Cjroen c2wartjJexeh in het hart Mysterie rond schilderij Meerderheid voor redding Calluna Stichting beheert financiën TVTexel Nog misverstanden over Texeltarief Uiterst actieve bende opgerold PLUS Nu Maar niet alleen met hogere toeristenbelasting Eerste uitzending 4 februari Inbraak bij bejaarde Twaalf inbraken opgelost 06 904 904 01 VERDER IN DIT mnier - - ■- - -w T^orszel Rijtje Nieuwe Texelse munt in ontwikkeling Langeveld de Rooy naar Spinbaan 3 Commissie vindt kosten recreatiewerk te hoog 5 Nog geen geld voor kunstwerk Thijsse 7 Bereikbaarheid Texel centraal in promotie 7 TEXELS E^COU RANT Van der Vis EUROMASTER zq 3 r VRIJDAG 19 JANUARI 1996 NR 11050 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Uitgave Langeveld en de Rooy b.v., tel. (0222) 362600. Advertenties/abonnementen/bezorging tel. 362600, fax 314111. Redactie tel. 362620, fax 314111. B.g.g. in dringende gevallen 06-53 14 91 08 of 06-52 78 43 20. Redactie bulten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 315472 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. LOSSE NUMMERS H.50. even de krant bellen Kies 1 voor nieuws, 2 voor sport. 3 voor de agenda, 4 voor het weer De TC-Nieuwsüjn. altijd hel laatste nieuws Op 31 december 1993 werd in het Maritiem en Juttersmuseum een kostbaar schilderijtje gesto len. Nu. na iets meer dan twee jaar, is het kleinood anoniem te rugbezorgd bij het museum. Be trokkenen staan voor een raadsel en een financiële tegenslag. De verzekeringsuitkering f10.000. moet namelijk worden terug betaald... Het kunstwerk was stevig aan een wand verankerd met schroeven. Museumdirecteur Benno van Til borg: „De dader moet hebben ge weten dat het erg waardevol was. Dit was het enige dat we misten en er moest flink moeite voor wor den gedaan om het van de muur te krijgen." Naspeuringen van de politie leverden niets op. De verze kering betaalde uit. Zondagavond j.l. kreeg museum medewerker Gelein Jansen een te lefoontje. „Het was een vrouw uit Amsterdam. Ze wilde haar naam niet noemen. Ze zei dat ze het be wuste kunstwerk had." Jansen vertrouwde de zaak niet. Hij wist dat het schilderij op een foto in ,,'t Lant van Texel" staat en pakte dat erbij. De geheimzinnige beller gaf echter zoveel details dat Jansen ervan overtuigd was dat ze het echte werk in handen had. „Ze zou wel zorgen dat het onze kant op kwam." Omdat hij er nog niet helemaal in geloofde, zei Jansen maandag op zijn werk niets van het raadselach tige telefoontje, 's Ochtends kwam echter een dame aan de ba lie die een voor Jansen bestemd pakje afgaf aan museumdirecteur Van Tilborg. „Hoe ze eruit zag? Nee, daar heb ik niet op gelet. Blond haar, een jaar of veertig oud. Er wordt hier wel vaker iets afge geven voor één van de mensen. dus zo vreemd is dat niet." Uit de plastic zak kwam het in kranten gewikkelde werk tevoorschijn. Geheimzinnig De museummedewerkers zijn ver bijsterd. „Na twee jaar, dat is toch vreemd. Je vraagt je af of de dief wroeging heeft gekregen. Of hij kon het aan de straatstenen niet kwijt", gist Van Tilborg. Dat laat ste is niet onwaarschijnlijk, daar de politie en de verzekering in kunstkringen uitgebreid hebben gemeld om welk werk het ging. De vrouw die het pakje bracht hoeft niet dezelfde te zijn als de beller. Die toonde wel enige kennis van Texel. Ze wist van de betrok kenheid van Jansen bij het mu seum. De krant die om het schilderij zat was een Volkskrant van 15 november '95. Voor de po litie is de zaak echter gesloten. „Het is terecht, daarmee houdt het voor hen op", aldus Van Til borg. Hij is uiteraard blij met de te rugkeer van het kostbare kleinood, al moet hij daardoor wel de verze keringsuitkering uit zijn budget te rugbetalen. „Maar dat is het wel waard." Het bijzondere van het kunstwerk je is dat het is geschilderd met olieverf op walvisbeen. Het stelt enkele oude schepen voor die op walvisvangst zijn in de noordelijke poolzee. Het ovale miniatuur is ongeveer 6 bij 12 centimeter en zit in een pas separtout van ebbenhout. De