Gevarieerd slot van Texels sportjaar '95 Nieuwe exploitanten in café De Zwaan Mensen OOK OP WEG MflRR DE VELE NIEUWD RRR5RECEPTI ES (NOU IK DfiCHT HET WEL1.!1. DROROn BEN IK LOPEN ill Een gladjes (ver)lopend begin Bedrijvig^/ Van Oosten begint verhuur zonnehemels Gespreksavond over jonge kinderen COURANT Ingrid van Lubek, Sieme Zijm en jazzdansgroep GVT sporters van 1995 Voorlichting over gewasbescherming Racefiets gestolen Cursussen |l,usha'te Deze meisjes van Gymvereniging Texel, die werden uitgeroepen tot sportploeg van het jaar. stalen de show tijdens de feestavond. (Foto Edo Kooiman) Voor een „vol stadion" zijn The Flintstones (meisjesgroep GVT), triatlete Ingrid van Lubek en voetballer Sieme Zijm uitgeroepen tot beste Texelse sporters van het jaar 1995. Hun uitverkiezingen waren de hoogtepunten van een geva rieerde feestavond. Eregast „ome" Sieme Keijzer was on der de indruk: „Een complete verrassing voor me. Wat een prachtige avond." 1 Da vrees van de organisatie dat de afstand naar 't Paviljoen op De Krim een bezwaar zou zijn voor het publiek, bleek ongegrond. Er waren zelfs meer belangstellen den dan een jaar geleden, toen de sportverkiezingen nieuwe stijl voor het eerst plaatsvonden in de Burg. De Koninghal. Naar schat ting bevolkten meer dan 300 mensen het nieuwe Krim- gebouw, waar het programma verdeeld over verschillende zalen werd afgewerkt. pende sporten. Daarmee werd getoond dat op het eiland uit een „breed" sportief pakket kan wor den gekozen. Koud klusje Leden van Hondenclub Texel lieten zien dat appèl en spel goed hand in hand kunnen gaan. Van com mentaar voorzien door Henriëtte de Wit werkten honden en bazen een aantal oefeningen af. Hoewel ze nooit in een hal oefenen, bleven jazzdansgroepen van Gymvereni ging Texel. Bij de oudere meisjes danste trainster Yvonne Bruining, de stuwende kracht achter de jazzgym-afdeling, uitbundig mee. De jongste meisjes stalen echter de show met hun Flintstones- dans. Per „flintmobiel" kwamen zij het podium opgerold en lieten zien waarom zij de sportprijs had den gekregen. Inspirerend De vijftien meisjes van acht tot tien jaar wisten in 1995 door te dringen tot de nationale Theater- demogyada in Leeuwarden. Zij werden gekozen uit liefst 900 dansgroepen uit heel Nederland. In november mochten er in Leeu warden slechts 23 optreden. De Texelse inbreng oogstte veel waar dering van publiek en pers. De Texelse sportprijs kan worden beschouwd als een beloning voor de gehele afdeling jazzgym van GVT, die populair is bij jong en oud. De jury roemde de inspireren de aanpak van Yvonne Bruining, die niet alleen de dansen instu deert, maar ook voor alle groepen de choreografie bedenkt, de mu ziek uitzoekt en de kleding ont werpt. De leden en veel ouders hebben hierdoor elk jaar weer zin om van de jaarlijkse uitvoering op Texel een succes te maken. Filmpjes De GVT-meisjes lieten in de verkie zing de Triathlonafdeling Texel en grid presteerde prima in nationale en internationale wedstrijden. De studente, in het juryrapport om schreven als „Texels meest char mante exportprodukt" omdat ze ook in de Duitse Bundesliga aan de weg timmert, behaalde in 1995 een reeks ereplaatsen. In het Bra bantse Hilvarenbeek smaakte ze het genoegen om op het hoogste treetje van het erepodium te staan. Als tweede en derde in de Texelse sportverkiezing eindigden turnster Sanne Brügemann en amazone llona van der Vis. Jongensdroom De doorbraak van de 17-jarige Sie me Zijm in het profvoetbal was goed voor de sportprijs bij de he ren. In zijn introduktiefilmpje wa ren enkele memorabele momenten op een rijtje gezet: van zijn