^Nederlands Studenten Orkest sluit toernee af op Texel Fanfare is niet oubollig" Jeugd warm maken via concert leerorkesten Gratis entree voor top-optreden Gratis zwemmen Calluna gasten Euroase Texel Geen plannen voor overname Dames aan de dis TEXELSE^ C0URANT Koraaltjes aangespoeld Bladlezer Uitgifte standplaatsen moet eerlijker Kindertoneel Nieuwe Landrover voor gemeente Oud-Texelaar stichtte stad in Zuid Afrika Tevoko Eerste winterlezing over zeehonden DINSDAG 23 JANUARI 1996 ■en buitenkansje. Dat is het optreden van het Nederlands Studenten Orkest dat donderdag in de NH kerk van Den iurg wordt gehouden. Het concert vormt de afsluiting van ten toernee. De leiding is in handen van een vrouwelijke di- igent, Nicolette Fraillon. De entree is gratis. Het NSO toert in januari langs de irote Nederlandse concertpodia. )e bedoeling was om een slotcon- :ert in Wenen te houden. Door jeldgebrek werden de musici ech- er gedwongen op het laatste mo- nent naar alternatieven te zoeken. .Texel bleek de ideale uitkomst", aldus Anneke van Geest van het iICO Mot ic niot to \/or maar tnrh een beetje afgelegen en exclusief. Het voelt voor ons toch als een uitje en de Texelaars die we tot nu toe hebben gesproken zijn bijzon der enthousiast." De orkestleden hebben de veran dering van bestemming erg posi tief opgevat. Texel kan kennelijk nnoH nnnm irroron mot VA/onnn Ir-» 'Icolette Fraillon. één van de weinige vrouwelijke dirigenten. de NH kerk van Den Burg wordt een maand van hard werken voor de musici afgesloten, in de hoop dat daarbij veel mensen aanwezig zullen zijn. Het programma is dat zeker waard. Na de opening om 20.00 uur vertolkt het NSO Symp- honie fantastique van Hector Berlioz. Meesterwerken Het NSO bestaat uit muziekstu denten van universiteiten en hoge scholen in het hele land. Zijn doen daarvoor auditie, waarna de uit verkorenen zich begin januari in Bergen melden voor een intensie ve serie repetities die tien dagen duren. Aansluitend trekt het onge veer 100 leden tellende orkest door Nederland. Meestal staan ook enige buitenlandse optredens op het programma. Het orkest is in 1952 opgericht met tot doel de jonge musici uit di verse steden samen te brengen en zo een hoger niveau te bereiken. Bovendien kunnen door de grote bezetting symfonische meester werken worden opgevoerd. Het opdoen van podiumervaring is een bijkomend voordeel. Voor het eerst staat het NSO on der leiding van een vrouw. De Australische Nicolette Fraillon is daarmee één van de weinige diri- gentes. Ze is sinds 1993 muzikaal leider van Het Nationaal Ballet en Het orkest tijdens de repetities begin deze maand. is regelmatig op radio en televisie te bewonderen. Ze heeft ook als dirigente meegewerkt aan de mu sical Les Miserables. Geschiedenis De Symphonie fantastique van Berlioz, die op Texel ten gehore zal worden gebracht, heeft een inte ressante ontstaansgeschiedenis. De componist verhaalt van zijn ge moedstoestand tussen 1827 en 1830. Hij heeft dan al vier keer meegedongen naar de belangrijke Prix de Rome, maar steeds tever geefs. Men vindt dat zijn muziek teveel afwijkt van de heersende opvattingen over ritmiek en har monieleer. Berlioz wordt verliefd op een Ierse toneelspeelster, maar zij merkt hem niet op. Ze inspireert hem tot de symfonie, waarin hij verschil lende ideeën verwerkt. Thema is de onbeantwoorde liefde en komt uit een eerder werk van hem. Na de verheerlijking volgt de deceptie in onaangename en groteske klan ken. Het werk wordt de doorbraak van Berlioz. Hij wint er de prijs mee en trouwt drie jaar later de aanbeden