Meester Gerrits hield an een beetje plagen VGeboren onderwijzer neemt afscheid Onderzoek SBB: keileemlaag beïnvloedt waterstroming I' J. Meer natte duinvalleien maken TEXELSE y couRANT ...en de.kinderen hielden van hem Hartelijk afscheid V Inentingen Wat 'k zeggenwou. Jagen en recreatie Langdurige overtocht... Crosskampioenschap rond zwemparadijs VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 ijdens het interview in het klaslokaal trekt een groepje kin- iren giechelend de aandacht. Ze hebben iets op het school- |rd geschreven. In keurig handschrift staat er: „Jammer at je weg gaat, meester". Eenvoudig, doch veelzeggend. Iet liefde voor zijn vak en de schooljeugd heeft Gerrit ierrits ruim 23 jaar in de Jac. P. Thijsseschool voor de klas ^staan. Gisteren was de dag van zijn afscheid aangebro- n- |fs leerlingdn van andere scho- i kennen meester Gerrits. De on- rwijzer met zijn lichte baard en mpathieke uitstraling is al vele "en -zonder zijn collega's tekort te len doen- het boegbeeld van de nbare basisschool in Den Burg. en wil en dank, want de be- eiden Gerrits (46) blijft gewoon zelf en dat maakt hem tevens jbijzonder. loopbaan in het onderwijs be- |n op 8 januari 1973 aan de ijsseschool, waar hij zelf als kind d leren rekenen en schrijven, irappig, want het was eigenlijk iet mijn bedoeling om op mijn ude school terecht te komen", értelt Gerrits Na de kweekschool n militaire dienst solliciteerde hij •ij lagere scholen in Overijssel, Jjiente en West-Friesland. „Hoewel geen slechte papieren en repu- j|ie had, kwam ik niet aan de bak |pietijd had men in het onderwijs welijks iemand nodig." Opgravingen (la achttien vergeefse pogingen (i»eg hij de kans om als veld- u echnicus (archeoloog) aan de slag «gaan bij de grote opgravingen -|jjpor de bouw van de wijk noord west aan de Beatrixlaan in Den |rg. Een kolfje naar de hand van sterk in geschiedenis geinteres- rde Gerrits. Toen het werk in de stperiode stil kwam te liggen, Ide hij onverwacht toch nog het jderwijs binnen. Wim Loning, atsvervangend hoofd van de Jjsseschool, sprak herh aan- ,,Als wilt, kun je meteen beginnen." En zo is het gekomen. Een half tar later werd ik door een terug- p van leerlingen alweer ontsla- |n, maar toen er na een paar we- genoeg kinderen bij waren komen, keerde ik weer terug, rel van Empel had als meester in de zesde klas 55 leerlingen; daarvan kreeg ik toen een deel on der mijn hoede." Voorbeeld Bij twee toenmalige leerkrachten had Gerrits zelf nog in de klas ge zeten: juf Hazewinkel en meester Bakker. ,,Een heel leuke ervaring. Nee, ik geloof niet dat zij het had den zien aankomen dat ik ooit een collega zou zijn. Zelf wist ik al wel vroeg wat ik wilde worden. Een oom in Overijssel die 40 jaar als onderwijzer werkte, was voor mij een voorbeeld. Met kinderen wer ken leek me prachtig Als leider bij de padvinderij had ik dat al onder vonden." Meester Gerrits verklapt dat er nog een andere drijfveer was. „Lekkere lange vakanties. Ik heb vele hob by's en ga graag op reis." Boek Zo verblijft hij elk jaar zes weken in Verdun, waar hij zich bezighoudt met de geschiedenis van de vestingwerken aldaar. Over dit on derwerp wil Gerrits een boek uit brengen. „Het schrijven lag me de afgelopen jaren als een steen op de maag, er kwam niet veel van te recht. Maar nu ga ik het eindelijk voltooien. Over de Slag bij Verdun is een boekenkast vol geschreven, maar over de vestingwerken is veel minder bekend, hoewel die een belangrijke rol hebben gespeeld." Bij toeval stuitte Gerrits op het on derwerp toen hij op zijn achttiende met een vriend, Jose van Dienst, op de fiets naar Verdun ging „om geweren en helmen te zoeken". De jongens raakten in de ban van de indrukwekkende oorlogshistorie. Toen zijn vriend in 1973 overleed, bood diens