I Weekend teso Veel sponsors voor luchtvaartmuseum Film Uitzetten van vreemd mosselzaad ongewenst VOOR Agenda TEXELSE2 COURANT Incabeschaving in Stappeland Mannenkoor te gast in Waalder kerk „Geen goed plan van minister" Calluna langer open wegens Krokusvakantie 24 en 25 februari 1996 Kerkdiensten zondag 25 februari Jonge Ondernemers dik tevreden over gebruik beeldmerk TV-uitzending op verrassende plek oud Papier Ace Ventura II Dierenartsen spreke: i voor paardenvriendef VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 Bistla Stedmg en Stefan Knust brengen de wandschildering over de Incacultuur aan op de muur van restaurant Vincent. De oude Incabeschaving op Texel Jawel! De Zuidamerikaanse be schaving is sinds deze week te zien op de wand van restaurant/Café Vincent m 't Stappeland van De Koog De wandschildering is aan gebracht door Bistla Steding en Stefan Knust uit het Duitse Bielefeld, in opdracht van eigenaar/ exploitant Vincent de Jong. Waarom Inca's en geen sfeerbeeld van stranden of duinen? Ach, alles wat je om je heen ziet is al Texel. De Incacultuur had ik eens op televisie gezien en sprak me wel aan. Het is nog mooier dan ik had gehoopt De makers hadden precies een week nodig om de vier muren te beschilderen. Ze waren te gast in hotel Greenside, dat in hetzelfde gebouw is ondergebracht. Tot voor kort voerde De Jong ook het mana gement over dit hotel. De Jong laat weten dat dit eigenlijk nooit de bedoeling is geweest en dat hij de handen vol heeft aan het restau- rant/cafe. De vereniging van eige naren van Greenside heeft het be heer van het hotel onlangs aan een managementteam overgedragen. Het Texels Christelijk Mannenkoor verleent zondagavond medewer king in de Ned. Herv. kerk van De Waal tijdens een dienst die voor alle belangstellenden toegankelijk is. Het koor zal een zestal liederen ten gehore brengen. De dienst wordt voorgegaan door dominee H. Betting uit Den Hoorn. Thema van de dienst, die valt op de eerste zondag van de 40-dagentijd, is ,,Het kan mij wèl wat schelen...!". De aanvang is 19.30 uur. Andere zeeèn, andere ziektes. Om die reden is het uitzetten van mosselzaad en schelpdieren uit buitenlandse wateren in de Wad denzee niet verstandig De minis ter van landbouw, natuur en visse rij wil dit echter wel mogelijk maken, onder druk van Europese bepalingen. De Waddenzee is natuurgebied en dat betekent dat daar niet zomaar vreemde organismen in mogen worden uitgezet. Enkele kwekers hebben echter een aanvraag bij het ministerie ingediend om mossel percelen in de westelijke Wadden zee te mogen gebruiken voor schelpdieren van elders Europese richtlijnen worden door hen als stok achter de deur gebruikt. De minister heeft toegezegd een plan te maken waardoor uitzetten van schelpdieren uit de gehele Noordzee (die loopt tot het Nauw van Calais) m de Waddenzee mo- Met ingang van maandag is Calluna wegens de Krokusvakantie langer open. Van maandag tot en met zaterdag kan iedereen tussen 14.00 en 22.00 uur in het bad te recht, zondag is Calluna geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Dit duurt tot 7 maart. gelijk wórdt, en waarbij organis men uit andere zeeen met een spe ciale vergunning mogen worden gebruikt Daarbij moet dan wel worden aangetoond dat deze die ren geen gevaar opleveren voor het ecosysteem in de Waddenzee. De Waddenvereniging is het met eens met dit plan en ook de meeste mosselvissers in Nederland zijn er huiverig voor. De kans dat een vreemde alg of parasiet in de Wad denzee wordt geïntroduceerd is groot. Volgens Geert Jan Smits van de Waddenvereniging zal het echter nog wel een paar jaar duren voor dat het zover is. „Als het ooit zover komt. Laat de minister eerst eens in die regelgeving duiken. Euro pese bepalingen zijn leuk, maar zolang je nog niet zomaar je hond mee naar Engeland kan nemen, loopt het met dit ook geen vaart." Uitbreiding van het aantal mossel percelen zit er volgens de Wadden vereniging misschien wel in. ,,Maar dat is dan meer een soort uitruil. Er is 6000 hectare beschikbaar voor mosselen in de Waddenzee en daarvan wordt maar 3000 gebruikt. Meer dan die 6000 zal het niet zo snel worden Fiets. Op de Stenenplaats is vrij dag tussen 16.00 en 19.00 uur een Gazelle herenfiets gestolen Deze is van een 23-jarige Texelaar en stond afgesloten. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u ds J. ter Haar; uitz via De Lichtboei. De Waal: 19.30 u. ds. H.R Betting; m.m.v. Tex Chr. Mannenkoor De Koog: 19.30 u dienst in De Waal. Den Hoorn: 19.30 u. dienst in De Waal. Oosterend: 9 30 u ds. H.R Betting. Oudeschild: 11.00 u dhr. M D. Kuiper. De Cocksdorp: 11.00 u. ds E.J. Vledder. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg. 10 00 u ds. W. Madderon uit Zuid- Scharwoude 19.00 u. ds. W. Madderon. Oosterend: 10.00 u. ds. J.J N. Wilmink uit Zuidlaren, viering Heilig Avondmaal. 19.00 u ds. J.J.N. Wilmink, voortzetting Heilig Avondmaal. GEREFORMEERDE GEMEENTE In kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 u. dienst. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 16.15 u. dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Kogerstraat, Den Burg. 10.00 u. ds. L. Kmpscheer, kerkbusje Den Hoorn; eerste zondag in de 40-dagentijd BAPTISTENGEMEENTE Julianastraat, Den Burg. 10 00 u. Gijs Lammerts van Buren uit Andijk, uitzending via Radio Texel. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg. zaterdag: 19 30 u. themaviering, m.m.v The Gospeltrain, uitzending via De Lichtboei Zondag: 10.45 u. herenkoor, nevendienst en crèche. Oosterend: zat 19 30 u. De Cocksdorp: zo. 10.00 u., Woord-Communiédienst Sint Jan zo. 9 30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Noordwester 3, Den Burg. Openbare lezing 10 30 u „De geest van zelfopoffering doen herleven Wachttorenstudie 11.20 u. „De mens heid heeft de kennis van God nodig." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags voor 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen: Uitsluitend voor spoedgevallen Van za. 8 00 tot ma. 8 00 u.; Dokter A C P J. Waverijn en Th van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel 312016. Consult uitslui tend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreek uur zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 312323. Verpleegkundige thuiszorg (wijkverpleging): Kruiswerk Kop van Noord-Holland, afdeling Texel voor verpleegkundige thuiszorg op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde Centraal Meldpunt 06-8998828 Spreekuur jeugdgezondheidszorg (iedere werkdag van 8.30-9.00 uur), telefoon 313241. Het uitleenmagazijn/ servicepunt in het wijkgebouw aan de Schoonoord singel 24 is elke werkdag tussen 13.00 - 14 00 uur geopend, telefoon 313241 Thuiszorg (bejaardenhulp en gezinszorg): Voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren 314152 Spreekuur na het weekend maan dag 8.00-10 00 uur en 14.00-15.00 uur. Stichting Thuis zorg Texel, Jonkerstraat 6, Den Burg Nuttige adressen: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 uur. Telefoon tijdens kantooruren 322188; buiten kantooruren 072-5122222. Bij spoedeisende gevallen. 06-11. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 322188. Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen, tel. 312527 Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 319413 (De Nieuwe Skuul). Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwem mers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel 312066 Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel 312069. Tandtechniek R. van Oosten (particuliere praktijk), tel. 310605. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel 312112. Zaterdag 11 00-12.30 en 15 00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen Vrijdag 23 februari In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.15 uur „Ace Ventura". Publiek is vanaf 19.30 uur wel kom bij volkssterrenwacht De Jager (EcoMare) om door de te lescoop naar maan, sterren en de planeet Venus te kijken. Bij bewolkt weer gaat het niet door. Boerenvereniging „Ons Belang" viert in dorpshuis De Waldhoorn het 45-jarig bestaan vanaf 19.30 uur. Na de vergadering koud buffet met verhalen van Willem Kikkert en Harry de Graaf en bij dragen van leden. In De Kletskeet wordt een club avond van VV Texel gehouden voor jongens en meisjes vanaf 12 jaar: bingo met mooie prijzen. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 24 februari De Rangers van het wereld Na tuur Fonds zijn tussen 13.00 en 16.00 uur bijeen in de schuur van Staatsbosbeheer aan de Ploegelanderweg. Activiteiten: vogelkastjes timmeren en hou ten voerstammetjes maken. Wie het logboek heeft, wordt ver zocht dit mee te nemen. Bij Calluna gaat het open Texels fietscrosskampioenschap van start om 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Lang leve de koningin" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Ace Ventura" In zwemparadijs Callunawordt van 19 00 tot 22.00 uur de „Drijf- in show" gehouden met muziek van Radio Royal. Entree f4,50 inclusief zwemfnen. In Volkssterrenwacht De Jager (bij EcoMare) kan bij goed weer vanaf 19.30 uur met de tele scoop worden gekeken naar sterren, maan en planeet Venus Als het bewolkt is een vervan gend programma in EcoMare: kijken naar de sterrenhemel met hulp van computer en speciale projector. Toegang gratis voor ieder. In de Burgemeester De Koning hal geeft het Koninklijk Texels Fanfare het winterconcert, aan vang 20.00 uur. In Sportschool Texel begint om 20.00 uur een bankdrukwedstrijd om de titel sterkste man of vrouw. Zondèg 25 februari Om 10.30 uur begint in manege Akenburg de vierde men wedstrijd om de Jaap de Graaf- bokaal. Van 11 00 tot 14 30 uur wordt in partycentrum Calluna een bruidsshow gegeven Entree f 15,- per persoon. In het Barbarencafé in De Koog begint om 1400 uur een darttoernooi. Speelwijze 501. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Lang leve de koningin" en om 16.00, 19 00 en 21 15 uur „Ace Ventura". In schouwburg De Kampanje in Den Helder wordt opgetreden door het Hexagon-ensemble met werken van o.a. WA. Mozart en F. Poulenc; aanvang 15 00 uur. Vanaf 10.00 uur kan bij Bos en Duin worden ingeschreven voor het open Texels cross kampioenschap Na afloop prijs uitreiking van de trimloopserie. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn treedt vanaf 20.30 uur Bert Schuiling op met het programma „Geen Idee". Entree f 19,50; vriendenprijs f 17,-. Om 11 00 uur is op de kabeltele visie de tweede maandelijkse uitzending van SLOTTVTexel te zien Het programma is opgeno men op een verrassende lokatie ergens op het eiland. Maandag 26 februari Vandaag, dinsdag en woensdag wordt op de Vliehors geoefend met echte bommen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Lang leve de Koningin" en om 16 00, 19.00 en 21.15 uur „Ace Ventura". In „De Poort" achter de Gerefor meerde kerk van Den Burg ko men de Christelijke Plattelands vrouwen bijeen. Freek Veldwisch verzorgt een dia-lezing; aanvang 14.30 uur. In het zaaltje bij de Doopsge zinde kerk wordt een Leerhuis bijeenkomst gehouden, aan vang 20 00 uur. Ch. Rodrigues Pereira spreekt over Kaïn en Abel. Entree f5,-. Dinsdag 27 februari De Waddenvereniging houdt een Kinderwaddendag voor kin deren van 6 tot en met 13 jaar. 's Ochtend vanaf 10.00 uur doe- aktiviteiten in de Waddenwinkel en 's middags vanaf 14.00 uur wad-excursie rond de Mokbaai. Inlichtingen en inschrijving a f7,50 per persoon in de Wadden winkel, Wilhelminalaan 30 te Den Burg, telefoon 315466. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Leve de koningin" en om 16.00, 19.00 en 21.15 uur „Ace Ventura". In De Buureton geeft schoon heidsspecialiste Marja Wijnhoff op uitnodiging van de Stichting Welzijn Ouderen Texel een cur sus over de verzorging van de oudere huid; 14.00 uur. De historische vereniging heeft in d'Ouwe ULO leden vergadering, aanvang 20.00 uur. Na de pauze houdt professor Kees de Jager een lezing over het ontstaan van het Marsdiep. De vereniging van Rl mapatienten heeft in de voorrl lige LBO-kantine aan I Emmalaan algemene ledS vergadering, aanvang 20.00ij Na de pauze bingo. Woensdag 28 