Nieuw: cruise van elf dagen iezamenlijke Waddengids in vier landen verspreid Tango brengt volle zaal in vervoering Grasmaaier! op het ijs TEXELSE y cOURANT- Spanning stijgt in klaverjas-strijd Wat ik zeggen wou... ytraatvoetbal houdt I jeugd van straat... Strand groeit Hoezo Marsdiep naar de sloper?! Natuurmonumenten mag schop zetten in natuurgebieden Autowrakken dinsdag 30 JANUARI 1996 brochure van 100 pagina's in een oplege van 275.000 Jsmplaren wordt verspreid in derland, België. Duitsland en geland. Dat is het geval met de mwste Waddenreisgids. Het iland-hoppen" lijkt komend jaar n rage te worden. Naast diver- arrangementen voor een be ek aan twee of drie eilanden In een luxe cruise van elf dagen brden gemaakt. Dit is echter |n eenmalig aanbod. e Friesland hoort denkt aan silanden en watersport, maar >t direct aan eilanden. Bij Noord- illand doemt ook niet direct het eld op van Texel. Echter bij de rm Waddeneilanden hoort wel gelijk een associatie die een instig effect heeft op vakantie- ngers. Vandaar dat vorig jaar de rste gezamenlijke eilandgids rscheen, een initiatief van de and-VVV's. Het was een sprong het diepe. De 125.000 exempla- 1 vlogen echter zowel in Neder- id als in België de deur uit, zodat n nieuwe, verder ontwikkelde rsie een logisch gevolg was. ter Winter is directeur van VVV rschelling en voorzitter van het _,-nen werkingsverband. Hij ver- "'llt dat de VW's, naast hun eigen «mpagnes, zo'n zeven ton beste- in aan de Waddenpromotie via i uitgebreide gids. „Ons doel is 1 s' houden wat we hebben. Uitbrei- 1 n zou leuk zijn, maar we zijn al 5 ij als we onze oude cijfers kun- j in halen. De concurrentie is oordend. Kijk maar eens hoeveel a itels er op het vaste land zijn bij- ns ibouwd." Gratis Waddengids wordt gratis ver- itrekt door VW's en reisbureau's. i samenwerking met Top of Hol- nd is een Duitse en een Engelse ut. JbO 350 35*0óu££., j iSpont, Sur. VR 36 jr I br 2.km sport, eerl man. 35-40 voor lief en leed Bel 06- ;i 350350.35.03026 1 p m f t Welk aantrekk., spont en vh lij leven genietend vogeltje van 40 jr. wil op Texel komen wo nen? Ik. 47 jr.. WERVELWIND, romant. en spontaan, hou van uitgaan, vak. etc Maar wil het ook graag thuis gezell. maken, :|met een maatje voor het leven de Telegraaf stond bijgaande Dntactadvertentie, die door meer- ere mensen is opgemerkt. Of het Jl de gewenste reactie heeft opge- Iverd is ons niet bekend. versie gemaakt, plus een exem plaar met prijzen in Belgische francs. „Top of Holland is ook al een vorm van samenwerking, waarbij de drie noordelijke provin- ciesgezamenlijk de buitenlandse markt bewerken. Al die samen werkingen zijn niet bedoeld om uiteindelijk tot samenvoeging te leiden. Iedereen houdt zijn eigen identiteit. Het gaat om een stukje efficiency", aldus Winter. Momenteel wordt de Waddengids uitgedeeld tijdens een grote beurs in Antwerpen. Ook tijdens de Va kantiebeurs in Utrecht zijn al 10.000 exemplaren gratis ver strekt. Hoppen Nederland is rijkelijk bedeeld met Waddeneilanden, die allen een eigen charme hebben. Om toe risten de gelegenheid te bieden die verschillende sferen te proeven worden „eiland-hop-arrangemen- ten" geboden. Dat varieert van een tabel met veerdienstregelin gen tot complete regelingen met overnachtingen in hotels. Winter: „Sommige mensen willen een ver zorgde vakantie, anderen zoeken het liever zelf uit met een rugzak op hun rug. Nou, dat kan." Onlangs presenteerde de Stich ting Waddentrek haar plannen voor eiland-hop-arrangementen. Daarover is niets terug te vinden in de VVV gids. Winter: „We hebben een jaar of twee geleden wel con tact gehad met die instantie, maar erg concreet was dat niet. We hebben daarna niets meer ge hoord, dus zijn we er zelf maar mee gestart." Dure grap Een probeersel is de luxe elfdaag- se cruise met de driemastklipper „Frisius van Adel". De reis begint maandag 10 juni in