ze Wen? jammer eigenlijk Goeie leer Volle Kiekendief voor kerstconcert itAüLbüyy COURANT Muzikaal begin van witte kerst Zingende Kogers trotseren kou Perfecte dag om het jaar af te sluiten Echt kindeke Kampioenschappen zwemmen in Calluna ALS ELKE SECONDE TELT Caravan gekraakt De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. nv PEN energiebedrijf noord-holland Stichting LEZEN. Keizersgracht 391 1016 EJ Amsterdam Niet minder dan 235 Texe laars en toeristen kwamen za terdagavond naar de kerstuitvoering die het Texels Christelijk Mannenkoor onder leiding van Martin de Visser gaf in het nieuwe theater „De Kiekendief" op De Krim. Er was geen stoel meer over. Een heel verschil met de avond te voren toen een voorstelling van de toneelgroep van SVC in dezelfde zaal niet meer dan 13 belangstellenden trok. De zangers brachten een geva rieerd programma van beken de en minder bekende kerstliederen, waarbij Marijke Witte en Biem Vlaming als so listen optraden. De mannen waren op dreef en vonden dat het lekker zong op het Kiekendief-podium. Het was de eerste keer dat een derge lijk groot koor in het theater optrad. De akoestiek bleek nogal „kort". Het voordeel daarvan is dat de gezongen woorden in de zaal goed ver staanbaar zijn, maar elk foutje komt ook genadeloos aan het licht. Het concert was gratis toegankelijk maar aan het slot werd gecollecteerd voor het transport van hulpgoederen naar Georgie. Mede dankzij de warme aanbeveling van voor zitter D. van Tatenhove was de opbrengst uitstekend: f1.123,75. TFYFT CF 7 7 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 (ADVERTENTIE) Leedvermaak is het beste ver maak. Wat hebben die Texe laars genoten van mijn aanrijding. Ze vielen allemaal over me heen in de afgelopen twee weken. Het geval haalde meerdere kranten, werd uit breid op straat besproken, ver volgens verwoed gespeuld met Ouwe Sunderklaas en kwam daardoor wéér in de krant. Nog steeds word ik aangesproken door mensen die het naadje van de kous willen weten. Om niet te spreken van het veel grotere aantal mensen dat er niet met mij maar met anderen over praat. Wat een belangstel ling, wat een warmte! Kom daar maar eens om in Haar lem, Hoofddorp of Den Haag. Krijgen andere Texelaars die zo iets meemaken, ook die aan dacht? Het leek wel of het om Willem Alexander of Patrick Kluivert ging. Toegegeven, het wés schok kend: bij het naderen van de voorrangskruising de bevroren ruit gepoetst in plaats van op gelet en voorrang gegeven. Daardoor van links komende auto in de flank geramd. En dan die 0,75 promille. Dat is niet zóveel maar het is meer dan mag. Er zijn tientallen Texelaars die regelmatig met een heel van grootere slock op achter het stuur kruipen, maar daar kun je natuurlijk geen ex cuus aan ontlenen. Ook had ik mijn gordel niet vast, zodat ik met het hoofd een ster in het glas sloeg. Mijn gele Suzuki aan de voorkant verkreukeld. De andere wagen een forse deuk. Dus veel schade, schrik en schande. Goddank geen do den of gewonden, omdat het allemaal met geringe snelheid gebeurde. De verbaliserende politieman nen Jan van der Meer en Ar thur van Schaik waren verbaasd over het toeval. Op dat nachtelijk uur was er prak tisch niemand op de weg. Eigenlijk was het een prestatie oat ik in die leegte toch nog iemand had weten aan te rij den. Een ander toeval was dat het precies gebeurde op de plaats waar ik 50 jaar geleden stond toen ik mijn huis in de lucht zag vliegen als gevolg van een ontploffende munitie wagen. En het was ook de plek (vlak naast de begraaf plaats!) waar ik kort daarvoor was gewond toen ik werd aan gereden door een fietsende Georgiër. Het gebeurde een paar dagen voor Ouwe Sunderklaas zodat het speulende volk nog net ge legenheid had