moest komen. In concept zou dit plan al sinds augustus klaar zijn. De raadsleden Roeper (PvdA), Bakker (Groen Links) en Eelman- van der Kooi (VVD) vonden het daarom verwonderlijk dat wethou der Poster er niet mee voor de dag kwam. „In de wandelgangen wordt gesproken over totale aansluit kosten van tien miljoen. Een een voudig rekensommetje leert dat het riooltarief dan met 20% om hoog moet. Ik heb nu geen idee waarmee we de Texelse bevolking opzadelen", aldus Hans Roeper. Erna Eelman wilde een uitspraak van de wethouder of hij bereid is de bewoners van het buitengebied net zo te behandelen als de pavil joenhouders. Poster gaf die garan tie niet, maar wethouder Schilling viel hem bij.. Hij suggereerde dat het niet is uitgesloten dat de be woners juist minder moeten bij dragen dan de strandexploitantèn. Poster erkende dat hij liever het gemeentelijk rioleringsplan in zijn geheel had behandeld. Omdat het concept nog door Uitwaterende Sluizen en het Waterschap moet worden beoordeeld, zal het plan op zijn vroegst pas in de raadsver gadering van maart aan de orde kunnen komen. Voetbalvereniging Texel '94 krijgt van de gemeente niet het mes op de keel om al komend jaar naar de voormalige velden van Texelse Boys te verhuizen. Dat kon wor den afgeleid uit het antwoord dat wethouder Nel Eelman gister avond gaf op een vraag van raadslid Erna Eelman (VVD). „We zullen in alle redelijkheid in overleg treden", aldus de wethouder. De collectie van het Maritiem en Juttersmuseum is uitgebreid met een zakzonnewijzer die is gemaakt rond 1700. Eigenaar Piet Bakker uit Oosterend heeft het instru ment in bruikleen afgestaan aan het museum. Zakzonnewijzers waren in de acht tiende eeuw, toen er nog geen horloges waren, algemeen gebrui kelijk. -Het achthoekige model werd ingevoerd door Michael But- terfield. De zogenaamde poolstijl, die in de vorm van een vogel is uit gevoerd, is omktapbaar en geeft de tijd aan. Er zijn wijzerplaten voor de breedten 55, 50, 45 en 40 graden. Het instrument is dus bestemd voor gebruik binnen Europa. Het exemplaar van Piet Bakker is gemaakt door N. Bion die rond 1700 in Parijs werkte Wie zich vroeger zo'n luxe apparaat niet kon veroorloven, maakte ze wel na van papier. Bakker heeft het instrument van z'n vader geërfd. Hoe het in de familie is ge komen is niet helemaal duidelijk, maar volgens de overlevering heeft iemand er ooit een schuld mee afbetaald. Plet Bakker en Benno ven Tilburg ven het Maritiem en Juttersmuseum bewonderen de zakzonnewijzer. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5