Boeren moeten vaker bij elkaar op het erf komen" Werk aan de kust schiet hard op Eerst zélf bevallen, dan pas cursus geven DLV-voorzitter Piet Hin nam afscheid Sport Profijt van laag water: TEXELSE p COURANT Duo Weijdt/Koomen in achtervolging Eilandkompetitie Volleybal Meevaller voor bijstandstrekkers Anbo-vakantie Voetbalprogramma K SF Gestrand Ijsbaan als maanlandschap Trimloop Zaalvoetbaltoernooi VRIJDAG 26 JANUARI 1996 cheldend DLV-voorman Plet Hln (linksI draagt de voorzittershamer over aan opvolger Theo Hln. (Foto Gerard Timmerman) Eerst zelf meer eens een kind krij gen. anders kun je met goed fat soen geen zwangerschapscursus verzorgen. Dat was vorig jaar zo ongeveer de gedachte van Bianca Schraag-Van de Wetering, toen ze als Mensendieck-oefentherapeu- te haar werkzaamheden wilde uit breiden. „Een jong broekie dat net van school is. komt niet erg geloofwaardig over. Bovendien hebben zwangere vrouwen heel specifieke klachten, waar een an der niet eens aan denkt. Als je zelf een baby hebt gekregen, kun je je daar meer van voorstellen." Eind vorig jaar beviel Bianca van Katja, na 17 uur van weeën en een stormachtige reis met een scheep je van de Mok naar het Gemini- ziekenhuis, omdat de Teso-boot was uitgevallen. Het „broekie" was een vrouw met ervaring ge worden. En dus rijp voor de func tie van cursusbegeleidster. Tijdens de zwangerschapscursus wordt ondermeer aandacht besteed aan dagelijkse activiteiten als bukken, tillen, lopen, staan en zitten. Door het aanleren van een gezonde houding en manier van bewegen kunnen klachten worden verminderd of voorkomen. Doel is ook de verschillende fasen van de bevalling te onderkennen - en daar met (adem)oefeningen op in te spelen -, zodat de aanstaande moeder zo goed mogelijk is voor bereid op het baren. Vrouwen kun nen meedoen vanaf de zesde maand zwangerschap. De cursus kan ook van nut zijn né de beval ling, wanneer het afgematte li chaam weer moet aansterken. Hoofdgedachte in de methode Mensendieck is dat cursisten zich bewust worden van hun eigen ge woontes. „Het is geen aanval op andere cursussen, maar bij ons wordt de deelnemer duidelijk ge maakt dat de oefeningen niet een doel op zich zijn. Ze vormen een middel om in het dagelijks leven beter te bewegen." Dat geldt ook voor de oefenstof in de cursus gezond bewegen", die Schraag van plan is te verzorgen. „Alle gewrichten komen daarin aan bod, plus benen, buiken, bil len, borsten en armen. Deelne mers krijgen eerst uitleg over de (Foto Joop Rommet») Mensendieck Th«r»p«ule Blance Schraag maakt na zwangarachapavertol haar rentree. juiste manier om hun ledematen te gebruiken. Daarna volgen de oefe ningen zelf. Pittige oefeningen, dat mag je er wel bij zetten. Na afloop moet je je prettig vermoeid voelen. Dat is goed voor de conditie en daarmee ook voor de houding." Bedoeling is dat een groep niet meer dan acht deelnemers telt: mannen en vrouwen, jong en oud. Daardoor is het mogelijk iedereen individueel aandacht te geven. De koeten voor de cursus .gezond bewe gen" bedragen Z10,- per les. Een cursus duurt In principe tien lessen. Alle lessen worden gegeven in haar prak tijkruimte, die Schraag huurt van fysiothe rapeut Henk de Steur aan de Wilhelminalaan 68. Daar zet ze ook haar reguliere praktijk als Mensendieck- oefentherapeute voort. Informatie en op gave vla tel. 315405. ig Dienst Landbouwvoorlichting DLV) heeft maandagavond af- cheid genomen van voorzitter 'iet Hin. In de 24 jaar dat Hin in et bestuur zat (eerst