#>JCl Commissie hikt tegen kosten recreatiewerk IOpgaan in groter verband, maar: Raad geeft fiat aan verbouwing Lindeboom SBB voorstander van ammoniakbeleidsplan ,EM Wli VERHUIZEN NRTUÜRLüK MEE EEN Hi^DftMGfiMRWDÊ^J MOGELW Zrt" IK 6TRRK^ llKZiïLEKWReeP^ JIM DE WEVER5ï?W7T*££~J WILLEM IKGfl M6E! "5R MflfiR TüDELüK hoor!. TV Texel Analfabetisme ook op Texel Subsidie voor Waddenruiters Wat ik zeggen wou... Toeristen weten de weg niet TEXELSE coURANT Wintersport in Den Burg Brug voor Teso kwetsbaar punt Hulpgoederen naar Georgië onderweg WOGETr"T| to ILH ÊÜriMi •sTcwqi <nifiv(r pwrk 5TTiHfjl VERVOLG VAN PAGINA 1 Eerste uitzending De studio-opnamen vinden plaats aan de Spinbaan, in het gebouw dat beschikbaar is gesteld door Hordifood. De maandelijkse live uitzendingen vinden plaats vanuit d'Ouwe Ulo. Eigenlijk was de eer ste uitzending op zondag 28 ja nuari gepland, maar die datum bleek achteraf aan de krappe kant. De apparatuur kon niet tijdig wor den geleverd en bovendien bleek d'Ouwe Ulo die dag al bezet. Promotiefilm TV Texel doet aan horizontale pro grammering. Uitgezonderd de eer ste uitzending op 4 februari, is het de bedoeling dat de reguliere uit zendingen van twee uur steeds op de laatste zondag van de maand plaatsvinden. Het is de wens van TV Texel om in de toekomst met kortere tussenpozen te gaan uit zenden. Afgezien daarvan wordt vanaf half februari op kanaal 30- twee maal daags een ongeveer drie uur durende informatie- en promotiefilm over het eiland ge draaid, waarin ook spotjes van de adverteerders te zien zijn. De kans is ook groot dat het ka naal straks kan worden gebruikt voor andere programma's. Die ini tiatieven vallen niet onder verant woording van TVTexel en mogen geen commercieel karakter heb ben, zoals de Mediawet voor schrijft. Analfabetisme komt nog steeds voor op Texel. Het Open Leercen trum spant zich erg in om het pro bleem aan te pakken. Mensen die er zelf iets aan wilden doen zijn inmiddels allemaal geholpen. „Het restje is moeilijk over de drempel te trekken", aldus Mijkje Uittenbogaard van het OLC. Het jaarverslag van het OLC kon woensdag de goedkeuring weg dragen van de commissie voor welzijnsbeleid. Wel waren er enke le vragen, onder andere naar de respons op cursussen en de hoe veelheid Texelse jongeren die qua onderwijs buiten de boot dreigen te vallen. Volgens Uittenbogaard valt het met dat laatste wel mee. Dat er weinig mensen van onder de der tig bij het OLC komen heeft voor een deel te maken met het regulie- De Waddenruiters krijgen onge veer f1800,- subsidie van de ge meente. Het is een bijdrage in de kosten voor een cursus kandidaat- basisinstructeur. Het is voor de vereniging van belang dat gediplo meerde vervangers kunnen inval len als de clubinstructeur verstek moet laten gaan. Niet alleen voor de continuïteit van de vereniging, maar ook voor de aansprakelijk heid. Als niet-gediplomeerden de lessen overnemen is de club na melijk aansprakelijk bij blessures van deelnemers. De opleiding wordt op Texel verzorgd. re onderwijs, dat deze groep al volgt. ,,Het komt ook wel voor dat we een jongere hebben die tussen allemaal oudere cursisten moet zitten of een man tussen allemaal vrouwen en omgekeerd. Dat werkt niet zo pretttig. Zeker als het iets is waar men zich voor schaamt, zoals analfabetisme, is het aangenamer om met „soort genoten" qua geslacht en leeftijd bijeen te zitten. Dat kan bij ons niet altijd omdat we maar klein zijn." De deelname aan cursussen is wisselend. goed voor de natuur", aldus Dick Drijver. Keerzijde is dat boeren die niet in de omstreden zones hun bedrijf uitoefenen, in de toekomst ook beperkt kunnen worden. Zo dra de basisvoorraad van 710 grootveeheden en 1.000 schapen in het ammoniakfonds is uitgeput, mag nergens op Texel de veesta pel nog worden uitgebreid. Vol gens landbouwspecialist Jan Koolhof (CDAI kunnen de boeren er tot ver na het jaar 2.000 mee vooruit. De beperking in het bestemmingsplan dat er sprake moet zijn van grondgebonden vee houderij, sluit grote mesterijen uit. Hiywn ,-ur, tr/cn- ILciff» vrx-ywxiicijklrri van ór rrdarf Als ik in de zomer in de voortuin ben, wordt veelvuldig voor ons huis gestopt door toeristen die de weg vragen. Wij wonen aan de Bernhardlaan, schuin tegenover de bibliotheek, met parkeerplaatsen voor de deur. Nu het seizoen voor bij is, heb ik nagedacht over de ve le gestelde vragen. Top 1: waar is de Hallerweg? Deze wordt gesteld door fietsers, auto mobilisten en auto's met caravans die de camping van mevr. Keyser- Dros of de bus voor Nieuw Leven zoeken. De borden Sluy- scoog/Vuurbaeck schijnen ver warrend te werken. Top II: Waar is het centrum? Voor het instromende verkeer via Em- malaan/Bernhardlaan zijn er onvol doende aanwijzingen. Het meest verbaasd was ik toen een groep vroeg: „weet u een camping voor ons?" Men is toch immers voorbij de VW gekomen? De noodcamping was in gebruik maar het aanduidingsbord stond na de afslag Emmalaan. Voorts de vraag „hoe kom ik op het strand?" Alleen in Den Hoorn is het duidelijk aangegeven met een eenvoudig bordje „strand". Ik heb ook gemerkt dat het niet voor iedereen duidelijk is dat de num mers die aan de lantaarnpalen hangen de zijwegen aanduiden. Maud van de Mheen Den Burg VRIJDAG 19 JANUARI 1996 Ontwerp van De Lindeboom met de nieuwe serre en de entree, zoals het complex er vanaf de Zwaanstraat uit gaat zien. Ed Stiekema kan op z'n vroegst in april starten met de uitbreiding van De Lindeboom. Het betreft de bouw van een entree van het ho tel aan de Zwaanstraat, de bouw van een serre en een luifel aan de kantoorstraat. De raadscommis sie ROH ging dinsdag akkoord met de start van de benodigde ar tikel 19-procedure. Tot dusver kon alleen het grand café worden gerealiseerd, omdat dit een interne verbouwing be treft. De voortgang van de tweede en derde fase liepen vertraging op doordat de gemeente de oorspron kelijke tekeningen afkeurde. Door dat de aanpassing van de schouwburgzaal en de bouw van de serre en luifel als één bouwplan worden gezien, is ook de verbou wing en isolatie van de schouw burgzaal vertraagd. De serre grenst aan het gemeente lijk monument, waardoor ook de monumentencommissie het plan moest goedkeuren. Het bouwplan dat is ingediend, valt binnen de grenzen van het voorbereidings- besluit dat de gemeenteraad al eerder heeft genomen. De welstandcommissie is goed te spreken over de aanpassing, die is getekend door architektenbureau Louis Uriot. Stiekema verwacht dat met name de serre een grote aantrekkings kracht op bezoekers zal hebben. De serre staat in verbinding met het grand café en de entree, de centrale toegang tot het Lindeboom-complex. De onderne mer streeft ernaar de tweede fase nog vóór het seizoen in gebruik te nemen. bordje. Daar wilt u toch juist van af?" De commissie kon zich vin den in deze uitleg. Dit jaar al De SNR is ook in Utrecht en Zuid holland actief. Alleen gaat het daar een beetje anders. „Deze pro vincies subsidieëren niet. Wel dra gen ze bij in speciale projecten", aldus mevr. De Wit. Dat deed Pie- ter de Groot van D66 opschrikken. Hij wilde van de SRN de zekerheid dat de bijdrage van Texel ook ten goede komt aan het eiland. „Wij gaan natuurlijk niet meebetalen aan projecten voor provincies die er zelf geen cent in steken." Die belofte kreeg hij. Dit jaar al zal het recreatiewerk draaien onder de vlag van de SRN. De uitvoering gaat echter hetzelf de als altijd. Frank van Eunen, die sinds twee jaar de leiding heeft, blijft het dus uitvoeren. Opnieuw wordt de voormalige Boyskantine in de zomermaanden hoofdkwar tier van de recreatiewerkers. Het hoekje in het raadhuis wordt op geheven. Ook in de toekomst zal Van Eunen waarschijnlijk betrokken blijven bij het Texelse recreatiewerk. „Ik heb in die twee jaar toch veel kennis en ervaring opgebouwd. Alleen heb je in een groter verband wel meer specialisten. Ik wil me liefst richten op het opzetten van evene mententeams." haal. Dat kost ongeveer 740.000,- per jaar. Maar dat kan niet naar kostendekkende tarieven toe. Als toeristen voor deelname aan een voetbaltoernooi een