vader, de oud-ambte naar van de burgerlijke stand op Texel A van Dienst, aan om Gerrits te assisteren en zo het levenswerk van zijn zoon te helpen voltooien. Van Dienst senior gaat mee als chauffeur en kok. „Een uitermate prettig gezelschap, mag ik wel zeg gen." Vertellen Gerrit Gerrits weet ook (bijna) alles van Nederlandse bunkers en geniet enige faam om zijn collectie mili taire uniformen. Geschiedenis boeit hem enorm en dat draagt hij uit op school. Geen wonder dat de kinderen van groep 4 en 5, die Gerrits dit jaar als meester hebben, geschiedenis noemen als een van de leukste vakken „Hij kan mooi en spannend vertellen", verklaart een jongetje. De anderen knikken in stemmend De meester zelf ook „Voorlezen doe ik graag." Sprookjes zijn favo riet en elk jaar staat steevast het Texelse avonturenboek „Het kamp aan de bosrand" van Arie Wel- boren op het programma. „Daar kom ik zelf in voor", lacht Gerrits. Hij vertoont tevens de gelijknamige speelfilm die Harry de Graaf in 1958 maakte en waarvan het script als basis voor het boek diende. Gerrits heeft in de film als padvin der een kleine bijrol. Onder de Pomp Een andere hobby van de meester is zingen. „Soms vergeet ik het een paar dagen, maar meestal wordt dagelijks gezongen in de klas. Wat voor liedjes? Nou, vanalles door elkaar en allerlei talen. Afgelopen jaar stond ik met het Thijsse-kinder- koor op de Thijssemarkt in Den Burg. Ook hebben we eens met de halve school in de muzieknis in het park gezongen en een keer de Dub bele von Sion-avond geopend." Het jaarlijks terugkerende hoogte punt op zanggebied is de feeste lijke ouderavond. Liefst negentien maal zette Gerrits een revue op de planken, waaraan alle schoolkinde ren meededen. De mooiste? „On der de Pomp 12 en 3", zegt Gerrits zonder aarzelen. „Omdat die hele maal in het plat Tessels waren/' Afkeuring Naast deze mooie momenten be leefde Gerrits ook mindere tijden. De afgelopen acht jaren waren zwaar. Zelfs zó dat concentratie- en geheugenstoornissen optraden. Mede hierdoor kon hij de laatste anderhalf jaar slechts-halve weken voor deJdas staan en werd hij uit eindelijk voor 100 procent afge keurd voor het onderwijs. Hoe kan het gebeuren dat een ge boren onderwijzer als Gerrits al op zijn 46ste moet afhaken? „Het is begonnen met de invoering van de basisschool, al wil ik daar niet alles op afschuiven want ook persoon lijke psychische redenen spelen een rol. Maar de basisschool bracht bezuinigingen met zich mee op materialen, gebouwen, personeel. Dat heeft me een deel van het plezier ontnomen." Buikpijn De omgang met de kinderen is vol gens Gerrits altijd leuk gebleven. „Gelukkig wel. Dat kinderen in ver gelijking met twintig jaar geleden zijn veranderd is een feit. Je kunt niet zeggen dat ze nu brutaler zijn, wel opener." Tijdens het speelkwartier wilden de leerlingen van de Thijsseschool graag allemaal op de foto met meester Gerrit Gerrits Velen kwamen gisteren Gerrit Gerrits bedanken voor zijn ja renlange inzet op de Thijsseschool. Wethouder Nel Eelman, die de hele avond bleef, zei dat ze „niets negatiefs over Gerrits had kunnen vin den". De schoolmeester werd toegezongen door de ouder raad, het docententeam en zijn eigen koor. Gerrits toonde zich gul en gaf de school verschei dene cadeaus Bijzonder was hét houten blok waarmee oud schoolhoofd Bakker altijd hard op tafel sloeg, dat door Gerrits aan zijn opvolgster Angelique Theunissen werd overhandigd. De meester vindt het jammer dat er nog steeds kinderen het slachtoffer zijn van pesten. „Het valt me op dat er niet meer wordt getreiterd we gens rood haar of een bril. Maar er is altijd wel een kind dat om een of andere reden het mikpunt is. Ikzelf krijg er buikpijn van. Het is het eeu wige verhaal van 'wie is er begon nen?'