Cjroen ^wartrjexels in het Eén voor allenallen voor één N Kottervloot overleeft vangstbeperking wel Hordifood helpt TV aan opnamestudio Bij de jaarwisseling Inkomsten vissers zullen dalen, maar: ummer Beterschap KLIF 12 THE JUG BROS BLUESBAND 06 904 904 01 VERDER IN DIT w Vier dagen achtereen plaatjes draaien w Landbouw terugblik w CarToon Speciaal w Texel inspireert amateur-fotografen w Herinneringen aan Thijsse gebundeld Jook Nauta is terug jw Harry: goeie leer Muzikale witte kerst Aanleg Dorpsstraat door vorst vertraagd? lUssen dijk en duinenrij TEXELSE^COURANT Meubelmakerij Jokan Tromp fi) 1996 begin je goed in 1 januari v.a. 20.30 uur: Vrij entree TEXELSE^COURANT Gezamenlijke krant na oud en nieuw. T^jorszel Veilig Auto glijdt van besneeuwde weg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 11045 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111 Redactie tel. 362620, fax 314111. B.g.g. in dringende gevallen 06-52 78 49 62 of 06-52 78 43 20. Redactie buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 317266. ERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS M.45 even de krant bellen Ik H altijd het ljal-.lt niruw Vaf zijn wij opeens onbeholpen Is een flinterdun laagje ijs onze uitenwereld heeft bedekt. Auto's lezen hun eigen weg en trekken ich van de bestuurder niets aan. 'erschil tussen het gas- en rempe daal is er dan niet meer. Bij gebruik ichten zij dezelfde onvoorspelbare evolgen aan. Ook te voet zijn wij ipeens minder zeker van onszelf jan onder de normale omstandig- \eden. Behoedzaam schuifelen vij voort en de bolling van de traat blijkt een hindernis van be ekenis. Wat normaal zo ver bouwd is, wordt dan een soort wontuurlijke survivaltocht. 'ind december wensen wij elkaar joede kerstdagen en een voor spoedig nieuwjaar. Wensen waar lij wij steeds uitgaan van normale omstandigheden", ofte wel de afwezigheid van letterlijke en figuurlijke ijzel. Toch weten wij maar al te goed dat het soms ijze- len kan; dat het kan tegenzitten; dat de dingen anders lopen dan je wilt. Als het letterlijk ijzelt gaat iedereen er terecht van uit dat de gladheid wordt bestreden, dat er wat tegen wordt gedaan. Maar wanneer de ijzel ons figuurlijk uit ons normale doen haalt, dus als het leven wat tegenzit, dan is het veel minder vanzelfsprekend dat er hulp wordt geboden; dat er naar oplossingen wordt gezocht. Dan is het vaak zo dat geldt: „leder voor zich en..." Toch heeft juist het (bijna) afgelo pen jaar laten zien dat het ook an ders kan, dat een gezamenlijke aanpak meerwaarde heeft en re sultaat oplevert. Geheel willekeu rig noem ik de volgende drie voorbeelden. In de eerste plaats de vijftigjarige herdenking van de bevrijding. Op een waardige en feestelijke wijze werd stilgestaan bij deze belangrij ke periode in de Texelse geschie denis. Geconstateerd kan worden dat het mogelijk is met elkaar te erkennen dat er verschillende ver sies van de historische werkelijk heid kunnen zijn, die elkaar niet (meer) uitsluiten. Verschillende versies die samen juist het goede beeld laten zien. In de tweede plaats denk ik aan de actie van TVO om de promotie van Texel door de VVV weer voor vijf jaar veilig te stellen. Het is verheu gend dat een persoonlijke benade ring een groter en breder draagvlak heeft opgeleverd, niet alleen voor de VVV, maar ook voor TVO zelf! In de laatste plaats wil ik het con venant noemen tussen de ge meente, provincie, agrariërs, natuur- en milieugroeperingen en recreatie-ondernemers. Het is goed te constateren dat er vanuit verschillende invalshoeken over eenstemming bestaat over de vraag hoe Texel er over 20 jaar uit moet zien. Graag wens ik u allen een goed en voorspoedig 1996. Een jaar met, naar ik hoop, niet al te veel inbreuk op de normale omstandigheden. Niet teveel ijzel dus, maar als het letterlijk of figuurlijk mocht ijzelen, dan hoop ik dat wij in staat zullen zijn elkaar voor uitglijders te be hoeden en dat wij samen overeind