LVeel klachten en claims na oefeningen Vliehors exelaars balie amesclub De Duinroos „gewoon 't gezelligst" Blindgangers nog het ergste Vereniging roept op tot massaal protest Werkstraf geëist tegen Texelse kok caxmoon K ^77% J VOOR DE -TEXELSE^" couRANT. w Vrees voor wildgroei windmolens schoteltje? Praatjes vullen dit keer de gaatjes pi Prijs Noordijkfonds voor landbouwfolder emeente in actie na [verleg met dorpen Scherpere controle snelheid Schilderweg èToTjf laatste serie oefeningen met 500 ponders heeft de lucht- acht weer een stroom van klachten en schadeclaims op- leverd. Nadat de overlast zich aanvankelijk voordeed in esland en op Vlieland, was dinsdag Texel aan de beurt, it opruimen van de blindgangers gisteren veroorzaakte ast nog de meeste klachten. VRIJDAG 1 MAART 1996 ehoorlijk veel ja", zucht luite- it-kolonel Fortuin bij de vraag ;veel Texelaars hem de afgelo- i dagen hebben gebeld. Vorige ek viel het allemaal zo mee en f-e; k maandag klonken de klappen t erg door op het eiland „We den rekening met de weersom- ndigheden. Maar we móesten e week benutten, want deze pi- Sjfen gaan binnenkort naar llafranca. Voor die jongens is het g belangrijk dat ze vóór die tijd keer met echte projectielen bben gewerkt." Dinsdag schrok heel Texel tegen twaalven op van een enorme klap. Daarvoor waren al enige trillingen opgemerkt. De rest van de dag re gende het telefoontjes bij de ge meente en de luchtmacht. Niet al leen wegens geluidsoverlast, maar ook om schade te melden. Fortuin: „We nemen dat bijzonder serieus, maar we verkeren in een lastige positie. Afgelasting - is uiteraard overwogen, maar er was geen uitwijkdatum meer." Woensdagmorgen gooide de mist roet in het eten van de luchtmacht. Nadat de oefeningen die dag offi cieel waren beëindigd en de meet posten op weg gingen naar hun thuisbasis, haalden de officieren van de sectie geluidhinder opge lucht adem Echter, te vroeg. Er wachtte hen nog een explosie aan telefoontjes. Het opruimen van de blindgangers bleek namelijk haast meest overlast te geven dan de oefeningen zelf. Rommelig „Over de oefeningen waren we goed geïnformeerd, maar de af werking is rommelig verlopen", vertelt Koos van der Burgh. „Het opruimen van die blindgangers moet uiteraard snel gebeuren, want als die worden getroffen door een oefenbom, dan zijn de effecten niet te overzien. Maar het was leuk geweest als ze ons hadden gemeld dat ze dat gingen doen." Hoe het kan dat de blindgangers zoveel last veroorzaakten is niet bekend. „Mis schien hebben ze er een paar bij elkaar gelegd", oppert Van der Burgh. Ook Fortuin is geschrokken van de effecten van de blindgangers. En van de schadeclaims. „We hebben van Texel ongeveer dertig reacties in totaal. Daar zitten zeker tien schadeclaims bij uit verschillende dorpen. Nee, geen grote calamiteiten, het gaat om scheuren in muren en pleisterwerk." Claims Donderdag komen deskundigen van de luchtmacht naar het eiland om de schadegevallen te inspecte ren. Als ze inderdaad door de oe feningen zijn veroorzaakt volgt her stel op kosten van defensie. Voor Texel is de rust tot het najaar teruggekeerd. Pas dan wordt op nieuw geoefend met „live weapons". Fortuin hoopt dat data voor dergelijke oefeningen voortaan eerder worden geprikt, zodat meer uitwijkmogelijkheden worden ingecalculeerd „Dan kun nen we nog beter rekening houden met omstandigheden Nu zaten we gewoon klem." DOET U HET HONDJE MRBR OPEN VRh KOPTEN NOG VÉRDER OPEN DEM DROP/Èr) DRT KONT BEAT !!!