Goedkope woningenDan noet de grondprijs omlaag Ed Momberg bouwt voor starters rriendschapsronde trekt 34 wheelers =r* Mensen -E TEXELSEi? COURANT Commissie: Gamma beter ontsluiten Invallers succesvol bij klaverjassers Klif-team wint op het nippertje Bowlers Barbarencafé verslaan Paal 12 Clubavond voor jeugd VV Texel Eilandcompetitie volleybal Uitslagen volleybal Invitatietraining Eilandcompetitie Vaartocht met Zonnebloem Verbouwing Rabo naar hoogtepunt VRIJDAG 23 FEBRUARI 1996 oppig...?" Er volgt een aarzelend ja. „Eerder eigenwijs, j ik zeggen.Hij vindt mensen vaak te weinig positief houdt niet van kliekjesvorming. Een filantroop is hij niet. laar geld is ook niet alles aldus projectontwikkelaar Ed imberg, die in De Mars vier starterswoningen bouwt. En f is nog maar het begin, hoopt hij. een project in de buurt van Oudkar spel. Die wil per woning een be paald bedrag aan winst hebben. Dat is natuurlijk nonsens. Je bouwt een aantal huizen en je maakt een prognose voor je project. Het eind resultaat moet uiteraard positief zijn, maar het maakt geen fluit uit of een kleine woning iets minder oplevert dan een grote." Mombergstraat „Woningen weggeven?" Er volgt een welgemeend nee. „Het is het zelfde als met een supermarkt. Die doet koekjes of suiker in de aanbie ding en daar verdient die onderne mer echt geen moer aan. Maar dat is dus om z'n klanten te trekken. En voor ons is het...eh... een stukje algemeen belang voor Texel." Dus toch een beetje weldoener. Krijgen we misschien ooit een Eddy Mom- bergstraat als blijk van waardering. Grijnzend: „Nee. Ik moet die huizen toch bouwen. Als de rente tien pro cent is, zou het voor een starter veel moeilijker zijn om er eentje te kopen. Maar met déze ren te...jóngens, aanpakken!" De verwachting is dat starters na een paar jaar in staat zijn om hun huis te verkopen en iets duurders ervoor in de plaats nemen Zit 'm daar de kneep voor de projectont wikkelaar? „Als ik dan nog project ontwikkelaar ben... Nee, het is niet de achterliggende gedachte." Hoogste bieder De verwachting dat het storm zou lopen op het door woningnood geplaagde Texel kwam uit. Zo'n veertig mensen reageerden. De gemeente werd gevraagd te hel pen met de selectie. rterswoningen zijn bedoeld r mensen die voor het eerst een ning kunnen kopen. „Dat hoe- niet perse jongeren te zijn", Momberg in. „Al is dat meestal I het geval." Goedkope huizen MO-projekt bouwt daarvan i serie voor de Woningstichting, r worden echter aan particula te koop aangeboden voor 13.750,-. 'Stemming van de gemeente [as nodig omdat het afweek van oorspronkelijke plan. Er kwam nodige praatwerk aan te pas, >r de mensen van het raadhuis warmliepen Waarom heeft mberg zich dat allemaal op de Ir s gehaald? „Je kunt een huis jwen voor de Woningstichting die verhuurt 'm dan voor ƒ700,- /laar als we diezelfde woning 3r diezelfde prijs bouwen en ver- jen aan een particulier, kan die |t z'n belastingvoordeel en de ndige lage rente aanzienlijk lager }omen dan dat hij of zij huurt i de Woningstichting. Dat is ei- [nlijk de aanleiding." Weldoener ■edkope woningen betekent dat Inóg goedkoper moet worden pouwd om enige winst te ma- Of niet7 „Nee De huizen moe natuurlijk voldoen aan het juwbesluit. Je moet De Mars zien j een totaalproject. Op het ene Jnmgtype verdien je wat, op het ■dere verdien je niks. Aan het |d van de rit heb je 116woningen Douwd en heeft iedereen een ptje winst." klinkt tamelijk filantropisch. Dat