hoog bedrag moeten betalen komen ze niet. Deze service blijft dus voor reke ning van de gemeente. Ook hier voor wil SRN het bedrag liefst voor vijf jaar ineens. Na die perio de moet worden bekeken of de ge meente er opnieuw geld in wil steken. Jaap Vlaming van Groen Links wil de woensdagavond in de vergade ring van de commissie voor welzijnsbeleid weten of de recrea tiewerk voor asielzoekers door de gemeente wordt betaald. Dat is het geval, maar het komt uit een rijksvergoeding voor de opvang van deze mensen. Toekomst De commissieleden wilden alle maal weten welke garanties de SRN biedt. Met de verzelfstandi ging op zich had niemand pro blemen. De SRN heeft ook bij de provincie een verzoek lopen voor een subsi die voor de komende vijf jaar. „Er is een onderzoek gedaan naar de levensvatbaarheid van onze instel ling. De uitkomsten waren erg po sitief. Als het geleidelijk wordt ingevoerd wordt het werk in de toekomst betaald door onderne mers die er gebruik van maken", aldus mevrouw De Wit van SRN. Haar collega De Vries verklaarde dat de vijf jaar te maken hebben met het overnemen van de verant woordelijkheid. „Als we ieder jaar opnieuw om geld bij u moeten ko men, ligt het nog steeds op uw '.teetlewerkers zijn belangrijk voor Texel els toeristisch produkt. Het Recreatiewerk is belangrijk voor Texel: he} biedt iets voor toe risten. De Texelse stichting die dit werk jaarlijks verzorgt is echter te klein om de kwaliteit van het ge- bodene te verbeteren en continuï teit te garanderen. Vandaar dat de gemeente het wil laten opgaan in een groter verband: de Stich ting Recreatiewerk Noordholland (SRN). Daar zit echter wel een kostenplaatje aan vast. Het recreatiewerk bestaat uit twee onderdelen. Sommige lo- giesverstrekkende bedrijven huren het hele seizoen een recreatieme dewerker in die voor activiteiten zorgt. Daarnaast is er het Mobiel Team dat incidenteel bij onderne- J mers (op verzoek) en op andere plaatsen evenementen organi- seert. De SRN wil de activiteiten op de oude voet voortzetten en zelfs verbeteren. De gemeente betaalde tot nu toe het recreatiewerk, terwijl onderne mers die er gebruik van maakten een bijdrage leverden. SRN wil voor een periode van vijf jaar 7175.000,- van de gemeente voor het verzorgen van het werk bij be drijven. Dat bedrag is gebaseerd op de jaarlijkse subsidie van 735.000,-. De stichting wil het geld voor vijf jaar ineens om start kapitaal te hebben. De bedoeling is dat in die vijf jaar wordt toege werkt naar kostendekkende tarie ven, zodat ook na die periode het werk wordt voortgezet, maar dan volledig voor rekening van de on dernemer. Asielzoekers Het Mobiel Team is een ander ver- het eiland te behouden, gaf voor de participanten de doorslag toch akkoord te gaan met het plan. Terpstra had echter signalen opge vangen dat de partners helemaal zo welwillend waren als wethou der Schilling voorspiegelde. Na vraag bij SBB, de grootste natuurbeheerder op het eiland, leert dat die wèl akkoord is. Als een veehouder nabij een verzu- ringsgevoelig gebied wil uitbrei den, zal SBB de wettelijke mogelijkheid om dat aan te vech ten niet benutten. Keerzijde Voorbeeld van een veehouder die zijn bedrijf wil uitbreiden met zo'n tachtig dieren, is Marcel Hin uit Spang. In deze omgeving zijn van af '87 in de loop der jaren meerde re bedrijven gestaakt, totaal goed voor een afname van 120 stuks grootvee. F"er saldo dus een voor deel van tachtig stuks, becijferde Jan Koolhof. De uitlatingen van Terpstra ston den haaks om de mening van de andere partijen, die zich lovend uitlieten over het ammoniakbe- leidsplan. „Het is goed voor de boeren, goed voor het milieu en Een storing aan de oprijbrug zorg de onlangs voor vertraging in de dienstregeling van Teso. Het eu vel werd in een uurtje verholpen, maar zorgde toch voor veel over last. „Zonder brug zijn we ner gens. We zijn ons goed bewust van onze afhankelijkheid van techniek", vertelt Jan Bloem van de bootdienst. In Den Helder was bij de laatste storing de grendelautomaat in het hoogspanningsgedeelte