<-— WENDRlKR DEN BEUMKES MQPKT O EVEN H VULLING VCLRBR j /i - J fMËT BJAHRRK GRRT DRT HIER NOG ZOT OUDERWETS DEN DROVERU IN EEN KOPDE OF OP EEN o Hm IrechtsI overhandigt Rinus Kuiper van de WLTO de prijs van duizend gulden rj het Noordijkfonds. lFoto Gerard Timmerman) Erkomt een nieuwe folder over de Jkelse landbouw. De oude uitgave I een jaar of tien geleden ver leen raakt op en is aan vernieu- hg toe. Ter ondersteuning kende [Noordijkfonds de jaarlijkse prijs n 1000,- toe aan initiatiefnemer Voorzitter Rinus Kuiper „Als land bouw moeten we ons binnen de BV Nederland goed profileren. PR is belangrijk. Dankzij een nieuwe fol der kunnen we de toeristen op het eiland een goed beeld schetsen van de Texelse landbouw." Binnen de WLTO is een commissie ge vormd die de folder gaat samen stellen. „We maken er iets moois „Texelse bevolking, let op. Laten we ons eiland over aan de ge meente, zodat straks op delen van Texel grote aantallen windmolens kunnen komen?" Maria van der Spek, woordvoerster van de Vere niging tegen Windturbines op Texel, is geschrokken van het con cept-bestemmingsplan buiten gebied, dat momenteel in het raad huis ter visie ligt. De vereniging roept op om massaal bezwaar schriften in te dienen. Uit het plan blijkt dat het in de toe komst wordt toegestaan opr in de polders Eierland, 't Noorden, De Eendracht en Prins Hendrik windturbines te"plaatsen. Agrari sche bedrijven mogen molens tot een hoogte van 20 meter neerzet ten. Volgens Maria van der Spek wordt daarmee de masthoogte bedoeld; inclusief rotorbladen zou het gaan om molens van 45 meter hoogte. Plaatsing wordt geregeld via een vrijstelling, verleend door b en w. De vereniging, die voort komt uit een vorig jaar opgerichte actiegroep tegen windmolens op de Eierlandse binnendijk, denkt dat daarmee het hek van de dam is. „Een zeer groot gebied van Texel komt voor plaatsing van windturbines in aanmerking. Ie dere aanvraag zou via een vrijstel ling kunnen worden gehonoreerd. Als je eén molen toestaat, kun je de anderen op grond van rechts ongelijkheid niet meer tegenhou den", zo wordt gevreesd Geen bomen... Wethouder Daan Schilling (ruimte lijke ordening) stelt dat er niets nieuws onder de zon is. „Solitaire molens hebben altijd al gemogen. Ze zijn bedoeld voor de eigen energiebehoefte." Maria van der Spek meent echter dat sprake is van nieuw beleid. „De gemeente heeft altijd gezegd dat ze geen molens bij boerderijen wilde heb ben, omdat anders wildgroei zou ontstaan. Bomen planten mag niet omdat anders het karakter van de polder wordt geschaad, maar mo lens kunnen blijkbaar wel..." Naast de plaatsing van „solitaire molens" schept het nieuwe be stemmingsplan ook de mogelijk heid van windmolenparken. De clusters zijn zelfs al ingetekend: één langs de dijk tussen Eierland en 't Noorden en éen langs de zeedijk van de PH-polder. De turbines mo gen, inclusief rotorbladen, maxi maal 65 meter hoog zijn. Voorbeelden De vereniging heeft inmiddels voorbeeld-bezwaarschriften ver stuurd naar de 191 personen en organisaties, die vorig jaar bezwaar maakten tegen de voorgenomen plaatsing van twee windturbines aan de Zwinweg. Opgeroepen wordt bezwaar te maken tegen het opnemen van de vrijstellings bevoegdheid in het bestemmings plan. Reacties, gericht aan b en w, moeten uiterlijk 1 april verstuurd zijn. En passant hoopt de vereni ging nieuwe leden c.q. financiële steun te verwerven. De acties tegen windturbines bren gen de nodige kosten met zich mee. In de zaak van de windmolens aan de Zwinweg, een plan van de agrariërs Simon Vlaming, Nico en Theo Boersen, zal de vereniging naar de Raad van State stappen. De vereniging gaat in beroep tegen de milieuvergunning die door de ge meente is