Dertig overwinningen voor hardlooptalent u Sp°rt lienke Eilander: „Lopen is gewoon leuk" Nel Bruining schaatst persoonlijk record Wheelers en triathleten combineren evenement Alternatieve Elfstedentocht: TEXELSE^ couRANT Schaatswedstrijden Hidde de Vries offert judotitel op aan clubbelang Weer winst voor Mareis dames Beumkes en Rovers bowlingkampioen Tevoko 1 gelooft weer in zichzelf ^SJooTzet Subsidie voor energiezuinige straatlantaarns Tevoko Om te onthouden Wittes domineren klaverjasstrijd Eilandcompetitie volleybal ij bi VRIJDAG 2 FEBRUARI 1996 hetl fpnke Eilander:...ik denk wel dat mijn ouders trots op me zijn... een bleek gezicht zit ze op de bank. „Een virusje", nipompelt ze. Zondag had de 13-jarige Nienke Eilander daar jog geen last van. Voor de dertigste keer won ze de trim- Jpp van Atletiek Vereniging Texel. Een gesprekje met een Aanstormend talent. _fo'n anderhalf jaar geleden meld- He Nienke Eilander zich bij AVT. Ze ^Jlde looptrainingen volgen. „Dat ^gjek me altijd al erg leuk. Maar we ^bonden eerst in De Cocksdorp. Tc heb ook een pony, waarmee we s al twee keer per week naar Den n èurg reden voor training. Een der- wde keer werd mijn ouders te gek." bHet gezin verhuisde naar de boer- Tifderij Arcadia aan de Schilderweg en Nienke mocht lopen. Waarom —gewacht tot ze naar ATV kon? „Ik wilde in een groep meetrainen. Zo maar wat in je eentje lopen is niets aan. Bovendien heb je dan de kans it je dingen fout doet. Wat een lens fout kan doen bij lopen? Een jleboel kleine dingen. Je ene arm lj?eer meezwaaien dan je andere. iFoto Tessa de Graaft wel warm", meldt Nienke, die 's zomers en in de vakantie nog wel eens in haar eentje een rondje ex tra traint. De eerste drie kwartier van de AVT-bijeenkomst worden besteed aan het lopen, daarna wordt nog Of een verkeerde pasgrootte." Tactiek De trainingen bevielen Nienke goed. Al na enkele weken startte ze in de eerste wedstrijd. Een bos- cross. Het ging gelijk goed. Tactiek deed ze niet aan. „Ik ben gewoon keihard gaan lopen, van het begin tot het eind", giechelt ze. Momenteel wordt ze getraind door Michel Gomez. „Zo'n drie uur in de week. Vrijdag binnen en maandag buiten. Hartstikke zwaar, maar erg leuk. Koud? Welnee, je loopt jezelf enige aandacht gegeven aan vijf- kamponderdelen als kogelstoten en speerwerpen. „Een rémp", ver zucht Nienke. „Ik kan daar niets van. Alleen hordenlopen vind ik nog wel aardig, maar dat heeft na tuurlijk weer met lopen te maken." De triathlonsport vindt ze mooi, maar niet iets voor zichzelf. „Ik kan namelijk niet zwemmen. Nou ja, niet dat ik zink, maar niet hérd zwemmen", bekent ze. Ook paardrijden De frêle scholiere denkt dat haar Texelse schaatsbanen verke- jen weer in goede conditie. Voor Ie tweede keer deze winter wor- len een serie wedstrijden georga- Iseerd, in de sterke verwachting fat ze nu wel allemaal door kun- ïen gaan. je Texelse kampioenschappen órtebaan zijn vrijdag in De Koog. [jschrijven kan vanaf 18.30 uur, fe eerste start is om 19.00 uur. ïeelname staat open voor junio- Bn jongens en meisjes van 14 tot In met 16 jaar en senioren dames heren. s)p de Roggesloot van De Cocks- iorp wordt zondag het Texels Judoka Hidde de Vries (17) heeft rich na het bereiken van de halve jiiale tijdens het Open Rotter damse Kampioenschap uit het toernooi teruggetrokken. De Texelaar hechtte meer aan het be lang van zijn judoclub Dun Hong. die op dezelfde avond moest aan treden in de Westfriese competi tie De Oudeschilder bereikte in de zwaarste gewichtsklasse