Opslag strandhuisjes paal 12 in het geding Cjroén 'wartsjexels in het harlL Gemeente organiseert voortaan nog maar één dodenherdenking SBB in de clinch met strandexploitante Gloeiende schoorstenen houden brandweer bezig Julianafonds geeft ook geld aan 't Skiltje TEXELSE^COURANT Getuigen gezocht VERDER TVT in dit ]\ummer Bakker hoogtepunt Zonnebloem-uitje 2 •e Muziek: N.S.O. en jeugdconcert 5 Euroase neemt Calluna niet over 5 Oude Marsdiep wordt schroot 6 Nico Erwich wil meer steun 7 O.S.G. houdt dorpentocht Laag water: boot valt uit taatsbosbeheer wil af van de opslag van strandhuisjes op het parkeerterrein bij paal 12 Ingaand dit jaar organiseert de gemeente niet langer de aparte herdenking op 4 mei op de be graafplaats van de Georgiërs die sneuvelden tijdens de opstand van april 1945. De Georgiërs zul len voortaan samen met de ande re slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog in één plechtigheid worden herdacht op de avond van de vierde mei bij de monumenten op de algemene begraafplaats in Den Burg. ifoio Harry de Graati Mochten Georgiërs of anderen Staatsbosbeheer eist op straffe van een dwangsom van strandexploitante Eva Kreutzgrabe dat ze het parkeerter rein bij paal 12 met onmiddellijke ingang ontruimt. Ze is zelf echter allerminst van plan de strandspullen weg te halen. De kwestie liep dermate hoog op, dat SBB een kort geding tegen haar heeft aangespannen. De zaak kwam gisteren voor in Alkmaar. Mocht de rechtbank bij de uit spraak op 1 februari in het nadeel van SBB beslissen, dan is de kans groot dat ook andere eigenaren van strandhuisjes - die hun spul len wél naar paal 15 brachten - weer bij paal 12 stallen. Al vanaf 1972 worden door ver schillende eigenaren in de winter maanden strandhuisjes en containers opgeslagen op het par keerterrein bij paal 12, dat eigen dom is van SBB. Eind 1992 heeft de gemeente het parkeerterrein van paal 15 als opslagterrein voor strandhuisjes en containers aan gewezen. Daardoor mogen op de andere parkeerterreinen geen spullen worden opgeslagen. Uit zondering is het parkeerterrein bij paal 33, waar in voorkomende ge vallen wél spullen kunnen staan. Het gaat de gemeente te ver om paviljoenhouders uit De Cocks- dorp naar paal 15 te sturen. SBB en de gemeente zouden met dit beleid willen voorkomen dat de strandhuisjes op de parkeerterrei nen het duingebied ontsieren. Vol gens Kreutzgrabe, op de zitting vertegenwoordigd door mr. J. Drabbe, heeft dit besluit betrek king op paal 15 en kan SBB aan dit raadsbesluit geen rechtskracht ontlenen. Volgens hem heeft de kwestie geen spoedeisend karak ter, omdat de huisjes binnenkort weer op het strand staan. Problemen Voor de strandexploitante geeft de winteropslag van materiaal bij paal 15 problemen. De Randweg naar paal 15 is voor verkeer vanaf paal 12 éénrichting verkeer wat bete kent dat ze een hinderlijke omweg moet maken. Vervoer over het strand is niet haalbaar, wegens het ontbreken van verharding. In oktober 1993 berichtte SBB Kreutzgrabe niettemin dat bij paal 12 opslag niet langer meer moge lijk was. De strandexploitante liet weten deze brief nooit te hebben ontvangen en zette de strandhuis jes toch weer op het parkeerter rein. SBB duldde een jaar uitstel. Toen ze haar bedrijf in de winter van 1994 wéér op het parkeerter rein stalde, schoot dat SBB in het verkeerde keelsgat. Ze werd ver schillende malen door de dienst aangeschreven om het materiaal te verwijderen, maar reageerde niet. Toen SBB begin 1995 dreigde met gerechtelijke stappen, zou Kreutzgrabe volgens SBB monde ling hebben toegezegd dat ze de huisjes deze winter wél bij paal 15 zou opslaan. Ander doel Die toezegging zou ze nooit heb ben gedaan, zo liet Kreutzgrabe de rechtbank weten. Ze zou één keer een telefoontje hebben gehad van de politie, dat ze niet goed be- greep, omdat haarNederlands niet goed is. Volgens de raadsman kan SBB de huur (Kreutzgrabe betaalde elk jaar een vergoeding) niet zomaar opzeggen, omdat sprake is van een gebruikersovereenkomst. Die kan niet zonder opgaaf van duide lijke redenen worden opgezegd. En die stringente reden is er volgens Kreutzgrabe niet. SBB heeft vol gens haar een héél ander doel voor ogen, dan het landschapsbe- lang. Namelijk de opslag van stortsteen op het parkeerterrein bij paal 12, ten behoeve van de kust verdediging door Rijkswaterstaat. In het nieuwe bestemmingsplan buitengebied, dat binnenkort ter visie ligt, wordt de parkeerplaats als zondanig bestemd. Volgens Kreutzgrabe is dat volledig in te genspraak met het landschapsbe- lang. „Het toestaan van allerlei