is het niet. Ik sprak toevallig Iteren met een aannemer voor Het lijkt een vreemde zaak Volgens aloude markteconomische princi pes is de hoogste bieder de koper. Maar dat is nu niet het geval. Besloten is twee huizen te verko pen aan alleenstaanden en twee aan samenwonenden of kleine ge zinnen. In beide gevallen speelt leeftijd, een laag inkomen en de huidige woonsituatie een rol Een dergelijke vorm van koopwoning toewijzing is aan de overkant al lan ger m gebruik. In het verleden is in De Cocksdorp ook al een starters-woningproject geprobeerd. Dat liep toen stroef. „Ja, dat snap ik. Door de grond- kosten kwamen die nog op meer dan anderhalve ton. Dat is teveel, zéker voor De Cocksdorp." Ed Momberg, wijzend op de tekening van de starterswoningen .ik wil er graag rrieer bouwen iFoto Tessa de Graaff) De gemeente is inmiddels zo en thousiast over het nieuwe project, dat onderhandelingen met Mom berg worden gevoerd om meer van dergelijke constructies toe te pas sen in De Mars en zo mogelijk ook in Oudeschild. Hij bouwt daar nog respectievelijk 20 en 12 huur woningen. „Ik zou graag in beide gevallen de helft daarvan willen omzetten in koophuizen. Maar dat hangt van het overleg met de ge meente af." Dure grond Alle politieke partijen op Texel heb ben de woningnood als hot item in hun programma staan. Tot nu toe heeft dat weinig concreets opgele verd Eén van de problemen is de grondprijs. Momberg: „Een goed kope woning kun je bouwen voor ƒ80.000,- tot ƒ100.000,- ex BTW. Da's de bouw op zich. Maar als je daar dan nog eens een hoge grond prijs bij moet rekenen, plus riool aansluiting en andere nuts voorzieningen, dan hou je geen goedkope woning meer over." Te traag Als Texel echt iets wil doen aan de woningnood, moet worden geïnvesteerd in aanpassing van de grondprijs Dat is de Momberg- theorie. „In wezen wel. Of een totaalexploitatie maken van een gebied, waardoor je opbrengsten kunt uitsmeren. Het is algemeen geaccepteerd dat voor een villa meer per vierkante meter wordt betaald dan voor een klein huis." Iets dergelijks op Texel zal al snel betrekking moeten hebben op het hele eiland. Incidentele projecten zijn te klein voor zo'n creatieve fi nanciële oplossing. De politiek moet dus een totaalplan maken. „Dat is er wel. Het probleem is dat de politiek te traag reageert. De rente zakt. Daar moet de politiek eigenlijk meteen bovenop sprin gen. Dan wordt het voor een star ter aantrekkelijk om te kopen. Maar voor een overheid iets doet ben je twee jaar verder..." Contingenten Als bij de gemeente wordt gepraat over de woningnood steekt het gebrek aan contingenten (toestem ming van de provincie voor het aantal te bouwen woningen in een gemeente-red.) steevast de kop op. Ook Momberg zal daar menigmaal tegenaan lopen „Inderdaad ja En ik snap er vaak geen bal van", schudt hij zijn hoofd. „Dan hoor ik ineens dat bij Jan Dirksoord zo maar 34 woningen extra mogen worden gebouwd. Dat kan dan schijnbaar wél zomaar. Waarom? Omdat het in een senioren categorie zit of zo? Ik weet het niet. Maar dan zeg ik: nü is de rente gun stig, dus nü moet je bouwen. En dan stoppen we daarna wel weer een tijdje." Drie ton grens Door starterswoningen te koop aan te bieden, komt de bestaande huizenmarkt op Texel enigszins onder druk te staan Althans, dat hoopt Momberg „Er worden nu woekerprijzen gevraagd voor oude, slechte pandjes." De drie ton grens die de gemeente heeft gesteld voor kopers van de overkant