Zes onvergetelijke ontmoetingen met Dr. Jac. P. Thijsse" in het PEN-bassin? Komen de vrouwen E Han Fischer bundelt herinneringen geld als JJoe is het nou met...? Sport TEXELSE y couRANT <7 /L, Verrassende zege Onder de Pomp Thijsse keek over schouder mee Verkoeling aan zee tijdens hete zomer Hoed van Greenside houdt gemoederen bezig DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 Er is heel wat door en over Dr. Jac. P. Thijsse geschreven. In geen enkele boekenkast of archief in Nederland zal men echter het boek vinden waarin Han W. Fischer uit De Koog verslag doet van zijn persoonlijke contacten met de grote natuurkenner. Fischer en zijn vriend Jo Ladiges voerden in de oorlogsjaren correspondentie met Thijsse en hadden met hem zes keer een langdurig gesprek in huize „Binnenduin" te Bloemendaal. Het Thijssejaar was voor Fischer de aanleiding om van die ontmoe tingen een verslag te maken, ge combineerd met de correspon dentie van destijds die volledig be waard is gebleven. Hij maakte er fotokopieën van en bundelde deze tot een boek van bijna honderd bladzijden. Hij produceerde zeven bundels, die inmiddels onder vrienden en relaties zijn verspreid. Reacties van die kant wezen erop dat veel meer mensen geïnteres seerd zouden kunnen zijn, zodat het drukken of fotokopiëren van een grotere oplaag verantwoord is. Wie interesse heeft kan zich bij Fischer melden. Idool De uit Amsterdam afkomstige za kenman Han Fischer, die sinds 1972 woont op de „Sporteweid" aan het Mienterglop, was al jong een groot bewonderaar van Thijs se. In de boekenkast van zijn ouders stonden de bekende boe ken van Heimans en Thijsse, waar door hij werd geïnspireerd om vogels te gaan determineren. „Op de fiets inventariseerde ik de vo gels langs Amstel, Bullewijk, Wa ver, Winkel, Botshol, Gein en wijde omgeving en vaak ging ik in die tijd naar Thijsse's Hof in Bloemen daal en bewonderde menigmaal op eerbiedige afstand Thijsse, als hij bezig was met zijn tuinman of tijdens rondleidingen met groepen". In november 1940 leerde Fischer, die toen werkzaam was bij de Amsterdamse Waterleiding, een andere vogelliefhebber kennen: Jo Ladiges, die toen bij de distributie- dienst was. Sommige Texelaars zal die naam bekend in de oren klin ken, want Ladiges was na de oor log enkele jaren onderwijzer van de openbare school van Den Hoorn. Het tweetal deed menige bijzondere waarneming en kwam in 1942 op het idee om een inven tarisatie te maken van de vogels van het Naardermeer. Daarover namen ze contact op met mensen als Jan Drijver, Mr. P. van Tienho ven, prof. L.F. de Beaufort, dr. G.J. van Oordt en tenslotte ook Thijs se. Die was direct geïnteresseerd. Verrezen „Heel graag zal ik u zaterdagmid dag ontvangen om 4 uur, als wan neer ik ben verrezen van mijn middagrust", antwoordde Thijsse op 24 november 1942 nadat de twee hem om advies hadden ge vraagd. Over het eerste bezoek schrijft Fischer: „Het is al wat schemerig als we daar aankomen. Als we aanbellen galmt het hol door het stille huis. Een voetstap klinkt achter de deur, die met een wijde zwaai opengaat. Een forse figuur treedt naar buiten en daar staat ons idool, zoals wij hem zo goed kennen van foto's. Joviaal worden we begroet. Onvergetelijk. Direct begint hij een geanimeerd gesprek dat niet meer ophoudt, totdat de buitendeur ten afscheid achter ons dichtvalt". Nauwkeurig geeft Fischer weer wat allemaal ter tafel komt en dat Han Fischer met zijn bundel Thljsse-herlnnerlngen heeft hij ook gedaan bij de vijf vol gende ontmoetingen. Thijsse, die in het begin van de eeuw zelf de aanzet had gegeven tot behoud van het Naardermeer als natuur gebied, gaf de jongens waardevol le aanwijzingen voor hun ornithologisch onderzoek. Hij deed dat ook schriftelijk. De talrijke handgeschreven brieven en brief kaarten zijn allemaal bewaard ge bleven en in het boek afgedrukt. Het onderzoek is inderdaad uitge voerd, waarbij Fischer en Ladiges het zomerhuisje van wijlen de vo gelfotograaf A. Burdet als basis gebruikten. Telkens werd bij Thijsse verslag uitgebracht, die dat heel genoeg lijk vond, blijkens zijn opgetogen en bemoedigende reacties. „Een bezoek aan Thijsse betekent altijd opgeladen worden met nieuw en thousiasme en bewondering voor deze reus", schrijft Fischer ergens. 