vrij ge- iakkelijk de halve finale. De derde laats was zeker gesteld. Omdat halve finales pas 's avonds laat erden gehouden, reisde hij voor- idig af naar Purmerend. Zijn team haalde voldoende punten om Ich te verzekeren van een voorlo- ige tweede, plaats in de com- titie. lus Maaike de Vries haalde zon- ag een fraaie derde plaats tijdens n sterk bezet damestoernooi ®n judoclub Hikari. Van de vijf artijen wist Maaike er drie dik in aar voordeel af te sluiten. Een artij verloor ze door een dubieuze eslissing van de scheidsrechter, rlleen in de partij tegen clubge- oot Anneke Tanja moest de 19-jarige judoka uit Oudeschild vo- it gaan. Na een enerverende par- Ij waarin door beide judoka's erd gescoord, trok De Vries aan let kortste eind. Tanja werd kam- lioen. kampioenschap langebaan verre den. Inschrijven vanaf 10.30 uur, starten om 11.00 uur. Er wordt gestreden op de 500, 1000, 1500 en 3000 meter. Ook deze wed strijd staat open voor bovenge noemde leeftijden, de afstanden die kunnen worden gereden ver schillen per rubriek. Woensdagavond is een shorttrack-afvalwedstrijd op de De inhaalwedstrijd tegen de Adel borsten is door de basketballsters van De Mareis ruim gewonnen. In de eerste helft werd vlot ge scoord. Na de rust werd de wed strijd bij 22-6 hervat, maar kwamen de dames niet goed op gang. De Adelborsten gaven te gengas en de Mareis maakten foutjes, de voorsprong was echter groot genoeg om met 34-14 te wirinen. Vanavond spelen de dames om 19.00 uur tegen Breakout 2 in de Sportlaan. ijsbaan van Oudeschild. Inschrij ven om 18.30 uur, start om 19.00 uur. Aan deze wedstrijd kunnen, naast de eerder genoemde leeftij den, ook meisjes en jongen van 10 t/m 13 jaar meedoen. Het inschrijfgeld is voor alle wedstrijden gelijk: jeugd en junio ren betalen 2,50, volwassenen f5,-- In Bowling De Koogel zijn de Texelse kampioenschappen bow len gehouden. Wil Rovers en Den nis Beumkes behaalden de titels. De voorrondes waren spannend. Er werden de nodige 200-games gegooid. Van twee klassen gingen de eerste drie naar de finale. In de eindronde werd flink gestreden, zowel bij de heren als de dames. Titelverdedigster Marja v.d. Vis had het zwaar te verduren tegen een sterk spelende Wil Rovers. Zij liet Marjo v.d. Vis en Trijn Stiggel- bout ver achter zich. Bij de heren Op de Weissensee in Oostenrijk heeft Nel Bruining uit Den Hoorn laten zien dat ze klaar is voor de Elfstedentocht. Woensdag schaatste ze de „alternatieve" in een nieuw persoonlijk record. Voor het eerst in haar lange sport- carrière voltooide ze de 200 kilo meter in minder dan acht uur: 7.56.28. De Texelse schaatsveterane verbe terde haar snelste tijd met vijf mi nuten. Haar oude record was 8.01.30, eveneens op de Weissen see gevestigd. De omstandighe den waren woensdag goed, maar de conditie van het ijs liet te wen sen over. Was het tijdens de voor gaande dagen rond nul graden met laaghangende bewolking, de wedstrijddag begon met min elf en zonneschijn. Het ijs, dat de vo rige dag nog was opgespoten, werd zienderogen minder. Het op gespoten deel werd afgetrapt en er ontstonden grote scheuren. Toch viel de Texelse slechts één keer. Drie dagen eerder (zondag) nam Nel Bruining deel aan de wintertri- athlon: 12 km lopen, 28 km lang laufen en 55 km schaatsen. Met haar tijd van 5.38.16 werd ze vijf de in het damesklassement. Totaal verschenen 95 dames en heren aan de start. Hiervan hebben er tien een ronde te weinig ge schaatst en zijn er twintig uitge vallen, hetgeen alles zegt over