Plezier staat voorop bij actieve zwemclub Familiebedrijf dag en nacht in beweging loeiende vereniging bestaat 25 jaar fee rotondes •l EXELSE j? COURANT fat ik zeggen wou... |t Is weer voorbij die strenge winter 25 jaar Taxi Van de Wetering Meer ruimte voor Kringloopwinkel Hout Bruinvisschool begint tweede leven in bakkerszaak Dros Snelheidscontrole Lichtmast plat door gladheid "iujiuUlUtf TA XI-1zoop ker bezig zijn" is bij zwem- en poloclub TX '71 minstens roitelangrijk als de sport. Al jaren timmert de club aan de wag met talrijke activiteiten, variërend van uitwisselingen kampeerweekenden tot rommeltjesmarkten en kaarsen- rkoop. Extraatjes die nodig zijn om de jeugd te binden en eigen kas te spekken. Geen wonder dat het jubileumjaar |6, dat op de oprichtingsdatum 1 maart van start gaat, staat van de feestelijkheden. |i Texel op 25 juli 1970 een echt nbad met startblokken rijker Ifd, kon de oprichting van een ib niet lang uitblijven De eerste neester van Molenkoog, de Inwoordig in Nederweert Inachtige J van Amstel, en zijn Iw namen het voortouw. Na de fchtingsvergadering m De Oranjeboom, die door ongeveer 25 belangstellenden werd bijge woond, ging ,,de zwemclub" van start. Eerste voorzitter was Joop van der Meer. Afgesproken werd dat de vereniging zou bezighouden met zwemlessen (borst- en rugcrawl), trainen in groepsver band en waterpolo Het echtpaar Lsfus 1976 optocht van jeugdleden tijdens het 24-uurs zwemfeest in Molenkoog (Foto archief Texelse Courant) Van Amstel verzorgde de eerste jaren gratis zwemtraining. Op het programma stonden onder linge wedstrijden, zwemdrie- kampen (met Gieten en Boskoop), uitwisselingen (met een poloteam uit het Gelderse Keppel) en zwemt ochten over het Marsdiep. Hoewel men dus niet stil zat, schommelde het ledental nogal Lang winterseizoen „Eigenlijk niet vreemd voor een nieuwe vereniging", concludeert de huidige interim-voorzitter Dik Haker in het voorwoord van het jubileumboek dat dit voorjaar ver schijnt. „Het bijzondere van deze club ligt opgesloten in de weten schap dat na vijf maanden zwem men in Molenkoog daar de zwem- poorten dichtgaan en de leden dan zeven maanden verstoken zijn van een thuishaven. Juist dan is een inventief en krachtdadig bestuur nodig, dat tal van activiteiten orga niseert, al of niet gerelateerd aan het zwemmen." Toen Haker in 1980 als vader van een zwemmende zoon tot het be stuur toe trad, voegde hij de daad bij het woord. Onder zijn energieke leiding haalde de zwemclub regel matig het nieuws met acties en evenementen. Met steun van en thousiaste mede-bestuursleden en vrijwilligers groeide TX '71 in de jaren tachtig uit tot een voorbeeld voor andere Texelse verenigingen. De club telt nu ongeveer 120 leden. Fameus is het jaarlijkse kampeer- weekend. „Toen we daarmee wil den beginnen, klonk er kritiek. 'Dat heeft toch niets met zwemmen te maken'. Maar het was een schot in de roos. Het idee is door diverse clubs overgenomen. Anderen zijn er inmiddels ook achter dat je de jeugd méér moet bieden", vertel len Corry Alkemade en Dik Haker, (oud)bestuursleden en nu deel uit makend van het jubileumcomité. Daarin zitten ook bestuurslid Peter Huisman en oud-penningmeester Jan Commijs. Tijdens de kampeerweekenden hoeven de deelnemers zich geen moment te vervelen. Avontuurlijke opdrachten, een bonte avond en weinig slaap staan garant voor veel lol. Soms loopt het wel eens bijna mis, zoals enkele jaren geleden toen de tentjes van de Razende Bol af dreven. Badkuiprace Een andere feestelijke traditie is de seizoenopening van zwembad Molenkoog, waarvan de zwemclub telkens een happening maakt. Vers in het geheugen ligt nog de fakkelestafette in het Olympische jaar 1992, waaraan topzwemster Mildred Muis