25-jarig bestaan van de NJN en de 70e verjaardag van Van Tienho ven, werd niet bewaarheid. Ge dwongen door de bezetter moest Thijsse na 42 jaar „Binnenduin" ontruimen en ging hij inwonen in Overveen. Rouwcirculaire Fischer en Ladiges zaten onderge doken toen ze met vertraging het bericht hoorden dat Thijsse op 8 januari 1945 was overleden. De rouwcirculaire vormt een der il lustraties van het boek. Fischer: „Zelf heb ik nu praktisch de leef tijd van Thijsse bereikt toen we hem in de oorlog kwamen opzoe ken. Vijftig jaar later ga je dan nog beter beseffen welk een voorrecht het was deze grote en inspireren de Nederlander persoonlijk te mo gen ontmoeten. Daarnaast de blijde herinnering hoe goed het hem deed dat we hem in gedach ten konden terugvoeren naar zijn Naardermeer, waarvan hij zoveel hield. Dit geschrift wil vooral de grote werklust van Thijsse, ook in zijn laatste levensjaren en zijn bon dige uitspraken over velerlei on derwerpen weergeven". Han Fischer vestigde zich in 1972 op Texel toen zijn pensioen in zicht kwam. Rond zijn huis aan het Mienterglop legde hij een heem- tuin aan en een aansluitend stuk bos werd ingericht voor Stinzen- planten. „Onze eigen Thijssehof op Texel". Wie belangstelling heeft voor het boek kan contact opnemen met H.W. Fischer, Mienterglop 27, 1796 MR De Koog, telefoon 317237. IFoto Harry de GraafI Het laatste bezoek vond plaats op 16 augustus 1944. Bij die gelegen heid wordt eerst gepraat over het verloop van de geallieerde invasie in Frankrijk en vervolgens over een artikel dat Fischer en Ladiges had den gemaakt over de rietzanger, bestemd voor publicatie in „De le vende Natuur". Daarbij komt ook Mr. P. van Tienhoven ter sprake, de voorzitter van Natuurmonumen ten. Die regelde onder meer dat Fi scher en Ladiges een tegemoetkoming kregen in de kosten van het onderzoek. Van Tienhoven is niet zo bekend ge worden als Thijsse, maar volgens Fischer is hij voor het natuurbe houd in Nederland van even grote betekenis geweest. Thijsse ver toonde ook bij dat laatste bezoek nog onverflauwde werklust. Zijn hoop om zijn tachtigste verjaardag te vieren in een bevrijd Nederland, tegelijk met het 40-jarig bestaan van Natuurmonumenten, het QZr z*. 'Z L f rZzizxJp Fragment van een der vele brieven van Thijssedie in de bundel zijn opgenomen. Met veel energie hebben de Texel se Ondernemende Vrouwen (TOV) zich gestort op hun plan: „Ter Reede van Texel". Of ze daar mee ooit nog in het PEN-bassin terecht komen is de vraag. De da mes zijn er strijdlustig genoeg voor, maar er is een toezegging aan anderen gedaan. „Ter Reede van Texel" gaat over de bouw van een loodsschoener. Maar het project behelst meer: werkgelegenheid en woningbouw in de vorm van een leerwerkpro ject en een soort bewoond openlucht-museum. De dames hadden hun ogen ge richt op het PEN-bassin. Qua ruim te en plaats ideaal voor hun project. Alleen was de gemeente daar niet zo voor. Het bassin werd voor een periode verhuurd aan Aquacultuur B.V. en mosselkweker Dirk Slik. Daar legden de vrouwen zich echter niet zomaar bij neer. „Al denk ik wel dat die plaats moeilijk wordt", verklaart woord voerster Joke de Boer. Op 12 december is er een gesprek Het team van Onder de Pomp was deze week niet te stuiten op de bowlingbaan. Mede dankzij een mooie serie van Hanneke van Laar (605) kon het team vier punten pakken van het sterke Hotel Ta- tenhove. Kees Kooiman van Hotel Strand- plevier liet zien dat hij een aardig balletje kan gooien: een baanre cord van 221. Ook Robert van Splunter was goed op dreef, zodat tegenstander Hotel De Weal kans loos was. Last Minnet had het moeilijk tegen Bloemisterij v.d. Wal, waarbij Jo- Zou de oude schoolmeester zich af en toe in zijn graf hebben omge draaid over zoveel ophef7 Waarschijnlijk niet, want Jac. P. Thijsse was in zijn tijd niet vies van publiciteit. En aandacht heeft het Texelse Thijs sejaar zeker gekregen. Bij de ondertekening van het nieuwe VVV- contract op 17 januari a.s. zal de publicitaire opbrengst bekend worden gemaakt, 's Lands grootste krant, De Telegraaf, besteedde in de kerst- bijlage nog maar eens een volle