Eiland-hoppen' via Waddentrek 1 Teleurstelling over ontoegankelijke dam Organisatie regelt alles cari oon Weegbrug wordt voetgangersbrug TEXELSE^" couRANT Volkskerstzang V Samenzang DEK en Smartlappenkoor Leren presenteren door Noortje Roll Oberufer kerstspel door Vrije School Verkeer Den Helder NOU ORRP ÜR WORDT DITDRRR WEER FLINK RRN OhS GETROKKEN BUKKEN EXELENTIE DflT HEET BO ON6 IN HET "3RRG0N "BUIGEN" Badgasten Reddingsplan Calluna Thijsseschool eert „Jac. P." met boek 0 ht De Vriendschap wordt de verbinding tussen Texel en Vlieland onderhouden. Straks IFoto Archief Texelse Courant) tn onderdeel van het .^lland-hoppen"? ijdens je vakantie van het ene iaddeneiland naar het andere tkken. Een droom van velen, ge- san door sommigen. Maar dat iel tot nu toe niet mee. Er zijn sast de reguliere veerdiensten aotverbindingen tussen de eilan- in, maar die zijn qua organisatie ggal verschillend van kaliber. Bo- sndien zijn ze niet op eikaar af- sstemd. Stichting Waddentrek seft er stuctuur in gebracht. zijn verschillende rederijtjes ac- 6f op de Waddenzee. Medewer- srs kregen regelmatig signalen it het leuk zou zijn als via een be- tald systeem van het ene eiland lar het andere kon worden ge- okken. De koppen werden bij el- lar gestoken en Waddentrek erd een feit. Deze organisatie Loonwerker Werner Dros zak te onlangs met zijn zware ma terieel door één van de bruggen waarmee de sloot op het terrein van het Maritiem <n Juttersmuseum kan wor den overgestoken. Dinsdag 'orgde hij voor herstel door een nieuwe brug aan te bren gen, waarbij hij gebruik maak te van de weegbrug die tussen 1934 en 1974 heeft dienst gedaan op het haven terrein van Oudeschild. Nadat de oude brugresten waren verwijderd werd de zes meter lange en tonnen zware weeg brug met de kraan op zijn plaats gezet (foto) op de oevers ondersteund door overdwars liggende ha- venpalen. De brug zit in de looproute naar de toekomstige ouder wetse smederij. Het is de be doeling dat deze smederij die door mensen van het mu seum in eigen beheer zal wor den gebouwd, volgend jaar in gebruik wordt genomen. De weegbrug bevond zich destijds achter het bekende „Pakhuus" en werd geëxploi teerd door J.D. Bakker, die een bevrachtings- en controlebe- drijf had. Talloze auto's, paard en wagens met bieten, graan en andere vracht zijn er in de loop der jaren mee gewogen. Omdat de installatie zich bui tendijks bevond, liep de twee meter diepe put onder de brug bij vloed soms onder water. In het kader van de Deltawerken werd de weegbrug destijds opgeruimd door Niek Dros, die het ding al die tijd had be waard op zijn terrein in Har- kebuurt. IFoto Harry de Graaf) boog zich over problemen als ge tijdestromingen en logistieke com plicaties. De bedoeling is dat .eiland-hoppers" zich aanmelden bij Waddentrek. Aangegeven dient te worden welke eilanden men wil bezoeken. Dat kunnen er twee zijn, maar ook alle vijf de Neder landse Waddeneilanden. Vervol gens wordt alles voor de klant geregeld: het vervoer naar de re guliere veerverbinding naar het eerste eiland, het verblijf op dat eiland, de overtocht naar het vol gende eiland en zo verder. Aan het eind wordt de hopper weer thuis afgeleverd. Ook het bagagever- voer wordt verzorgd. De organisatie vindt het een goe de zaak als de eilandhopper de auto thuis laat. Vandaar dat hii of zij bij de voordeur wordt afgehaald en er eventueel treinvervoer naar de vertrekhaven wordt geregeld. Vermaak Wie via Waddentrek een vakantie boekt, dient minimaal twee dagen op een eiland te verblijven. Dat heeft te maken met de vaardagen van de rederijen tussen de eilan den. Er kan worden gekozen uit verschillende soorten accommo daties, van luxe tot eenvoudig. „We hebben geen vaste contrac ten met één bedrijf", vertelt J. Yzerman van Waddentrek. „Op Texel hebben we bijvoorbeeld in ieder dorp wel een hotel of ver huurder waar we mensen kunnen onderbrengen." De eilandhoppers kunnen tevens kiezen uit enkele thema's voor ver maak tijdens hun verblijf. De keuze is gevarieerd. Natuur, cultuur of andere mogelijkheden die een