Cjroeii '/warts-Jexels in het harL, X&sWsp— Eigenlijk geen alternatief mogelijk" Calluna alleen te redden i/erhoging toeristenbelasting Bereikbaarheid wordt probleem in toekomst ALSMTj 4* hoep J Hoeden bij de vleet 06 904 904 01 Wilt y Hoep CRms IDE Ueej Hoe Dftj - MOE Tl texelseJcourant Verhuurbedrijf Bruining PARTY SERVICE TEXEL f/êxe/ Bruining Nikadel kerstkrant Telefoongids Texel 1996 S4 Industrieel verleden thema Texelse kunst 2 Texel in arrangement eiland-hoppen 5 Oude weegbrug vindt nieuwe bestemming 5 iri Ouwe Sunderklaas '95 in woord en beeld 7/11 Wilde Westen herleeft in manege Akenburg 9 Geen alcohol op bruiloften en partijen kantine ,Niet samengaan I net Molenkoog" Vernielingen in vachtlokaal Teso Klaar! Teso en gemeente Den Helder: Parkeergarage bij boot Den Helder? Afrastering geruïneerd Onrust herinrichting De Koog ten onrechte Mies Plaatsman voorzitter VVD VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11042 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. Radactie tel. 362620, fax 314111. B,g.g. in dringende gevallen 06-52 78 49 62 of 06-52 78 43 20. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 314687. RSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,45. even de krant bellen Kic.» I \oor nieuws. 2 voor spon. 3 voor <lc Jt'cndo. 4 voor het weer 'v Dc TC-Nieuwfclijn, altijd hel laaLsle nieuws (Foto Tessa de Graaff Het interieur ven Ceilunm ie keel en biedt te weinig zitgelegenheid. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: en de aktie-krant NATUURVOEDING TEXEL van drukkerij Brügemann (wordt t/m 22 dec verspreid) In de kantines van EcoMare, Ma nege Akenburg en dorpshuis De Wielewaal mogen wel zwak alco holische dranken worden ge schonken. alleen niet tijdens bruiloften en partijen. De ge meente zet deze bepaling in de drank- en horecavergunning om oneerlijke concurrentie met de horeca te voorkomen. Sinds 1991 krijgen verenigingen en stichtingen niet langer zonder meer een drank- en horecavergun ning. Dit in verband met zoge naamd paracommercialisme van gesubsidieerde instellingen (dorpshuizen, kantines, etc) die buiten hun doelstelling om horeca- diensten verlenen aan het publiek. Andere bepaling in de vergunnings is dat de organisaties hun kantines niet mogenaanprijzen voor bijeen komsten van persoonlijke aard. De maatregelen vloeien mede voort uit overleg met Horeca Ne derland, afdeling Texel. Die heeft geen bezwaar tegen een enkele bijeenkomst in dorpshuizen of kantines, echter alleen onder voor waarde dat in het dorp geen ande re geschikte accommodatie aanwezig is in de betreffende pe riode (ADVERTENTIE) keus is dat er eigenlijk géén keus is. Om Calluna te red- in van de ondergang is jaarlijks f500.000,- nodig. Die n worden verkregen door de toeristenbelasting met vijf cent te verhogen. Gebeurt dit niet, dan gaat het zwem- iradijs failliet. En dan moet de gemeente de toeristen- ilasting met tien cent verhogen om de afbetaling van de ding te kunnen opvangen... i werkgroep die zich op het odlijdende Calluna heeft stort, presenteerde woensdag t „reddingsplan". Onderzocht k of een organisatorische samen- iging van het zwemparadijs het openluchtbad Molenkoog )en Burg lucht zou geven. Ver- Is gekeken naar wet er mis is gsan met Calluna en zijn enkele inario's opgesteld hoe het ver kan. «wel er vele uitnodigingen wa- ifwachting van de boot van uur hebben onbekenden