OSG zet schouders jonder de problemen i Hulpgoederen kwamen in Georgië als geroepen 06-11 i è^LJkjr Dorpentochten werken positief BikesJ I Bikes F amilieberichten TEXELSE J coURANT Vrouw in café lastig gevallen Botsing door alarmpieper Wellicht milieuprijs voor De Noordkroon Bijbeldagen in Oosterend Welsh hengst bij nationale top Belastingservice voor FIMV-leden gratis Vermeulens heropenen Hoornder fietsenzaak Waar is dit Nog steeds tekort bij ambulancedienst -p Jfr VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 pholengemeenschap De Hoge- §rg heeft een instituut ingescha- jld ter begeleiding van leerkrach- en schoolleiding. Ook de iderlinge communicatie en de amgeest op de OSG krijgen extra Bndacht. Op deze wijze tracht de 100I de werksfeer te verbeteren het (langdurig) ziekteverzuim }ug te dringen. Afgevaardigden in de OSG vertelden dat de afge- pen weken aan ouders en andere jlangstellenden tijdens informa- pavonden in de dorpen. (,dorpentocht" werd woensdag jesloten in de OSG-aula met een feenkomst voor de ouders van jrlingen uit Den Burg. Rector ;nk de Vries, die alle zes avonden jesent was, hield er een positief Jvoel aan over. „Het was prettig ons verhaal te kunnen vertel- Normaal gebeurt dat schrifte bijvoorbeeld via het ouder-info- 3d. Maar nu konden de mensen jagen stellen en had je een directe ^mmunrcatie." Den Burg kwamen woensdag- ^ond circa 40 ouders opdagen, taal bezochten 120 mensen de jonden „Op een totaal van ruim j)0 leerlingen had dat wel beter fekund", zegt De Vries Toch is de jrpentocht wat hem betreft voor jrhaling vatbaar. „Misschien niet jaar. Maar daarover moeten we ^t nog hebben." Optimisme De Vries voerde woensdagavond 2'Een 23-jarige inwoonster van osterend heeft bij de politie aan- lifte gedaan, nadat zij in een café in Den Burg was lastig gevallen e door een 29-jarige Oudeschilder. -t De man kon niet van haar lichaam je afblijven, waarna over en weer y klappen vielen. rrJyet incident gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks halfeen. De Oosterendse pikte de j yjjmigewenste intimiteiten niet en gaf de dader een draai om de oren. Die Ij- sloeg meteen terug, waarna de r broer van de vrouw, een 29-jarige 4.man uit Hillegom, zich ermee be moeide Ook hij deelde een klap uit. ,;Door tussenkomst van de barkee- y per werd het handgemeen ge staakt. De vrouw moest zich met een pijn lijke kaak onder dokters behandeling stellen, maar in het ziekenhuis bleek dat er niets was ^'gebroken. De Oudeschilder be kkende tijdens een verhoor door de politie dat hij de vrouw had betast. et [en lid van de vrijwillige brand- crweer heeft dinsdagmiddag zijn a auto verspeeld. De 23-jarige man ii uit Den Burg reed over het jc Stappeland toen de alarmpieper k afging De man greep naar de semafoon terwijl hij een bocht lit nam. Daardoor en door de glad s' heid slipte de wagen en kwam hij dI hard tegen de stoeprand. Beide ie linkerwielen waren ontzet en de stuurstang bleek gebroken. De e. brandmelding bleek loos alarm. ef het woord over de financiële situa tie. Zijn belangrijkste conclusie was dat de zorgen over de toekomst van de school grotendeels zijn weggenomen. Van sluiting van de school of afdelingen zal geen sprake zijn. Reden voor optimisme dus? „Ja. Het gaat ons lukken." Tijdens de bijeenkomst somde De Vries op heldere wijze de oorzaken van de financiële problemen op. Op vrijwel alle punten is of wordt door de school en het gemeentebe stuur actie ondernomen. Zo zijn er gesprekken geweest op het minis terie in verband met de toegezegde financiële middelen en het opvoe ren van een afdeling consumptief als aparte poot en niet als onder deel van de afdeling verzorging. Lessen gaan door De vervanging bij ziekte wordt ook anders geregeld. Het ziekteverzuim ligt vooral wat betreft de duur van de ziektes op Texel hoog. Hierdoor moest veel premie worden betaald aan het „vervangingsfonds" (een soort verzekering om de kosten van de vervanging bij ziekte te dekken). Vorig schooljaar