Harlingen, waarna achtereenvolgens Texel, Terschelling! Schiermonnikoog, Ameland en Vlieland worden be zocht. Op ieder eiland staat een verblijf van twee dagen in een luxe accommodatie op het program ma. Voor Texel is dat Hotel Opduin in De Koog. Opvarenden worden vervoerd naar hun logiesadres per taxi, krijgen een huurfiets en een uitgebreid informatiepakket. Het verblijf is inclusief ontbijt. Aan boord van de Frisius wordt de lunch gebruikt. Goedkoop is het arrangement niet: f2900,- p.p. „Maar daar bieden we ook iets voor", verzekert Winter. Als er mi nimaal 40 gegadigden zijn, gaat de reis door. Er kunnen maximaal 75 mensen mee. Boeken kan tot 1 april. Op de dagen dat de klipper in de Waddenhavens ligt, kunnen dag tochten worden gemaakt ƒ55,- p.p. (incl. lunch). Informatie is ver krijgbaar bij de VVV. Het koppel Peter van Heerwaar den-Wil Derksen is de nieuwe lei der in de strijd om het klaverjas- kampioenschap van Texel. Zij behaalden in de vierde ronde 6751 punten, genoeg om de eer ste plaats over te nemen van Job en Annie Vermüe Winnaar van de vierde ronde werd het koppel Jan Verijzer-Jaap vd. Slikke met de prima score van 7359 punten, wat hen naar de twaalfde plaats in het klassement deed stijgen, Rob Caspers en Jaap Witte werden tweede met 7298 punten, zij stegen van de vijftien de naar de zesde plaats. Lieuwe v.d. Veen-Hans Westdorp behaalden 6901 punten en een tiental plaatsen winst in het klas sement. Jaap en Janny van Heer waarden scoorden 6865 punten, wat hen op de derde plaats bracht. Freek Veeger en Nico Ooy- evaar klommen van de achtste r naar de vierde plaats met hun sco re van 6862 punten. De onderlin ge verschillen blijven klein, dus wordt het nog heel spannend op 23 februari als de laatste ronde wordt gespeeld. De klaverjasnacht van Texel wordt op 23 maart gespeeld in het Eier- landsche Huis; opgeven bij Nico Ooyevaar, tel. 316507. Stand na vier rondes: 1 Wil Derksen-Peter van Heerwaarden 27059; 2. Gerry Grootjen-Astrid Hennink 26653, 3. Jaap en Janny van Heerwaar den 26572, 4. Freek Veeger-Nico Ooye vaar 26462; 5. Job-Annie Vermuë 36378, 6 Rob Caspers-Jaap Witte 26194; 7. Nel vA. Veen-Annie Bakker 26172; 8. Chris Schraag-Nico Barhorst 26120; 9. Jos Veeger-Huub Smit 25986; 10. Paul vA. Lee-Karel van Heerwaarden 25929. De ijsbaan van Oosterend die door opgedreven kluiten mod der en gras onbruikbaar was, ziet er weer goed uit. Zater dag was daar een merkwaar dig tafereel te zien. Toon Boon maaide de kluiten gras er met een korf maaier af, een karwei waar de aooaratuur blijkbaar niet op was berekend want een paar keer ging de boel ka pot en moest er worden ge pauzeerd voor herstel. Toch werd het een succes, want toen de bevroren kluiten aldus waren weggeschaafd hoefde nog maar een dun laagje wa ter op het ijs te worden ge pompt om weer een spiegelgladde oppervlakte te krijgen. De baan is inmiddels weer door de schaatsers in gebruik genomen. (Foto oir* Kuieri Hst „straatvoetbaltoernooi" voor Be Texelse jeugd is zowel bij deel nemers als publiek aangeslagen. Ie tribune in sporthal Ons Genoe se was zondagmiddag drukt be- olkt. Zaalvoetbal van topklasse regen de toeschouwers niet te ien, maar leuk en gezellig was iet wel. >e teams waren samengesteld uit Dngens en meiden van verschil- ende groepen. Tijdens een trai- ling eerder in de week kon edereen -dus ook degenen die log nooit een bal hadden getrapt- lan het spel wennen. Vooraf was Ie rivaliteit groot, maar de vedstrijden verliepen sportief. De j cheidsrechters Ruud Meeden- lorp en Theo Franchimon deelden slechts tweemaal een twee- minutenstraf uit. Na afloop stond voor alle deelnemers in de kantine een broodje hamburger klaar. De „caravanjeugd" van Plaza Ou- deschild won het toernooi overtui gend. Diverse teams maakten kans op de tweede plaats, die dankzij een 2-0 overwinning in de laatste wedstrijd tenslotte naar Snackbar