eiland biedt. Retourtje Alle regelingen doen denken aan een keurslijf waar de reiziger in wordt gedwongen, maar dat is volgens Yzerman juist niet het ge val. „Je moet het juist zo zien dat wij hem een boel gepuzzel bespa ren. Hij hoeft alleen maar op een bepaalde tijd klaar te staan, wij zorgen voor de rest. Ook op de ei landen." De verbinding tussen Texel en Vlieland wordt verzorgd door Sil Boon van De Vriendschap. Bij hem heeft Waddentrek plaatsen aan boord gereserveerd voor hoppers. De eilandreizen kunnen alleen worden gemaakt tussen 8 mei en 23 oktober, daarbuiten wordt niet gevaren tussen de eilanden. Een probleem vormde het tarief systeem van Teso. Dat is geba seerd op een retourkaartje. Maar als iemand in Den Helder begint en in Lauweroog eindigt of omge keerd, is een enkele reis voldoen de. Yzerman: „We zijn daarover in onderhandeling en Teso denkt mee De andere veerdiensten ken nen het enkeltje al, dus daar speelt het niet." Qua prijs moet de hopper rekenen op zo'n f100,- per dag. Een bezoek aan alle eilanden neemt twaalf da gen in beslag en zal dus rond de f1200,- kosten. Voor de thema's moet apart worden betaald. „Het is niet onze bedoeling om er grof aan te verdienen. We willen een jaar proefdraaien om te kijken op welke punten zaken moeten wor den bijgesteld. De prijs wordt daarbij uiteraard ook meegewo gen", aldus Yzerman. Al het weer zo slecht wordt dat tussen de eilanden niet kan wor den gevaren, wordt het vervoer per reguliere veerdienst geregeld. Yzerman: „Het moet wel heel erg slecht zijn, willen die uit de vaart gaan. Uiteraard zijn dergelijke om standigheden vervelend, maar daarmee heb je te maken als je via zee reist. Het is het risico van de toerist." Boeken of informatie via Project bureau Waddentrek. Strandweg 1 9976 VS Lauwersoog. Telefoon 0519-349393 of 0592-345578. Televisie. De opnamen die on langs op Texel werden gemaakt door een Engelse cameraploeg voor een kinderserie, worden op 3 januari om 10.00 uur uitgezonden via BBC 1. VRIJDAG 15 DECEMBER 1995 De argumenten die Rijkswa terstaat gebruikt tegen het vrij gebruik van de nieuwe dam in zee bij de vuurtoren, zijn niet overtui gend. Dat stelt de publicist Bert Verkuil uit Hilversum in de bladen „Voor en door de visser" en „Zee hengelsport". Verkuil, een fervent sportvisser die vaak langs de Texelse kust is te vinden en al vele jaren artikelen schrijft voor het magazine Texel Toerist, roept Rijkswaterstaat (RWS) op om de dam alsnog toe gankelijk te maken. De dam zou zowel voor sportvissers als re creanten een attractie zijn, be toogt Verkuil. Ook stelt hij dat het redelijk begaanbaar maken van de dam ook voor RWS zelf van be lang is. Volgens hem zijn de moeilijkheden die RWS voorziet (vloed, gevaar van uitglijden) in elk geval niet van toepassing op sportvissers. „Veel sportvissers vissen van strekdam men en pieren. Ze weten precies wanneer ze wel en niet van zo'n strekdam kunnen vissen. De vaste regel voor de Keerdam bij West- Terschelling luidt: 'Twee uur na hoog water tot twee uur voor hoog water'. Komt het water snel ler op, dan zoek je eerder de hoge zeedijk op." „Dat de grote, onregelmatige brokken steen dfe aan de buiten kant van de dam liggen, een ge vaar opleveren, is geen nieuws. Sportvissers hebben daar geen enkele moeite mee. Ze nemen geen risico's, zeker niet als al die steenformaties glad zijn." Als sportvisser betreurt Verkuil de afsluiting extra, omdat hij ervan overtuigd is dat de dam één van de betere visstekken van Neder land zou kunnen worden. Vooral zeebaars, forel en gul moeten daar aan de haak te slaan zijn. „Hope lijk komt RWS terug op de beslis sing. Dijk- en strandvissers moeten de kans krijgen te bewij zen dat de gebruikte argumenten niet overtuigend zijn." In de RK kerk van Den Burg wordt donderdag om 20.00 uur een volkskerstzang gehouden. Mede werking wordt verleend door The Singers of The Lord, de blazers- groep van Excelsior, het RK Da meskoor en The Gospeltrain. ledereen is welkom. Vandalisme. Een 33-jarige inwo ner van Den Burg bemerkte woensdagochtend dat