verleend. overleg tussen de dorps missies van De Cocksdorp, De g en Den Hoorn en het college, oor de gemeente aanleiding weest om op een aantal punten ie te ondernemen. De Cocksdorp wordt het parkeer- |rein aan de Molenlaan uitge lid. Het rijgedeelte wordt met n verhard en het onverharde keergedeelte wordt met 600 rkante meter vergroot. De )ndkosten zijn ƒ3.000,- en de fcten voor aanleg ƒ6.000,-. Voor aanleg van het fietspad aan de ^tkant van de vuurtorenweg, is afdeling grondzaken met succes het grondverwerven. Verder rziet het bestemmingsplan in reiding van het industrieterrein en staan vijftien woningen ge pland. Over de woningbouw in Den Hoorn op 't Zouteland heeft de Raad van State nog steeds geen uitspraak gedaan. De gemeente belooft het bord „doodlopende weg" aan het Hoge Achterom weg te halen, om dat het niet toepasselijk is. Bij het nieuwe parkeerterrein aan de Rommelpot komen twee verkeers lichten. Een fietsenstalling tegen over de Rabobank wordt in overleg met de dorpscommissie voorlopig nog niet neergezet. In De Koog staan verkeersremmers op het programma. Herstrating van het doodlopende gedeelte gaat dit najaar van start. Onderhandelin gen over de verwerving van grond aan het Mienterglop/Ruigendijk voor bedrijventerrein zijn gestart. Bij het openbaar toilet in de Dorps straat komt een lichtmast. Ruim een half uur te laat kwam een 31-jarige Texelaar woensdag de Alkmaarse rechtbank binnen hollen. Rechtbankpresident J. Westdorp gaf hem daarvoor res pijt. De reden voor de vertraging bleef tijdens de zitting onduidelijk. Wèl duidelijk was officier van jus titie Van Riel. Die eiste zes maan den cel, maar maakte geen be zwaar tegen omzetting in een werkstraf van 240 uur. De Texelaar stond terecht voor twee gevallen van mishandeling. De man is kok van beroep Hij wordt ervan verdacht afgelopen zomer een collega in de pizaaria waar hij werkte met de dood te hebben bedreigd. Hij eiste dat de collega iets te eten voor hem zou maken, maar die gaf klanten in de zaak voorrang. Er ontstond een ru zie De collega verklaarde later tegen over de politie dat hij klappen kreeg met een deegroller, waarna een vechtpartij in de keuken ontstond. Een derde collega greep in, maar daarna zou de kok met een groot keukenmes hebben gezwaaid en hebben geroepen: „ik maak je dood". Ook zou hij de collega heb ben besprongen met het mes in zijn handen. De lezing van de kok was een beetje anders. Hij gaf toe dat er een woordenwisseling was geweest, maar hij ontkende het verhaal van het mes. „Ik praat altijd met mijn handen en omdat ik aan het werk was had ik inderdaad een keuken mes in mijn handen. Misschien is dat wel dreigend overgekomen." De collega was na het incident on derzocht door een huisarts, die wurgsporen in de hals, bloeduit stortingen en schrammen op het gezicht constateerde. Bierglas Een maand later troffen politie mensen de kok na een tip geheel overstuur aan in de wachtkamer van een huisarts op het eiland. Hij wilde met alle geweld contact ver mijden met de man die op dat moment door de arts werd behan deld. De politie voerde de kok af, maar werd later in die nacht opnieuw met hem geconfronteerd Hij ging als een gek tekeer in de omgeving van een discotheek in De Koog. Hij werd ter ontnuchtering opgeslo ten. Later werd duidelijk waarom de kok liever niet tegenover de man bij de dokter wilde komen te staan Hij had diens gezicht eerder die avond in de discotheek met een bierglas bewerkt. Dat kwam door een ruzie over een baseballcap. De gewonde man heeft aan de ruzie elf hechtin gen en een blijvend litteken over gehouden Failliet Een