New Age in de stilte van het Texelse bos Texelse sociëty tussen goktafels Componist Gregor Theelen maakt cd Liggend op de bank loopt je irgierekening teru TEXELSE 7 couRANT Wie en waar Nieuwe wandelroute dankzij „Opduin" Drijverschool aan de beurt voor renovatie Jan des Bouvrie was er niet... Meer ruimte b en w voor aantrekken nieuwe ambtenaren Nu met korting en kans op fraaie prijzen. Aandacht voer de croupieuze die uitleg geeft over het apel. IFoto Tesso de Graaft) DINSDAG 12 DECEMBER 1995 m vrijwel verlaten bungalowpark aan de rand van het bos. mein van spaarzame rustzoekers. In één van de huisjes irdt echter hard gewerkt. Dit is het tijdelijk onderkomen n de veelzijdige componist Gregor Theelen uit Tienhoven Itr.). Hier, in een als studio ingerichte kamer en met de stgevende Texelse natuur onder handbereik, is hij bezig it de opnamen van zijn vijfde cd. New Age muziek met jna als thema. t geluid van mijn auto door lekt de stilte, dus is het niet zo emd dat Gregor (30) me al in deuropening opwacht. Zijn on- rficheidelijke metgezel, het hond- Bas, rent me blaffend tegemoet. Ïk 'ml", grinnikt Gregor, weten dat zijn kwispelende speelka- iraadje niet zo'n held is. Dat ben evenmin, maar Bas en ik zijn ildra aan elkaar gewend, j machter het artistieke brilmon- ur nemen Gregors ogen me be- igstellend op „Hopelijk heb je en trek in koffie", zegt hij. „Mijn tfiezetapparaat heeft het name- begeven. Lust je thee?" a in stijl te blijven kies ik voor linese thee. De eerste beker la- we echter lauw worden, om- de gastheer eerst een gebreide demonstratie geeft in n studio. Op een paar vierkante iter bevindt zich een indrukwek- nde hoeveelheid high tech. De meeste apparaten zijn me volko men onbekend. Gelukkig ontwaar ik ook een gewoon cassettedeck. Bij nader inzien toch niet zó ge woon, want de minicassettes waarop de muziek wordt opgeno men, blijken de moederbanden te zijn waarvan dadelijk in Hilversum de nieuwe cd wordt geperst. Computer Via een mengpaneel met tientallen schuifjes en knoppen kan Gregor de klanken perfect op elkaar af stemmen. Verder staan er diverse apparaten die hem in staat stellen creatief te „stoeien" met muziek. Zo kan het opgenomen geluid van een drum tot een volledige partij worden uitgewerkt. Centraal daar bij staat de computer. Gregor kiest de instrumenten uit en gaat ver volgens aan de hand van een spe ciaal computerprogramma aan het componeren. Binnen tien minuten schalt er een complete ritmesectie door de kleine studio. Snoepje op technisch gebied is de „virtual acoustic". Een geavan ceerd instrument van een slordige twaalf mille, waarvan er in Neder land maar een paar zijn. Het bestaat uit een keyboard en kopte lefoon met mondstuk, waarin de bespeler kan blazen. Zo wordt op electronische wijze het bespelen van blaasinstrumenten nage bootst. Gregor improviseert al blazend een saxofoonsolo, die echt „warm" overkomt en nauwelijks nog aan gepolijste computerklanken doet denken. „De laatste tijd was ik meer aan het programmeren, dan dat ik me muzikant voelde. Heerlijk om weer eens fysiek bezig te zijn", zegt hij, hevig transpirerend. Tot slot laat hij een stukje horen van een pril project. Tussen de be drijven door werkt hij aan een ei gentijdse symfonie. Een electronisch orkest zwelt aan door de boxen. Toch beschouwt hij dit omvangrijke muzikale werkstuk niet als zijn ultieme uitdaging. Eens hoopt hij de theaters rond te gaan met een „totaalproject", waarin muziek en spektakel elkaar omhelzen. t de verzameling van Maarten 'oepker ditmaal een foto van een xnhuis met daarvoor een man isen vrouw. De vraag is ditmaal: n welke familie gaat het en bij welk pand staan ze? Reacties naar Maarten Stoepker, tel. 312940. De novemberfoto leverde tiental len telefoontjes op. De oplossing was de heer Klaas Vermeulen