zijn au tospiegel was vernield. Het voer tuig stond geparkeerd aan de Vloedlijn. De totale schade beliep zo'n ƒ300,-. Fiets gestolen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd een turkooizen damesfiets ontvreemd van de Vogelenzang in Den Burg. Eigenaar was een 16-jarige inwo ner van Oudeschild. Het rijwiel was ongeveer f400,- waard. Muziekvereniging DEK en het Smartlappenkoor houden donder dag 21 december een kerstsamen- zang in dorpshuis De Waldhoorn, aanvang 20.15 uur. ledereen wordt uitgenodigd te komen kijken of mee te zingen. Toegang is gratis. De op Texel woonachtige tv- omroepster Noortje Roll gaat Ra dio Texel helpen. In januari brengt zij op twee avonden de radiome dewerkers de fijne kneepjes op het gebied van presentatie bij. Ook andere belangstellenden die zin hebben in radio maken, zijn daarbij welkom. Voor de redactie van Radio Texel staat een cursus presentatietech niek al lang bovenaan de wensen lijst. Zulke bijeenkomsten zijn echter meestal aan de overkant en zijn te duur om naar het eiladn te halen. Toen Noortje Roll werd ge vraagd om of zij bereid was te hel pen, reageerde zij onmiddellijk positief. De eerste cursusavond is op vrijdag 12 januari om 20.00 uur, de tweede avond volgt kort daarna. Met alle tips gaan de Texelse presentatoren zelf oefe nen; na verloop van tijd beoordeelt Noortje Roll of er nog „bijscho ling" nodig is. Geïnteresseerden kunnen zich op geven in de studio van Radio Texel, dagelijks tussen 18.00 en 20.00 uur via tel. 12199, of overdag bij Roelie Bakker in haar winkel aan de Groeneplaats, tel. 12587. Ouders en leerkrachten van de Vrije School voeren donderdag avond 21 december het Oberufer kerstspel op in de Doopsgezinde kerk in Den Burg. Het kerstspel wordt voorafgegaan door het pa- radijsspel. De avond, die om 20.00 uur begint, wordt afgesloten door het driekoningenspel, dat ook op 29 januari nog een keer wordt op gevoerd. VERVOLG VAN PAGINA 1 naar Texel tot het jaar 2015), blijft de Kooybrug een knooppunt met 2.160 voertuigen per uur. „De rijkswerf en de veerhaven zijn dan dus onbereikbaar", conclu deerde Wortel nuchter. „Laten we daarom niet afwachten, maar twintig jaar vooruit denken. Aan de hand van een onderzoek bepa len we dan hoe we de problemen het beste kunnen oplossen. Als dat Balgzand moet zijn, gaan we naar Balgzand. Maar pas als er écht geen ander alternatief over is." Monorail Vanuit de zaal stelde VVV- directeur Joost van Linge voor om de kwestie creatief aan te pakken. „Wat dacht u van een monorail vanaf een parkeerterrein aan de rand van de stad naar de rijks werf?" Nijpels antwoordde open te staan voor alle suggesties. Dirk Kuiter, Teso-matroos en cor respondent van de Harlinger Cou rant, toonde zich een kritisch toehoorder. „Ik werk nu al 27 jaar bij Teso en heb met de boot heel wat ontwikkelingen meegemaakt. Maar al die tijd heeft de gemeente Den Helder er niet op ingespeeld. Pas nu de marine is ingekrompen, papt Den Helder aan met Teso. Wij mogen bijspijkeren, want u heeft geen rooie cent", aldus Kuiter, zelf een geboren en getogen Nieuwe- dieper. „Stel dat uw buurman een barbe cue houdt en zijn gasten lopen steeds over uw tuinpad. Dat is waar wij mee te maken hebben. Bovendien heeft u een totaal ver- VERVOLG VAN PAGINA 1 aantast door samenvoeging en dat is niet verstandig." Failliet De werkgroep richtte zich vervol gens helemaal op Calluna. Het grootste probleem is het dalende aantal bezoekers. Dat is niet alleen de schuld van het Texelse zwem paradijs, maar een landelijke ten dens. Er werden drie scenario's ontwikkeld met hulp van DTV con sultants uit Breda. In het eerste geval wordt aan de huidige situatie niets gedaan. Het onderhoud wordt op een normaal niveau gebracht en op gebied van het toezicht wordt aan de wettelij ke normen voldaan. De bezoeker saantallen zullen dan blijven dalen tot onder de 100.000 per jaar. De tekorten lopen op tot f 680.000,- in het jaar 2005, maar duidelijk zal zijn dat dat jaar niet eens wordt gehaald. Kraan dicht Het tweede plan behelst het door breken van de dalende