Texelaars tussen hoop en vrees bij Fokker V mm Sjoerd de Vries binnen 40 seconden kampioen -sv Mensen TEXELSE^" COURANT' Texel zat ook in de route Texelse judoka beste van Nederland Dominee Straat blank door gebarsten leiding Dartteam Zwaan wint opnieuw PvdA viert jubileum Kampioenschap badminton 3 vï Verpleegkundigen opgelet! Mill LCD rg DINSDAG 30 JANUARI 1996 Js Fokker failliet gaat, moet Wal- ir Oskam maar afwachten of zijn antrekkelijke thuiswerk-regeling an blijven bestaan. Doordat hij week slechts drie dagen in chiphol-oost hoeft te werken, gapn de 33-jarige computerpro- rammeur weer gaan wonen op "h" )xel, waar hij en zijn vrouw Ina jn opgegroeid. Anderhalve dag rerkt hij thuis en onderhoudt hij e verbinding met Fokker via een lodem. De combinatie van wonen op axel en werken in Amsterdam is te doen. Bij een ander bedrijf loet ik dat nog maar afwachten, elk geval zou ik graag op Texel lijven wonen." vooruitzichten zijn niet hele- aaal somber, want de arbeids- larkt voor systeemontwikkelaars uitstekend. „Schokkende gevol- en zal ik niet ondervinden, want is verschrikkelijk veel vraag. Al ien al bij ABN/Amro zijn 200 ysteemontwikkelaars nodig. Flet norme aantal vacatures in de ranten zegt genoeg. Een pro- leem is wel dat het gros van het rerk in de randstad is. Hopelijk jkt het om een baan in Noordhol- ind te vinden." Iskam werkt al tien jaar bij Pok er. „Het was de eerste baan na lijn studie. De afwisseling is root, je krijgt te maken met ver- chillende systemen en de ieuwste technieken. Ik wilde aarom het liefst bij Fokker blijven, De ontwikkelingen rond Fok ker hielden Nederland de af gelopen week in de ban. Na een paar spannende dagen is de rust nu een beetje weder gekeerd. Maar de toekomst blijft onzeker. Dat geldt ook voor een drietal (oud-)Texelse medewerkers van 's lands meest besproken onderne ming. Aan de Texelse Cou rant vertellen zij hun verhaal. maar die gedachte is wat aan het veranderen. Ook als het bedrijf overleeft, weet ik niet of ik er nog lang blijf. En ik ben niet de enige. Ik verwacht dat 90% van de auto matiseerders weg gaat. 'Dit over komt me niet nog een keer', zullen velen denken. De vraag is in hoe verre Fokker aantrekkelijk werk kan blijven bieden." Ook de financiën spelen een rol, zeker voor programmeurs die el ders meer kunnen verdienen. De afgelopen jaren haalde Fokker al een aantal noodgrepen uit, zoals het niet uitkeren van CAO- verhogingen als onderdeel van de reorganisatie. De afgelopen week zal Oskam in het geheugen gegrift blijven. „Een week voor de aandeelhoudersver gadering dacht ik niet dat de situa tie zó kritiek zou zijn. Pas daags voor de demonstratie werd dat duidelijk. Later werden we wel be ter ingelicht door het manage- ment. Maar 'alle belangrijke ontwikkelingen hoorden we via de radio, die dan vervolgens door het management werden bevestigd of ontkend. Wat er trouwens aan pers stond bij de poort, was niet te geloven." „Het was een vreemde, rommelige week. Heel anders dan de voor gaande ontslagrondes. Het was nu óf iedereen eruit of allemaal blijven", zegt John Rozeboom (32). De tegenwoordige inwoner van Alkmaar is groepsleider van de technische dienst (td.) die voornamelijk service verleent en onderhoud verricht aan de peper dure machines van de produktie- afdeling waar romp-onderdelen worden vervaardigd. Tien jaar geleden trad hij dienst bij Fokker als monteur. „Na school heb ik twee open sollicitaties ge schreven. Bij de PTT in Haarlem en één bij Fokker. Toen ik hier een rondleiding door het bedrijf kreeg, was ik meteen verkocht. En het is me altijd