februari In theater De Kiekend (Vakantiecentrum De Kri| wordt in de theaterserie Muze opgetreden door Darj Speer Trombone Consort het Carnaval des Animaux. I tree f20,- (kinderen f 15,-). betreft een familieuitvoerii) toegang vanaf 6 jaar. Aanva 14 00 uur. In Cinema Texel draait om 14jf uur „Leve de Koningin" en q 16.00, 19.00 en 21.15 uur ,J Ventura" ïrg ld ide im jnd io h ru< n y pe ela De „Schulpengat" vaart ingaaj heden weer als dienstboot I „Molengat" is dus reserveschl Er wordt volgens dienstregelirj gevaren. Voorlopig geljac halfuursdienst. Bac Informatienummers: 3696»rr (wachttijden, inzet extra bc nC enz.); 369691/369692 (dienstig geling). gta 00 aek Hoogwater te Oudeschilo Vr. 23 11.20 en 23.44 uferl Za. 24 11.30uik: Zo. 25 0 04 en 11.30uïet Ma.26 0.30 en 11.50 u Di. 27 0.50 en 13.00 uL Wo.28 1.40 en 14.20 ui Do. 29 '2.50 en 15.25 ut Vr. 1 3.55 en 17.20 uF Aan het strand is het ongeveer een uuj eerder hoogwater. De zon komt 25 Ie bruari op om 7.35 u en gaat onder orrl 18.09 u 26 februari eerste kwartier. 2'| februari doodtij. (tè/el Het Texel-Logo. Texel-Logo viert lustrum Zo'n 7.000 Texelse en overkantse automobilisten hebben het Texel- Logo op hun wagen geplakt en een groot aantal bedrijven en organisa ties op het eiland gebruiken het beeldmerk voor promotie. Vijf jaar nadat de Jonge Ondernemers organisatie het initiatief nam tot het logo, is het beeldmerk van Marieke Eelman volledig ingebur gerd. Al met al een succesvol ini tiatief, met als doel de promotie van het eiland, concluderen de jonge ondernemers. Een logo ter promotie en herken ning van het eiland was precies het idee achter het logo waarvoor de jonge ondernemers vijf jaar gele den een prijsvraag uitschreven in de Texelse Courant. Doel was de naamsbekendheid van het eiland te vergroten, een kosteloze promo tie voor Texel. Er kwamen meer dan 200 reacties binnen. Een deskundige jury met bekenden uit de reclamewereld koos het ontwerp van Mariek Eelman. Het leverde haar de eerste prijs op, ter waarde van ƒ500,-. Haar ontwerp was herkenbaar en blonk uit door z'n eenvoud. Om te voorkomen dat het beeld merk geweld werd aangedaan, werd het logo gedeponeerd bij het Benelux Merkenbureau. Zonder toestemming van de jonge onder nemers mogen op eigen initiatief geen veranderingen aan het beeld merk worden aangebracht. Onder nemers die hiertegen zondigen, werden teruggefloten. De bedoe ling van het logo is namelijk dat het door iedereen kan worden ge bruikt, bijvoorbeeld naast het eigen bedrijfslogo. Bij twijfels over de vorm, dient men de JO te raadple gen. Het tweede maandprogramma van SLOT TV Texel wordt niet rechtstreeks vanuit de studio uit gezonden, maar is elders op Texel opgenomen. De lokatie blijft een verrassing tot zondagmorgen 11.00 uur, als de uitzending begint. Deze andere aanpak is volgens een woordvoerder geen gevolg van de stroeve eerste aflevering, waarbij de „live" presentatie en schake lingen tijdens sommige onderde len te wensen overliet. Voor dit io gif in tweede programma kon de ploeg niet over een ruimte bes/ ken waar het nieuwe, grote de®* kon staan, zodat uitwijken noo®£ kelijk was. Een rechtstreekse -d zending was hierdoor met rrW5 mogelijk. va ha Het programma bevat o.a. devon gende onderdelen: portretten de sporttalenten Alice Blom en HidHc de Vries, de historie van De Lir br< boom, de opstapdag van de M-m< club, trends in de haarmode, ;m( politieke discussie over de 1-20° regeling en bewegen voor ou:Pe ren. stc De lijl< be zie werden losgekregen wat steun en samenwerking. SubsicjJe pc De Stichting Luchtvaartmuseum Texel heeft niet te klagen over ge brek aan medewerking. Tal van be drijven, personen en instellingen blijken het projekt een goed hart toe te dragen en hebben steun in de vorm van geld, materiaal of werk toegezegd. Ondanks de ver traging die de vorst teweeg heeft gebracht, ziet het er nog steeds naar uit dat het museum op 1 mei zijn deuren zal openen. Zoals bekend zal de per 1 april te ontruimen hangaar van de zweef- vliegclub als voorlopige behuizing dienen. Bij de hier te maken expo sitie wordt gebruik gemaakt van een omvangrijke hoeveelheid tentoonstellingsmateriaal (balies, scheidingswanden, vloerbedek king en vitrines), gratis beschikbaar gesteld door het bedrijf Stand- bouw Van Doesburg uit Zaandam. Voorzitter Ed de Bruyn en museuminrichter Gelein Jansen hebben succesvolle bezoeken ge bracht aan KLM, Martinair, Fokker, Teso, De Krim en andere bedrijven waarbij interessante toezeggingen Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden inge laden. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opgehaald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat en Brouwerstraat. De Waal In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald Leerlingen, ouders en leerkrachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen Oud papier kan ook worden ingeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het gebouw van Kotex (vóór 9.30 uur). Deze week beleven we de Ne derlandse première van de sequal van Ace Ventura: Pet Dectective, namelijk het ver volg op deze hitfilm AVE VENTURA: WHEN NATURE CALLS. De laatste paar jaar zijn de vervolgfilms gelukkig beter dan de vorige afleveringen. Als een ware James Bond in de dierenwereld, maar dan ongelooflijk vol grappen en grollen, raast die maffe bekkentrekker Jim Carrey door de oerwouden van Afrika. Alles wat deze Jim Carrey met zijn sardonische smoel toe lacht, wordt goud. Hij is dan ook de best verdienende Hollywoodster van dit mo ment. ACE moet zich inzetten voor de wereldvrede: hij moet een verdwenen witte vleer muis - de god van een Afri kaanse stam - zoeken, want als dat beest niet op tijd opduikt breekt een stammenoorlog uit. Tijdens zijn strooptochten door de jungle zet hij stamhoofden en postkolonialen lekker te kak ken en schotelt en-passant een prachtige anti-bont lobby voor. Een groot succes in Amerika, deze film die van spitsvondig heden, plagerig sadisme en soms wat onderbroekenlol aan elkaar hangt. Carrey tsjilpt, gromt, mekkert, vlooit en creeert misverstand zoals we van hem gewend zijn. IN NAAM DER KONINGIN Een goed produkt van eigen bodem in de kindervoor stelling: in naam der Koningin met Monique van de Ven. Een reusachtig schaakspel komt tot leven en op een spannende, leerzame manier raak je ver strikt in het spel. Een leuke echt Nederlandse film met veel kin deren. ACE VENTURA,WHEN NA TURE CALLS, dagelijks om 16.00 uur, 19.00 uur en 21.15 uur IN NAAM DER KONINGIN, da gelijks om 14.00 uur. verzoeken zijn ingediend bij de meente, provincie Noordholli en het Prins Bernhardfonds. Met Stichting Texels Museum en gemeente is overleg gaande oi overname van de collectie die trekking heeft op de Russenoorl Wim Kalkman uit Den Helder dr. Ee vorige week zijn „Georgiscli fotocollectie al aan het luchtvai museum over en men beschii reeds over de verzameling luc vaarthistorie van Bram van Dijk Oosterend Bij bezoeken aan het Milit Luchtvaartmuseum in Soes' berg, het Aviodome op Schiphol de traditiekamers van de marine de luchtmacht werd ook van kanten medewerking toegeze: Het KNMI heeft de meteodie' van Schiphol opdracht gegevi om in het toekomstige musetT een klein meteostation in te rich:j dat door de bezoekers zelf kan wl den bediend. L Ook aan vrijwilligers die straks handen uit de mouwen steken y bouw en inrichting mankeert I niet. Zo'n 25 personen staan erv klaar Rondleiding» f B De initiatiefnemers hebben zelfs» een mailing gestuurd naar schol® die regelmatig werkweken op Te> doorbrengen en het museum® educatieve attractie onder de ac'J dacht gebracht. Dit heeft geleid® diverse aanmeldingen voor ror|» leidingen.Touringcarbedrijvenc j regelmatig op Texel komen, zij* ook op dergelijke wijze benader: De dierenartsen Loek van Vliet Veronne Koot geven donderdag februari in manege Akenburg infc matie over luchtwegaand# ningen bij paarden en pony's. De avond begint om 20.00 uur is georganiseerd door de Wadde ruiters/Kleppertjes en door Wadf| Duin. Ook niet-leden zijn welkorj

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 2