Cjroen <2wartsjexels in het hart. In 1995 toename van verkeersongevallen Dominee: ontbreekt „Aan humor 't hier niet" Nu Politie Texel heeft nog steeds vacatures -yté mmer Nog maar één leidinggevende Q Attence Draaien en keren in ijzige haven „Hartenvrouw" voor tante l\lel 'r VERDER IN DIT Toch lol in De Waal om verouderd blijspel Texels Fokker-personeel wacht af in spanning Sjoerd de Vries NL judokampioen Vertraging in bouw door de vorst Luxe Waddencruise of eiland-hoppen Foto-expositie Ramen vernield TEXELSE f^COll RANT dJo Wim mets ^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11053 DINSDAG 30 JANUARI 1996 njnc Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS Ura«lONNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 stuurhut (van de TX 21) was veranderd In een iglo Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 (Foto Bert Koning) De kottervloot meerde vrijdagoch tend niet zonder moeite af in de haven van Oudeschild. Na een koude zeereis en een bezoek aan de visafslag stoomden de bevro ren schepen achter elkaar de thuishaven binnen. Door de lage waterstand moest dat rond hoog water gebeuren. Enkele kotters bleven achter in Den Helder. In de Oudeschilder haven moesten ze heel wat draaien en keren voor dat ze tegen de kade lagen. Vooral de eerst gearriveerde schepen hadden last van het drijfijs. Een sleepboot van de firma Daalder verleende assistentie door de kot ters te duwen. Aan het eind van het weekend moesten de kotters heel wat „martelen" om weer naar buiten te kunnen gaan. De schepen zaten niet zo dik onder het ijs als wel eens het geval is ge weest, maar toch genoot menig nieuwsgierige Texelaar van de winterse taferelen. int tin-, ■tot aantal verkeersongevallen op iet eiland is vorig jaar gestegen "tot 270. De meesten aanrijdingen ronden plaats op de Pontweg, waarbij een voorrangsfout de roomaamste oorzaak is. De poli- - da registreerde één dodelijk onge- val, het aantal ongevallen met étsel nam met 11 af tot 49. In 220 gevallen was altoen sprake ran materiële schade. De kruising n%stweg/Slufterweg was in 1995 ito gevaarlijkste kruising. je arHet aantal verkeersongelukken is "'stijgende. In 1993 vonden er nog 256 plaats. In '93 één meer en in 5"92 registreerde de politie 236 on- a9oevallen. Met 57 ongelukken was augustus '95 de absolute piekmaandge- volgd door juli (351 en oktober (27). Meestal was het raak op de Pontweg, waarbij in 23 procent van de gevallen geen voorrang verlenen de oorzaak was. 17 Pro cent van de aanrijdingen kwam doordat een automobilist achteruit reed. Dertien procent hield geen rechts en 10,5 procent hield geen afstand. Andere oorzaken waren: weersinvloeden (6 procent), inha len (6 procent), drankmisbruik steeg met een half procent tot 4 procent, dieren op de weg (2,5 procent), enzovoort. In 20,4 procent van alle ongeval len reed de dader door zonder zijn identiteit kenbaar te maken. Pontweg Na de Pontweg is de Postweg met (Foto Harry da Graat) Nel Kooij-Reuvers uit Den Burg heeft de „Hartenvrouw"-trofee gehad. De wisselprijs is bedoeld als huldeblijk voor Texelse vrou wen die zich op bijzondere wijze én vaek onopvallend hebben in gespannen op sociaal-maat schappelijk gebied. „Tante" Nel Kooij, die de trofee overneemt van Maaike Zegel uit Den Burg, was sinds de oprichting Is leidster verbonden aan de kin- Ierdansgroep van de folklore en ictief lid van de dansgroep Oude ansen en het Dameskoor Den irg, later het Texels Vrouwen oor. Betrokken was zij ook bij ac- iviteiten ten bate van het mede loor wijlen haar man opgerichte esselhuus, onder andere bij de 