liet de schoollei ding lessen uitvallen, zodat geen vervanger hoefde te worden inge schakeld waardoor de premie voor gebruikmaking van het fonds om laag kon. Nu doet de school z'n ui terste best om de lessen zoveel mogelijk wél door te laten gaan. Vervanging wordt zoveel mogelijk binnenshuis opgelost. Stappen Tegelijk wordt gewerkt aan het voorkómen van langdurige ziekte. Conrector Annemarieke de Vries sprak woensdagavond over de stappen die genomen zijn naar aanleiding van het school- gezondheidsonderzoek, gericht op de oorzaken van het ziekteverzuim. Belangrijk aandachtspunt is de communicatie in brede zin. Zo kan worden gedacht aan regelmatig overleg tussen schooldirectie en bestuur, maar ook aan het verbete ren van overlegstructuren binnen school, waardoor de betrokkenheid wordt vergroot en meer steun aan elkaar kan worden gegeven. Schoonmaken Inmiddels is het Christelijk Pedago gisch Studiecentrum ingeschakeld. Dit gespecialiseerde instituut heeft de scholing en training van o.a. mentoren en de schoolleiding op zich genomen. Als laatste, maar zeker niet onbelangrijkste punt noemde Annemarieke de Vries het schoon maken van met name het gebouw aan de Haffelderweg, dat als ge volg van een te krap budget te wensen over laat. Hierover blijkt onder het personeel nogal wat ir ritatie te leven. Zojuist zijn met het onderwijs-ondersteunend perso neel afspraken gemaakt over een andere aanpak. Lestijden De school bekijkt op het ogenblik hoe nog efficiënter kan worden omgegaan met het lesrooster. Er ligt een plan klaar om de lessen te verlengen van 45 naar 50 minuten en tegelijk het aantal lesuren op jaarbasis te verminderen. Het voor stel moet nog worden goedge keurd door de medezeggenschaps- raad^Henk de Vries: „Ons doel is om de school te behouden. Natuur lijk zorgen we er wel voor dat we blijven voldoen aan de wettelijke verplichtingen." Ouderraad De dorpentocht is opgezet in sa menwerking met de ouderraad. Verschillende leden daarvan hiel den tijdens de bijeenkomsten een praatje. Woensdag vertelde Hanneke Weijdt het een en ander Biologische schapenboerderij De Noordkroon is genomineerd voor de Landbouw-Milieuprijs van de provincie Noordholland. Het be drijf van Piet Monster en Renske van den Tempel is met nog twee andere kandidaten geselecteerd uit totaal twintig projecten. Wie de prijs krijgt, wordt op 15 maart be kend gemaakt. De prijs is bedoeld voor boeren en tuinders die zich onderscheiden met een milieuvriendelijke bedrijfs voering De provincie heeft de prijs ingesteld in het kader van het pro ject „Het proberen waard", een subsidieregeling voor experimen ten op dit gebied. De jury heeft niet alleen het milieu rendement van de projecten beoor deeld, maar ook de uitstraling van het bedrijf. Ook het innovatieve karakter en de toepasbaarheid bij andere bedrijven spelen een rol De Noordkroon, gelegen aan de Nieuwlanderweg, voldoet aan deze criteria. Er worden circa 300 scha pen en vijf koeien op biologische wijze gehouden. Via de ontvangst van bezoekers en de verkoop van eigen produkten wordt geprobeerd de achterliggende filosofie uit te dragen en een gunstige exploitatie te verkrijgen. Voor de prijs heeft De Noordkroon concurrentie van een biologisch tuinderbedrijf uit De Kwakel en een biologisch melkveebedrijf uit Wormer. over de taken en bevoegdheden van de ouderraad. Een van de schoolcoördinatoren, Ben Bakker, gaf tekst en uitleg over de leerlingenbegeleiding op De Hogeberg. Voornaamste aan dachtspunten zijn de (studieresul taten, keuzemogelijkheden, per soonlijke ontwikkeling en het functioneren in een groep. Naast alle al bestaande mogelijkheden wordt gewerkt aan nieuwe. De be doeling is dat vanaf het komend schooljaar alle nieuwe leerlingen worden getest op rekenen en taal, zodat problemen -zoals bijvoor beeld dyslexie- tijdig worden ge signaleerd en een begeleidings plan wordt uitgestippeld. Middagpauze Na de pauze kregen ouders alle ruimte om vragen te stellen Naast individuele werden veel