mogen blijven. Juist dan is het van belang dat het „ieder voor zich" plaats maakt voor „één voor al len,allen voor één". W.L.F.C. van Rappard is dat de TX 2 werd verkocht. Bo vendien is de TX 38 in span gaan vissen met vissers uit Stellendam, wat gevolgen had voor de Texelse besomming. De haringvissers mo gen volgend jaar twintig procent minder vangen. Oostblok De twee kotters die op kabeljauw vissen en die als enige volgend jaar méér vis (7,6 procent) aan wal mogen brengen, kregen afgelopen jaar gemiddeld minder dan drie gulden betaald voor hun vis. Con currentie vanuit het buitenland, vooral het Oostblok, wordt als oorzaak aangewezen. In '94 lagen de prijzen ongeveer een gulden hoger. Gevolgen vloot De afnemende inkomsten in de visserij zijn niet zonder gevolgen gebleven. De laatste paar jaar zijn geen nieuwe kotters aan de Texel se vloot toegevoegd. Behalve de omvang van de winst, komt dat ook door de prijs die de vissers voor hun gebruikte kotter kunnen maken. Kregen ze tot voor kort nog de nieuwprijs die ze destijds voor het schip hadden betaald, te genwoordig worden zulke bedra gen bij lange na niet meer geboden. Er is zelfs nauwelijks vraag meer naar tweedehands schepen, alleen vanuit Afrika. De prijzen daar zijn echter minimaal. Verder is de afschrijvingstermijn, en daarmee de levensduur van de kapitale kotters verlengd. De gar- nalenkotter TX 30 die onlangs werd verkocht, putte voordeel uit een uitkoopregeling in het kader van de aanpassing van de mossel percelen. Modernisering Geen nieuwbouw weliswaar, maar op onderhoud van de kotters wordt niet bezuinigd. Waar moge lijk worden de schepen gemoder niseerd. Zo is de TX 38 er vier maanden uit geweest om een De firma Hordifood heeft kantoor ruimte aan de Spinbaan beschik baar gesteld aan TV Texel. De ruimte kan worden gebruikt als studio en montagekamer. Om de Stichting Lokale Omroep Texel - waaronder TV Texel ressorteert- te vrijwaren van financieel risico, is de tv-zender gisteren (woens dag) ondergebracht in een stich ting. Vrijdag, tijdens de verkiezing van de Texelse sportman, sport vrouw en sportploeg van het jaar, starten de tv-opnamen voor de eerste reguliere uitzending, op zondag 28 januari. De demonstratie-uitzending op 11 november heeft veel losgemaakt op het eiland. Veel bedrijven heb ben positief gereageerd op de ac quisitie door TV Texel. De vraag naar reclamezendtijd bleek zoda nig groot, dat de werving tijdelijk moest worden stopgezet, omdat Als het vriezende weer langer dan een paar weken aanhoudt, moet de aanleg van nieuw plaveisel in Dorpsstraat en Badweg in De Koog tot het najaar worden uit gesteld. Nu nog wordt gehoopt dat de fir ma Westerlaken, die onlangs als laagste inschreef voor het werk, op 8 januari a.s. kan beginnen. Veel later starten is onverant woord, want dan ligt de straat nog open als het paasvakantie is. De gunning van het werk liet op zich wachten, maar de problemen die daarvan de oorzaak waren zijn opgelost. Het werk is dus gegund. De steensoort die in de nieuwe straat wordt verwerkt, staat nu ook vast. Het wordt een bruin ge vlamde gebakken steen van Duits fabrikaat. In de „goten" van de straat zal een nog donkerder steen van hetzelfde type worden toe gepast. Zoals bekend heeft het Koger be drijfsleven een derde van de kosten van het projekt moeten op brengen. Dit bedrag is door de or ganisatie gegarandeerd en komt dus op tafel. Het is echter nog niet helemaal bij elkaar gebracht om dat enkele bedrijven nog over de brug moeten komen. Zonder telefoon. Bewoners van de Mulderstraat in Oosterend moesten het met de kerstdagen zondertelefoon stellen. Tijdens werkzaamheden was de PTT-kabel gebroken. Huizen met even num mers kwamen daardoor zonder te lefoon te zitten. Technici hebben het mankement inmiddels her- steld. nieuwe motor te installeren en is de dekuitrusting gemoderniseerd. Ook de TX 43 en de 49 kregen een nieuwe motor. De TX 4 ging het dok in voor klein onderhoud. door