goed blijven bevallen." Een paar maal ontsnapte Roze boom aan ontslag tijdens een reor ganisatie, maar sinds hij vier jaar geleden de (eenmans)functie van groepschef innam kwam zijn eigen positie niet meer in gevaar. Wél had hij de lastige taak om de slechte boodschap over te bren gen als mensen van zijn groep moesten sneuvelen onder het be zuinigingsmes. Toen hij begon was De rondvlucht die zaterdag door vier Fokker-vliegtuigen boven Nederland werd ge maakt om publieke steun te stimuleren voor het behoud van de vliegtuigbouwer, heeft ook Texel aangedaan. Dat was eerst niet de bedoeling want er zou vanaf Den Helder richting Leeuwarden worden gevlogen. Een telefoontje van af het vliegveld Texel dat Fok ker het niet kon maken om Nederlands grootste wadden eiland links te laten liggen, bracht verandering in het vliegplan. Zo konden ook de Texelaars de F27, F60, F70 en FIOO mooi laag zien overko men in een kaarsrechte vlucht over Den Burg, richting vlieg veld. De F27 werd bestuurd door oud-Texelaar Jan Maas dam. (Foto Harry de Graaf) de td. nog 100 man sterk, nu resteren er nog 25. Hoe ziet het er voor hem uit als Fokker failliet gaat of de td. bij eventuele overname wordt opge heven? „Dan sta ik op straat, sim pel. Mijn voordeel is dat ik niet gespecialiseerd ben in vliegtuig bouw. Ik heb MTS electronica ge daan. Radio, tv, video is voor mij appeltje, eitje." Maar na tien jaar Fokker zou hij het liefst blijven. „We zijn bezig met procesverbeteringen en daar mee zijn we nog lang niet klaar. Daarmee zou ik dolgraag willen doorgaan. De machines die Fokker heeft, vind je nergens anders. Ik heb het nog reuze naar de zin, zelfs in deze weken. Het is opval lend hoe gemotiveerd iedereen nog is." Carlo Bakker liep met een bord met Fokker-embleem mee in de grote demonstratie van het perso neel in Den Haag. „Zo hadden we het idee dat we tenminste een laatste poging hadden gedaan om de standpunten van de regering en Daimler te veranderen." De 34-jarige Bakker volgde een studie HTS vliegtuigbouw en werkt bij bij Fokker als specialist lijm- en afdichtmaterialen op de afdeling Ontwikkeling van Fokker Aircraft op Schiphol. Hij woont in Hoofddorp, maar komt nog vaak op Texel en is nauw betrokken bij de Scouting. Maandag en dinsdag waren voor hem de spannendste dagen „Dat DASA bekendmaakte de geld kraan dicht te draaien, deed mij niet zoveel. Dat had ik wel ver wacht. 's Avonds heb ik de hele avond voor de tv gewacht op de persconferentie van Fokker. Dat er nu surséance van betaling is ver leend, was de meest logische oplossing. Maar het is toch ook wel een schok, want het kan het begin zijn van een faillissement. Woensdag heeft de baas een toespraak gehouden voor alle me dewerkers. We moeten doorgaan en zorgen dat we het vertrouwen van de klanten houden, in afwach ting van een koper." Ook Bakkers eigen toekomst hangt nauw samen met een even tuele overname. „Onze afdeling is 'gelinkt' met de produktieafdeling, maar het kan best zijn dat de eventuele koper alleen de produk- tie wil overnemen. Of dat hij onze afdeling wel overneemt, maar een afslanking doorvoert. Na de laat ste reorganisatie zijn we binnen de eigen groep nog maar met drie man over, maar je weet het maar nooit." Als specialist en liefhebber zou hij het liefst in de vliegtuigindustrie blijven werken. Maar met een handvol luchtvaartmaatschappijen en kleine onderhoudsbedrijven houdt het in Nederland wel op. Bo vendien zal, als massa-ontslag volgt, de concurrentie groot zijn. „In personeelsadvertenties wordt vaak 25 tot 35 jaar gevraagd, dus ik zit op de grens." Een