Cjroen ^warL-Jéxels in het hartL {„Resultaat belangrijker lan precieze middelen" mm u Fietser (15) nog in coma na ongeluk 1 N Groen Zwart 3* Bewoners Schilderweg willen veiligheid Friso de Zeeuw over ammoniakbeleidsplan: Wet VVV-onderzoek naar boekingsverloop is niet representatief College stemt in met tweede schuur bollenteler Lap Nieuwe aanval b en w op Greenside-hoed Lepelaar als lentebode VERDER IN DIT ummer Vorst maakt oogst winterbloemkool onzeker 2 Straatnamen Mars 3 •fr Tesselse verhaaltjes in tijdschrift Bobo 5 •fr Landschapszorg niet blij met ammoniakdebat 5 PvdA wil betere afbouw recreatiewerk 7 Kritische kijk op vee De Cocksdorp krijgt er 15 huizen bij Gemeente verdient minder aan kermis Kikkers TEXELSE^COURANT E U ROM ASTER I ■^GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11058 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1996 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS NNEMENTSPRIJS /54,55 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,50 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 'der. I et resultaat is belangrijker dan de precieze middelen die gebruikt", vindt milieugedeputeerde Friso de Zeeuw. Hij Ui li dat in reactie op de twijfels over de juridische kantte- eningen bij het ammoniakbeleidsplan, zoals die dinsdag- onain de raad breed werden uitgemeten. Bij de uitein- lijke beslissing van de milieugedeputeerde wegen GS het rdeel van de andere convenantpartners zeker mee, maar uitgangspunten in het convenant tellen voor De Zeeuw it zwaarst. Ifehouder Schilling (milieu) ma- oeuvreerde zich dinsdagavond •tielijk door het ammoniakdebat. inders dan werd gezegd door feter de Groot (D66) liet De Zeeuw ■woensdag weten wel degelijk de ihoud te kennen van het beleids kan, en dat Schilling dus niet op igen houtje had gehandeld. „Ik tras op de hoogte van het overleg lat tussen de gemeente Texel en imbtenaren van de provincie werd jivoerd Maar ik zag geen reden Bi in te grijpen." lan Schilling .provincie achter plan... ■wel De Groot als Dirk Terpstra |k/dA) twijfelden er -mede gezien kritiek van de milieu- banisaties- aan dat Gedepu- frde Staten akkoord gaan met et plan. Hun vermoeden wordt ersterkt door schriftelijke ant- Jorden van gedeputeerde De eeuw aan D66-statenlid Poelman, vlak voor de raadvergadering Haarlem werden gefaxt. „Het ileidsplan is nog niet aan mij, Dch aan mijn collega's voorge- gd", schreef De Zeeuw. Belangrijk Een gedeputeerde zet niet zomaar poot onder zo'n brief", presen- erde De Groot de brief aan het Bllege. De Zeeuw zei een dag la- <\ls we maar even de kans krij gen, proberen we onze zaakjes ■op Texel zélf te regelen, want [jalleen wij weten wat goed voor ons is. De gemeenteraad heeft Meen Tesselse ammoniak- Iregeling vastgesteld, die op gespannen voet staat met de Jlandelijke voorschriften. Ons Iludieke streven naar onafhan kelijkheid is voor sommigen Jjmeer dan een folkloristisch Ispelletje. Het leidt helaas ook ■tot kortzichtigheid en tegen strijdigheden. Wat is wijsheid? Omdat alles wat van ver komt Ibeteris, halen we zonodigde loverkant" vaak met veel Ibombarie binnen en maken er Ëgoede sier mee. Maar het |Tesse/s eigen wil wel blijven |bepa/en wat er gebeurt! 