Marco Bakker schittert in muzikale wereldreis teso Skilder publiek smult van Strender blijspel Nieuwslijn houdt er weer mee op Jubileum 10-jarige Zonnebloem-regio Uitvoering kon „vetter", maar: Agenda Proef slaat onvoldoende aan Wat ik zeggen wou... Geknipg</ Calluna-spook Even een pak SNERT halen in Gym-instuif Winterwandeling met het IVN Recensie TEXELSE^? COURANT Marco Bakker zong de sterren van de hemel. iFoto Frans HopmanI Ooit strandde Marco Bakker met zijn zeilboot, onderweg naar Texel, ergens op het wad. Zon dagmiddag in de Burgemeester De Koninghal maakte de opera zanger een muzikale zeereis en zat hij bepaald niet vast. Met zijn krachtige stem was Bakker het middelpunt van een afwisselende show, die door de 10-jarige Zonnebloem-regio Texel naar het eiland was gehaald. De andere ster, zangeres Justine Pelmelay, liet met haar prettige uit straling het publiek eveneens warm lopen. De vele Texelse oude ren, zieken en medewerkers van De Zonnebloem in de zaal beleef den een plezierige middag en toonden aan het eind hun waarde ring met een ovatie. Toch viel op de voorstelling veel aan te merken. Vooral de gedeel ten die door de andere theater artiesten aan elkaar werden ge praat, waren vaak oppervlakkig en traag. Bovendien waren sommige trucjes om het publiek er bij te be trekken nogal kinderlijk. Gelukkig bleef er genoeg om van te genie ten, zoals de compilatie van liedjes uit de musical „West Side Story", een acrobatische Griekse sirtaki, het vrolijke Indonesische uitstapje met Justine Pelmelay en het vlot uitgevoerde ballet in Hollywood- stijl. Aan de „muzikale wereldreis" kan nog worden gesleuteld, want het optreden van zondag was pas de tweede in een serie van 94 voorstellingen die dit iaar in op dracht van De Zonnebloem in heel Nederland plaats vinden. Jubileum De organisatie had er alles aan ge daan om de show zondag -slechts een dag na de première in Beverwijk- in huis te hebben, want op 21 januari was het precies tien jaar geleden dat de regio Texel werd opgericht. De initiatief neemsters van toen behoren nog steeds tot de stuwende krachten. Eén van hen, voorzitster Ans Gie- les, blikte in haar openingswoord kort terug. Ze noemde een aantal voorbeelden van activiteiten die in de afgelopen tien jaar voor Texelse zieken en bejaarden zijn georgani seerd. Zo ging De Zonnebloem met een bus naar de bloemenmo- zaïken in Breezand, de Broeker vei ling en de Keukenhof. In de loop der jaren gingen 1.500 gasten mee met de dagboottochten en 2.000 mensen genoten van een ontspanningsmiddag zoals zon dag. En aan de regionale vakantie weken beleefden in totaal 140 chronisch zieke Texelaars veel ple zier. Vrijwilligers Indrukwekkend is het aantal van 31.500 verkochte loten en 3.740 verstuurde kerstkaarten. Speciaal genoemd werd het echtpaar Van Nuland, „super-lotenverkopers die met z'n tweeën al een paar jaar duizend loten slijten." Als blijk van waardering voor al het vrijwilligerswerk was adjunct directeur H. van der Vegt van het nationale hoofdkantoor van De Zonnebloem in Breda naar „het overzeese gebiedsdeel" gekomen. Samen met districtshoofd A. Bruynincx zette hij alle aanwezige Texelse medewerklstjers in de bloemen. Volgens de twéé bestuurders draait de Texelse afdeling prima. „Het draagvlak voor het werk van De Zonnebloem is groot. Mede werking is nooit een probleem. En In de Texelse Courant van 12 juni staat over het Calluna-plan de vol gende uitspraak van wethouder Poster: „Het is voor de toeristen en dan moet je die belasten. Niet de bevolking van Texel." Je vraagt je af, wie hebben nu om zo'n zwembad gevraagd. De toe risten? Zolang dat niet „bewezen" is, luidt het antwoord: neen. Wel is duidelijk - de afgelopen jaren heb ben dat bewezen -: de overgrote meerderheid van de toeristen heeft Calluna afgewezen, door massaal weg te blijven. Moet de bevolking van Texel dat dan beta len? Laat dat de bevolking, door middel van een referendum, zelf uitmaken. Daarbij moeten ze mijns inziens wel vaststellen, dat het Calluna-spook een bewijs van on vermogen is van Texelse bestuur ders. G.H. te Kronnie, Amsterdam