Asielzoekers: meer ontact met Texelaars rLoop een keertje binnen renzeloos etentje rekt veel Texelaars Nieuw overslagpunt VTB bij Den Helder car moon TEXELSE COURANT IT De kampanje Twee lezingen Natuurmonumenten Tfl KEURIG MEVROUWTJE ZET U DE KINDERWAGEN MAAR OD-TERl DE WELBEKENDE PINAKEL?) DA-HPI KON ON7E BEKEND, DAT WE KLEINTE FIRMA OP DE LETTEN '1 supermhlki PtmaHEN Op de goede weg? Fietspadenplan VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 1 f op de maaltijd, bereid door de vluchtelingen. e maken we de drempel voor Texelaars lager,peinst •rie Louise Schilling.Hebben we die dan?" vraag Margje mer zich af. ,,Kennelijk wel, want ik zie nooit iemand ntaan binnenlopen. 'de dames zijn betrokken bij de opvang van vluchtelin- in Motel Texel in De Koog. Meer contact met Texelaars wens. de Motel Texel wordt aan gemid- jld honderd vluchtelingen onder- ïk verleend. Het wisseltempo is Bnenteel hoog. „Dat was een dje minder, maar nu hebben we nke doorstroming", vertelt iargje Bremer, die in dienst is van Jipvangorganisatie COA. Lege den komen niet voor. Zodra er sielzoekers zijn vertrokken staan BLwe op de stoep. „Soms de- ïlfde dag nog." [jfljopvang in De Koog is tijdelijk, i afwachting van een officiële sta- IS'of een afwijzing. De vluchtelin- en komen voornamelijk uit ex- jptagoslavie, Armenie en Georgië. i de meeste gevallen betreft het ezinnen met kinderen. Ellendig [maal op Texel begint voor de dzoekers een periode van af- hten. Hoe lang? „Dat wisselt ik", vertelt vrijwilligster Marie Schilling. „Sommigen weten r in een paar maanden, maar zijn twee gezinnen die hier al "erhalf jaar bivakkeren." luchtelingen hebben stuk voor ellendige ervaringen Er wordt iter weinig gepraat over de ver- rikkingen. „Soms komt iemand jisen wordt er gehuild. Maar voor Jb Nederlanders valt niet te pei- -in door wat voor hel deze mensen I gegaan." Accommodatie lm het frustrerende wachten te Óorbreken wordt door vrijwilli- s geprobeerd zoveel mogelijk iiding te bieden. Dat gebeurde tsoos-bijeenkomsten en kinder- Jdagen in De Kaapsnol. Maar n het in september begon te enen kwam het water net zo d door het dak als buiten naar leden. „Het kon echt niet meer", klaart Marie-Jose. Ondanks vele pogingen om een andere accommodatie voor activi teiten te vinden, raakten de vluch telingen op hun eigen appartemen ten aangewezen. „Alles was al verhuurd of simpelweg te duur voor ons." De houding van Texelaars in dat opzicht bleek nogal verschillend. Dat de tolerantie en het medeleven van sommige eilandbewoners te wensen over laat willen de dames echter niet bevestigen. „We moeten wel veel bellen voordat we iets voor elkaar krijgen. Maar het gebeurt ook zeker dat instanties als kerken en particu lieren spontaan met iets komen. Kleding bijvoorbeeld." Pogingen om de vluchtelingen om de beurt in eikaars ruimte bijeen te brengen slaagden maar ten dele. Marie-José: „Er zijn onderling wel contacten en mensen uit verschil lende culturen vinden elkaar ook wel. Maar een bezoek aan een soos buitenshuis is vrijblijvender. Dit was toch meer visite." Scouting Een oplossing werd pas onlangs (Foto's Tossa de Craalfl gevonden. Na overleg met de dorpscommissie mogen de vluch telingen vanaf vandaag twee och tenden per week gebruik maken van dorpshuis De Hof in De Koog. „Daar zijn we echt hartstikke blij mee", vertelt Margje Bremer. Hele maal hetzelfde als de Kaapsnol zal het niet zijn. Daar konden de asiel zoekers hun spullen laten staan, omdat geen anderen van die ruimte gebruik maakten. Het dorpshuis wordt wel door andere groeperingen gebruikt, zodat naai machines en andere materialen steeds mee heen en weer moeten worden genomen. „Maar we héb ben een ruimte en daar gaat het om." De kinderen van de vluchtelingen (ongeveer 30) gaan naar school, want zij vallen onder de leerplicht wet Zolang hun Nederlands nog niet voldoende is krijgen ze les in een aparte groep, die gebruik maakt van een zaaltje in Sport school Texel te Oudeschild. De wat meer gevorderden zitten wel ge woon op de Bruinvisschool. De oudere kinderen gaan naar de OSG. Een taxibusje zorgt voor ver voer. Voor vermaak van de kinderen is ruimte gevonden bij Scouting Texel. Daar kunnen ze iedere woensdag van 14.00 tot 17.00 uur terecht. Alleen het vervoer is nog een probleem. „We hopen dat mensen die bereid zijn ze heen en De namen van de gerechten waren via kaartjes aangegeven. 