stijl lijkt op die van Adam Silo, die van 1674 tot 1772 leefde. De schepen zijn herkenbaar als walvisvaarders door de balk die dwars over het achterschip loopt. Daaraan wer den de vangsloepen meegevoerd. Het museum heeft het werkje ver kregen uit het legaat Bauman/Ver- burg/Koning. De schildering zal opnieuw ten toon worden gesteld. Van Tilborg: „Maar nu zullen we het in een vi trine plaatsen..." Het kunstwerk dat op 31 december 1993 werd gestolen, werd twee jaar later weer terugbezorgd bij het Maritiem en Juttersmuseum. Het ziet er naar uit dat een meerderheid van de gemeente raad het reddingsplan voor zwemparadijs Calluna zal steu nen. Er is echter algemeen verzet tegen het voorstel om het half miljoen dat daarvoor jaarlijks nodig is, te financie ren door de toeristenbelasting met 15 cent te verhogen. Dat bleek gisteravond toen de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid het rapport besprak dat de Werk groep Calluna-Molenkoog on langs heeft uitgebracht en een oordeel gaf over het daarop geba seerde voorstel van b en w. Tegenstand kwam alleen van Hans Roeper van de PvdA en Pie- ter de Groot van D66. Kees Hin van het CDA gaf te ken nen dat zijn fractie het moeilijk heeft met deze kwestie, omdat de risico's niet gering zijn. Maar men wil toch ook niet een slechtweer- voorziening als een zwemparadijs verloren laten gaan in een tijd dat Texel steeds meer concurrentie krijgt als toeristische bestemming. Hin zei dat hij zich bijzonder voelt aangetrokken tot de plannen om bad en omgeving vooral voor kin deren aantrekkelijker te maken. Ook de verlaging van de tarieven juichte hij toe. Het stichten van een kinderboerderij op het terrein sprak hem minder aan gezien de concurrentie die dat betekent voor de bestaande kinderboerderij. Hin verzette zich tegen het voorstel om de redding helemaal te finan cieren door verhoging van de toe ristenbelasting. Ook de bedrijven, vooral uit De Koog en omgeving, zouden over de brug moeten ko men. Dat zou onderzocht moeten worden en wat Hin betreft zou in afwachting daarvan de beslissing moeten worden verdaagd. Gerard Weijers van Texels Belang zei dat behoud van Calluna een of fer waard is, maar liet ook weten dat niet zijn hele fractie zo denkt. „Eén moet er nog over de streep, worden gehaald". Weijers merkte op dat het zwemparadijs vooral zijn waarde zal bewijzen als er weer eens een gewone Hollandse zomer is. Goed rapport Vrijwel unaniem waren de com missieleden wat betreft hun waar dering van het rapport. Het iS een uitstekende studie die ook nog eens helder is verwoord, zodat hij basis is voor een goede beslissing. Ook Hans Roeper van de PvdA uit te lof, maar hij bleek toch weinig te voelen voor het bijleggen van jaarlijks een half miljoen. En als dat toch zou gebeuren, verzette hij zich tegen het voorstel om daar voor de toeristenbelasting aan te spreken. „Dat is al te gemakkelijk. Lees verder pagina 6 4 .K'-'-'i- De generatie die is opgegroeid met het leesplankje dreunt het rijtje woorden nog altijd moeiteloos op: aap, noot, mies, (-), DoesI schapen. En dat was niet het enige dat vroeger in die lege, jonge kop pen werd gestampt. Tafels van vermenig-vuldiging, ezels bruggetjes „Meneer van Da len wacht op antwoord", hoofdrekenen en aardrijkskun dige reeksen: Bali, Lombok, enz. Winschoten, Hoogezand, Sappemeer. Dankzij de blinde provinciekaarten leerde je ge makkelijk de weg in eigen land. Dagelijks heb je gemak van dergelijke feitenkennis, die helaas bij het moderne on derwijs in het verdomhoekje is geraakt. We hebben toch de computer en ander technisch vernuftl Daarom moet de VVV nu een campagne star ten om half Nederland duide lijk te maken waar Den Helder ligt en dat déér de boot naar Texel vertrekt. Het is tijd voor een nieuw rijtje... Horszei Hoewel het in de publicaties dui delijk is uitgelegd, blijken er toch nog misverstanden te zijn over het nieuwe systeem bij het toe kennen van het Texeltarief voor het vervoer van auto's met de boot. Menigeen denkt dat