haar medewerking verleende. De badkuiprace op de sluitingsdag was een ander hoog tepunt. Uitwisselingen met overkantse zwemclubs resulteerden meer dan eens in vriendschappen en brief wisselingen De goede contacten ontstonden mede doordat de deel nemers in gastgezinnen worden ondergebracht. Met de vereniging uit Gieten heeft TX '71 al bijna vanaf het begin een goede band. Ook Midwoud en Breezand zijn uit gegroeid tot bekende plaatsen. Verademing Ontspanning en zelfwerkzaamheid bezorgen „de zwemclub" een bij zondere plaats in een wereld van prestatiedrang en individualise ring. „Van kinderen wordt al zo vaak verwacht dat zij prestateren. Bij ons staat het plezier voorop. De De ..nacht van Texel", een zwemmarathon, benadering van de club is ontspan nen, recreatief Voor veel kinderen is dat een verademing", aldus Alkemade en Haker. „Niets moet, alles mag", is het motto. In de praktijk komt dat erop neer dat de (jeugd)leden zich per evenement kunnen opgeven. Als ze daar geen zin in hebben, hoeven ze niet aan wedstrijden deel te ne men. Alleen meedoen aan bijvoor beeld het kampeerweekend is ook goed. Bij uitwisselingen houdt de leiding in de gaten dat de samen stelling van de groep wisselt, zodat iedereen, dus ook de mindere zwemmers, aan de beurt kan ko men. Wedstrijdzwemmen gebeurt bij TX '71 op recreatief niveau. Wel vol doet de club aan de normen van de KNZB als ze zelf wedstrijden orga niseert. Talenten die in competitie verband willen zwemmen om ho- |l nr, frirn Ihjilcn t*rml»r»-inlrli|lily »l on <lc fcd-tfl» Kwinter van 1996 was koud en Jutirde lang. Soms stond er een ij- oude wind, andere dagen was [buiten erg glad door ijzel of ieeuw Omstandigheden waarbij eel oudere mensen de straat niet Jjkunnen of durven. Dankzij de ulp van velen -vrijwillig of profes- eel- zijn we de winter toch id doorgekomen. Mijn dank it uit naar al deze vriendelijke ers, zoals de sneeuwruimers [ren, Tatenhove en de gemeente ons niet vergat), de bezorgers warme maaltijden die hun Dmst door weer en wind vanzelf- Hekend vonden („aars heb je toch lette eten'"), de krantenbezorgers wkenbaar aan de voetstappen in verse sneeuw), de ledicijnenbezorger, de thuishulp I diverse adressen op één dag tgs gaat, de wijkzusters en niet te geten de rijdende bakker die I wat heeft afgegleden, lenk dat veel oudere Texelaars hiermee eens zijn! Mevr. C. Bakker-Gomes, Den Burg. VERVOLG VAN PAGINA 1 |e andere (Hoornderweg en nalaan). Dat betekent dat ieder helft van de rotonde moet be- jtigen." De totale kosten van een |>nde liggen tussen de zes en pn ton. Akenbuurt ij de kruising met de Akenbuurt- zal de provincie niet meer dan kwart aan een eventuele ro de meebetalen. Precies op dat t wordt de Pontweg namelijk eentelijk bezit. De Boer liet en met mee te betalen aan lichten. Een rotonde wordt pas gelegd als de stoplichten zijn pschreveh. Vissershaven gedeputeerde liet zich tijdens werkbezoek ook bijpraten over eventuele overdracht van de en in Oudeschild van het rijk de gemeente. De gemeente It hier weinig voor, omdat er wat groot onderhoud zit aan Bomen. Pas als het rijk dat wil fi- cieren, is de gemeente bereid overname. Verder hoorde De r burgemeester Van Rappard ggen dat als het koelwater- in bij de jachthaven wordt ge- ken, hier een extra ingang ge- st is. Hierdoor wordt de druk de bestaande havenmonding der, waardoor verbreding min- urgent is. De Boer had begrip Or de opstelling van het college eloofde bij besprekingen met hjk de Texelse argumenten te edigen „In het taxibedrijf moesten we de vraag altijd met de ca paciteit zien te plooien. We hebben wel eens een begrafe nis gereden en nog een trouwerij er tussendoor gedaan. Eigenlijk ging dat nietmaar Arie Maat zou de rouw- plechtigheid wel