Cjroen 7warLrJexeh in het harL, Dit is 'n poging om te wet te omzeilen" TEXEL dm D66 kraakt ammoniakbeleidsplan: Allemaal kijken naar het bestemmingsplan „Pa en ma, bedankt voor jullie genen... immer CALLUNA II Attence AAAGAZINE l)(.ÓÓI' Praatjes - V v x ■^■ure- Garnalen vissers in veerhaven Echte bommen op Vliehors Fiets gestolen Sijne van der Beek promoveert op pluimvee-genetica VERDER IN DIT Nog dit jaar zand- suppletie bij De Koog Tanker ramt kotter Teso worstelt met ijs •O- Slagwerkspektakel op De Krim Simon schaatste langs elf steden Verkoop inboedel ging niet door Jeugd rijdt op mini-motoren RvS geeft gemeente twee keer gelijk TE\ELSE»1COUR\NT ZWEM PARAD 11S TOERIST Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m 19 februari a.s. bij de advertentiebalie van drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy b.v. VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 NR 11056 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Barkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. f BoNNEMENTSPRIJS f54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 16 86 57 of 06 - 53 14 91 08 Buiten werktijd: Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 Bg.g. [ilgens D66-raadslid Pieter de Groot is het Texelse mnoniakbeleidsplan strijdig met de wet. „Het plan dringt uitstoot van ammoniak niet terug, maar kan zelfs leiden Bt een verzuringsniveau dat boven het wettelijk toege- ane ligt", aldus De Groot. Hij heeft de kwestie aanhangig pmaakt bij onder meer de minister van Landbouw en de nspectie Milieuhygiëne Noordholland. je Groot hoopt extra druk uit te efenen op de gemeenteraad, die insdag over het plan vergadert, iezien de behandeling in een pmmissievergadering en de ^emverhouding in de raad zal het Ollegevoorstel er met gemak door omen. Dat is dan vooral een pluchting voor de veehouderij. ■I Jedrijven nabij „verzuringsgevoel- B ge gebieden" [natuurterreinen] nogen volgens het plan toch uit- jfeiden. Maar De Groot verwacht Jat tegen elke bouwaanvraag be swaar zal worden gemaakt. De Milieufederatie Noordholland leeft dat reeds aangekondigd. ,Gezien de strijdigheid met de wet I geen rechter z'n goedkeuring iven." ;ri /an rn van het plan is het instellen een „ammomakfonds". De ssie [uitstoot van ammoniak ie vrijkomt bij de produktie van dierlijke mest] van veehouderijen die na 1991 zijn gestopt c.q. in de oekomst zullen stoppen, wordt in n fonds gestopt. In ruil hiervoor jgen boeren in de buurt van rzuringsgevoelige gebieden de ilegenheid om hun veestapel uit breiden. it rijk biedt deze mogelijkheid, der voorwaarde dat de totale ïissie vermindert („ammoniak- ^duche"]. Volgens De Groot dreigt uitstoot op Texel juist toe te ne en. „Op Texel noemen we het n beleidsplan in plaats van een ductieplan. Dit is 'n poging om de et te omzeilen en dat moeten we et z'n allen niet willen." Groot verbaast zich er over dat het Texelse plan geen maximum /vordt gesteld aan de totale nissie. Hij wijst er op dat op het land momenteel meer stikstof in ït milieu terecht komt dan in het ar 2000 zal zijn toegestaan, vendien ontstaat, door 1991 als isisjaarte nemen, een vertekend eld, dat gunstig uitvalt voor de xelse veehouders. Leugen e kritiek van De Groot richt zich Menig Tessels café is een tref punt van gezelligheid en inspi ratie, waar het goed toeven is. Als de drank in de man is, zit nog lang niet alle wijsheid in de kan. Men verenigt de ezels, verbetert in een handomdraai de hele wereld en lost de plaatselijke problemen met een slok op. Zeker als je het hart op de groene plaats draagt. Proost! Zo simpel gaat dat. Nu nog even de hinderijk los lopende jeugd uit het Park en van de stoep van het gemeen tehuis verwijderen en