Econoom in balans in de Dorpsstraat 6 Ondernemer Cor Kuip kreeg Klimop-prijs ■TEXELSE COURANT Tevoko maakt korte metten met DFC Grote opkomst voor swingen en zwemmen Vorst vertraagt voetbalcompetitie Straattoernooi zaalvoetbal in sporthal Snelle tijden in wielerveldrit Oude Marsdiep naar de sloper J.NJUNIUS A ZN DINSDAG 23 JANUARI 1996 Hij had nu zo'n beetje de rechterhand van Wim Duisenberg van De Nederlandsche Bank kunnen zijn, maar verruilde het driedelig maatkostuum in de zeventiger jaren voor het strandbedrijf van zijn vader op Texel. Ongeveer twintig jaar verder heeft Cor Kuip er nog geen spijt van. „Amsterdam is voor mijn geen optie." Inmiddels is de bescheiden onderne mer in zijn geboorteplaats meerdere bedrijven begonnen, waarvoor hij door De Koog Badplaats werd gelauwerd met de Klimop-prijs. De opmerkelijke ommezwaai van de jeugdige econoom baarde destijds landelijk opzien. In de Volkskrant werd de overstap van Cor Kuip breed uitgemeten. „Tja, het is ook niet niks als je een veel belovende carrière bij de Neder landse bank eraan geeft, om op Texel een strandbedrijfje over te^ nemen." De verhuur van strandhuisjes, windschermen en stoelen ligt Kuip van jongs af aan na aan het hart. „Toen ik een jaar of achttien was nam mijn vader het strandverhuur- bedrijf over van Jan Maas. Door zijn veevoederbedrijf had hij echter geen tijd om het te runnen, zodat ik dat elke zomer waarnam. Ik kon het werk op het strand combine ren met mijn studie economie in Amsterdam. Ik hield wel van cij fertjes. Duisenberg, de huidige president-directeur, was nog een hoogleraar van me." Keurslijf Toen drs. Kuip cum laude afstu deerde, was zijn talent niet aan de bank ontgaan. „Als pas afgestu deerde kwam ik vrij hoog binnen. Ik zat bij de studiedienst voor binnen- en buitenland. Dat is op de tweede verdieping. Ais je nagaat dat ze daar van onder af beginnen te tellen... Ik stelde echter wel de voorwaarde dat ik pas na de zo mer zou beginnen, want in het sei zoen had ik beloofd de strandverhuur te doen." Kuip kon niet aan het strakke keurslijf wennen. „Het idee mijn leven op kantoor te zitten stond me tegen. Ik wilde buiten zijn. Een dag niet buiten, is een dag niet ge leefd. Toen ik mijn baan opzegde, verklaarde mijn collega's me toch niet voor gek. Ze begrepen het wel. Ik had immers de keus omeen eigen bedrijf te beginnen, zij niet. Zij bekleden nu functies nèt onder het directieniveau bij de Neder landse Bank, maar ik voel me hier best." Risico Terug op het eiland nam hij het strandverhuurbedrijf van zijn vader over. Daar bleef het niet bij: „Ik heb het uitgebreid richting paal 21 en in 1979 ben ik Paviljoen Drie begonnen." „Als strandexploitant en begon er café De Kuip en cafe taria Dikke Mik. Best wel een avontuur, maar dat houd je levend. Ik mikte op een doelgroep, waar voor toen eigenlijk niets was. Het café liep gelijk als een spoor." „Ik heb er geen moeite mee om af en toe iets nieuws te beginnen. Als je maar goed kijkt waar je markt ligt. Het voordeel van on dernemen in je eigen woonplaats is dat je alle ins en de outs kent. Je een recreatiewoning erachter. Zo ga je geleidelijk door. We hadden de schuur aan de Ruigendijk, waarachter nu het bedrijventerrein is gepland. In de winter konden we er de strandhuisjes opslaan, en 's zomers was de loods beschik baar voor het verwerken van bol len. M'n vader had ook bollen gehad en het trok me wel. Zo be gonnen we in de narcissen, maar dat bleek later niet zo goed te Ondernemer Cor Kuip. hier voor de aanbouw van zijn nieuwe winkelpanden, draagt met plezier de bouwstenen aan voor een betere DorpsstraatIFoto Gerard Ttmmerrrranl realiseerde ik me dat ik al m'n troeven had gezet