en zijn vrouw op het erf van „De Oude Kamp". (ADVERTENTIE) De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. nv PEN energiebedrijf noord-holland Vanuit De Koog ontbrak tot dus ver een met gekleurde paaltjes aangegeven wandelpad door de natuur. Over een maand komt daarin verandering, want dan opent Staatsbosbeheer een nieu we route door het bos en de dui nen van de Seetingnollen tussen De Koog en Paal 17. Het natuur pad begint en eindigt bij het „slag van Wuis" naast hotel Opduin. dat de aanleg sponsort. Het initiatief tot het pad is geno men door hotelier Harry Wuis, die geïnspireerd door het Thijssejaar iets dergelijks tot stand wilde brengen. „Jac. P. Thijsse vertoef de destijds vaak met schoolgroe- pen in De Koog en trok hier met zijn leerlingen de natuur in. Het leek me daarom leuk hier een wandeling op te zetten", verklaart Wuis. Na de eerste contacten met de Stichting Thijssejaar Texel werkte Wuis het plan verder met Staats bosbeheer (SBB) uit. „Een pad dat start vanuit de drukste toeristi sche plek van het eiland, sprak ons aan", aldus Erik van der Spek van SBB. Beiden hopen dat het pad een sti mulans zal zijn voor de toeristen die in en rond de badplaats verblij ven. Wuis is van plan voor de eigen hotelgasten regelmatig wandelingen over het pad te orga niseren. De aanleg van het pad kostte hotel Opduin totaal circa ƒ5.000,-. Een folder verschaft informatie over het gebied waar de 5,2 km lange rondwandeling doorheen voert. Aandacht wordt besteed aan de moeilijke omstandigheden waaronder het bos op Texel groeit, de invloed van de zeewind en de rol van het bos als windscherm voor het dorp. Ook wordt inge gaan op de planten en dieren van de vochtige en de droge duinen in de Seeting. De folder zal verkrijg baar zijn via het folderbakje bij het startpunt en bij EcoMare, dat aan de route ligt. Het tracée staat overigens nog niet helemaal vast. Voor een nieuw stukje nabij Paal 17 is een aanlegvergunning nodig. Volgens SBB maakt dat het pad aantrekke lijker, omdat wandelaars dan geen hinder ondervinden van strandver- keer. De gemeente is onlangs ak koord gegaan, nu is het wachten nog op een verklaring van geen bezwaar door de provincie. Als dat niet in orde komt, zal de route over een reeds bestaand pad voeren. De opening is in elk geval op 8 ja nuari a.s„ de sterfdag van Jac. P. Thijsse. De Jan Drijverschool en het bijbe horende gymnastieklokaal in Den Hoorn zijn aan de beurt voor een ingrijpende opknapbeurt, die in de komende zomervakantie moet worden uitgevoerd. In verband daarmee zal in afwach ting van de raming van de totale kosten, aan de gemeenteraad worden voorgesteld een voorbe reidingskrediet van f10.000,- be schikbaar te stellen. Terug in de woonkamer vertelt Gregor zijn voorgeschiedenis. Als telg uit een muzikaal geslacht meldde hij zich, na eerst een jaar psychologie te hebben gestu deerd, aan bij het conservatorium in Hilversum. Daar verdiepte hij zich in de klassieke muziek, vooral de compositieleer boeide hem. Zijn leraar Jurre Haanstra stimu leerde hem en bracht hem de fijne kneepjes van orchestratie, arran geren en klankkleuren bij. In zijn tweede jaar had Gregor zich al zó ver ontwikkeld, dat hij de school ontgroeide. Hij voltooide zijn stu die niet, maar gebruikte zijn tijd wel om zich verder te ontplooien. Alles wat hij op muzikaal gebied tegen kwam, probeerde hij uit. Va riërend van de Nederlandstalige popgroep De Roestige Ridder tot muzikant in musicals en het schrij ven van zowel de muziek als het scenario voor films en documen taires. „Ik had het geluk dat ik aan al die dingen mocht ruiken. Onbe wust heb ik in de tijd dat de ande re studenten de opleiding afmaakten, óók geleerd. Soms werd ik er wel onrustig van, maar toch had ik een duidelijk doel: een totaalproject maken. Muziek in