Teso nu automatisch beschikt over alle benodigde gegevens van Texelse autobezitters. Dat geldt echter al leen voor degenen die per 1 ja nuari j.l. in het bestand zaten en dus in laatste instantie hebben gereageerd op de periodieke oproep om zijn inschrijving te ver lengen door de papieren in het kantoor te tonen. Wie bij Teso nog niet of niet meer als Texelse autobezitter bekend is, moet zich dus wel degelijk met kentekenbewijs, rijbewijs en uit treksel uit het bevolkingsregister in het kantoor melden. Want het enige dat de gemeente aan Teso verstrekt is een wekelijkse lijst van vertrokken personen. Aan de hand daarvan schrapt Teso de vertrok ken automobilisten uit het bestand. Dat betekent dus dat een Texelaar die de laatste keer niet heeft ge reageerd op de Teso-oproep om zijn papieren te tonen, uit het bestand is verdwenen en alsnog de gegevens van hemzelf en zijn auto moet verstrekken. Het spreekt dan vanzelf dat iemand die een andere auto aan schaft ook naar het Tesokantoor moet om de gegevens in het bestand te laten aanpassen. Be langrijk: Wie méér dan een auto op zijn naam heeft staan en een van deze auto's vervangt, wordt ver zocht om bij het doorgeven van deze wijziging niet alleen de papie ren van de nieuwe auto mee te ne men maar ook die van de andere auto's. Teso vindt dit noodzakelijk om controle op de kentekenre gistratie te kunnen uitvoeren. Ge controleerd wordt met hulp van gegevens van de Rijksdienst voor het Wegverkeer. Deze verstrekt ze na toestemming te hebben gekre gen van de eigenaar. Als de eige naar niet toestemt, worden de gegevens niet verstrekt. Teso no digt de betrokkene dan uit voor een gesprek. Wordt daarop niet gereageerd dan volgt verwijdering van de betrokken auto('s) uit het bestand. Voorlopig Wie een auto op het vasteland koopt en bij de eerste rit naar Texel al direct van het gereduceerde ta rief wil profiteren, zit met het pro bleem dat het op naam gestelde kentekenbewijs door de verkoper pas wordt verstrekt als de auto is betaald. De betrokkene kan van Teso echter een voorlopige in schrijving krijgen, als tevoren bij het kantoor op 't Horntje (dus niet Den Helder) opgave wordt gedaan van merk en type en als deel I en II van het kentekenbewijs (of de aankoopnota) worden getoond. Dit kan eventueel door de betrok ken garage per fax worden ge daan: nummer 0222-69644. Daarbij moet er rekening mee wor den gehouden dat het Teso kantoor vrijdagmiddag, zaterdag en zondag is gesloten. Als het on gelukkig uitkomt moet men voor het vervoer van zijn juist verwor ven auto dus het volle pond beta len, maar Teso vindt dat dit voor die ene keer maar voor lief geno men moet worden. Later dient het op naam gestelde originele (dus niet gekopieerde) kentekenbewijs in het Teso kantoor worden getoond, waarna de inschrijving definitief wordt. Het begon als een wild plan aan de bar, maar nu is het realiteit. Texel beschikt definitief over een eigen televisiestation. Adverteer ders hebben dermate goed gerea geerd op het nieuwe medium, dat de ABN AMRO het geld voor technische apparatuur heeft voorgeschoten. Om Radio Texel vrij te waren van financieel risico, is de stichting TV Texel opgericht. Zondagmorgen 4 februari om 11.00 uur is de eerste ..officiële' uitzending. Nu de zender definitief is, is de vreugde groot onder de ruim der tig vrijwilligers die zich bezig hou den met de lokale televisiezender. Afgezien van de proefuitzending in november, kijken ze terug op een jaar van vergaderen, plannen ma ken en het zoeken naar de beno digde financiën. Eind vorig jaar nam de werkgroep lokale televisie van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) het initiatief om een stichting in het le ven te roepen, waarin de financië le belangen van het televisie station moesten worden onderge bracht. Het plan kreeg vorige week de instemming van het da gelijks bestuur van SLOT. Op die manier wordt vermeden dat de ra dio opdraait voor mogelijke tekor ten bij de televisie. Apparatuur De stichting beheert zowel