de zwaarte van het parcours. In verband met een ledenstop is Bruining geen lid van de Elfsteden- vereniging, maar is voor het eerst in tien jaar ingeloot en mag dus, als de „tocht der tochten" door gaat, starten. Ze zal daar zeker ge bruik van maken. lange benen een voordeel zijn voor haar sport. Een groot voorbeeld als een Ellen van Langen heeft ze niet. De nuchtere Texelse is be hoorlijk fanatiek. „Ik hou me voor lopig aan afstanden tot 3 kilometer. Het is belangrijk om niet teveel van jezelf te eisen om bles sures te voorkomen." Toch heeft ze haar andere liefde, de paarden, nog niet helemaal op gegeven. „Mijn pony is ziek, daar kan ik niet meer op rijden. Maar ik ga verder met het paard van mijn zus." Ook daarmee gaat Nienke zich in wedstrijden proberen te be wijzen. Is dat niet lastig te combi neren met lopen? „Een beetje wel. Soms vallen trainingen en wedstrijden samen. Mijn keuze hangt af van de belangrijkheid van het evenement." Koolhydraten Dat beide sporten wel eens voor complicaties kunnen zorgen bleek uit de aanvaring die ze met een verkeersbord had, terwijl ze met haar pony reed. Haar been raakte in het gips. Het stilzitten viel vies tegen. Eenmaal hersteld pakte ze de draad snel op. „Toch merkte ik dat m'n conditie flink was terug gelopen. En je moet oppassen, want zoiets blijft lang een zwakke plek. Balen, ja." Voor een hardloopwedstrijd heeft Nienke veel over. „Goede training en goed eten. Koolhydraten en zo. Ik krijg steken in mijn zij als ik bin nen drie uur voor een wedstrijd iets eet. Dus als er een boscross is ga ik heel vroeg mijn bed uit om iets te eten en stap ik er daarna weer in." Vader en moeder Eilander steunen hun snelle dochter, maar ze pus hen haar niet. „Ze gaan mee naar wedstrijden, maar het is niet zo dat ze me opjagen om te gaan trai nen. Ja, ik geloof wel dat ze trots op me zijn." Grote finale Niet alleen op Texel is Nienke snel. De drie selectiewedstrijden aan de overkant voor de finale van het district west 1 werden ook alle maal door haar gewonnen. Vorig jaar werd ze 16e in die finale, nu moet er meer inzitten. Haar grote wens is echter nog eens de Kerst- cross van Opmeer te winnen. „Dat is een hele grote wedstrijd met duizenden deelnemers. Dit jaar waren we er ook, maar ik ben afgehaakt toen ik ontdekte dat ik vijf kilometer moest lopen. Dat is nog te ver voor mij, dan zou ik me overbelasten. Maar ik ga eraan werken en dit jaar doe ik mee." Na vijf competitiewedstrijden en evenzovele nederlagen zag het er somber uit voor het eerste man- nenteam van Tevoko. Maar de Texelse volleyballers krabbelden formidabel op: zeven van de laat ste acht duels zetten ze om in winst. Morgenmiddag ontmoet „heren 1" in sporthal Ons Genoe gen het geroutineerde Madjoe 3 uit Enkhuizen, met wie ze nog een appeltje hebben te schillen. Tevoko heeft dit seizoen voor het eerst in de historie twee teams in de promotieklasse, de hoogste af deling van Noordholland-noord. Het vrouwenteam heeft het zwaar en staat onderaan, maar de man nen zijn inmiddels opgeklommen tot de middenmoot. Daar zag het in het begin niet naar uit. „Vorig seizoen wonnen we alles makke lijk. Nu is de tegenstand groter en moet je knokken voor elk punt. Na twee nederlagen verloren we 'n beetje het geloof dat we nog kon den winnen", proberen de spelers Martin Koenen en Ben Kenter een verklaring te vinden. Een lichtpuntje was dat Tevoko tel kens goed tegenstand bood, niet eenmaal werden ze volledig „weg- gemept". Maar ze gaven het soms knullig uit