7e- ïrecht koesteren wij het speci fieke van ons eiland. De wereld eindigt echter niet bij het Mars diep. We zijn onderdeel van het geheel en af en toe een beetje onder of boven de wet... Horszei ter: „Officieel gezien is GS inder daad nog niet aan de beurt ge weest, zo werkt dat. Maar het convenant is iets dat we allemaal willen. De mening van de de mi lieu-inspectie, die een advies functie heeft, en de andere convenantpartners speelt natuur lijk een rol, evenals die van mijn collega-gedeputeerden. Maar uit eindelijk beoordelen we het plan op het resultaat dat wordt bereikt." Blij Kennelijk wist Schilling de mening van de gedeputeerde goed in te schatten. „Ik ben juist blij met deze fax", hield hij het briefje dinsdag avond triomfantelijk omhoog. De wethouder liet al citerend uit brie ven van de provincie alle gebeur tenissen nog eens de revue passe ren. „Natuurlijk heeft GS nog geen standpunt ingenomen. Net zoals de gemeenteraad dat nog niet heeft gedaan. Maar niemand praat me uit het hoofd dat ik gesteund wordt door de provincie." Vuur Vooral De Groot, die de voor gaande dagen langdurig contact had met vertegenwoordigers van milieugroeperingen en andere be langhebbenden, legde Schilling het vuur na aan de schenen. „Als Texel hiermee doorgaat, staan de boeren straks met lege handen", doelde het raadslid op de juridi sche haken en ogen aan het be leidsplan. De Groot's woede was gewekt door een uitspraak van Schilling dat hij milieu-organisaties verweet geen open kaartte hebben gespeeld. De Groot: „Toen kreeg ik de pest in. Ze hebben tevoren wel degelijk kritiek geuit op het plan en zijn niet zo maar gaan kankeren. Lees de ver slagen maar na." Schilling: „Ik heb de milieu organisaties niet voor rotte vis uit gemaakt. Wat ik bedoelde was: la ten we met elkaar verder gaan." Standje De Groot ving bot bij de burge meester, toen hij hem vroeg een Hulpverleners bezig met het slachtoffer. Friso de Zeeuw:, wel op de hoogte. positief besluit van de raad ter ver nietiging bij de minister aan te bie den. Van Rappard: „Volmondig neen! Integendeel, ik zal mijn best doen om het overeind te houden. Ik geloof in het plan dat aan ieder- Lees verder pagina 5 Een 15-jarige Armeense jongen verkeert in levensgevaarlijke toe stand na het ongeval dat hem woensdagavond overkwam op het kruispunt Pontweg-Rozendijk. De jongen (uit een in De Koog ver blijvend asielzoekersgezin) was bezig op de fiets de Pontweg over te steken, toen hij werd geschept dooreen 51-jarige automobilist uit Den Burg. De man kwam even na 19.00 uur uit de richting van de veerhaven en kon de fietser, die plotseling vanaf het rechter fiets pad de rijbaan overstak, niet meer ontwijken. De jongen liep diverse ernstige fracturen op, inwendige verwondingen en hersenletsel. In zeer zorgwekkende toestand werd hij per ambulance overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder. Na onderzoek aldaar werd hij nog dezelfde avond verder ge transporteerd naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Daar ligt hij op de intensieve zorg-afdeling nog steeds in coma. De verkeersgroep van de politie Noordholland Noord heeft de toe dracht van het ongeluk gisteren uitvoerig onderzocht met een re- Van de fiets van de Armeense jongen bleef weinig over. Het onderzoek naar het boekingsverloop waarmee de VW zeven weken geleden begon, is niet representatief. Toch komen op deze wijze voldoende gegevens binnen om de vinger aan de pols te kunnen houden, zodat het onder zoek in elk geval wordt voortgezet, waarschijnlijk gedurende drie jaar. Het niet-representatief zijn komt omdat van de 53 TVL-leden waar mee als deelnemers werd begon nen, ongeveer de helft heeft afge haakt. Dit lijkt weinig opwekkend, maar directeur Joost van Linge tlt er niet zwaar aan. Voor hem is be langrijk dat de andere helft wèl min of meer trouw wekelijks het formu lier inzendt en daarbij zorgt voor een nuttige stroom gegevens. Aan de hand daarvan kan de VVV bepa len of extra promotie nodig is en kan een statistische vergelijking worden gemaakt met het boekingsverloop van de reserve ringscentrale. Van