andere tak van industrie? „Misschien bij grote bedrijven met een soortgelijke pro- duktie. NedCar of zo." Maar zijn jongensdroom, vliegtuigen bou wen, zal dan vervlogen zijn. QébrotHiors SJoéfd én Hlddo dé Vrlét boéktén succéé op dé Judomét. lArchioffotol Judoka Sjoerd de Vries (14) is eer- ■te geworden op het sterk bezet te nationale jongenstoernooi van da Judo Bond Nederland dat za terdag in Nieuwegein is gehou den. De Texelaar had nog geen veertig seconden nodig voor het kampioenschap. Het sportevene ment staat officieus bekend als het Nederlands Jeugdjudo Kam pioenschap. Ongeveer vierhon derd judoka's, verdeeld over verschillende leeftijds- en ge wichtsklassen, namen er aan deel. De Vries kwam uit in de -65 kg ge wichtsklasse voor judoka's van 14 en 15 jaar. In deze klasse traden tien judoka's in de strijd. De Texe laar schoof gemakkelijk door naar de tweede ronde door een vrije plaats te loten. In deze ronde ont moette de Dun Hong-judoka de 16-jarige René Grashof uit Zuid- Limburg. Hoewel Grashof een ste vig gebouwde imponerende judo ka leek, werd hij door de agressieve De Vries binnen negen seconden gevloerd met een bin- nenwaarste beenveeg. Ipponl De vele trainingsuurtjes die Sjoerd samen met z'n broer Hidde door brengt in Sportschool Texel begin nen hun vruchten af te werpen. Het is duidelijk te zien dat Sjoerd naast zijn technische vaardighe den ook een behoorlijke snel- kracht ontwikkelt. Beenveeg In de halve finale moest de Oude schilder aantreden tegen Jeroen van Schijndel, een judoka die al eerder voor Noord-Nederland uit kwam tijdens de Nederlandse Kampioenschappen voor junioren. Ook Van Schijndel had niets in te brengen tegen De Vries. Binnen Tien seconden kreeg de Groninger een straf tegen omdat hij zonder reden buiten de wedstrijdmat stapte. Een paar seconden later werd hij door de Texelaar op de mat gesmakt met een buiten- VERVOLG VAN PAGINA 1 bij de bevestiging werd deelgeno men door de predikanten Betting en Ter Haar alsmede Matty Saai (De Cocksdorp/Eierland), Harry van Katwijk (Oudeschild) en Ineke van der Vis (Oosterend). Na afloop van de dienst riep laatstgenoemde (voorzitter van de Hervormde kerkeraad van Ooster end, mede namens de twee ande re gemeenten van de Waddencombinatie) de predikant en zijn vrouw en twee dochters een welkom toe. „Onze gebruiken zullen anders zijn dan in Zuid- Afrika. Maar er zijn hier veel men sen waarop u een beroep kunt doen als u wat te vragen hebt". Goede consulent De voorzitter had een bijzonder dankwoord voor dominee Hendrik Betting van Den Hoorn die het als consulent uitstekend heeft ge daan in het afgelopen half jaar. Als geschenk overhandigde ze enkele VW-bonnen. Dank werd ook ge bracht aan de lekeprekers Bram Guiljam en Rinus Kuiper, die me nigmaal insprongen. Selectie Matty Saai uit De Cocksdorp blik te terug op de werkzaamheden van de beroepingscommissie, die was belast met het zoeken van een opvolger van dominee Hans Fibbe. Deze commissie (onder lei ding van ds Betting) telde vijf ver tegenwoordigers van Oosterend, vier van De Cocksdorp, twee van Oudeschild en er was ook nog een vertegenwoordiger van de Gere formeerde kerk van Oosterend. De commissie kreeg te maken met zes kandidaten. Met enkele werd nader kennis gemaakt door ze naar het eiland uit te nodigen voor rondkijken en een proefpreek. De uiteindelijke keus was niet moeilijk waartse beenveeg. De Vries had zich geplaatst voor de finale. Finalegevecht In een spannende poule werd door de rest van het veld fel gevochten om een plaats in de finale. Uitein delijk trad Sjoerd van Schijndel