„Hef werd tijd dat er eens wat gebeurde „Gouden driehoek kan méér bezoekers J-Joe is het nou met...? na Kerstdiner je energierekening op dieet. De opmerkelijke comeback van Jook Nauta TEXELSECOURANT Cursus Aquaslank in Calluna Uitbreiding van cinema moet nog besproken Mysterie wrak en lijk Razende Bol nog niet opgelost Benno van Tilburg over toekomst MJM-museum: Gouden Eeuw herleeft in '96 DONDERDAG 28 DECEMBER 1995 ilnds hij bijna veertien jaar gele den afscheid nam van het politie- ;e toneel werd weinig meer van lem vernomen. Natuurlijk, zijn vinkels floreerden, maar voor ge- uchtmakend nieuws zorgde de iud-wethouder niet meer. Tot dit jar. Eerst werd hij geheel onver vacht benoemd tot voorzitter van loreca Texel. Daarna ontsproten an zijn creatieve brein gedurfde ilannen, die het hart van Den iurg een ander aanzien (moeten) leven. Kortom: 1995 was het jaar ran de comeback" van Jook ilauta. jeconfronteerd met deze consta tering lacht de persoon in kwestie erheugd: „Ja hè, zo zie ik dat zelf ook wel een beetje. Toen de druk enmaal van de ketel was, kreeg langzamerhand het idee: 'Het :al zich wel allemaal gaan aandie- ïen.' Dat is in 1995 gebeurd. Dit ivas het jaar van de aangename omslag." Toen de druk eenmaal van de ketel ivas, het gezegde wordt door Nau- la niet ijdel gebruikt. Sinds 1986 ïad hij zich intensief met de natio- ïale fotovakhandel bemoeid. Zo was hij voorzitter van de Neder- andse branche-organisatie, waar lij zo'n duizend winkels zijn aangesloten. Hij zat in het dage lijks bestuur van de Nederlandse -otovakschool, was zowel bestuurslid als commissaris van Combifoto Nederland en actief voor het Bureau Voorlichting Foto, Film en Video. Namens de Stich ting Nederlandse Fotovakhandel - die deelnam in het project een fraudebestendig paspoort te ont wikkelen - raakte hij zelfs zijde lings betrokken bij de zogeheten „paspoortaffaire". Twee jaar gele den had Nauta zijn drukke werk zaamheden aan de overkant echter wel een beetje gezien, waarna hij langzaam begon af te bouwen. Toen bovendien de dage lijkse verantwoordelijkheid voor zijn winkels afgestoten werd, was hij voor het eerst sinds zo'n tien jaar weer volledig op Texel. „En geheel zonder bestuurlijke func- - ties." Horeca Lang duurde dat echter niet. In het najaar van 1994 werd Nauta voor zitter van de Stichting Ronde om Texel. In die functie geeft hij lei ding aan de herstructurering van de organisatie, een klus die bijna geklaard is. Dit voorjaar viel een opmerkelijk feit te noteren, toen Nauta voorzitter werd van Horeca Nederland, afdeling Texel. Opmer kelijk, aangezien Nauta nooit méér met cafés van doen had gehad dan ze als klant te bezoeken. „Deze baan was niet in me ópge- komen, maar ik vond het wel heel origineel dat ik benaderd werd. Volgens mij ligt het voor de hand dat de voorzitter van een branche organisatie niet zélf in het vak werkzaam is. Hij is neutraal en kan zich daardoor gemakkelijker bewe gen. Ook richting overheid. Met mijn achtergrond en bestuurlijke ervaring kan ik de organisatie bo vendien goed van dienst zijn." Dat hij voor deze functie wordt be taald, vindt Nauta tamelijk van zelfsprekend. „Juist omdat ik niet afkomstig ben uit debranche. Ik dien geen eigen belang. Dat vond het bestuur zelf ook, ik heb niet om het geld hoeven vragen. Het is trouwens niet meer dan een on- kostenvergoeding. Als je het naar de tijd vertaalt die ik erin steek, ontvang ik misschien een paar gulden per uur." Ondergewaardeerd Het eerste jaar als voorzitter is hem goed bevallen. De werksfeer in het bestuur vindt hij plezierig, ledereen lijkt zich bewust van het doel de bedrijfstak beter te profile ren. Vreemd