doet de huizenmarkt op het eiland ook geen goed Panden die minder waard zijn worden vaak toch voor dit bedrag aangeboden in de hoop dat een rijke overkanter dat wel over heeft voor een Texelse woonvergunning. „Ik kan dat niet hardmaken hoor, maar het zal ge rust. Ik ben het overigens niet eens met die grens. Ik ben voor vrije vestiging door heel Nederland. Texelaars in de knel? Ach, kóm nou. Makelaars krijgen maar vier a vijf aanvragen per jaar binnen van overkanters die zich op Texel willen vestigen. Dat zijn er heus niet zo veel. Die boot hè. Dat willen veel mensen niet." Ander gevaar Breed gebarend legt hij uit dat het gevaar van een totaal andere kant komt. Van de onderkant van de markt. „Vakantiewerkers die hier na de zomer blijven hangen. Die een jaar werkeloos in een apparte mentje zitten. Dan zijn ze een zie lig geval en krijgen ze een huur woning toegewezen. Dat gaat ten koste van de Texelaars. Althans, dat denk ik." Voor die minder kapitaalkrachtige laag van de markt zou Momberg graag, eventueel in samenwerking met de Woningstichting, HAT-een- heden neerzetten. „Er is een markt voor. Vooral onder jongeren van een jaar of twintig. Die komen ner gens aan de bak." Dus toch een weldoener? Hij lacht fijntjes: „Ach, je kunt maaréén keer per dag bief stuk eten..." De plannen van Rab om de Gamma-bouwmarkt te verplaat sen van Oudeschild naar een groot terrein aan de Abbewaal in Den Burg, heeft commentaar uitgelokt van enkele leden van de raadscom missie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid. Het bouwplan lijkt er echter niet door te worden bedreigd. Peter Bakker had er bezwaar tegen dat het verkeer dat de Gamma zal aantrekken, gebruik moet maken van de Abbewaal. Hij vroeg het Gamma-perceel te voorzien van een „eigen" uitweg (langs het pand van IBS/Oele) die uitkomt op de Waalderweg. Bakker ver moedde dat de verkeerscommissie daar bezwaar tegen zal maken, maar vond dat het evengoed noest gebeuren De Gamma wordt een naar Texelse begrippen enorm gebouw, veel groter dan de andere bedrijfs vestigingen in deze omgeving. Dick Drijver vond dat niet leuk, maar zag geen mogelijkheden voor een an dere locatie. Wegens gebrek aan een alternatief ging ook Jan Kool hof accoord. Dirk Terpstra vond het bedenkelijk dat bij de Gamma slechts 46 parkeerplaatsen gereali seerd hoeven te worden terwijl het er volgens de gebruikelijke norm honderd zouden moeten zijn. Schilling legde uit dat met de norm maar de berekende behoefte bepa lend is geweest voor het aantal parkeerplaatsen. Annemarie Wuis uit De Koog slaagde aan de Hoge Hotelschool in Maastricht, afstudeerrichting horeca met financiële specialisatie Tessa de Graaff Binnenkort vertrekt ze naar Zuid- Afrika waar ze vanaf begin april werkzaam zal zijn in de Sefapane Lodge bij het Krüger Wildpark. belangstelling voor de friendschapsronde Texel" voor llstoelatleten, die op zaterdag 2 (Bart wordt gehouden, is groot. Er tomen liefst 34 wheelers en 50 jageleiders uit Nederland en Bel- |ië naar het eiland. Texelse spor- ers kunnen dezelfde middag deel- lemen aan een zwem- en oopwedstrijd. H wedstrijden zijn een onderdeel on het „Texelweekend", dat al file jaren aan het begin van het ffletiekseizoen wordt georgani- (eerd Tot nog toe stond alleen een fte voor wheelers op het pro- jramma. Dankzij de medewerking de Texelse Sportraad en de pathlonafdeling kunnen organisa- ïren Arco de Graaf en Chris de aene ditmaal een complete gortmiddag voorschotelen. 