'at zou dit zijn?" Een mevrouw |es op een roze saus op tafel, die it zag als aardbeienvla, maar lartig rook. De zaal was gevuld met leerlijke kruidige geuren en gebab- el estig Texelaars genoten dinsdag- nd in Panorama van soupe 'hte, goradje lubia, kabab, 'eche polio, mohr, mast and 'eyar en diverse salada fastle De Rechten waren bereid door de ielzoekers, die tijdelijk in de her- Vg zijn ondergebracht. Tnen met dertig vluchtelingen vërd de gevarieerde maaltijd ge buikt. Extra feestelijk werd het ioor de muzikale medewerking 'an het meidentrio Just Marry, die fcf hun aangename zang bij oestische gitaarklanken bijdroe- n aan de sfeer. Waldhoorn. De verbouwing van rpshuis De Waldhoorn kost de meente niet de toegezegde an- rhalve ton, maar ƒ106.000,-. De atale kosten van de verbouwing 'edragen weliswaar 166.000,-, het lorp betaalt ƒ30.000 uit eigen zak heeft hetzelfde bedrag losgekre- ien van het Julianafonds. Het res tende bedrag van ƒ44.000 voegt Ie gemeente toe aan de algemene eserve. Het idee is niet nieuw, zo ver klaarde Panorama's bedrijfsleider Anne van de Velde. In Calluna is vorig jaar ook al een gezamenlijke maaltijd gehouden. De asiel zoekers in Panorama koken regel matig voor elkaar. „Het zijn mensen uit verschillende landen, dus zo kunnen ze kennis maken met el- kaars cultuur. Bovendien verdrijft het de verveling een beetje. Besloten werd opnieuw een eten tje te houden waarbij Texelaars In De Kampanje te Den Helder wordt donderdag om 15.00 uur een kindermusical opgevoerd door de Jeugdkomedie Amsterdam. Ivo de Wijs en Joop Stokkermans hebben de tekst geschreven van het stuk „Wie heet er nou Bons", dat is be doeld voor kinderen vanaf 8 jaar. Bons is een felle meid van 13 jaar die een actiegroep opricht tegen de aanleg van een snelweg. Op zondag 3 maart is om 15 00 uur de voorstelling India Klassiek. Vier musici verzorgen een Phagwa-con- cert op bamboefluit, sitar en tabla. Kenmerkend is het meditatieve karakter Aanleiding voor het optre den is de viering van het Hindoestaanse nieuwjaar. welkom waren. „We hadden gere kend op zo'n dertig mensen. Zestig was ons maximum. Tot onze verba zing zaten we in no time vol en moesten we nog zo'n zelfde aantal mensen teleurstellen!" Doordat het eten in buffetvorm klaar stond, moesten de gasten re gelmatig in de benen. Het bevor derde de contacten met de andere aanwezigen. Tijdens het napraten met koffie werd menig recept uit gewisseld. Natuurmonumenten houdt twee lezingen op Texel in De Lindeboom op donderdag, aanvang 20.00 uur. ledereen is welkom, dus ook niet- leden. Er wordt geen entree gehe ven. De eerste lezing is van Annemarie van Velzen, voorlichter bij Natuur monumenten. Deze instantie ver werft en beheert natuurgebieden om planten en dieren voldoende leefruimte te bieden. De vereniging heeft 800.000 leden. Natuur monumenten heeft ook te maken met bezoekers van haar terreinen, met omwonenden en belangen groepen. Van Velzen vertelt hoe die contacten verlopen. Na de pauze vertelt Gerrit Gerrits over de Schans. Dit fort wordt sinds 1953 door Natuurmonumenten beheerd. Gerrits is deskundige op gebied van historisch gebruik van het fort en de huidige restauratie. weer te brengen zich bij ons mel den." Twee ochtenden per week soos, twee ochtenden per week Neder landse les, school voor de kinderen....het klinkt allemaal niet verkeerd. „Natuurlijk is dat heel leuk", verzucht Marie José. „Maar we zouden zo graag willen dat er meer contacten waren tussen de Texelaars en de vluchtelingen. Het hoeft heus niet structureel. Er wor den op dit eiland zoveel dingen georganiseerd voor kinderen of voor volwassenen. Neem nou sportevenementen. Of culturele. Het zou zo aardig zijn als deze men sen