het jaar van Thijsse Ijslaag zorgt voor ongemak en vermaak Natuur veelzijdig in (l 06-11V* Aanstormend talent laat kunnen zien Geknip^C/ TEXELSE COURANT /I ALARM ALS ELKE SECONDE TELT Strooibeleid Postbank Kleinkunstfestival in Klif 72 ijzel helpt het soms weinig want dan wordt het laagje zout telkens weer door nieuw ijs afgedekt en blijft het spiegelglad. Rijden er eenmaal auto's overheen dan wordt het snel beter want dan gaat het ijs kapot en wordt het zout goed gemengd en ontstaat geen nieuwe gladde laag. Zand erover Op plaatsen waar weinig verkeer is kan vaak beter geen zout maar zand worden gestrooid. Dat ge beurt de laatste dagen in toene mende mate, onder andere bij openbare gebouwen en com plexen bejaardenwoningen. Ge meentewerken heeft daarvoor een partij scherp metselzand gehaald bij Rab in Oudeschild enverspreidt dit met een kunstmeststrooier. Zand is het enige middel dat kan worden toegepast bij strenge vorst. Als het kouder wordt dan min zes graden heeft zout geen ef fect meer. In zo'n geval zou wel gewerkt kunnen worden met ureum, maar dat is vier keer zo duur en is tot dusver op Texel niet toegepast. De voorraad wegenzout slonk in middels snel. Gisteren liet de ge meente daarom nog 240 ton van de vastewal aanvoeren Doe het zelf Bij de gemeente op gerekend dat de burgers zelf ook wat doen. Ten minste de eigen stoep begaanbaar maken en eventueel het aangren zende straatje is niet teveel ge vraagd, al staat het niet meer als plicht in de politieverordening. Met een paar kilo keukenzout is heel wat te bereiken vooral als het in overleg en samenwerking met de buren gebeurt. De twee nieuwe zoutstrooiers die de gemeente onlangs in gebruik heeft genomen, zijn voortdurend op de weg. In geval van ijzel strooien ze 15 gram per vierkante meter. Bij andere vormen van glad heid 10 gram. Tot dusver is geen sneeuw van betekenis gevallen. Komt dat er alsnog, dan is 20 gram per vierkante meter nodig. Het probleem met het slippende aandrijfwiel van de strooier is op gelost. Het apparaat is nu voor zien van wielen met spikes, die grip hebben op de ijslaag en daar om goed meedraaien. Het zou best kunnen dat de ge meente dit jaar voor de gladheids- bestrijding niet genoeg heeft aan het bedrag dat ervoor is uitgetrok ken. Niemand hoeft daar echter bang voor te zijn, want het strooi en gaat ook door als de centen op zijn. „Als het nodig is wordt er gestrooid, wat het ook kost. Nood breekt wet. De centen worden la ter wel geregeld", aldus directeur Piet Plug van Gemeentewerken. Met verzoeken of aanmerkingen wat betreft de gladheidsbestrij- ding kan men altijd terecht bi] Ge meentewerken, telefoon 312510. Het Thijssejaar was net zo kleur rijk en veelzijdig als Thijsse zelf. Niet alleen vanwege de vele eve nementen: tentoonstellingen, films, excursies, symposia en pu blicaties, met als heel geslaagde uitsmijter het „Texel-album" van de Thijsseschool, maar ook de na tuur zelf zorgde voor variatie. Al leen al het weer: een vochtig voorjaar, bijna de zonnigste zo mer van de eeuw, een rustige herfst en een vroeg wintertje in december. Variatie in overvloed ook voor veel planten en dieren. Vooral de duinflora profiteerde van het natte voorjaar: onder an dere viooltjes, rolklaver, vleugel- tjesbloemen, gaven lange tijd kleur aan de duinhellingen. Voor de broedvogels was het een gemiddeld jaar. Bedreigde soorten zoals lepelaar en dwergstern (respectievelijk ruim 100 en bijna 100 paren) deden het weer goed. We zijn benieuwd of de ingebruik name van de stekelbaarspassage volgend jaar nóg meer lepelaars naar het eiland zal trekken. Andere zeldzame soorten, grote stern en strandplevier, lieten ook dit jaar verstek gaan. Opvallend was het lage aantal huis- en oeverzwalu wen. Er broedden slechts 36 pa ren huiszwaluwen, terwijl er misschien één paar van de oever zwaluw aanwezig was. In het bos daarentegen kwamen enkele pa ren sijsjes en kruisbekken tot broe den, terwijl in de duinen het aantal blauwborsten langzaam groeit. De buizerd tenslotte heeft vaste voet op Texel gekregen, er waren ten minste vier