Meer ruimte voor familiezaak Mets „Ezelgedachte heilzaam foor Texelse samenleving" E- Mensen ZO DE AKTE IS DOOR m.DE MOTRR\<b GETEKEND,U BENT EEN VËREMIGVNG Eli NA GREËWSiDÏTCRLLUHfi.DE VFRSÈ MRRS EN HET GEDOE GROENE PLAATS MOET IK U ZEGGEN "HET WERD TOD WANT OVER HET RLGEMEE/VSTOOT 2ICI GEEN TWEE KEER RAN DE ZELFDE 6TEEN'. Luchtvaartmuseum Drogisterij naar Weverstraat Bedrijvig^;/ Wat ik zeggen wou Biggen Uitnodiging Bijjef Jutters TEXELSE^" C0URANT ijt Interactieve vereniging officieel van de grond Ezelgedachten Berlhg [Villi* kaart van Texel waarop bunkers en andere ver- Detail van een door Duitsers :el is verrijkt met een nieuwe vereniging, de „Multifunc- ele Ezelvereniging i.e.". Blijkens de oprichtingsacte met 444|tuten die woensdagmiddag werden ondertekend ten rstaan van notaris Jan Dogger, is het doel het ondersteu- van de Texelse ezelkudde van schrijver/dichter/journalist oud-verzetsman Theun de Winter (52) uit Den Burg, ar minstens zo belangrijk is het „uitdragen en in sociale m concretiseren van de ezelgedachte en het stimuleren ezelkunst en ezelcultuur". de wieg van de club stonden ist De Winter vijf andere Texe- s: de ondernemers Werner van Meer (33) en Sierd Sikma horecamedewerker Henk Klok (37), waterstaatsman p de Wijk (36) en de dranke- pert Gert Coevert (78). nogal bonte gezelschap is er pijnlijk van bewust dat het pu- k het initiatief misschien niet |ieus zal nemen en de verheven ilstellingen van de organisatie borrelpraat zal afdoen. Dat is hrijpelijk want de initiatiefne- rs hebben weliswaar zeer uit kopende culturele achter gronden, maar in enkele opzichten vertonen ze een verbluffende overeenkomst. Ze houden van een borrel en ze zijn regelmatige be zoekers van café In den Grooten Slock, waar de plannen voor de ezelvereniging zijn uitgewerkt. Ernst De persconferentie die de oprich ters woensdag na de onderteke ning hielden in datzelfde café was dan ook vooral bedoeld om duide lijk te maken dat er wel degelijk een ernstige gedachte schuilt ach ter al het ludieke dat in woord, ge schrift en daad wordt betracht. Sterker nog: de ezelvereniging zal zich ten 'aanzien van tal van vraagstukken opbouwend-kritisch opstellen en daarbij blijk geven van ezelmentaliteit. Voorzitter Theun de Wnter, die met vice voorzitter Henk Jan Klok het meest intensief met de voorbereidingen is bezig geweest, noemt dat de kern van de zaak. „Bij een ezel denkt haast iedereen aan een dom dier. Volko men ten onrechte. Een ezel is schrander, vriendelijk, verdraag zaam, onbaatzuchtig, eerlijk, so ciaal voelend maar ook principieel en anti-autoritair. Een ezel laat zich niet makkelijk intimideren of met mooie praatjes lijmen, hij is geneigd tot verzet tegen onrecht, discriminatie en onderdrukking. Als alle mensen waren zoals ezels, zou de wereld heel wat beter zijn. De ezel moet ons daarom in spireren". Ezelhoeder De Winter is zelf eigenaar van een vijftal ezels, die gewoonlijk grazen op land van Frits Langeveld aan de i oprichters bezig met de ondertekening in het notariskantoor. Van links naar rechts Werner van der Meer, Sierd Sikma. Henk Jan ©fc, notaris Jan Dogger, Theun de winter. Jaap de Wijk en Gert Coevert. Laatstgenoemde maakte van de gelegenheid gebruik om i nieuwe drank te introduceren: Ezeltje Strek je" ifk>to Harry de Graat) VERVOLG VAN PAGINA 1 [zendingen. Toen hij vorig jaar iteriaal beschikbaar stelde