Bouw vleugellam door aanhoudende winterkou i mmm Voor de open haaró of uit vandalisme? Opleveringsdata angstig dichtbij KORT Texels Frans vraagt om een kans Heiningpalen bij Ceres afgezaagc Wat ik zeggen wou. iLAULbh^ COURANT Hek of gek Teso verwacht geen stremmingen meer „Gemeente ruimhartig voor gehandicapten" geen eigen bijdrage van cliënten met een inkomen beneden ander half keer het netto minimumloon. Wel kan de voorlichting over dit onderwerp worden verbeterd, waarbij wordt gedacht aan publi caties in het plaatselijke ouderen blad dat door de Stichting Welzijn Ouderen Texel wordt uitgegeven. De brief van de ouderenbond was mede ingegeven door het feit dat veel gemeenten het budget dat zij voor ouderenvoorzieningen heb ben, niet opmaken. Onder meer werd de suggestie gedaan dit geld te gebruiken voor aangepast bouwen. Ook Texel houdt geld over. Het col lege stort dit echter in een reser vefonds. Het saldo van f250.000,- dat in 1994 overbleef, is daar dus ook heengegaan. Jaarlijks wordt f15.000,- gebruikt om de extra kosten van opvang van gehandi capte kinderen te financieren inza ke dagopvang. De gemeente wijst op een lande lijk onderzoek dat heeft aange toond dat „aanpasbaar" bouwen geen extra kosten met zich mee brengt, zodat het niet nodig is daar geld voor uit te trekken. Het college verwacht dat de kosten voor gehandicaptenvoor zieningen de eerstkomende jaren kunnen stijgen en wil daarom de bestaande reserve niet nog meer aanspreken. Bewust bewegen. Bijna ieder een kan lopen, maar wie is zich bewust hoe hij of zij loopt? Ach teruit en zijwaarts lopen, het neer zetten van de voet en het gebruik van zo min mogelijk energie zijn onderwerpen die aan bod komen in de cursus „Bewust bewegen". Komend weekend is er weer een aflevering: vrijdag van 20.15-21.45 uur en zaterdag van 9.00-10.30 uur in yogacentrum De Aleph, We verstraat 54, Den Burg. Inlichtin gen: Frans Kas, 020-6167663 (evt. Paul van Mierlo, tel. 0222-319706). Zwemkampioen. Bij de Texelse zwemkampioenschappen die on langs in Calluna werden gehou den, eindigde Raymond van der Zwaag als eerste op de 400 meter vrij# slag bij de heren. Per abuis was in de krant de naam van zijn broer Pascal als winnaar genoemd. DINSDAG 30 JANUARI 1996 TDVÜT CT? precies op schema", aldus Boks, die toch liever ziet dat de dooi- in zet. Een hoog bouwtempo is no dig, want 31 maart worden de eerste gasten verwacht. De ople veringsdatum valt een week eerder. Kabel Waar voorlopig weinig schot in zit is het kabelleggen door Drijver Bouw BV. „Het grondwerk ligt stil. We zijn er in december twee we ken uit geweest en in januari he- ben we één week kunnen werken. Toen hebben we de de leidingen voor bouwprojecten die het meest urgent zijn kunnen leggen", aldus directeur Jaap Drijver. Ook de uit breiding van het kabeltelevisienet naar Oosterend is vertraagd. De bouw van het nieuwe ont vangststation aan de Abbewaal loopt vertraging op. Volgens Drijver is de vorst voor zijn bekabelingsbedrijf niet zo na delig. „Het werkt loopt niet weg." Drijver gaat er gezien de weers voorspellingen van uit dat het grondwerk in ieder geval niet voor half februari kan worden hervat. De ondernemer klinkt zorgelijk over de vertraging van de nieuw bouw van het RST-complex op camping Kogerstrand, die zijn be drijf uitvoert. „Het is de bedoeling dat dit voor de bouwvak wordt op geleverd. Als de vorst te lang aan houdt wordt dat problematisch." Installatiebedrijven Voor de loodgieters leek het eind vorige week al hoogseizoen. Bij de Installatie Groep Texel stond de te lefoon roodgloeiend door tele foontjes van mensen met bevroren waterleidingen