Briljante Belg favoriet voor Wim Sonneveld-prijs m iV teso Texels toneelstuk door Nieuw Leven Bomvol Klif 12 getuige van harde strijd Agenda Blijspel van Aris Bremer Wat vindt Texel van „Plan Pfeterse" TEXELSE couRANT Mandala tekenen Jeugd verzamelt veel kerstbomen Niet iedereen blij met bedrijventerrein Agrarisch gebruik van rode gasolie Drijf-in show Straatnamen NIEUWSLIJN 06 - 904 904 01 DINSDAG 16 JANUARI 1996 Het Postbank Kleinkunstfestival betekent voor aanstormend ta lent een mooie kans op een snelle doorbraak en voor publiek een ge zellig uitje. Maar bovenal is het een wedstrijd. Met aan het einde zowel winnaars als verliezers. Dat was zaterdag goed waarneem baar in theater Klif 12, toen even na middernacht het jury-rapport werd voorgelezen. Alle gezichten stonden strak van de zenuwen. Maar terwijl bij de één plots een stralende lach doorbrak, biggel den bij een ander dikke tranen. De toon van het jury-rapport vormde er mede de oorzaak van dat de confrontatie met de werke lijkheid soms erg hard was. De lief tallige voorzitster Tetske van Ossewaarde vertelde in haar inlei ding eerst glimlachend dat de ho ge kwaliteit en de enorme inzet dit jaar waren opgevallen en dat alle leden het bijzonder plezierig had den gevonden te mogen jureren. Maar vervolgens klonken vlijm scherpe oordelen: „Door de te strakke vorm, gebrek aan speels heid en gekunstelde overgangen vond de jury de voorstelling fanta sieloos." En: „De jury vindt dat zij elke vorm van podiumpersoonlijk heid ontberen." Cabaret Typisch! - dat donderdag het spits had moeten afbijten - was één van de drie afvallers, al hoewel de twee dames uitstraling, energie en timing werden toege dicht. Over de man in het trio was de jury minder enthousiast. Zijn aanwezigheid was „storend en remmend" en hij was „voorname lijk bezig krampachtig leuk te zijn". De ongelukkige had de bui al zien hangen, want daags na het optre den hield hij de eer aan zichzelf. En terwijl de betraande meisjes zich graag lieten troosten - onderwijl stamelend dat ze eigenlijk al veel eerder als duo verder hadden ge wild - vroeg niemand zich meer af waar het derde wiel was gebleven. Het klonk keihard, maar de lange weg naar de top ligt nu eenmaal bezaaid met lijken. Aangetekend moet worden dat de deelnemers - van wie de meesten in appartementenboerderij De Ark logeerden - sportief op de beslis singen reageerden. Gedurende het festival hadden sommige concur renten zelfs gezamenlijke uitstap jes gemaakt. En na afloop werd tot in de kleine uurtjes wild ge danst op de dampende blues van the Jug Bros, de huisband van Klif 12. Mededogen Soms toonde ook de jury mededo gen. Zo werd Eric Koller gereser veerd ontvangen. Zijn optreden - grotendeels zonder woorden - be gon flitsend, maar gaandeweg moesten steeds meer toeschou wers zich vastklampen aan de we tenschap dat het na uiterlijk een half uur weer zou zijn afgelopen. De jury ontving de voorstelling zeer verdeeld. Rommelig, onge controleerd en met te lange poin tes, waren de opnieuw niet malse oordelen. Toch behoorde Koller tot de zes solo-artiesten en groepen die in Amsterdam straks gaan strijden om de Wim Sonneveld- prijs. Hij kreeg het voordeel van de twijfel, want ,de jury is zeer be nieuwd naar de verdere ontwikke ling van zijn programma." Evert de Vries, jurylid en bedenker van het festival, wees naafloop nog eens nadrukkelijk op de hoge kwaliteit van deze - negende - afle vering. „Bij de één 's de tekst leuk en de uitvoering wat minder, bij een ander is dat juist andersom. De jury had slechts twee zinnen nodig om haar bewondering voor Vlaming Geert Houte kiet tot uitdrukking te brengen. Maar ik heb veel goeds gezien, met een grote mate van eigenheid. Een nieuwe Youp of Freek heb je echt niet zomaar. Sinds