Binnenburg 1 ging. Time Out 2 werd derde, Seaside uit De Cocksdorp vierde, Time Out 1 vijf de en Snackbar Binnenburg 2 zes de. Burgemeester W. van Rappard deelde de prijzen uit. Hij prees het initiatief van jongerenwerkster Carla Schrama en beloofde dat de gemeente een nieuwe beker be schikbaar zal stellen als één team de huidige wisselbeker driemaal wint. Want dat er een vervolg komt. liikt wel zeker. De animo Tijdens het zeer lage water was afgelopen week goed te zien dat de dam bij de vuurtoren effect sor teert. Al gauw na de aanleg, in de zomer van '95, ontstond een breed strand ten zuiden van de dam. Nu blijkt dat er nog veel meer zand is bijgekomen. De punt brirvcn vxn kzirv llj-u-n Jr rrtl. Moet dat nu zo? Afgeleefd, uitge leefd, afgeragd, leeggeroofd, kort om: kompleet verkracht ligt de oude, scheve Marsdiep in Amster dam te wachten tot het ijs uit de binnenwateren is verdwenen. De bedoeling is haar over 14 dagen naar 's-Gravendeel te slepen, waar de executie zal plaatsvinden. In één werkdag zal ze door een hy draulische schaar tot hapklare brokken voor Hoogovens worden gemaakt. En dat was dan de Marsdiep die ooit het trotse vlaggeschip van Teso was, waarmee zo vele brood magere „Amsterdammertjes" aan het eind van de tweede Wereld oorlog naar Texel werden gebracht om aan te sterken en waar talloze Texelaars heel bijzondere herinne ringen aan hebben. Bovendien staat de waarde als roerend in dustrieel monument buiten kijf. Moeten we accepteren dat die Marsdiep wordt verwerkt tot scheermesjes? Alleen al om deze reden zou je je van kwaadheid nooit meer scheren! Een schip bevindt zich momenteel nog slechts 150 meter van de kop van de dam. Het zand en de dam wor den nog van elkaar gescheiden door een diepe geul. Medewerkers van Rijkswaterstaat benutten vori ge week het lage water voor een inspectie van hun nieuwe aan winst. irölo H.nk TroostI voor het toernooi was groot; na derhand bleek dat er nog wel meer teams op de been hadden kunnen worden gebracht. Volgens Carla Schrama is het in elk geval de be doeling dat tijdens de winter af en toe een instuif wordt gehouden in de sporthal. Uitslagen: Time Out 1-Time Out 2 2-2; Bin nenburg 1-Binnenburg 2 9-0; Oudeschild- Seaside 3-1; Time Out 2-Binnenburg 2 9-0; Binnenburg 1-Oudeschild 2-4; Time Out 1-Seaside 1-0; Oudeschild- Binnenburg 2 2-1; Seaside-Time Out 2 0-4, Time Out 1-Binnenburg 1 3-2; Oudeschild- Time Out 2 4-0; Time Out 1-Binnenburg 2 1-3; Binnenburg 1-Seaside 1-1; Time Out 1-Oudeschild 0-4; Seaside-Binnenburg 2 1-0* Rinnpnhnrn 1-Timp Dut O O-O •f winnende straatvoetbalteam ven Oudeschlld krijgt de felicitaties en een beker van burgemeester Van Rappard. De Raad van State heeft het be roep dat Texels Belang heeft aan gespannen tegen de Vereniging Natuurmonumenten over vergra- vingswerkzaamheden in natuur gebieden niet ontvankelijk verklaard. De Kroon oordeelde dat het belang van de partij niet rechtstreeks bij het besluit is be trokken. De beslissing is vooral een zware tegenvaller voor Dick Drijver. „Er is geen recht gesproken. Inhoudelijk is niets met onze kritiek gedaan." Drijver kreeg pas op de zitting in Den Haag te horen dat Texels Be lang geen partij is in deze zaak. „Terwijl het beroepsschrift er al maanden lag. Ik vind dat niet zo elegant. Zeker als je bedenkt dat in ons verkiezingsprogramma staat dat natuurontwikkelingspro jecten ongewenste aantastingen van de cultuurhistorische waarde van het landschap kunnen veroor zaken." Drijvers teleurstelling is des te gro ter, omdat hij de RvS wees op een procedurefout die Natuurmonu menten heeft gemaakt, inzake de vergravingen van De Petten. „Dat is gewoon een misser. Maar de RvS heeft er niet eens een opmer king over gemaakt." Het besluit betekent dat Natuur monumenten geen strobreed in de weg wordt gelegd bij vergraving van de natuurgebiedjes Minke- waal, de Zandkes, Ottersaat, de Oude