om mij op twaalf december ongenadig op mijn lazer te geven. De samen loop van omstandigheden wil de verder dat ik voor het eerst van mijn leven was benoemd in de jury, zodat ik die avond niet beschaamd kon wegkrui pen, maar pijnlijk werd gecon fronteerd met diverse reconstructie's van mijn eigen misdrijf. Lachend als de beken de boer heb ik steeds royaal punten toegekend, waardoor een der voorstellingen de eer ste prijs kreeg. Wés dat allemaal wel zo toe vallig? Misschien heeft het zo moeten zijn, ter lering en ver maak, vooral ter lering. Blijk baar wil het Opperwezen mij nog een tijdje gedogen op deze aardkloot en heeft mij op Zijn bekende hardhandige wijze tot de orde willen roepen en tot nadenken willen stemmen. Nou, daar heeft Hij dan succes mee gehad. Wat een schrik! Toen ik na de klap de auto uit stapte en duizelend in de misti ge vriesnacht stond, hoopte ik even dat het een bange droom was waaruit ik spoedig opge lucht zou ontwaken. Het mocht niet zo zijn. De getroffen auto was van de 20-jarige Maaike van Leeuwen die met vrienden terugkwam van een avondje bowlen in De Koog, opweg naar de Marico- weg. De drie stapten onge deerd uit, goddank. Ik kende hen niet, zij mij wel. „Mooi on derwerp voor een stukkie!" riep een van de knapen. Maai ke was in staat om met dezelf de auto naar huis te rijden om de politie te bellen. Die politie was er snel. Op de vraag uit welke richting ik was geko men, was ik met stomheid geslagen. Nee, dat kwam niet van de cfrank, maar van de klap waarmee ik met het hoofd tegen de voorruit was gesla gen. Gedurende vijf minuten had ik alle gevoel voor plaats en richting verloren. Ik heb blijkbaar een hard hoofd, want herstel trad spoedig in. Geen spoor van een hersenschud ding. De drie jongelui in de an dere auto klaagden de volgende dag wel over hoofd pijn, maar ook dat was van voorbijgaande aard. Ik kreeg nog wel de waarschuwing dat ik misschien wiples zou krij gen. Wiples? Later begreep ik dat ze whiplash bedoelden, schade aan de nekwervels, die zich vaak pas later openbaart. Jan en Arthur maakten correct doch vriendelijk proces verbaal op en bleken niet afkerig van service. Ik kreeg een pleistertje voor een hinderlijk bloedend wondje aan mijn hand en ze zorgden ervoor dat ik veilig thuis werd afgeleverd. Ze ont hielden zich van opvoedkundig bestraffend gepraat, zoals sommige van hun collega's vroeger wel eens deden. Pas een paar dagen later liet Arthur zich ontvallen: „Zoiets had ik nou van jóu niet verwacht". Zijn bezorgdheid was oprecht en hij zei het met zo'n tragi sche oogopslag, dat ik die nacht geen oog dicht deed van spijt en zelfverwijt. Genoemd promillage was het gevolg van drie glazen bier, ge consumeerd in De Twaalf Balc- ken, waar ik een periodiek werkbezoek had gebracht. Drie is er één teveel en dat lijkt aar dig te kloppen met die 0,75 promille. Omdat enige tijd ver streken was tussen het laatste glas en het in de auto stappen, dacht ik dat het wel kon. Ook toen we na de aanrijding op- weg waren naar het blaas/meetapparaat in het poli tiebureau hoopte ik nog dat het met een sisser zou aflo pen. Er was toen immers nog meer tijd verstreken en ik had wel eens gehoord dat het ap paraat niet erg kritisch is af gesteld, zodat een drankrijder die het niet al te bont heeft gemaakt, het voordeel van de twijfel krijgt. Dat viel dus vies tegen. Zou er toch meer aan de hand zijn geweest dan dat éne glas teveel? Misschien. De middag tevoren had ik twee Juttertjes achterovergeslagen in het mari tiem museum tijdens het be zoek van bestuursleden van de Stichting Ideële Reclame (SI RE). Dat was tien uur voor de aanrijding. Zou er nog een rest Juttertje in mijn bloed hebben gezeten? Als dat kan, is het hoog tijd om