op het strand. Ik liep dus het risico dat ik in een slechte zomer met een schamel inkomen zou zitten. Toen Ria Zoe telief het paviljoen wilde overne men, kreeg ik middelen vrij om iets aan de andere kant van de duinen te beginnen. Ik kocht het pand van Dros Magazijn in de Dorpsstraat leeft er immers ook zelf. Er wordt door Texelaars wel eens op De Koog neergekeken, maar je woont hier prachtig. Ik zal niet gauw een zaakje in Den Burg beginnen, want daar weet ik te weinig van." Bollen Kuip wilde méér. „Later kocht ik het winkeltje naast Dikke Mik en combineren met het strandbedrijf. Maar ik heb nog steeds een bun- dertje bollen." In 1991 viel zijn oog op de zaak aan het begin van de Dorpsstraat, die Kuip als het ,,'t Speelkwartier" exploiteert. „We hebben het hele maal verbouwd. Dat was best wel een risico, want je weet wel hoe veel geld het kost, maar nog niet wat het gaat opleveren. Maar het is een mooie zaak geworden. Te vreden over de exploitatie? Ach, tevreden moet je, zeker als onder nemer, nooit zijn. Het kan altijd be ter. Maar het gaat plezierig." Gemeenteraad In die periode zat Kuip voor Texels Belang al in de gemeenteraad, juist toen het bestemmingsplan De Koog werd behandeld. „Je vraagt je af waar ik de tijd van daan haalde. Want nu ik niet meer in de raad zit, heb ik het evengoed nog hartstikke druk. Als politicus was hij -en is nog steeds- fel ge kant tegen de ontwikkeling van winkels aan de Nikadel. „Er is nog bouwruimte genoeg in de Dorpsstraat. Die open plekken, da's geen goede zaak. Maar ik kon de raad er niet van overtuigen en de winkeltjes kwamen er toch. Het merendeel van de kiosken staat nu nóg leeg en toch worden er alweer nieuwe winkeltjes ge bouwd. Het drukt toch de ontwik keling van de Dorpsstraat." „Volgens mij is er dankzij de sei zoensverbreding een goede boter ham te verdienen in het centrum van De Koog. Er kunnen best nog winkels bij, al moeten die wel iets toevoegen. Nietméér van hetzelf de, dat werkt niet." Herinrichting Als eigenaar van een flink aantal zaken en bouwterreinen, waarvan hij een deel heeft verpacht, moet hij het grootste portie bijdragen aan de herinrichting van de Dorpsstraat. „Ik denk dat het 't waard is. Anders was ik er niet aan begonnen. Volgens mij knapt de Dorpsstraat er een stuk van op en dat zal het publiek toch waar deren. Jammer dat het werk nog niet is begonnen. De gemeente wist toch al veel eerder dat het geld er was en dat je de aanleg al ruim vóór de winter moet starten. En nu die miskleun met de BTW. Ik vind het ronduit slordig." Kritisch is hij ook over de plam van de RST voor de aanpass| van de Badweg en het parkeei rein. „Er komt wel meer parkj ruimte beschikbaar voor badgasten, maar ik heb m'n t' fels of het genoeg is. En ik vri dat de brug die over de pari plaats op de huidige rotonde ki met een breedte van vijf mi eigenlijk te smal is. Er is niet noeg ruimte voor zowel het voorradend verkeer voor strandbedrijven als de voetgi gers. Er kunnen best wel eens vaarlijke situaties ontstaan." Andere oplossiij® Kuip draait er niet omheen dat RST ertoe besloot, toen hij zelf mens de gemeente in het besti zat. „Ik heb toen voor een andi oplossing gepleit. Op zulke bed| gen maakt een ton meer of mini U< niet uit, zeker als het om de veil ;|e heid gaat. Maar de meerderhi vo van het bestuur dacht er andi jei over." Zijn jongste project behelst de bouwing van een winkelpand. 