eruit ge klapt. Voor technici een koud kunstje, maar niet iets waar een leek in kan zitten wroeten. Van daar dat even moest worden ge wacht op een electro-deskundige. Hoe dit zo kon gebeuren was ook de kenners een raadsel. Afgelopen maanden is de dienstregeling vaker verstoord door mankementen aan de brug. „Vaker? Nou, dat valt wel mee hoor", aldus Bloem. „Eind '95 hebben we de renovatie van het electronische gedeelte van de bruggen afgerond. Daarvoor wer den we inderdaad geplaagd door mysterieuze storingen, maar dat had met ouderdom van het systeem te maken." De bruggen doen al 31 jaar dienst. In die periode is er vanalles aan verspijkerd. Door de schadelijke in vloed van het zoute water en het vele gebruik dat van de machinerie wordt gemaakt, besteedt Teso en eigenaar Rijkswaterstaat veel aan dacht aan onderhoud. Wat beiden echter niet in de hand hebben in het week. Zo was er onlangs een probleem met de compressor. Bloem: „Vorst en een harde zuid oostenwind. Tja, dan houdt het op." Meestal zijn de problemen met de bruggen snel verholpen. „Een uur ben je er al gauw mee heen. Eigenlijk maar een kleine ergernis dus, maar wel eentje die voor be langhebbenden grote gevolgen kan hebben. Daar zijn wij ons ter dege van bewust, vandaar dat we er alles aan doen om dergelijke za ken te voorkomen." De partij hulpgoederen voor Georgië is woensdagochtend van Texel vertrokken. Een con tainer van 30 kubieke meter bleek precies groot genoeg om de kleding, meubels, speelgoed, kinderwagens, de kens, medicijnen, ziekenhuis- kasten, rolstoelen, sanitaire artikelen en andere hulpgoe deren te bevatten. Het trans port wordt verzorgd door het expeditiebedrijf GTO in Rot terdam. De container is inmid dels in Maasstad op de „Sea Leader" gezet, die morgen naar Georgië vertrekt. Het schip komt twee weken later aan in Poti, vanwaar de con tainer over de weg naar Tbilisi gaat. Als het transport daar aankomt is Maria de Graaf van het Texel-Georgië Kontakt aanwezig om toe te zien op de verdeling. De hulpgoederen waren al geruime tijd geleden grotendeels op Texel ingeza meld, maar omdat het geld voor het transport ontbrak, stonden ze opgeslagen in een schuur in Everstekoog. Een actie om het geld voor het transport bij elkaar te krijgen verliep succesvol. De laatste tijd boden Texelaars nog tal van spullen aan, waaronder ziekenhuisnachtkastjes en meubilair dat overtollig was geworden in het verpleeghuis Texel. Maria de Graaf heeft de afgelopen maanden de han den vol gehad aan het sorte ren en inpakken van de goederen. Goede diensten be wezen daarbij een paar hon derd bananendozen, merendeels afkomstig van Al- bert Heijn. Dank zij de hulp van enkele hardwerkende vrij willigers onder leiding van chauffeur J. Pijpers duurde het laden (foto) van de contai ner nauwelijks anderhalf uur. (Foto Harry de Graaf) De meerderheid van de raadscom missie ROH schaarde zich dins dagavond achter het plan. Maar volgens Dirk Terpstra (PvdA) en Pieter de Groot (D66) is het am moniakbeleidsplan allesbehalve goed voor het milieu. Terpstra: „Het is geen ammoniakreductie- plan, maar een ammoniakpróduk- tieplan." Hij joeg de overige fracties tegen zich in het harnas met de aankondiging de Texelse aanpak bij de milieu-inspectie aan hangig te maken. Juridisch valt er ook best wat op aan te merken. Het beleidsplan is formeel strijdig met de Interimwet Ammoniak en Veehouderij, omdat het geen vermindering van uit stoot veroorzaakt, maar eerder een verhoging. Bezwaren zijn dus mogelijk en kunnen tot in de Raad van State -wellicht met succes- worden uitgevochten. De bepaling in het convenant mini maal 4.000 hectare grasland op Staatsbosbeheer vindt dat het ammoniakbeleidplan per saldo een verbetering is voor het milieu. Weliswaar geeft het ammoniak fonds veehouderijen nabij verzu- ringsgevoeiige natuurgebieden de mogelijkheid hun veestapel - en dus de uitstoot van ammoniak- te vergroten, het voordeel van het behoud van grasland weegt voor SBB zwaarder.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5