on- middelllijk verbannen naar een eigen afgerasterde "rondhang- plek", zodat niemand meer overlast van hen heeft. Die jon geren moeten zich "socialer" gedragen en wij moeten ons toleranter opstellen, dan zou deze kwestie niet eens bestaan. Was het allemaal maarzo een voudig. Praatjes vullen geen (dorps-)gaatjes, ook niet van... Horszei vooral tegen het college van b en w. Hij beschuldigt wethouder Daan Schilling ervan de raad verkeerd te hebben geïnformeerd. „Als Schilling met droge ogen zegt dat gedeputeerde Friso de Zeeuw het met dit plan eens is, dan is dat een keiharde leugen." Volgens De Groot zal PvdA-raadslid Dirk Terps tra dat in de komende raadsverga dering aantonen aan de hand van een brief van De Zeeuw. In zijn brief aan o.a. de minister hekelt De Groot het collegebeleid. Dat komt in zijn ogen slechts neer op „verzet tegen elke vorm van regelgeving die van de overzijde van het Marsdiep komt". Het col lege hanteert volgens De Groot de visie dat 'wij op Texel het allemaal zelf beter kunnen en weten'. „Het is niet de bedoeling van D66 Texel u in dit dorpspolitiek-achtige krach tenveld mee te trekken." Vernietigen Verder kondigt De Groot aan dat hij de burgemeester zal vragen het - waarschijnlijke- raadsbesluit ter vernietiging voor te dragen via Gedeputeerde Staten aan de minis ter van Landbouw of Milieu. Artikel 273 van de Gemeentewet biedt deze mogelijkheid. De door hem gesignaleerde strijdigheid met de wet is volgens De Groot daarvoor een doorslaggevend argument. Alternatief? Welk alternatief biedt D66 de be dreigde veehouders? De Groot: „Elk bedrijf moet functioneren bin nen de wettelijke normen. Waarom zouden we voor boerenbedrijven een uitzondering maken en voor bijvoorbeeld restaurants niet7 Ik heb heus sympathie voor de land bouw, maar we leven nu in een andere tijd. De milieuwetgeving is aangescherpt, dus moetje niet blij- Lees verder pagina 3 Dinsdag is het zover. Het ontwerp van het nieuwe bestemmingsplan voor het Texelse buitengebied ligt dan voor iedereen ter inzage tot en met maandag 11 maart. Tot die da tum kunnen tegen het plan schrif telijke bezwaren worden inge diend bij de gemeenteraad. Belangstellenden moeten zich ver voegen bij de afdeling Ruimte en Wonen, kamer 0 12 van het raad huis. Daar hangen de plankaarten en liggen de boekwerken met toe lichting en voorschriften ter inzage. De ambtenaren Eveline Linden- bergh en Anne Vlas staan klaar met tekst en uitleg en vertellen ook hoe er gehandeld moet worden bij het indienen van bezwaren. Het plangebied omvat het hele landgedeelte van Texel met uitzon dering van de dorpen, waarvoor aparte bestemmingsplannen gel den die nu niet aan de orde zijn. In tegenstelling tot het thans nog gel dende oude plan vallen nu ook de recreatieterreinen onder het be stemmingsplan buitengebied. Texelse garnalenvissers hebben 't Horntje tot tijdelijke thuishaven gemaakt, omdat ze wegens ijsgang de haven Oudeschild niet meer kunnen bereiken. In tegenstelling tot de Noordzeekotters die met hun veel grotere motorvermogen nog door de ijsmassa's kunnen breken, is dat voor de kleine garnalen- vaartuigen vrijwel onmogelijk ge worden. Voor de haven van 't Horntje ligt veel minder ijs, zodat daar met veel moeite nog wel door heen is te komen. Woensdag Hepen de TX 12 van Kees Jan Brouwer, de TX 25 van Ab Blom, de TX 41 van de gebroeders De Vries en de TX 50 van Sjef Boom ongeveer gelijktij dig 't Horntje binnen en meerden af aan de noordkant van de veer havenfuik (foto onder). De TX 25 werd daarbij gesleept door de 41 Te verwachten is dat de meeste kij kers vooral geïnteresseerd zijn in de (on)mogelijkheden van de grond en gebouwen die zij in ei gendom of gebruik hebben. Zij kunnen gratis