1 gens de drukte heeft hij alleen fels avonds tijd voor het interview. ,4o: help gewoon met de bouwploi cei mee. Ik kan wel niet zoveel, ma tre er moet ook iemand zijn voor i stomme klusjes. Het voordeel dat ik er zelf bij ben. Want somrr ge problemen die je bij het boi wen tegenkomt, staan niet op i tekening." Gezijt Toch lijkt de ondernemer niet me zo intensief met z'n zaken bezi als vroeger. „Als vrije jongen wJ ik veel met m'n bedrijf bezig. Nu j een gezin heb en m'n vrouw Sabj ne meehelpt, is er meer tijd va de kinderen. Ik vind het heerli# met de tweeling Anna en Eva l spelen of m'n zoontje Hendriige Maar natuurlijk blijft het bedrffgr boeien. De kinderen geven hndi voor mij toch meer zin." fcf De heren van Tevoko traden zater dag in eigen huis aan tegen de volleyballers van DFC uit Enkhui zen. Al ruim van te voren had de ze wedstrijd zijn schaduw vooruitgeworpen. Dit had te ma ken met de stand op de ranglijst (beide teams zijn goede midden moters en stonden slechts drie punten van elkaar verwijderd), maar nog meer met gebeurtenis sen die in een niet al te ver verle den hadden plaatsgevonden. Twee jaar geleden zijn beide teams elkaar ook al eens in de promotie- t klasse tegengekomen. Binnen drie kwartier stond men toen met een 3-0 nederlaag weer op straat. Niet alleen deze nederlaag, maar vooral het irritante gedrag van de tegen stander stond nog bij menig Tevoko-speler op het netvlies gegrift. Omdat ook de heren van Tevoko niet wars zijn van een stevig potje verbaal geweld, werd een wed strijd verwacht met een behoorlij ke dosis psychologische oorlogs voering. Of het nu kwam door de opgelo pen vertraging bij de Teso-boot (de boot van 13.35 uur was uit de vaart wegens laag water) of door het gemis van „sterspeler" Wim Knip, DFC was zaterdagmiddag duidelijk niet de gevreesde en irri tante ploeg die Tevoko had ver wacht. Al heel snel in de eerste set werd duidelijk dat de Texelse volleyballers een gemakkelijke middag zouden krijgen. De bezoe kers hadden de grootste moeite de pass enigszins in de richting van hun spelverdeler te krijgen. Het er varen Texelse team kreeg snel in de gaten waar de zwakke passers bij de tegenstander te vinden wa ren en serveerden hier consequent op. Via 9-1 haalde Tevoko de eer ste set met 15-7 binnen. In de tweede set werd het alleen maar erger voor DFC. Door weder om de servicedruk goed vast te houden ging binnen 15 minuten deze set met 15-3 naar Tevoko. In de derde set verslapte de con centratie even bij de Texelse heren. De sluwe gelegenheidscoach Mar- dik Leopold, zelf nog niet in staat te spelen wegens zijn schaatsbles- De trend is gezet: swingen op het droge en afkoelen in het water. Het gebeurde zaterdagavond in zwemparadijs, dat in een bomvolle discotheek was veranderd. 325 Jongeren kochten een entree kaartje van f4,50 voor de disco avond met een live show van Ra dio Royaal. Al om 18.30 uur, een half uur voor de aanvang, vormde zich een flinke wachtrij. Met de muziek op tien, de lichten gedimd en in het schijnsel van onderwa terlichten, heerste er een warme en gezellige sfeer. Volgens de or ganisatie voor herhaling vatbaar dus. sure, wist zijn team bij een achter stand van 4-5 snel weer op de rails te krijgen. In twee opeenvol gende opslagbeurten maakte Te voko de set uit met 15-5. Tevoko behaalde met deze over winning drie kostbare punten bin nen. Het arme en ontluisterde DFC kon de terugreis aanvangen met de wetenschap dat er zo'n 6 7 uur reistijd was gestoken in een potje volleybal van nog geen 50 minuten. Door de aanhoudende vorst is het zeer onwaarschijnlijk dat de voet balwedstrijden van komend week end doorgaan. De wedstrijden van de afdelingen Noord-Holland en West zijn nog niet officieel afge last, maar volgens consul Henk Spigt kan dat elk moment ge beuren. Zondag wordt het eerste „straat- zaalvoetbaltoernooi" voor jonge ren gehouden in sporthal Ons Ge noegen. Zes teams van diverse Texelse jongerenplaatsen zullen strijden om