speelster. Gratis Het NSO heft normaal entree voor de optredens. De opbrengst gaat naar twee goede doelen: de Stich ting AVO, die zorgt voor gehandi capte studenten en de UAF voor vluchteling-studenten. dp Texel wordt echter geen entree gehe ven. „We willen graag dat zoveel mogelijk mensen komen naar de laatste optreden. Dus dan mag de entreeprijs geen drempel vormen", verklaart Anneke van Geest. Na afloop staan wel vioolkisten klaar bij de uitgang waar een vrijwillige bijdrage in kan worden gedepo neerd. De opbrengst daarvan gaat ook naar de goede doelen. Bezoekers van Euroase Texel bun galowpark en camping in De Koog mogen deze maand gratis een be zoek brengen aan Calluna. Die mogelijkheid is te danken aan een proef die Euroase 1 januari is gestart. Daartoe heeft het park een overeenkomst met het zwem paradijs afgesloten. Er wordt ook een enquête onder de gasten ge houden. Als de proef slaagt denkt Euroase er over het gratis zwem men in 1997 op te nemen in het arrangement. Parkmanager E. Heijenk verwijst geruchten dat Euroase Calluna wil overnemen naar het rijk der fabelen. Euroase Texel (voorheen de Turkse Tent) kan door z'n ligging vlakbij Calluna maximaal profijt trekken van de aanwezigheid van het zwemparadijs. De aanwezigheid van fasciliteiten is een extra stimu lans om te boeken. Het daadwer kelijke gebruik ervan door de gasten kan evenwel beduidend la ger zijn. „Als we het zwemparadijs kunnen meenemen in onze promo tie, kan het dus best een wervend effect hebben." Tot dusver wordt er volgens Hei jenk door de gasten positief gerea geerd op het gratis arrangement. Vrijwel allemaal maken ze er ge bruik van. Of er ook het beoogde wervend effect vanuit gaat, is de vraag. „Het valt me tot nu toe wat Hoempa-muziek in een raar pak- kie. Dat imago heeft fanfaremu ziek bij veel jongeren. „Maar dat klopt niet", aldus Betty Bakker, een fel pleitbezorgster van deze vorm van muziek. Om jongeren te laten ervaren dat het juist erg leuk is om bij een muziekvereniging te horen, wordt zaterdag een groot concert door leerorkesten en een kinderkoor verzorgd om 19.00 uur in de Koninghal. Zo'n 115 jon ge muzikanten werken eraan mee. Betty Bakker is als docente ver bonden aan de Texelse Muziek- en Dansschool. Daarnaast is ze diri gente van fanfares op Texel en aan de overkant. Ze vindt het een goe de zaak dat de fanfaremuziek op het eiland meer wordt gepromoot. „Veel jongeren zien een fanfare niet als een orkest. Ze denken al leen aan dat marcheren op straat. Dat is echter maar een miniem on derdeel." Omdat fanfare een bepaalde keu ze van instrumenten vereist, is het Half januari vond Nioz-bioloog Mare Lavaleije op het strand bij paal 22 drie koraaltjes. Ze waren vastgegroeid op een oude plastic viskrat. Het is voor het eerst dat deze, nog geen centimeter grote koraalt jes, op Texel zijn gevonden. De wetenschappelijke naam van de exemplaren luidt Caryop- hyllia smithii Het is pas de vijfde keer dat dergelijke kora len in Nederland zijn ge vonden. Het dichtstbijzijnde leefgebied van deze koraalsoort is de Schotse kust. Het meest waarschijnlijke is dat ze daar vandaan naar Texel zijn gedre ven'. Op de foto staat een close up van een exemplaar. nodig de jeugd al op jonge leeftijd te laten kennismaken met de mo gelijkheden. „Door mee te doen aan een jeugdorkest leren kinde ren samenspelen. Het repertoire is op hen afgestemd: vlotte, lichte muziek. Het moet lekker swingen. Het is hartstikke leuk om te doen en als je dat duidelijk kunt maken, kiezen misschien meer jongeren voor deze richting." Rampestampers Op Texel