daartegen te waarschuwen. Want het bete kent dat iemand die 's avonds een paar borrels drinkt, de vol gende ochtend niet met de auto naar zijn werk kan. Toch doet haast iedereen dat toch. Een alcoholcontrole wordt in de ochtenduren zelden gehou den maar zou een rijke oogst kunnen opleveren. Idee voor een nieuwe SIRE-campagne: „Je bent een rund, als je denkt dat je tien uur later alweer in je auto kunt". Autoberger Toon Schoenmaker werd uit zijn bed gebeld om mijn verfomfaaide Suzuki Alto weg te slepen. Hij heeft er ook voor gezorgd dat het WA- verzekerde wagentje inmiddels weer piekfijn in orde is. Ik overweeg om hem daarvoor te huldigen, maar ik wacht eerst de rekening af. Ik had de auto ook als total loss kunnen be schouwen en een andere wa gen kunnen kopen, want hij is inmiddels 7,5 jaar oud en heeft er 100.000 km opzitten. Ik heb nog wat garages gebeld. Bij Westend hadden ze wel een leuke Alto van dezelfde leeftijd. Maar die was niet geel, dus onbruikbaar. En ook duurder dan de reparatie maximaal zou kosten met gebruikmaking van tweedehands onderdelen. De keus was dus niet moeilijk. Ik denk dat ik de Texelse ge meenschap een dienst bewijs door in die opvallende gele wa gen te blijven rijden. Andere weggebruikers zien de Alco dan tijdig aankomen en kunnen een goed heenkomen zoeken. Die hele toestand heeft me een hoop geld gekost. Gerech tigheid, uiteraard. Je hoort mij niet klagen, hoewel ik de finan ciering nog niet rond heb. Nu deongerechtigheid in deze zaak. De aangereden auto van het minder prijshoudende merk Skoda is wél total loss ver klaard. Maaike zit dus zonder, wat slecht uitkomt want ze is bezig te verhuizen, heeft veel kosten en is niet rijk. Ze kan een tijdje een huurauto krijgen, maar die wordt slechts voor driekwart door mijn verzekering betaald. Dat is de normale re gel, maar ik kan me voorstellen dat Maaike zich als onschuldi ge partij knap genomen voelt. Dit onderdeel van het probleem is inmiddels opgelost, want ik heb haar aangeboden dat ont brekende kwart te betalen. Maar haar auto is ze kwijt. Van de uitkering van de verzekering kan ze geen andere kopen. Hoewel... misschien is er iemand die voor een leuk prijs je iets bruikbaars heeft staan. Dat zou mooi zijn voor haar en natuurlijk ook voor mij, al heb ik het niet verdiend. Voor 1996 heb ik één goed voornemen, niet moeilijk te ra den. En mijn nieuwjaarswens is dat die tientallen andere Texe laars waarover ik het in dit stukje had, zich bij mij aanslui ten vóórdat van Hogerhand wordt ingegrepen. Dat is pas Heil en Zegen. Niemand weet 'dat nu beter dan Harry. Niemand schijnt te weten sinds wanneer op het dorpsplein in De Koog de jaar lijkse kerstzang wordt gehou den. Was het zondag j.l. de achtste, negende of tiende keer? Hoe dan ook, de enige Texelse kerstbijeenkomst in de openlucht is in de badplaats niet meer weg te denken. Ook nu waren er honderden be langstellenden, die drie rijen dik rond de grote kerstboom voor de kerk stonden. Dankzij de windstilte konden zij de vrieskou goed verdragen, zo dat het niet moeilijk was het drie kwartier vol te houden. Na afloop wachtte warme chocolademelk in de bowling. Muzikale medewerking werd gegeven door het in dikke winterjassen gestoken Ko ninklijk Texels Fanfare en de solisten Dory Verschoor-Kuip en Gijs Verschoor. Schooldi recteur Theo Habraken gaf lei ding aan de manifestatie en sprak een welkomstwoord. De gezamenlijk gezongen kerstliederen werden leuk af gewisseld door minder beken de kerstliedjes die waren ingestudeerd door leerlingen van de Lubertischool. IFoto Hgrry de Creof) Joris jarig op oudjaar Oudjaar en dan nog jarig zijn ook. Twee feestjes die geen ideale combinatie lijken. Joris Schrama (16) uit Den Burg, één van de