Cjroen 2rwarLïJexel$ het useum legt zich neer bij opstappen jutters Heel goed luisteren naar de kl N Bromfietser botst tegen bestelwagen Geen gevolgen voor voortbestaan MJM" 8? Discussie over overdekte zwembaden Attence "Wé Ander gezicht /f Bijeenkomst RON ■JfT-1 'v se*: Oude tijden herleven VERDER IN DIT ummer Eerste uitzending TV Texel maakt goede indruk 2 In memoriam: Simon de Waard 2 Schuur met spiritus in de brand gestoken 3 Texelaars overleven schaatsdrama IJsselmeer 5 Aanspraak gezocht voor Verpleeghuisbewoners 7 Texelse novelle is herkenbaar 7 Winterlezing over dolfijn en bruinvis Brand door sauna TEXELSE^COURANT i'dTo DINSDAG 6 FEBRUARI 1996 ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11055 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ONNEMENTSPRIJS ƒ54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 B g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 Stichting Texels Museum (STM) zal niet proberen de euk met de jutters te lijmen. ,,De brief van de Stichting tters Museum biedt daartoe geen opening", aldus direc- r Jan Kuiper gisteravond na afloop van een extra verga ring van het STM-bestuur. „Ontzettend jammer dat het is gelopen, temeer omdat we niet het gevoel hadden dat al waren uit-onderhandeld." Kuiper benadrukte dat de p van de jutters geen gevolgen zal hebben voor het ortbestaan van het Maritiem en Jutters Museum (MJM) Oudeschild. ok het juttersgedeelte zal in tact ijven. Er blijven nog veel spullen •er en de collectie wordt weer ngevuld. Zowel het gewone pu- iek als Texelse jutters zullen daar- n meewerken", verwacht Kui- ir. In maart komt het bestuur •nieuw bijeen en zal dan bepalen ie er namens de STM zitting iemt in de boedelscheidin- commissie, die volgens afspraak oet worden ingesteld. Het be- uur zal pas volgende maand of- ieel richting SJM reageren. ethouder Nel Eelman-van 't Veer, e over het museumbeleid gaat, itreurt de gang van zaken. „Jam- er dat het nu definief over lijkt. Ik esterde hoop dat het nog viel op lossen." De wethouder sluit •litieke druk de komende tijd niet uit. Zij wijst er op dat de raad heeft [gesproken dat er geen ruimte is or een nieuw juttersmuseum. or haar is het in elk geval een tra reden om vaart te zetten ach- de herziening van de gemeen- lijke museumnota. actievoorzitter Dick Drijver van xels Belang, die samen met irtijgenote Corry Heijne-Dros nog n bemiddelingspoging heeft on- rnomen, steunt de jutters. „Het nanciële eindbod van de STM be kent dat de jutters in tien jaar hun gen collectie moeten opeten. Dat geen reëel bod, maar de jutters nek omdraaien." Het was Drijver et bekend dat de STM nog wel rder had willen onderhandelen. Flora? amen met Heijne had hij een be- >ek gebracht aan MJM-directeur enno van Tilburg. „We wilden een Dlossing waarbij de jutters zich leer op hun plaats zouden voelen, ns streven behelste twee punten: t creëren van een eigen budget >ijvoorbeeld via een dubbeltje per ezoeker- en méér zeggenschap T< |Wie goed kijkt zal zien dat de exelse Courant een iets ander uiterlijk heeft. Om technische re denen zijn wij overgestapt op [een ander systeem. Daardoor Jontstaat echter een klein ver schil in lettertype. Het betreft een overgangsfase die ongeveer een maand zal duren. voor de jutters in hun eigen onderkomen." Drijver heeft de indruk dat er nu geen mogelijkheden meer zijn. „Er is al zoveel geprobeerd. Afdwingen via de politiek? Je zou kunnen ei sen dat een deel van de raam- subsidie voor het museum naar de jutters gaat. Maar dan is er sprake van dwang en dat is niet goed." Komt hoeve Flora nu weer in beeld als alternatief juttersmuseum? Drijver wil daar niet op vooruit lo pen: „Laten we eerst de museum nota maar behandelen en uit gangspunten voor de toekomst formuleren." Gevoel Maarten Roeper, onderhandelaar namens de STM, heeft de meeste reden om teleurgesteld te zijn. Af gelopen najaar nam hij het initiatief om de partijen weer op één lijn te krijgen. „De jutters voelden zich niet meer thuis onder de paraplu van de Stichting Texels Museum", is zijn conclusie. Volgens Roeper was er nog speelruimte om verder te onderhandelen, maar ver wachtten de jutters daarvan geen heil meer. „Vergelijk het maar met een huwelijk. Ook al zegt iedereen dat je het goed hebt bij je vrouw, als het gevoel weg is kun je toch besluiten om haar te verlaten." Roeper betreurt het besluit. „Het is te gek voor woorden dat je elkaar op zo'n klein eiland in de haren zit. Als er straks twee juttersmusea ontstaan, is dat nóg zotter. Bij de buitenwacht moet