daar wat vaker voor werden uitgenodigd." Margje legt uit dat de beroeps krachten in het centrum het vaak te druk hebben om naast het werk dat moet worden gedaan extra activi teiten op touw te zetten. Vrijwilli gers en hulp van buitenaf zijn hier voor onmisbaar De vluchtelingen hebben twee pro blemen: gebrek aan geld en ver voer. Als aan deelname kosten zijn verbonden, kan dat vaak een belet sel vormen. En als een evenement zich buiten De Koog afspeelt, moet vervoer worden geregeld. „We hebben een klein lijstje met auto mobilisten die af en toe bereid zijn mensen heen en weer te brengen. We zouden daar graag nog wat namen op willen zetten die we af en toe kunnen bellen Taalbarrière Behalve het bijwonen van evene menten wil het tweetal ook het bezoek aan de vluchtelingen stimu leren. „Het is zo fijn voor die men sen als ze hun ellende even kunnen vergeten. Er zit hier een man die ook in de opvang van Sint Maartensvlotbrug heeft gezeten. Die vertelt dat daar véél meer men sen zomaar binnen kwamen", ver telt Marie José. Mensen die bang zijn dat contact moeilijk verloopt wegens de taalbarrière, zijn wel kom tijdens de soosochtenden in het dorpshuis op vrijdag en dins dag. Daar zijn twee Nederlands sprekende vrijwilligsters bij aanwe zig. Overigens zitten alle vluchtelin gen op Nederlandse les. Wie informatie wil hebben of denkt iets te kunnen betekenen voor de vluchtelingen, wordt verzocht te bellen naar 31 75 50 Dat kan van dinsdag tot en met vrijdag, tussen 10.00 en 12.00 uur Vandaag is op het industrieterrein Kooypunt de eerste paal geslagen voor een nieuwe opslag- en bevoorradingsloods van de VTB. Het transportbedrijf speelt met deze uitbreiding in op het groeiend aantal vervoerders dat uit oogpunt van kosten en tijd liever niet meer met de boot naar Texel gaat. De VTB doet dit in samenwerking met het Helderse bedrijf Van der Eyk. Momenteel beschikt de Verenigde Texelse Beurtdiensten over een kleinere loods elders op het indus trieterrein aan de rijksweg buiten Den Helder. Het nieuwe gebouw wordt vier keer zo groot en komt dichterbij het Noordhollands ka naal, zodat het meer in het oog springt Bij vier „dockboards", hydraulische laadperrons, kunnen vrachtwagens hun lading kwijt. Dankzij uitschuifbare „doek- shelters", tenten om de auto heen, kan dat overdekt gebeuren. Nieuw zijn een koel- en vriescel. Volgens Henri van Maldegem, directeur van de VTB in Den Burg, voorziet zo'n tijdelijke opslag voor gekoelde en gevroren produkten in een sterk groeiende behoefte. Het nieuwe gebouw, dat op 1 juli a s. in gebruik moet zijn, dient niet alleen als overslagpunt voor Texel, maar ook voor Den Helder De VTB en Van der Eyk werken aan een distributienet voor de marinestad. De VTB blijft een zelfstandig be drijf, maar voor de Helderse over slag wordt nu de VTBA/an der Eyk BV gevormd. Van Maldegem verwacht dat aan vankelijk van deze verandering op Texel nog niet veel te merken zal zijn, maar dat daarna de voorsortering méér in Den Helder dan in Den Burg zal plaatsvinden. „Bijvoorbeeld een vrachtauto uit Tilburg lost bij het Kooypunt, waarna wij de spullen verder naar Den Helder en Texel brengen. Op Texel hoeven we dan niet opnieuw over te-iaden, maar gaan we recht streeks naar de klant." Volgens Van Maldegem heeft de verschuiving geen gevolgen voor de werkgelegenheid bij het bedrijf op Texel. „Zeker niet. Het wordt eerder beter, want het vervoers volume zal toenemen." VERVOLG VAN PAGINA 1 het eilandelijke fietspadennet Blij kens het Fietspadenplan 1969 (een aanpassing van het oude plan) worden dit jaar al fietspaden ge legd langs de Vuurtorenweg en de Limietweg, te beginnen met de Vuurtorenweg. Het college was van plan vervolgens het fietspad langs de Ruyslaan aan te pakken, daarna de Grensweg en tenslotte het zui delijke deel van de Laagwaalder- weg. In het plan worden nog meer mogelijke fietspaden genoemd, maar alleen al wegens de kosten is de uitvoering daarvan nog zover weg dat de raadscommissie daar over weinig woorden wilden vuil maken. Andere volgorde? Enkele leden stelden