Praten over structuur; invulling komt later" Gele ambulance over een week „wagen 1" Lions Club verdeelde opbrengst veiling Jook Nauta over zijn herstelplan: Veel meer vermogen dan voorganger TEXELSE p COURANT S; Bedrijvig/^%7 Bruidsshow in partycentrum Cursussen van Hondenclub (ORT Texels Strandexploitante moet parkeerplaats alsnog ontruimen Clubhouse in Time Out Jeugddisco in 't Skiltje VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 plannen die Jook Nauta heeft laten maken voor een ngenamer centrum van Den Burg geven alleen een struc- >ek aan- Het zÜn grote lijnen, geen details. De initiatiefne- g. rr er moest daar dinsdagavond herhaaldelijk aan wetelrinneren, toen hij tijdens een door de dorpscommissie organiseerde openbare bijeenkomst toelichting gaf en agen beantwoordde. er a 3S Te ontvt pt v in. b vragen hadden bijna allemaal trekking op details, maar die eten nog worden bedacht en levuld. Hoe groot de diverse bouwen zullen worden, waar precies zullen staan, welke icties ze zullen krijgen en hoe t gaat met de parkeergarages Dnder - het moet allemaal nog Drden uitgemaakt. Zelfs de om- ng van de nieuwe Groene- aats, een heikel punt, staat nog et helemaal vast. Misschien jft er toch wel meer over dan t bescheiden pleintje dat nu op tekeningen en de maquette is zien. Voor de informatieavond bleek be hoorlijke belangstelling te bestaan, ook van de kant van de lokale poli tiek. Fundamentele kritiek op de voorgestelde nieuwe structuur van het dorpscentrum was er wei nig. Vraagtekens werden slechts gezet bij de invulling van het plan. Zoals hij de afgelopen maanden vaker voor allerlei gezelschappen heeft gedaan, legde Nauta aan de hand van overheadprojecties uit wat er aan het huidige centrum niet deugt, vooral als gevolg van het verdwijnen van gebouwen aan het eind van de oorlog en in het begin van de zestiger jaren toen het raadhuis werd gebouwd en het Raaksje verdween. Er ontston den „grote vormeloze ruimten zon der samenhang en structuur" oftewel: de knusse beslotenheid was weg. Het kan weer goedko- men door het creëren van kleinere ruimten en logische routes. Ge bouwen zullen daarom moeten verrijzen op de hoek Elemert- Warmoesstraat, de Groeneplaats en in het park direct achter het raadhuis (waarbij de huidige ach terkant van het raadhuis in voor kant verandert) en langs de kerkhofmuur. Doorbraak Spraakmakend onderdeel van de voorgenomen structuurverbete ring is een doorgang dwars door het raadhuis, zodat een looproute tussen Vismarkt en park ontstaat. Dat laatste riep kritiek op van Fridt Blanken. Het leek hem ingrijpend en onpraktisch. Een doorgang naar het park zou ook om het raadhuis gemaakt kunnen worden door het wegslopen van de „puist" die nu de ingang van Grand Café de Kelder vormt. Ver der had Blanken moeite met het verdwijnen van de Groeneplaats als ruim plein voor evenementen en vreesde hij dat door de daar ge plande bebouwing het zicht op hotel De Lindeboom zal verdwij nen. Strijdig met het streven om meer beslotenheid te bieden leek hem het voornemen om de Burg wal aan de Parkzijde onbebouwd te laten. Over dat laatste zei Nauta uit dat door bebouwing aan de Burgwal de achterkanten van huizen op het park zullen uitkomen, terwijl het de bedoeling is alle gebouwen zo veel mogelijk een gezicht néér het park te geven waardoor deze tuin eindelijk een levendige en genoeg lijke verblijfplaats wordt. Wat dat betreft komt het goed uit dat de PTT van plan is zijn postdistributie te verplaatsen naar een bedrijven terrein, zodat