Cjroen 2Twartsjexels in het hart- Schaatswedstrijden op het hele eiland Gemeente doet bij het strooien niet moeilijk in dit INummer 06 904 904 01 Snelle veerboot ook dit jaar nog niet in de vaart "Horszel Vervoer Teso groeide 2,8 Jaarwisseling verliep rustig Receptie begon met alarm Zware explosie in telefooncel Zondag Texels kampioenschap Zoon ramt ouderlijke woning TEXELSE'^COURANT moerbeek Ongeluk bij nieuwjaarsduik VERDER \T!rTiniQr. s» Operazangeres blaast publiek weg 2 w Strender spaaractie 2 „Vol stadion" bij sportverkiezingen 5 nd Wisseling van de wacht in café De Zwaan 5 s» Atleet Han Kulker in winterbosloop 7 'rr Alice Blom verslaat Duitse volleybaljeugd 7 n Schaatsend over straat 9 Kleinkunstfestival 9 Publiek moppert, maar: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11046 DONDERDAG 4 JANUARI 1996 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v„ tel. (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. Redactie tel. 362620, fax 314111. B.g.g. in dringende gevallen 06-52 78 49 62 of 06-52 78 43 20. Redactie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 314687 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H,50. even de krant bellen Kicn I voor nieuw v. 2 voor «.pon. 3 voor Je 4 voor hel weer De TC-Nieuwslijn. altijd hel laatste nieuws Vele helpende handen bij het afvoeren van het slachtoffer. De snelle veerboot waarmee het bedrijf Allship Marine Projects uit Berkhout een tweede veerdienst op Texel wil beginnen, zal ook dit jaar nog niet varen. Op zijn vroegst in het voorjaar van 1997 zal het ruime sop worden gekozen. „We hebben helaas te maken met vertragingen bij de voorbereiding van het project", laat directeur Sjouke Veenstra van Allship des gevraagd weten. „Dat heeft te maken met zaken als financiering, die meer tijd vragen dan was voor- Heeft u ook al reserveringen geboekt voor de eeuwwisse ling? In de landelijke pers stonden berichten over men sen, die zich tijdig van een plaats in bungalows of hotels willen verzekeren. De over gang naar de eenentwintigste eeuw moet immers op pas sende wijze worden gevierd en beleefd. Geen simpel gek nal met rotjes maar uitbundi ge shows met overrompelend vuurwerk. Vol grote verwach tingen schieten we de nieuwe tijd in. En dat doe je niet thuis tussen de schuifdeuren. Hier ligt natuurlijk een uitgelezen kans voor Texel! Aan de slag promotors. Uw pot is boven dien weer helemaal gevuld, geld zat. „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst". Zo wordt 1996 al een beetje 2000. De lokale tv-zender is dan inmiddels volwassen en verzorgt haar eigen Oudejaar- sconférence. Welke Tesselse Joep tilt ons over de drempel... Horszei zien". Veenstra wil daarover niets naders meedelen. Zodra de problemen zijn opgelost, kan de bouw van het schip begin nen. Technische problemen zijn er niet. Volgens het oorspronkelijke voor nemen zou de snelle veerboot het afgelopen jaar al zijn begonnen met het vervoer van voetgangers van Den Helder naar Oudeschild en terug, dagelijks van 's morgens zes tot 's nachts één of twee uur, het hele jaar rond, tegen tarieven die vergelijkbaar zijn met die van Teso. Volgens Veenstra zijn die plannen nog onveranderd, al be treurt hij dat Teso zich afwijzend heeft opgesteld. „Ik zie Teso niet als concurrent. Samenwerking zou heilzaam kunnen zijn". Teso ambieert die samenwerking niet, maar onderzoekt wel of het zelf onderhouden van extra late diensten haalbare kaart is. In het afgelopen jaar is bij Teso het vervoer van zowel auto's als personen gestegen met 2,8%. Het aantal vervoerde personen steeg van 2.773.848 in 1994 naar 2.851.858 in het afgelopen jaar, dus een groei met 78.010 perso nen of 2,81%.. Het aantal