algemene vragen gesteld over bijvoorbeeld huiswerk maken en de regels op school. In de buitendorpen, vooral De Cocksdorp, werd aangedron gen op aanpassing van de les tijden. Nu komt het 's winters voor dat kinderen in het donker van huis gaan en ook in het donker thuisko men. Gevraagd werd om een kor tere middagpauze, mede om het rondhangen in Den Burg te voorko men. Uit een enquête onder ouders is echter gebleken dat de helft de huidige middagpauze van drie kwartier niet wil inkorten. Rector De Vries ziet daarom nu geen aan leiding voor verandering. De evangelisatiecommissie houdt volgende week twee „vakantie- bijbeldagen". Woensdag 28 fe bruari en vrijdag 1 maart zijn de kinderen van de groepen één tot en met acht welkom in het jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend. Van 10.00 tot 12.00 uur kunnen ze er knutselen, zingen, naar verhalen luisteren, spelletjes doen en nog veel meer. Voor de jongste groepen is er daarnaast nog poppenkast. De vrijdag wordt afgesloten met het eten van pannekoeken. In aanslui ting op deze beide dagen is er op zondag 3 maart een speciale kinderdienst in de Gereformeerde kerk. Daarin komt ook het thema van de vakantie-bijbeldagen „hjet huis van God" terug. De Welsh Cob hengst Cobtains' Roderick van Aad van Heer waarden heeft in Ermelo een eer ste premie behaald. De 6-jarige behoort daarmee tot de beste drie van Nederland. Van Heerwaarden kocht het dier als veulen en zorgde zelf voor de opfok. Tijdens de keuring vond ook een presentatie onder het zadel plaats. Roderick werd op uitstekende wijze voorgebracht door Judith Onneweer en liet zich goed zien aan het publiek. De hengst zal vanaf half mei ter dekking staan bij een station in Putten. Belastingbetalers die teveel heb ben afgedragen kunnen dit al anaf 25,- terugvragen. FNV-le- den die hiermee hun voordeel wil len doen, kunnen hun aangifte- je biljet voor de inkomstenbelasting te [P- of E-biljet] of vermogens- y, belasting [B-biljet] gratis laten in- vullen door de FNV-belastinghulp. Voor T- of J-biljetten kunnen ze er t- ook terecht. De eerste invulavond li is 5 maart in de kantine van het r voormalige LBO. 2 Invulling van belastingpapieren is vaak een probleem. De wetgeving erandert voortdurend, evenals de langifteformulieren De FNV- elastingdienst, die jaarlijks 00.000 leden van dienst is, geniet en uitstekende reputatie. Ook bij e belastingdienst zelf, waar men 'oordeel put uit de inzichten en rvaringen van het FNV-korps. 'oor een afspraak kunnen FNV-le- en tussen 18.30 en 19.30 uur bel len naar mevr. A.G. Witte, tel 312217 (maandag niet). Een bewijs ^an lidmaatschap is noodzakelijk, "ie dat niet heeft, wordt ƒ25,- per biljet in rekening gebracht. vv Na een korte onderbreking be schikt Den Hoorn vanaf zaterdag weer over een eigen rijwielhandel. Eddy en Annegré Vermeulen-Lap openen morgen de fietsenzaak die ze van Henk Troost hebben overge nomen. De Vermeulens hebben de zaak opgefrist en het rijwiel assortiment gemoderniseerd. Ver der wordt het bedrijf aan de drie sprong op de oude voet voortgezet. Zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur kan iedereen een kijkje nemen. Vermeulen zat al een tijdje te azen op de fietsenhandel van Troost. Twee jaar geleden begonnen de gesprekken, die vorig jaar werden bezegeld met de overname. De startende ondernemers ver wachten beslist een boterham te kunnen verdienen in het buiten dorp. „Den Hoorn heeft een uitge breid achterland. Ik heb al een fiets verkocht aan een Oosterender en een spartamet in Oudeschild. En in het seizoen zit de camping vol met toeristen, die op z'n tijd deze fietsenzaak weten te vinden." De Hoornders blijven voor Vermeulen een belangrijke doel groep. Wat hem betreft kunnen ze wat meer op de sportieve toer. Hij introduceert een breed sortiment mountainbikes, in verschillende prijsklassen. Specialiseren doen ze zich beslist niet. „In zo'n dorp moet je toch van alle markten thuis zijn. We hebben sportmodellen, weer- en-windfietsen, fietsen