wijziging voor in de prioriteit van de op korte ter mijn te verwezenlijken paden Dirk Terpstra wil dat direct na het pad Limietweg een pad door Bargen wordt gelegd waardoor een verbin ding tussen het Limietwegpad en het reeds bestaande pad van de Oosterenderweg tot stand komt. Zo ontstaat een mooie west-oost verbinding. Dick Drijver waarschuwde voor overdrijving. Van hem hoefden fietspaden langs of over binnen dijken niet zo nodig omdat het een eind maakt aan de rust in dergelijke gebieden. Om die reden wilde hij ook geen fietspaden dwars door de duinen, maar wel langs een. be staand strandslag. Hij vroeg zich af of de subsidieringsmogelijkheden niet veel ruimer worden als fietspa den op Texel zouden worden be schouwd als paden van het lande lijke rijwielpadennet. Op dit moment zijn de subsidiëringsmogelijkheden be perkt en de provincie is wat dat betreft onduidelijk. Dat kan echter verkeren, zodat het zaak is de meest urgente plannen „panklaar" te hebben, zodat direct kan worden begonnen als er centen komen. Op deze manier heeft Texel ook in het verleden kunnen profiteren van mogelijkheden. Wethouder Schilling onderschreef dat. Drijver zou in plaats van een fietspad langs de Grensweg een pad langs de Akenbuurt aangelegd willen zien. Mede door manege en kartingbaan is hier veel verkeer en draagt een apart fietspad bij aan de veiligheid. Jan Koolhof onderschreef dat maar vond ook het pad Grensweg be langrijk, gezien de vele recreatie- bedrijven die zich hier bevinden. Een fietspad langs het Mienterglop zou ook zeer welkom zijn Beton? Het meest degelijk zijn fietspaden van beton, maar die zijn qua inves tering ook het duurst. Paden van ander materiaal zoals kleischelpen zijn veel goedkoper, maar vragen onderhoud waardoor ze in de prak tijk toch wel eens duur zouden kun nen uitvallen. Het college zal hier over nog cijfers produceren, zodat op juiste gronden een keus kan worden gemaakt. Daarbij spelen ook landschappelijke overwegin gen een rol Mogelijk zal het Limiet wegpad in kleischelpen worden uitgevoerd, dat is in elk geval de wens van Peter Bakker. Hij pleitte voor een tracé Limietweg- Zaandammerdijk-Polderweg/De Waal. Vanuit De Waal kunnen de fietsers dan meerdere kanten op. Ook hij vond Grensweg en Aken- buurt een hoge urgentie waard. Voordeel bij de Akenbuurt is dat de gemeente daar al eigenaar is van een berm die zo breed is dat er ook nog een pad voor paarden over blijft. Bakker was tegen een pad langs de Hemmerkooi; die weg is op zichzelf al een prima fietsroute als hij voor ander verkeer wordt afgesloten - met een uitzondering voor de drie aanwonenden Achterom Het bezwaar dat C. Schermer had gemaakt tegen de bestemmings wijziging van een schuur aan het Achterom waardoor woonmoge- lijkheden ontstaan, werd door bijna alle commissieleden ongegrond bevonden. Belangrijkste reden was dat het bouwplan zodanig is dat het door Schermer gevreesde overpadprobleem zich niet zal voordoen. De aanwezige architect Ronno Honingh legde aan de hand van de tekening uit dat de situatie in dat opzicht zelfs zal verbeteren. Peter Bakker keerde zich echter te gen het bouwplan. Zijn partij is te gen woonmogelijkheden aan het Achterom. Het besluit van het college om de familie Kuijper niet toe te staan een woning te bouwen bij de hoek Vuurtorenweg-Langeveldstraat in de Cocksdorp, werd door de com missie unaniem onderschreven De commissie toonde begrip voor de actie van bewoners van de Schilderweg die meer verkeersveiligheid willen. Dirk Terpstra wist van de narigheid mee te praten. Zelf had hij eens een bijna-botsing beleefd met een Mercedes die op de verkeerde weghelft zat. De verontruste buurt bewoners hadden voorstellen tot beveiliging gedaan, maar Peter Bakker vond dat de gemeente met inschakeling van de ver- keerscommissie zelf met een plan moet komen en de buurt bijeen moet roepen om daarover te pra ten. Hij zag iets in een soort vent- weg ter hoogte van de fabriek (zo als bij Rab/Gamma in Oudeschild) en wilde het harde rijden op de Schilderweg temperen door visu ele