een paar jaar heeft iedereen het over Van 't Hek, maar wie kende hem in 1975? Toen trad hij ook al op. De meeste deelnemers aan dit festi val zijn pas een jaar of twee, drie bezig.' Opvallend dit jaar was dat in de programma's veel muziek werd verwerkt. „Een overgang naar poëtisch en persoonlijker cabaret. Dat is een duidelijke ontwikkeling van de laatste tijd", meende De Vries. Vlaming De revelatie van het afgelopen weekeinde was Geert Houtekiet. Als Vlaming heeft hij natuurlijk het voordeel dat veel mensen hem al leen al leuk vinden om zijn dialect. Maar aangenomen mag worden dat de deskundige jury daar geen boodschap aan heeft gehad. Toch was het oordeel lovend als nooit tevoren: „De opdracht voor alle kandidaten was om met een pro gramma van 30 minuten te ko men. Geert heeft deze limiet met 9 minuten overschreden, daarom houden wij zijn jury-rapport kort: Over het talent van Geert Houte kiet is geen twijfel mogelijk. Een podiumbeest!" De morele winnaar zelf - de echte wordt pas in maart uitgeroepen - vond het oordeel belachelijk. „Ik ben helemaal overdonderd. Niets negatiefs... Wat moet ik daar nu mee?" Net zoals hij verwonderd was over het feit dat hij doorgaat voor cabaretier. „Ik voel me zan ger. Een cabaretier werkt volgens een stramien met vaste grappen, dan een liedje, weer een paar grap pen. Ik zing mijn liedjes en praat ze al improviserend aan elkaar. Alleen de liedjes staan van te voren vast." Een aparte benadering, maar er was wel meer opmerkelijk aan de ontwapenend aimabele Antwer- (Foto Tessa de Groeft) penaar. Zo treedt hij pas sinds juli vorig jaar solo op, na enkele jaren zanger te zijn geweest in een band. „Met goede muzikanten, jongens die met Toots Tïelemans hebben gespeeld. Maar het mar cheerde niet. In België vindt deze kunstvorm geen voedingsbo dem." Hoboïst Tijdens de bekende Gentse feesten gaf hij voor het eerst voor stellingen in zijn eentje, kort daar na stond hij in het voorprogramma van een Belgische collega. Na een tip van Nederlandse collega's schreef hij zich in voor het Post bank Kleinkunstfestival, dat vorig jaar nog Amsterdams Kleinkunst festival heette. Met het ge schetste succes, maar: „Ik moet nog een hoop leren. Pianospelen doe ik pas sinds een jaar. Op ac cordeon kan ik niet méér dan het liedje dat ik vanavond speelde. Ik ben eigenlijk hoboïst", lacht hij breed. Tijdens zijn veelal melancholieke spel doet hij regelmatig denken aan Tom Waits, Jacques Brei en - onvermijdelijk - Raymond van 't Groenewoud. En bij luchtige inter mezzo's heeft Houtekiet soms zelfs iets weg van zijn beroemde landgenoot Urbanus. De sug gesties krenken hem niet. „Het maakt me niet zoveel uit. Ik ben in derdaad een fan van Tom Waits. Belangrijk vind ik ieder geval puur- Dinsdag 16 januari De wekelijkse politieke uitzen ding van Radio Texel (19.00 tot 20.00 uurl wordt verzorgd door Groenlinks. Het thema is „duur zaamheid" waarbij onder meer aan de orde komen: de kring loopwinkel, zonnecollectoren en de ecologische voe dingsmiddelenwinkel De Vlier. In Cinema Texel 19.00 en 21.15 uur draait om „Seven". In de Muziek- en Dansschool (Ouwe ULO) wordt een voor speeluur gehouden, aanvang 19.15 uur. Belangstellenden welkom. De raadscommissie voor ruim telijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over het ammoniak- beleidsplan en het verbouw plan hotel De Lindeboom. De historische vereniging houdt in d'Ouwe ULO een bibliotheek avond, alleen toegankelijk voor leden. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 17 januari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 19.00 en 21.15 uur „Seven". De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Onder andere wordt gesproken over het re- creatiewerk van de Sportraad en het onderhoud van de Jan Drïjverschool. In theater De Kiekendief op De Krim is de feestelijke onderte kening van het nieuwe VW promotiecontract met presen tatie van de promotieplannen voor 1996. Aanvang 20.00 uur. Dokter Klaas Eissen spreekt om 20.00 uur in Bosch en Zee voor agrariërs over de behandeling van wonden, brandwonden, kneuzingen ad. Donderdag 18 januari In d'Ouwe ULO wordt een in formatiebijeenkomst gehouden over de cursus conversatie Spaans; 16.15 uur. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft een openbare ver gadering in het raadhuis, aan vang 19.30 uur. Onder andere wordt gesproken over de toe komst van Calluna, de uitbrei ding van het toiletgebouw op het haventerrein van Oude- schild en de sanering van het voormalige autowrakken- terrein. In Cinema Texel 20.30 uur „Seven" draait om Vrijdag 19 januari In Calluna beginnen om 18.30 uur de Texelse kampioenschap pen zwemmen. In de Doopsgezinde kerk in den Burg wordt om 19.00 uur het Driekoningen-spel opgevoerd doopr medewerkers van het Maartenhuis en de Vrije School. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Seven". Zaterdag 20 januari Kotex houdt open huis in het clubgebouw in de Mars, waar van 14.00 tot 17.00 uur konij nenkeuring wordt gehouden. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 20.30 uur „Seven". De wielervereniging houdt een crosswedstrijd bij de Biesbos- weg. Start jeugd 14.00 uur; se nioren 14.30 uur. Van 19.00 tot 22.00 uur wordt in zwemparadijs Calluna een „Drijf-in show" gehouden met medewerking van Radio Royal: zwemmen en dansen voor iedereen. Entree f4,50. Toneelvereniging Nieuw Leven speelt in dorpshuis 't Skiltje het stuk „Rosageur en Manusgein" van Aris Bremer uit Oosterend; 20.00 uur. In Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp wordt een stijldan savond gehouden. Toegang gratis. Aanvang 20.30 uur. Zondag 21 januari Om 10.30 uur begint in manege Akenburg een menwedstrijd in de serie om de Jaap de Graaf- bokaal. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op het Turfveld in de Dennen worden gestart voor de winter- wandeltocht van Het Gouden Boltje. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 20.30 uur „Seven". In De Kampanje in Den Helder wordt opgetreden door het Escher-trio met werken van Beethoven, Pijper en Tsjaikows- ky; 15.00 uur. Van 14.00 tot 17.00 uur houdt Kotex in het clubgebouw in De Mars open huis bij het vervolg van de konijnenkeuring. De Zonnebloem houdt een ont spanningsmiddag voor Texelse 65 plussers in de burgemeeste De Koning-hal - met medewer king van Marco Bakker; van 14.00 tot 17.00 uur. In de Hervormde kerk van Oosterend wordt een interker kelijke dienst gehouden voor de eenheid van de christenkerken; aanvang 19.00 uur. De „Molengat" vaart momen teel als dienstboot omdat de „Schulpengat" in Rotterdam is voor een dokbeurt. Voorlopig wordt geen extra schip ingezet en er worden geen wachttijden verwacht. Ook informatie via de TC Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. Wo. Do. Vr. Za. Zo. 16 17 18 19 20 21 Ma. 22 Di. 23 2.17 en 14.20 u. 4.30 en 16.57 u. 5.35 en 18.25 u. 6.55 en 19.25 u. 7.54 en 20.30 u. 8.55 en 21.25 u. 10.11 en 22.04 u. 11.05 en 23.06 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 21 ja nuari op om 8.35 en gaat onder om 17.05 u. 20 januari nieuwe maan, 22 januari springtij. De mlme-act van Eric Koller kreeg het voordeel van de twijfel. IFoto Arend Nijkemp) heid. Het wordt me al snel te glad. En ach, er worden me zoveel voor beelden toegedicht.. Dat is vol gens mij een teken van grote eigenheid." Joop Rommets Tentoonstellingen. Tekeningen van Monica Maas hangen vanaf zondag bij de Stichting Pensioen fonds ABP in Heerlen. Aan de ex positie wordt ook medewerking verleend door Dagmar Stam en Annelies Vossen, die