het postkantoor een soort winkel wordt en de parke rende en af- en aanrijdende postauto's dus uit beeld zijn. Oosterhof heeft al laten blijken zijn meubelzaak te willen verbouwen zodat deze ook aan de Parkzijde etalages krijgt. Desgevraagd liet Nauta weten dat wat hem betreft alleen Texelse be drijven de gelegenheid moeten krijgen voor vestiging in de gebou wen die op de Groeneplaats en omgeving zullen verrijzen. Enkele toehoorders betwijfelden of het ju ridisch of praktisch mogelijk is om ondernemers van elders te weren, maar volgens Nauta kan zoiets heel goed worden geregeld. Ook kunnen voorwaarden worden gesteld wat betreft omvang, bran che en diversiteit. In dit geval komt het goed uit dat de meeste in het geding zijnde grond in gemeente handen is, zodat die politiek kan uitmaken welke voorwaarden zul len gelden. Nauta erkende dat het verdwijnen van de Groeneplaats als ruim plein met zich meebrengt dat hier geen grote evenementen in de huidige vorm meer kunnen worden gehou den. Een minder „uitbundige" be bouwing op het plein is echter ook mogelijk zonder de structuur van het plan aan te tasten. Verder is het een kwestie van afwegen. Als sommige dingen niet meer kun nen, staat daar mogelijk genoeg voordeel tegenover. Het woord „herstel" moet dan ook niet te let terlijk worden genomen. Het is ze ker niet de bedoeling om de situatie van voor de oorlog terug te krijgen, als dat als zou kunnen. De Texelse ideeënberater Ruud Ka- luche zag iets in uitvoering en ex ploitatie van het plan door Texelaars tezamen. Ze zouden er een speciale organisatie voor in het leven kunnen roepen met als doel de baten op het eiland te hou den. Nauta zei niets liever te wen sen „Als wij dat willen, gebeurt het". Nu al staat vast dat'de ge meente geen geld steekt in het project, althans het mag de ge meente per saldo niets kosten. Nauta gaf grif toe dat met de uit voering van het herstelplan miljoe nen gemoeid zullen zijn, maar er zullen genoeg baten tegenover staan. Texelse ondernemers die gebruik willen maken van de hier beschikbaar komende bedrijfs ruimte zullen voor gangbare prij zen aan de bak kunnen. De stelling dat er in Den Burg geen behoefte is aan extra winkelruimte, werd door Nauta gerelativeerd. De 750 m2 vloeroppervlakte die beschik baar zou kunnen komen is maar 5% van het totaal en er bestaat wel degelijk belangstelling voor vestiging in het centrum. Archeologie Archeoloog Govert van Noort her innerde eraan dat een groot deel van het centrumgebied van Den Burg is aangewezen als archeolo gisch monument. Daar kun je niet zomaar gaan graven en bouwen. Andere toehoorders konden zich moeilijk voorstellen dat onder de geplande huizen in het park en op de hoek Elemert-Warmoesstraat parkeergarages kunnen worden gemaakt, zonder dat dit leidt tot „blinde" en dus ongezellige gevels op de begane grond. Volgens nau ta was dat een misvatting. „Van dat parkeren zie je van buiten niets". Van het ondergrondse par keren moet men zich geen al te grote voorstelling maken. Het gaat om nog geen zeventig parkeer plaatsen, weinig meer dan het aantal auto's dat nu al in het ge bied kan worden neergezet. Maar ook deze garages vormen een la ter in te vullen detail en staan dus nog niet ter discussie. Vanuit de zaal werd ook gewezen op de in voorbereiding en in gang gezette bouwactiviteiten van Ra- bo en ING op de Groeneplaats. Passen die bankgebouwen straks in de nagestreefde „knusheid"? Wat betreft de Rabo was Nauta daar niet bang voor. Deze bank wordt straks een