is eind vorig jaar voor het eerst een leerorkest voor fanfare muziek gestart. Zo'n 25 jongeren doen mee. De basis wordt ge vormd door de „Rampestampers". Dat groepje bestond al enige tijd, maar was te klein om een echt or kestrepertoire te brengen. Omdat ook met de huidige bezetting nog bepaalde instrumentgroepen ont breken wordt het orkest aange vuld met leden van KTF en Excelsior. „Dat werkt perfect", al dus Betty Bakker. „Zij geven steun aan de jongeren en het is erg ge zellig onderling. Het legt de link met de verenigingen en maakt de afstand kleiner. Ze kennen elkaar al een beetje." Belangrijk is ook de ongedwongenheid. „Het is niet verplicht om later de overstap naar de fanfare te maken, al is dat na tuurlijk wel de hoop. Maar als iemand het niet ziet zitten is het geen moeten." In Koog aan de Zaan heeft Bakker sinds 1990 de leiding over een jeugdharmonie-orkest dat al 24 jaar bestaat. „Waarom het daar beter loopt dan hier? Het is daar gewoner. Mensen vinden het niet gek of oubollig dat je als jongere voor deze muziek kiest. Dat is het ook niet, maar dat wordt op Texel nog wel eens gedacht. Bovendien is het een harmonie-orkest, waarin ook dwarsfluiten en klarinetten een plaats hebben. Dat zijn de laatste jaren populaire instrumen ten onder jongeren." Betty Bakker heeft haar hart ver pand aan de harmonie-fanfare- muziek. „Ik ben daarmee opge groeid. Nee, ik heb me nooit onge lukkig gevoeld in het fanfarepak- kie." Ze heeft zich ook wel ver diept in de lichte muziek tijdens haar opleiding, maar het was haar liefde niet. „Ik ben een echte blad lezer. Als ik moet improviseren denk ik: poeh. Het lukt me wel, maar ik waag me er niet te vaak aan." Het leuke van samen muziek ma ken bij een vereniging vindt zij de gezelligheid en de samenklank. „Als je alleen speelt heb je het na een kwartiertje wel gezien. Maar als jouw muziek deel uitmaakt van een groter geheel en je hoort dat het klinkt...dat is een uitdaging. Bovendien word je gedwóngen om goed op je bladmuziek te letten. Je moet wel. En dat gaat daardoor vanzelf steeds beter." Vriendschap Tussen de noten door worden vaak vriendschappen gesloten. Samen muziek maken verbroe dert. „Ik word er wel eens gék van", verzucht Betty Bakker. „In Koog aan de Zaan oefenen we op vrijdagavond. Dan is het weekend en hebben ze mekaar een week B en w willen nieuwkomers een grotere kans bieden om een standplaats te verwerven voor het plaatsen van een patat-, ijs-, vis of andere kraam. Als zich nieuwkomers aandienen voor een vrijkomende standplaats wordt deze onder hen verloot en de huidige vergunninghouders mogen aan die loting niet mee doen. Als er geen nieuwkomers zijn kan loting uiteraard wél plaats vinden onder de inschrijvers die reeds een standplaatsvergunning hebben. Als er één gegadigde is zonder standplaatsvergunning krijgt deze de standplaats zonder loting. Op dit moment hebben zes perso nen totaal 11 standplaatsvergun ningen (twee personen hebben elk drie vergunningen, één persoon heeft twee vergunningen en drie personen hebben elk één ver gunning). Overigens wil het college het aan tal standplaatsen beperkt houden. Op het strand is daar in elk geval geen sprake van omdat de pavil joens aldaar voldoende voorzien in de behoefte aan snacks e.d. Om die reden is het verzoek van de fa milie Verhagen om aan de voet van de nieuwe strekdam bij de vuurtoren kleine etenswaren te mogen verkopen, afgewezen. Het college neemt over een en an der hedenmiddag een definitief besluit. niet gezien...een wénhoop, dat ge klets.' Bij muziekverenigingen kan ieder een