voor deeltentoonstelling op de mari- swerf in Den Helder stelde hij als »orwaarde: na afloop zijn de ver- [otingen voor mij. Welletjes flfijdens de opening in Den Helder liet Kalkman zich ontvallen zijn jl érzamelhobby na vijftig jaar wel- Jétjes te vinden. Een boodschap de aanwezige Texelaars niet tging. Zijn doelstelling om het ateriaal aan het eiland ter be ll schikking te stellen, paste in het I jjan van de stichting Luchtvaart- I museum Texel. Die wilde een per- Jnianente expositie over Georgiërs een documentatiecentrum. Het liegveld was tijdens de opstand n van de langst verdedigde stel- igen van de Georgiërs. 'e verzameling omvat publicaties in Engelse en Duitse auteurs, die ander licht werpen op de stand. ^e Georgiërs hebben zich willen ihabiliteren over de ruggen van Texelaars", oordeelde Kalkman leer dan vijftig jaar na dato. Uit zijn documenten blijkt dat de Ge orgiërs al vanaf de dag dat ze op Texel arriveerden van plan waren in verzet te komen. „Hun plannen Waren zelfs al bekend bij de Duitse pommandant, doordat iemand z'n iond voorbij had gepraat. Die Waarschuwing is echter niet in ht genomen." >ch toonde Kalkman wel begrip >or de opstandelingen. „Ze zaten geklemd tussen twee systemen, oor de Duitsers waren het belof- s gedaan over een zelfstandige eorgië." Volgens Kalkman sneu- 'elden tijdens de opstand 89 bur gers. Geluidsband e gebeurtenissen zijn vastgelegd et foto's. Verder schenktKalk- tian het museum videobanden, interviews met (oud)-Texelaars en 'erzetstrijders, documenten, etc. Van de hand van een collectie 'dia's zal hij een geluidsband in spreken. Deze opname wordt af- jedraaid bij de diavertoning, die >en permanent onderdeel gaat /ormen in de expositie. (alkman verbond één voorwaarde Ban de overdracht. „Mocht het uchtvaartmuseum of de Georgi sche afdeling om welke reden dan ook worden opgeheven, dat gaat de hele collectie naar de Histori sche Vereniging." Een overeen komst van die strekking ondertkenden zowel Ed de Bruijn van het luchtvaartmuseum, als Gerard van der Kooij, voorzitter van de Historische Verenigingen. Voor laatstgenoemde had Kalk man nog een presentje in petto, in de vorm van een tas vol historisch materiaal. Coördinator Gelein Jansen, coördinator van het luchtvaartmuseum en al gerui me tijd bezig met de inrichting van de hangar, toonde zich zeer inge nomen met de schenking. „De ge schiedenis is nooit afgesloten. Je hoeft maar naar de televisie te kij ken om dat te zien." Volgens Jansen heeft de ten toonstelling over de Russenoorlog een belangrijke educatieve waarde voor het eiland, die in een behoef- te voorziet. „We zijn nog niet eens geopend, maar er hebben zich al zeven klassen ingeschreven voor een rondleiding." Behalve de coördinatie van het museum, gaat Jansen ook een deel van de rondleidingen verzor gen. Op tijden dat zijn werk voor het Maritiem Museum dat in de weg staat, nemen vrijwilligers die taak over. Bij elkaar zijn dat er zo'n 25, die hard werken om het museum op tijd klaar te krijgen. Initiatiefnemer Ed de Bruijn is optimistisch gestemd. „Alleen de vorst kan voor vertraging zorgen, want dan kan de bouw van het nieuwe on derkomen van de zweefvliegclub niet doorgaan. Maar ik verwacht dat we op 1 mei kunnen openen." Naast de expositie over de Georgi sche opstand zijn er tal van andere zaken op luchtvaartgebied die het museum voor een breed publiek interessant