IAOVERTENTIE) Telefoon 31 4S90 Dvcral op Texel zie ie de skiipeboe- tcs staan Schapenboctcn zijn rictge- dekte, houten schuurties die )c over al op Texel tegenkomt. Deze schuur ties hebben een rechte voorkant en ze staan met hun schuine kant naar, het westen gedraaid. In deze schurci worden geen schapen gehouden, maar er wordt van alles en nog wat in opgeslagen. Van verre zie ie de vuurtoren al lig gen. Het fietspad, waar we op lopen, kronkelt er langzaam heen. Straks zullen we hem van dichtbij bewon deren, maar eerst slaan we rechtsaf om via het strand de kop van Texel i te ronden. Schelpen Tussen twee verlaten strandpavil- 1 joens door komen we op het strand. 2et strcekpad wcc^ In de wandelkrant „Te Voet" stond onlangs een uitgebreid verslag van een bezoek aan Texel. Bijgaand een knipsel. Wie kennis wil maken met gym is zaterdag welkom in de Beatrix- zaal. Voor kinderen wordt een gym-instuif gehouden door GVT. Belangstellenden mogen zich uit leven op de toestellen. Ze mogen zelf weten hoe lang ze meedoen, deskundige hulp is aanwezig, ledereen is welkom. Kinderen van 3 tot en met 6 jaar zijn welkom van 14.00 tot 15.15 uur, oudere jeugd tot en met groep 8 is welkom van 15.30 tot 16.45 kijk maar eens naar de opbrengst van de lotenverkoop en het unieke aantal sponsors." Dinsdag 23 januari De afdeling dialect van de historische vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'Ouwe ULO. ook niet-leden zijn welkom. Voor de leden van de Onderne mersvereniging Den Burg ver zorgt Jook Nauta een informatieavond over zijn pro ject „Het hart hersteld". Aan vang 20.00 uur in Theodora-hoeve. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „La reine Margot". Woensdag 24 januari In Cinema 14.00 uur om 20.30 Margot". Texel draait om .Doornroosje" en uur „La reine De Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben jaarvergadering in Het Eierland- sche Huis, aanvang 19.45 uur. Na de pauze spreekt oud notaris Hans Boswijk over het Tesselhuus. De dansgroep Oude Dansen houdt in d'Ouwe ULO een open avond, aanvang 20.45 uur. In schouwburg De Kampanje in Den Helder: Golden Earring un plugged, aanvang 20.15 uur. Na afloop vaart een extra boot te rug naar Texel. Donderdag 25 januari Om 15.00 uur wordt in het Ma ritiem en Juttersmuseum te Oudeschild de tentoonstelling geopend over opgravingen in het fort De Schans. In manege Akenburg houdt vierspanrijder Johan Verhoeven uit Uden een lezing, ^anvang 20.00 uur. Entree f5,-. Peter Reijnders van het IBN ver zorgt een winterlezing in Eco- Mare. Hij vertelt over het zeehondenonderzoek. Aanvang 20.00 uur. Entree f5,-. Het Nederlands Studenten Or kest geeft een concert in de N.H. kerk in Den Burg; 20.00 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Golden Eye". Vrijdag 26 januari In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". Zaterdag 27 januari In de Baatrixzaal houdt Gymve reniging Texel een instuif. Jeugd van 3-12 jaar maakt ken nis met gymnastiek, van 14.00 tot 16.45 uur. De Rangers van het Wereld Na tuur Fonds komen van 13.00 tot 16.00 uur in de SBB-schuur aan de Ploegelanderweg bijeen. Er worden dia's vertoond over de natuur van Namibië en er worden boomstammetjes ge vuld met wintervoer voor vogels. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". In schouwburg De Kampanje in Den Helder begint om 15.00 uur een sprookjesconcert voor luisteraars vanaf 5 jaar. Entree f8,-. In de Burgemeester De Koning hal begint om 19.00 uur een groot concert, verzorgt door het leerorkest fanfare met me dewerking van KTF, Excelsior en kinderkoor. In sporthal Ons Genoegen wordt van 19.00 tot 23.00 uur het „Grondige Bedrijven"- sporttoernooi gehouden. De toneelgroep van de oud- leerlingenvereniging van de La gere Landbouwschool geeft een uitvoering in De Wielewaal in De Waal; 20.