versmalling met behulp van bomen. Tekort gedaan De heer W. Dalmeijer in De koog zal van de gemeente uitleg krijgen over de verkoop van agrarische grond in het verleden in zijn omge ving. De belanghebbenden (het is niet duidelijk of Dalmeijer daar zelf bij hoort) hadden meer voor de gronden kunnen krijgen als reke ning was gehouden met de recrea tieve functie die ze zouden krijgen. Dalmeijer had in een brief aan de gemeente gewezen op de zeer uit eenlopende prijzen waarvoor de gemeente de grond had doorver kocht: C. Zutphen betaalde f12,50 per m2 en gebruikte de grond voor camping, later bungalows. Livingstone betaalde f20,- en bouwde een bungalowpark en Nico Erwich zou voor de grond waarop nu zijn Stappelandhal staat, f335,- per m2 hebben be taald. Dalmeijer noemde dat alle maal „onduidelijk" en wilde ophel dering. Die krijgt hij dus. Jan Koolhof: „Die man voelt zich tekort gedaan. Leg het hem uit". Uitvaartkantoor Arie Maat wil bij zijn uitvaart centrum aan de Bernhardlaan een dienstwoning en een kantoor bou wen De commissie ging accoord met de planologische wijziging die daarvoor nodig is De gemeente zal de grond bouwrijp maken (kosten f60 000,-) waarbij het perceel zal worden opgehoogd en voorzien van een waterpartij om een eind te maken aan de wateroverlast in deze omgeving Maat koopt de grond voor f122.500,-. Question Op de plaats waar nu nog disco dancing Question/Casino staat, komt een woonwijkje, dat door derden gerealiseerd zal moeten worden. De commissie ging accoord met de daarvoor beno digde planologische voorberei ding. Naast woningen zal hier ook bescheiden bedrijvigheid worden toegelaten Enkele commis sieleden waren daarvan geschrok ken. De hele wijziging is bedoeld geweest om rust te brengen in deze omgeving. Als er nu bedrijven ko men met hinder, komen de omwo nenden van de regen in de drup. Schilling reageerde geruststellend. Hier zullen alleen de meest rustige vormen van bedrijvigheid worden toegelaten, waarvoor geen milieu vergunning nodig is. Peter Bakker deed de suggestie om de woonstraat die hier ontstaat, te laten uitkomen op de Keesomlaan op de plaats waar nu de timmer werkplaats van Jan Smit is. Rondvraag Tussen het in aanbouw zijnde wooncomplex Jan Dirkszoord en het verzorgingstehuis Gollard komt geen brug maar een „gewone" oversteekplaats. De Woning stichting zal het ontwerp hiervoor binnenkort aan de gemeente voor leggen. Naast een fietrspadenplan heeft de gemeente ook plannen voor voet paden op Texel Wegens de drukte die de ambtelijke afdeling heeft als gevolg van het bestemmingsplan buitengebied is er echter nog niets aan gedaan. Over hoe het verder moet met de veelbesproken kruising Hoornder- weg-Pontweg-Emmalaan komen waarschijnlijk spoedig gemeente lijke voorstellen. Het wachten is op een standpunt van de provincie inzake het verstrekken van subsi die Aldus antwoordde Schilling op vra gen van Dirk Terpstra. Dit commissielid uitte ook zijn teleur stelling over de nieuwbouw van een woning in Vierhuizen bij Oosterend. Hij zag zijn vrees dat het een weinig karakteristiek ge heel zou worden, bewaarheid. „Ik word er niet vrolijk van". Schilling herinnerde eraan dat het „krotje" dat er vroeger stond, ook niet veel bijzonders was en dat de welstandscommissie positief heeft geadviseerd over het ontwerp dat nu is uitgevoerd. Terpstra zei dat het gebouw te hoog is en dat lelijke materialen zijn toegepast. „Ga maar eens kijken". De bouw van een tweede dienst woning op het A-blok Doolhof 9, is nog steeds niet gerealiseerd. B en W moesten de bouw tegen hun zin op last van de Raad van State toe laten omdat aan een bepaling in het bestemmingsplan van hoger hand goedkeuring was onthouden waardoor een maas in het net was ontstaan. Inmiddels is de termijn waarbinnen de bouw moet zijn uit gevoerd, voorbij. Peter Bakker kreeg desgevraagd te horen dat dit geen afstel hoeft te betekenen Er lopen namelijk nog procedures die de gemeente moet afwachten alvo rens de bouwvergunning te kun nen intrekken.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5