terecht. Ook de wat minder getalenteerde muzikant. „Er is al tijd wel iets op te vinden. Het so ciale aspect is ook belangrijk." Bakker werkt graag met kinderen, al beleeft ze ook veel plezier aan volwassenen. „Kinderen zijn meer ongedwongen. In Koog aan de Zaan zijn ze gewend om alles te zeggen. Dat was eerst wel wen nen. Nu zeg ik alles terug. Soms moet ik me wel inhouden om niet in de lach te schieten. Streng? Soms wel. Ik heb geen problemen met orde houden." Kinderkoor Betty Bakker hoopt dat met de jeugdorkesten de overstap naar de muziekverenigingen kleiner wordt. Nog weer daarvoor zit de stap tot het bespelen van een instrument. „We verzorgen op scholen de alge mene muzikale vorming. Als je daar de kinderen het plezier kunt bijbrengen, gaan ze vaak wel door." Uit die AMV groepen is een kin derkoor samengesteld dat zater dag ook optreedt. „We willen graag een volle zaal en deze groep brengt altijd veel ouders, grootou ders en andere belangstellenden mee Bovendien hebben we mooie liedjes ingestudeerd en is het leuk om die weer eens in het openbaar ten gehore te brengen." Het programma begint zaterdag om 19.00 uur en duurt tot onge veer 20.45 uur. Halverwege is een pauze. Entree bedraagt f2,50. Als afsluiting van de kindercursus theater van de Welzijnsstichting, zal zondagmiddag in de voorspeel ruimte in d'Ouwe Ulo een uitvoe ring worden gegeven. Aanvang 15.00 uur, toegang gratis. Gedurende twaalf lessen bedach ten de kinderen door middel van improvisatie het verhaal. Dit keer kreeg het toneelstuk de wonderlij ke naam ,Ka-boem!" ledereen is van harte welkom om het resul taat te komen bekijken. Als de raad ermee akkoord gaat, schaft de gemeente een nieuwe Landrover aan voor f95.000,-. Dit vierwiel aangedreven voertuig wordt gebruikt voor het vervoer van bewakingsmaterieel, hooi voor het afdekken van strandsla- gen en andere spullen en materia len die nodig zijn op het strand. 's Winters wordt hetzelfde voer tuig ingezet bij de gladheidsbestrij- ding en verder wordt de Landrover gebruikt bij allerlei karweien in terrein. De oude Landrover, aangeschaft in 1987, was in 1994 al afgeschre ven maar kon nog een tijdje mee. Nu echter is vervanging noodzake lijk in verband met de bedrijfsze kerheid, zo blijkt mede uit het advies van de ANWB die een keu ring heeft uitgevoerd. De oude Landrover zal worden ingeruild of openbaar worden verkocht. LANA ADDIS 'n Groep Nederlandse volkspclcrs liet onlangs 'n toer van Suid-Afrika mei 'n besoek aan Boksburg se burgemeester en raadslede geloots. Die dansgroep "Wicringcrwaard" was in die burgemeeslerslokaal ontvang, waar hulle in offisicle klercdrag 'n paar ou-Hollandse danse uilgevoer het. Maar die hoogtepunt van die dag was die ooihandiging van 'n boek en kaart oor die Nederlandse gebied van "Wadden" die oorspronkJike tuiste van Dr Willem Eduard Bok, na wie Boksburg vernoem is aan burgemeester Genie Wolmarans. Nederlandse en Suid- Afrikanse r "gastgezinne" het die groepie van 30 dansers gedurende hulle kort verblyf in die stad tuis laat voel. Die dansers kom uit West-Friesland in die noordelike deel van Holland, en dit is hier waar die groep in 1952 begin het. 