om te toe ren, voor senioren, de spartamet en zelfs een hometrainer..." Hij ver koopt de merken Gazelle, Raleigh en Sparta. Het aanbod omvat ook regenkleding, laarzen en andere accesoires. Voor reparaties is men welkom bij Vermeulen. Hij deed ervaring op gedurende zijn vorige loopbaan als monteur bij RAB en in het leger. Om van de jongste technieken op de hoogte te blijven volgt hij regel matig cursussen. „In principe repa reer ik alles, van een brommer tot een grasmaaier. Zolang het maar in de werkplaats past." „Ergens" op Texel werd door Ad Blok van der Velden deze tekening gemaakt, tegen woordig eigendom van Jan Zwan uit Den Burg. Het is de achterkant van een huis en daardoor geen plek die velen bekend zal voorkomen. Toch hoopt speurder Maarten Stoepker dat er mensen zijn die hem uit de droom kunnen helpen. Telefoon 312940. De vorige foto stelde „De Wij de Bliek" in Spang voor. De plaat werd gemaakt in 1949 toen de hoeve nog niet was verbouwd en ook de beplan ting anders was. Het juiste antwoord werd gegeven door de mensen die zelf op de foto staan, de familie De Vries. Wethouder Eelman (welzijn) gaat maandag om de tafel met Paul Smidt van de Ambulancedienst Texel. Aanleiding tot het onder houd is de begroting van de ambulancedienst, die nog steeds niet sluitend is. Smidt wil samen met de gemeente een gesprek aan gaan met het gewest en ziektekostenverzekeraar Univé, om verbetering in de situatie te bren gen Met name de loonkosten druk ken zwaar op de begroting. De kwestie kwam aan de orde in de raadscommissie welzijn, waar Cees Hin (CDA) de brief van Smidt aan het college als „alarmerend" betitelde. Overigens staat het voortbestaan van de ambulance dienst volgens Smidt vooralsnog niet ter discussie. Voor noodgevallen Eddy en Annegré Vermeulen houden de etalage nog even gesloten Zaterdag openen ze hun vernieuwde rijwielzaak in Den Hoorn. IFoto Gerard Timmerman) s"/ - x De door Texelaars voor Georgie bijeen gebrachte hulp goederen zijn in goede orde in de hoofdstad Tbilisi aange komen. De spullen zijn inmiddels grotendeels verdeeld en vinden met hulp van betrouwbare lokale organisaties hun weg naar de mensen die ze echt nodig hebben. Het transport over zee van Rotter dam naar Poti verliep volgens schema, maar het duurde nog en kele dagen voordat de container in Tbilisi kon worden uitgeladen om dat er mede als gevolg van het niet tijdig arriveren van de begelei dende papieren problemen waren met de inklaring. Van de op de kade in Poti wachtende container was wel een nummer bekend maar niet het adres van bestemming en er ontstond bij de controlerende au toriteiten argwaan omdat in de papieren melding werd gemaakt van een 40 voets container terwijl het ging om een 20 voets. Nog meer vertraging dreigde toen de container per trein van Poti naar Tbilisi zou worden gebracht, maar uiteindelijk gebeurde het toch snel per auto en konden de spullen mede dank zijn hulpvaardige op stelling van autoriteiten op het juiste adres worden afgeleverd. Daar begon het uitladen. Controle Maria de Graaf, die al meer dan een week voor de aankomst van het transport in Tbilisi was aangeko men en voortdurend oog heeft ge houden op de opslag en verdeling, liet in een moeizaam tot stand ge bracht telefoongesprek weten: „Het was een pittig karwei want de opslagplaats was op een bovenver dieping zodat al die zware stukken de trap op moesten worden gedra gen. Gelukkig hadden we hulp van een tiental mannen, merendeels vrijwilligers. Kort daarop konden we beginnen met uitdelen". Begin deze week werd 750 kg kle ding, schoenen en speelgoed toe gedeeld aan armlastige families via de „Vereniging van grote gezin nen", een organisatie van 60.000 leden waaronder veel oorlogs slachtoffers. Een andere grote par tij, waaronder medicijnen en medi sche artikelen, werd afgeleverd bij het speciale ziekenhuis voor vluch telingen. Hiér kwamen ook de fraaie nachtkastjes en tafels te recht, die overtollig waren in het verpleeghuis Texel. De wc-potten en ander sanitair van datzelfde ver pleeghuis werd dankbaar aanvaard in een ander ziekenhuis. Dozen (kinder)kleding brachten veel vreugde in gezinnen van werklo zen. Koud... „De toestand is hier voor jullie on voorstelbaar", aldus Maria de Graaf. „Het vriest maar er is geen verwarming, geen warm water en vaak geen elektriciteit. Slapen doe je onder een dikke stapel dekens, je hoofd afgedekt met een trui. 