als secreta- is en sinds '77 als voorzitter), leeft hij zich intensief met de be- rijfsvoorlichting bezig gehouden m stelde hij zijn melkveehouderij isn de Spangerweg meerdere alen open voor bedrijfsbezoek. .De boeren moeten vaker bij el- aar op het erf komen", luidt zijn idvies. e Vereniging voor Bedrijfsvoor- ichting, zoals de DLV sinds de prichting 59 jaar geleden in de ■olksmond wordt genoemd, is een 'oorname stimulans geweest voor e ontwikkeling van de landbouw ip Texel. Dat bleek in de dertiger jaren, toen de boeren op het eiland et een achterstand kampten. lin:„Die is sindsdien snel ingelo ten." 'ergeleken met elders is de be- rokkenheid van de boeren op het Hand bij de voorlichting groter lan elders. „Vroeger schakelden alleen de grotere, vooruitstrevende oeren de voorlichter in, maar nu rijwel iedereen. Bewijs daarvan zijn de voorlichtingsavonden die de DLV regelmatig houdt. Binnen de voorlichting hebben verschil lende akkerbouwers zich verenigd in studiegroepen. Bijvoorbeeld de pootaardappelenteelt, de suiker bieten, graszaad en tarwe. Van el kaar leer je het meest, iedereen blinkt wel ergens in uit." Privatisering Ook na de privatisering van de voorlichting in 1990, waardoor landbouwers voor advies kosten in rekening worden gebracht, schroomden ze niet Jan Koolhof te bellen. De vragen zijn wel gerich ter geworden. Hin maakte gedurende zijn bestuursperiode verschillende ver anderingen mee. „Tussen 1970 en 1980 zijn de grondprijzen bijna vervijfvoudigd, van vijf zesdui zend gulden, naar vijfentwintig duizend. Dat lijkt héél wat, maar in de tien jaar daarvóór zijn de grond prijzen ook een keer of vier over de kop gegaan. In 1970 deelde een spreker de zaal met landbouwers in tweeën. Hij zei: jullie moeten het niet persoonlijk opvatten, maar over tien jaar is de helft van jullie geen boer meer. Ik denk ach teraf dat hij niet heeft overdreven. In de tachtiger jaren verdween nog eens de helft van de boeren." De landbouwvoorlichting op Texel verhuisde regelmatig. „Eerst zaten we in een lokaal in de oude land bouwschool aan de Burgwal, toen gingen we naar het kantoor van de ruilverkaveling aan het eind van de Kogerstraat en later naar een noodgebouw aan de Hallerweg. Veel soeps was het niet meer. Eén keer smeerde Jan Koolhof met de verfkwast de grootste gaten dicht. In 1987 verhuisde de voorlichting naar het Kl-gebouw op Zuidhaffel. Met Jan heb ik het altijd goed kun nen vinden. We dachten ongeveer hetzelfde. En we praatten altijd rechttoe, rechtaan met elkaar. Geen gemeneer." Als bestuurder maakte Hin ook mee dat, onder invloed van het af nemend aantal boeren, de drie standsorganisaties met wie de voorlichting nauw verwant is, tot één werden gefuseerd.Daarbij kwam ook een intensievere sa menwerking met de voorlichting in beeld. Soms kwamen de belangen van de Texelse landbouwers, of die van Jan Koolhof wel eens in het ge ding. „Er moesten soms harde no ten worden gekraakt, maar als ik ons wensenlijstje na ga, dan heb ben we toch aardig onze zin ge kregen." Toetje „Begin zeventiger jaren rendeerde de schapenhouderij nog goed. Het was het toetje na de maaltijd. Als voorlichting hielden we ons bezig met het slachtrijp maken van lam meren. Dat was een kunst die de schapenhouders halverwege de zeventiger jaren nog niet verston den. Sinds we daaraan aandacht hebben aanbesteed zijn er nog maar weinig lammeren die aan de vastewal worden afgemest. Dat geld blijft hier." In '72 werd ook een proef met winterbloemkool op