1 deze nieuwe opzet de reden is lor de opgeleefde animo onder I wheelers, is moeilijk te zeggen. Vaar het aan ligt, weet ik met. Feit «in elk geval dat we nu zelfs deel- Imers hebben moeten afzeggen", Irtelt Arco de Graaf, pt het Olympisch jaar heeft het pvallers scoorden hoog op de 19e i|ond van klaverjasclub Den Burg. Richard Kleinveld en Roel de Zwart ffirvingen het echtpaar P. en M. Ilick prima. Ze behaalden 8219 Binten en zeven marsen. Dit bete rde voor het echtpaar Flick acht plaatsen winst; zij staan nu op de Bstiende plaats. Ans Gieles en Nel v.d. Veen behaalden 7253 punten en stegen vier plaatsen. Met een gaats winst gingen Jelle Wiersma en Johan Vinke met 7101 punten naar de vijfde plaats Dirk Timmer- an en Nel Koomen boekten met 07 punten geen plaatswinst, uwe v.d. Veen en Hans West- rp scoorden 7000 punten, zij bben nu een voorsprong van 70 punten op de nummers twee rt Weijdt en Willem Koomen. Er erden deze avond 74 marsen be- ald en het gemiddelde was ook og; 6334 punten. Vrijdag is de atste avond voor het kampioen- hap van Texel. and na 76 partijen: d Veen-H. Westdorp 130915; B. Weijdt Koomen 126545, F. Caspers-R. de Ruwe 125906, J. Witte-Th Witte 125822; J iersma-J Vinke 124251 niets te maken, want er komen nauwelijks kandidaten voor „Atlanta" aan de start. Van de al ge kwalificeerde wheelers is naast De Graaf alleen Iwan van Breemen hier te bewonderen. Wel behoren enkele subtoppers tot het deelnemersveld. De meeste deel nemers zijn echter recreanten en jeugd. „Jonge, beginnende wheelers grij- _pen het weekend aan om met an dere beoefenaars in contact te ko men. Voor de toprijders is het geen belangrijk voorbereidingsweek end. Vandaar dat we het accent nu meer leggen op de breedte dan op de top. Als we beginners kunnen stimuleren, is dat goed voor de doorstroming en de ontwikkeling van deze sport." Programma Het wedstrijdprogramma is inmid dels vastgesteld. Zaterdag 2 maart wordt begonnen om 12.30 uur met 500 meter zwemmen in Calluna. Precies een uur later gaat het loop onderdeel van start. Deelnemers kunnen kiezen uit 4,5 en 9 km. Het is mogelijk om slechts aan één van beide onderdelen mee te doen. Voor lopers kan de wedstrijd als voorbereiding dienen op de halve marathon van De Waal, die een week later op de agenda staat. Ook anderen die eens „de benen willen strekken" zijn welkom, evenals supporters. Om 14.30 uur geeft Piet Schuyl van hotel Tatenhove waar de deelne mers aan de Vriendschapsronde traditioneel verblijven, het start schot voor de wheelers die 10 En gelse mijlen voor de wielen krijgen. Na afloop, om 16 00 uur, is in het hotel de prijsuitreiking. Naast waardevolle prijzen voor de eerste drie van elke categorie en het eer ste meisje, worden onder de aan wezige finishers nog diverse atten ties verloot. De inschrijving voor het zwemmen en/of lopen is in zwemparadijs Calluna. In sporthal De Vennewater in Heiloo behaalden de zaal voetbalsters van Klif woensdag een nipte overwinning. De verlie zende ploeg, De Wittburger, staat weliswaar een paar plaatsen lager op de ranglijst, maar is door de ja ren heen een geducht tegenstan der gebleken. Ook nu vocht het team voor wat het waard was tot de laatste seconde. Aanvankelijk leek Klif de zege snel op zak te hebben. Natascha v/d Vis was goed op dreef. Zij kon regel matig via de flanken opkomen, waarbij ze de verdedigers achter zich liet. Tweemaal haalde zij de achterlijn en