van judoclub Mahorakan uit Zuid- Holland tegen De Vries in het strijdperk. Ook deze judoka zal zich niet meer veel kunnen herin neren van het finalegevecht. De Vries stond op scherp De judoka's pakten vast. Van Schijndel deed een stap naar voren en het volgen de moment vlogen z'n benen hoog door de lucht. Van Schijndel was binnen tien seconden ge vloerd met een ippon. Door nationaal kampioen te wor den binnen veertig seconden tota le wedstrijdduur, vestigde de Texelaar ook nog een officieus Ne derlands record. Bovendien is de pupil van Rob van Beurden, samen met een andere prijswinnaar, uit genodigd voor een trainingsstage door de assistent-bondscoach van Nederland, Ronald Huffenreuter. Daarnaast is de Oudeschilder als extra beloning uitgenodigd orfi als toeschouwer aanwezig te zijn bij het Europees kampioenschap judo in Den Haag op 16 mei. geweest. Bijna unaniem werd de voorkeur gegeven aan Vledder. Vorst... Woorden van welkom en felicitatie werden ook gesproken door ds Jan ter Haar van de Hervormde kerk van Den Burg. Hij herinnerde aan het afscheid van Vledders voorganger dat plaatshad bij een temperatuur van 28 graden, ter wijl het nu acht graden vroor. Ter Haar verwachtte dat Vledder zal moeten acclimatiseren. „Maar dat je niet een matige tot strenge vorst zal zijn, heb ik al begrepen uit je preken". Burgemeester Van Rappard zei graag te zien dat de contacten tussen burgerlijke en kerkelijke ge meenten wat hechter worden. „Zonder de scheiding tussen kerk en staat te willen aantasten denk ik dat regelmatig contact in het belang kan zijn van het welzijn van de inwoners". Pastor Piet Kolkman, namens de R.K. parochie en het Texels Theo logen Convent („In de beroeping scommissie zat geen katholieke afgevaardigde maar dat komt mis schien nog") onderschreef de woorden van de burgemeester. Hij legde uit dat het TTC streeft naar oecumenische verbondenheid. „Zoeken naar vyat ons bindt". Van Evert en van Jelle De nog niet als dominee bevestig de Gereformeerde predikant Jelle Vonk sprak zich ook uit voor sa menwerking, in het bijzonder met collega Evert-Jan. Hij sloot zijn praatje af met een in dit verband mogelijk profetisch kinderversje: „Ik zal je 'ns wat vertellen, van Evert en van Jelle Evert schoot de konijnen dood en Jelle verkocht de vellen". Biem Vlaming van de Gerefor meerde kerk Oosterend verklaarde onder de indruk te zijn van het vele werk dat dominee Vledder op zich Zondagavond barstte rond 18.00 uur de waterleiding in een put op het terrein van de Sonnenhof- appartementen bij de Dorpsstraat in De Koog. Het water stroomde naar de lager gelegen Dorpsstraat die daardoor ter hoogte van hotel De Zwaluw blank kwam te staan. De straat begon toen in een ge vaarlijke ijsbaan te veranderen. Mensen van het PWN pompten de put leeg, repareerden de leiding en waren geruime tijd bezig met het wegvegen van het half bevroren water op de straat. Dat lukte na tuurlijk niet volledig want op de weg had zich al een ijslaag ge vormd. Dat betekende acuut ge vaar voor het verkeer. Om het ijs weg te krijgen strooide de ge meente er zout op dat vervolgens flink werd ingeveegd. Het daar door zacht geworden ijs werd ver volgens met een schuif verwijderd, waarna opnieuw zout werd gestrooid zodat de weg weer berijdbaar werd. De operatie ver gde enige uren. De politie zette het weggedeelte aan twee kanten af en zorgde dat het verkeer werd omgeleid. neemt. Drie gemeenten dienen be tekent dat alles drievoudig moet gebeuren. „Dan hebben Gerefor meerde dominees het makkelijker en ze verdienen toch even veel". Vlaming vertelde dat hij