. Ik vond het moeilijk om mee om te gaan. De pestkoppen ter ver antwoording roepen, wilde nog wel eens helpen." Blauwe nek Gerrits zelf houdt liever van een grapje en onschuldig plagerijtje. Zo wil hij leerlingen die een tien halen voor een dictee wel eens „voor straf" de gang op sturen. Meestal moeten ze vervolgens een of am dere opdracht uitvoeren. Op school staat hij ook bekend om het veroor zaken van „blauwe nekken". Menig leerling is wel eens door meester Gerrits in de nek geknepen, voor de lol of uit (zogenaamde) boosheid. De kinderen van groep 4/5 weten nog wel wat voorbeelden. Een jon getje meldt dat meester eens „per ongeluk" met de plantengieter uit schoot en een plens water in zijn kraag mikte. Indruk maakte die keer dat een meisje met stoel en al bo venop de kast in het klaslokaal werd gezet Wie van een geintje houdt, moet accepteren dat hij zelf ook wel eens te grazen wordt genomen. De kin deren lieten zich dus niet onbe tuigd en plaagden net zo hard te rug. Een paar meisjes vertellen stoer dat zij een keer pennen van meester hadden gepikt, waarna hij hen op het schoolplein achterna zat. „Bij een ander zou ik dat niet durven", zegt een meisje. „Maar bij meester Gerrits wel, want die is zo aardig." Als het aan de kinderen ligt, wordt het Thijsse-kunstwerk in de eendenvijver vervangen door een standbeeld van meester Gerrits „Onder water", voegt de schei dende onderwijzer er gauw aan toe. In zijn hart houdt hij hoop om in de buurt van „zijn" schooljeugd te blij ven. „Helaas kom ik er waarschijn lijk niet voor in aanmerking, maar liefst zou ik als conciërge op een basisschool gaan werken. Van na ture ben ik schoon en opruimerig en bovendien blijf ik dan bij de kin deren." Jammer dat je weg gaat, meester. Tekst en foto: Frans Hopman taatsbosbeheer is dol op natte duinvalleien. Door ingre- en van de mens in de natuur zijn die zeldzaam geworden, p Texel lijken ze redelijk eenvoudig weer tot stand te bren- en. Het veelbesproken Mokslootproject is een voorbeeld, ien onderzoek heeft uitgewezen hoe een keileemlaag de 'aterhuishouding in de zuidpunt van Texel beïnvloedt. Be- ngrijke gegevens voor toekomstige natuurbouw-ontwik- lingen. grondwaterstand is een belang- ke factor bij natuurbeheer. Van- lar dat SBB regelmatig op ver- jhillende punten metingen rricht. Heel Nederland is prak- ich „lekgeprikt" met peilbuizen peilschalen (een soort meetlat- n). beheert de gegevens die wor- n verzameld via dit landelijke eetnet. Maar als SBB iets meer weten van een bepaald gebied, orden daar voor een jaar of twee tra metingen verricht. Dat is af- 'lopen tijd gebeurd in de Geul en Bollekamer. )or dit extra meetnet hoefden geen nieuwe putten te worden ge- plagen. Het gebied werd voorheen gebruikt door het waterleiding bedrijf, dat op veel plaatsen meet- buizen had. Die konden door SBB Worden gebruikt. Twe bos\ is een onegaal profiel ontstaan, dat in dikte verschilt en ook niet overal even diep in de bodem zit. Metin gen hebben uitgewezen dat de laag in de buurt van Den Hoorn wel 15 meter dik is, maar richting zee slechts een meter. Verplaatsen De keileemlaag is in kaart gebracht. Ijstijden ee keer per maand besteedde swachter Kees Bruin twee dagen aan het nalopen van de vijftig ieetpunten. Zijn gegevens wer- Jen naar het hoofdkantoor van SBB gestuurd voor verwerking. Dat heeft een dik rapport opgeleverd. Daaruit blijkt dat de keileemlaag in de Texelse bodem de waterhuis houding sterk beïnvloedt. Keileem is een harde substantie die is afgezet tijdens de voorlaatste ijs tijd. Gletchers kropen voort over land en verpulverden stenen, die de harde laag vormden Ook Texel Werd bedolven onder het ijs. De »ag werd niet alleen samen gedrukt onder de gletcher, maar er dok door voortgestuwd. Daardoor STAATSBOSBEHEER REGö 10 HOLLAHOS