Linge herinnert eraan dat eerdere pogingen om een onderzoek op te zetten strand den omdat niemand zich spontaan aanmeldde als regelmatige vers trekkervan gegevens. Nu werd het anders opgezet: wie niet wilde meedoen, moest het laten weten. Ook werd £en verrassing in het Bloembollenteler Arie Lap uit Den Hoorn krijgt van het college mede werking voor de bouw van een tweede schuur, pal naast het be staande bollenbedrijf op Klif. De nieuwe schuur wordt iets kleiner dan de bestaande. B en w zijn ak koord met het bouwplan, omdat dit volgens wethouder Schilling (ruim telijke ordening) past in het be stemmingsplan. vooruitzicht gesteld. Uit degenen die geen bezwaar hadden gemaakt werd dus het vijftigtal deelnemers gepikt, waarvan er 23 werkelijk gin gen meewerken door het op zenden van invulformulieren. De in het vooruitzicht gestelde verras sing bleek een prijsvraag te zijn: onder de inzenders zal een wee kend in een Nederlands klassehotel worden verloot. Op de formulieren hoeven alleen maar de boekingen te worden aangegeven die in de af gelopen week zijn gemaakt. Het is dus niet nodig iedere week de ge gevens van de vorige weken op de kaart over te nemen. Als er in een week geen boekingen zijn geweest, wordt dus niets ingevuld en dient de kaart blanco worden opge stuurd. De verwerking van de kaarten is inmiddels begonnen. Binnenkort zal blijken of er een patroon in is te herkennen. lïï Het college verleent medewerking aan de bouw van een tweede bollenschuur op Klif. Bewoners van de Schilderweg hebben bij de Veilig Verkeers- afdeling en de gemeente geklaagd over de verkeersonveiligheid op hun weg. Het gemotoriseerd ver keer rijdt er vaak harder dan 100 km, vlak voor de bocht bij de voor malige zuivelfabriek wordt met hoge snelheid ingehaald, brom fietsers rijden op het fietspad vaak meer dan 60 km en de fietsers en joggers zijn vaak onverlicht als ze bij duisternis van datzelfde pad ge bruik maken. Ook het verkeer dat vanaf het Skillepaadje de Schilderweg over steekt vormt een bron van gevaar (een waarschuwingsbord ont breekt) evenals het ter weerszijden van de weg parkeren door bezoe kers van de bedrijven in en bij de voormalige fabriek. De verontruste Schiderweg-bewo- Het college neemt geen genoegen met de uitspraak van de Alkmaarse rechtbank inzake de Greenside-hoed en gaat in beroep bij de Raad van State. Volgens wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) was het een moeilijke beslissing, maar vonden b en w dat ze er gezien de voorgeschiede nis niet omheen konden. „We gaan er met vertrouwen naar toe." Door dit besluit werd de motie die Dick Drijver van Texels Belang wilde indienen, om steun te betui gen aan het standpunt van het col lege overbodig. Drijver wilde aan vankelijk voet bij stuk houden. „Het is interessant om te weten hoe an dere fracties erover denken." Peter Bakker (Groen Links) herinnerde Drijver eraan dat de fracties, verte genwoordigd in de bezwaar- en beroepschriftencommissie, een ander standpunt hadden ingeno men. Drijver besloot na fractie- overleg de motie in te trekken. ners die een brief met handtekenin gen aan de Veilig Verkeersafdeling en de gemeenteraad hebben ge stuurd, vragen om waar schuwingsborden, regelmatige snelheidscontroles en een maxi mum snelheid van 70 km tussen perceel 185 en de bocht bij de fa briek. Elfstedentocht-liefhebbers kunnen het wel vergeten. De eerste lepelaar is gesignaleerd. De dieren arriveren meestal pas eind februari, als de vorst wijkt. Een voorbode van de lente? Het dier werd dinsdag gezien door Gerard Nieuwland van het Nioz. Er ligt op Texel nog veel ijs, dus de vogel zal moeite hebben om voedsel