'erkoop van artikelen vanuit een stalletje en bij de jaarlijkse inzame- ing van kleding en schoeisel .Geef ons de zak". Verder is ze al iaren lid van de jury van Ouwe "underklaas. Daarnaast hield en oudt ze zich bezig met wekelijks offieschenken in het verpleeg- luis en met allerlei incidentele on- pvallende inspanningen voor de ledemens, die zij aanduidt als .kleine klusjes". Het juryrapport: Ze staat klaar met raad en daad voor iedereen, liefdevol maar ook kordaat en kritisch. Ze leverde al dus een bijdrage aan de leefbaar heid van de samenleving en bewees daarmee het hart op de juiste plaats te hebben". De kerkelijke cultuur op Texel Is anders dan in Zuid-Afrika. De uit Pretoria afkomstige nieuwe predi kant van de Waddencombinatie Evert-Jan Vledder is daar inmid dels achter. Zondag kreeg hij bij de plechtige bevestigings- en in- trededienst in de kerk van Ooster end uit handen van zijn Rooms-Katholleke collega Piet Kolkman een paar handschoenen. Het waren Vledders eigen hand schoenen die hij bij pastor Kolk man had laten slingeren toen daar een bijeenkomst van het Texels Theologen Convent werd gehou den. Kolkman gaf ze plechtig te rug en zei bestraffend: „Samen op weg wil nog niet zeggen dat je maar van alles bij de moederkerk moet achterlaten!". De grap was tekenend voor de ge moedelijke sfeer waarin de plech tigheid en aansluitende receptie zich voltrok. „Aan humor ont breekt het hier niet", constateerde Vledder aan het slot van de dienst. De drie gemeenten van de Wad dencombinatie (Den Hoorn, Oude schild en De Cocksdorp/Eierland) zijn blij met hun predikant, die ze bij leven en welzijn minstens vier jaar zullen houden. Ook de nage noeg perfect Nederlands spreken de Vledder en zijn vrouw maakten al een ingeburgerde indruk. God met ons Het Zuid-Afrikaanse verleden in dienst van een kerk met een heel andere cultuur kwam tijdens de in- trededienst enkele keren aan de De TX 38 van Jac. Betsema kon slechts met grote moeite aan de kant komen (Foto Bert Koning) tien procent de tweede weg wat het aantal ongevallen betreft. Ove rigens is dat een daling ten opzich te van '94 met vijf procent. Het is een gedeelde tweede plaats, want ook op de Bernhardlaan gebeurde tien procent van het aantal onge vallen. Vooral de kruising met Schilderen en Emmalaan is ge vaarlijk. Twee procent van de on gevallen vond daar plaats. Ook de kruising Pontweg/Wester- weg/Keesomlaan is met twee pro cent van de aanrijdingen berucht, evenals Pontweg/Schumakersweg (2 procent), Pontweg/Gasthuis- straat (2 procent) en Pont- weg/Akenbuurt (1 procent). Overi gens vinden de meeste ongevallen plaats op wegvakken en niet op kruisingen of splitsingen van we gen. orde. Vledder bad voor Zuid-Afrika waar onder president Mandela een hoopgevende tijd van verzoening is aangebroken. Zijn preek baseer de hij op Romeinen 8 31-39. „Wat kan iemand nog deren als hij God aan zijn zijde heeft?" Vledder wilde zich ook graag op die zeker heid verlaten, maar waarschuwde voor misbruik. De soldaten die de vrijheidsstrijd in Soweto de kop in drukten meenden ook dat zij God achter zich hadden en op de gesp van de riem van veel nazi uniformen stond „Gott ist mit uns". Vledder en zijn gezin hadden echter aan de Romeinentekst de inspiratie ontleend om een voor hen moeilijke tijd door te komen. Aan de traditionele handoplegging Lees verder pagina 5 Zó koud wes hot op de hoven. Koos de Porto warmt zijn oren. iFoto Ben oonngi De foto's van de Thijssejaar- wedstrijd „Natuurlijk Texel" zijn op toernee. De expositie die op 24 december j.l. op De Krim werd ge opend, is inmiddels