vond blindelings Wilma Thijsseling voor de goal. Met een beetje geluk (de keepster greep mis) wist laatstgenoemde de eerste voorzet met een doelpunt te bekronen. De tweede voorzet werd niet met een „gelukje" afgerond; Wilma schoot de halfhoge bal ge woon goed in de verre hoek. Ondanks het soms passieve en slordige spel kwam Klif in de tweede helft zelfs op een voor sprong van 3-0 Wederom was het Natascha v.d. Vis die op snelheid iedereeen passeerde en de bal keu rig voorgaf. Anita Witte was ter plekke om af te ronden. Voor de tegenpartij was dit blijkbaar aanlei ding een andere tactiek te volgen. Speelde de ploeg eerst vrij defen sief en op de counter, nu werd hun spel aanvallend en gevarieerd. De druk op het Klif-doel steeg enorm, helemaal toen de Wittburgers te rugkwamen tot 3-2. Gelukkig bleef het team sportief spelen toen hun gelijkmaker werd afgekeurd. In tegenstelling tot Klif hielden de dames uit Heiloo het koppie er goed bij, wat tenslotte resulteerde in een doelpunt. Met 3-3 op het scorebord en nog 57 seconden te gaan leek de wedstrijd gespeeld. Niets bleek echter minder waar; Natascha v.d. Vis kwam weer in balbezit en zette de verdediging op het verkeerde been. Haar laag ge plaatste schuiver was niet te hou den. Hoewel er nog minder dan een halve minuut te spelen was, deed de tegenpartij nog verwoede pogingen om gelijk te komen. Dit lukte niet meer, omdat Wilma Thijsseling zich met ware doods verachting voor een schot wierp. Zij stelde daarmee de overwinning veilig, maar raakte wel gebles seerd. Hopelijk is zij - of de even eens geblesseerden Lucia Gijsberts en Irene Penha - volgende week fit genoeg om de strijd aan te gaan tegen kampioenskandidaat Winkel De bowlers van het Barbarencafe maakten deze week een goede competitiestart. Een sterk spe lende Frans van Westerbrugge zette een mooie serie neer en bond het matig spelende team van Paal 12 aan de zegekar. Ook het team van BBS stond fel te bowlen. Vooral Rinse Dijt scoorde als het nodig was en stuurde de Deurdouwers met nul punten naar huis. De dames van de Sommeltjes kre gen de punten niet zo maar cadeau. Ze moesten er alles aan doen om de overwinning binnen te halen tegen de dames van Last Minnet. Rudy Martner van de Tabakshop zette zijn beste beentje voor en gooide een sterk serie. Zijn team was echter niet opgewassen tegen het geweld van So What. Met een game van 214 gaf werper Marcel Bakker z'n visitekaartje af. Bij de huisvrouwen waren de da mes van T-ford niet te kloppen. Vooral Rina Drijver wierp sterk. Met een serie van 496 behaalde ze de volle winst voor Klavervier. Bij de jeugd zette Kees Grootjen van het gelijknamige taxibedrijf z'n beste beentje voor. Hij wierp een serie van 370, maar moest deson danks de punten delen met Verse- put Verz. Uitslagen: Tabakshop So What 1-4, Sommeltjes-Last Minnet 4-1. Geerts Glazenwasserij-Gruisi 4- 1; Deurdouwers-BBS 0-5; All Stars-Hotel Tatenhove 0-5; Barbarencafé-Paal 12 3-2, TZN-Hotel Strandplevier 1-4; Stunt Team- Hotel de Weal 2-3; Champ Sisters-Onder de Pomp 3-2 Huisvrouwen: De Pms-WBZ 0-4. T Fords- Klavervier 4-0, Team 6-Bloopers 2-2 Jeugd: De Kegels-Hotel Strandplevier 1-3; Verseput Verz.