binnen kort naar Zuid-Afrika gaat en in Pretoria de ouders van dominee Vledder wil ontmoeten. Hij wilde eventueel wel een pakje meene- nen en had er vertrouwen in dat daarin niets kwalijks zal zitten, waardoor hij in moeilijkheden zou raken... Geuko Haikens, namens de Werk groep Inter Kerkelijk Overleg (Wl- KO) zei dat Texel met zijn totaal In Apeldoorn is Wendy Kooger (20) beëdigd als marechaussee tweede klasse Ze werkt momen teel bij het Paleis Huis ten Bosch en het Ministerie van Defensie in Den Haag. acht pastores bevoorrecht is, ze ker in vergelijking met de situatie in ontwikkelingslanden. „Denk met ons mee. Er is hier veel gaan de. We hebben elkaar nodig". Het gezelschap verplaatste zich daarop naar De Bijenkorf voor de receptie. De nieuwe dominee en zijn vrouw werden daar met rozen ingehaald door kinderen van de nevendienst en de zondagsschool. Het dartteam Zwaan 1 heeft de leidende positie in het klassement waargemaakt. De Slockdames behaalden slechts één punt tegen dit team, door winst van Karin Duinker op invaller Jan Eelman. Ed Tolboom van 't Cafeetje 2 won zijn single van Barbaren-invaller Bas van Elk. De overige Barbaren wonnen wel, maar in de dubbels kwam Cafeetje terug. Na de tac tics bleek de eindstand 4-4. Slock 1 speelde tegen Cafeetje 1. Pieter Mosk was op dreef, maar kon net niet winnen van Mare Prins. Hij won wel de dubbel, sa men met Willem de Kort. Dit bleek het enige punt, Slock won de rest. De Texelse afdeling van de PvdA viert op woensdag 14 februari het 50-jarig bestaan van de partij met een bijeenkomst voor leden die vanaf het eerste uur lid zijn ge weest. De heer C. Egas, oud staatssecretaris van Sociale Za ken, zal daarbij aanwezig zijn. Het feest vindt plaats in paviljoen De Verrekieker te Oudeschild, in het PvdA-persbericht aangeduid als „Texels enige rooie dorp". De bij eenkomst begint om 10.00 uur en is om ongeveer 12.00 uur ten ein de Landelijk huldigt de PvdA ruim 4.000 leden. Op de maandagen 5 en 12 februari houdt Badmintonclub Texel de jaarlijkse Texelse kampioenschap pen in het enkelspel in Sporthal Ons Genoegen. De aanvang van de wedstrijden op beide avonden is 19.30 uur. Leden en niet-leden zijn welkom. Voor informatie en opgave: Margriet Rey, tel. 312345 of Nellie Witte, tel. 314239. (ADVERTENTIE) e i o Cl 1 O - c O -I I f ÖD I O) E c Op 1 februari 1996 start de registratie van verpleegkundigen in het kader van de Wet BIG in postcoderegio 1600-2129. Bent u verpleegkundige (A,B,Z, HBO-V of de voormalige MBO-V), woonachtig in de genoemde postcoderegio en wilt u ook voor inschrijving in het BIG-register in aanmerking komen, meldt u dan zo snel mogelijk aan. De wet biedt hiervoor slechts een beperkte termijn. Wanneer u zich nu niet registreert, zult u bij inschrijving in de toekomst moeten voldoen aan de nieuwe opleidingseisen. U kunt zich aanmelden door de coupon te sturen naar: BIG-register, antwoordnummer 1200, 3700 VB te Zeist. Voor meer informatie en toezending van het 'Registratie Nieuws' kunt u bellen met het BIG-register: 20 cent per minuut Ik meld mi) aan voor inschniving in het BIG-register van verpleegkundigen en ontvang het inschrijfformulier en bijbehorende acceptgiro ter attentie van: (Geboorte) naam Voornamen (voluit) Straat huisnummer Postcode Plaats Telefoon overdag Nationaliteit dag maand Geboortedatum 19 Ik ben afgestudeerd in Nederland Datum getuigschrift nummer getuigschntl dag i maand laar 19 Ik ben afgestudeerd buiten Nederland Datum verklaring/beschikking minister van VWS dJK maand jaar 19

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5