isdagochtend fikse schade gebracht aan het wachtlokaal Teso op 't Horntje. Toen me- verkers van de bootdienst de lielzucht rond acht uur ont- lan, hadden de boosdoeners ilddels de wijk genomen naar Helder. el de toegangsdeur gewoon was, gooiden de vandalen - moedelijk dronken Ouwe Sun- klaasgangers - een raam in om toegang tot het lokaal te ver- iffen. Binnen moesten een il stoelen en een vuilnisem- het ontgelden. Teso- ordvoerder Jan Bloem was he- ontstemd. „We hadden net het dat we er dit jaar aardig door waren gerold. Maar er is ken- altijd gespuis van de Mkant dat meent dat zoiets bij Me Sunderklaas hoort." De iade kon nog dezelfde dag wor- hersteld. van het buitenterrein, waardoor meer mensen zouden worden ge lokt. Bovendien was eerst sprake van een aandeelhouderskorting van 25 procent, in plaats van 50 procent. En er werd vanuit gegaan dat de gemeente aandelen zou af nemen. Dat laatste gebeurde niet, al werd wel een lening tegen een uitgesteld en het bad dus onaan trekkelijker werd. Bovendien werd de entreeprijs verhoogd van f12,- naar f15,-. „Ga er eens met een gezinnetje heen, ben je f60,-kwijt", schetste Wortel. „En als daar dan ook nog niets bijzonders voor wordt gebo den, dan kom je niet meer terug." ren verstuurd, was de opkomst bij de presentatie in het Partycentrum Calluna gering. Voorzitter Rob Wortel („Ik sta hier op persoonlijke titel, niet als bootjesbaas") van de werkgroep hield als woordvoerder een helder betoog. Voordat Calluna werd gebouwd, is middels een haalbaarheidsonder zoek aangetoond, dat het bad toe komst had. Hoe kan het er dan nu zo somber voorstaan? Wortel leg de uit dat aan een aantal voor waarden niet is voldaan. Zo ging die haalbaarheidsstudie uit van een jaarlijkse RST-bijdrage van f150.000,- en een ontwikkeling lage rente verstrekt. „Het bad heeft nooit een kans gehad", al dus Wortel. Onaantrekkelijk Na een voortvarende start bleef een enthousiast vervolg uit. In vesteringen om het bad aantrek kelijker te maken en steeds te vernieuwen bleven achterwege. Nadat het nieuwtje eraf was, liep het bezoekersaantal terug. De in komsten bleven achter, waardoor steeds heviger moest worden be zuinigd. Gevolg was dat benodig de aanpassingen en zelfs noodzakelijke reparaties werden Als het net Ouwe Sunder klaas is geweest ben je als Horszei volkomen lamgesla gen. Alles is meer dan ien keer seit! Veel mis-, wan- en ande- <e toestanden die ook in dit hoekje van de Texelse Courant onder handen zijn genomen, vormden een onuitputtelijke inspiratiebron. Soms heel lijntjes, maar meestal plat vloers en vooral keihard pakte menigeen uit. Als je als co lumnist zo tekeer gaat, krijg je onmiddellijk een proces aan je broek, hoewel „tegenwoordig olies schijnt te kunnen...". Tes- selaars houden elkaar op overtuigende wijze minimaal bén keer per jaar de nach tspiegel voor en je mag hopen bat we niet alleen met een ka ler blijven zitten. Het was éérst en dan pasInderdaad. Het zit er weer op. Klaas is klaar... Horszei Volgens Nijpels zal het anders niet lang meer duren dat de gemeente Den Helder auto's moet wegsle pen of andere vervelende maatre gelen treffen. Uitgebreid wees hij op de vele ontwikkelingen op re creatief gebied in de marinestad. Diverse plannen zullen de komen de jaren tot een sterke stijging van het aantal bezoekers leiden, zo luidt de verwachting. Nijpels ontpopte zich als een ware