vindt Nauta de onder waardering van de branche. „De horeca is met omgerekend 1330 volledige arbeidsplaatsen de be langrijkste werkgever op ons eiland. Dat is een kwart van de to tale werkgelegenheid. Als je dat vergelijkt met de 600 banen in de agrarische sector, dan verdient de horeca op z'n minst een hogere plek op de politieke agenda, leder een spant zich in nu het de boeren minder gaat. Terecht hoor, alle be grip voor de problemen van de agrarische collega's. Maar door de horeca zijn tonnen geïnvesteerd in geluidsisolatie en afvallozing en dergelijke. Ik heb weinig geluiden gehoord om de lasten van de on dernemers wat te verlichten. Het evenwicht is een beetje zoek. Ze ker als je bedenkt dat de horeca net zo beeldbepalend is voor het toerisme als landschap en natuur. De liefde gaat nog altijd behoorlijk door de maag. Presentatie en aan dacht bepalen het imago van het eiland. Daar moeten de mensen in de horeca natuurlijk zelf bewust van zijn. Maar ook de gemeente en de VVV." Belangen? Tot zover de avonturen van Nauta in de horeca. Want het is toch vooral het plan „Het hart her steld" dat ervoor zorgt dat 1995 wellicht de geschiedenis ingaat als zijn jaar. Waarom juist hij het voortouw genomen, heeft Nauta al vaker moeten uitleggen. Hier en daar - ook tijdens Ouwe Sunder- klaas - is gesuggereerd dat hij za kelijke belangen bij het plan heeft. „Ik was wel bedacht op verdacht makingen - ik heb ze zelfs aange kondigd tijdens lezingen -, maar ze zijn onterecht. Het centrum van Den Burg ligt me na aan het hart. Het werd tijd dat er eens wat ge beurde. In die 25 jaar dat het ge meentehuis er nu staat, is er alleen maar geklaagd. Inderdaad, ik had het idee dat als Ik niets zou doen, niemand wat zou doen. En ik kan het me permitteren er geen belang bij te hebben." Nauta glimlacht ietwat be schaamd: „Ik heb aardig wat uit gespookt. Uit oogpunt van inkomen hoef ik dit niet te doen. Het is me trouwens wel meegeval len, wat de verdachtmakingen be treft." Nauta is blij met de inhoudelijke reacties op zijn visie („Het is eigenlijk geen plan"). „Het is niet omstreden. Ér bestaat natuurlijk strijd op onderdelen, maar dat is logisch. Hoeveel ruimte moet er blijven op de Groeneplaats? Dat soort vragen. Maar echte tegen standers hebben zich nog niet ge meld. Zelfs niet wat betreft het idee voor de doorbraak van het ge meentehuis." Eeuwwisseling Van de verdere ontwikkelingen heeft Nauta een duidelijk beeld. Over de financiering heeft hij wei nig zorgen. Extravagant veel hoeft de renovatie niet te kosten. „De werkzaamheden moeten uiteraard betaald worden, maar daar zijn banken voor. Daar kun je leningen sluiten. Uiteindelijk moet het pro ject zichzelfkunnen bedruipen. Als ik dat niet mogelijk had geacht, was ik er niet eens aan begon nen." Wat hem betreft wordt 1996 het jaar van de principe-uitspraken. Moet het plan worden uitgevoerd, en zo ja, hoe en wanneer? Daarna moet de opzet in 1997 verder wor den uitgewerkt en architectonisch vorm krijgen. Het jaar daarop kan vervolgens met de bouw worden begonnen. Nauta krijgt een dro merige blik in de ogen, maar ver liest de zelfspot niet uit het oog: „Het zou mooi zijn wanneer de oplevering een paar dagen voor de eeuwwisseling kan worden gerea liseerd. Dat lijkt me een mooi tijdstip." Joop Rommets Zwemparadijs Calluna start op woensdag 10 januari een cursus „Aquaslank". Deze cursus, die tien weken in beslag zal nemen, is een combinatie van het steeds populairder wordende „aquajog- gen" en een volledig afslankpro- gramma onder leiding van een diëtist. Aquajoggen is een vorm van be wegen in het water die ook op Texel door steeds meer mensen wordt