de wisseltrofee. Er gelden vereenvoudigde KNVB spelregels. De deelnemende teams zijn: Time Out 1 en 2, Snackbar Binnenburg 1 en 2, v.h. caravan Seaside uit De Cocks- dorp en caravan Plaza uit Oude- schild. Het is een straatvoetbaltoernooi, dus voor deelname is niet veel voetbalervaring vereist. Toch is er veel talent bij de teams aanwezig. De meeste teams zijn gemengd wat betreft leeftijd, van 12 tot 17 jaar, en bij sommige teams spelen ook dames mee. Alleen op grond van de namen is het team uit Ou- deschild op dit moment favoriet. Het spel gaat echter anders dan bij het gewone zaalvoetbal: de keeper speelt bijvoorbeeld mee en dat kan voor verrassende uitslagen zor gen. In de pool speelt elk team één maal tegen elk van de andere teams. Het jongerenwerk Texel organi seert het toernooi in samenwer king met een aantal bekende namen uit het voetbal: Jan Willem Boon van SV Texel, Dries Veld kamp, Tom Bakker, Hans Bakker, Martijn Verbeeke en daarnaast Ni- colette de Vries zullen elk een team coachen. Carla Schrama en Sandy Boon vormen de wedstrijd leiding. Naar verwachting wordt het een spannende confrontatie. Ook voor de begeleiders, want als alles sportief en gezellig verloopt zullen er zeker meer gezamenlijke activiteiten volgen en kan de wis seltrofee in de running blijven. Het toernooi begint om 13.00 uur en duurt tot 16.30 uur. De organisatie hoopt op veel supporters. Tijdens de veldrit van zaterds kwamen 17 renners aan de star Bij de jeugd won Erwin Goëng door in de laatste ronde weg te ri den van Evert Rikkenberg. Si bastian Ran werd derde. Bij d senioren was in de D-poule Wobb v.d. Kieboom veruit de snelste. D strijd om de tweede plaats gi tussen Jordi Vinke en Jan Zijl Vinke was in de laatste ronde iets sneller dan Zijm. In de b-poule senioren was hi Jan Buis die vroeg in de wedstriji een voorsprong nam en die tot dl finish vasthield. Tom Domhof ei Willem Kuiper drongen nog we aan, maar konden hem niet ach terhalen. Domhof werd tweede er Kuiper derde. Van de deelnemendi dames werd Natasha v.d. Vis vijl de en Mariska Koenders achtste De volgende veldrit wordt gehou den op zaterdag 3 februari op he: parcours aan de Biesboschweg. model deed denken aan het type dat ook nu nog in menig prenten boek als de stoomboot van Sinter klaas is afgebeeld. Ook de „Albatros" van kapitein Wal Rus uit de Tom Poes-strips lijkt een zusterschip van de voormalige Texelse veerboot. Voor menige romantische scheepsliefhebber was het dan ook een stille wens dat de 70 jaar oude boot weer in oude luister zou worden hersteld. Stel je voor: het piekfijn gerestaureerde vaartuig met de zwarte rookpluim weer va rend, als cruise schip, voor het in halen van Sint Nicolaas en voor promotiedoeleinden. Het zal echter bij fantasieën blij ven, want van de oorspronkelijke Marsdiep is zo weinig over, dat het waarschijnlijk goedkoper is om een heel nieuw schip te bouwen. Inspectie Teso-directeur Rob Wortel, Teso- technicus Rint de Vries en Teso- historicus Willem Boot hebben zich daarvan onlangs in Amster dam overtuigd. Op initiatief van laatstgenoemde (die de lotgeval len van de boot steeds nauwkeu rig had gevolgd) was de delegatie naar de petroleumhaven in Am sterdam gegaan in de hoop nog een casco van behoorlijke kwali teit aan te treffen. Misschien, héél misschien, zou daar weer een oor spronkelijke „Marsdiep" van ge maakt kunnen worden, een museaal pronkstuk. Hoe dat pre cies zou moeten, of het financieel haalbaar was, of een dergelijk schip rendabel geëxploiteerd zoi kunnen worden en welke persoor of instantie het initiatief zou moe ten nemen, waren vragen waarop niemand nog een antwoord wist Dat hinderde ook niet want eerst moest worden