vervoer de auto's (pae's) steeg van 865.231 naar 889.417, een toena me dus met 24.186 of 2,80%. De jaarwisseling kende een rustig verloop. Weliswaar ging veel vuurwerk de lucht in, veel men sen kwamen door de kou en de gladheid hun huis niet uit. Voor en na middernacht was er op de we gen opvallend weinig verkeer. Van incidenten was voor zover be kend geen sprake. Wel moest Teso in de nieuwjaarsnacht tweemaal een ziekenreis maken. Een vrouw was uitgegleden en werd met een botbreuk afgevoerd. Voor een toe rist met hartklachten ging de boot eveneens extra heen en weer. Door de gladheid op nieuwjaars dag stelden veel gasten hun ver trek een dagje uit. Daardoor bleef de drukte, die Teso had voorzien, uit en was de inzet van twee bo- De gladheid brengt veel gevaar en ongerief met zich mee. Vooral nu de laag ijzel dagenlang stand houdt omdat de temperatuur niet boven nul komt, voelt menigeen zich opgesloten in zijn eigen huis. Ook de paar duizend toeristen die momenteel een wintervakantie op het eiland doorbrengen, kun nen niet volop van de natuur ge nieten omdat veel paden en wegen door natuurterreinen pas als laatste in aanmerking komen om met zout en of zand te wor den bewerkt. Toch gaat de gemeente soepel om met de regels die ten aanzien van de gladheidsbestrijding zijn vast gesteld, zo blijkt uit mededelingen van Gemeentewerken. Geen bezuiniging Van die kant wordt er met veel na druk op gewezen dat er geen spra ke is van bezuiniging waardoor er minder of anders wordt gestrooid dan vroeger. Feit is dat de ge meente de afgelopen jaren veel minder geld voor de gladheids bestrijding nodig had dan de f180.000,- die er jaarlijks voor op De Texelse brandweer zou gis teravond om 20.00 uur Juist aan de nieuwjaarsbijeen komst in Grand Café De Kel der beginnen, toen brand werd gemeld vanuit verzor gingstehuis Sint Jan. Het complete korps Ide ploeg uit het verre De Cocksdorp als eerstel) was daardoor snel en fraai geüniformeerd ter plek ke. Er was echter niets aan de hand. Het automatisch alarm op de benedenverdieping was door onduidelijke oorzaak geactiveerd. ten achteraf niet nodig geweest. Toen de vertrekkers zich dinsdag rond elf uur 's ochtends vrij mas saal aandienden, kon de veer dienst geen tweede boot inzetten en kwam het tot wachttijden van ongeveer een uur. Voetgangers moesten via het be- nedendek aan boord, omdat de brug als gevolg van een technisch mankement korte tijd defect was. de begroting wordt gezet. Er bleef dus telkens geld over en daarom is besloten minder uit te trekken. De grap dat wethouder Gerbrand Poster onlangs uitgleed en een arm brak als direct gevolg en als „straf" voor zijn bezuinigingen, klopt dus niet. Toch mopperen veel mensen. Ze wijzen op paden en wegen die nog steeds onberijdbaar zijn. Urgentie Hoogste urgentie bij het berijdbaar maken en houden hebben de doorgaande wegen, in het bijzon der de busroutes. Direct daarna worden andere wegen en door gaande straten in de dorpen aan gepakt, dus in principe geen hofjes, woonerven en doodlopen de straten. Er zijn echter omstan digheden denkbaar waardoor het toch belangrijk is dat daar wèl wordt gestrooid. Wie meent dat van zo'n situatie sprake is kan bel len naar gemeentewerken en zo mogelijk wordt dan aan het ver zoek voldaan. Soepel De strandslagen komen in begin sel niet in aanmerking om te wor den bestrooid omdat ze vallen onder Staatsbosbeheer die niet aan gladheidsbestrijding doet. Toch heeft de gemeente inmiddels enkele van deze wegen bewerkt, op verzoek van de exploitanten van strandpaviljoens die vergeefs op klanten zaten te wachten om dat ze slecht bereikbaar waren. Warner Schreurs van gemeente werken schat dat momenteel 90% van alle wegen en straten op Texel één tot zes maal een beurt heeft gehad. Bij flink doorzettende Lees verder pagina 9 Een telefooncel in de Burger- houtstraat in Den Burg raakte in de nacht van 30 op 31 december zwaar beschadigd door vuurwerk. De ruit van de deur werd vernield en er ontstond brandschade. Rond de cel werden kruit en scherven aangetroffen van het waarschijn lijk zelf gefabriceerde explosief. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. Eventuele getuigen wordt verzocht zich te melden via telefoonnummer 312188. De tien dapperen aangetreden in het warme paviljoen, vlak voor de duik. IFoto's Harry de Graaf) Als het weer en de ijskwaliteit het toelaten, worden de komende da gen op heel Texel schaats wedstrijden verreden. De Texelse Ijsbond heeft in samenwerking met de diverse ijsclubs een pro gramma opgesteld. De eerste krachtmeting is morgenavond in Oudeschild. Zondag worden op de Roggesloot bij De Cocksdorp de Texelse kampioenschappen langebaan gehouden. De liefhebbers van natuurijs heb ben zich de afgelopen tijd op de Texelse ijsbanen in vorm kunnen rijden. Wellicht dat zich nu nieuwe talenten aandienen die het kunnen opnemen tegen de bekende „ka non nen" van voorgaande jaren. In elk geval hoopt de organisatie op een grote deelname aan de ver schillende soorten wedstrijden. Begonnen wordt morgenavond (vrijdag) in Oudeschild met een rondenwedstrijd voor jeugd tot en met 18 jaar, aanvang 19.00 uur. Deelnemers moeten -zich ten minste een half uur tevoren opge ven. Zaterdag zijn de dames en heren senioren aan de beurt op het Natte Vlak nabij Paal 9 (Den Hoorn). Om 14.00 uur gaat een marathon van start, die ongeveer een uur in beslag zal nemen. Aan sluitend, om 15.30 uur, is er een prestatietoertocht over maximaal 20 km, vooral bedoeld voor re creatieve schaatsers en jeugd. De De 19-jarige Floris Witte schrok zich gisterochtend rot toen hij met zijn auto het voorportaal van het huis van zijn ouders aan de Zeebries in Den Burg ramde. Op het spekgladde woonerf gleed hij een houten stijl van de hal doormidden, waarbij verschil lende ruiten sneuvelden. De auto bleef vrijwel onbe schadigd. De opmerkelijke „aanglijding" gebeurde in een haakse bocht. De chauffeur reed stapvoets, maar toen hij een beetje gas gaf, gleed zijn vier wielig aangedreven auto weg. Met de achterzijde raakte de auto de hoek van de hal. „In het huis klonk een enorme dreun", vertelt vader Gerard Witte. De auto gleed nog een paar meter door alvorens tot stilstand te komen. De ravage was groot. De dubbele ruiten aan de zijkant en het glas van de voordeur overleefden de klap niet. De schade kon ech ter vrij eenvoudig tijdelijk wor den verholpen: met planken werd de hal dichtgetimmerd. Het schadebedrag, naar schatting een- tweeduizend gulden, wordt waarschijnlijk vergoed door de verzekering. Op de Zeebries was het glad der dan op veel andere we gen, omdat de gemeente op woonerven niet strooit. Som mige bewoners hadden wel paadjes gemaakt, maar spe ciaal voor de vele spelende kinderen in de buurt was het meeste ijs niet verwijderd. tocht bestaat uit rondjes van twee kilometer) waarbij ook steeds een stukje moet worden gekluund. Om 17.00 uur is de tocht afgelopen. Het langebaan-kampioenschap op de Roggesloot begint zondag om 13.00 uur, maar deelnemers moe ten zich al een uur tevoren inschrij ven. Zowel voor dames als heren staat een 500, 1500 en 3000 me ter op het programma. Kampioen wordt degene die over de drie af standen het beste klassement heeft. Woensdagavond is er een ronden- wedstrijd op de ijsbaan in Den Burg, aanvang 19.00 uur (inschrij ving 18.30 uur). Deelname staat open voor jeugd t/m 18 jaar en se nioren (dames en heren). Een et maal