eveneens kinderboeken illustreren. In de weekenden 26-27 januari en 22-23 maart wordt tweemaal een cursus „mandala tekenen" gege ven. Deelnemers oefenen onder leiding van Trienke van Kleffens op vrijdagavond en zaterdag in de zaal van stichting White Eagle, Schilderend 19, Den Burg. De kosten bedragen f200,- per per soon. Voor meer informatie en op gave: Mansolein Mineralen, Weverstraat 48, Den Burg, tel. 322213. De belangstelling voor het zondagmiddagconcert van KTF viel tegen. Dat was jammer, want in de NH kerk vie len mooie klanken te beluisteren. In het afwisselende programma vielen vooral de meer gedragen nummers op. In pittiger werken ontstond nu en dan een rommelig geheel. De collecte na afloop was voor de verbouwing van de kerk. IFoto Tossa do Graaft) „Een thuiswedstrijd, zo voel ik het." Toneelschrijver Aris Bremer uit Oosterend gaat een spannend weekend tegemoet. Nieuw Leven uit Oudeschild brengt zaterdag zijn stuk „Rosageur en Manus gein" op de planken. Het verhaal draait om keukenprin ses Rosa die er een pension op na houdt. Haar man Manus heeft eni ge smetvrees en is nogal punctu eel. Dat ging jaren prima, maar er ontstaan steeds meer irritaties. Hij vindt haar steeds luier en slonzi ger, zij ergert zich aan zijn precies heid en aandacht voor jonge vrouwelijke gasten, bijvoorbeeld de mooie To Slinger. Zij is assis tente van een messewerper en op haar beurt weer meer geïnteres seerd in de medische student Kris van Krimpen. Er zijn nog meer vaste gasten: de gepensioneerde alcoholische zee kapitein Bramzwaai en de aan een come back werkende opera zangeres Ophelia. Ook tussen die twee groeit iets moois. De gasten organiseren een feest voor het 12,5 jarig jubileum van Rosa en Manus. Dat loopt echter uit de hand, met een knallende ru zie tot gevolg. Het pension wordt in tweeën ge deeld. De heren gaan met Rosa mee, de dames met Manus. Plaat selijke middenstander Dirk Doedel ziet zijn kans schoon, want aan twee pensions is meer te verdie nen dan aan eentje. Maar het gaat fout. In het pijnlijk schone deel van het verblijf wordt honger geleden. Rosa's deel smult, maar vervuilt. Romances lijden onder de situatie, waarin omgang met de buren streng verboden is. Maar dan ne men de gasten het heft in handen en volgt een spannend slot. Klapper Aris Bremer schreef het stuk zo'n vijf jaar geleden. „Het is eigenlijk mijn eerste werk voor volwasse nen. Het is al veel gespeeld aan de overkant, maar nog nooit op Texel. Het was eigenlijk meteen mijn klapper, mag ik wel zeggen." De Texelse auteur heeft al menig op voering bijgewoond. „De eerste keer is erg spannend. Je moet af wachten hoe iets overkomt op het publiek. Verder is het altijd weer een verrassing hoe zaken zijn uit gewerkt, welke keuzes zijn ge maakt." Van het stuk is ook een Friese ver taling gemaakt, die onlangs is gespeeld. „Dat was ook wel erg grappig, ja", vertelt Bremer. Hij verklapt dat het verhaal geen Texelse elementen heeft, al speelt het in een pension. Hij zal zaterdag in de zaal zitten om de Texelse pre mière te volgen. Aanvang 20.00 uur in dorpshuis 't Skiltje. Tweede opvoering op zaterdag 27 januari. Met vereende krachten zijn 1185 kerstbomen bijeen gebracht door de Texelse jeugd. Op verschillende punten op het eiland konden de meestal flink kalende exemplaren worden gebracht. Voor iedere boom werd een lootje uitgedeeld, waarmee kans werd gemaakt op een prijs. In de buitendorpen werden bedui dend meer bomen ingeleverd dan andere jaren. In Den Burg waren drie punten. In de Reyer Key- serstraat werd slecht gescoord. „Misschien heeft dat te maken met de kruising die daar moet worden overgestoken", aldus War ner Schreurs van gemeentewer ken. In De Mars werden echter 310 kerstbomen gebracht, tegen 148 vorig jaar. De