ontdekt. Deze methode is geschikt voor iedereen, ongeacht leeftijd of conditie. Verticaal drij vend in een „wetbelt" worden de spieren geoefend en wordt aan de conditie gewerkt. Bij de nieuwe cursus wordt het aquajoggen gecombineerd met een afslankcursus van het voe dingsadviesbureau Reduce. Alle cursisten worden persoonlijk door een diëtist begeleid. De cursisten leren omgaan met voeding, dus niet alleen minder, maar vooral ook verstandiger eten. Wekelijks wordt het gewicht gecontroleerd en krijgen de cursisten een week- menu mee naar huis. De cursus is speciaal bedoeld om een resultaat vast te houden door oude gewoontes te veranderen. Afhankelijk van de persoon kun nen de cursisten in een tijdsbestek van tien weken vijf tot vijftien kilo gewicht verliezen. Als diëtiste is aangetrokken Didy Boerhorst uit Oudeschild. De les sen aquajoggen worden gegevn door Colinda Vlaming. Inschrijven voor deze cursis kan aan de kassa van Calluna of telefonisch via nummer 317888. Deelname kost 7150,- voor tien weken; er zijn twintig plaatsen beschikbaar. Frits Nieuwenhuizen van Cinema Texel wil meer. Hij wil het bedrijf dat hij pacht uitbreiden tot twee zalen en het van de gemeente overnemen. „Anders heeft het geen zin om er zoveel geld in te in vesteren." Hoe zaken ervoor staan is nog niet te zeggen, want het college van b en w heeft er nog niet over gepraat. Omdat de uitbreiding en verbou wing die Nieuwenhuizen voor ogen heeft niet in het bestem mingsplan past, is een artikel 19 procedure nodig. Hij heeft zelf de naaste buren al benaderd en die hebben geen bezwaar. De ge meentelijke afdeling ruimtelijke or dening ook niet. „Wij hebben positief geadviseerd", aldus een woordvoerder. De tweede kant van het plan ligt bij de afdeling welzijn. Die wil daar geen uitspra ken over doen. Wel duidelijk is dat het verhaal met adviezen van beide afdelingen klaar ligt bij b en w. Die zullen zich er in januari over buigen. Eind juni werd op de Razende Bol een wrak van een houten zeil schip gevonden. Kort daarna werd op enige afstand ook een lijk aangetroffen. Wie was het en wat is er gebeurd, vragen waar geen antwoord op kwam. Nu. na een half jaar. is nog steeds niet be kend wie de mysterieuze drenke ling is. Hulpstrandvonder Hans Eelman vond het wrak dat lag verankerd in het zand. „Een oud barrel. Het was een bijeengeraapt zootje, beslist niet zeewaardig." De bui tenboordmotor bleek verdwenen. Die heeft er wel aangezeten, ge tuige de nieuw uitziende steun en de benzineslang, die wél werd ge vonden. Op het schip werd geen naam of plaatsaanduiding aange troffen. De verstaging leidde naar de mast, die half onder het schip in het zand lag. Deze was van aluminium en behoorde eigenlijk niet bij het schip. Flarden zeil toonden letter tekens, maar daaruit kon niets worden afgeleid. Onherkenbaar Deskundigen concludeerden dat de eigenaar geen echte zeiler kan zijn geweest. De onderdelen zijn passend gemaakt, maar dat was niet erg zorgvuldig gebeurd. IJze ren beugeltjes gaan roesten en uit stekende scherpe delen kunnen het zeil beschadigen. Bovendien was het type boot niet tegen hoge golven bestand. Het is niet waarschijnlijk dat het schip is lekgeslagen. Dan was het wel gezonken voor het aan de wal was gelopen. Drugstransport wordt door de autoriteiten ook uit gesloten. Daarvoor was het bootje te gammel en kon het te weinig la ding meenemen. Ongeveer drie weken na de vondst van het wrak Werd het lijk gezien vanuit een sportvliegtuigje. Nade re inspectie leerde dat de drenke ling vermoedelijk een maand in het water heeft gelegen. Hij lag onge veer 500 meter bij het wrak van daan en was onherkenbaar, zodat ook zijn leeftijd