stuk levendiger en zal ogen als een winkel. Hope lijk zal dat ook met de ING-bank het geval zijn egenwoordigers van de gesteunde organisaties poseren met de zojuist ontvangen cheques IFoto Louise van der Sluisl m aantal enthousiaste Texelse idernemers houden in samen werking met bruidshuis Esmeral- la uit Schagen een exclusieve iruidsshow op Texel. Dit gebeurt ndag 25 februari in Partycen- Calluna te De Koog. apmannequins zullen meer dan 0 bruidstoiletten showen met bij- assende lingerie. Natuurlijk ont reken ook de dressmannen met ostuums voor de heren niet en is r ook gedacht aan de kleding oor de bruidskinderen en tuidsmoeders. De show kent de odige verrassingen, lijna iedere branche die iets met rouwen te maken heeft, is met """Jen stand vertegenwoordigd in ialluna. Bezoekers worden stijlvol drionthaald door bloemisterij Bert 'an der Wal, juwelier Martin Tromp, woonwinkel De Wever, ianketbakkerij Ofrein, fotografie imon Smit, Drukkerij Langeveld de Rooy, zanger Kees Klaassen, luud Boom Catering Service, leisburo Texel Holland Internatio- atü ral, meubelmakerij Tromp en ing schoonheidssalon Thalassa. Ier Ook aan het vervoer van toekom- i b stige bruidsparen is gedacht: bij en de ingang van het Partycentrum ikr zullen enkele trouwauto's op- ;e' gesteld worden. Er worden twee shows gegeven: 's morgens om 11.00 uur en 's niddags om 14.30 uur. Toegangs kaarten a fl. 15,- per persoon zijn vanaf 1 februari verkrijgbaar bij De 'Vever, Weverstraat 36 Den Burg. Hondenclub Texel start weer met gedrags- en gehoorzaamheidscur- sussen. Woensdag is er een infor matieavond waarop tevens kan worden ingeschreven. De bijeen komst is in het clubgebouw van de HCT aan de Haffelderweg, aan vang 19.30 uur. Zowel ras- als niet-rashonden zijn welkom. Er zijn opleidingen voor puppy's, jonge honden, gevorder de honden, behendigheid, flyball of honden met gedragsproblemen. Nieuw is de jachtcursus die in april van start gaat. Alle cursussen worden verzorgd door instructeurs die onder andere zijn opgeleid aan het Martin Gaus Instituut. Inlichtingen via Marion Zijm, telefoon 314205. De Lions Club Texel heeft de op brengst van de boedelveiling 1995 verdeeld onder zes goede doelen. Van het totaal beschikba re bedrag (f30.000,-) ging f10.000,- naar het Tesselhuus, f8000,- naar de Stichting Oog kamp Himalaya, f1250,- naar de gehandicaptenafdeling van de ju doclub Shima, f1250,- naar het Paardrijden voor Gehandicapten, f6625,- naar de Stichting Vakan- tiezorg Texel en f2000,- naar de actie „Stuur 'n Papoea naar school". De cheques werden gisteravond overhandigd in „Bosch en Zee", voorafgaand aan de vergadering van de Lions Club die daar werd gehouden. Kees Duin, dit jaar voorzitter van de fondsverdelingscommissie, zei dat zijn club veel respect heeft voor de mensen van de genoemde organisaties, die veel vrije tijd in hun projekt steken en daar jaar in jaar uit mee doorgaan. Oud-notaris Hans Boswijk van de Stichting Texelvakantie gehandi capten nog even in herinnering waaraan het geld wordt besteed: acht gratis vakanties van een week in het Tesselhuus voor jon gelui die lijden aan de ziekte van Duchenne een vorm van spier dystrofie. Mede dank zij de hulp van vrijwilligers en het mooie weer zijn deze „adoptieweken" ook het afgelopen seizoen weer een groot succes geweest. Menno Hofmann nam de cheque in ontvangt omdat voorzitter Kees Graaf ziek is. Oogkamp A. Hemelaar uit Bloemendaal ver telde in kort bestek iets over de activiteit van de Stichting Oog kamp Himalaya. Begonnen