's Morgenê opstaan betekent veel gebibber en een ijskoude waslap over je gezicht. Een warme douche is het meest heerlijke wat je je kunt voorstellen. En dan zit ik hier maar een paar weken terwijl de mensen die hier wonen nu al enkele jaren met deze ellende zitten en geen uitzicht hebben op snelle verbete ring". Armoede In een land zonder sociale voorzie ningen betekent werkloosheid ar moede Op de vijf miljoen inwo ners zijn nu een miljoen werklozen. De tegenstellingen zijn groot. Er zijn ook mensen die het zichtbaar goed hebben en zich de geïmpor teerde spullen kunnen veroorloven die tegen gepeperde prijzen wor den aangeboden. Maria: „Ik zag een kuipje Remia halvarine voor vijf dollar, een Edammer kaas uit Italië voor vijftien dollar en een kleine maat diepvrieskip voor zes dollar. Veel mensen hebben al maanden geen salaris gehad. Het is hier een harde strijd om het be staan. Toen ik op de markt was om wat groente te kopen, liep daar een stokoud vrouwtje met in haar kiel zog een kind van een jaar of zeven Ze sjokte, sleepte zich voort en pikte hier en daar een aardappel, ui, of plukje zuurkool dat ze meteen op at. De handelaren lieten haar begaan. Je maakt hier taferelen mee die aan de moeilijkste oorlogs jaren in Nederland doen denken. Om te koken stoken de mensen in geïmproviseerde kacheltjes hout, dat illegaal wordt gekapt. Talloze prachtige dikke bomen zijn al opge stookt. Al die problemen hier hebben te maken met de overgang van het oude systeem waarin van bovenaf alles werd geregeld naar de hui dige situatie waarin ieder zichzelf moet redden door initiatief te ne men. Veel Georgiërs starten kleine bedrijfjes op allerlei gebied en ik moet zeggen dat zij zich wat aan trekken van hun minder bedeelde landgenoten. Ik heb de indruk dat ook de regering integer bezig is en er alles aan doet om de chaos die na de onafhankelijkheid is ont staan, onder controle te krijgen Ik neem ook mijn petje af voor de gewone mensen die zich niet in West-Europa als vluchteling aan dienen, maar hier blijven om ervan te maken wat ervan te maken is". Vluchtelingen In Tbilisi en omgeving verblijven ca 100.000 vluchtelingen uit Óssetië en Abchasïë. Het ziekenhuis waar een deel van de Texelse hulpgoederen is be zorgd, is speciaal opgezet voor deze totaal berooiden. De dokters die er werken zijn zelf ook gevlucht. Ze kwamen met zieken en oorlogs gewonden vanuit Suchumi ten tijde van de grote zuivering door Abchasié en doen nu zegenrijk werk, maar hebben schreeuwend gebrek aan medicijnen en hulp middelen Door mensen uit Tbilisi die daarvoor kunnen betalen van de polikliniek gebruik te laten ma ken, kunnen ze de tent draaiende houden. Wat ze op dit moment het hardst nodig hebben is een draag bare cardiograaf, narcoseappara- tuur, een defibrillator, medicijnen, gastroscoop, operatiemateriaal, echoscoop, verbandmiddelen, een kleine rontgenïnstallatie, zieken huisinrichting en geld. Maria: „Die spullen hoeven niet het duur ste en het beste te zijn Er moeten in Nederland toch ziekenhuizen zijn die dergelijke dingen over heb ben?" De spullen van Texel waren in elk geval meer dan welkom. „Ga hier alsjeblieft mee door!" kreeg Maria de Graaf meer dan eens te horen. Harold Wij zullen je missen. Wij wensen Rieneke en Suzette veel sterkte toe. Sabine, Jos en Moni Devastated by the impact. Unbelievable. Nothing will never ever be the same again. Harold Verhagen 1954 - 1996 Tabee makker, het ga je goed Abilis Cemsto Sluftervallei Abilis Cemsto Vogelmient Abilis Cemsto Den Helder

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 3