1 Weekend teso Nieuwe eigenaars en nieuw pand Bruna Zandsuppletie ron De Koog nog dit jaa| VOOR Agenda E Het gaatje van Willem t< TEXELSE COURANT Bedrijvi ghetd Automobilist afgeleid door ijsgang veerboot Zonnescherm vernield 10 en 11 februari 1996 Kerkdiensten zondag 11 februari „Texel is dure grap voor het riji Bingo in De Waai Meer bezwaren in commissie Open dag van Vrije School Nieuw gereedschap voor De Bolder oud Papier Once were warriors Cursus noten lezen VRIJDAG 9 FEBRUARI 1996 Mieke en Christof de Vries: ..we werken graag samen. Het glimt van nieuwigheid in de Weverstraat. Nadat vorige week drogisterij Mets de deuren opende, was het gisteren de beurt aan de Bruna-vestiging. In samenwerking met Langeveld en De Rooij begin nen Mieke en Christof de Vries [27 en 32] dit bedrijf in boeken, tijd schriften en papierwaren. De franchisenaam Bruna is al ja renlang verbonden met L en R. De winkel in de Parkstraat kampte ech ter met ernstig ruimtegebrek, zodat werd besloten voor de Bruna-arti- kelen een aparte zaak te beginnen. Het echtpaar De Vries kreeg dit via- via te horen en toonde zich geïnte resseerd. ,,Het ging razendsnel", vertelt Christof. „In december gin gen we om de tafel en nu is onze winkel open." Het tweetal heeft geen ervaring met het boekenvak. „Maar dat komt vanzelf", zeggen ze. Twee jaar geleden kwamen ze naar Texel om de kantine van camping Dennen oord te runnen. Daarvoor werkte Christof in Hilversum bij restau rants met meerdere sterren en zat Mieke op kantoor bij Natuur monumenten. „We hebben echter een Texelse achtergrond en dat trok toch. Dus toen zich de gelegen heid voordeed zijn we teruggeko men." Papieren Het hektische horecavak in een toe ristisch gebied viel het jonge echt- paar met mee. Ze hebben twee kin deren van 2,5 jaar en vier maanden oud. „Leuk werk hoor, maar de hele zomer hollen en dan ineens niets. Dit werk is ook wel druk, maar iets regelmatiger." Beiden storten zich binnenkort in de studieboeken om de benodigde papieren te behalen. Die heeft partner Henk van Wijk van L en R al, zodat er geen belet sel is. In een week tijd werd de nieuwe vestiging afgebouwd. Het is een smalle, bijzonder lange winkel ge worden. „Dat heeft te maken met Op het kruispunt De Dageraad- Landsdiep in 't Horntje kwam een 30-jarige automobilist frontaal in botsing met de auto van een 26- jarige vrouw. Vooral de laatstge noemde wagen werd flink bescha digd. De man reed op het Landsdiep, komende uit de richting Den Hoorn. Toen hij linksaf sloeg nam hij de bocht te krap, waardoor hij op de tegemoetkomende andere wagen botste. Als verklaring voerde hij aan dat hij was afgeleid omdat hij keek naar de veerbootdie in de verte met het ijs worstelde... (Foto Toss* d» Graatf) de ruimte die over was. Maar door de schappen is het toch een over zichtelijk geheel geworden", vertelt Mieke. Sigaretten Behalve boeken, tijdschriften, wenskaarten, papier- en schrijf waren en dagbladen worden ook rookartikelen verkocht. Het echt paar wil het huidige assortiment aanvullen met extra kinderboeken en werken over Texel. „Verder wachten we de vragen uit de prak tijk af." Voor toeristen is er een uit gebreid assortiment buitenlandse tijdschriften en Texelse ansicht kaarten. Mieke en Christof de Vries worden door de week bijgestaan door Kim Appelman uit De Waal. De Brunazaak zal regelmatig adverte ren en klanten kunnen ervan verze kerd zijn dat er een ruime voorraad voordeelartikelen zal zijn. „Niets is zo irritant dan te horen krijgen dat een aanbieding al is uitverkocht", verklaart Christof, die met zijn vrouw klantvriendelijkheid hoog in het vaandel wil houden. Tussen 31 januari en 7 februari heeft een onbekende het zonne scherm van het ABN/AMRO-kan- toor in de Dorpsstraat van De Koog vernield. Het scherm dient om be schutting te geven aan mensen die van de PIN-automaat gebruik ma ken. Blijkbaar is iemand aan het scherm gaan hangen, waardoor zowel het mechanisme als het doek het moesten ontgelden. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 u. ds. E.J. Vledder; Uitzending via De Lichtboei De Waal: 9 30 u. ds. H.R. Betting. De Koog: 9 30 u. dhr. M D. Kuiper Den Hoorn: 11 00 u. ds. H.R Betting; bevestiging nieuwe ambtsdragers, m.m.v. The Gospeltrain. Oosterend: 10.00 u. Waddencombinatie in De Cocksdorp. Oudeschild: 10 00 u Waddencomb. in De Cocksdorp De Cocksdorp: 10.00 u Waddencombinatiedienst; m.m.v. Soli Deo Gloria; ds. J. ter Haar. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg- 10.00 u. ds F J.Daane; dienst van Schrift en Tafel. 19.00 u ds. F.J. Daane; voortzetting Avondmaal Oosterend: 10 00 u ds. Van Leeuwen uit Alkmaar. 19.00 u. ds. Van Leeuwen. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 10 15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg 10.00 u. ds. M. Keyser, kerkbusje Den Hoorn; uitz. via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. Zaterdag 20.00 u.: Praise-avond. Zondag 10.00 u. ev. Nico van Catsburg uit Drachten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: zaterdag. 19 30 u. dameskoor, uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 u. herenkoor; nevendienst en crèche; De Cocksdorp: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing: 10 30 u. „Blijf groeien in uw verhou ding tot God." Wachttorenstudie. 11.20 u. „Jehovah schenkt vrede en waarheid." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen Van za 8 00 tot ma. 8 00 u Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 318234 Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging) Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel, voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 06-8998828. Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8 30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14.00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 314152. Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10 00 uur en 14.00-15.00 uur Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg. Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon: tijdens kantooruren 322188, buiten kantooruren 072-5122222; bij spoedeisende gevallen: 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 312066. Kunstgebitreparatie: Tandtechmek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 312069. Tandtechniek R van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 312112 Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Vrijdag 9 februari In „De Poort" achter de Gerefor meerde kerk in Den Burg wordt bingo gespeeld ten bate van een bos- en landbouwproject in Ke nia. Om 16.00 uur voor de jeugd van de basisscholen en om 20.00 uur voor iedereen. In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". Zaterdag 10 februari De Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg houdt van 10.00 tot 13.00 uur open huis. Leerkrachten en ouders zijn aan wezig voor het geven van rond leidingen en uitleg voor elke belangstellende. In Cinema Texel draait om 18.30 en 21.30 uur „Golden Eye". Muziekkorps DEK geeft in dorps huis De Waldhoorn het winter- concert onder leiding van Tammo Lenting; 20.00 uur. Toe gang gratis. In Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp kan vanaf 20.30 uur worden gedanst op diverse soorten muziek. Toegang gratis. Zondag 11 februari De atletiekvereniging houdt de laatste trimloop in de Dennen. Start bij de boskiosk van het Turfveld. Jeugd 11.00 uur; senio ren 11.15 uur. Inschrijven vanaf 10.30 uur. De prijsuitreiking is op 25 februari. In zaal De Ferrever wordt van 11.30 tot 16.30 uur een volksdansdag met Aziatische dansen gehouden onder leiding van Jan Knoppers. De MAB-club houdt „opstap- dag" in manege Akenburg voor jongens en meisjes van 6 tot en met 13 jaar. Rijden op mini-mo toren onder leiding van KNMy- instructeurs; 12.30-16.30 uur. In het Koger dorpshuis De Hof worden tussen 14.00 en 17.00 uur de finales gehouden van de Texelse biljartkampioenschap pen. Vanaf 15.00 uur biedt de Multi functionele Ezelclub Texel i.a. in strandpaviljoen paal 9 gelegen heid om zich als lid te laten in schrijven. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Golden Eye". Maandag 12 februari Op de Vliehors beginnen van daag oefeningen met echte bommen. In sporthal Ons Genoegen be gint om 19.30 uur de laatste avond van de badminton kampioenschappen. In het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk wordt een leerhuis bijeenkomst gehouden, aan vang 20.00 uur. Ch. Rodrigues Pereira spreekt over „Kaïn en Abel". Entree f5,-. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Golden Eye". Dinsdag 13 februari De openbare raadsvergadering in het raadhuis begint om 18.30 uur. rechtstreekse uitzending door Radio Texel. De afdeling stamboomonder zoek van de Historische Vereni ging heeft om 20.00 uur een bij eenkomst in d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „Once were warriors". Woensdag 14 februari Vr. 9 10.20 en 23.26 u. Za. 10 10.56 en 23.40 u. In „De Verrekieker" bij de jacht Zo. 11 11.20 u. haven in Oudeschild herdenkt Ma.12 0.14 en 11.40 u. de PvdA Texel het 50-jarig be Di. 13 0.50 en 12.05 u. staan van 10.00 tot 12.00 uur. Wo.14 1.50 en 13.50 u. Do. 15 3.40 en 16.10 u. De Muziek- en Dansschool houdt Vr. 16 5.20 en 17.45 u. vanaf 19.15 uur voorspeeluur in d'Ouwe ULO. De plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland hebben een bijeenkomst in Het Eierlandscl Huis. Nicoline Kruijsifix spreef over „Bewustwording van mens". Aanvang 19.45 uur. Geen bijzonderheden. Er wor< volgens dienstregeling gevare en er worden geen extra schi pen ingezet. De Molengat is no steeds dienstboot. De Schulpei gat is nog niet teruggekeerd va de dokbeurt. Informatienummers: 369690 (ir formatie wachttijden, inzet extr schip en eventuele actuele boo dienstmformatie); 36969 369692 (informatie dienstregi ling). Hoogwater te Oudeschildl Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt 11 fe- bruari op om 8 03 u. en gaat onder om Jet 17 43 u., 12 februari laatste kwartier, 13 r februari doodtij Zeevarenden weten wat wordt bedoeld met het „Franse gaatje" en het „Gaatje van El len". Dat zijn namen op de zee kaart Deze week hadden de Oudeschilders het over „Het gaatje van Willem". Dat is geen plek in zee, maar een gat in de achtersteven van de kotter TX 66 „Anna Margaretha II" van Willem Boom uit Oudeschild. Het ontstond toen Boom de volle tanker „André Kruijff" met gasolie, bestemd voor de CIV, door het ijs naar de haven van Oudeschild wilde trekken. Toen de slepende kotter vast liep in het ijs, dreef de tanker door en ramde de 66 vrijwel recht van achteren. Er ontstond een flink gat, gelukkig net bovendeks zodat de schade be perkt bleef. De opening zal pro visorisch worden gedicht. De finitief herstel volgt later. De tanker liep aan de punt een deuk op. Foto: opvarenden van de TX 66 nemen de schade op. (Foto Bort Koningl Inwoners van De Waal en andere belangstellenden kunnen morgen [zaterdag] hun geluk beproeven tij dens een bingo in dorpshuis De Wielewaal, 's Middags om 14.30 uur zijn de kinderen aan de beurt, 's avonds om 20.00 uur zijn de volwassenen welkom. De deelne mers moeten 's avonds zelf een kleine prijs meenemen, de organi satie zorgt voor de grotere prijzen. Deelname is verder gratis. De bingo wordt georganiseerd door de Waalder feestcommissie. Het betreft de tweede keer deze winter; in maart staat de derde en laatste bingo op het programma. De bezwaar- en beroepschriften commissie heeft vorig jaar 56 be zwaren gekregen, tegen 50 in 1994. Opvallend was dat het reacties op meer verschillende onderwerpen betrof. Nieuw waren de inzendin gen tegen afwijzing van woon- urgentieverklaringen. Tien bezwaarschriften werden vóór behandeling ingetrokken, één was niet ontvankelijk, vijf gegrond, 34 ongegrond en vier gedeeltelijk ge grond/ongegrond. In twee gevallen week het college af van het advies van de commissie. Wie nieuwsgierig is naar de werk wijze van de Vrije School kan zater dag tussen 10.00 en 13.00 uur een kijkje nemen in het gebouw aan de Gasthuisstraat. Tijdens de open dag geven docenten en ouders uit leg over het hoe en waarom van de lessen voor peuters en de groepen 1 tot en met 9. ledereen, ook zon der kinderen, is welkom. Drie jaar geleden werd het strand tussen paal 15 en 19 voor de laat ste keer opgespoten. Wind en zee namen meer dan verwacht, zodat nu alweer een suppletie nodig is op deze plek. Rijkswaterstaat Texel hoopt het werk in mei te kunnen aanbesteden, zodat nog voor het seizoen kan worden gestart. „Texel is een dure voor de over heid", lacht Kees Smit van RWS. In Den Haag is besloten twee miljoen kuub zand aan te wenden voor het in stand houden van de Texelse kustlijn. Wanneer dat gebeurt wordt enigszins aan de aannemer overgelaten. „Dat bepaalt mede de prijs", verklaart Smit. „Als ze het kunnen combineren is het veel goedkoper." Sinds 1990 is 12,5 miljoen kuub zand op het strand van Texel gespoten. RWS heeft wel enkele voorwaar den gesteld. Aanvankelijk was het de bedoeling het werk te verdelen over twee jaren, maar daar is men van teruggekomen. Het moet nu dit jaar worden afgerond. Internationaal De aanbesteding heeft enige voe ten in aarde, omdat bij een derge lijke grote klus ook buitenlandse (EG) bedrijven mogen meedingen. Dat vergt bepaalde procedures, waardoor waarschijnlijk pas in mei bekend is wie het werk gaat doen. Sociale werkplaats De Bolder