KOOROCN DE BtHEERSCEKHEiO TEXEL-ZU© SCHAAL 1 10000 Een beeld van de waterhuishouding ten zuiden van Den Hoorn, in samenhang met de kei leemlaag in de ondergrond Door deze te combineren met de grondwatergegevens werd duide lijk dat het water wordt gestuurd door de profielen van de leemlaag. „Het grondwater stroomt richting zee en richting de polders die wor den bemalen, dus dat heeft uiter aard ook invloed", vertelt Erik van der Spek van SBB. „Maar er zit een soort „rug" in. Die heeft invloed op de manier waarop het water in westelijke richting stroomt." Van der Spek geeft aan dat als SBB nieuwe natte valleien wil creëren er nu bekend is hoe dat in de hand kan worden gewerkt. „We zouden de loop van het water kunnen beïn vloeden door een kwelscherm (een soort waterkering in de bodem) te plaatsen of het polderpeil te verho gen." Volgens de SBB-man is het echter nog te vroeg om daar verder op in te gaan „Uit vervolg onderzoek moet blijken of derge lijke maatregelen ook het effect hebben dat kalkrijk kwelwater in de duinen toeneemt We hebben van de Geul nog niet genoeg gegevens. Bovendien zou er met allerlei in stanties moeten worden gepraat, want je kunt niet zomaar een water loop veranderen." Nu de gegevens zijn verzameld, wordt het aantal meetpunten in de Bollekamer en een deel van de Geul terugge bracht van 50 tot 25. Lepelaars In natte duinvalleien komt kalkrijk grondwater aan de oppervlakte. Dat geeft zeldzame vegetatie een kans (orchideeën') en trekt bijzon dere vogelsoorten als de lepelaar. Omdat de natheid kan verschillen, is veel variatie in valleien mogelijk, vandaar dat de ontwikkeling ervan een geliefd project is voor natuur beheerders. Op plaatsen waar aan leg niet al te gekunsteld is en dus met al te hoge kosten met zich meebrengt; worden de valleien gestimuleerd. Onnatuurlijke na tuur"? „Uiteraard", zegt Van der Spek. „Maar wij Nederlanders hou den kunstmatig onze kustlijn in stand, da's ook niet zo natuurlijk. Daardoor wordt het echter wel ver antwoord geld te besteden aan zo'n project op Texel. Je loopt niet de kans dat het vroeger of later wegspoelt." Berlijnse muur? Als meer water uit de ondergrond naar de natte duinvalleien wordt' geleid, zullen de boeren uit de pol ders aan de andere kant daar niet zo blij mee zijn. „Dat weet ik nog zo net niet. Het is geen Berlijnse muur waardoor alle water naar zee stroomt. We willen de waterafvoer vertragen en dat kan ook juist een gunstig effect hebben voor agrariërs." Volgens Van der Spek loopt het meeste water in de winterperiode naar de polders. Dat is juist een ongewenst effect. Loopt Texel niet het risico een re servaat vol natte duinvalleien te worden? „Het lijkt misschien dat wij er hier relatief veel van hebben, maar je moet het op grotere schaal bekijken. Nationaal of zelfs interna tionaal. Het is hier met relatief wei nig inspanning en middelen te ver wezenlijken", aldus Van der Spek Voor gesloten natuurgebieden hoeft Texel met bang te zijn, is zijn mening. „Onze hoofddoelstelling is bevordering van natuur én recreatiewaarde. Neem het Mok slootproject. Het enige negatieve gevolg was de aanlijnplicht voor honden in de Bollekamer. En dat had dan nog meer te maken met de veiligheid van die beesten, be scherming tegen de Hooglanders." Voor het Texelse bos zijn ook plan nen in ontwikkeling. Daar worden momenteel extra metingen ver richt naar het grondwater. In maart start de GGD Kop van Noord-Holland met de jaarlijkse groepsinenting BMR en DTP. Kin deren, die geboren zijn in 1987 ko men hiervoor in aanmerking. DTP staat voor Difterie, Tetanus en Polio. BMR staat voor Bof, Mazelen en Rode Hond. Binnenkort ontvan gen de ouders/verzorgers van de desbetreffende kinderen de ponskaarten met bijsluiter, waarop datum, tijdstip en plaats van inen ten