fotokopieën krijgen van de desbetreffende gedeelten van de kaarten en de voorschriften, zodat ze er thuis nog eens rustig naar kunnen kijken. Wie het com plete bestemmingsplan (een dik boekwerk met twee enorme land kaarten) wil bezitten moet f 135,- betalen. ledereen die schriftelijk bezwaar heeft gemaakt tegen het plan wordt te zijner tijd in de gelegen heid gesteld dit mondeling toe te lichten ten overstaan van de raads commissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Dat zal waar schijnlijk half april gebeuren. Daarna volgt vaststelling van het plan door de gemeenteraad, waar bij de ingediende bezwaren ge grond dan wel ongegrond worden verklaard. Van maandag tot en met vrijdag wordt weer geoefend met echte bommen op de Vliehors. Eind deze maand vindt nogmaals een derge lijke oefening plaats. F 16 piloten uit Noorwegen, België en Nederland doen een internatio nale Navo-cursus, waarbij ze wor den opgeleid tot wapeninstructeur. Onderdeel van de training is het afgooien van echte bommen op de Vliehors en de Noorse oefenrange Hjerkin. Dat gebeurt volgende week. Van maandag 26 tot en met woens dag 28 februari oefenen piloten die in april naar Villafranca worden uit gezonden het gooien van 500 ponds explosieven. Mocht het weer tegenvallen, dan kan deze training worden verplaatst naar het eind van de week. Aan de sessies op Vlieland nemen maximaal acht toestellen per keer deel. Per dag worden maar twee sessies gehouden. Dat gebeurt tus sen 09.30 en 12.00 uur en tussen 13.00 en 15.30 uur. Op Texel worden door de lucht macht meetposten ingericht om het geluid van de explosies te re gistreren. Bij klachten kan (gratis) worden gebeld naar 06-0226033 of naar de vliegbasis Leeuwarden 058-2346871 Een mountainbike ter waarde van f500,- werd weggehaald van het parkeerterrein bij garage Grisnigt aan de Bernhardlaan. De 18 ver snellingen tellende (afgesloten) zil verkleurige fiets moet zijn gestolen tussen 15 januari en 7 februari. Gedupeerd iseen 18-jarige jongen uit Oosterend. Ambtenaar van ruimtelijke ordening Eveline Lindenberg bij een der plankaarten Zij en collega Anne Vlas zullen de komende maand de mensen ontvangen die naar het bestem mingsplan komen kijken. (Folo Harry de Graaf! „Het gebruik van genetische merkers in de pluimveefokkerij" heet het proefschrift waarop oud- Texelaar Sijne van der Beek (28) vanmiddag promoveert tot doctor in de landbouw- en milieu wetenschappen. De studie heeft betrekking op de mogelijkheden om door toepas sing van moleculaire genetica tot een betere teeltkeus te komen. Tot dusver werd bij het streven naar (economisch) „betere" dieren ge selecteerd op uiterlijk waarneem bare eigenschappen als gewicht, groei, kleur, productie e.d. Bij de moleculaire genetica wordt nage gaan welk gen of combinatie van genen bepalend is voor deze eigen schappen, zodat die eigenschap pen op veel fundamenteler wijze kunnen worden vastgesteld. (Het gaat hier om dezelfde technologie waarmee kan worden bepaald welk gen verantwoordelijk is voor het ontstaan van borstkanker bij vrou wen). Het is dan ook mogelijk om niet direct waarneembare eigen schappen vast te stellen. Op deze wijze kan bijvoorbeeld de aangebo ren gevoeligheid voor bepaalde ziekten worden waargenomen en kunnen bij mannelijke dieren con clusies worden getrokken inzake melk- of eierproductie, zonder vrouwelijke nakomelingen te hoe ven afwachten Het gaat om de ei genschappen van bestaande ge nen en het heeft dus niets te maken met dé zeer in het nieuws zijnde genetische manipulatie. Er zijn op dit gebied al incidentele successen geboekt. Zo is het gen ontdekt dat bij slachtvarkens stressgevoeligheid veroorzaakt. (andere foto). Het is tientallen jaren geleden