en ver warmingselementen. „Vooral don derdag en vrijdag", aldus Dries Veltkamp, die dagelijks tachtig meldigen kreeg van bevroren lei dingen. Het betrof meestal leidin gen die op de tocht liggen of een vergeten radiator. Dat hoeft niet altijd tot schade te leiden. „Tachtig procent van de gevallen kan met het ontdooi-apparaat worden her steld. Zolang de temperatuur van het ijs tussen de nul en vier graden is, zet het niet erg uit. Maar als het leidingwater te lang bevroren blijft wél. Dan barst de leiding. Het is dus zaak er op tijd bij te zijn." De IGT-installateurs konden dankzij provisorische maatregelen door werken aan klussen in hotel Bo- schrand en vakantiepark Sluftervallei. Verwarming Soortgelijke drukte deed zich voor Het is Uitwaterende Sluizen een raadsel waarom een rijtje heining- palen voor de nieuwe afrastering langs de dijk bij Ceres bij de grond is afgezaagd. „Misschien was het iemand met een schreeuwend te kort aan brandhout", veron derstelt rayonchef Paul Visée. Het moet kort geleden zijn gebeurd, toen de vorst al in de grond zat. „Anders hadden de daders de pa len wel in z'n geheel uit de grond getrokken." In plaats van creo sootpalen gebruikt US duurzami palen van larix- of kastanjehout die niet in de koolteer worden ge zet. Eén en ander houdt verband met het milieuvriendelijke beleid van de dienst. Wegens de vorsl ligt het werk, dat wordt uitgevoerd door Texel BV, al geruime tijd stil, In de Texelse Courant van 19 ja nuari jl. stond een verrassend be richt: in Edam is besloten dat op een Texelse dijk niets beter is dan een gegalvaniseerd ijzeren hek. Waar gemeente en ministeries hun uiterste best doen om Texels na tuur en landschap in goede har monie te behouden komt men in Edam tot de conclusie dat onna tuurlijk materiaal als gegalvani seerd ijzer het beste is op een open dijklandschap. De milieuaf weging van Edam is onnavolgbaar: er mogen geen conserveermidde len in hout zitten want die zouden schadelijk zijn voor het milieu. Dat gegalvaniseerd ijzer ook voorzien is van een conserveermiddel - zink - is kennelijk over het hoofd ge zien. De beweerde schadelijkheid voor het milieu is overigens on juist: wet en regelgeving geborgd met een KOMO-certificering voor professioneel verduurzaamd hout, zorgen voor een milieuverant woord bouwmateriaal. Staatsse cretaris Tommei (D'66 - VROM) beschouwt het dan ook als een DUBO (duurzaam bouwen) mate riaal waarvan hij het gebruik be vordert door een tijdelijke stimuleringsregeling voor de wo ningbouw. Dat de gemeente niet zelf bijpast Als de wind niet tot stormachtig aanwakkert, zal de boot deze week gewoon volgens dienstrege ling varen. „We verwachten geen problemen, maar we zijn afhanke lijk van het weer", aldus Teso- directeur Rob Wortel. Dat de werkelijkheid wel eens af wijkt van de verwachting bleek af gelopen weekend. Teso waar schuwde dat de boot zaterdag avond waarschijnlijk een uur uit de vaart zou zijn, maar er kon ge woon worden doorgevaren. Voor zondag werden geen problemen verwacht, maar toen was de boot- dienst van 18.00 tot 20.00 uur gestremd. Actuele informatie wordt niet al leen doorgegeven via Teso's eigen infolijn (tel. 369690 of 369600) en de radio, maar ook via Teletekst (bij „verkeersinformatie veren"). nu Edam zo'n gekke keuze maakt is volstrekt logisch. De suggestie van Pieter de Groot (D'66) om Australisch hout te nemen als on behandeld hout is weliswaar origi neel maar voor deze partij onbegrijpelijk. Het zal wel zo zijn dat wat je van ver haalt lekker is maar het kan echt van dichtbij ko men. Het eigen Texelse hout uit De Dennen is bijvoorbeeld van een uitstekende