met primitieve „oogkampen" in Nepal waarbij in tenten oogoperaties werden uitgevoerd, is nu een structurele organisatie ontstaan, dat een echt ziekenhuis exploi teert en inmiddels zijn vleugels heeft uitgeslagen naar Sikkim (In dia) en Tibet. In de loop der jaren heeft de organisatie niet minder dan 10.000 oogoperaties uitge voerd. Het bedrag van f8000,- werd dankbaar in ontvangst geno men door dokter Van Waveren, pi onier en medegrondlegger van de Stichting. Dick Schermer, voorzitter van de judovereniging Shima, was ook blij met de bijdrage voor gehandicap tenjudo. Het geld komt goed van pas want de afdeling staat voor extra kosten in verband met ver huizing naar de Sportschool Texel. De gehandicapten beoefenen de judosport met veel enthousiasme, begeleid door vrijwilligers waaron der de familie De Vries. Ook voor het Paardrijden voor Ge handicapten komt het geld als ge roepen. Joop Noom vertelde dat de gehandicapten niet meer kun nen beschikken over de pony's van met-gehandicapte leden en nu gebruik maken van de faciliteiten in de manege van W. van der Linde in De Cocksdorp. Dat kan natuur lijk niet voor niets en het is onmo gelijk om alle kosten op de kinderen te verhalen. Het geld dat Ineke van Koeveringe van de Stichting Vakantiezorg Texel in ontvangst nam, is bestemd voor de aankoop van twee „strandmobielen", een soort rolstoelen die bruikbaar zijn in mul zand. De organisatie heeft bij vier strandslagen dergelijke stoelen geïnstalleerd. Voorzitter Harry de Graaf van de Stichting Nieuw-Guinea was was blij dat de Lions ook dit jaar weer aan zijn Papoea's hadden gedacht. Er is meer geld nodig omdat leer lingen doorstromen naar hoger en duurder (beroeps)onderwijs. Het geeft veel voldoening als jongens en meisjes dank zij de opleiding een baan vinden en inkomen ver werven, waarmee ze niet alleen zichzelf maar ook familieleden helpen. Maaier. De gemeente wil een nieuwe gazonmaaier aanschaffen. Deze kost f90.000,-. De raads commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid buigt zich over het plan. Statistiek. Het Centraal Bureau voor de Statistieken (CBS) betrekt voortaan electronisch gegevens van Gemeente Texel. Dit betreft in formatie die voor statistieken wor den gebruikt, geen privacy-gege- vens van inwoners. Vergadering. De dorpscommis sie van De Waal vergadert op dins dag 6 februari om 19.30 uur met het college van b en w. Dat ge beurt in dorpshuis De Wielewaal. Nog een week en dan kunnen Texelse patiënten worden ver voerd met de nieuwe gele zieken wagen van Ambulancedienst Texel. Dinsdag werd de Mercedes E-280 door importeur A.J. Smeenk uit Roermond in Den Burg aan eigenaar Paul Smidt overgedragen. Naast de kleur is de opvallendste verandering dat de nieuwe ambulance over een krachtige benzine- in plaats van dieselmotor beschikt en daardoor sneller ter plaatse kan zijn. Een ander belangrijk verschil met de uit 1987 daterende Mercedes 250-D die nu wordt vervangen, is dat er voortaan één liggende pa tiënt kan worden vervoerd. Tot dusver was er achterin ruimte voor twee brancards. Wél bevindt zich in de nieuwe ambulance een stoel voor een zittende patiënt. Aanleiding voor deze verandering is dat Smidt de ambulance niet volledig nieuw heeft laten bou wen, maar dat deze al klaar stond. Snel bestellen leverde hem een prijsvoordeel op. Toen bleek dat er maar één ligplaats was, zette Smidt de voor- en nadelen daar van op een rijtje. „Twee liggende patiënten tegelijk komt maar hoogst zelden voor. Niemand hier kon zich herinneren