moeten maken. Er komt een overzicht van de historie van het vliegveld, dat in 1937 werd aangelegd, evenals het vlieg kamp De Mok. Verder komt er in de 250 vierkante meter grote hal een helikopter van de luchtmacht te staan. Ook de gebeurtenissen gedurende de Tweede Wereldoor log rond het vliegveld worden in beeld gebracht en een overzicht van de toestellen die tussen '40 en '45 zijn verongelukt op en rond het eiland. Het museum onder houdt goede contacten met het Militair Luchtvaartmuseum in Soesterberg, waarmee materiaal kan worden geruild. Verder komen er maquettes van Theo Wtte en een weerstation. Bezoekers van het museum kun nen ook een rondleiding krijgen langs de nabijgelegen bunkers die nog dateren uit de oorlog. Namens het college reageerde wethouder Nel Eelman (welpijn) positief op de permanente exposi tie. „Een bijzonder waardevol ini tiatief." sterkingen zijn aangegeven. VERVOLG VAN PAGINA 1 Wim Mets met twee van zijn in het bedrijf werkzame dochters en zijn vrouw, voor de Menig Texelaar probeerde afgelo pen dagen naar binnen te gluren bij de nieuwe winkel die aan de Weverstraat werd gemaakt. Een deel van het oude Aldi-pand is in vijf dagen omgetoverd tot een rui me, sfeervolle zaak. Daarmee heeft het familiebedrijf van Wim Mets eindelijk de broodnodige ruimte gekregen. Gisteren was de opening. De drogisterij van Wm Mets vormt een begrip op Texel. In 1963 werd in de Dorpsstraat van De Koog de eerste vestiging geopend. Je moet met je tijd meegaan, van daar dat in 1971 en in 1975 ver bouwingen werden doorgevoerd om deze zaak te moderniseren. In 1985 haalde dochter Jolanda haar drogisterijpapieren en werd de oude winkel van Van der Slikke in de Parkstraat te Den Burg over genomen. Mets bleef met zijn tijd meegaan: in 1988 werd zijn zaak in De Koog opnieuw gemoderni seerd en de Parkstraatvestiging volgde in 1991. Kinderwagens Het probleem van de winkel in Den Burg was altijd het gebrek aan ruimte. „Vooral moeders met kinderwagens liepen vast. En dat is toch juist een doelgroep voor ons", verklaart de ondernemer. De kans deed zich voor een geheel nieuwe zaak in de Weverstraat te maken. „Dat loste in één klap al onze problemen op." De overgang van de ene straat naar de andere verliep hectisch. Met man en macht werd gewerkt om de verbouwing op tijd af te ronden en de winkel in te richten. De drogisterij van Mets in de We verstraat heeft een contract met inkooporganisatie DIO. „In de Parkstraat hadden we DA. Daar zijn we vanaf gestapt omdat we teveel in een keurslijf werden ge drongen. Nu zijn we qua inkoop en acties veel vrijer." Babyhoek Mets biedt een allround-drogisterij assortiment. „Ik heb geen echte specialiteit. We willen een laag drempelige open zaak zijn, niet met een al te luxe uitstraling, want dat schrikt af. We hebben die duurdere artikelen wel, maar die staan achterin de zaak. Het huismerk van de DIO is echter goed en goed betaalbaar voor iedereen." De drogist voert wel een uitgebreid assortiment home- opatische middelen en voedings supplementen. „Ik heb speciaal iemand aangenomen die daarvan erg veel verstand heeft, zodat de klanten goed geïnformeerd wor den. Verder reageren we op vra gen van klanten. Rebben we iets niet, dan zorgen we dat het er komt.' In tegenstelling tot de vorige ruim te, is nu ook een flinke hoek inge ruimd met babyspullen. Moeders kunnen rustig rondneuzen, want