later (start 19.00 uur) zijn de Texelse kampioenschappen korte baan in De Koog. Op het bevroren water in het Stappeland sprinten de senioren dames en heren over 140 meter. De 400 meter baan in Oosterend kampt momenteel met slecht ijs, maar gehoopt wordt dat de rijders zaterdag 13 januari perfecte om standigheden aantreffen tijdens de Texelse afstandskampioen schappen voor jeugd en senioren, aanvang 13.00 uur. Per afstand wordt dan uitgemaakt wie zich Texels kampioen mag noemen. Per evenement moeten senioren f 5,- inschrijfgeld voldoen en jeugd t/m 18 jaar ƒ2,50. Deelnemers moeten lid zijn van een ijsclub op Texel. Informatie is verkrijgbaar bij Marten Visser (tel. 312488) of Wieb van den Berg (318243). (ADVERTENTIE) Onze bezorgess verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: meubelhandel en interieurverzorging b v In afwachting van de ziekenauto werd de gewonde vrouw met dekens, kussens en pak ken hooi tegen de kou beschermd. De 50-jarige Christine Tamminga uit Rotterdam werd op nieuw jaarsdag gewond. Als toeschou wer bij de traditionele nieuwjaarsduik bij paal 28 gleed ze uit, waarbij ze rechterbove- narm en -enkel brak. Ze werd per ambulance naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht en vandaar naar een ziekenhuis in haar woon plaats, waar ze een operatie moet ondergaan. Het ongeluk gebeurde toen de vrouw van het strand terugliep naar het strandpaviljoen van Piet Zijm, via een paadje dat in het spiegelgladde terrein begaanbaar was gemaakt door de ijslaag ka pot te maken en door het uitsprei den van hooi. Op een helling vlak bij het paviljoen zat toch nog een gladde plek. De vrouw gleed daar op weg en smakte tegen een der steunen van het terras. Het was direct duidelijk dat botten waren gebroken, zodat het niet raadzaam was het slachtoffer naar binnen te dragen. Ingepakt In afwachting van de ziekenauto liet men haar dus liggen, zoveel mogelijk ingepakt in dekens en pakken hooi tegen de felle kou. De ambulance had enige tijd nodig om de plek te bereiken want op de strandweg was niet gestrooid. De weg had het karakter van een ijs baan, zodat het ernaar uitzag dat de ambulance de helling naar het paviljoen niet zou kunnen oprijden. Dat dit toch lukte was te danken aan Nico Roeper die met de trek ker zijn dochter naar de nieuw jaarsduik had gebracht. Met de achterwielen van de trekker woel de hij in de berm van de weg. Daardoor werd zand losgemaakt dat vervolgens op de gladde weg kon worden gestrooid. Dit karwei was juist voltooid toen de zieke nauto arriveerde. Nadat een spalk was aangebracht werd de vrouw afgevoerd. Weinig helden De nauwelijks begaanbare wegen waren er de oorzaak van dat zich voor de ijzige nieuwjaarsduik veel minder deelnemers meldden dan gewoonlijk. Stapten vorig jaar nog meer dan zestig stoere mannen en vrouwen in de winterse branding, nu waren het er niet meer dan tien. Applaudiserende supporters waren er veel meer. Onder hen „ijsmeester" lange Paul Kikkert die tijdens een pep-talk vooraf on der meer vertelde: „Ik doe zelf niet mee want het water is te laag". Het merendeel van de duikers had zoiets niet eerder gedaan. Het bleek minder erg te zijn dan het leek. De tocht heen en weer over het strand (bij 5 graden onder nul en een straffe en vochtige oosten wind) was zwaarder dan het kortstondige verblijf in het Noord zeewater (5 graden bóven nul). Na afloop wachtte in het paviljoen chocolademelk met rum en voor deelnemers en organisatoren was er ook een T-shirt met speciale opdruk. Op weg naar de hete chocolademelk met rum. De vetlaag die hen tegen de koude be schermde, was niet bij alle nieuwjaarsduikers even dik.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1