trend door actievere promotie. „Ik woonde hier al anderhalve maand, toen ik nog niet eens wist dat Texel een zwemparadijs had. En pas toen ik in de werkgroep kwam, hoorde ik dat er ook een sauna was...", leg de Wortel de vinger op de zere plek. Daarnaast zou de klantvrien delijkheid van het personeel moe ten worden verbeterd en zouden kleine aanpassingen het aange zicht van het bad moeten verbete ren. Dat kost geld, maar de verwachting is dat de bezoeker saantallen door deze maatregelen Vanmorgen is in de Thijsseschool een boekje gepresenteerd over het leven en werk van dr. Jac. P. Thijs se. Leerkrachten, ouders, leerlin gen en anderen hebben bij de samenstelling geholpen. Het met illustraties van Monica Maas ver fraaide album is voornamelijk bestemd voor de leerlingen en be vat tal van wetenswaardigheden over Thijsse en Texel, toen en nu. Na de ingebruikname van een i eemtuin is dit opnieuw een acti viteit van de school in het kader van het Thijssejaar. Overigens heeft Jac. P. Thijsse nooit in de naar hem vernoemde school voor de klas gestaan; ruim een eeuw geleden was hij hoofd van de toenmalige Franse school in Den Burg. keerd beeld van Den Helder", pa reerde Nijpels. De wethouder bood Kuiter een gratis rondleiding aan door de stad waaruit hij was „geë migreerd", een aanbod dat door Kuiter onmiddellijk werd aan genomen. Grenzen Harry Wuis wees erop dat Den Helder niet moet proberen Texel te imiteren op vakantiegebied. Bo vendien zijn er grenzen aan de groei. Nijpels gaf de TVL-voorzitter ten dele gelijk, maar ziet kansen, vooral op gebied van cultuur historisch toerisme „Je moet een doel voor ogen hebben. We gaan uit van het mooiste, maar onder weg kunnen we de plannen bijstel len." Nijpels wees een suggestie van Martin Eelman voor bredere aan- en afvoerwegen in Den Helder van de hand. „Wij willen geen soort rangeerterrein voor Texel creëren." stabiliseren op zo'n 126.000 per jaar. Dat is echter niet genoeg, want ook in dat geval stijgen de jaarlijkse tekorten tot f410.000,- in 2005 en zal de bank ruim voor die tijd de kraan dichtdraaien. Waterspeeltuin In het derde scenario wordt alles uit de kast gehaald om van Callu na de All Weather-voorziening te maken die iedereen voor ogen stond. Voor jongeren tot 12 jaar wordt momenteel nauwelijks iets geboden, terwijl dat toch juist de groep is waar het van moet ko men. „Als u mij diep in mijn hart kijkt, hoef ik niet zo nodig naar zo'n zwemparadijs. Maar als u mijn drie kinderen vraagt, dan trekken die mij wel over de streep. Helemaal als we er langs zijn gere den en het qua uiterlijk op kinde ren aantrekkingskracht uitoefent", stelde Wortel. Door een serre te bouwen met een waterspeeltuin (waar er nog maar twee van in heel Nederland zijn), kan de jeugd vermaak worden ge boden. Er zou een peuterbad geïn tegreerd -moeten worden en dient meer zitgelegenheid en horeca- voorzieningen voor de ouders rond het bad te komen. Kosten van de ze aanpassingen komen op een miljoen. Niet alleen herrie Invulling van het buitenterrein is onlosmakelijk verbonden met dit plan. Als dat aantrekkelijk wordt komen er mensen op af. Die zien het zwemparadijs en de cirkel is rond. Ook hierbij geldt dat de aan dacht vooral op de jeugd moet worden gericht, waarbij voor ouders zitgelegenheid met enige horeca belangrijk is. „Wat missen we op Texel? Een speeltuin voor de kinderen", ver woordde Wortel. „Het terrein biedt al mogelijkheden. Er is bijvoor beeld een berg." Door enkele speelwerktuigen neer te zetten waar geld in moet worden gewor pen en door een gepaste horeca- voorziening (terras), kan een deel van de kosten worden opgevan gen. Om er niet alleen maar een „herrie-verhaal" van te maken, kan ook een educatieve hoek wor den ingericht met bijvoorbeeld een Texelse schapenboet en een heemtuin. Het terrein moet op passerende toeristen aantrekkingskracht uit oefenen. „ledereen rijdt in zijn va kantie wel eens over de Pontweg. Het moet zo zijn dat het Calluna- park de aandacht trekt. Eenmaal op het terrein valt de blik op het zwemparadijs, met in