psychiatrisch onderzoek wees Om snelheidsovertredingen op het Schilderweg in kaart te brengen gaat de politie vaker metingen ver richten. Bewoners hebben ge klaagd dat er herhaaldelijk te hard wordt gereden en dat met grote snelheid wordt ingehaald in de bocht bij de oude zuivelfabriek. Verder zouden fietsers er vaak zon der verlichting rijden, evenals brommers en joggers. De kwestie kwam ter sprake in de uit dat de kok een „stuurloos en machteloos persoon is". Zelfweet hij de incidenten aan alcohol gebruik. Hij zat vorig jaar in de pro blemen omdat het opzetten van een eigen pizzaria in Den Bosch was mislukt. Daardoor was hij fail liet gegaan en wilde zijn vrouw van hem scheiden. Volgens advocaat mevrouw Van der Kwaak gaat het inmiddels be ter met haar cliënt. De kok werkt momenteel in een ander Texels res taurant waar hij in plaats van loon kost en inwoning krijgt. De rechtbank doet woensdag 13 maart uitspraak. overleggroep verkeerszaken. Daarin werd ook de wens geuit een waarschuwingsbord bij de over steek van het Skillepaadje te plaat sen De verkeersgroep stelt voor op het gedeelte van de Schilderweg en de Schansweg en de melk fabriek een doorgetrokken streep te plaatsen. Als de Schilderweg drukker wordt, wordt bekeken of er verder verkeersmaatregelen nodig zijn. Navraag bij de bewoners van de Rozendijk heeft uitgewezen dat éénrichtingsverkeer op het stuk tussen de Fonteinsweg en de Bakkenweg met nodig is. Aan de Oorsprongweg ter hoogte van de Strijbosschool komt een extra waarschuwingsbord. Tevens is een adviessnelheid van 50 km/uur ge wenst. Voor een veiliger oversteek op de Emmalaan, ter hoogte van het LBO komt er een zebrapad. Daarover was discussie, omdat daar al meer dere oversteekplaatsen zijn. Waar schijnlijk wordt de oversteek niet verhoogd. Sneeuwploeg. Nu alle sneeuw is verdwenen gaat de gemeente een sneeuwploeg vervangen. Daarmee is ƒ30.000,- gemoeid. ikusvakantie, woensdag- Idag. Volgens traditie betekent verkoping en bingo in buurt- „Bethel" in Zuid-Eierland. hgs de Muyweg zijn een stuk of auto's geparkeerd, maar het iten gebouw oogt verlaten, imaal over de drempel blijkt iter gezellig druk. Bovendien indt de -van toneelavondjes be ende- kachel. :oekers krijgen een enthousiast Ikom. De leden van de organise- ide Nederlands Hervormde •uwengroep De Duinroos heb- vanaf de jaarwisseling naar eze middag toegeleefd en genie- n van het succes. Ja, het is al druk geweest. Som- ige zelfgemaakte spullen zijn uit kocht en in het begin van de jddag zorgde de jeugd voor een ormloop op de spelletjes", vertelt lyrouw J. Timmer. „Wil de krant 'n kopje koffie?", zo klinkt vanuit 0 keukentje Graag natuurlijk, ïvendien komt er plak zelf- >akken cake bij en die smaakt treffelijk. Verloting ske Terpstra, die ook aan de ta- f>ij de ingang zit, meldt dat ze de afgelopen weken 600 loten heeft verkocht „In de polder, dus niet hier in Zuid-Eierland. Ik doe dit nu vijftien jaar, dus de mensen begin nen me te kennen. Ze kopen nu eerder. Al hou je er altijd een paar die de deur niet eens voor je open doen." Tijdens de verkoping en 's avonds met de bingo zullen nog meer loten van de hand gaan. In de pauze van de bingo is de trekking. Bij een ander tafeltje, een meter verderop, is het dringen geblazen. Jeugdige bezoekers kunnen daar stempelkaarten verkrijgen. Voor vijf gulden kunnen ze aan vijf spel len deelnemen. Van grabbelen, sjoelen en tafelvoetbal tot het ra den van de naam van een poes of de prijs van een mand met boodschappen. Tientallen kaarten zijn intussen verkocht. Sjoelen Met bezweet voorhoofd komt be stuurslid Bep Franchimon