talrij- Tijdens de „herdertjesmis" op kerstavond in de RK kerk van Den Burg lag er een echt kindeke in de kribbe. Meester Albert Scholl van de Jozefschool en zijn vrouw Em my hadden hun baby „uitgeleend" voor de rol van Jezus in een kerstspel. De pasgeborene rea geerde alsof het een jaarlijks klusje is. Het kind liet de belangstelling van de tientallen kinderen die langs pastor R Kolkman het altaar beklommen om met vertederde blik een kijkje in de kribbe te ne men, rustig over zich heen komen. (Foto Frens Hopmonl ke Texelaars die op oudejaarsdag (zondag) jarig zijn, kan er niet mee zitten. „M'n verjaardag is toch een perfecte dag om het jaar mee af te sluiten. En december is gewoon de gezelligste maand om jarig te zijn. Op oudjaar heeft iedereen toch niets te doen en kunnen mijn vrienden mooi op m'n verjaardag komen." Dat feestje houdt Joris altijd overdag. „Beregezellig, tot zeven uur 's avonds. Dan is de ver jaardag afgelopen, begint oudjaar en zet mijn moeder de oliebollen op tafel, 's Avonds vieren we ge zellig oudjaar met de familie. Na twaalven ga ik nog even Den Burg in om m'n vrienden de hand te schudden." Het had weinig gescheeld of Joris was op nieuwjaarsdag jarig ge weest. Moeder Geertje: „Het spande er de hele dag om. Maar uiteindelijk werd Joris om half elf 's avonds geboren." In de vers gevallen sneeuw zorgde de Chr. muziekvereniging Excelsi or voor een poëtisch begin van eerste kerstdag. De muzikanten wekten de Oosterender bevolking om half acht 's ochtends met kerstliederen, die op verschillende plaatsen in het dorp ten gehore werden gebracht. Een dag later deed het orkest het nog eens dunnetjes over in de Ned. Hervormde kerk tijdens het traditionele kerstconcert, dat voor de vijftiende maal plaatsvond. De stampvolle kerkzaal genoot een vol uur lang van afwisselende, goed in het gehoor liggende num mers, die aanstekelijk werden uit gevoerd onder leiding van dirigente Betty Bakker. Zanger Rob Manse kreeg de handen op el kaar met twee fraaie vertolkingen, op orgel begeleid door Elias Hor dijk. Met Christmas Swing", dat in verkorte versie als toegift nog maals klonk, kreeg het copcert een vrolijk slot. In elk geval was het publiek „in the mood" om gul te geven voor de actie „Stuur een Papoea naar schoolDe op brengst bedroeg ongeveer f875,-. De Texelse kampioenschappen zwemmen zijn weer in aantocht. De wedstrijden zijn op vrijdag 19 januari in „Calluna", maar wie wil meedoen moet zich voor 8 januari opgeven. Ook zwemmers die geen lid zijn van ZPC TX '71 kun nen deelnemen. Gezwommen wordt in verschillen de leeftijdsgroepen jongens en meisjes. Voor deelnemers onder de acht jaar staan 50 meter schoolslag, 25 m vrije slag en 25 rugslag op het programma. Voor kinderen tot 10 jaar: 50 m schoolslag, 50 m vrije slag en 50 m rugslag. Categorie onder 12, 14 en 16 jaar: 50 m vlinderslag, 50 m vrije slag en 50 m rugslag. Boven 16 jaar: 50 m vlinderslag, 100 m vrije slag, 100 m rugslag. Voor de 400 en 1500 meter vrije slag geldt een vrije inschrijving. De organisatie behoudt zich het recht voor om minder getrainde deelne- mers(sters) niet op deze afstanden te laten starten. Inschrijfformulie ren van de zwemclub moeten, ver gezeld van f6,-, worden ingeleverd bij Lia Witte, Buytengors 84, 1791 WS Den Burg. Alleen deze aan melders kunnen rekenen op een startplaats. Voor informatie: tel. 315326, tussen 18.00 en uur. Een oude caravan aan de IJsdijk in Oudeschild, die door jongeren als clubhonk wordt gebruikt, was in de nacht van eerste op tweede kerstdag het doelwit van inbre kers. De onbekenden namen enke le honderden guldens uit een geldkistje mee. Ze waren binnen gekomen door een raam te force ren.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 11