de serre die waterspeeltuin. De volgende stap is een bezoek aan dat bad", schetste Wortel. De kosten voor aanpassing van het buitenterrein worden ook op een miljoen geraamd. Maar deze kunnen naar verwachting worden opgevangen door de exploitatie van de attracties en de horeca- voorziening. Plan drie is een inspirerend idee. Vreugdekreten bleken echter voorbarig. Na berekening bleek dat óók bij dit scenario, waarbij duidelijk sprake is van een kwali teitsverbetering, een faillisse ment voor Calluna onontkoom baar isl Drie plannen en geen oplossing. De werkgroep gaf echter niet op. Als Calluna failliet gaat, verliezen de aandelen hun waarde en gaat de gemeente voor ruim vier mil joen het schip in. Animo voor overname zal nihil zijn. Zelfs als rentelasten en aflossingen weg vallen blijft de exploitatie negatief en, als er niet fors wordt geïn- vestereerd, blijven de bezoeker saantallen dalen. Daar zal niemand instappen. Hoe is de situatie elders in het land? De werkgroep ging verschil lende zwemparadijzen af en kwam tot de ontdekking dat overal geld bij moet. Er is geen vergelijkbaar bad dat zonder financiële steun de exploitatie rond krijgt. Omdat Calluna voornamelijk een voorziening voor toeristen is en een meerwaarde aan Texel als toe ristisch produkt geeft, lijkt het lo gisch om de benodigde gelden daar vandaan te halen. Inclusief de broodnodige investeringen van twee miljoen is jaarlijks f500.000,- nodig om het zwem paradijs draaiende te houden. Door de toeristen- en woonforen- senbelastmg met 15 cent te ver hogen, kan dit worden opgevangen. Wortel vergeleek de situatie met het Center Parcs-concept. „Tach tig procent van de bezoekers zijn toeristen. Het ligt dus voor de hand dat zij voor de voorziening betalen. Bij een instelling als Cen ter Pares betaalt de toerist een opslag op de accommodatieprijs en kan daardoor gratis gebruik maken van een subtropisch zwembad. Texel is uiteraard geen Center Pares, maar Calluna is wel een algemene toeristische voor ziening waar men al of niet ge bruik van kan maken. Betaling via een algemene opslag voor deze doelgroep ligt dus voor de hand." Korting Uiteraard heeft deze oplossing nog meer haken en ogen. Verla ging van de entreeprijs is ook een voorwaarde om meer publiek te krijgen. Een toegangskaartje voor f7,50 is het streven, maar waar blijf je dan met de aandeelhou derskorting? Wortel: „Dat moet nog nader worden uitgewerkt. Je zou kunnen denken aan contrac ten met logiesverstrekkers, waar bij zij een bepaald bedrag betalen aan het zwemparadijs, gebaseerd op het aantal gasten dat zij gemid deld hebben. Die ondernemer kan dan zijn klanten aanbieden dat ze voor een bedrag van f10,- per per soon de hele week van het zwem paradijs gebruik kunnen maken. Of hij verhoogt zijn logiestarieven en laat ze gratis zwemmen..." Voor de particuliere aandeelhou der wordt gedacht aan een korting op de entreeprijs van 1,50 en een grotere korting bij aanschaf van een twintig badenkaart. De be doeling is dat het fraudegevoelige bonnensysteem verdwijnt en dat alle individuele aandeelhouders een pasje krijgen. Gezinnen met aandelen krijgen per gezinslid een pasje Ook voor groepen blijft een korting mogelijk van f1,50 p.p. Voor de werkgelegenheid is sce nario 3 aantrekkelijk. Uitbouw van Calluna naar een echte All Weather-voorziening levert banen op die niet alleen seizoensgebon den zijn. Beslissing Nu het rapport is gepresenteerd, mogen diverse Texelse organisa ties zich erover buigen. De ge meenteraad krijgt begin januari een uitgebreide toelichting en de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid praat er 18 januari over. Pas daar na zullen de standpunten bekend worden gemaakt en zal duidelijk worden hoe het met Calluna af loopt. Wethouder Poster heeft in het verleden al meerdere malen la ten doorschemeren dat hij wel is gecharmeerd van deze wending, maar de mening van de andere po litici zal blijken in de raadsvergade ring van 13 februari, als de knoop definitief wordt doorgehakt.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 5