schitte rende treffer in de jeugdinterland tegen Cyprus tot de misser voor open doel in de nacompetitie met AZ. „Ik kon 'm er zo in pissen", vertelde Sieme, gefilmd op het veld van ZDH waar hij zijn talenten voor het eerst liet zien. Evenals Ingrid van Lubek heeft de doelgerichte linksbuiten stoute plannen: zij hoopt op de Olympi sche Spelen van Sydney present te zijn, hij op het Europees kam pioenschap in het jaar 2000 dat in Nederland en België wordt gehou den. De werkelijkheid geworden jon gensdroom van Sieme Zijm woog voor de jury iets zwaarder dan de prestaties van triatleet Simon Ap pel, die de Holland Triathlon vol bracht en judoka Hidde de Vries, de sportman van '94. Onder het genot van muziek van The Buzz bleef een deel van het publiek nog een tijdlang napraten. Ome Sieme, die de sportverkiezing volgde vanuit een comfortabele stoel voorin de zaal en de prijzen uitreikte, was er nog steeds vol van. „O jee, dacht ik, straks moet ik het schavot op. En dat gebeurde ook. Maar ik heb genoten hoor!" Sport kan op Texel ook op oudere leeftijd worden beoefend, zo bleek uit deze de monstratie van 50-plusSers. Foto Frans Hopman) Naast een warenhuis in De Cocks- dorp en een tandtechniek-bedrijfje in Den Burg begint de familie Van Oosten met een nieuwe activiteit: de verhuur van draagbare zonne hemels. Liefhebbers kunnen ze voor maximaal tien dagen mee naar huis nemen, zodat het hele gezin er gebruik van kan maken. „We kwamen op het idee toen we ergens in een bungalowpark ver bleven, waar je zonnehemels kon huren. Zelf ben ik niet iemand die naar een zonnestudio stapt, maar dit vond ik heerlijk", aldus Ruud van Oosten. Hij heeft er inmiddels zes aangeschaft, die in Den Burg en De Cocksdorp zijn gestald voor de verhuur. Zijn vrouw Yvonne gaat zich ermee bezig houden; in formatie is verkrijgbaar via het speciale telefoonnummer 310690. In ,/t Sterrekind" bij de Vrije School aan de Gasthuisstraat wordt maandagavond een bijeen komst gehouden over de verzor ging en opvoeding van het jonge kind. De avond wordt verzorgd door Martine de Keuningen. De entree bedraagt vijf gulden per persoon, inclusief koffie of thee. Vooral de allerjongste kinderen hebben veel zorg en aandacht no dig. Ze zijn weerloos en afhanke lijk, maar soms ook raadselachtig en onbereikbaar. Problemen die zich in de puberteit voordoen, zijn vaak terug te voeren naar de eer ste ontwikkelingsfase. Maandag komt onder meer aan de orde hoe deze ontwikkeling kan worden beïnvloed. Aanvang 20.00 uur. TrVLTT Cl? DONDERDAG 4 JANUARI 1996 Sportend Texel presenteerde zich met bravoure. Wederom had de or ganisatie -Texelse Sportraad, Tri athlon Texel en Sportlokaal Radio Texel- een puik avondvullend pro gramma in elkaar gezet, dat op de avond zelf gesmeerd verliep. Het enige punt waarover de meningen verschilden, was dat men niet op de plaats kon blijven zitten, maar voor de diverse onderdelen heen en weer moest. De één vond dat lastig, de ander juist plezierig. De sfeer was ir* elk geval prima, van de opmars met fakkels aan het begin tot het luidkeels meege zongen „I will survive" aan het eind. Tussendoor kreeg het pu bliek demonstraties van uiteenlo- de honden onverstoorbaar. De jeugdige hardlopers en wielren ners van AVT en WVT hadden een koud klusje, want hun koppel wedstrijd speelde zich gedeeltelijk buiten af. Alleen het wisselpunt was in de sporthal. De zaal werd ook gebruikt voor demonstraties van volleybal ITevoko), basketball (De Mareis), tafeltennis (Tetak) en sport voor 50-plussers. Uit dit laatste onderdeel, uitgevoerd door groepen ouderen onder leiding van Betsy Verhoeven