paren aanweizg. Natte valleien Het Mokslootproject bleek geslaagd: zeldzame kranswieren en andere waterplanten versche nen massaal in de nieuwe duin- plassen. De wandelpaden werden in juni omzoomd door korenbloem blauw slangekruid, uitbundig groeiend als gevolg van de werk zaamheden. Veel diersoorten pro fiteerden ook van de natte valleien: allerlei zoetwaterinsekten en vissen, vooral stekelbaarsjes. Daar kwamen weer vogels op af, met als opvallendste bezoekers acht kleine zilverreigers. Ze zoch ten voedsel in het Vlak, en sliepen broederlijk naast de lepelaars op het plankier in de Geul. Later in het jaar werden ze vaak waargeno men in de plasjes langs de wad dendijk en de Slufter. Zeldzame vogels waren er ook. Onder andere havikarend, steppe klauwier, kleine spotvogel, roze spreeuw en bosgors zorgden er voor dat de „soortenjagers" aan hun trekken kwamen. Niet iedereen weet dat de Eier- landse vuurtoren op Texel staat. De Eemslander zoekt de herkomst ergens anders. Mede dankzij aktics van tie II addenveieniging tic vuurtoren op Schiermonnikoog wen 2-1 uur per dag bemand (join: Wadden vereniging). Een goed bericht was de melding van wel 1500 zeehonden in het Nederlandse deel van de Wadden zee. Gegarandeerd zeeehonden op korte afstanden kunnen bekijken met Sil Boon betekent in veel op zichten een verrijking voor Texel, en niet alleen voor de toeristen! Rouwmantels Voor het echte spektakel zorgden de vlinders. De zomer was al een eind gevorderd voor ze zich in gro tere aantallen lieten zien en toen was het ook écht raak. De vlin derstruiken in de tuin, maar ook wegbermen en bloemrijke duin bosjes herbergden onwaarschijn lijk hoge aantallen vlinders, in vele soorten. Kleine vos en dagpau woog voerden de boventoon. Voor vlinderliefhebbers zal 1995 onge twijfeld als „het jaar van de rouw mantels" blijven voortleven. Op Texel zijn er tientallen waargeno men, op heel het eiland, tot zelfs op het strand. De grote belang stelling die iedereen toonde, was hartverwarmend. Het enige min puntje was het omzagen van een abeel in Den Burg, terwijl juist die boom zo populair bij de rouwman tels was. Tot ver in de zachte herfst werden nog vlinders gezien. Het rustige weer met redelijk hoge temperatu ren zorgde na flink wat regenval, ook voor een massale nabloei van o.a. duinroosjes. Het leek wel juni in de duinen, omstreeks begin no vember. Inmiddels, aan het eind van het jaar, is de natuur in „winterrust". Net als andere jaren herbergt Texel rotganzen, kleine zwanen en an dere watervogels. Zolang het niet harder gaat vriezen, zullen ze het wel redden. Al met al was het een mooi Thijs sejaar. Voor natuurbeschermers is nog wel het een en ander te doen, maar de mede door het Thijssejaar toegenomen belangstelling voor de Texelse natuur zal daaraan vast en zeker een bijdrage kunnen leveren. Adriaan en Sytske Dijksen, EcoMare/Staatsbosbeheer )e laag ijzel waaronder het eiland op nieuwjaarsmorgen intwaakte heeft menigeen van de straat gehouden. Velen leden de beste wensen ditmaal telefonisch af, omdat ze ich veiligheidshalve liever niet te voet of met de auto op de llibberige straten waagden. Sommigen zagen er echter de al wel van in; zij bonden de ijzers onder om vanaf de voor- leur een baantje te schaatsen. Bleven velen op de vrije maandag nog binnen, dinsdag was een werkdag waardoor het verkeer weer op gang kwam. De toestand van het wegdek was dinsdagmor gen echter niet veel verbeterd. Strooiwagens reden af en aan, het resultaat viel vaak tegen. Dit in te- blaast ongemak zorgde de ijzel dus jok voor vermaak. Schaatslief- ïebbers namen de straat in ge- >ruik als ijsbaan. Vooral de jeugd, jenietend van de kerstvakantie, jrofiteerde van dit buitenkansje, ónderen haalden de slee van zol- Jer. In Den Hoorn werd ge- jchaatst en gesleed op Klif en in je Herenstraat, wat tot sfeervolle :aferelen leidde. In Den Burg begaf nen zich al schaatsend naar de jsbaan en tussen Den Burg en □osterend werden schaatsers op iet fietspad gesignaleerd. Taxi's reden op nieuwjaarsdag wel, maar alleen als het echtnodig was. Ondernemer