bomen worden versnipperd en bij de Hamster tot compost verwerkt. Eén prijs, gevallen in De Mars op lotnummer 201 groen, is nog niet afgehaald. De gelukkige kan zich melden bij gemeentewerken. Niet alle leden van de raadscom missie voor ruimtelijk en huis vestingsbeleid zijn ingenomen met het plan om bij de hoek Ruigendijk-Mienterglop een klein bedrijventerrein te maken. Het ziet er echter naar uit dat de meerderheid van de gemeente raad ermee zal instemmen. Woensdag bleek dat enkele com missieleden betreuren dat met dit bedrijventerrein de entree van De Koog er niet fraaier op wordt. An deren hadden vooral bezwaar te gen de mogelijkheid dat bij de bedrijfsvestigingen ook bedrijfs woningen zullen worden toege staan. Bij het type bedrijven dat hier wordt verwacht (opslag strandmaterialen) is wonen niet nodig, zo werd geredeneerd. Dat had te maken met de algemene zorg die er is over oneigenlijke wo ningbouw op bedrijventerreinen. Dirk Terpstra (PvdA), Erna Eelman (VVD) en Jaap Vlaming (Groen links) stelden zich kritisch op. Vla ming was het meest radicaal: „De Landbouwers die zonder be lastingvergunning hun trekkers tankenmet goedkopere rode gaso lie zijn in overtreding. Zo'n vergun ning is gratis te verkrijgen bij de belastingdienst in Den Helder. In tegenstelling tot de accijns brandstof voor verwarming van het bedrijf, kan de accijns op brandstof voor werktuigen niet worden teruggevorderd. In Calluna wordt zaterdag van 19.00 tot 22.00 uur een drijf-in show gehouden. Medewerkers van Radio Royal verzorgen de mu ziek waarbij gezwommen en ge danst kan worden, ledereen is welkom, entree f4,50. V\ entree van het dorp wordt veij^ knoeid. Hier heb ik geen zin in"j Jan Koolhof (CDA) zei niet blij t(sr zijn met het bedrijventerreintje zijj; dicht bij natuurgebied, maar wisbl geen betere plek. „Mijn fractiin, moet er nog over denken". Dicit, Drijver (Texels Belang) had ook we zorg over het effect op het naburi ge (duin)landschap, maar dachp dat het met zo'n klein terrein wel^ mee zou vallen. Voorzitter wethouder Daan Schil ling bleek er niets voor te voelen| om bedrijfswoningen van het ter rein te weren. „Op alle bedrijven terreinen worden bedrijfs woningen toegestaan, dus ookL hier". Zijn fractiegenoot Drijverf wilde in deze ook consequent zijn, maar vroeg wel om maatregelen om oneigenlijke woningbouw op bedrijventerreinen uit te bannen. VERVOLG VAM PAGIMA 1 namen bedacht die passen bij de al bestaande straten. Alleen is de ouderwetse spelling losgelaten. Wethouder Poster was het niet zo eens met de ideeën. „Hij heeft lie ver iets dat eindigt op -weg, straat of -laan", vertelde Van Rappard. De commissie had geen moeite met Hoefslag, Waardwei en Mark- grave. Noordvlak vonden Kees Hin (CDA) en Erna Eelman (VVD) geen slimme keuze omdat er al een stuk duingebied is dat zo heet. Peter Bakker had meer moeite met Zuid- haak, daar dat erg op het bestaan de Zuiderhaaks lijkt. Hij verraste burgemeester Van Rappard daar mee. Die was het volkomen met Bakker eens en merkte be schaamd op dat het college dat niet had opgemerkt. „Daar zit dan ook geen postbode in", merkte Bakker fijntjes op. Het voorstel van oud-gemeente- secretaris Beemsterboer om ver zetsheld Kelder te vernoemen werd door allen naar de ideeënlijst verwezen. Het past niet bij de ove rige namen in de wijk, maar is in de toekomst misschien wel bruik baar in samenhang met andere verzetsnamen. (ADVERTENTIE) Bel de TC Nieuwslijn en je weet alles, sport, nieuws, agenda, TESO- gegevens, hoogwatertijden en het Texelse weer. Alles op één lijn Even de krant bellen dus Altijd direkt bereikbaar, zelfs vanaf |e vakantie-adres. Het 'Texels Dagblad" met het nieuwste nieuws voor ca ƒ1.- per minuut

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2