en Boukje Drij ver, bleek dat sportieve beweging iets is voor alle leeftijden. In de zaal waren verder diverse vereni gingen vertegenwoordigd met een kraam en werd in een hoek bridge gespeeld. Theater Op het podium van de theaterzaal was ook veel te beleven. Drie on vermoeibare dames en een gespierde heer van Sportschool Texel verzorgden een leuk showtje met een verrassend doch abrupt slot. Eveneens vlot en muzikaal waren de optredens van twee Maandagavond wordt in Bosch en Zee bij De Koog een voorlichtings bijeenkomst gehouden van de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel. Ing H. Martens, gespeciali seerd bedrijfsdeskundige van de DLV in Dronten, spreekt over de jongste ontwikkelingen op het ge bied van gewasbescherming, aan de hand van onderzoeksgegevens. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. het dames-zaalvoetbalteam Klif 12 achter zich. Alle genomineer den werden via aardige filmpjes - gemaakt door Patrick Piersma, Jaap Eelman en Lia Coutinho van filmclub Take '88- aan het publiek voorgesteld. De zaalvoetbalsters, die tijdens de feestavond sjiek ge kleed gingen, maakten indruk met baltrucjes. Charmant Martin de Ridder, al bijna 25 jaar werkzaam als automonteur bij Ga rage Dros in Eieriand, heeft het Renault Cotech-diploma behaald. Hij volgde daarvoor een acht we- kendurende opleiding, verdeeld over twee jaar in het technisch trainingscentrum van Renault Ne derland om bekend te worden met de jongste ontwikkelingen op het gebied van de autotechniek. De nieuwste Renaultmodellen zijn qua techniek niet te vergelijken met die van tien jaar geleden, zo dat bijspijkeren van technisch per soneel nodig is om de juiste diagnoses te kunnen stellen en om onnodig zoeken en verkeerde re paraties te voorkomen. De Cotech-cursisten worden regel matig uitgenodigd om de tijdens de opleiding verworven kennis af te stemmen op nieuwe ontwikke lingen. Ook worden ze getraind in het doorgeven van de kennis aan collega's in het bedrijf. Een beetje tot haar eigen verba zing werd Ingrid van Lubek uitge roepen tot Texels sportvrouw. Overwinningen waren op haar lijstje dun gezaaid. „Maar", erken de ze, „ik ben afgelopen seizoen inderdaad vooruit gegaan." Een bescheiden reactie, want In- Bij café De Zwaan in Den Burg heeft zich een wisseling van de wacht voltrokken. Margreet Dis sel en Klaas Jan Modder nemen de fakkel over van Hans en Marij ke de Beer. die er na tien jaar een punt achter zetten. Om het nieu we tijdperk in te luiden is er vrij dagavond van 19.00 tot 22.00 uur een „welkomstparty" voor al le belangstellenden. Voor de vaste bezoekers van De Zwaan is de verandering geen ver rassing. Toen Hans en Marijke de Beer het café destijds overnamen, waren ze van plan er tien jaar lang alles voor opzij te zetten. Ze slaag den erin om er een goedlopend be drijf van te maken en kunnen nu met gerust hart afscheid nemen. Zeker ook omdat de opvolgers zich al in de zaak hebben waar gemaakt. De 32-jarige Margreet Dissel heeft de meeste dienstjaren. Het even beeld van Marijke de Beer („veel mensen denken dat wij zusjes Oki do yoga. In ,de Aleph", We verstraat 54 in Den Burg, wordt op vrijdagavonden (19.00-20.00 uur) een cursus oki do yoga gegeven. Oki do yoga is een eigentijdse yo- gavorm. Het leren ontspannen zijn in het dagelijks leven is het hoofd doel. Veel oefeningen zijn beweeg lijk en met anderen, zodat van elkaar kan worden geleerd. Elke serie van tien lessen heeft een thema (bijv. rugklachten, hoofd pijn, beter zien en horen). Voor meer informatie: Paul van Mierlo, tel. 319706. Voor een 23-jarige inwoner van Den Burg begon het