ontmanteld. De winnende inzendingen zijn mo menteel te zien in de winkel van Nauta Foto aan de Parkstraat in Den Burg. Exploitant Ruud Laurijs- sens, die als hoofdsponsor van de wedstrijd optrad, is van plan om van de mooiste platen een kalen der samen te stellen. In februari verhuizen de foto's naar dorpshuis d'Ouwe Ulo, waar ze opnieuw eni ge tijd worden tentoongesteld. V „Dik Ingepakt". Foto Dirk Ktutor) Hendrik Betting legt Evert-Jan Vledder do handen op. (Foto Harry de Graat) Meer blauw op straat. Om die re den wordt opnieuw gereorgani seerd bij de politie in de Noordkop. Voor Texel verandert er weinig, behalve dan dat de leiding van de unit wordt teruggebracht tot één persoon. Verder zijn er nog steeds een stuk of drie va catures. Bij de landelijke reorganisatie die twee jaar geleden startte, werd politiebureau Texel als zelfstandige eenheid opgeheven. De post op het eiland werd organisatorisch samengevoegd met Den Helder, maar behield wel een eigen unit leiding. Het systeem met groepscomman danten, zoals bij de rijkspolitie werd gehanteerd, verdween. Daardoor verdween ook toenmalig politiehoofd Jan Moeskops van het eiland. J. Moorman werd unithoofd op Texel, maar raakte medio vorig jaar in de ziektewet. Toen duidelijk Bij een snackbar aan de Stenen plaats zijn in de nacht van zater dag op zondag twee ramen ingetrapt. Omwonenden waar schuwden de politie, die op straat rondhangende jeugd ondervroeg, maar zij hadden niet gezien wie het heeft gedaan. Steen door ruit. Onbekenden hebben afgelopen weekend een steen gegooid door de ruit van de kantine van VV Texel '94. werd dat hij niet terug zou keren op zijn post werd Rob Out als tij delijke vervanger aangesteld. „Voor hoe lang is niet te zeggen", vertelt Wim van Vemde, district schef van de eenheid Den Hel der/Texel. „Er komt een nieuwe serie maatregelen aan, die eerst uitgewerkt moeten worden." Van Vemde doelt op het verder terug dringen van hoeveelheden leiding gevend politiepersoneel. „Het draait allemaal om meer blauw op straat en minder achter het bu reau. De basispolitiezorg moet ver beteren en de functies die daar slechts indirect mee te maken hebben, worden tegen het licht gehouden. Oftewel: de chefs ma ken plaats voor gewone agenten. Overigens moeten de beslissingen nog worden goedgekeurd door de minister. "Surveillanten Voor Texel komt het erop neer dat, na de vorige reductie van kaderle den, er nóg een sanering plaats vindt. Van Vemde wil geen namen noemen, maar publiek geheim is dat Herke Zeilstra staat genomi neerd voor de functie unithoofd. Zijn collega Bon heeft inmiddels een functie in Den Helder aanvaard. Alle andere kaderleden hebben bij de eerdere organisatori sche wijzigingen al genoegen ge nomen met een functie elders of in de basispolitiezorg. Van Vemde beaamt dat op Texel nog ongeveer drie vacatures lo pen. „Maar dat geldt ook voor Den Helder. We zijn er echter van over tuigd dat het niveau van het werk dat we nu verrichten zeker niet minder is dan in andere gebieden. Alle specialisaties zijn vertegen woordigd." Voor de invulling van de banen komen waarschijnlijk po litiesurveillanten in beeld. Dat zijn mensen met een normale politieo pleiding en -bevoegdheid, die ech ter ongewapend zijn. Van Vemde: „Vorig jaar zijn er 25 geselecteerd en daarvan komen er acht naar onze eenheid." (ADVERTENTIEI terete "^trorL Jrsrti to (oil (wrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterijparfumerie, fotohondd waardecheques van SPEC,4L/sv VAN TEXEL klantenkaarten van (ADVERTENTIE)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1