even ophoudenzodat we precies op tijd terug konden zijn... "Een voorbeeld van flexibiliteitdie wel eens nodig is in het soms hectische bestaan van de familie Van de Wetering. Vandaag runnen ze op de kop af 25 jaar het taxibedrijf annex hotel aan de Warmoesstraat. Een beeld van een 24 uurs-familiebedrijf. Martien van de Wetering, begon nen als chauffeur bij Toon Smidt, nam 25 jaar geleden het taxibedrijf over van Rein Kooiman. Jannie van de Wetering: „We begonnen met een oude Opel Kapitein. Martien kon daar echter niet mee overweg. Die wil eigenlijk alleen Mercedes rijden, nog steeds. We hadden in het begin echter geen garage. Onze buurman, slager Ran, vond dat maar niks. Zo'n dure auto moest je toch niet buiten laten staan. Maar Martien vond een garage toen ner gens voor nodig. Hij reed er toch praktisch dag en nacht in. Het eer ste jaar had hij er al dik 120.000 ki lometer opzitten. Nu zit ie wel aan de 2,5 miljoen." Centrale Mevrouw van de Wetering stuurde de auto, maar gaf ook richting aan het taxibedrijf. „Ik zat in de centrale achter de mobilofoon. In de tussen tijd kwamen er ook vier kinderen en werd het pension uitgebreid. Er moest héél wat worden gecombi neerd, ik kan er wel een boek over schrijven. Dag en nacht werken, zeven dagen in de week. De klant maakt dan toch het schema uit. Maar ik beleef er nog altijd veel plezier aan." „Deze winter druk? Tja, de mensen deden met die gladdigheid natuur lijk best vaak een beroep op ons. Maar het is nog niets vergeleken met de winter van '79. In dat jaar waren alle auto's onderweg ingesneeuwd Maar toen de nacht om was, was iedereen weer bin nen. We zouden een gestrande chauffeur uit Eierland ophalen en hadden afgesproken dat we hem tegemoet zouden komen. Maar we hebben hem nooit gezien. Later bleek dat hij op hoeve Hunsingo was gaan slapen." Vergunningen „Vrijwel vanaf het begin hebben we altijd meer werk gehad dan we vergunningen hadden, die nodig zijn voor een taxi. Maar het lukte nooit om er meer los te krijgen van de gemeente. Totdat het vergunningenstelsel op z'n kant ging en het gewest ze ging uitge ven. Toen konden we groeien." Vonk De vonk sloeg over naar de doch ters en schoonzonen. „We hebben vier meiden: Corina, Petra, Sandra en Jolanda. De drie oudsten zitten allemaal in het bedrijf en de vierde heeft ook die ambitie. Het rijbewijs halen en meteen aan het werk, zo gaat dat. Ze hebben allemaal op de taxi gezeten en allemaal in het ho tel gewerkt. In de vakanties, alle vrije uurtjes en oproepbaar als het kan. Met plezier hoor." Over die oproepbaarheid weet schoonzoon Bart de Vries mee te praten: „Ik had net verkering met Sandra, toen ze bij mij thuis kwam. De pieper op zak natuurlijk." Inmid dels is De Vries ook besmet met het taxivirus, net als zijn zwager Johan Wiersma, een voormalig stoffeerder, die met Petra is ge trouwd en ook werkt in het familie bedrijf." Hotel Praktisch vanaf het begin bestaat het bedrijf van Van de Wetering uit twee gedeeltes. Jannie van de We tering: „We kochten de oude pas torie aan de overkant van de weg en ik begonnen er een pensionne tje. Ik had de ambitie om er iets bij te doen en we konden het geld goed gebruiken. En als Martin het eens minder druk had, dan hielp hij ook een handje in het hotel.'' Hotel De Merel, sinds lange tijd onderdeel van deze firma, is nu los geweekt van het familiebedrijf. Dochter Corina die morgen in het huwelijk treedt met Mark Ropke, runnen dit hotel sinds mei '95 voor eigen risico. Sinds 1 januari is dit hotel aangesloten bij „Familie hotels", de grootste keten van het land, en die dóór families worden gerund. Familiebedrijf Naast het taxibedrijf runnen Petra en Johan het appartementen complex aan de Beatrixlaan, dat ze hebben