Texel geno men, herinnerde aan de ruime op pervlakte die er dit jaar is uitgeplant. De voorlichting was actief bij de verbetering van de rundveestapel met behulp van Amerikaanse stie ren en het zwoegervrij maken van het schapenbestand. „We hielden op Alexanderhoeve een draineer- proef. De bietenquotering kwam, evenals de superheffing. Men maakte zich daar erg zorgen over, maar achteraf werkte het heil zaam voor de melkveehouderij." Borreltje Op het organiserende vlak toonde Hin zich bijzonder actief. Met na me bij de viering van het 50-jarig jubileum van de DLV en het zilve- Op de vijftiende avond van klaver- jasclub Den Burg zijn Bart Weijdt en Willem Koomen als eerste geëindigd met 7746 punten. Ze hebben hierdoor weer wat terug gewonnen en staan nog 500 pun ten achter op de koploper Lieuwe v.d. Veer en Hans Westdorp. Al elf weken wisselen ze regelmatig van koppositie. Twee plaatsen winst wisten Dirk Timmerman en Nel Koomen te behalen met hun 7209 punten. Daar vlak achter kwamen Wl Maas en Bertus Wtte met 7189 punten, wat goed was voor vier plaatsen winst. Jan Klooster man en Carlo Bos stegen drie plaatsen met 7109 punten. Dini Wnters en Annie Bakker beland den met 6988 punten op de ne gende plaats van het totaalklassement. Er werden deze avond 66 marsen behaald en het gemiddelde bedroeg 6218 punten. Ttoaalstand na 60 partijen: L.vtJ. Veer-H. Westdo^p 101779; B. Weijdt- W. Koomen 101245; F. Caspers-R. de Ru we 100136; E. Eelman-J. Vriers 98903; Ch. Schraag-N. Barhorst 98888; J. Wiersma-J. Vmke 98591; J. Witte-Th, Wit te 97580; echtp. F Veeger 97128; D. Winters-A. Bakker 96275; M. Timmerman-A. Vermuë 96066. ren jubileum van voorlichter Jan Koolhof. „Als voorzitter probeerde ik altijd tussen het bestuur en de leden te staan, nooit erboven. Zaken die echt leefden hoorde je vaak niet tijdens de vergadering, maar na af loop aan een borreltje aan de tap. Dat praat wat makkelijker. Alleen na het vierde borreltje worden de verhalen wat erg sterk." Theo Hin uit Spang volgt de scheidende voorzitter op in zijn functie. Ook penningmeester Piet van Groningen nam afscheid. Nieuwe bestuursleden zijn Arco Eelman en Niels Jimmink. Dinsdag 30 januari; Veld A mannen: 18.30 u. O.S.G.-Teso Autocentr. 19.15 u. Autocentr.-Graaf Teso 20.00 u. Super-Tatenh.1 Graaf 20.45 u. Meubelh.-Sportsh. Tatenh. 21.30 u. Slock 2-Handicap Cocky's 22.15 u. Cocky's-DGM Handicap Veld B gemengd vrouwen: 18.30 u. Ca. Latuco-Waayer Fitt 19.15 u. Fitt-Rabo Latuco 20.00 u. Slock (v)-Smash'68 ABN 20.45 u. ABN-Bosma Woning. Jozef 21.30 u. Kruiswerk-Jozef 7-Prov. 22.15 u. Texèle-7-Prov. Kruiswerk Veld C vrouwen: 18.30 u. Westerl.-Vespert. Vlier 19.15 u. Vlier-Klif 12 Vespertina 20.00 u. Eierl.H.-Durper D. Klif 12 20.45 u. Leydekk.-Visser B.Durper D. 21.30 u. Haarst.-Timmers.B. Leydek. 22.15 u. Question-Slag.BoerTimmers Wedstrijdleiding voor deze avond Ward en Kees (318593). Uitslagen 23 Januari; O.S.G.-Grote Slock 2 2-1; Graaf Spuiterij- Super 1-2; Sportshop-Maarcobouw 3-0; DG.M.