dat een belache lijke indruk wekken." Voor zijn bemiddelingspoging geeft Roeper twee redenen. Directe aanleiding was een gesprek dat de interim-directeur van het MJM, Margriet Lestraden, had gevoerd met jutter Cor Ellen. „De jutters le ken toch nog wat te willen", aldus Roeper. Dat was opmerkelijk, want na zijn ophefmakende vertrek bij het MJM, was Ellen vol wrok. Maar aan het eind van de zomer '95 leek ook hij positief. De andere reden voor Roeper was het contract tussen SJM en STM. Daarin staat dat vóór eventueel uit een gaan, een commissie moet worden gevormd met vertegen woordigers van beide partijen en een onafhankelijk lid. „Deze com- Lees verder pagina 5 „Een commerciële aanpak van een overdekt zwembad is goed te combineren met een sociaal maatschappelijke in stelling. Als in zo'n bad de kar maar wordt getrokken door enthousiasteondernemende mensen, die op basis van de normale economische marktprincipes werken." Dat is de mening de heer J.A.M. Teunissen, exploitant van diverse zwembaden en adviseur op dat gebied. Hij mengde zich vo rige week in het Algemeen Dagblad in de discussie rond de problematiek rond overdekte zwembaden. De kwestie is ook actueel op Texel. De gemeenteraad beslist binnenkort over het reddingsplan van Calluna. Texel is maar één voorbeeld van een gemeente die tobt met onvol doende belangstelling voor een overdekt zwemparadijs. Ook elders hangen de zwembaden als een molensteen om de nek van de be stuurders, die zich nu massaal af vragen of de exploitatie wel een zaak is van de gemeente. Veel ge meenten privatiseren de zwemba den. De doelgroepen voor het overdekte bad nemen volgens Gerrit den Ambtman, briefschrijver in het AD, echter toe. „Niet alleen de school- zwemmers, ook ouderen die zwemmend in conditie willen blij ven. Ouderen vormen naast de recreanten en de sporters een steeds belangrijker deel van de klandizie. Ouderen willen niet dat het water beweegt, ze willen zelf het initiatief voor hun beweging nemen." Ook de behoefte aan „echt en recht" zwemmen groeit. Het sub tropisch zwemparadijs is volgens de deskundigen een voorbijgaand verschijnsel. Gemeentelijke betrokkenheid De gemeentelijke betrokkenheid bij de zwembaden zal groeien. Dat verwacht Menno van der Heide van de Landelijke Contactraad - een stichting voor gemeentelijke bemoeiingen met lichamelijke op voeding, sport en recreatie. „Ook het zwembad is een welzijns voorziening, waar per definitie een paar gulden per kaartje bij moet. Dat is niet erg, want de overheid heeft in een waterrijk landje ook op dit gebied een taak." Inrichting De meningen over de inrichting van een overdekt zwembad lopen uiteen. De gemeente 's Graven- zande, die onlangs het nieuwe zwembad Maesemunde opende, vindt dat -afgezien van een bubbelbad en een glijbaan- ver dere „toeters en bellen" niet ge wenst zijn. Er zijn volgens de be stuurders al ligborrelbanken, turbo-spuiters, wildwaterkreken, bruisbaden, watervallen en golf slaginstallaties genoeg. Ook een accommodatie in het Westland die in november wordt geopend, houdt het weer op „ouderwetse rechte hoeken", waar de liefheb bers gewoon hun baantjes kunnen zwemmen znder dat ze onver hoeds op een onderwaterbad stui ten. Luisteren Het klopt niet helemaal dat zwem mers alleen maar baantjes willen trekken, vindt briefschrijver J.A.M. Teunissen. Zijn bedrijf is er in ge slaagd de exploitatie van verlies gevende zwemparadijzen in posi- De voorjaarsbijeenkomst van de ON [Rundveeverbeterings Orga- isatie Noordholland] op donder- ag 15 februari komt te vervallen en wordt verschoven naar maan- t ag 19 februari. De Texelse rundveehouders die lid zijn van de RON zijn ook dan vanaf 20.00 uur ivelkom in de zaal van „Bosch en ee" nabij De Koog. eden van de verschuiving is de uropese rundveekeuring die vol- ende week in Belgie wordt gehou den. Na het huishoudelijk gedeelte I an de bijeenkomst staan nog twee unten op het programma. Het loordijkfonds brengt verslag uit n zal waarschijnlijk weer een geld bedrag uitreiken aan een Texelse Organisatie die zich op agrarisch gebied verdienstelijk maakt. Verder Wordt gesproken over het Delta- •okprogramma 1996. Jaap Brink man, foktechnisch medewerker an de KI Noordwest, zal een inlei- 'ng houden. De lezing kan ook oor niet-leden worden bij- flewoond. Een haast futuristisch landschap tekent zich af in Oudeschild, waar kruiend ijs zich tegen de dijk ophoopt. Als de win ter aanhoudt, kan dit misschien nog voor problemen zorgen. Voorlopig levert het alleen schilderachtige taferelen op