voor de kinderen is er een speel hoek met een televisie, die auto matisch begint als er kinderen voor plaatsnemen. Dochter Gon- nie is schoonheidsspecialiste en heeft een fraaie werkruimte in het nieuwe bedrijf. Daarnaast is er een kamer voor de zonnebank Afbouwen Drogisterij Mets is een echte fami liezaak. Vader Wim (55) is echter niet van plan een stapje terug te doen. „De eerste vijf jaar althans niet. Daarna zien we wel. Mis schien heel langzaam afbouwen." fraaie nieuwe gevel van de winkel. (Foto Tessa de Graaft) l'rv-\T-n t-jn Irtrn Hm:rn >rnm»\.,rJr-bjkSr-.J un Jr Beste Kees Jaap, Toen ik vrijdag de krant las, vroeg ik mij af: hoe krijg jij je winkel leeg als er een schoolreisje binnen staat? Zeg je dan: „Ik verzoek alle biggen vriendelijk naar buiten te gaan". Ik neem aan van niet. Maar waarom je je in de krant dan wel zo uitdrukt is mij een raadsel- Naar mijn idee wordt er al genoeg gediscrimineerd doordat mensen niet nadenken over de manier waarop zij zich uitspreken. Ik vind het belangrijk daar toch alert op te blijven. Laten we elkaar toch voor al respecteren ook al ben je (zo zwart als) een Turk of (zo dom als) een big... Verbeter de wereld, begin bij je zelf! Denk na bij wat je zegt. En voor de duidelijkheid: deze bood schap geldt voor ons allemaal! Sjakkeliene Klaassen, Den Burg De inrichting van de zaak werd verzorgd door Balt vander Made uit Hilvarenbeek, die al drie keer eerder een dergelijk project voor Mets regelde. Overige bedrijven die medewerking verleenden zijn IBS, Schoo, Graaf Schilders De Cocksdorp, Dirk Oudendag, Aan nemer Drijver, Oele en Oosterhof. (ADVERTENTIE) Langs deze weg nodigen wij alle collega's, vrienden en bekenden uit om met ons een borrel te drinken op de opening van ons restaurant Dinsdag 6 februari a s. tussen 15.00 en 23.00 uur in de Gravenstraat op nr. 16. Dagelijks geopend v.a. 11.00 uur. Keuken sluit om 23.00 uur. Jef Schuur Peter Boonstra Schilderweg, maar nu in verband met de genadeloze winterkou zijn ondergebracht in een garage van de familie Klok in De Koog. De nieuwe vereniging is zeker niet be doeld om deze hobby van De Win ter te financieren, maar er wordt vanuit gegaan dat de leden zich zo tot ezels aangetrokken voelen dat ze er iets voor willen doen: af en toe voeren of de stront opruimen als de eigenaar om beroeps- of ge zondheidsredenen daartoe niet in staat is. Proeflokaal Het idee om een ezelvereniging op te richten ontstond 2,5 jaar gele den tijdens een gesprek dat de Winter had met Gert Coevert in diens proeflokaal in Den Hoorn. Henk Jan klok raakte erbij betrok ken toen hij assisteerde bij het ex poseren van de ezels van De Winter op de „Dag van het Dier" van de folklorestichting. Door een paar uur met de dieren om te gaan werd hij gegrepen door hun karak teristieke gedrag. „Toen heb ik het Licht gezien", aldus Klok, die woensdagmiddag in de Groote Slock beschuit met muisjes uit deelde ter gelegenheid van de ge boorte van de club. De andere bestuursleden meldden zich nadien spontaan of lieten zich makkelijk werven. Hun nogal uit eenlopende achtergrond en know how geeft extra kracht aan het multi-functionele karakter van de vereniging, zo menen zijzelf. Inschrijving Hoewel het werven van leden nog maar net is begonnen, hadden zich gistermiddag al 41 personen ingeschreven. Zaterdag wordt in De Groote Slock zelfs een speciale inschrijfmiddag