erbij. „Het gaat fantastisch. Hou op, ik heb het lek boven. Van het sjoelen." Dat verbaast de anderen niet, want zij staat bekend als de beste sjoelster van de club. Tijd voor een kopje koffie gunt ze zich niet, want een moment later spoedt ze zich alweer richting sjoelbak. „Nog even proberen de 130 te halen." Haar nieuwe poging zal echter bij 128 punten stranden, net tekort om degene die met 129 bovenaan staat te achterhalen. Langs een der wanden van „Bet hel" staan twee tafels met spullen. Op de ene liggen rommeltjes, de ander ligt vol zelfgemaakte artike len. Voor beide categorieën bestaat deze woensdagmiddag veel be langstelling. Om half twee, een half uur voor het begin, stonden de eer ste belangstellenden voor de deur. De pronkstukken, een typmachine en een filmprojector, zijn al in an dere handen overgegaan. Veel koopjesjagers krijgen de vrouwen overigens niet. De bezoekers ko men vooral uit de omgeving en de kennissenkring; het sociale aspect van de verkoping is dus minstens zo belangrijk. Flippo's Riet de Ridder, die vele jaren voor zitter van De Duinroos was, houdt zich bezig met de verkoop van de spullen die door de leden zelf zijn vervaardigd. „Buttons van flippo- figuren doen het goed vandaag", vertelt ze. Ook kleurige lucifers doosjes in diverse formaten met afbeeldingen van striphelden vin den gretig aftrek. Verder zijn wens kaarten, kaarsen, feesthoedjes en natuurlijk veel handwerk uitge stald. Het maken van de artikelen is vol gens mevrouw De Ridder een ge zellige bezigheid. „Een deel van het handwerk wordt thuis gedaan, maar bijvoorbeeld de kaarten en lucifersdoosjes doen we met z'n allen op een avond. De ouderen inspireren de jongeren en an dersom. Soms wordt er wel eens gezegd 'dat kan ik niet', maar op het laatst zijn die leden het fana tiekst van allemaal." De grootste De leden komen eens in de veer tien dagen in „Bethel" bijeen. Na de zomerstop begirlt het seizoen op de laatste vrijdag van septem ber. Eerst wordt naar kerst toege werkt, daarna wordt de aandacht gericht op de verkoping in februari. Verder staat ondermeer een dagje fietsen op Texel en een dagje uit naar de overkant met de Cocksdorper vrouwen op het pro gramma. De leeftijd varieert van ongeveer 30 tot 75 jaar. Eigenlijk heeft de club meer jongeren nodig, maar klagen doen ze niet. Met 23 leden is De Duinroos naar eigen zeggen de grootste Hervormde vrouwen groep van Texel, ,,'t Is bij ons ge woon 't gezelligst", lacht mevrouw Franchimon Uit Den Burg Andere vrouwengroepen zullen dat misschien ook van zichzelf vinden, maar een feit is dat er niet alleen inwoonsters van Eierland lid zijn. „Acht leden komen uit Den Burg", aldus mevrouw Franchimon. Zelf woonde ze vroeger in Den Hoorn, maar ze is via een vriendin uit de polder lid geworden Sommige dames woonden vroeger boven de Rugediek; na hun verhuizing hou den zij via het lidmaatschap de oude banden in stand. De geloofsrichting hoeft geen drempel te zijn; Nederlands Her vormde achtergrond is geen voor waarde. Riet de Ridder: „Er zijn ook niet-gelovige leden. Wel houden we regelmatig een bijbellezing, maar niet te lang De meeste tijd besteden we aan gezellig samen zijn." Een andere verklaring voor de re latief grote animo is het wonen in een polder. „In een dorp leg je snel ler contacten: je komt elkaar op straat tegen, in de winkels Voor polderbewoners is een club een goede manier om wat mensen te leren kennen." Frans Hopman Jong en oud buigen zich over de tafel met zelfgemaakte spullen. Riet de Ridder linksI geeft toelichting IFoto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 5