wanneer dat voor het laatst is gebeurd. Maar het kén natuurlijk wel. In dat geval sturen we er twee ambulances heen. Bovendien blijkt dat ook in Den Helder alleen ambulances Strandexploitante Eva Kreutzgra- be moet alsnog de strandhuisjes en containers van de parkeer plaats bij paal 12 verwijderen. De Alkmaarse rechtbank besliste gisteren dat Staatsbosbeheer te recht een kort geding tegen haar heeft aangespannen. Op straffe van een dwangsom van f1.000,- moet ze haar spullen binnen twee weken opruimen. Staatsbosbeheer moet als eigena resse vrij over het parkeerterrein kunnen beschikken en hoeft als zij dat niet wil geen gebruik door der den te dulden, aldus de rechter. Hij heeft er begrip voor dat mevrouw Kreutzgrabe rekent op de moge lijkheid om het parkeerterrein te mogen gebruiken. Maar ze heeft de rechter er niet van kunnen overtuigen dat ze een langdurige gebruiksovereenkomst heeft. Uit het overlegde materiaal blijkt dat een overeenkomst voor een be perkte termijn was aangegaan. Staatsbosbeheer heeft tot de zo mer van 1995 toegestaan dat me vrouw Kreutzgrabe haar spullen op het parkeerterrein bewaarde. Maar haar is ook meerdere malen te kennen gegeven dat ze na de zomer van '95 naar paal 15 moest uitwijken, zoals ook de andere ge bruikers deden. Volgens de recht bank gebruikte ze het terrein dus onrechtmatig. Als ze haar spullen niet binnen twee weken heeft ver wijderd, mag Staatsbosbeheer het terrein op haar kosten ontruimen. voor één liggende patiënt rijden. Wettelijk voldoen we aan alle nor men." Pluspunt is dat het verpleegkundig personeel aan boord méér wer kruimte heeft. „Met twee liggende patiënten is er geen behande lingsmogelijkheid", verduidelijkt Smidt. In vergelijking met vroeger is ook sprake van een andere aan pak. Nu wordt een patiënt eerst gestabiliseerd in plaats van zo snel mogelijk ingeladen en met een „noodvaart" naar het ziekenhuis gereden. Een goede werkruimte is daarom noodzakelijk. Snelheid Uiteraard blijft snelheid van groot belang. Ambulances moeten vol gens de wet binnen vijftien minu ten op de plaats van een ongeval kunnen zijn. Voor de nieuwe „wa gen 1" zal dat geen probleem zijn. De benzinemotor levert met 194 pk veel meer vermogen dan de dieselmotor van z'n voorganger, die tot 95 pk kwam. Tijdens een proefrit dinsdagmiddag bleek hoe snel de wagen optrekt naar circa 160 km/u, en dat is nog niet eens de topsnelheid (195 km/u). „Eigenlijk heeft deze wagen teveel vermogen voor gebruik op Texel", stelt Paul Smidt. Als het aan hem ligt, zal de volgende ziekenwagen weer voorzien zijn van een diesel motor. Momenteel werkt Merce des aan een nieuw type, waarvoor drie geselecteerde carosseriebou- wers een opbouw mogen ontwik kelen. Het ziet er naar uit dat deze mo dellen een verbeterde dieselmotor met turbo hebben. De presentatie vindt plaats in oktober. Smidt zal zich dan oriënteren op een vervan ger voor de tweede ambulance, die is aangeschaft in 1989 en vol gens planning na acht jaar mag worden vervangen. Of dat ge beurt, is echter mede afhankelijk van het ziekenfonds, Univé, waar van toestemming nodig is. Primeur Maar nu eerst de gele. Ambulan cedienst Texel heeft er een pri meur in Noordholland mee. Het is even wennen, maar volgens im porteur Smeenk heeft deze kleur een hoge attentiewaarde. „Bij slecht weer, zoals mist en sneeuwval, valt het geel nog goed op, zo blijkt uit testen die in Skan- dinavië zijn gehouden." Dankzij de contour-stnping springt de wagen nog beter in het oog: de reflecte rende