niet kon worden geschat. Hij droeg een blauwe sweater, een spijkerbroek en sportschoenen. Uit Zweden De waterpolitie informeerde in binnen- en buitenland naar ver miste avonturiers, maar kreeg geen bevredigend antwoord. „Al les wijst in de richting van Zwe den", vertelt een woordvoerder. „We hebben onderdelen van het bootje, de mast en het zeil laten analyseren. Bovendien had het lijk een Seiko horloge om. Dat blijkt ook in Zweden te zijn verhandeld. Dat hebben we via de fabriek in Japan nagetrokken." In Zweden bestaat een variant op het televisieprogramma „Opspo ring Verzocht". Daarin worden binnenkort beelden van het bootje vertoond, in de hoop dat mensen het herkennen. De verwachtingen zijn echter niet erg hoog gespan nen. „Er bestaan kluizenaarstypen op deze aardbol en gezien het bij eengeraapte zootje lijkt dit zo iemand." i-.tAy* seumlrlrd'er „"btthuT'^ V°rt"kpuM vm de "heepvaan thema dat Benno van Tilburg van het M.rltlem en Junersmu (Foto Gerard TimmermanI „Toen ik hier begin augustus aan het werk ging, werd ik me teen in het diepe gegooid. Het was volop hoofdseizoen en de gesprekken met de jutters stonden op de agenda. Maar ik wist waar ik aan begon, het was me tevoren duidelijk ge maakt." Benno van Tilburg, een klein half jaar directeur van het Maritiem en Juttersmuseum, bruist van enthousiasme en loopt over van plannen. Hij wil de Schans en de Wezen- putten meer betrekken bij het museum. „Samen met het museum vormen ze een gouden driehoek die veel meer be zoekers naar deze regio kan trekken." Een deel van het onbekende wrak spoelde later aan op de Hors en werd door Jutters neer het Maritiem Museum gabracht. „Een museum moet zich steeds vernieuwen, anders blijven de be zoekers weg", vindt Van Tilburg, die al pratend het ene na het ande re idee uit de mouw lijkt te schud den. Het oude hoeft daarvoor niet te wijken. „De jutterscollectie blijft een prominent onderdeel van het museum. Met of zonder de Stich ting Juttersmuseum, maar dat hangt af van de onderhandelin gen." Gezien de laatste contract besprekingen met de jutters, heeft hij goede hoop dat de jutters bij het museum blijven. Ander belangrijk onderdeel is het buitenmuseum in wording. „We zijn bezig om een oude smederij te bouwen. Dat gebeurt zoveel mo gelijk in eigen beheer. De smidse zal naar verwachting aan het eind van 1996 worden geopend. Ver volgens zijn de authentieke vis sershuisjes aan de beurt, met o.a. interieur uit het voormalige dorps winkeltje. Deze onderdelen van het buitenmuseum geven samen met de molen straks een beeld hoe het vissersdorp er aan het be gin van de eeuw uitzag." Er komt ook ruimte voor de oudere geschiedenis van de scheepvaart rond het eiland. Want de Rede van Texel, dóór ligt zo'n beetje de grootste uitdaging voor Van Til burg. Skeurrak-wrak „In de glorietijd van de Verenigde Oostindische Compagnie lagen er twee- tot drieduizend schepen per jaar op de Rede afgemeerd. Een groot deel van de handels- en oor logsvloot. Een prachtig thema. Moet je nagaan wat dat voor een gevolgen had voor het dagelijks le ven in Oudeschild en de bedrijvig heid. En hoe de zeevarenden het beleefden. Dat is toch een onder deel dat tot nu toe wat onderbe licht is gebleven." Vanaf volgend jaar verandert dat. Het MJM bereidt een tentoonstel ling voor over die episode, waarbij het wrak van de S01 in het Skeur- rak centraal staat. Het is de be doeling dat in het museum de kajuit van een zestiende eeuws schip wordt nagebouwd, waarin de scheepsarcheologische vondsten worden ondergebracht. „Het wrak is belangrijk, omdat over die periode nog niet zoveel bekend is." Vóór de expositie over de Rede van start kan