combinatie met een mooi verhaal, waar mensen wat aan hebben." Chill out Een uitgangspunt, dat terug te vinden is op zijn cd's. Zo is „Blue Dream" bedoeld om feestgangers na afloop van houseparty's af te koelen („chili out"). Dit muzikale relaxen slaat zelfs zó aan, dat „chili out party's" de volgende ra ge zijn geworden. Ontspanning is een kenmerk van New Age mu ziek. Met de achterliggende filoso fie voelt Gregor zich verbonden, al pikt hij er alleen de dingen uit die hij voor zichzelf denkt te kunnen gebruiken. Zijn cd's zijn telkens afgeronde projecten met een bepaald thema. De produktietijd beslaat vaak maar één twee maanden. „Het gaat redelijk snel, omdat ik bijna alles zelf doe. Af en toe nodig ik een gastmuzikant van het vaste land uit. Hier op Texel is eer» keer een fluitist op bezoek geweest. Componeren is voor mij een kwestie van doen en dan denken. Wel denk ik eerst na over de sfeer Gregor Theelen bezig op de virtuel acoustic" Componeren Is voor mij een kwestie ven doen en dan denken." ih>ro Frans Hopman) en de opbouw, maar niet over no ten. Die komen pas als ik ga spe len. Als het echt goed gaat, ben ik snel klaar. Ik werk dus vanuit mijn intuïtie, pas achteraf ga ik bijscha ven." Vriendelijke mensen Voor zijn cd met Chinese muziek heeft hij zich zes weken op Texel terug getrokken. Het eiland kent hij een jaar of drie. Sinds de eerste kennismaking komt hij er een keer of vijf per jaar. „Altijd buiten het seizoen, want dat trekt me niet. Hoewel de drukte me afgelopen zomer, toen ik toch een keer op het eiland was, is meegevallen." Het is niet eens zozeer de natuur en de stilte die hem voor de cd- opname naar Texel hebben getrok ken. „Thuis woon ik ook in een stille, bosrijke omgeving. Alleen gaat daar de telefoon vaak; hier ben ik niet bereikbaar. Maar wat ik zo prettig vind op Texel is de ma nier waarop de mensen met elkaar omgaan. Vriendelijk, rustig, oprecht. Het lijkt op een samenle ving waar ik zelf wel naar toe zou willen. In elk geval raak ik er door geïnspireerd." Strand Hier en daar heeft hij wat contac ten opgebouwd, in winkels en ca- fé's. Zijn verhuurster brengt wel eens een pannetje snert en ook speelt hij mee in een Texelse ac- cordeongroep („die repetities zijn altijd heel gezellig"). Het grootste deel van de tijd brengt hij echter in afzondering door. In zijn studio en, tot vreugde van Bas, op het strand. Of Texel van invloed is op zijn cd, is moeilijk te zeggen. „Mijn groot ste inspiratie haal ik uit boeken. Maar de rust van de mensen en de natuur geven de mogelijkheid om te ontspannen. Tijdens mijn strandwandelingen ga ik vaak op een paal zitten, kijk naar de zee en laat alles de revue nog eens pas seren. Misschien hoor je die rust terug." Frans Hopman Gokken in een casino. Een bezig heid voor de Happy Few, maar sinds kort ook binnen bereik van iedere Texelaar. Die dient zich daarvoor wel een beetje glamou- reus uit te dossen. Anders is het voor Gert Jan Dróge niet de moeite... Zo'n 45 eilandgenoten kwamen zaterdagavond bijeen voor een ge zellig samenzijn in partycentrum Calluna. Het waren genodigden die mochten kennismaken met het nieuwste fenomeen op gebied van personeelsuitjes, georganiseerd door Ruud Boom Catering Service. Of van High Sociëty kon worden gesproken laten wij in het midden. De Rotary was niet vertegenwoor digd, maar menige Texelse bank en bedrijf met enig aanzien had re presentatieve employee's gestuurd, die daarvoor al dan niet hun trouwpak weer eens uit de kast hadden gehaald. Tijdens de ontvangstkoffie be stond de gelegenheid eikaars out fit te bestuderen. Heel bijzonder waren de feestelijke gewaden waaronder een broek uitkwam, maar dat viel gezien de koude bui ten wel te verdedigen. Hoewel in de uitnodiging duidelijk doorsche merde dat casual niet de bedoe ling