-Taxi Grootjen 2-2 Vanavond houdt de activiteiten commissie van vv Texel '94 een clubavond met o.a. bingo voor de jeugd vanaf 12 jaar. Niet alleen de jongens, ook de leden van het meisjeselftal zijn welkom in kantine De Kletskeet. Bovendien mag ie dereen een vriend of vriendin mee nemen. De avond begint om 19.30 uur en zal duren tot ongeveer 22 00 uur. Met de bingo zijn mooie prij zen te winnen Bovendien kosten de bingokaarten slechts een kwartje en zijn ook de prijzen van de comsumpties zijn voor deze avond flink verlaagd. Programma dinsdag 27 februari: Veld A mannen: 18 30 u. GroteSlock-Super Teso 19.15 u. Teso-Tex.Autoc. Super 20.00 u. Kobeko-Maarcob, DGM 20.45 u. DGM-12Balcken Maarcob. 21.30 u. Paal9-Meubelh. 12Balcken Veld B gemengd vrouwen: 18.30 u. LenR-Klif Zandloper 19.15 u. Waayer-Zandloper LenR 20.00 u. EcoMare-Fitt Waayer 20.45 u. Wiersma-ABN/Amro Rival 21.30 u. Rival-Bosma Beautique 22.15 u Beautique-Jozef Bosma Veld C vrouwen: 18.30 u. Westerl.-Tim.bak. Leydekkers 19.15 u. Question-Leydekker Tim.bak. 20.00 u. EierlandseH.-Zeilm Question 20.45 u Haarstudio-Klif12 Zeilm. 21 30 u. Slag.lepe-Vlier Haarstudio 22.15 u. DurperDrup-Visserb. lepe Wedstrijdleiding voor deze avond Frans en Guus (314171). Dinsdag 20 februari: Veld A Handicap'94-Teso 0-3 OSG-Graaf Spuiterij 1-2 Tex.Autoc.-PerfectBodies 2-1 GroteSlock2-Tatenhove1 2-1 Cocky-Maarcob. 2-1 Paal28/De Krim-Sportshop 2-1 Rabobank Veld B Waayer-Slag.Beverdam Klif-Fitt De Rival-Nioz Wiersma Antiek-Bosma Grote Slock-Jozef ABN/Amro-Kruiswerk Veld C Vespertma-DurperDrup Westerlaken-Slag.lepe EierlandseHuis-Vlier Question-Visserbouw Leydekkers-Timmersbak. Haarstudio-Zeilmakerij 3-0 1-2 1-2 3-0 2-1 1-2 1-2 2-1 3-0 3-0 1-2 3-0 Een aantal volleybalteams uit de eilandcompetitie traint op eigen houtje, onder leiding van een (ex)volleyballer, of zelfs helemaal niet. Tevoko, dat de beschikking heeft over een bevoegde trainer, heeft de indruk dat zij deze teams wat te bie den heeft en heeft inmiddels alle teams uit de competitie uitgeno digd voor een training. De ko- Texelse 65 plussers kunnen zich aanmelden voor een vaartocht met De Zonnebloem op 9 april. Niet ie dereen heeft persoonlijk bericht gekregen, wegens de slechte weersomstandigheden van afgelo pen week. De vaartocht start om 09.00 uur in Oudeschild Op het programma staat een bezoek aan de marine haven en een tocht door het Noordhollands kanaal. Deelne mers (maximaal 250 mensen kun nen mee) krijgen een warme maal tijd aan boord. Om 17.00 uur is de boot terug in Oudeschild. De tocht kost 32,50 p.p. en opge ven kan tot en met 16 maart bij Ans Gieles, telefoon 31 32 59 of Karin Witte, telefoon 31 57 84. mende maanden wordt elke donderdagavond met een paar teams getraind, waarna Tevoko geïnteresseerden de gelegenheid biedt deel te nemen aan een volleybalcursus van 8 a 10 lessen. Aannemer Duin is tevreden over de voortgang van de ver bouwing van de Rabobank. Gedurende de vorstperiode kon het sloop-, metsel- en constructiewerk bijna continu doorgaan. De temperatuur in de afgesloten ruimte werd met heaters boven het vriespunt gehouden Gemiddeld werken er zo'n 25 mensen in het ge bouw, waarvan aan de binnen kant alleen nog uit de kluizen valt af te leiden dat het om een bankgebouw gaat Om de me talen dakconstructie voor de technische installatie aan de achterzijde van het gebouw op z'n plaatste zetten, zette aanne mer Jongejans uit Den Helder dinsdag een telekraan in met een mastlengte van veertig meter Het dak aan de achter zijde wordt van dezelfde hoogte als het koperen dak aan de Groeneplaats. Het is de be doeling dat de verbouwing ko mende zomer gereed komt. (Foto Gerard TimmermanI

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9