handen, zoals in het du el tegen de koploper waarin ze een 14-10 voorsprong in de vierde set verloren lieten gaan. De kentering kwam in de uit wedstrijd tegen het sterke Effect, Tevoko Idonkere shirts) in de aanval. Zó willen de Texelse volleyballers zich morgen aan het publiek tonen. <A/ch,eifotoi die onverwacht met de maximale cijfers (3-0) werd gewonnen. De spelers hadden hun zelfvertrou wen hervonden en begonnen aan een opmerkelijke opmars. Ook routinier Koos Doeve, inmiddels de veertig gepasseerd, bloeide hele maal op en liet onlangs op de trai ning zijn smashes zelfs binnen de drie-meterlijn neerploffen. Het team is dit seizoen versterkt met Frank Kalkman uit Den Helder, die ook de extra training in de sporthal van De Krim verzorgt. De andere trainer, Michel Gomez, fungeert soms -zoals morgen- bij het eerste als „pinch hitter". Ben Kenter en Walter Oskam, die zich beiden vo rig seizoen (weer) op Texel vestig den, zijn de andere betrekkelijk nieuwe gezichten. Jonge talenten dienen zich vooralsnog echter niet aan. Dat een oudere ploeg met ervaring zich uitstekend in de promotie klasse kan handhaven, toont de tegenstander van morgen, Madjoe 3, bestaand uit ex eerste- teamspelers die ooit in de 2e of 3e divisie hebben gevolleybald. In de uitwedstrijd liet Tevoko zich „uit de wedstrijd lullen" door Madjoe, dat nu ongeveer dezelfde positie op de ranglijst inneemt. „Als we ons niet weer laten meeslepen en er veel publiek is om ons aan te moedigen, moeten we revanche kunnen nemen." En passant kunnen supporters ook juichen voor dames 3 en heren 4 van Tevoko, die in hun klasse een topper spelen. De wedstrijd van heren 1 begint om 15.00 uur. De lampen van de Texelse straat lantaarns zijn aan vervanging toe. Als dat gebeurt door energiezuini ge lampen, krijgt de gemeente een subsidie van het PEN. Daar naast wordt zoveel bespaard dat de lampen zich in een jaar of zes terugverdienen. Texel telt 260 lichtmasten met Siemens armaturen en kwiklam pen. Deze moeten hoognodig ver vangen, bij enkele is al noodgedwongen een nieuwe lamp geplaatst. Texel kan profiteren van een speciale regeling bij het plaat sen van energiezuinige lampen. Die leveren niet alleen minder stroomverbruik op, ze hebben ook nog eens een 50 procent langere brandduur. De vervanging van alle lampen kost /Ï05.000,-, maar daar was al geld voor gereserveerd. Via de subsidieregeling krijgt de gemeen te ruim ƒ20.000,- terug. Omdat deze regeling in de loop der jaren wordt afgebouwd is het waar schijnlijk zaak om ook andere lam pen snel te vervangen. Zaterdag 3 feb.. Ons genoegen: Zaaldienst Heren 2 Veld 1: 13.30 u. Tevoko h. 3-HCSC 1 15.00 u. Tevoko h. 1 (HPK)-Madjoe 3 16.30 u. Tevoko h. 2-WSOV 1 Veld 2: 13.30 u. Tevoko d. 1-Polisport 1 (DPK) 15.00 u. Tevoko d. 2-LOS '82 16.30 u. Tevoko h. 4-Nieuwediep 1 Veld 3: 13.30 u. Tevoko jun.-V.V. W'meer 15.00 u. Tevoko d. 3-VCJ '94 1 'Bibliobus: Elke dinsdag op Texel. Standplaatsen en openingstijden: was het Dennis Beumkes die de eerste plaats veroverde, ondanks hevige tegenstand van Piet Kok. Kok werd tweede, derde werd Marcel Bakker. Ook in de lagere klasse werd flink gestreden. Tiny Kok ging als eerste de finale in en won ondanks felle tegenstand van Debby v.d. Slikke en Theresia Veld man die tweede en derde werden. Bij de heren was het dankzij een laatste game van 224 Geert Bos scha die net de eerste plaats weg pikte voor Bart Witte. De derde plaats was voor Marco v.d. Vis. Uitslagen Texelse kampioenschappen A/B klasse dames: 1. Wil