Klaas Bonne Aan het ziekbed van ons eiland Welt in mijn ooghoek soms een traan Ik vraag mij af, waar komt die ziekte Toch in 's hemelsnaam vandaan? Is het een toeristenvirus? Is het een bungalowsyndroom? Of zat er toch nog een bacterie In het laatste beetje room? Of was het toch de vreemde koekoek Die zijn ei hier onderbracht? Of werd zij door inheemse ezels Onder tafel door verkracht? Ik neem mijn hoed af voor de dokter Met het juiste medicijn Misschien een kuur in 't tropisch zwembad maar die kans is uiterst klein Wie weet, komt uit de residentie Nog een aangepast dieet Waarin ook de kleine man zich Verzekerd van een plekkie weet Maar moet Heinz hier ieder jaar Meer belasting dokken Hangt hij straks bestimmt nicht mehr Aan Frau Antjes rokken En dan zit hier de geneesheer Met zijn handen in het haar Maar toch wens ik hem veel zegen En wijsheid in het nieuwe jaar (ADVERTENTIE) <,rari £mtrL frifii ié Let U/n. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: anders de commercials niet op tijd klaar kunnen zijn. Het bedrag dat aan toezeggingen is binnenge haald, heeft de werkgroep vol doende vertrouwen gegeven om de aanschaf van technische appa ratuur te overwegen. Bij de vorige uitzending werden nog spullen ge huurd. Het is de bedoeling dat de regulie re uitzendingen plaats gaan vin den vanuit d'Ouwe Ulo. Als vaste opname- en montageruimte kun nen de tv-makers minstens een half jaar beschikken over het ge bouw van Hordifood, die het pand vooruitlopend op een verbouwing van het bedrijf voorlopig niet nodig heeft. Hordifood krijgt in ruil een tv-spotje over het bedrijf. Te zijner tijd hoopt TV Texel een mobiele re portagewagen aan te schaffen waarmee opnamen op lokatie kun nen worden gemaakt. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (JrKt ^mirl Ti\rli i» Let IwarL. In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 1 januari a.s. zal,er volgende week een gezamenlijke krant verschijnen op donderdag 4 januari. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag a.s. vóór 17.00 uur. gen niet bij. Ongeveer zestig pro cent van de vissers benut de resterende tijd van het jaar om de beschikbare quota vol te vissen. Dat lukt overigens nietmeer. De Texelse besomming van de schol blijft steken op circa 75 procent (landelijk 87 procent!) van het be schikbare vangstvolume, bijeen gebracht in de Groep Texel. In to taal wordt 3.300 ton schol gevan gen, wat in vergelijking met '94 een aanzienlijke achteruitgang is. Toen werd nog 4.000 ton schol aan wal gebracht. De prijs bleef steken op gemiddeld drie gulden per kilo, een middenprijs die al ja ren geldt, zodat de inkomsten om laag gingen. Tong Ook de tongvissers krijgen dit jaar het quotum niet vol. De 2.250 ton tong die in '95 bij de visafslag werd afgeleverd, was ongeveer 95 procent van het totale vangstvolu me. In '94 werd nog 2.370 ton ge vangen. De gemiddelde prijs van de tong was dit jaar ongeveer veertien gulden, wat iets beter was dan vorig jaar. Aan haring werd ongeveer 14.500 ton gevangen, vergeleken met '94 (20.000 ton) een behoorlijke ach teruitgang. Eén van de oorzaken van de verminderde haringvangst in zijn auto achter de man richting Den Hoorn reed. „Omdat er een tegenligger aan kwam, moesten we allebei even uitwijken", vertelt hij. „Toen we daarna weer naar het midden van de weg stuurden, raakte die man in de slip. Hij reed helemaal niet hard, misschien maar 20 30 km per uur. De auto raakte in de berm en kantelde tenslotte in de sloot. Het leek wel slow motion." De kok stopte en zag dat de pech- volle automobilist ongedeerd was, maar zelf niet uit de auto kon klau teren. Hij besloot door te rijden naar een boerderij om de politie te bellen. Daarna ging hij terug en wist de man, die inmiddels naar de achterbank was gekropen, uit diens benarde positie te verlossen. Horszei De brandweer inspecteert de auto, die „in slow motion" van de wal in de sloot was beland. iFoto Frans Hopman) Kottervissers