promotor voor zijn stad toen hij een overzicht gaf van de toeristi sche attracties: het zeeaquarium bij vuurtoren De Lange Jaap, de fortificaties, winkelcentrum De Kroonpassage en als klap op de vuurpijl het „masterplan" voor de oude rijkswerf, waar een museum complex van nationale allure moet verrijzen. Doel is een half miljoen bezoekers binnen tien jaar. „Het kèn, want de randstad rukt straks op tot Alkmaar. Die mensen willen uitwaaien." Knooppunt Kooybmg Teso-directeur Wortel maakte aan de hand van cijfers duidelijk dat Nijpels geen loze kreten slaakte. Volgens hem zit het probleem vooral in de aanvoer van auto's. Als Den Helder straks jaarlijks 350.000 gasten weet te trekken, leidt dat tot opstoppingen bij de Kooybrug. Op piektijden zullen per uur 2.640 voertuigen de Kooybrug passeren, terwijl de wegcapaciteit slechts 1.450 is. Zelfs als de ver wachte „nulgroei" wordt gehan teerd (stabilisatie van het vervoer Lees verder pagina 5 Samen zoeken naar oplossingen voordet er echte problemen ont staan rond de verkeerssituatie in Den Helder. Dat is de boodschap die Teso-directeur Rob Wortel en de Helderse wethouder Gert Jan Nijpels gisteravond tijdens een thema-bijeenkomst van de WD In De Lindeboom verkondigden. Met name richtten de twee spre kers zich tot de twee aanwezige Texelse wethouders in de zaal. Schilling en Poster. Laatstge noemde hield het poot stijf: „Wij hebben geen geld." Desgevraagd zei Nijpels dat er geen sprake was van een één tweetje om de gemeente Texel on der druk te zetten. Volgens hem was er tot nu toe slechts met Wor tel over dit onderwerp van ge dachten gewisseld. „Maar", zo liet hij doorschemeren, „het zit er wel in dat we contact opnemen met de gemeente Texel." Nijpels wil Texelse (financiële) steun voor twee zaken. Ten eerste een onderzoek naar de bereikbaar heid van Den Helder en Texel de komende twintig jaar. Ten tweede wil hij graag snel de parkeersitua tie op de Helderse veerhaven ver beteren. De welbespraakte wethouder opperde om een grote parkeergarage te bouwen naast de aanlegsteiger. „Beter een driedeks parkeergarage dan een driedeks veerboot." De neerwaartse spiraal heeft ook een demotiverend effect op het personeel. Wortel: „Als er nooit eens iets kan, heb je ook weinig zin om naar het loket te vliegen en iemand te helpen. Dat kun je die mensen niet verwijten." Noodklok Eind maart werd de noodklok ge luid. Een angstig moment voor de gemeente, die zich financieel diep Een 28-jarige man uit Hengelo is woensdagavond met zijn auto in de slip geraakt en tegen de af rastering van een weiland tot stilstand gekomen. Daarbij sneu velden drie houten palen en tien meter draad. De auto liep enkele deuken en krassen op. Het onge luk gebeurde op de Zaandammer- dijk, tussen Bargen en de Schorrenweg. Gladheid, als gevolg van opvriezing, vormde vermoede lijk de oorzaak. in het zwemparadijs heeft gesto ken. Vandaar dat de vorming van een werkgroep werd toegejuicht en er gemeentelijke vertegenwoor digers in werden opgenomen (Ger Praamstra en Gert Pansier). Verder zaten Calluna's bedrijfsleider Bert Bergsma en bestuurslid Henk Pen- nings in de werkgroep. Met Wortel als onafhankelijk voorzitter werd in mei een omvangrijk onderzoek gestart. In augustus werd de werkgroep uitgebreid met RMT- voorzitter Jaap Honingh en bestuurslid Gerard Zoetelief. Molenkoog Eerst werd gekeken naar samen werkingsmogelijkheden