strepen zorgen dat de hele omtrek van de ambulance in het donker oplicht. Een ander voordeel van de gele kleur is dat verwarring met de poli tiewagens wordt voorkomen. De nieuwe blauw-oranje „striping" lijkt sterk op die van de politie, die in witte auto's rondrijdt. „In de grote steden gebeurt het wel eens dat ambulancepersoneel voor de politie wordt aangezien en klap pen krijgt. Met een andere kleur wagen maak je het onderscheid duidelijker", aldus Smidt. Verbeteringen Qua interieur verschilt de gele am bulance verder niet veel met z'n witte voorganger. Hier en daar zijn kleine verbeteringen aangebracht. Zo hebben de kastjes aan de wand kunststof kleppen in plaats van schuiframen die tijdens de rit nog wel eens heen en weer plachten te glijden. Ook is de handgreep van de achterdeur -met electromagne- tische sluiting- verbeterd, evenals de airconditioning achterin. Verder is er een extra portier voor een va cuüm matras of spalken. Het zwaailicht heeft plaats gemaakt voor een signaalbalk over de hele breedte van het dak. Aan de zij kant bevindt zich een sterke lamp waarmee huisnummers kunnen worden afgelezen. De naam „Texel" ontbreekt nog, maar Smidt heeft een sticker met logo al klaar. Op het dak komt nog het nummer van de ambulance, zodat deze vanuit de lucht voor de trau mahelikopter herkenbaar is. De heer Smeenk van Nedam Roer mond, importeur voor Miesen Am bulances uit Bonn, spreekt van de „Cadillac onder de ambulances". Ten opzichte van de standaard uitvoering had de Texelse ambu lancedienst, waarmee Nedam al sinds de jaren zestig zaken doet, een lijstje met wensen. Belangrijk ste aanpassing betreft het mat glas en een rolgordijntje. Smidt: „Normaal zijn de ruiten maar voor de helft matglas. Maar wij doen heleméél, vooral tegen pot- tekijkers op de boot." De nu acht jaar oude Mercedes gaat -zodra de gele ambulance in gebruik is- naar Marokko, waar hij dienst zal doen in een kleine plaats. Vrijdag mixt Peter Beers clubhou se in Time Out. Hij draait twee sets tussen 20.00 en 23.00 uur. Peter mixt zelf zijn muziek, die hij omschrijft als clubhouse, trends of underworld (tot 150 beats per mi nuut). Hij heeft zijn inspiratie op gedaan in Amsterdamse dans zalen als The Escape, Marcanti en Roxy. Zijn ervaring is dat ook men sen met een hekel aan house zijn muziek prettig vinden. Het is dan ook geen hardcore of metal. Wel is het heel dansbaar Wie dit niet kan volgen, kan beter eerst luisteren naar Peters programma „After Eight", elke donderdagavond van 20.00 tot 21.00 uur op Radio Texel. Als het mixen in Time Out bevalt, komt hij weer op vrijdag 10 en vrijdag 17 februari. In dorpshuis 't Skiltje wordt zater dag voor de tweede keer een disco-avond gehouden voor jeugd van 12 tot en met 15 jaar. De vori ge avond sloeg erg aan. Er is zelfs weer spontaan een jeugdclub in oprichting. De disco is voorzien van een lichtshow en een bekende discjoc- key draait de muziek. Wie niet van dansen houdt kan zich uitleven met tafeltennissen of kaarten. De bijeenkomst begint om 20.30 uur, entree is gratis. Er worden geen al coholische dranken geschonken. Zondag zijn op TV Texel de televisie-opnamen te zien die zijn gemaakt tijdens de eerste disco avond, waarbij ook interviews zijn gemaakt met jeugdige bezoekers. Aanvang 10.30 uur. Paul Smidt parkeerde de nieuwe ambulance tijdens een proefrit dinsdagmiddag even op de haven van Oudeschild. De opvallende gele wagen trok meteen veel bekijks (Foto Frans Hopman

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7