mag 143000,- uitgeven aan nieuw ge reedschap. Hiervoor was al geld opzij gezet. Het gaat om een ver- stek-afkortzaag, een profielschaaf bank, een omsnoeringsapparaat en een vloerplaten-lijmmachine. Ixé lüj J°f Strandexploitanten hoeven ev®n wel niet te vrezen: één van de y0|c palingen van RWS is dat in juli j|e augustus geen werkzaamhecen mogen plaatsvinden. „De badger ten mogen er geen last van hjop< ben", vult Smit aan. „Dat gincjbv het verleden prima, dus we vjjs t wachten daar nu ook geen moeil heden over." pat Volgens Smit is de afslag ten iwmm den van De Koog ongekend h; gegaan. Ook tussen paal 22 en 21 is veel zand verdwenen. Bij j, Eierlandse dam is het omgekeerè aan de hand: daar gaat de aj zanding sneller dan verwacht. moeten wel bedenken dat we ge enkele storm hebben gehad i jaar, zelfs geen kleintje", nuance- Smit. Bij de aanleg van de dc waren nog wel enkele zar suppleties aan de zuidkant vot zien, maar die zijn misschien n nodig. i Effe wachte Het onderzoek naar de verbindir^ van de Razende Bol met Texel ma nog worden gestart. „Morfologel in Haarlem zullen zich erover b.Be gen. Dat is vooral een kwestie v-drc bureauwerk en gaat wel enkele)ze) ren in beslag nemen", aldus Srr Ko Als het onderzoek lang genoehe duurt, hoeft het werk niet meeriVo worden uitgevoerd, want bereker be is dat de Razende Bol in de huidic de situatie in veertig jaar vanzelf a; Ru het eiland vastgroeit... JfcT Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden in geladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beierenstraat, Boogerd, Schoon oordsingel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. Once Were Warriors is een van de meest geprezen films van het afgelopen jaar. Voor velen was het het hoogtepunt van het Rotterdamse Filmfestival 1995 en de film won ondertussen al meer dan 15 internationale prij zen, waaronder die van het Montreal Filmfestival van 1994. Once Were Warriors speelt zich af in een voorstad van Auckland, de grootste stad van Nieuw Zee land en vertelt ons het gewelddadige en indrukwek kende verhaal over Jake en Beth. Ze zijn al lange tijd ge trouwd en leven in een soort van haat/liefde verhouding. Jake is een echte agressieve kerel die voornamelijk in het café uit hangt en graag op de vuist gaat. Ook Beth heeft maar al te vaak te maken gehad met zijn vuisten. Toch doet ze er alles aan om het gezin bij elkaar te houden, maar dat valt niet mee. Want ook met haar beide zoons heeft ze de nodige problemen. De één wordt lid van een bende, terwijl de ander in een internaat wordt opgenomen. Alleen met haar enige dochter heeft ze nog wat hoop op de toekomst: zij wil schrijfster worden. Wanneer haar echter iets vreselijks over komt, gebeurt er ook iets met Beth. Ze realiseert zich dat dit absoluut zo niet door kan gaan en dat haar leven finaal over een andere boeg gegooid zal moe ten worden. GOLDENEYE De allernieuwste JAMES BOND wordt nog een weekje geprolon geerd. Een goeie actierijke film met Pierce Brosnan als een „ouderwetse" James Bond en onze eigen Nederlandse Famke Jansen als een supersensuele 'teef'. GOLDENEYE, vrijdag t/m maan dag ONCE WERE WARIORS, dinsdag en woensdag Deze week geen kindervoor stellingen Voor aanvangstijden: zie de Agenda. Fietspadenplan. In het gemeeffl telijke fietspadenplan staat ove Vuurtorenweg bovenaan cte lijst, gevolgd door de Limietwee., Bij beide staat het jaartal 199itJ maar dat hangt helemaal af vand]zu subsidies die door andere overha^ den worden verstrekt. De g; m meente heeft zelf geen geld voö^,. de paden. sc re 0( vr De cursus „noten lezen" is een ve D volg op de cursus „elementair nc h< ten lezen voor koorleden" die inj< Vi nuari werd gegeven door d e< Muziek- Dansschool. Terwijl d* tii cursus „elementair noten lezen., st meer een algemene oriëntatie was zal bij de cursus „notenlezen" hel accent liggen op het leren zinge; „van blad". H Vooral koorleden die van de voo|Je en nazingmethode (papegaa> methode) afwillen, wordt aanger. den deze cursus te volgen. De cui sus is zeer praktijkgericht, er word tijdens de lessen veel gezongen Van de cursisten wordt verwach dat ze thuis oefenen. De cursu wordt gegeven door Dyo Wassin op donderdagavond van 19.30 to 20.30 uur, start op 7 maart, koste' ƒ45,- voor tien lessen. Geïnteresseerden kunnen zich op geven bij de administratie van d- Muziek- Dansschool in dorpshui: d'Ouwe Ulo, telefoon 313493.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2