overgenomen van Dick Graaf. Johan doet de taxi en Petra het de appartamenten In een 24- uurs bedrijf als het onze, met zes chauffeurs in de familie en zeven auto's, heb je zoveel met elkaar te maken en spreek jè zoveel met el kaar door. We kunnen zaken en fa milie-relatie goed scheiden Het gaat prima." Niet alleen het taxibedrijf is in be weging, ook de naam wijzigt met de aanpassing van de telefoon nummers. Johan „Van 2000 naar 12000 ging makkelijk. Die drie er voor is nog wel even wennen." Dieptepunt Dieptepunt in de bedrijfsvoering was het kwijtraken van het ziekenfondsvervoer. „Dat was een heel groot deel van het werk De meest vervelende ervaring was dat we mensen moesten teleurstellen. De mensen wilden wel met ons rij den, maar ze mochten niet. Dat heeft ons erg aangegrepen." Dienstbaarheid hebben de Van de Weteringen vanaf het begin hoog in het vaandel. Ze noemen hun klanten relaties. „Met velen is een hechte band gegroeid. Die stellen hun uitje naar de vastewal speciaal uit, totdat Martien tijd heeft Of een overkants stel, dat hij jaren vanuit Amsterdam naar Schiphol heeft gereden. Moet je voorstellen. Of hij reed ze naar Zwitserland Dan was hij tijdens hun vakantie drie weken hun chauffeur." Sterke staaltjes heeft schoonzoon Bart ook ervaren. „Het ene mo ment breng je een hoogzwangere vrouw naar het ziekenhuis en het volgende moment rij je in een bruiloftsstoet." Schoonvader Martien is er zelf niet om over z'n ervaringen te vertellen. „Waar ie is? Langs de weg natuurlijk..." Martin en Jannie van de Wetering, een jaar of zeven geleden poserend voor hun taxibedrijf. (Collectio Van de Wotermg) De Kringloopwinkel draait als een trein. Het experiment dat een jaar geleden is gestart in de oude melk fabriek aan de Schilderweg loopt zelfs zo goed, dat een ander ge deelte van het pand in gebruik is genomen. Daardoor is het vloer oppervlak van 70 naar 500 vier kante meter gegaan. De Kringloopwinkel is een stichting met een idieel doel en geen winst oogmerk. Hergebruik van huishou delijke materialen en daarmee het verminderen van de afvalstroom wordt in de praktijk gebracht door kapotte spullen te repareren en te verkopen Het bedrijfje wordt gerund door vijf vrijwilligers. Ingezameld materiaal zoals kleding, boeken, meubilair en witgoed wordt indien nodig gere- Netty van Heerwaarden en Corry Spaans openden gisterochtend met resp het doormidden zagen van een stokbrood en het omdraaien van een sleutel de vernieuwde bakkerswinkel Rechts bakker Anatoshen Dros, links de medewerksters Dory Kuip. Himani van der Plaats en Magda van Heerwaarden (Foto Frans Hopman) Vaste klanten hielden het hart vast. Maar hun vrees dat het oude winkeltje van bakker Dros op de hoek Wittekruislaan-Kogerstraat in Den Burg na de verbouwing z'n charme zou verliezen, is omgesla gen in bewondering. In enkele weken tijd kreeg het pand een in- en exterieur waardoor het predi kaat „Anton Pieck-stijl" op z'n plaats is. Alles is betimmerd met hout: de toonbank, de schappen, de kozij nen, de gevel. Hout dat waarschijn lijk zo'n zestig jaar oud is en uit de sloop van de oüde Bruinvisschool in Oudeschild werd gered. Een me dewerker van Dros Bakkerij in Oudeschild, Deva van der Plaats, komt de eer toe de partij te hebben ontdekt. Hij wist zijn baas, bakker Anatoshen Dros, over te halen het hout op te kopen. In de werkplaats bij de oude bakkerij in het haven dorp werden de planken vervol gens gesorteerd en gezaagd. Daar ontstond het idee om het winkeltje in Den Burg er mee op te knappen. Een verbouwing van het pand, waar al in 1828 een bakkerswinkel was gevestigd, was volgens bakker Dros broodnodig. „Het was in de pareerd en opnieuw te koop aange boden De winkel is open op vrijdag en zaterdag van 09.