Grootjen hield op dé eerste dag van 1996 de auto's aan de kant. In Den Hoorn ging de traditionele nieuwjaarswedstrijd niet door om dat het voetbalveld in een ijsbaan was veranderd. De meest fanatie- J ke zwemmers lieten zich echter met afschrikken: de traditionele nieuwjaarsduik in zee trok toch og tien deelnemers (zie elders in deze krant). genstelling tot de hoofdwegen aan de vastewal, die volgens marktkoopman Jan Kok van Vroe- gop beter berijdbaar waren dan de Texelse. Kok was één van de slechts drie middenstanders die hun kramen hadden uitgestald op de Groene- plaats. Veel klandizie hadden ze echter niet. Op de eerste markt dag van het jaar waagde vrijwel niemand zich op de spekgladde Groeneplaats. Fietsers Ouderwetse beelden waren te zien op de Pontweg, waar fietsers zich tussen de automobilisten Marktkoopman Jan Kok stond bijna alleen op de glibberige Groeneplaats. mengden, omdat de glibberige fietspaden onbegaanbaar waren. In de dorpen hadden ook de voet gangers spoedig in de gaten dat het raadzamer was om op straat te lopen dan op het trottoir. Hoe wel stapvoets werd gereden, moesten alle weggebruikers dus extra alert zijn. Voor sommigen waren de proble men niet voorbij als ze eenmaal hun werk hadden bereikt. Zo had den de medewerkers van de reini gingsdienst grote moeite om de containers in de bak van de vuil niswagen te krijgen. De strooiwa gens reden voor hen uit. Strooiploegen van de firma Taten- hove gingen er te voet op uit om trottoirs bij openbare gelegenhe den en bejaardenhuizen met de hand te bestrooien. Hard werken Weinig rust dus voor de Texelse gladheidsbestrijders rond de jaar wisseling. Op oude- en nieuw jaarsdag rukten de vier strooiwagens van de gemeente en Rijkswaterstaat al om vier uur 's morgens uit om de voornaamste wegen te bestrooien. De pekel kreeg maar moeizaam vat op de ij zige laag, waarop steeds weer nieuwe ijzel neerdaalde. Alleen op de wegen waar regelmatig verkeer reed, mengde de pekel zich met sneeuw. Zondag rond het middag uur kon toch van enig resultaat worden geproken en mochten de gladheidsbestrijders aan de olie bollen. Lang konden ze er niet van genie ten. Toen het tegen de avond ijs begon te regenen, moesten ze er weer op uit. Veel effect had het strooien niet, doordat de pekel zich door het weinige verkeer nau- DONDERDAG 4 JANUARI 1996 Vindingrijk: schaatsend achter de kinderwagen in Oosterend. (foto Dirk Kuiter) welijks vermengde met het ijs en de temperatuur onder nul bleef. Omdat toch bijna niemand de weg op ging, werden de strooiwagens op oudejaarsavond tegen een uur of tien aan de kant gezet, Eén rijstrook Hoewel de hoofdwegen op nieuw jaarsmorgen al voor dag en dauw werden bestrooid, was het resul taat weinig bemoedigend. De meeste wegen waren slecht. Al leen de rijstrook op de Pontweg in de richting van de boot, was rede lijk begaanbaar. Dat kwam door dat het ijs werd losgereden door (Duitse) vakantiegangers die huis waarts keerden. Er kwam echter nauwelijks verkeer vanaf de boot, zodat de andere weghelft glad bleef. Minder gangbare trajecten bleven helemaal ijzig. Verkeers drempels en hellingen vormden veranderden in onneembare hin dernissen. De strooiwagens hielden de bus- routes en doorgaande wegen in de dorpen bij zodat die voor auto's re delijk begaanbaar waren. De AOT- bussen reden wel, maar sommige trajecten waren dermate slecht, dat die werden gemeden. Stobbe en Evert de Vries, artistiek directeur van het PKF. Direct na de laatste voorstelling op zaterdag zal deze jury uitsluitsel geven over welke kandidaten aan het festival mee mogen doen. Buiten deze jury om mag het publiek elke avond een publieksprijs toekennen. Deelnemers Volgende week donderdag tot en met zaterdag is theater/restau rant Klif 12 in Den Hoorn weer het toneel van de eindselectie voor het Postbank Kleinkunstfestival (PKF). Dit evenement (voorheen Amsterdams Kleinkunst Festival) is, naast Cameretten in Rotter dam en het Leids Cabaret Festi val, één van de toonaangevende talentenjachten op het gebied van kleinkunst en cabaret. In Klif 12 zullen negen