bekeken of de romp nog bruikbaar was. Dat werp dus een teleurstelling. Zowel var binnen als van buiten bleek de „Joke Langeberg", die de afgelo pen anderhalf jaar werkeloos aan de kade heeft gelegen, in hopeloze staat te verkeren. Talloze essentië le delen zijn eraf en ook van de sterk gebutste en verroeste romp is niets meer te maken. De delega tie was dan ook unaniem van me ning dat restauratieplannen maar vergeten moeten worden. WA- geweest om bezwaar te maken. Pogingen om door het aanbrengen van ballast de slagzij te corrigeren mislukten. De bouw werd destijds gegund aan Verschure Co te Amster dam, die het werk echter groten deels uitbesteedde aan De Merwede in Hardinxveld. Aan de aanbesteding was deelgenomen door twaalf werven die voor sterk uiteenlopende bedragen offreer den: f105.000,- tot f183.000,-. Verschure schreef in voor f120.000,- en was dus niet de laagste. De tewaterlating had plaats op 8 december 1925. De bouw verliep met veel vertraging omdat bepaalde materialen niet tijdig werden toegeleverd. Ongelukken Op 5 juni 1928 brak aan boord brand uit, waarbij de machineka mer uitbrandde. Herstel in Amster dam vergde meer dan drie weken. In de oorlog werd de in de haven van Oudeschild liggende Marsdiep zodanig getroffen dat hij zonk. Na weer drijvend te zijn gemaakt werd de boot in Den Helder gere pareerd. De „Marsdiep" stond erom be kend dat hij het in strenge winters bij ijsgang lang kon volhouden. Dank zij de zwaarte en de -vorm van de boeg kon hij (van achteren verzwaard) als een ijsbreker tegen de schotsen opvaren en er door heen zakken. Soms moesten de mannelijke passagiers daarbij een handje helpen. Door op het boven- dek gelijktijdig van bak- naar stuurboord te rennen, ging het schip jlingeren en wrong zich los I uit het ijs. Toch kon de „Marsdiep" meer dan eens de haven van Ou- r&C V rffivS deschild niet bereiken. Er werd dan afgemeerd voor de dijk van 't kiW Horntje. Zie ginds... A Om te zien was de „Marsdiep Aan boeg en achtersteven ten aan de siagzljll Is nog te zien dat de uit een failliete boedel afkomstige ..Joke Langeberg" de vroegere een zeer typische Stoomboot. Met Texelse veerboot is. Opvallend is het bescheiden formaat. Een moderne Noordzeekotter is langer. ifoio mm do Vrioo) In afwachting van de sloper ligt de „Joke Langeberg" in de petro leumhaven van Amsterdam. Wie herkent in dit vaartuig nog de eer ste „Marsdiep", het vlaggeschip van Teso dat in 1926 in gebruik werd genomen? Kort nadat het 40 meter lange stoomschip in 1956 overtollig werd, werd het verkocht aan de N.V. Junius Zn in Rotterdam, die het als cleaningvaartuig in gebruik nam. Daarbij werd de stoomma chine vervangen door een motor, maar er bleef daarnaast een ketel aan boord voor het produceren van stoom waarmee tanks en lei dingen van schepen in de Rotter damse haven werden gereinigd. Aan het uiterlijk was toen nog niet zoveel veranderd. Het hele schip was zwartgeverfd maar de oor spronkelijke pijp en stuurkast ston den er nog op. Nadat Junius De ..Marsdiep" in zijn gloriedegen, eind twintiger jaren. fuseerde met het soortgelijke be drijf Tanker Cleaning Amsterdam (TCA) van Langeberg kreeg het de naam „Joke Langeberg". TCA ging vorig jaar failliet en de voor malige „Marsdiep" kwam in han den van R.C.M. Milieutechniek die tot sloop wil overgaan. Het silhouet was inmiddels door het verdwijnen van de pijp en het vervangen van de brug, onherken baar geworden. Eén ding bleef echter onveranderlijk: de slagzij. Die was het gevolg van een bouw- fout en is voor het toenmalige Teso-bestuur blijkbaar geen reden Als cleanlngschip in gebruik in de Rotterdamse haven.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 6