Oudleerlingen waren het soms even kwijt teso Concert jeugd goede reclame voor fanfare t li nu/ inn. i Genoeglijk toneel in De Wielewaal, maar: Agenda .TEXELSE^? COURANT1 W\ VA UATXI Op de boerderij in Daalderschool Orgel en koorzang Even een pak SNERT halen in Cursus over omgaan met urineverlies Oproep kandidaten Dubbele von Sion Deelname Texelpop Snelheidscontrole Blok van der Veldei DINSDAG 30 JANUARI 1996 Onvermoed» ontwikkelingen in huize Veld berg. Do toneelvereniging van de oud leerlingen van de Landbouw school is een beetje een rare. Er staan alleen blijspelen en kluch ten op het repertoire, de tekstken nis laat nogal eens te wensen over en omdat het verloop groot is, telt de vereniging weinig ac teurs die anderen op sleeptouw kunnen nemen. En toch, ondanks alles, staan de „Oudleerlingen" altijd weer garant voor een gezel lig avondje uit. Zo ook zaterdag, toen in dorpshuis De Wielewaal „Hoogheid, uw ka meel staat voor" werd opgevoerd. Het blijspel is al een jaar of veertig Vrijdag van 17.30-21.00 uur houdt de Jacob Daalderschool in Oosterend de jaarlijkse fancy fair. Het thema is dit keer „De Boerderij". De school zal helemaal in boe- renstijl worden aangekleed. Stro balen dienen als zitplaatsen en er kan worden gegeten bij tafels, ge fabriceerd van boerderijmateria len. Enkele oud-leerlingen zullen stalletjes met kleinvee (o.a. lam metjes) inrichten. Een centraal punt vormt het rad van avontuur. Voor jong en oud zijn verschillende mooie prijzen te verdienen, met als klapstukken een Texels dekbed en een rond vlucht boven het eiland. Naast het rad van avontuur zijn er verschil lende spelletjes, zoals „strobalen hijsen", „biggen vangen", kaassilo vullen" enz. Het is de bedoeling dat er ook een „veekeuring" zal plaatsvinden. Door de kinderen worden thuis (fantasie)dieren gemaakt. Deze worden tentoongesteld en het aanwezige publiek fungeert als jury. Ook aan de inwendige mens is ge dacht: broodje worst, broodje ge haktbal, verschillende soorten soep, gevulde eieren, tosti's en koffie. Op het schoolplein zullen evenals in voorgaande jaren weer oliebollen worden gebakken. Be zoekers ontvangen tegen inruil van gewoon geld eigen Jacob Daalder-boerderijbetaalmiddelen. De serie orgelbespelingen „Rond om het orgel" in de Ned. Herv. kerk van Den Burg wordt komende zondag voortgezet. Vanaf 12.00 uur speelt de Texelse organist Dyo Wassink een aantal koraalbewer kingen, afgewisseld door meerstemmige koorzettingen, ge zongen door de Maartens Cantorij uit Oosterend onder leiding van Frans Visser. Het concertje duurt drie kwartier. De toegang is vrij, maar na afloop wordt een collecte gehouden voor de restauratie van de kerk. (ADVERTENTIE) Ectc^c Telefoon 31 48 90 oud en niet erg meer van deze tijd. De dialogen doen wat gekunsteld aan, het plot is gezocht en een spannende verhaallijn ontbreekt eigenlijk. Het is nu nauwelijks meer voor te stellen, maar toen Sint Jan hetzelfde stuk zo'n vijfen dertig jaar geleden opvoerde, sprak de Helderse Courant een vernietigend oordeel uit. Niet om dat er slecht geacteerd zou zijn, maar de recensent vond het onbe grijpelijk dat een katholieke vereni ging zich aan zo'n scabreus stuk waagde. Die onwelvoeglijkheid werd zaterdag door geen toe schouwer ontdekt. Ook niet door oudgediende Nel Keesom-Logman van Sint Jan, die destijds de rol van tante Cora voor haar rekening nam. Huwelijksaanzoek Het verhaal is snel uitgelegd. Het draait om een steenrijke Arabische prins, die na drie jaar schrijven penvriendin Wilma van der Wal ten huwelijk vraagt. Omdat Ali Ahmed Yoessef zijn bruid nooit heeft ge zien, vraagt hij haar om een foto. Ze heeft er zo snel niet een voor handen en stuurt hem - zo gaat dat in blijspelen - een kiekje van Voor mensen met incontinentie problemen organiseert het Kruis werk Kop van