gehouden. Gega digden kunnen daar tussen 16.30 en 18.30 uur terecht. Ze worden altijd als lid toegelaten want ballo tage is strijdig met het anti- discrimrnerende karakter van de organisatie. Leden betalen jaarlijks f38,50 contributie. „Maar de meesten geven vijf tientjes", aldus vice-voorzitter Klok. Dat geld, be heerd door penningmeester Siep Sikma, is nodig voor vergaderin gen, drukwerk, publicaties en we tenschappelijk onderzoek. Voor zover het in de doelstellingen past zal de club af en toe iets doen voor zaken van charitatieve aard in de hoop daarmee goodwill te kwe ken. Een van de eerste besluiten was om het schoolgeld te betalen van een arm papoea-kind in Nieuw-Guinea. Locale, provinciale en landelijke overheden kunnen erop rekenen dat de Ezelvereniging critisch zal reageren op structuur-, streek-, bestemmings- en andere plannen. Het is zelfs niet uitgesloten dat de vereniging zich ontwikkelt tot een ontstaan. In de onderhandelingen is er op gewezen dat de wijziging van beleid op democratische wijze tot stand is gekomen. Via de stuurgroep van het Maritiem en Jutters Museum houden de jutters zijdelings invloed. De jutters vinden dat echter onvol doende en wijzen op de uit gangspunten die bij de oprichting van de Stichting Jutters Museum werden gehanteerd. Na de privati sering van de STM en door het op stellen van nieuwe beleidsplannen is de eigen identiteit van de SJM in de knel geraakt, zo voelen de jut ters het. Politiek Sinds het gesprek op 8 januari volgden enkele briefwisselingen. Ook werd fractievoorzitter Dick Drijver van Texels Belang, die zich sterk maakte voor een financiële oplossing van het conflict via het bezoekersdubbeltje, over de stand van zaken ingelicht. Deze week zijn de drie wethouders vertrou welijk op de hoogte gebracht van het voornemen om de samenwer king te beëindigen. Het SJM- bestuur vindt dat ze er alles aan heeft gedaan om naar een oplos sing te zoeken in plaats van de kop in de wind te gooien. De jutters hopen nu dat de Texelse politiek alsnog wil openstaan voor een „eigen" juttersmuseum op een an dere lokatie. Evelien van Wijk (30) uit Den Burg is 26 januari afgestudeerd aan de Vrije Universiteit te Amsterdam voor de studie Sociale Psycholo gie. Ze heeft onderzoek gedaan naar het ziekteverzuim bij docen ten in Amsterdam. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 plaatselijke politieke stroming, die op een geheel eigen wijze een bij drage zal leveren aan de democra tische besluitvorming, zodat de poluitiek een stuk leuker zal wor den. Bij voorbaat staat vast dat de organisatie zich zal bedienen van de modernste communicatiemid delen. Via Internet worden wereld wijd clubs met vergelijkbare doelstelling geconsulteerd. Het „i.a." achter de verenigingsnaam geeft niet alleen het geluid aan dat een ezel maakt, maar het betekent ook „interactief". Hoe de vereni ging in de praktijk zal functioneren zal overigens helemaal afhangen van de leden, die zich volgens De Winter wel door de ezelgedachte moeten laten leiden. Ze zullen zich binnenkort uitspreken als de eer ste algemene vergadering wordt gehouden. De oprichters geven desgevraagd toe dat het gezelligheidselement waarschijnlijk een veel belangrijker rol zal spelen dan uit de statuten is op te maken. De Winter: „Dat hin dert toch niet? Een ezel is ook maar een mens".

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5