Molenkolk en de Petten aan de oostkant van het eiland. Over de hele wereld hedden ze al opgetreden, maar zondag waren de muzikanten van het Aurelia Saxofoon Kwartet voor het eerst in hun 14-jarig bestaan te gast op Texel. In het bomvolle theater De Kiekendief op De Krim verzorgde het viertal in de succesvolle con certserie „De Muze" een concert van topklasse. Meesterlijk was ook de inbreng van de Argentijnse pianist Juan Pabo Dobal en Carel Kraayenhof met zijn bandoneon, die zelfs nog meer dan de saxo foons in het middelpunt stond. Wat de circa 250 bezoekers te ho ren kregen, is vrij uniek te noe men. De tango-improvisaties van de Argentijnse componist/bando- neonist Astor Piazolla worden maar zelden voor saxofoon be werkt. Toen de vier Nederlandse saxofonisten Piazolla enkele jaren geleden zagen optreden, raakten ze zó in vervoering dat ze besloten een heel programma aan zijn mu ziek te wijden. Piazolla reageerde enthousiast en bood aan om een nummer speciaal voor het „Aure lia" te schrijven. Hij was echter al ziek en overleed een tijdje later. "Iben de saxofonisten in Amster dam met twee Argentijnse muzi kanten in contact kwamen werd de draad weer opgepakt, wat uit mondde in een programma van ongeveer anderhalf uur en een live-cd. Met dit repertoire, getiteld „Con- trasaxeando", waren ze zondag op Texel te beluisteren. Alleen was één Argentijn (Gustavo Toker) we gens ziekte vervangen door Carel Kraayenhof, een bandoneonist die zijn speeltechniek in Argentinië zelf op hoog niveau heeft ge bracht. De bandoneon, een trek- harmonica, werd door Duitse immigranten aan het eind van de vorige eeuw in het Zuidamerikaan- se land geïntroduceerd en groeide met een zo rijke historische bete kenis voor Texel moet je behou den, restaureren en conserveren. Ondanks de negatieve berichten waarmee de positief ingestelde Teso-delegatie terugkwam uit Am sterdam, moet toch worden aan getekend dat schepen die er veel slechter bijlagen dan de Marsdiep, ook geconserveerd zijn en een museale bestemming kregen. Voorbeelden genoeg. Dus waarom niet de Marsdiep? Er is zegge en schrijven f25.000,- voor deze 70-jarige dame betaald. Als het niet-originele staal van de tankcleaninginstallatie er wordt afgehaald, gaat er misschien nog tien mille af. Voor nog geen gulden per Texelse ingezetene is dit stukje Texelse historie te koop Is dat nog te duur? Trap de Marsdiep dan de smeltkroes maar in. Is er dan geen instantie, persoon of groep fana tieke geïnteresseerden die dit be drag op tafel legt en er ervoor zorgt dat de Marsdiep terugkeert naar de plek waar ze thuishoort: Texel. Helaas heet ondergetekende geen Rockefeller of Getty maar gewoon Roy M. Helleman Oudeschild Drie eigenaren van auto's moeten hun vervoermiddel naar de sloperij brengen. De politie hield ze aan tij dens een verkeerscontrole donder dag op de Redoute en in de De Ruijterstraat. De agenten vonden dat hun voertuigen het predikaat auto niet meer verdienden. Danstheater. In De Kampanje in Den Helder treedt zondag om 15.00 uur het folkloristisch danst heater Karpaten op. Vooraf is om 13.30 uur een speciale inleiding over de cultuur van dit gebied door de artistiek leider van het ge zelschap daar uit tot hét instrument van de tanga Zondag speelden de zes muzikan ten een selectie van Piazolla's meest bekende stukken. Soms te gelijk, soms alleen het saxofoon kwartet en soms solo. Maar altijd virtuoos en perfect op elkaar in gespeeld. Het publiek stak z'n waardering niet onder stoelen of banken en beloonde hen met een staande ovatie. Met een mooie toegift namen de muzikanten af scheid van Texel. Hun eerste op treden op een waddeneiland was prima bevallen. (Foto Frons Hopman) De zes muzikanten waren perfect op elkaar Ingespeeld. Vooraan bespeelt Carel Kraayenhof de bandoneon, hót Instrument van de Argentijnse tango. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7