kwaliteit om hekken van te maken. Verzaging en KOMO-impregnering kunnen alle maal binnen een afstand van pak weg 200 km van de dijk geregeld worden. Dat is-100 keer dichterbij dan Australië, Da's toch niet gek! Zorg voor het milieu: prima. Maar wel met de benen op de grond en oog voor het landschap. Je moet er niet aan denken dat alle boeren op Texel de lijn van Edam overnemen. Ing. C. Boon (oud-Texelaar) (De schrijver is voorzitter van de Algeme ne Vereniging Inlands Hout en de Vereni ging van Houtimpregneerinrichtingen in Nederland) De gemeente gaat niet in op het verzoek van de ouderenbonden om de uitgaven voor voorzienin gen voor gehandicapten op te trekken. Het college vindt dat Texel de regels van de Wet Voor zieningen Gehandicapten al ruim hartig toepast. De gemeente heft bijvoorbeeld Café-exploitant Frans Pieterse heeft zijn alternatieve plan voor de herinrichting van de Groene- plaats gistermiddag officieel aan het gemeentebestuur aangebo den. Burgemeester Van Rappard onderbrak de b en w-vergadering om het plan in ontvangst te ne men en gaf de horeca-exploitant de gelegenheid voor het geven van toelichting. Het plan, aanvankelijk een grove schets met mondelinge toelich ting, heeft de afgelopen weken welwillende reactie opgeroepen. Aan- en opmerkingen zijn ter harte genomen en hebben geleid tot correcties en nadere uitwerking. Pieterse ziet nu mogelijkheden voor de bouw van niet minder dan zeven huisjes (waaronder de ver plaatste Waag van de Vismarkt) vóór het huidige raadhuis, waar door de Groeneplaats een stuk kleiner wordt maar toch voldoen de ruimte blijft bieden aan scha- penfokdag, taptoe, markt en andere evenementen. Eén van de huisjes moet permanente ten toonstellingsruimte worden. De le gendarische pomp en een muzieknis kunnen er ook nog bij. Pieterse heeft nu ook de directe omgeving van de Groeneplaats bij zijn plan betrokken, waarbij hi) di verse suggesties doet ter verbete ring van sfeer, veiligheid en kindvriendelijkheid. De presentatie van het plan is ook wat professioneler. Tekst en schetsen van „Karseboom Con sultants B.V." zijn nu verwerkt in een boekwerkje, waarvan het eer ste exemplaar gisteren aan de bur gemeester is overhandigd (foto). Frans liet ook een stapeltje achter voor de gemeenteraad. Anderen die er belangstelling voor hebben, kunnen het voor f7,50 kopen in de Karseboom. Vanavond zal hij aan wezig zijn op de openbare infor matieavond in De Lindeboom waar Jook Nauta het plan „Het hart hersteld" zal toelichten. Frans hoopt gelegenheid te krijgen om ook daar zijn alternatief toe te lich- t6H. (Foto Harry de Graaf) werkbare dagen, we hebben geen projecten aangenomen op basis van het aantal kalenderdagen. Daarmee neem je een groot risi co." Het vorstverlet is in jaren niet zo groot geweest. Bouwvakkers, van wie op het weekloon een vast be drag wordt ingehouden om het vorstverlet af te dekken, hebben in het Sociaal Fonds Bouwnijverheid in de loop der jaren een flinke re serve opgebouwd. Werkgevers die Hotel Boschrand Een van de weinige projecten waar het werk wel doorgaat is de nieuwbouw van hotel Boschrand bij De Koog. Exploitanten Kees Boks en Wil Wassenaar laten daar een nieuwe vleugel aan het hotel bouwen. Het vier verdiepingen ho ge nieuwe gedeelte (fase drie) om vat 24 kamers, een restaurant met receptie, een woning en een kelder waarin een ontspannings- en op slagruimte en sanitair is onderge bracht. Mede dankzij het systeem van prefab-bouw, kreeg hoofdaanne mer Burggraaff uit Franeker het hotel voor de winter winddicht. In stallateurs, loodgieters van onder aannemer de IGT-groep en stukadoors hoeven dankzij een