de fi nanciën, als de technische appara tuur. Eén dezer dagen arriveert voor ongeveer 7100.000,- aan ma teriaal. Het gaat om televisieca mera's, recorders, statieven, mix en beeldeffectapparatuur, monta gesets en geluidsapparatuur. De stichting stelt de vrijwillige redak- tieleden en medewerkers met de apparatuur in staat programma's Een 75-jarige vrouw in de Buijten- gors in Den Burg is erg geschrok ken van het ongenode bezoek dat ze gisternacht kreeg. Tussen drie en vier uur werd ze wakker van gestommel in de gang. Ze durfde niet het bed uit om poolshoogte te nemen, maar maakte door ge schreeuw duidelijk dat ze er was. Blikbaar is de inbreker hierdoor op de vlucht geslagen, want ze hoorde een deur klappen waarna het stil werd. Na een tijdje ging de vrouw naar beneden en zag daar dat het kast je in de hal was doorzocht en dat in de kamer sieraden op de grond lagen. Ze kon nog niet vaststellen of iets is meegenomen. Er waren geen sporen van braak. Mogelijk heeft de dader zich met een valse sleutel toegang verschaft. te maken. TV Texel is blij dat de adverteerders en de financier, ook toen de stichting nog in ontwikke ling, was voldoende vertrouwen in de zender hebben gesteld. Voor 1996 staat bij TV Texel een bedrag van 7160.000,- gulden op de begroting. Eindverantwoording De verantwoording voor de pro gramma's berust bij de SLOT, die zendgemachtigd is. De eindredac tie van TV Texel is in handen van Sjaak van Dijk en de produktie bij Els Whyte. Als voorzitter van TVTexel behartigt Bart Heijnen de administratieve en financiële za ken van de stichting. „Nu doe ik dat nog uit hoofde van mijn func tie als directeur van de Wel- zijnsstichting, maar net als de overige vrijwilligers van TVTexel, doe ik het straks in mijn vrije tijd." Vrijwilligers Het werken met vrijwilligers heeft zowel voordelen als nadelen. „De kosten zijn laag en het enthousias me is enorm, maar voor de conti nuïteit zijn er wel wat risico's aan verbonden." Om dat zoveel moge lijk te beperken, werkt een deel van de ploeg op freelance basis. John Smit en Rob Valkenburg, bei den beroepshalve bezig met fil men, zijn actief betrokken bij de zender." Op termijn hoopt de stichting ertwee vaste werkkrach ten op na te kunnen houden. Lees verder pagina 5 De Texelse politie heeft samen met collega's uit Friesland een uiterst actieve bende opgerold. Daarbij werden vier verdachten aangehouden. Zij hebben inmid dels bekend vorig jaar op Texel twaalf inbraken te hebben ge pleegd. 1 Doelwit waren kassa's en speelau tomaten in horecabedrijven en het gebouwtje van gemeentewerken. De buit bedroeg naar schatting 750.000,-. De criminele vier heb ben daarnaast inbraken op hun ge weten op Ameland en Terschelling en in diverse plaatsen in Friesland en Duitsland. De totale buit be draagt een veelvoud van het be drag dat op Texel werd gestolen. Slechts 730.000,- werd terugge vonden, evenals een kleine hoe veelheid goederen en een in Duitsland gestolen auto. Het kwartet - twee Groningers van 24 en 25 jaar, een 28-jarige Rot terdammer en een 27-jarige Kro aat zonder vaste woon- of verblijfplaats - werd 8 november op Ameland op heterdaad betrapt bij een inbraak. De politie rondde het onderzoek eerst af, alvorens ze er dinsdag ruchtbaarheid aan gaf. Twee van de inbrekers werden door de Texelse politie al geruime tijd gevolgd. Hun namen waren bekend, maar ondanks „verdacht gedrag" was er geen concrete aanleiding om tegen hen op te tre den. Toen het duo - samen met de andere twee - op Ameland tegen de lamp liep, werden twee Texelse rechercheurs bij het onderzoek be trokken en kwamen de op het eiland gepleegde delicten aan het licht. In afwachting van gerechtelijke stappen zijn drie verdachten voor lopig op vrije voeten gesteld. De Kroaat zit nog in voorarrest. (ADVERTENTIE} Q'ntt ?mtrl Jricfi Iblfl furl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DOE HET ZELF MARKT DE EUROPESE BANDENSPECIALIST 6 Y#?* PRESENT. _J fu ic

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1