-Paal 9 3-0, 12 Balcken-Meubelhuis 2-1; Paal 28/Krim-Cocky's Kapsalon 2-1; De Zandloper-Fitt 0-3; Tatenhove 2-Klif 2-1; Cavo Latuco-Ecomare 0-3; Waayer- LenR 3-0; Slag. Beverdam-Rabo 1-2; Arch. urlot-Kobeko 2-1; Jozefschool-Nioz 0-3; Bosma woning-Kruiswerk 1-2; Smash '68-ABN(Amro (v) 3-0; Toptien-Grote Slock (v); De Rival-Wiersma Antiek 1-2; Durper Drup-Klif 12. Ongeveer veertig Texelaars krij gen binnenkort f186,- van de ge meente. Het is de terugbetaling van de drempelbijdrage die zij in 1995 hebben moeten betalen om in aanmerking te komen voor bij zondere bijstand. De gemeente heeft de drempelbij drage inmiddels afgeschaft, zodat deze dit jaar niet meer geldt. Met het teruggeven van de bijdrage van het afgelopen jaar reageert het college positief op een verzoek van de FNV. De reisafdeling van de Anbo heeft een uitstapje naar Zuid Limburg op touw gezet. Het gaat om een va kantie van een week, tussen zater dag 18 mei en vrijdag 24 mei. De kosten voor deelname bedragen f843,- p.p. Daar komt nog een be drag bij voor een pas of toe- ristenkaart. Inschrijven voor deze reis kan op maandag a.s. vanaf 14.00 uur of telefonisch via 313533. Zaterdag 28 januari: Recreatievoetbal De Koog-Oosterend Tex.Boys-Cocksdorp Oosterend-ZDH 10.30 u. 10.30 u. 10.30 u. -. - vWt -'i. .7 - hr gcr r trr De oostenwind zorgt voor een ij zig lage temperatuur, maar Rijks waterstaat wrijft zich verheugd in de handen. Door het lage water komen de strandhoofden („pie ren") namelijk vrijwel bloot te lig gen en dat is gunstig voor het uitvoeren van onderhoudswerk. Momenteel wordt op het strand dan ook met man en macht gewerkt. Gisteren -volgens het KNMI de koudst aanvoelende dag sinds jaren- was het op het Westerslag bepaald niet aangenaam toeven. Toeristen zijn ver te zoeken, maar bij een van de strandhoofden is het een drukte van belang. Vracht wagens rijden af en aan en soms lijkt het dat er zó hard wordt ge werkt, dat de damp er af slaat. Bij nader inzien gaat het om wolken stoom, afkomstig van kokend heet gietasfalt dat sissend in aanraking komt met de koude stenen en het zeewater. Het gaat om periodiek onderhoud. Deze week wordt gewerkt aan de strandhoofden tussen paal 12 (Jan Ayeslag) en 15 (Westerslag). Zij stonden voor deze winter op de planning, maar het is altijd maar afwachten wat het weer doet. „Normaal hebben we bij laag wa ter een uur of twee, drie tot onze beschikking. Soms moet je het werk afbreken, omdat het weer verslechtert. Maar naar deze om standigheden kijken wij uit. We trekken een flink warm pak aan en gaan keihard aan het werk. Nu kunnen we in een paar dagen doen waar je anders veel meer tijd voor nodig hebt", aldus Kees Smit van Rijkswaterstaat Texel. De werkers hebben nu rond laag water vijf zes uur de tijd. „En omdat de pier bijna geheel boven water uitsteekt, is de kwaliteit van het werk beter. Anders zouden we veel meer onder water moeten werken. Het gietasfalt dringt nu veel dieper tussen de stenen." Aannemersbedrijf Daalder Alk maar heeft zowat alle beschikbare materieel ingezet. Constant zijn vier vrachtwagens met asfalt on derweg en drie trucks met stenen. Twee kranen en twee shovels ver lenen assistentie en de asfaltmo- len in Oudeschild draait op volle toeren. De stenen liggen al in de pot bij de strandslagen, zodat goed kan worden doorgewerkt. Gunstig voor zowel RWS als de aannemer. Door de vorst ligt o.a. het helm planten nu stil. Die ver traging wordt nu gecompenseerd door het vlot verlopende onder houd aan de strandhoof den. Over kou klagen de medewerkers niet. „Je went eraan", aldus een van hen, dik ingepakt. En mocht de snijdende wind, die op de kop van de pier vrij spel heeft, toch te hevig zijn, dan bieden de vracht wagens en shovel nog wat luwte. Een kop koffie tussendoor doet eveneens wonderen. Rijkswa terstaat toonde gisteren overigens ontzag voor Koning Winter -en cle mentie met de werkers- door niet te eisen dat er ook een zinkstuk te water werd gelaten. Geprobeerd wordt het