Rovers; 2. Trijn Stiggelbout; 3. Marja v.d Vis. Heren A/B: 1. Dennis Beumkes; 2. Piet Kok, 3. Marcel Bakker. C/D klasse dames: 1. Tiny Kok; 2. Theresia Veldman, 3 Debby v.d. Slikke. Heren C/D: 1. Geert Bosscha; 2. Bart Wit te; 3 Marco v.d. Vis. De zestiende avond van klaver- jasclub „Den Burg" staat op naam van Theo Witte en Jaap Witte. Zij scoorden 7261 punten en wisselden van plaats met Chris Schraag en Nico Barhorst die naar de zevende plaats zak ten. De Wittes bezetten nu de vijfde plaats. De eerste dertien koppels van het totaalklassement zijn verder alle maal op hun plaats blijven staan. M. Eelman en Jo Keyzer behaal den 7167 punten, wat twee winst plaatsen opleverde. Ook twee winstplaatsen behaalden Jannie en Gonda Kiewiet met 6917 pun ten. Gerda en Freek Veeger blijven met 6906 op de achtste plaats staan. Met 6904 punten gingen Wil Maas en Bertus Witte één plaats omhoog. Er werden 66 marsen behaald en het gemiddel de was 6218 punten. Volgende week moeten nog twee partijen worden gespeeld voor de tweede periode. Er zijn drie koppels die erg dicht bij elkaar staan, dus er is nog niets beslist. Totaalstand na 64 partijen: L v.d. Veen-H Westdorp 108462; B. Weijdt-W. Koomen 108041, F Caspers-R. de Ruwe 105673; E Eelman-J Vriens 105084; J. Witte-Th. Witte 104841, J. Wiersma-F Vinke 104813; Ch Schraag-N. Barhorst 104587; echtp F Veeger 104034; D. Winters-A. Bakker 102635; M. Timmermans-A. Vermuê 102098 Dinsdag 6 februari: Veld A mannen: 18.30 ABN/AMRO-Maarco Tatenhove 19.15 Autocen.-Tatenh. 1 ABN/AMRO 20.00 Super-P.Bodies Handicap 20.45 OSG-Handicap 12 Balcken 21.30 Kobeko-12 Balcken P.28/Krim 22.15 P.28/Krim-Uriot Kobeko Veld B Gemengd vrouwen: 18.30 Klif-Rabo Waayer 19.15 Ecomare-Waayer Rabo 20.00 LenR-Zandloper Ecomare 20.45 7 Prov.-Toptien Wiersma 21.30 Wiersma-Smash Toptien 22.15 ABN/AMRO (v)-Jozef Smash Veld C Vrouwen: 18.30 Question-De Vlier Visser 19.15 Klif 12-Visser de Vlier 20.00 Zeilmakerij-Timmers Haarst. 20.45 Vespertina-Haarstudio Zeilm. 21.30 Eierl. Huis-I. de Boer Durper 22.15 Durper-Westerlaken Eierl. Huis Wedstrijdleiding voor deze avond Frans en Guus (314171). Uitslagen 30 januari: O.S.G.-TESO 3-0; Tex. Autocentrale-Graaf Spuiterij 2-1; Super-Tatenhove I 1-2; Meubelhuis-Sportshop 0-3; Grote Slock 2-Handicap '94 0-3; Cocky's Kapsalon- DGM 3-0; Cavo Latuco-Waayer 0-3; Fitt- Rabo 0-3; Grote Slock (v)-Smash '68 0-3; ABN/AMRO (v)-Bosma Woninginr. 2-1; Kruiswerk-Jozef 1-2; Beautique Texèle-7 Provinciën 2-1; Westerlaken-Vespertina 2-1; De Vlier-Klif 12 3-0; Eierlandsche Huis-Durper Drup 1-2, Leydekkers-Visser Bouw 3-0; Haarstudio-Timmers Bakkerij 3-0; Question-Slagerij lepe de Boer 3-0. 10.00-10.30 uur 't Horntje, De Da geraad; 10.35-11.35 uur, Oude schild, Bruinvisschool; 11.45-12.15 uur. De Waal, tegenover Polder weg 1; 12.35-13.20 uur. De Cocksdorp, Eierlandsche Huis; 13.30-14.15 uur, Midden-Eierland, Strijbosschool; 14.35-15.30 uur, Den Hoorn, Drijverschool; 15.45-16.30 uur. De Koog, Nika- del; 16.45-18.00 uur en 18.30-19.45 uur, Oosterend, De Bijenkorf. 'Stichting Thuiszorg Texel (voor heen St. Gezinsverzorging en Be jaardenhulp): Jonkerstraat 6, Den Burg, tel. 314152. Spreekuur na het weekend: maandagochtend 08.00-10.00 uur, 's middags 14.00-15.00 uur. Overige werkda gen 09.