gekleurde auto's en asfalt en ba salt zijn meer landschapsvervui- Brendweerlieden klimmen in de ijzige wind bovenop het dek van de woning ean de Kotterstraat. (Foto Frens Hopmanl lend dan dertien wit geverfde huisjes." Dreigend Kreutzgrabe's juridische verweer ging nog verder: „Het is niet dui delijk onder welk pet SBB in de rechtszaal zit. Als overheid of als privaatrechtelijke onderneming. SBB wenst het door haar ge wenste beleid, de opslag van stortsteen op de parkeerplaats, via duidelijk machtsvertoon uit te voe ren, zonder rekening te houden met de belangen van een particu liere onderneming. Als een klein kind dat z'n zin niet krijgt, provo ceren zij mij. Ze gaan volstrekt voorbij aan mijn belangen en er is geen redelijkheid in hun voorstel len te bespeuren. De voorstellen zijn dreigend en de hele toon is pe dant en hoogwaardig. De „heren van Staatsbosbeheer" zullen eens even laten zien hoe machtig zij zijn." Mevrouw Kreutzgrabe is wel be reid aan een afbouwbeleid mee te werken, waarbij uiterlijk in 2001 de strandhuisjes ergens anders komen te staan. Na het Eierlandse Huis an De Waldhoorn krijgt ook dorpshuis 't Skiltje een bijdrage van het Julia na Welzijn Fonds. Er wordt f8780.- overgemaakt voor ener giebesparende maatregelen. Het Julianafonds houdt een twee jarige actie voor dorpshuizen in Noordholland. Er is ruim 1,8 mil joen beschikbaar voor maatrege len om het energieverbruik van dorpshuizen terug te brengen. Er hebben 61 instanties een aan vraag ingediend. Maximaal wordt f30.000,- per keer uitgereikt. Het dorpshuisbestuur van Oude- schild wil graag een nieuwe, zuini ger verwarmingsketel voor 't Skiltje. De vervanging vindt bin nenkort plaats. met een speciale herdenking op de Georgische begraafplaats wil len doorgaan, dan kunnen zij hun gang gaan en desgewenst zal de gemeente daarbij hulp verlenen. Aldus is voorgesteld door de be trokken ambtenaren, rekening houdend met de adviezen die over dit onderwerp zijn uitgebracht door de commissie „4-5 mei her denking" en de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid. B en w nemen vanmiddag het definitieve besluit, waarna zij de Georgische ambassadeur van de wijziging op de hoogte zullen stellen. Behoefte Dat er behoefte is aan herdenken staat buiten kijf. De belangstelling ervoor is de laatste jaren sterk toe genomen en de naoorlogse gene ratie is daarbij goed vertegen woordigd. De herdenking krijgt voortaan een „breder" karakter. Niet alleen wordt aandacht gege ven aan wat er in de Tweede We reldoorlog is gebeurd maar ook aan de problematiek van vrede en veiligheid in het algemeen. Dat gebeurt tijdens een bijeen komst rond een centraal thema in de Hervormde kerk van Den Burg met aansluitend een stille tocht naar de algemene begraafplaats, waar de kranslegging plaatsvindt. (ADVERTENTIE) Cj'ita %mirL- Jitrfi Ie Int lurL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: drogisterij Drie schoorsteenbranden bezorg den de Texelse brandweer een drukke zondagavond. Vooral de ploeg die op de eerste melding - voor een woning in de Kotterstraat- af ging. was uren lang in touw. Toen zij in Ooster end klaar waren, wachtte hen in Den Burg de volgende klus. Tus sendoor bedwong een andere ploeg een schoorsteenbrand in De Koog. De schoorsteenbrand in de Kot terstraat, die omstreeks 21.30 werd ontdekt, oogde het meest vervaarlijk. De gloeiende schoor steen spuwde vuur en ondanks de akelig koude oostenwind was het zeer heet op de nok van het pan nendak. Met poederblussers doof de de brandweer eerst de vlammen, waarna de schoor steenpijp met een tegel werd af gesloten. Pas daarna kon met een „rammeneur" de schoorsteen worden gereinigd. Dat is een sta len kogel die aan een lange, stevi ge ketting in de schoorsteen wordt neergelaten. Aan de kogel zitten een vijftal kleine kettinkjes. Door de rammeneur schoksgewijs heen en weer te halen, worden de aangekoekte resten van de bin nenwanden verwijderd. Om 22.15 uur werd alarm gegeven voor een schoorsteenbrand in de Plevierstraat in De Koog. Daar hoefde alleen de rammeneur er aan te pas te komen. Toen de spuitgasten vanuit Oosterend op de terugweg waren naar de kazerne, kregen ze een seintje om even bij een woning aan de Middelton (De Mars) langs te gaan. De bewoners hadden 's middags de open haard gebruikt, maar die 's avonds weer uit laten gaan. Laat op de avond kwam er rook uit scheurtjes in de schoorsteenwand. De rook bleek afkomstig van twee houten steun balken, die verhit waren geraakt tijdens het gebruik van de open haard. De brandweer zag zich ge noodzaakt de schoorsteen