met zwembad Molenkoog. Al snel werd duidelijk dat dat geen goed idee is. Molenkoog heeft een dui delijke functie als een „sociaal bad" en wordt voornamelijk door de eigen inwoners gebruikt. De bezoekers zijn zeer tevreden, zelfs over de entreeprijs, die met ge meentelijke subsidie aanvaardbaar laag wordt gehouden. Molenkoog wordt efficiënt geleid. „Je kunt natuurlijk altijd nog punt jes op de i zetten, maar dat gaat slechts om kleinigheden", aldus De aanbesteding van de herinrich ting van de Dorpsstraat en Bad- weg in De Koog vindt vandaag plaats. In de badplaats onstond vanmorgen onrust doordat de pro vincie bekend maakte dat uit het fonds Stads- en Dorpsvernieu wing 1996 géén f308.000,- (een derde deel van de kosten) wordt beschikbaar gesteld. Dit bedrag blijkt echter uit een ander provinci aal fonds, het Voorwaarde Schep pend Economisch Beleid (VSEB), te zijn toegezegd. „Zwart op wit", aldus gemeentesecretaris Piet Zoon. De Koog kan dus rustig sla pen. Drankrijder. Op de Laagwaalder- weg werd in de Ouwe Sunder- klaasnacht een 31-jarige automobilist uit De Cocksdorp tot stoppen gemaand. De blaastest wees uit dat hij een alcoholpromil- lage van 0,6 had. Gevolg was een procesverbaal en een rijverbod van drie uur. Wortel. Het aantal bezoekers is verhoudingsgewijs groot, rond de 60.000 per jaar. Een stabiele si tuatie. Materiaalkosten drukken door sa men te doen is geen optie. Als het druk is in Molenkoog is er vaak ook veel volk in Calluna, dus zijn de spullen op twee plaatsen tege lijk nodig. Qua bedrijfsleiding zou wei een aantal uren kunnen wor den bespaard door samenwerking. Als alles bij elkaar wordt gelegd, kan dat per jaar f40.000,- opleve ren. Maar dat is slechts een drup pel op de gloeiende plaat van Calluna. „Je loop het risico dat je de 'succes-story' van Molenkoog Lees verder pagina 5 De Texelse afdeling van de WD heeft weer een voorzitter. Onder ling heeft het bestuur Mies Plaatsman gekozen tot opvolger van de opgestapte Willem Bakker. De 53-jarige Mies Plaatsman was de afgelopen jaren al secretares se; die functie is nu voor het nieu we bestuurslid Els Zoon. De benoeming werd gisteravond bekend gemaakt tijdens de door de WD georganiseerde avond over verkeer en vervoer in De Lin deboom. „De overige bestuursle den vonden dat ik het moest worden", zegt de kersverse prae- ses desgevraagd. Ze zei ja, mede omdat ze na de verkoop van hotel Rebecca nu meer vrije tijd heeft, zodat ze mak kelijker aanwezig kan zijn bij poli tieke vergaderingen. Mies Plaatsman was al een jaar of acht secretaresse en reeds dertig jaar lid van de liberale partij. Ze hielp mee om een Texelse afdeling van WD-vrouwen op te richten. Bestuurlijk draaide ze ook mee in het bestuur van de WV en later TVL, waar ze penningmeester was. Volgens de tegenwoordig in Den Burg wonende voorzitter is het nog te vroeg voor veranderingen. „Er waait nu nog geen nieuwe wind. Maar we zullen zeker probe ren aan te haken bij het landelijke succes van de WD. Ook hopen we er meer Texelse jongeren bij te betrekken." Drie van de vele hoedendie waren te zien tijdens Ouwe Sunderklaas 1995. De strijd rond de illegale dakopbouw van het Greenside-gebouw was dit jaar het meest uitge beelde thema. Veel meer over wat hèt Texelse feest deze keer te bieden had, staat el ders in deze krant. Foto Harry da Graaf)

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1