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Wheelers en triathleten treden op 2 maart in het strijdperk tijdens de Vriendschapsronde Texel. Het gecombineerde evenement wordt georganiseerd door Arco de Graaf en Chris de Craene in samenwer king met de triathlon-afdeling Texel. Triathleten leggen een zwem- en looponderdeel af en wheelers rijden aansluitend de tien Engelse mijlen. De Vriendschapsronde is een va riant op de Tien Engelse Mijlen, de wheelerwedstrijd die al vijf jaar rond De Koog wordt verreden. De race trok altijd grote belangstelling van internationale rolstoelatleten, die de trip naar Texel als een wel kom uitstapje zien. Ondanks een spannend verloop van de race, bleef het aantal toeschouwers wat achter. Om daarin verandering te brengen is het triathlon-onderdeel eraan toegevoegd. Andere verandering is dat het evenement niet langer door de supportersvereniging Ar- cold wordt georganiseerd: De le den kampen met tijdgebrek. Arco: „Maar het zou zonde zijn als zo'n mooie traditie dit jaar ophoudt. De race is een prachtige training voor het wheelerseizoen en telt mee voor het officiële road racers klassement. Bovendien is het een hartstikke gezellig evenement." Arco en zijn vriendin deden met succces een beroep op de triath- lonvereniging, waarna het whee- ler/triathlon-idee werd uitgewerkt. Triathlon De zwemmers duiken om 12.30 uur het in Calluna het water in Wheeler Arco de Graaf gaat een spannend voorjaar tegemoet. iArchieffoto voor een afstand van 500 meter. Een uur later klinkt het startschot voor het looponderdeel. De deel nemers kunnen kiezen voor de ne gen kilometer en voor viereneenhalve kilometer. Menig een ziet de loop als een goede test voor voor de halve marathon van De Waal. De start is bij Calluna en de finish bij hotel Tatenhove. De in schrijving is bij hotel Tatenhove, het inschrijfgeld bedraagt vijf gulden. Om 14.30 uur worden ter hoogte van het oude VVV-kantoor aan de Dorpsstraat de wheelers wegge schoten voor de tien Engelse mij len. De rijders leggen 7,5 ronden af en finishen bij hotel Tatenhove. In dit hotel waar de rijders gratis mogen overnachten, is volgens traditie 's avonds weer een feest. Arco's belangrijkste doel dit jaar is succes op de Paralympics die op 17 augustus in Atlanta starten. Deelname aan de marathon is voor de Texelaar al zeker, omdat hij daarvoor de limieten al heeft ge haald. Bij de baanwedstrijden voor de 1.500 meter en de vijf kilome ter is hij nog niet verzekerd van een startplaats. De B-limieten heeft hij wel gehaald, maar dat is nog geen volledige garantie voor deelname. Dat hangt een beetje af van de omstandigheden en de conditie waarin hij verkeert. „Komend voorjaar wordt voor mij nog spannend. Ik moet nog een paar baanwedstrijden rijden om de A-limieten te halen, waarmee ik wel zeker van deelname ben." De wheeler kan zich voor de OS klas seren op het Nederlands kam pioenschap op 20 april in Soest, of tijdens baanwedstrijden in on der meer Zwitserland en Frankrijk. Om te wennen aan de hoge tem peratuur (30 graden Celsius) en luchtvochtigheid (70 procent) in Atlanta vertrekt Arco met de ove rige Nederlandse atleten begin augustus al naar de oostkust van de Verenigde Staten. Punt erachter Na de Paralympics zet Arco waar schijnlijk een punt achter zijn wheelercarrière. „Ik heb het nu zo'n tien jaar gedaan. Ik vind het nog steeds een prachtige sport, maar het vergt enorm veel van mezelf. Je moet elke dag keihard trainen. Deze winter oefen ik vol gens een strak schema dagelijks in het fitnesscentrum in Den Burg. Het is fantastisch dat ze me daar voor de mogelijkheid bieden. Maar ik ben nu 32 en wil me wat meer op m'n werk bij het NIOZ gaan richten."

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9