te verga ren. Waarschijnlijk komt de lepelaar van de Franse kust. Zijn soortgenoten overwinte ren in Zuid Spanje en langs de Afrikaanse westkust. IFoto's Hurry de Graaf) constructie ter plaatse. Bij de rem proeven zijn aanwijzingen gevon den dat de automobilist aan merkelijk harder heeft gereden dan de toegestane 80 kilometer per uur. In verband daarmee is zijn rijbewijs ingenomen. De fiets van de jongen werd totaal vernield. De auto liep alleen plaat- en ruitschade op, waardoor deze gistermiddag bij de reconstructie kon worden gebruikt. De toestand van de jongen was vanmorgen om 10.00 uur nog on veranderd kritiek. B en w zullen plannen ontwikkelen voor woningbouw tussen de be graafplaats en het Eierlandsche huis in De Cocksdorp. Het college denkt dat hier 14 of 15 huizen mogelijk zijn. Die sluiten dan aan op de bestaande bebou wing en zijn bereikbaar via de Klimpstraat. Voor dit project zal een bestemmingsplan worden ontwikkeld, een voornemen dat wordt onderschreven door de Dorpscommissie Eierland en dat ook aardig past in het streekplan. De afgelopen vijf jaar is het aantal inwoners van De Cocksdorp met 22 toegenomen. Als die ontwikkeling in de komende tien jaar doorgaat, komen er totaal 35 personen bij, wat het stichten van genoemd woonwijkje verantwoord maakt. Mede met het oog op dit toekom stige woningaanbod, heeft het col lege tevens besloten met in te gaan op het verzoek van de familie Kuijper uit Den Burg om een wo ning te mogen bouwen bij de hoek Vuurtorenweg-Langeveldstraat. Verwacht werd dat de jaarlijkse kermis de gemeente weer ruim een ton zou bieden om op Texel te mogen staan. Er is echter een voor dracht van ƒ93.306,- gedaan. Dat komt doordat kermissen steeds minder omzet hebben en omdat op Texel het aantal attracties van 21 naar 18 moet. Afgelopen jaar stond alles te dicht op elkaar en een te volle kermis heeft een negatief ef fect op de inkomsten Razende Bol. Waarschijnlijk in de raad van mei wordt de verordening voor de Razende Bol behandeld. Deze is bedoeld om niet-passende activiteiten tegen te gaan, zoals waterskien in de buurt van zeehondenrustplaatsen. Redactioneel commentaar De overleggroep convenant, nog niet zo lang geleden van start ge gaan om de ,,ruime-jas"-overeen- komst invulling te geven, staat on derspanning. Vormden de partijen over de stuif problematiek nog één front, met het zogenaamde ammoniakbeleidsplan zijn de oude tegenstellingen tussen landbouw een natuur en milieu weer hoog opgelaaid. Het was Pieter de Groot die onbe suisd de lont stak in het kruitvat van onderhuidse irritatie bij Natuur monumenten, de Milieufederatie en bij de werkgroep Landschaps zorg, die nu openlijk weigert het „dictaat" van gemeente en provin cie te slikken. De natuur- en milieu-organisaties verwijten de gemeente en de pro vincie achterkamertjespolitiek. Ze voelen zich onvoldoende serieus genomen binnen het conve- nantoverleg. Terwijl de convenant- kruiwagen nog maar net onderweg is, dreigen de kikkers er al één voor één uit te springen. Een situatie waarmee geen van de partijen is gebaat. Het moeizaam bereikte convenant blijkt zo sterk als de zwakste scha kel. Tekort vee voor de boeren, waarschuwt het college, betekent dat het gras verdwijnt van de Texelse akkers. Teveel vee is echter funest voor de natuurgebieden, doceren de natuurorganisaties. De waarheid zal wel ergens in het midden liggen. Nu men aan elkaar heeft kunnen wennen, wordt het tijd dat de convenantpartners laten zien wat ze waard zijn. (ADVERTENTIE) i Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van. DE EUROPESE BANDEN SPECIALIST I

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 1