moeten erop rekenen dat hun inkomsten vol gend jaar flink omlaag gaan. Hun schepen mogen 25 tot 30 procent minder tong en schol aan wal brengen en 20 procent minder haring. Dat treft zowel de reders als de be manning, die doorgaans in maatschapsverband opereren. De verwachting is dat de Texelse vloot de vangstbeperking wel zal overleven. Mits deze van voorbijgaande aard is. Als de inkrimping meerdere jaren gaat duren, zal een aantal be drijven het niet bol kunnen werken. De vissers beschou wen 1995 als een „redelijk jaar". De Texelse vloot heeft in vergelij king met de landelijke visserijwe reld betere vooruitzichten. De 25 kotters in Oudeschild hebben ge middeld méér geïnvesteerd in vangstrechten dan die in de rest van Nederland. Dat neemt niet weg dat bepaalde bedrijven het toch moeilijk krijgen. Vissers die de laatste jaren geen vangstrech ten hebben gekocht, worden het zwaarst getroffen door de beper kingen. Oorzaak van de vangstbeperking „Verrek, kijk nou! Ze hebben hier ook al stadswachten!" Inderdaad, momenteel maakt het centrum van Den Burg kennis met dit stadse feno meen. Bij wijze van proef zet ten plaatselijke Bromsnorren hun beste beentje voor. Voor de toeristen een veilig en ver trouwd gevoel, want tegen het décor van het inmiddels royaal vertegenwoordigd grootwinkelbedrijf is geünifor meerde bewaking een nor maal verschijnsel. Maar is het daarom ook gewenst en noodzakelijkWe mogen ons gelukkig prijzen dat we ons wat criminaliteit betreft -nog steeds- in positieve zin onder scheiden van de „rest van Ne derland". Veel Tesselaars laten de achterdeur los, zetten hun fiets en auto niet op slot, winkeldiefstal is meestal kwa- jongenswerk en een echte overval? We zorgen er met zijn allen voor dat we óók in het nieuwe jaar Texel op onze eigen manier veilig houden... is de lage visstand van de schol, zoals door biologen is vastgesteld. Als dit inderdaad zo is, dan heb ben de vissers wel begrip voor de verlaging van de scholquota met dertig procent. Kritiek is er op de opgelegde vermindering van de tongvangst met 23 procent, ter wijl daarvoor volgens de vissers geen biologische reden is. „Alleen omdat de scholvisserij omlaag moet, moet de tong ook omlaag. Dat argument vinden wij onte recht, maar heeft bij de autoritei ten geen gehoor gevonden", aldus Bas van der Beek, voorzitter van visserijvereniging DETV. Schol Vooral de vissers op schol, in ton nen de meest gevangen vissoort door de Texelaars, worden gedu peerd. De opgelegde vangstbeper king van dertig procent wordt waarschijnlijk niet gecompenseerd door een prijsverhoging. Momen teel brengt een kilo schol op de vi safslag gemiddeld zo'n drie gulden op. Italië is het voornaamste afzet gebied voor deze vissoort. De lire is echter in verhouding tot de gul den een zwakke valuta, wat nade lig is voor de export. Een prijsverhoging wordt vermoedelijk niet door de kopers geaccepteerd. Tong De tong kan wél duurder worden. Deze behoort tot de luxere vis soorten, waar de consument meer geld voor over heeft. De vangstbe perking zal waarschijnlijk geen in vloed hebben op de prijs van de haring, evenals de kabeljauw, waarvan veel uit het Oostblok wordt aangevoerd. Als gevolg van de vangstbeper king zal de Texelse kottervloot vol gend jaar waarschijnlijk niet zo vaak uitvaren. Hoe de „stilligrege ling" er precies uit gaan zien, wordt een dezer dagen bekend ge maakt. Stilliggen was er de afgelopen da- De witte kerst was voor een be jaarde inwoner van Den Burg min der leuk. Omstreeks kwart voor tien belandde hij met zijn auto over de kop in de sloot langs de Hoornderweg, tussen de boerde rijen Wezenspyk en Halfweg. De man mankeerde niets en was al uit de auto toen de brandweer ter plaatse kwam om hem te be vrijden. Degene die de bestuurder uit de auto haalde, was de 24-jarige Mi chel Nagel, kok van restaurant Loodsmanswelvaren. Hij had het ongeval zien gebeuren, omdat hij

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 1