jaar 1996 niet zo goed. In de nieuwjaarsnacht, tussen half twee en zes uur, werd zi|n fiets gestolen. Hij had het rij wiel afgesloten achtergelaten op het Achterom. Het betreft een goudkleurige racefiets van het merk „Phoenix", type „Sprint", ter waarde van ongeveer f250,-. Prijswinnaars, genomineerden en medewerkers zorgen met fakkels voor een vrolijk slot van de sportavond. zijn") werkt al 4'A jaar in De Zwaan. De geboren Amsterdamse en getogen Zaanse verzeilde op haar 17de via een zomerbaantje bij manege Bornrif op het eiland. Ze was meteen verknocht en zocht hier werk. Na eetcafé Ploff In en bungalowpark De Turkse Tent kwam ze in dienst van disco theek Question en nachtbar Casi no, waar ze vijf jaar werkte. „Daar heb ik met veel plezier gewerkt en veel geleerd. Ook ben ik er leuk weggegaan en heb nog steeds goed contact, zet dat er maar bij." In café De Zwaan klikte het even eens. De samenwerking beviel zelfs zó goed, dat Hans en Marijke de Beer aan Margreet vroegen -op Valentijnsdag '95- of ze er wat voor voelde om de exploitatie over te nemen. „Er was genoeg animo om het café te kopen, maar we gunnen het haar. Ze heeft als een kanjer voor ons gewerkt", aldus Hans de Beer. Margreet had er wel oren naar: „Zo'n kans krijg je maar één keer." Reden om ook haar vriend Klaas Jan Modder (32) erbij te betrek ken. Die gaf zijn werk als auto monteur bij garage Eelman op en nam per 1 juni j.l. plaats achter de tap. Van de overstap heeft hij nog geen spijt, ook al zijn de werktij den totaal anders. „Toen om zeven uur eruit, nu om zeven uur er in." Restaurant Margreet Dissel en Klaas Jan Modder zijn sinds deze week de bedrijfsleiders. Zij krijgen hulp van Jan Veldman, die eerder al eens in De Zwaan werkte en nu in vaste dienst is genomen. In februari be ginnen ze beide aan een cursus om de vereiste horecapapieren te halen. Bedoeling is dat ze het café vanaf volgend jaar gaan pachten. Hans en Marijke de Beer blijven eigenaars van het pand. Zij heb ben plannen om een restaurant te maken in het deel van het gebouw waar nu nog de makelaardij van Jan Duin is. Duin laat momenteel aan de Keesomlaan een nieuw kantoorpand bouwen. Voor de klanten zal weinig veran deren. Dat betekent dat het dage lijks (behalve in het weekend) borreluurtje met hapjes om 17.00 uur wordt gehandhaafd en dat het café op marktdagen al om 10.00 uur open is. Geprobeerd wordt op de zondagmiddag wat extra's te organiseren en ook is levende mu ziek welkom. Dat blijkt komende zondagmiddag al, als De Klapband voor de eerste keer het podium in De Zwaan zal beklimmen. Callanetics. Vrijdag 12 januari ('s ochtends) en woensdag 17 ja nuari ('s avonds) starten weer nieuwe groepen callanetics voor beginners en gevorderden. De les sen bestaan uit één uur oefenin gen op muziek, vooral gericht op buik-, been-, heup- en rugspieren. Tevens wordt op een goede li chaamshouding gelet. Begonnen wordt met een warming up en aan het eind worden rekkingsoefenin gen gedaan. De begeleiding is in handen van fysiotherapeute Man- da Bergsma. Inlichtingen tel. 319708. iFoto Frans Hopman) Bewust bewegen. Vrijdagavond (20.15-21.45 u) en zaterdagoch tend (9.00-10.30 u) is in yogacen- trum De Aleph aan de Weverstraat in Den Burg weer een cursus „be wust bewegen". Thema is ditmaal „staan en lopen". Deelname aan beide lessen kost f22,50, één les Hans en Marijke da Beer Irechtsl kunnen zich aan de bar voortaan laten bedienen door hun opvolgers, Margreet Dissel en Klaas Jan 712,50. Voor meer informatie. Modder. (Foto Frans Hopman) Frans Kas, tel. 020-6167663.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5