kandidaten voor het voetlicht treden, waarvan er zes zullen worden toegelaten tot de eindstrijd, die in Amsterdam zal plaatsvinden. Gedurende drie avonden zal het toneel van het Hoornder theater gevuld worden met aankomende talenten, die trachten de Wim Sonneveld-prijs in de wacht te sle pen. Voor het echter zo ver is, heb ben ze nog een lange weg te gaan. Na de schifting op Texel volgt een tweede jurering in Amsterdam, waar er van deze kandidaten nog maar drie overblijven. Die zullen in maart in het De la Martheater nog maals hun best moeten doen voor een uitgebreide vakjury. De beste mag zich dan winnaar van het festival noemen en wordt beloond met de Wim Sonneveld-prijs. Eer dere winnaars zijn de inmiddels bekende Job Schuring, Basterd, Kiki Heesels, Ajuinen en Look en Maarten van Roozendaal, terwijl vorig jaar De Vliegende Panters met de hoogste eer streken. Veel van deze cabaretiers hebben na deelname aan het PKF in Klif 12 op het podium gestaan met een avondvullend programma. Op Texel laten elke avond drie kan didaten hun kunnen zien. De eer ste voorstelling begint om 20.30 uur, de laatste om 22.00 uur. Zij zullen (buiten het publiek) worden gadegeslagen en gewogen door de jury, die dit jaar bestaat uit Ro bert Ceelen, manager Gimmick Productions, Cor van Heerwaar den, eigenaar van Klif 12, voor zitster Tetske van Ossewaarde, actrice en cabaretière, acteur Jaap De eerste voorstelling op donder dagavond wordt gegeven door Ca baret Typisch!, dat traditioneel cabaret brengt, waarbij liedjes, acts en conférences elkaar afwis selen. Het thema van hun voor stelling is „normen en waarden". Zodra het ijs is gebroken, is de beurt aan Ernst van der Pasch (pi ano en zang) en Marijke Haverkom (hobo), die als het duo „Ernst" het programma „Zakdoek vol ver driet" brengen. Dit programma wisselt tussen uitersten als haat en liefde, leven en dood, volwas senheid en puberteit. De eerste avond wordt afgesloten door het Nijmeegse „Trio Liedjes" (Wilbert Friedrichs, Christel Gelderman en Ger Schoren). Dit trio brengt lied jes over liefde, leven en dood, maar dan wel over perverse liefde, moeizaam overleven en een plezie rige begrafenis. De tweede avond wordt begonnen door de groep N'mbusi, die absurd theater wil brengen. De groep (Fe- dor van Eldijk, Harmen Zijp, Mare van der Burgt, Pepijn van Dorst en Ronald Snijders) gaat er van uit dat het steeds moeilijker wordt ta boes te vinden die nog niet zijn doorbroken en probeert slechts het publiek deelgenoot te maken van de chaos die overblijft. Na de ze groep treedt het duo (Patrick Meivin) Hoving en (Marko) Borst voor het voetlicht. Hoving en Borst zijn geen onbekenden in de wereld van het cabaret en kwa men in de finale van het Groninger Cabaret Festival. Zij omschrijven hun stijl als „muzikaal cabaret". De avond wordt afgesloten met een optreden van Tom Sligting die, afkomstig uit de „stand-up come dy" een „interactieve performan ce" brengt, waarin scherpe teksten worden gecombineerd met liedjes en visuele grappen. De laatste avond van het festival treden achtereenvolgens op „Het Blauwe Uur", Eric Koller en Geert Hautekiet. Hautekiet is een wat verlegen zanger die zich probeert te verbergen achter een gevleugel de piano en drie glazen rode wijn. Daar bezingt hij zijn dorst naar drank, vrouwen en eenzaamheid. „Het Blauwe Uur" (Jean Coolen en Kees van Belthoven) beweegt zich met het programma „Een foto van een mooie dag" tussen de dromerigheid van Nescio, de fra giele verstilling van Liselore Gerrit sen en de schaamteloze, rusteloze liefdeslust van Jacques Brei. Eric Koller geeft niet méér informatie over zijn programma dan: „Lullig: Je staat voor een volle zaal en je kunt geen woord uitbrengen. Dat is lullig." Het festival in Klif 12 wordt gehouden op donderdag-, vrijdag- en zaterdagavond (11, 12 en 13 januari). De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. de toegangsprijs is 15,= per avond (f12,50 voor Vrienden van Klif 12), een passe-partout voor drie avonden kost f37,50 (f30,=

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9