was, viel helaas ook meer dan één spijkerbroek te ontwaren. Het aangekondigde uitdelen van das sen bij de deur bleek een loos drei gement, zodat men zich over- en underdressed verspreidde over de roulette en Black Jack tafel. De aanwezigen lieten de fiches flink rollen. Voorzichtig spel en vooral niet luisteren naar de advie zen van de aanwezige bankmen sen leverde in korte tijd stapels van de felbegeerde plastic schijf jes op. Drieste karaktertrekken kwamen ongenadig aan het licht bij enkele Texelaars, wiens werk kring we hier niet zullen onthullen. Zij zagen kans in zeer korte tijd hun waardebon voor tien fiches er doorheen te jagen. De twee officiële croupiers en één croupieuze gaven uitleg bij de spellen, waardoor aanwezigen bin nenkort aan de overkant hun slag kunnen slaan. Eenmaal bekend met de ins en outs van het spel, zoals het dubbelen, splitsen en in zetten op even of oneven, werd er gegokt dat het een lieve lust was. Met enig beleid was het aan de Black Jack tafel lang vol te hou den. Door dorst gekweld werden na een uur de inzetten verhoogd tot onbeheerste niveau's, waar door al snel de bar kon worden op gezocht. Een enkeling zag zijn poging om op grove wijze het spel te beëindigen beloond met grote winsten. Maar die was dan ook verder erg zielig en ongelukkig in de liefde Mattre Ruud voorzag de gefasci neerd naar het groene laken sta rende spelers op tijd van een creatief hapje, dat de moed er weer enigszins in bracht. Zelfs de bitterbal leek van een geheel an- Het college heeft tegen haar wil in toch ruimere mogelijkheden ge kregen om het nieuw personeel aantrekkelijker te maken. Omdat het vinden van woonruimte zelfs voor beter betaalde ambtenaren problemen kan geven, kunnen b en w zogenaamde verplaatsings kosten van nieuwe krachten voor onbeperkte termijn vergoeden. De maximale termijn voor vergoe dingen die gepaard gaan met een verhuizing naar Texel wilde een meerderheid binnen het college liefst op zes maanden vaststellen. B en w gaan ervan uit dat tegen die tijd de nieuwkomer een eigen huis kan hebben. Burgemeester Van Rappard wenste de termijn als enige binnen het college, evenals de meerderheid van de raadscom missie voor Algemeen en Organi satorisch beleid, in incidentele gevallen kunnen verlengen naar twaalf maanden. De kwestie gaf gisteravond in de raad aanleiding tot veelcommotie en misverstanden, temeer de ver schillen van opvattingen binnen het college zelden op z'n zichtbare wijze aan de oppervlakte waren gekomen. Een voorstel van Cees Hin (CDA) om de vergoedingster mijn te verlengen en zo als ge meente een betere concurrentiepositie op de arbeids markt te verwerven, kreeg steun van Fteter Bakker (Groen Links). Het nieuwe voorstel dat na schor sing aan de raad werd gedaan, leidde tot een interpretatie die ver der ging dan Hin had bedoeld. Zijn bedenkingen vonden echter geen gehoor. Het voorstel dat het colle ge in bijzondere gevallen van de zes maanden kan afwijken, zonder een tijdslimiet, werd met elf tegen drie aangenomen. Alleen Gerard Weijers en Gerbrand Poster (Texels Belang) en Erna Eelman (WD) stemden tegen. De wethouders Schilling en Eelman waren kenne lijk tevreden met het compromis. der niveau. Een buffetje behoort tot de mogelijkheden, maar dit was ook al heel gezellig. Hoewel het niet om geld ging, hiel den de spellen menigeen in de greep Dat de croupiers op geen enkele wijze invloed kunnen uit oefenen op het spel bleek aan het eind van de avond, toen de laatko mers van De Krim de meeste fi ches bleken te hebben verzameld. Met een ijszak binnen handbereik moest worden geconcludeerd dat het initiatief opnieuw een verrij king betekent voor ons toch al zo trendy eiland. Tessa de Graaff Goochelen met keerten aan de Black Jack tafel.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7