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven herhaalt in dorpshuis 't Skiltje het stuk „Rasageur en Manus- gein" van Aris Bremer; 20.00 uur. Dansclub Madira houdt in par tycentrum Calluna een avond voor danslustigen; 20.30 uur. De „Molengat" vaart momen teel als dienstboot omdat de „Schulpengat" in Rotterdam is voor een dokbeurt. Voorlopig wordt geen extra schip ingezet en er worden geen wachttijden verwacht. Zolang de harde oostenwind aanhoudt moet rekening wor den gehouden met het uitvallen van enkele overtochten ten tij de van laag water. De jongste informatie daarover is verkrijg baar via telefoon 369600 of 369690. Ook informatie via de TC Nieuwslijn, telefoon 06 904 904 01. Hoogwater te Oudeschild Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma. 29 Di. 30 11.05 en 23.06 u. 11.36 en 23.46 u. 11.54 u. 0.05 en 12.10 u. 0.50 en 11.50 u. 1.15 en 12.30 u. 2.05 en 14.00 u. 2.44 en 15.15 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 28 ja nuari op om 8.26 en gaat onder om 17 17 u. 27 januari eerste kwartier, 28 januari doodtij. „Allemaal meezwaaienl" De aanstekelijke Justine Pelmelay kreeg de zaal aan de gang. (Foto Frans Hopman Na een proef van een half jaar is de „TC Nieuwslijn" van de Texel se Courant vandaag voor het laatst te beluisteren. Uitgever Langeveld de Rooy zet er een punt achter, omdat Texels nieuws per telefoon onvoldoende blijkt aan te slaan. De kwaliteit stemde tot tevredenheid, maar gemiddeld waren er te weinig bellers om de lijn rendabel te kunnen ex ploiteren. Het experiment was bedoeld om het nieuws, dat al door de redactie van de Texelse Courant wordt ver gaard, op een andere manier te benutten. De nieuwslijn werd be schouwd als een extra mogelijk heid om belangstellenden te informeren over actuele gebeurte nissen. Ook stonden de bijgewerk te agenda, sportuitslagen, het weer en verkeersinformatie op het telefonische menu. De nieuwslijn was een primeur, want geen enkele andere lokale krant in Nederland exploiteert een 06-lijn. Bij de start op 21 juli j.l. besteedden zowel vakbladen als landelijke dagbladen en radio aan dacht aan het initiatief. De belangstelling van bellers was in eerste instantie hoopgevend. De eerste weken trok de lijn dagelijks 30 40 nieuwsgierigen. Welis waar was dat nog maar de helft van wat nodig was, maar voor nieuwslijn-journalist Joop Rort mets was het een steun in de rug In de erop volgende maande; bleef een stijgende lijn echter uit Het aantal telefoontjes nam zelf: af, uitschieters daargelaten Slechts de uitrukkende brandwee en de uitvallende boot zorgde; voor pieken. Directie en redactie hebben geer spijt van het probeersel. Het was een nuttige ervaring, die heet aangetoond dat het mogelijk is or naast de twee keer per week ver schijnende krant een dagelijks nieuws- en informatiebulletin var goede kwaliteit te maken. Het IVN houdt zondag een winte rexcursie onder leiding van Pete' Ampt. ledereen is welkom, er wordt geen entree gevraagd. De wandeling voert door de Bolleka mer, verzamelen om 14.00 uur op de weg naar paal 9 bij de ingang van dit natuurgebied. Onder toeziend oog van schrijver Aris Bremer zette de Oudeschil der toneelvereniging Nieuw Leven zaterdagavond het blijspel „Rosa- geur en Manusgein" op de plan ken. De Texelse première van het stuk -dat in den lande al ruim hon derd voorstellingen beleefde- was geslaagd, getuige de reacties van het publiek. Maar met wat betere rolkennis (vooral de ontknoping verliep stroef) en meer overdrij ving zou het nog leuker zijn ge weest. Aris Bremer uit Oosterend schreef zijn eerste avondvullende to neelstuk voor volwassenen een jaar of vijf geleden in een balorige bui. Geen wonder dat „Rosageur en Manusgein" alle ingrediënten bevat die een klucht smeuTg ma ken: gesmeer met gebakjes, ver kleedpartijen, onbedoelde omhelzingen en talrijke woordspe lingen. Bovendien had de toneel schrijver negen personages bedacht, die stuk voor stuk tot ka rikaturen konden uitgroeien. „Liefst zie ik dat ze het lekker 'vet' spelen, dus met veel overdrijving", aldus de Oosterender huisschilder. In 't Skiltje bleek echter dat de meeste spelers hun rol vrij serieus hadden opgevat. Alleen Martin de Vries als een bulderende kapitein- in-ruste en operazangeres Tina Smit-Stolk gingen uit hun bol. Creatieve vondsten Toch viel er nog genoeg te lachen, omdat over het algemeen vlot werd geacteerd; veel leuk bedoel de momenten