werk aan de strandhoofden deze week af te ronden, want volgende week is het tij minder gunstig. Volgens Smit heeft RWS nog een paar van deze weken nodig. „Het zou mooi zijn als we het onderhoud aan de strandhoofden achter de rug heb ben voordat we met de zandsup- pletie gaan beginnen." Bedoeling is dat strandgedeelten ten noor den en ten zuiden van De Koog dit jaar worden opgespoten. Het werk aan de kust verloopt voorspoedig, maar soms zit het tegen. Dat ondervond gistermiddag een medewerker van Rijkswaterstaat, die nabij paal 19 met zijn jeep door het ijs zakte. De bestuurder reed over het strand, maar door ijs- vorming en stuifzand was moeilijk te zien welke onder grond hij onder de wielen had. De jeep reed in een zwin en zakte aan één kant tot de ko plamp weg. Aan het eind van de middag werd het voertuig weer vlot getrokken. De meeste ijsbanen op Texel lig gen er momenteel niet fraai bij. Een somber voorbeeld is de baan van Oosterend (foto) die op een maanlandschap lijkt en daardoor volkomen onbruikbaar is. „Van mij mag het direct warm wa ter regenen", zegt ijsclub voorzitter Wieb van den Berg. De ingevroren obstakels op de ijsbaan zijn kluiten aarde en gras die af komstig zijn van het onderliggen de terrein. Toen de baan begin december on der water moest worden gezet, kampte men met gebrek aan wa ter. Het dunne laagje dat erop werd gepompt vroor direct aan de ondergrond vast. Na de dooiperio- Sissend en stomend glijdt het gietasfalt van de vrachtwagen tussen de Ijskoude stenen. Foto Frans Hopman) De atletiekvereniging houdt zon dag de zesde trimloop van dit sei zoen. Start en finish zijn bij de boskiosk op het Turfveld. Jeugd tot en met 12 jaar start om 11.00 uur, de oudere jeugd en senioren om 11.15 uur. De inschrijving is vanaf 10.30 uur. De lengte van het parcours is voor de jeugd tot en met 12 jaar 1,3 km, voor de oudere jeugd t/m 16 jaar 3,1 km. i Senioren kunnen kiezen uit 3,1, 6,2 en 9,3 km. Het in schrijfgeld bedraagt voor jeugdle den van AV Texel f 1,-. Jongens en meisjes die geen lid zijn betalen 71,50. De senioren van AVT zijn f2,- verschuldigd, overigen 73,-. De laatste trimloop is op zondag 11 februari. de werd er opnieuw een laag op gezet. De ijslaag op de bodem ging toen drijven waarbij de brok ken gras en grond meekwamen. Deze gaven eerst geen last, maar toen het opnieuw ging dooien en de bovenlaag van het ijs smolt, kwamen de brokstukken boven de oppervlakte uit. Ze zouden gezon ken zijn als de dooi had doorgezet, maar dat is dus niet gebeurd. Om alsnog een mooie ijsvloer te krijgen zou opnieuw water op het ijs gezet kunnen worden, maar daar is een enorme hoeveelheid voor nodig. Besloten is de brokken weg te schaven en er daarna een dun laagje water op te zetten. Ijsbanen elders op Texel zitten met andere problemen. Op de Rogsloot is het niet overal goed schaatsen omdat stront van rotganzen hier en daar een ruwe laag heeft gevormd. Andere ijsba nen zijn stroef omdat er zand op is gestoven. In Den Burg heeft men het meeste zand inmiddels weten te verwijderen. (Foto Dirk Kuitor) De B- en C-junioren van VV Texel '94 spelen morgen in sporthal Ons Genoegen een zaalvoetbaltoer nooi. Het toernooi begint om 10.00 uur en duurt tot 14.00 uur. Omdat het er naar uitziet dat voor lopig niet op het veld wordt ge voetbald, organiseert het jeugdbestuur ook voor de pupillen een toernooi in de zaal. Dat zal op zaterdag 3 of zondag 4 februari worden gehouden.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7