dat visserijvaartuigen in verband met ijsgang hun toevlucht in de veerhaven moesten zoeken. Officieel is de haven verboden voor andere vaartuigen dan de veer boot, maar nood breekt wet en vooreen beperkt aantal schepen is er plaats genoeg, zeker nu een van de veerboten voor een onder houdsbeurt in Rotterdam is. IFoto's Harry de GraoO Jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar hebben zondag a.s. gelegenheid om in manege Aken- burg op leuke wijze kennis te ma ken met de motorsport Onder lei ding van speciale jeugdinstruc- teurs van de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging mogen ze rondrijden op mini-mo tortjes. De middag wordt georganiseerd door de MAB-club. De twee KNMV- instructeurs komen met zes mini- motoren naar het eiland In de bak van de manege zal een parcours worden uitgezet met eenvoudige hindernissen. De deelnemers hoe ven geen bijzondere voorbereidin gen te treffen. Zelfs voor laarzen en beschermende kleding wordt ge zorgd. Meierblis Meierblissen die als openbare vuilnisbelten worden gebruikt zijn niet te tolereren. Die stelling onderschijven b en w, maar zij vinden wel dat dit stukje Texelse folklore in stand moet blijven. Met die gedachte zal de burgemeester in overleg treden met de politie. Zowel in de zaak tegen bouw van een bierbrouwerij in De Mars als de terrasuitbouw op de haven van Oudeschild heeft de Raad van State de gemeente in het gelijk gesteld. M. Witte uit De Waal wilde in De Mars een kleinschalige bierbrou werij met een woonhuis bouwen. De gemeente verbood dit, omdat men het niet vond passen bij de bestemming. Die slaat namelijk op verzorgende en ambachtelijke be drijven waarop de hinderwet niet van toepassing is. Witte vond dat zijn kleinschalige bedrijf wel bin nen deze omschrijving viel, maar daar was de Raad van State het niet mee eens. Die vond de omvang van een bedrijf niet doorslagge vend, maar de aard. Inzake de terrasbouw bij de toeris tische rederij van Hutjes op de ha ven, die lange tijd door de ge meente werd getolereerd maar niet gelegaliseerd, geeft de Raad van State laatstgenoemde ook gelijk. De gemeente gaat een totaal overzicht van uit de hand lopende terrasactiviteiten maken, want het probleem doet zich niet alleen in Oudeschild voor. (ADVERTENTIE) Sijne van der Beek is betrokken bij proeven waarvan hij hoopt dat ze zullen leiden tot een „vervolma king van het bestaande proces van observatie" waarmee de fokkerij van pluimvee zijn voordeel mee kan doen. Hondebaan Sijne van der Beek werd 15 juni 1967 geboren op „Labora" bij De Cocksdorp. Na lagere en middel bare school op Texel ging hij naar de Landbouwuniversiteit in Wageningen waar hij in 1991 zijn opleiding zootechniek, specialisa tie veefokkerij, voltooide. Bij de vakgroep veefokkerij startte hij in hetzelfde jaar zijn promotie onderzoek. Het tweede halfjaar van 1995 was hij postdoctoraal werk zaam bij het Roslin Institute in Edinburgh, Schotland Volgens eigen zeggen heeft hij momenteel een „hondebaan", want hij doet in Utrecht onderzoek naar de erfelijke achtergrond van ziekten bij honden. De aandacht is daarbij gericht op diverse afwijkin gen zoals heupdysplasie, die een probleem vormen bij veel rashon den. Sijne van der Beek verdedigt zijn proefschrift vanmiddag om 16.00 uur in de aula van de Landbouw universiteit, in aanwezigheid van genodigden, waaronder zijn ouders van Texel Aan hen brengt hij aan het slot van zijn proefschrift dank in de stijl van het onderwerp: „Bedankt pa en ma, voor jullie ge nen en de omgeving waarin deze tot expressie kwamen". CfrtfÊ ^murt Jrrdi ia ba b*rT_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: (advertentie)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1