gaan, moet nog veel studie in de maritieme archieven worden gedaan. „Liefst zou ik dat allemaal zelf doen, maar door mijn andere werk in het museum, kom ik daar niet aan toe." Van Tilburg heeftgoede hoop dat dit speur werk door een studentenwerk groep uit Amsterdam kan worden gedaan. VOC-wandel/fietsroute Moderne middelen schuwt hij niet: om de bezoekers een indruk te geven van het zeemansleven op de Rede wil hij komende zomer video-opnamen vanuit zee laten maken. In april wordt op het eiland het startsein gegeven voor een VOC-wandel/fietsroute van de ANWB over het eiland, langs on der meer de Schans en de Wezen- putten. In Nederland zijn zes van dergelijke routes. De ontdekkingsreizen van zee vaarder Willem Barentsz worden ook belicht. Die ondernam zijn zoektochten naar een noordelijke scheepvaartroute via Azië twee maal vanaf de Rede. Zijn derde reis in 1596 vanaf Amsterdam mond de uit in de overwintering op Nova Zembla. Ook dat wordt in beeld gebracht. Van Tilburg was tot zijn komst naar Texel secretaris van het comité ter herdenking van Ba rentsz. 1996 Is tot herdenkings jaar van deze expeditieleider uitgeroepen. Schans De Wezenputten en de Schans zijn ook onverbrekelijk verbonden met de scheepvaart op de Rede. Het is de bedoeling dat de restauratie van de Schans in het voorjaar van '97 is voltooid. Uit contacten met eigenaar Natuurmonumenten put Van Tilburg hoop dat de Schans verder in het excursieprogramma van het MJM kan worden opgeno men. Een put met scherven, naar voorbeeld van een afvalput op de Schans, pronkt inmiddels in het museum. Van Tilburg hoopt dat vanaf '97 zelfs operavoorstellin gen kunnen worden gehouden. „Het is toch eigenlijk een prachtig amfitheater." Deze en andere projecten hebben tot doel de animo voor het mu seum te vergroten. „We hebben de tijd mee. De belangstelling voor het cultuurtoerisme stijgt. Dit jaar kregen we 70.000 bezoekers bin nen de poorten. Maar met de ver nieuwingen moet dat zijn op te schroeven tot tachtig, negentig of misschien wel honderdduizend gasten. Cijfers die ook in het haal- baarheidsrapport van De Vries en Hopman worden genoemd." Praktische middelen om meer mensen naar het wat achteraf ge legen museum te krijgen hebben de aandacht. „De bekendheid kan beter. Vanaf de straat is niet goed te zien wat er allemaal binnen de muren van het museum is te zien. Er komt daarom aan de weg een duidelijke plattegrond. Verder kan de bewegwijzering beter en moet er eigenlijk ook een betere parkeervoorziening komen. Op de haven is wel ruimte, de dijk is voor veel mensen toch een barrièra Op de haven moet dus meer bekend heid aan het museum worden ge geven." Voor die bekendheid wordt o.a. een campagne gestart met nieu we, kleurige folders, die op strate gische punten worden neergelegd, zoals de VVV en als het kan de Te- soboot. Als de campagne en de vernieu wingen in het museum de voorzie ne toename van mensen geven, krijgen de dertien medewerkers te maken met een ander probleem. De bezoekers moeten op een goe de en gastvrije manier kunnen worden opgevangen. Het restaurant is er bijvoorbeeld niet voor inge richt. Van Tilburg anticipeert daar alvast op. „We werken aan plan nen om het horecagedeelte dnder te brengen bij de entree en het ter ras in de luwte bij de ingang." Kortom handen vol werk voor Van Tilburg en zijn medewerkers. Eén van zijn taken is het vergaren van gelden om alle wensen uit te voe ren. Er zijn verschillende fondsen waarvoor het museum in aanmer king komt. De werving start in 1996. (ADVERTENTIE) De spaarlamp, veel vaker een goed idee dan je denkt. nv PEN energiebedrijf noord-holland

Texelsche Courant | 1995 | | pagina 9