Noordholland een groepsgewijze training van de bekkenbodem en blaas. De trai ning bestaat uit negen bijeen komsten van elk twee uur en wordt gegeven door een fysiothe rapeute. De start is op maandag 4 maart in het wijkgabouw aan de Schoonoordsingel in Den Burg. Onvrijwillig urineverlies is voor veel mensen een behoorlijk pro bleem. Op de meest onverwachte momenten wordt urine verloren, bijvoorbeeld bij het sporten, tij dens het winkelen, bij lachen, hoesten, dansen en vrijen. Bij de een zijn dat enkele druppels, bij de ander is het een flinke hoeveel heid. Het is duidelijk dat mensen daar onzeker van kunnen worden, met als gevolg dat ze zich gaan ont trekken aan allerlei activiteiten. Er zijn ook mensen die hun gedrag eenvoudig aanpassen en praktisch met hun probleem omgaan. Ze drinken weinig voordat ze ergens naar toe gaan, zorgen altijd voor voldoende kwartjes voor openbare toiletten en nemen verschoning mee naar de sportclub. Maar het leven met incontinentie is en blijft lastig. De training van het Kruiswerk speelt op deze problemen in. Elke bijeenkomst bestaat uit een infor matief en een oefengedeelte. Men krijgt uitgebreide informatie over o.a. hygiëne, verschillende soorten incontinentiematerialen en voe ding. De fysiotherapeute die de training verzorgt, heeft een hier voor vereiste bijscholing gevolgd. Tijdens twee bijeenkomsten verle nen een diëtiste en een wijkver pleegkundige medewerking. De eerste bijeenkomst op 4 maart is van 19.30 tot 21.30 uur. De kosten bedragen f65,- voor leden en H15,- voor niet-leden. Opgave en informatie: bij de Gezondheids- wijzer van het Kruiswerk, tel. 0223-650135, elke werkdag tus sen 9.00 en 17.00 uur. haar getrouwde vriendin Hetty Veldberg. Wanneer de prins zijn verloving publiekelijk bekend maakt en de bewuste foto in een krant verschijnt, zijn de rapen ech ter gaar. Echtgenoot Martin Veld berg raakt buiten zinnen en de veiligheidsdienst - beseffend dat ,,'s lands belang" in het geding is - stuurt een inspecteur. Ondertus sen ruikt journalist Godert Kreukel sensationeel nieuws. Kort daarop arriveert de prins. Hij is zó gelukkig met zijn bruid, dat iedere aanwezi ge vijftigduizend gulden in het vooruitzicht wordt gesteld. Daar mee is de kans op een geruisloze oplossing natuurlijk verkeken, want vanaf dat moment aast iedereen - afgezien van echtge noot Martin - op het geld. De af loop houden we nog even geheim, aangezien de oudleerlingen zater dag nogmaals optreden. Bezwaar Het spel vertoonde talloze hape ringen. Menig acteur had regelma tig de souffleuse nodig, waarna de vaart - essentieel in een blijspel! - weg was. Een ernstig bezwaar was ook dat de ruimte op het gro te podium zelden werd benut. Aar dige taferelen waren soms slecht te zien, doordat de spelers ze ach terin uitbeeldden terwijl een ander er nietsvermoedend vóór stond. Geen wonder. Toen regisseur Paul Eelman twee weken voor de uit voering terugkeerde van een tus sentijdse vakantie, ontdekte hij tot zijn schrik dat sommige acteurs tijdens de repetitie nog steeds hun boekje raadpleegden. De toe schouwers herkenden zaterdag echter het ontwapenend enthou siasme waarmee werd geacteerd en beloonden dat aan het einde met een redelijk verdiend applaus. De debutanten viel weinig te ver wijten. Mariëtte Bakker had als Wilma van der Wal de lastigste rol. Vooral de manier waarop ze gelei delijk van stemming wisselde, was knap. Eerst is ze smoorverliefd, daarna verliest ze langzaam het geduld omdat „haar" prins zich blindstaart op de vrouw van de fo to en zijn echte verloofde blijft ne geren. De wanhopige manier waarop ze gedichten voordroeg - door de prins zélf geschreven maar niet herkend -, verdiende groot respect. Ook Bakkers tekst kennis liet soms te wensen over, maar acteertalent bezit ze in vol doende mate. Henk Zoetelief