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. In het sei zoen gaat de deur vijf dagen per week open. Omdat het zo goed liep, barstte de Kringloopwinkel al enige tijd uit haar jasje Besloten werd de spul len te verhuizen naar de achterzijde van de melkfabriek, waar een grote ruimte boven de bierbrouwerij kon worden betrokken. Via borden en vlaggen worden bezoekers naar de nieuwe ingang geleid. De mede werkers willen in de nieuwe ruimte graag een uitgebreidere kleding- hoek. Ook is er behoefte aan meer (evt. kapot) witgoed. Spullen wor den zo nodig opgehaald. Inlichtin gen via telefoon 31 47 06 loop der jaren te klein geworden. De klanten stonden soms buiten te wachten." De introductie van Dros' biologische brood Bloem van Texel, een paar jaar geleden, gaf de klandizie nog een extra impuls. Ook de hartelijke, persoonlijke be diening droeg bij aan de groeiende populariteit. Dros stond voor de opgave de win kel te vergroten maar tevens het knusse karakter te bewaren. Over het resultaat toont hij zich tevre den: „Ik vind dat de knusheid door het gebruik van hout zelfs is geac centueerd." Bij het sloopwerk kreeg Dros steun van aannemer Sieb Schellinger, maar verder werd de verbouwing geheel in eigen beheer uitgevoerd Het hele bakkerijpersoneel kwam daarbij in actie. De winkel werd zolang ondergebracht in het bedrijf van Kievit, aan de overzijde van de Kogerstraat. De heropening werd gisteren verricht door oud-be heerster Corry Spaans en Netty van Heerwaarden, die de afgelopen ja ren eerst met man Aad en daarna met dochter Magda de scepter zwaaide. Netty zal slechts kort van de nieuwe werksituatie genieten, want over een maand gaat ze in de vut. Op de Schilderweg is dinsdag tus sen 09.15 en 12.00 uur een snelheidscontrole gehouden. Er passeerden 418 auto's, waarvan er zeven te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 104 km De bestuurders krijgen binnenkort een bekeuring via de post. Een 38-jarige toerist verloor dinsdagochtend door gladheid de macht over het stuur op de Akenbuurtse weg. Hij knalde tegen een lichtmast die plat ging en kwam in een greppeltje tot stil stand. Zijn wagen raakte aan de voorzijde zwaar beschadigd. VRIJDAG 1 MAART 1996 was een vat. de activiteiten waarmee TX '71 de aandacht wist te trekken tFoto archief Texelse Courant) voor het winterseizoen, wanneer de club voor trainingen moet uit wijken naar andere zwembaden. gerop te komen, worden doorverwezen naar Zeemacht in Den Helder; in het verleden hebben enkele Texelse zwemmers die stap gezet. Waterpolo is een tak die nooit tot bloei is gekomen; mo menteel is er wel een groep die met elkaar traint en wedstrijdjes houdt. Broek TX '71 is zuinig op de medewer kers, zodat zelden een vergeefs beroep wordt gedaan. Toen Ria Keyser -één van de gezichts bepalende figuren bij de club- 20 jaar als trainster actief was, kreeg zij een groot feest aangeboden. „De eigen broek ophouden" staat hoog in het vaandel bij de zwem club. In het najaar gaan leden met kaarsen langs de deuren. Een to taal van 3.000 verkochte exempla ren is geen uitzondering. De op brengst kan goed gebruikt worden Tegenwoordig kunnen de leden terecht in Calluna, maar voorheen werd ettelijke malen gependeld naar het marinebad of De Schots in Den Helder. Ook de club ontmoetingen in de overdekte ba den in Noordholland betekenden een aanslag op de kas. In de jongste aflevering van club blad De Duiker roept Haker op om de handen uit de mouwen te blij ven steken „De grote subsidieruif begint steeds leger te raken en wordt nog maar mondjesmaat bij gevuld." Het jubileum zal dan ook zeker worden aangegrepen om een gezonde basis te leggen voor de volgende 25 jaar. Frans Hopman

Texelsche Courant | 1996 | | pagina 9