en opmerkingen kwamen hierdoor goed uit de verf. Een uitzondering was het slotbe drijf, waarin de tekstbeheersing en het samenspel te wensen over lie ten. Nieuw Leven kan dat aan- staande zaterdag in de laatste uitvoering nog recht zetten. Het stuk zelf is heel aardig ge schreven. In vergelijking met an dere kluchtige blijspelen bedient Bremer zich nauwelijks van dub belzinnige taal, maar hij weet het publiek met creatieve vondsten telkens weer een lach te ontlok ken. Als toeschouwer moet je voortdurend alert zijn. Twee kampen Het stuk speelt zich af in het pen sion van Rosa, een keukenprinses die niet van schoonmaken houdt, en haar man Manus, die de boel laat glimmen doch niet kan koken. Een conflict over een gewonnen prijs verdeelt het pension in twee kampen. Letterlijk: aan de ene kant pension Rosageur, aan de an dere kant pension Manusgein. De vaste gasten worden in de ruzie meegesleept en de enige die er garen bij spint is zakenman Dirk Doedel. De rollen van Rosa en Manus wer den vertolkt door Ria Buisman- Boom en Jaap Zuidewind. De twee ervaren spelers kwamen overtuigend voor de dag. Ria Buis man liet mooi stil spel zien en wist dankzij haar sterke timing de vaart er goed in te houden. Misschien had ze de luie en/of rommelige kant van haar personage nog wat meer kunnen benadrukken. Zuide wind was wat stijfjes, maar dat paste goed bij een pensionhouder met smetvrees. Sterk was de tele- foonscene (met Ria Buisman) die de aanleiding vormde tot de scheuring in het pension. Beschonken De kordate Tina Smit-Stolk was lekker fel als de operadiva Opelia. Zelfs had ze weinig moeite om de hoge fis te halen. Wisselende stemmingen werden door haar pri ma vertolkt. Haar tegenspeler Martin de Vries was de uitblinker van de avond. Als de oude zeeka pitein Bram Zwaai („Ahoyl") leef de hij zich helemaal uit. De schrijver had zijn rol volgestopt met zeemansuitdrukkingen en De Vries maakte daar optimaal ge bruik van. Toen hij zwaar beschon ken naar de wc moest, riep de kapitein: „Naar het vooronder. want de lading begint te schui- venl" Emmy Zijerveld-Boekel scoorde een voldoende, maar speelde een beetje vlak. Als de extravagant uit gedoste To Slinger, assistente van een messenwerper, had ze explo siever uit de hoek mogen komen. De enthousiaste, doch wisselvallig acterende Cor Snoeij bleek over komisch talent te beschikken, vooral toen hij in een jurk met twee onvervalste eigenheimers in de buste ten tonele verscheen. Ongewenste intimiteiten Met de sigaar in de brand slofte Ed Witte over het toneel als de ge wiekste ondernemer Dirk Doedel. Dat hij niet al te nauwkeurig speel de maakte in deze rol niet zoveel uit; hij had de lachers op zijn hand. Ook op de lachspieren werkte de opkomst van Jennifer Boom en Corina de Vries als de gelijktijdig sprekende zusjes Molly en Dolly („denk erom, geen ongewenste in timiteiten"). Ze waren echte; vooral grappig als duo; qua spé deden ze het verdienstelijk maai moeten ze nog veel kneepjes Ie ren. Al valt dat niet mee in eer vereniging met liefst 28 leden die bij toerbeurt het toneel op mogen Voor veel napret zorgde de verlo ting, waarin Sjef Boom de hoofdrol voor zich opeiste. Eerst won de visser een rondvaart met garna lenkotter TX 10 van zijn broer Al- fons om even later tot algehele hilariteit ook nog een sport- vistocht met De Rival in de wacht te slepen... Een muts en een taart maakten het feest compleet. „Rosageur en Manusgein" is zaterdag avond nogmaals te zien. weer in 't Skiltje om 20.00 uur. Regie: Karin Somers en Jeannette Groenhof. Souffleuse: Yvonne van de Pijpekamp. Grime: Ria Bulsman en Karin Somers. Techniek en geluid: Henk Barhorst. Kaartverkoop: Tineke van Beek. Frans Hopman Tot verdriet van zeekapitein Bram Zwaai (Martin de Vries) en operazangeres Opella (Tlna Smitis het pension waar zij vaste gast zijn, na een ruzie In twee helften verdeeld. Op de achtergrond trekt exploltante Rosa (Ria Bulsmande stekker uit de alarminstallatie die haar (ex-)man Manus heeft laten aanleggen. Foto Frans Hopman DINSDAG 23 JANUARI 1996

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2