tkleurenlpagina aan dit onderwerp. Hoe dan ook, Thijsse keek dit jaar nadrukkelijk over de schouder mee. In dit geval bij wethouder Nel Eelman en twee leerlingen van de Thijsse- school. ALS ELKE SECONDE TELT geweest met het college van b en w. Eind januari gaan de partijen opnieuw rond de tafel. Daarbij gaat het echter om het project, los van de lokatie waar het eventueel kan worden gerealiseerd. „Kijk, we hebben een terrein van 100 bij 100 meter nodig om te kunnen be ginnen. Daar zetten we de werf neer om het schip te bouwen, dus dat kan eigenlijk overal. Maar het is natuurlijk handiger om dat in de buurt van de haven te doen." Wethouder Schilling noemt het een mooi plan en is onder de in druk van de kracht waarmee de vrouwen zich erin storten. „We kwamen in het eerste gesprek een hele serie moeilijkheden tegen waar we allebei geen antwoord op wisten. Dus we hebben allebei huiswerk meegenomen en gaan daar in januari opnieuw mee in de weer." Volgens Schilling heeft het plan, naast aanzienlijke financiële con sequenties, veel haken en ogen. Het past op punten niet in be staande afspraken of ideeën die de gemeente heeft. „De gemeente heeft de stille wens om het bassin ooit bij de haven te voegen. Dat is eigenlijk ons uitgangspunt." De Boer vindt dat hoopgevend. „Ons plan is perfect te combine ren met uitbreiding van de jacht haven. Inderdaad is het een hele operatie, maar we zijn enthousiast en werken gestaag door." Behalve met de gemeente praten de TOV-dames ook met mensen van het Maritiem en Juttersmu- seum. De ideeën gaan ver. „We hebben al gedacht aan een combi natiekaartje, waarbij toeristen drie projecten bezoeken: dat van ons, het MJM en de Schans. En dan zou er alternatief vervoer tussen die drie via paard en wagen kun nen zijn. In ons plan wordt ook het dorp betrokken. Mensen moeten een dagje Oudeschild doen." Tïjdsindicaties zijn niet te geven. Wel hopen de vrouwen komend jaar met fase één (de bouw van de werf) te kunnen beginnen. „Dan stéét er vast wat." (ADVERTENTIE) De hitte wilde maar niet wijken in juli en augustus. De zomer van 1995 behoorde tot de warmste van deze eeuw. Massaal trokken Texelaars en toeristen richting strand, want aan zee -of liever: in zee- was tenminste nog enige verkoeling mogelijk. Omdat ook de kwallen wegbleven, was het aangenaam toeven in de branding. De enige „plaag" afgelopen zomer waren de vlinders, die in ongekende aantallen en soorten opdoken. Maar niemand die dat erg vond. 1 Nu met korting en kans op fraaie prijzen. lande Blom de hoofdrol speelde. Met een serie van 683 kon haar team vier punten pakken. Het wis selvallig spelende team van Gruisi had het moeilijk tegen Tabaks shop, waar Rudy Mattner een mooie game gooide (228) en zo de overwinning greep. Het jeugdteam van Grootjen speelde sterk. Via een mooie ga me van 152 van Kees Grootjen konden ze de volle winst pakken tegen De Kegels. Uitslagen Barbarencafé-AII Stars 1-4; Geerts Glazenwassers-Champ. Sisters 2-3; Gruisi-Tabaksshop 1-4; Paal 12-TZN 3-2; Sommeltjes-Stunt Team 2-3; BBS-So What 3-2; Onder del Tatenhove 4-1; Last Minnet-Bloemisterij v.d. Wal 1-4; Hotel De Weal-Hotel Strandplevier 1-4. Hulsvrou wen: De Pins-T-Fords 0-4; Team 6-WBZ 1-3; Bloopers-Klavervier 0-4. Jeugd: De Kegels-Taxi Grootjen 0-4; Hotel Strandplevier-Verseput Verzekeringen 4-0. Een waterbesparende douchekop is goed voor het milieu. U bespaart niet alleen water, maar ook veel geld. De waterbesparende douchekop, een makkelijke manier om geld te besparen. nv PEN energiebedrijf noord-holland Begin februari stond ie er zomaar: de „hoed". Geen tijdelijk bouwsel, maar een definitieve kap op het toen nog in aanbouw zijnde „Greenside"-hotel. Het zou de affaire van het jaar worden. Na de geruchtmaken de voorgeschiedenis (de „hoteltoren" van 36 meter) had deze overschrijding van de maximum hoogte veel weg van een ongekend staaltje brutaliteit. Tien voor Texel hield het poot stijf, vervolgens de gemeente ook, zodat de rechter nu mag beslissen. Eigenaar P. Konst vraagt zich inmiddels hardop af waaraan hij is begon nen. Welke uitslag het spel „Hoedje wip" krijgt, zal komend jaar blijken.

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 7