die niet aan het oog van fotograaf Bert Koning ontsnapten. Op het Groote Vlak aan de Witte- weg speelde zich zondagmiddag een historisch tafereel af. Willem (74) en Jopie (65) Bakker van Breemhoeve en kleindochter Jorinde Bakker gleden er met de arreslee over het ijs. En dat was sinds een jaar of negen al niet meer voorgekomen. De 75-ja- rige ar, van het model Ticker, werd voortgetrokken door Bak kers twintigjarige Fries Letske, die voor het ijs speciaal op scherp was gezet. Het tuig van de zwarte viervoeter, dat zo'n tachtig jaar geleden werd ge maakt, is versierd met 280 schel pen. In combinatie met rinke lende belletjes, ijs, sneeuw en een sfeervol decor een prachtig plaatje voor in het prentenboek. (Foto Peter Hm) tieve richting om te buigen. Weliswaar legt de gemeente er nog geld bij, het bedrag dat nodig is om de begroting sluitend te krijgen gaat eerder omlaag dan omhoog. „We luisteren heel goed naar onze klanten. Zaken als sfeer, entourage, gezelligheid en kwaliteit zijn be langrijk. De jeugd houdt van uitda gende en afwisselende dingen. Neem een jetstream, heel leuk. Maar als het elke week hetzelfde is, is het nieuwtje er snel af. We inves teren daarom veel op losse atributen en activiteitenprogram ma's waarin we afwisseling aan brengen. Er moet een gezellige sfeer heer sen met klantvriendelijke mede werkers en activiteiten. Je moet een bedrijfsleider of manager in zo'n bad hebben die intensief be zig is met de verbetering van het bad. In de eerste drie maanden na de heropening van ons overdekte zwembad in Westervoort trokken we veertig procent meer bezoe kers." Chris Smeenk en Marjan Addink van het Nationaal Natuur historisch Museum verzorgen don derdag de tweede winterlezing in EcoMare. Aanvang 20.00 uur, toe gang ƒ5,-. Het thema is „Bruinvis sen en dolfijnen in de Noordzee, 1900 tot heden." Het Nationaal Natuurhistorisch Museum te Leiden verzamelt al sinds het begin van deze eeuw ge gevens over bruinvissen en dolfij nen die aanspoelen op de Neder landse kust. Bij het uitwerken van al die gegevens bleek dat de dolfijnenfauna van de Noordzee in de loop van de eeuw sterk is veran derd. Daarover gaat het in beide lezingen vooral. Tijdens het eerste deel van de avond vertelt Marjan Addink over het leven van de bruinvis, een kleine dolfijnachtige. Zij laat zien dat de bruinvis in onze wateren rond het midden van deze eeuw sterk is achteruitgegaan Er worden bij ons nu veel minder jongen ge boren dan vroeger. Het Neder landse deel van de Noordzee is nu geen „kraamkamer" meer voor bruinvissen, terwijl dat vroeger wel degelijk het geval was. Marjan Addink zet uiteen wat er is gebeurd en hoe het er nu met de bruinvis voorstaat. In het tweede deel vertelt Chris Smeenk over de drie soorten dol fijnen: tuimelaar, echte dolfijn en witsnuitdolfijn. Voor 1960 leefden in deze streken veel tuimelaars, daarna werden die opeens zeld zaam. De witsnuitdolfijn daarente gen was voor 1960 een zeldzame verschijning, maar is nu de meest algemene dolfijn in de Noordzee. Tenslotte was er in de jaren twin tig nog een invasie van echte dol fijnen, maar die zijn in de jaren vijf tig weer verdwenen. Chris Smeenk laat zien wat de oorzaken van al die veranderingen kunnen zijn. Ten slotte vertelt hij nog iets over het voorkomen van potvissen in de Noordzee, naar aanleiding van de opzienbarende strandingen van ruim een jaar geleden Een 20-jarige bromfietser uit Den Burg die vrijdagavond niet goed uitkeek, botste op de kruising Waal- derstraat/Georgiëweg tegen een bestelwagen. De bestuurder was op weg naar Den Burg, toen hij vanaf het fietspad de Waalderweg overstak. Hij zag daarbij een bestel auto die hem van links naderde, Door werkzaamheden in de buurt van een sauna is gisteravond brand uitgebroken op de bovenver dieping van het huis van familie Duin aan de Maricoweg. Buurman Van der Vis, die zelf jarenlang bij de brandweer heeft gezeten, deed het eerste bluswerk met de heer des huizes. De brandweer was snel ter plaatse, maar hoefde nauwelijks meer in actie te komen, het vuur was al onder controle. Het huis dat net helemaal was gerenoveerd, was boven zwartgeblakerd en stond vol rook. bestuurd door een 23-jarige man uit Den Burg, over het hoofd. De voorzijde van het busje liep schade op, evenals de brommer. De brom fietser heeft zich onder dokters behandeling laten stellen. (ADVERTENTIE) (j'K* TwaiLtJiitli tbtt bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterijparfumerie, fotohandel

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1