vermeld staan. De inentingen op Texel vinden plaats in het Groene Kruis gebouw in Den Burg op 25 maart van 09.15 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 15.45 uur. De GGD rekent daarom op de medewerking van de leerkrachten van de 9-jarigen. Voor eventuele vragen na het ontvangen van de ponskaarten en de bijsluiter kan worden gebeld naar de GGD, afd. Collectieve Preventie Dienst Ver lening tel. 0223-671540. n Ir kt* BuUrn v. Met deze brief wil ik mijn ongenoe gen uiten over de kwaliteit van het recreëren op Texel. Wat is het geval? Donderdag 29 de cember 1995, waren wij, twee vol wassenen en twee kinderen (7 en 5 jaar) aan het wandelen. We wa ren net begonnen aan de lange route van het Natuurpad, toen we Passagiers die dinsdag om 15.00 uur in 't Homtje aan boord gingen van de veerboot, konden pas na 17.30 uur voet aan wal zetten in Den Helder. De afvaart was al een kwartier vertraagd wegens een pro bleem met de brug van de fuik haven. Als gevolg van de lage waterstand was een veiligheidsschakelaar te vroeg m werking gekomen, waardoor de brug stagneerde en met handkracht weer opgang moest worden gebracht. Toen het schip was vertrokken bleek dat het water veel minder snel waste dan was verwacht, waar door de haven van Den Helder niet kon worden binnengelo pen. De boot was gedwongen ruim een uur voor de rede van Den Helder te blijven drijven. Dit soort ongerief lijkt nu voor lopig voorbij. De wind is veel minder geworden en van rich ting veranderd, waardoor er woensdag en gisteren geen problemen meer waren. Bij onzekerheid kan altijd wor den gebeld met Teso (nummer 369690voor de meest actuele informatie. Ook via NOS tele tekst (pagina 723) waarschuwt Teso voor eventueel uitvallen van de bootdienst. Als het kri tiek wordt kan dat ook worden afgeleid uit de waterstanden, die bekend worden gemaakt via pagina 720 van teletekst. Bij een stand van 1,50 meter of lager beneden NAP kan niet meer worden gevaren. geweerschoten hoorden, er werd blijkbaar in de omgeving gejaagd Enige tijd later doken er zelfs jagers op langs het fietspad, al schietend en herrie makend, op enkele me ters afstand van het wandelpad. Wij vonden dat niet zo leuk voor de kinderen en voor ons zelf. Verder op de route kwamen we dezelfde jagers wéér tegen, de wandeling werd hierdoor behoorlijk verpest. Wanneer mij gevraagd zou wor den: geef eens een cijfer voor deze wandeling over het Natuurpad, dan werd het een dikke onvol doende. Wanneer mij zou worden gevraagd: zou jij Texel willen aan prijzen als plek waar je de kerstva kantie in rust zou willen doorbren gen?, dan moet ik daar een negatieve kanttekening bij maken, er wordt daar gejaagd in recreatie gebied! Het lijkt mij tijd worden voor „Texel" zich eens te bezinnen en een keuze te maken. Zich te bezin nen over het nut van het jagen in het algemeen en het jagen in een vrij toegankelijk recreatiegebied in het bijzonder. Het laatste is namelijk niet verenig baar met elkaar! De keuze is aan U. R.J. Berg Amsterdam Texelaars met een mountainbike kunnen morgenmiddag hun krach ten meten rond Calluna. De wielervereniging houdt daar vanaf 14.00 uur het Texels fietscross- kampioenschap. Voor de race heeft de organisatie een parcours uitgezet op het ter rein rond het zwemparadijs. Om 14.00 uur start de jeugd tot en met veertien jaar De race duurt twintig minuten en één ronde extra Voor hen bedraagt de inschrijving ƒ2,50. Na afloop krijgen de rijders bij inlevering van het startbewijs het geld weer terug. Om 15.00 uur starten de senioren Die rijden 45 minuten en één ronde. Voor hen is het inschrijfgeld 7,50, waarvan ze na afloop een rijksdaalder terugkrijgen De in schrijving, in de snackbar van Calluna, start vanaf 13.00 uur.

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 7