open te breken, om te zorgen dat het vuur zich niet verder kon verspreiden. Pas om drie uur 's nachts konden de vrijwilligers hun bed opzoeken. De Texelse politie is nog steeds op zoek naar drie jongemannen die in de nacht van oud en nieuw een 26-jarige man uit Holwierde heb ben gemolesteerd. Dat gebeurde in de Dorpsstraat in De Koog, na dat het slachtoffer zich eerst aller lei grove beledigingen had moeten laten welgevallen. Daarbij werd ook de Hitler-groet gebracht. Toen de man daar iets van zei, werd hij enkele malen hard op zijn gezicht geslagen. Een dicht oog en een gescheurde lip waren het gevolg. Van twee van de drie daders bestaat een redelijk signalement. Beiden waren ongeveer 20 jaar oud. Eén van hen had een licht- getinte huidskleur en donker, iet wat krullend haar. Hij droeg een fel-groene jas, een spijkerbroek en bruine schoenen. De ander was ongeveer 1.90 meter lang met een blond, krullend kapsel. Deze man droeg een lichtbruine lederen jas. Opvallend was een grote ring in het linker oor. Wie de politie denkt te kunnen helpen, wordt verzocht te bellen naar tel. 322188. Jeugd De jeugd van drie basisscholen blijft betrokken bij de herdenking volgens het systeem „Adopteer een monument". Een eigen vorm zal worden gezocht voor de jeugd van de openbare scholengemeen schap De Hogeberg. In grote trekken is deze nieuwe aanpak onderschreven door de raadscommissie Texels Belang en VVD hebben geadviseerd Duitsers nog geen prominente te laten spe len bij de herdenking omdat dit nog te gevoelig ligt. Het voorne men om geen aparte herdenking meer te houden op de begraaf plaats van de Georgiërs wordt ook gesteund, maar Texels Belang vindt dat daar namens de ge meente wel een bloemstuk be zorgd moet worden. Ook is geopperd meer basisscholen te betrekken bij de actie „Adopteer een monument". In enkele buitendorpen wordt een .eigen" dodenherdenking gehou den. Met name de VVD stelt er prijs op dat die gewoon doorgaan. Een dominante rol van Dgitsers bij de plechtigheden is niet aan de or de, maar burgemeester Van Rap- pard wil toch wel ruimte bieden voor Duitse deelname. In de maanden januari en februari organiseert O.S.G. De Hogeberg een zogenaamde dorpentocht. Op zes avonden zullen vertegenwoor digers van de school (bestaande uit leden van de ouderraad, docen ten en schoolleiding) in zes dorpen informatie geven over belangrijke schoolzaken. Zo zullen de ouders van de leerlingen geïnformeerd worden over de (financiële) toe komst van de school, gezondheid sonderzoek en leerlingbegeleiding. De school denkt door naar de dor pen te gaan, een grotere groep ouders te kunnen bereiken. De bedoeling van deze avonden is niet alleen om de ouders inzicht te geven in een aantal onderwerpen, maar ook om hen de gelegenheid te geven vragen te stellen. De O.S.G. wil ouders op deze wijze meer inzicht te geven in belangrij ke schoolzaken en hoopt hen op deze manier meer bij school te be trekken. De informatie-avonden worden op de volgende data gehouden: Do. 25 jan. De Koog - Lubertis- school; di. 30 jan. Oosterend - School met de Bijbel; do. 1 feb. De Cocksdorp - Durperhonk; di. 20 feb. De Cocksdorp - Durperhonk; di. 20 feb. Den Hoorn - J. Drijver- school; wo. 21 feb. Den Burg - O.S.G. De Hogeberg. Door de aanhoudende harde oostenwind is de waterstand van de Waddenzee anderhalve meter lager dan normaal, zodat de boot uitvalt bij laag water. De kritische periode viel gisteren tussen 14.00 en 17.00 uur (toen de diensten van 14.05 en 15.05 uur van Texel en 14.35 en 15.35 uur van Den Helder niet doorgingen). Vandaag wordt het moeilijk tussen 14.30 en 17.30 uur; woensdag tussen 15.00 en 18.00 uur. Er moet reke ning mee worden gehouden dat door verandering van windkracht en windrichting de toestand snel kan verslechteren of verbeteren. Teso geeft dagelijks informatie over de actuele situatie via tele foon 369600 of 369690. Gisteren kon de boot van 13.35 uit Dan Halder Texel nog net bereiken. Daarna moest de dienst voor twee uur worden stilgelegd Sneller dan verwacht was het water gezakt, waardoor stukken van de dljkgloollng die bijna altijd onder de zeespiegel zitten, in zicht kwamen. IF°<° H,rrr G'"" PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11051 DINSDAG 23 JANUARI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Parkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS ,BONNEMENTSPRIJS 54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 52 78 49 62 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog. tel. 31 72 66

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1