'n Deel van hulle het in 1957 in Suid-Afrika saam met die volkspelcrs geloer. De op 28 juni 1846 op Texel gebo ren Willem Eduard Bok is naam gever van het Zuid Afrikaanse stadje Boksburg. Daar hangt sinds kort een Texelse wrakken- kaart in het gemeentehuis. Willem Bok vestigde zich in Preto ria als graanhandelaar. Hij was te vens secretaris van de vroegere republiek Transvaal en stelde in die functie de boerderijen Leeuwpoort en Vogelfontein open als vind plaatsen voor goud. Op 21 maart 1887 werd Boksburg gesticht. De plaats is nu een grote voorstad van Johannesburg en telt meer dan 100.000 inwoners. De oud-Texelse Jannie Bruin-Koorn en haar man uit Abbekerk bezoch- teri Boksburg onlangs tijdens een rondreis met een dansgroep. Na tegen. De actie is in de promotie meegenomen, maar tot dusver heb ik de indruk dat het niet tot extra boekingen heeft geleid. Maar dat kan nog veranderen." Overname Euroase, dat circa 22 hectare om vat met 131 bungalows en 300 kampeerplaatsen, heeft volgens Heijenk geen concrete plannen om Calluna over te nemen. „We zitten natuurlijk, zoals vele anderen, met aandelen in Calluna en zijn prak tisch buren. Maar pas als het bad failliet gaat, gaan we kijken of eventuele overname door Euroase mogelijk is. Dat is nu niet het ge val." Peter Reijders van het I.B.N. houdt donderdag in EcoMare de eerste winterlezing. Hij praat over het onderzoek naar zeehonden in de Nederlandse en internationale Waddenzee, met een kleine uit stap naar andere gebieden. Aan vang 20.00 uur, toegang f 5,-. Al bijna vijfentwintig jaar doet Pe ter Reijnders vanaf Texel onder zoek naar zeehonden in het waddengebied. In de loop van die tijd is er veel veranderd. Het on derzoek is veelzijdiger en professi oneler geworden. Dat is vooral gekomen door de ontwikkelingen in de stand van de zeehonden. Het onderzoek startte met tellingen en andere aspecten van populatiebio- logie, daarna is veel aandacht besteed aan de effecten van che mische vervuiling, naar de oorzaak van de epidemie in 1988 en naar verstoring. Het Texels Museum, dat nu EcoMare heet, heeft zeker in de aanvang een belangrijke rol gespeeld. Er is nu meer en nieuwe informatie over de zeehonden in de Waddenzee, waardoor een voorzichtige toekomstvoorspelling mogelijk is. Peter Reijders zal ook een aantal suggesties voor het zeehondenbeleid geven. Er volgen nog drie lezingen. Een passepartout voor alle afleverin gen kost f15,-. een optreden in het gemeentehuis van de stad werd een Texelse wrakkenkaart overhandigd, om de binding met de naamgever van de stad te verstevigen. Dat viel in zeer goede aarde. Bijgaand het ar tikel dat over de dansgroep in een Zuid Afrikaanse krant is ver schenen. Uitslagen zaterdag 20 januari: Tevoko 1-DFC HPK 3-0 Tevoko 2-Tevoko 4 H 0-3 Tevoko 3-VCJ '94 H 0-3 Tevoko 1-Ardea DPK 0-3 Tevoko 2-HCSC 2 D 2-3 Tevoko 3-Smash '68 D 3-1 Tevoko-Polisport J 0-3 Dansavond. Danslustigen kun nen zaterdag in Partycentrum Cal luna terecht voor een avond van dansclub Madira. ledereen is van af 20.30 uur welkom. Maar liefst 185 leden van Texelse vrouwenverenigingen vierden gisteravond op de Krim het 30-jarig bestaan van het Overkoepelend Orgaan van Vrouwenorganisaties, be ter bekend als ,yde Overkoepe ling". Het werd een zeer gezellige bijeenkomst, waarbij de dames zich de drankjes en het overvloedige lopend buf fet IfotoI goed lieten smaken. Voorzitter Margriet Tromp-de Boer belichtte in een korte toespraak de geschiedenis van de Overkoepeling en de veranderingen die zich binnen de organisatie hebben vol trokken. Was het aanvankelijk een orgaan dat zich voorna melijk bezig hield met het or ganiseren van cursussen, tegenwoordig ligt het accent op gezamenlijke belangenbe hartiging en het fungeren als spreekbuis van de negen aan gesloten verenigingen. De hoofdschotel van de jubileu mavond bestond uit Noord hollandse conference, leuk gebracht door het duo Hem- mer en Vis. iroto Hmny d. cr..n

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5