deed De Welzijnsstichting roept Texelaars op een persoon of vereniging voor te dragen voor de Dubbele von Sion. Deze onderscheiding, in de vorm van een penning, is een teken van waardering voor personen en/of verenigingen die zich op bijzondere wijze hebben ingezet op het gebied van welzijn op Texel. In het bij zonder als andere blijken van waardering ontbreken. Om een goede keus te maken is het bestuur van de Wel zijnsstichting afhankelijk van voordrachten uit de Texelse samenleving. Mensen met een voordracht kunnen die kenbaar maken aan de Wel zijnsstichting, Postbus 143, 1790 AC, Den Burg. (Foto Harry de Great) het ook niet slecht. Geholpen door zijn fraaie outfit zette hij op aardig overtuigende wijze een Oosterse prins op de planken. Sullig Hans Stark - geen debutant maar wel nieuw bij de oudleerlingen - stal de show. De journalist is een intrigerende figuur. Aanvankelijk komt hij nogal sullig over, maar la ter weet hij zelfs zijn liefde te ver klaren aan bruid Wilma, zonder definitief te worden afgewezen. Stark gaf deze gedaanteverwisse ling uitstekend vorm. Soms leek het erop dat hij vergat te stotte ren, maar regisseur Eelman wist na afloop te melden dat Stark snel doorsprak op die momenten dat hij voelde dat zijn medespelers door het gestotter in de war raakten. Marcel Witte, alias Martin Veld berg, had de omvangrijkste rol. Witte is wèl een routinier en dat was te merken. De lange scheld kanonnades verlieten ogenschijn lijk zonder moeite zijn mond. Wanneer hij sprak, kwam er direct vaart in het spel en ook zijn mi miek had kracht. Marjet van der Vis speelde de door de prins aanbeden echtgenote. Het leek erop dat de zenuwen haar het meest parten speelden. In het eerste bedrijf kon ze zich haar tekst enkele malen niet meer herinneren en eenmaal kampte ze zelfs met een black-out. De ma nier waarop ze daar weer uit kwam, was echter creatief. Marjet keek de zaal in, hief verontschuldi gend de armen en lachte: „Ik ben het even kwijt hoor." Later herstel de ze zich goed, al bleef ze met haar armen wapperen. Rondstappen Een moeilijke rol was er ook voor Henk Witte, als inspecteur van de veiligheidsdienst. Zijn lot was dat hij constant warrige betogen moest houden over „bedreigingen in de verstandhouding" met Ara- bië. Hij straalde behoorlijk wat ge zag uit, ondertussen flink gebarend en driftig rondjes lo pend. Boze tongen beweerden echter dat hij dat deed om regel- Dinsdag 30 januari In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk wordt een informatiea vond gegeven over het evangelisatieproject „Klas 2000". leder is welkom; aan vang 19.30 uur. De Dorpscommissie Den Burg in oprichting heeft een informa tieavond in hotel De Lindeboom over het plan „Het hart her steld" van Jook Nauta: 20.00 In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Goldeneye". Woensdag 31 januari In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 20.30 uur „Goldeneye". In de Vrije School aan de Gast huisstraat in Den Burg vertelt Martine de Keuningen over de omgang met kinderen tot zeven jaar; 20.00 uur. Donderdag 1 februari In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Goldeneye". Vrijdag 2 februari De Jacob Daalder-school in Oosterend houdt fancy fair. Thema „De Boerderij". Publiek is welkom van 17.30 tot 21.00 In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Gol deneye". Zaterdag 3 februari Om 10.15 uur begint in „Time Out" (Ouwe ULO) een pop workshop van de groep Vivid. De wielervereniging houdt een crosswedstrijd bij de Biesbos- weg. Start jeugd 14.00 uur; se nioren 14.30 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" en om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". De toneelgroep van de oud- leerlingenvereniging van de La gere Landbouwschool herhaalt in Het Eierlandsche Huis de klucht „Hoogheid uw kameel staat voor"; 20.00 uur. In theater De Kiekendief op De Krim begint om 20.15 uur een programma van Zuidameri- kaanse volksmuziek, verzorgd door ALPACA. Entree f10,-. Zondag 4 februari De eerste uitzending van TV Texel begint om 11.00 uur. Organist Dyo Wassink geeft in samenwerking met de Ooste- render Maartenscantorij een concert in de Hervormde kerk van Den Burg, aanvang 12.00 uur. Toegang gratis; na afloop wordt gecollecteerd ten bate van de restauratie van de kerk. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan op het Turfveld in de Dennen worden gestart voor een win- terwandeltocht van Het Gou den Boltje. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Doornroosje" e om 20.30 uur „Goldeneye". In de Doopsgezinde kerk in Dej Burg begint om 14.30 eei feestelijke herdenkingsdiens! ter gelegenheid van 500 ja? Menno. Vanaf 15.00 uur brengt het FolJ01 kloristisch Danstheater schouwburg De Kampanje ii Den Helder dansen uit di Karpaten. >ek tit te JBO «ia: Zolang de oostenwind krachti DÉ is, is er kans dat rond heJ°r tijdstip van laagwater een o 1 meer overtochten vervallen. D 3r meest actuele informatie daar1er over kan worden verkregen vi3®e telefoon 369600 of 369690. Hoogwater te Oudeschild Di. 30 2.44 en 15.15 u. Wo. 31 3.44 en 16.14 u. Do. 1 5.20 en 18.15 u. Vr. 2 6.47 en 19.14 u. Za. 3 7.45 en 19.54 u. Zo. 4 8.10 en 20.25 u. Ma. 5 8.27 en 21.05 u. Di. 6 9.15 en 21.45 u.|dI Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 4 fe-B"' bruari op om 8.15 en gaat onder om Dit 17.30 u. 4 februari volle maan, 5 fe- jtr bruari springtij. L. 3e ler IC) p* Ie var ver matig voor het hok van souffleuse Jannechien Roeper te kunnen ver schijnen. Nel van Slageren als de nieuwsgierige tante Cora had als vanouds de lachers op haar hand. Zij heeft het perfecte stemgeluid om lekker te kunnen schamperen en snauwen. Helaas was haar ti ming soms niet geweldig. Een se conde zwijgen alvorens de stem te verheffen, maakt ironische opmer kingen nog „dodelijker". Ook Teun Huisman voldeed aan de hoge ver wachtingen. Deze lijfwacht van de prins had weinig tekst, maar door zijn hoekige tred en mysterieuze bezweringen was hij net een „ech te" Arabier. Gitta Witte tenslotte verdient een compliment. Pas twee weken vóór de uitvoering werd een beroep op haar gedaan, omdat Silvia Toebak - die eigenlijk zou spelen - niet snel genoeg herstelde van een auto ongeluk. Ze had een ondankbare taak, want de plots opduikende ar cheologe Laura Staarling voegt eigenlijk niets aan het stuk toe. De zweverigheid waarmee ze het merkwaardige type gestalte gaf, was goed getroffen'. Bovendien bleek juist Gitta zeer tekstvast. Regisseur Paul Eelman wacht nog een zware week, wil de opvoering in het Eierlandsche Huis beter ver lopen. Margreet Blom en Corina Witte toonden zich bekwame gri- meuses. Joop Rommets Bands die willen spelen op Texel pop moeten zich opgeven vóór 16 februari. Het festival vindt dit jaar plaats op vrijdag- en zaterdag avond 15 en 16 maart in de Burg. De Koninghal. De organisatie zoekt nog een aantal vrijwilligers. De Stichting Popmuziek Texel (STIPT) verwacht dat Texelpop ook dit jaar weer een groot feest zal worden met een groot aantal deelnemers. De afgelopen jaren nam het aantal bands elk jaar toe, met twintig in 1995 als record. Met Texelpop wil STIPT zowel be ginnende als ervaren bands gele genheid geven zich te presenteren. Voorwaarde is dat de band grotendeels uit Texelaars bestaat. Kandidaten moeten zich aanmel den bij Nils Lely, Schilpbanck 49, 1791 WH Den Burg, tel. 315126. Na 16 februari is het niet meer mo gelijk om zich op te geven, in ver band met de voorbereidingen. Bij de opgaven moeten niet alleen de naam van de band, maar ook de complete lijst van meespelenden en hun instrument worden toege voegd, evenals een adres en tele foonnummer van de contactpersoon. Er zullen T-shirts worden gedrukt met de namen van alle deelne mende bands. Vanaf eind februari zullen die te koop zijn bij Nauta CD en The Music Store en op TeijJ" pop zelf. Tijdens het festival enjr het opbouwen is nog hulp nod®° Belangstellenden kunnen eve eens terecht bij Nils Lely. Bij een snelheidscontrole op I Postweg bij De Cocksdorp z| donderdag tussen 14.45 en 16. uur 147 gecontroleerd. 