batterij verwarmingskanonnen hunwerk niet in de bittere kou te doen. „Het gaat met kunst- en vliegwerk, maar we liggen nog Wat de bouw- en installatiebedrijven betreft mag de winter morgen over zijn. Door de aanhoudende vorst loopt het werk grote vertraging op en naderen de opleveringsdata, zonder dat er een steen kan worden gemetseld. Ook de her inrichting van de Dorpsstraat laat op zich wachten. Loodgie ters hadden het vooral donderdag en vrijdag razend druk. Honderden Texelaars riepen hun hulp in om bevroren water leidingen en verwarmingselementen te ontdooien. Martin Visser van het gelijknamig bouwbedrijf heeft momenteel werk voor 15 van de 35 medewer kers. De rest zit in de vorstverlet. „Het begint nu een beetje kritiek te worden zo links en rechts", al dus de ondernemer. „Bij ons zitten de meesten nu vijftien werkdagen in de vorstverlet. Drie weken dus. Er zijn dit jaar nog maar vier dagen gewerkt." Zijn omvangrijkste project, de nieuwbouw van het woonzorg complex Jan Dirksoord, ligt al ge ruime tijd stil. „We zitten nog in de ruwbouwfase. Het gebouw is nog niet wind- en waterdicht. Dan kun je met deze vorst eigenlijk niets doen." Als de vorst aanhoudt zal bouw van hat woomorgcomptax Jan Dirksoord Is aan van da projactan dia door da aanhoudende vorst wordt vertraagd. het moeilijk zijn om Jan Dirksoord vóór de zomervakantie klaar te hebben, zoals het voornemen is. Ook de nieuwbouw in De Mars fa se drie, een ander project van Vis ser, loopt vertraging op Vissers mensen konden tijdens de vorst wel doorwerken aan het herstel van de afgelopen zomer verbrande hoeve Holland in Eierland. Andere klusjes waaraan binnen kan wor den doorgewerkt zijn het fabrice ren van prefab onderdelen voor bouwprojecten. Risico Het bouwbedrilf houdt aan de Dank7lJ 9e" warmtekanon konden Installateurs John Witte en Jasper Mulder In Hotel 1 Boschrand, hun werk blijven doen. vorstperiode geen grote financiële nadelen over. „Bij de opleverings- data gaan we uit van het aantal zijn aangesloten bij dit fonds krij- gen hieruit de loonkosten tijdens het vorstverlet vergoed. de Wit ontfermde zich eind vorige week met het ontdooi-apparaat o||t Dorpsstraat Tekst en foto's: Gerard Timme Ook de herinrichting van de Iemand heeft de zaag gezet in een rijtje palen voor de nieuwe afrastering bij Cerei (Foto Garard Tlmmermd tal van bevroren waterleidingen bij Installatiebureau De Wit uit Den Hoorn. Bij dit bedrijf hadden de loodgieters het razend druk met het ontdooien van leidingen. Vol gens De Wit zijn er ook nogal wat telefoontjes gekomen van mensen die na een uitbreiding van het woonhuis, geen grotere verwar mingsketel hebben aangeschaft. Toen bleek dat de cv het huis niet warm kreeg, werd de hulp van de installateurs ingeroepen. Aan gro tere klussen kan bij De Wit we gens de vorst nauwelijks worden gewerkt. Bij het waterleidingbedrijf kwa men weinig meldingen binnen over leidingen die ondergronds zijn bevroren. Wel moest een enkele meter worden vervangen. Dorpsstraat in De Koog schuift Eigenlijk zou dit werk al van s zijn gegaan, zodat het nieuwe veisel in het centrum van de b plaats voor de paasdrukte be april kon worden opgeleverd, streefdatum kan in ieder geval meer worden gehaald. Volgens gemeente blijft het ondanks vertraging voorlopig de bedoel dat aannemer Westerlaken z de vorst uit de grond is met werk van start kan gaan. Een ander gebeurt in overleg met werkgroep, waarin ook verteg woordigers van De Koog zi hebben. Volgens een woordv der van de gemeente is er geen sprake van dat het werk n het najaar wordt verschoven.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 6