43 Auti reden te snel. Eén chauffeur trap het pedaal in tot 86 km/uur, een tracée waar 50 is toegestar De samenstellers over het foi boek van Blok van der Velden ki nen mensen met werk van de kunstenaar niet garanderen dat ook inderdaad in het boek woi opgenomen. Wèl zijn schilderijb zitters vrijdag vanaf 10.00 18.00 uur en tussen 19.00 22.00 welkom in hotel Opdu waar fotograaf Pieter de Vries de samenstellers van het boek kwaliteit van de schilderijen b oordelen. Er is nog behoefte ai schilderijen uit de omgeving v Den Hoorn, Oosterend en de Pt polder. De donderdag in Opduin gereserveerd voorschilder eigenaars waarmee al een i spraak is gemaakt. De uitvoering van het kinderkoor van de muziekschool, het Texels leerorkest en de jeugdharmonie uit Koog aan de Zaan was een ware promotie voor fanfaremu ziek. De jongeren bezorgden het publiek in de niet geheel gevulde Burgemeester De Koninghal een aangename zaterdagavond en hadden er zelf ook plezier in. Zo wel het koor als beide orkesten stonden onder leiding van Betty Bakker. Het kinderkoor begon de avond met een aantal leuke, verrassende liedjes, die door de jeugdige koor leden zelf werden aangekondigd. De coupletten uit het liedje „Ooie vaars" werden door de solisten uit het koor gezongen. Dat was erg knap, temeer om dat het pas tij dens de laatste repetitie was besloten en ingestudeerd. Sandy Pieterse zong een zelfgeschreven couplet en bracht dit met krachtig volume en lef. Aansluitend startte het leerorkest (voorheen „De Rampestampers"), dat bezig is met de overgang van lichte muziek naar muziek voor harmonie- en fanfareorkesten. Zichtbare en hoorbare erfenis van De Rampestampers was de elec- trisch versterkte gitaar, die nor maal niet in een harmonie of fanfare thuishoort. Er was een keer of negen geoefend op het nieuwe repertoire. Het resultaat klonk al best leuk. Bijgestaan door leden van KTF en Excelsior -die voornamelijk de grote instrumen ten voor hun rekening namen- bracht het leerorkest drie goed in het gehoor liggende nummers van Ennio Salvere (die speciaal voor jeugdorkesten componeert) ten gehore. Na nog een intermezzo van het kinderkoor kon de jeugdharmonie uit Koog aan de Zaan beginnen. Dit orkest bestaat al 24 jaar, waar van Betty Bakker de laatste zes jaar als dirigente de leiding heeft. Het orkest verzorgt zelf het pro gramma, de optredens, enzovoort. Dat oefening kunst baart, bewe zen ze zaterdagavond. Tijdens het eerste nummer, „Queenspark melody" van Jacob de Haan, haperde de trompet nog in een kleine solo en moesten de dwarsfluiten nog een beetje warm blazen. In het „Air" uit de „New Baroque Suite" van Ted Huggens kwam de kwaliteit van het orkest volop tot zijn recht. Een prachtige klarinetsolo van Roeland Hl vesteijn maakte indruk in dit stu De Texelse en Zaanse jeugdmu: kanten sloten de avond gezame lijk af. Ze speelden twee numme die eerder op de avond door Ir. leerorkest waren gespeeld. Betty Bakker benadrukte no maals dat belangstellenden geru: eens bij een repetitie van één vs| de Texelse fanfares of het leerff kest kunnen komen luisteren, formatie hierover staat in ee folder van de drie fanfarekorpse KTF, Excelsior en DEK, die bij hi verlaten van de zaal werd u| gedeeld. leugdmuzlkanten. IFoto March He Betty Bakker dirigeert en Inspireert „haar1

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2